M McCULLQCH s.paeciaal aanbod Katholieke onderwijsgevenden congresseren in Noordwijkerhout Korte metten MAC 12W^cüiloch PM 310 MAC 110 PM 610 Uw leverancier IJZERHANDEL ZWAGER B.V. af- Paus vastbesloten tot eenheid met orthodoxie JELr4SV,- FL 299,- BINNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 4JULM979 PAGINA6 g In het congrescentrum Leeuwenhorst te Noordwijkerhout zal van 23 tot 28 juli het tiende congres worden gehouden van de Uni on Mondiale des Enseignants. Catholiques (UMEC), het wereldverbond van katholieke onderwijsgevenden. Het congres, dat onder leiding staat van de Nederlandse voorzitter van de Union, Th. M. Knippen, heeft als hoofdthema „de katholieke onderwijsgevende en de vrijheid, de gerechtigheid en de vre de". Het zal worden ingeleid door de oud-se cretaris-generaal van het Internationaal Christelijk Vakverbond, A. Vanistendael, met als sub-inleiders dr. M. A. M. Klompé, voorzitster van de Europese Commissie „Jus- titia et Pax", mgr. F. Tagliaferri, bisschop van Cremona en dr. J. A. Razafimbahihy, werkzaam op het departement voor ontwik kelingssamenwerking van de Verenigde Na ties in New York. De UMEC is geen internationale vakbond, maar een organisatie met ideologische en professionele doelstellingen. Zij wil de natio nale organisaties van katholieke onderwijsge venden in een wereldverband verenigen met als doel het uitwisselen van ervaringen over de gang van zaken in de aangesloten landen. Voorts het verschaffen van informatie over ontwikkelingen op het terrein van pedagogiek en didactiek, het bestuderen van de proble men op dat terrein, het behouden en verdedi gen van christelijke normen in. opvoeding en onderwijs en het ondersteunen van nationale organisaties van katholieke onderwijsgeven den, waar dat nodig en mogelijk is. De UMEC verenigt momenteel organisaties uit een dertigtal landen, verspreid over alle continenten. In Latijns-Amerika, Afrika en Azië zijn tal van vroeger bij de UMEC aan gesloten verenigingen verdwenen, zoals in Cuba en Vietnam, andere zijn tot inactiviteit gedoemd. Niettemin is de UMEC erin ge slaagd in verscheidene van deze landen con tacten te behouden, zodat eventueel een uit gangsbasis tot herstel aanwezig is. De organisatie onderhoudt bindingen met in ternationale organisaties als UNESCO, UNI CEF en Raad van Europa, geeft een nieuws brief uit en organiseert regionale ontmoetin gen. Eens in de drie jaar wordt een congres georganiseerd, waarop een bepaald thema wordt ingeleid en bediscussieerd. Dat is dan nu in Noordwijkerhout. Er bestaat grote be langstelling voor, getuige het feit, dat ruim 250 deelnemers uit alle delen van de wereld zich hebben aangemeld. De Nederlandse le den van de UMEC, de Katholieke Onderwijs- vereniging, de Katholieke Vereniging van Le raren „St-Bonaventura" en de Katholieke Vereniging van Docenten aan Pedagogische Akademies vervullen de rol van gastheer. Aan het begin van het congres zal de bis schop van Groningen, mgr. dr. J. B. W. M. Möller, een heilige mis celebreren. De Neder landse regering zal de deelnemers aan het congres op de avond van dinsdag 24 juli offi cieel ontvangen. Volgens het Italiaanse communistische dagblad „L'UnitA" is het mogelijk, dat paus Johannes Paulus II mgr. Julius Gabris, apostolisch administrator van het Slowaakse Trnava, heeft benoemd tot vijftien de nieuwe kardinaaL Dit zou verklaren waarom aartsbisschop Tomasek van Praag zondag in Rome de plechtige kardinaalscre atie meemaakte. Mgr. Ga bris (66) is bij de Tsjecho- slowaakse autoriteiten ge zien. In Rome is tot nu toe aangenomen, dat de door de paus nog niet ge noemde nieuwe kardinaal Julijonas Stepanovicius (68) is, apostolisch admi nistrator van het aartsbis dom Volna in Litouwen. Premier Abel Muzorewa van Zimbabwe-Rhodesië heeft bekendgemaakt, dat alle missionarissen en zen delingen die niet gewenst waren onder het oude blanke bewind, weer wel kom zijn. ,Naar verluidt zou deze mededeling vooral bestemd zijn voor de uit Ierland afkomstige bis schop Donal Lamont (67), die twee jaar geleden het land moest verlaten. Hij was bisschop van Umtali. Sinds 14 juni bevindt hij zich met een bezoekersvi sum van drie weken weer in Rhodesë. Donderdag loopt zijn visum officieel De Westduitse bondskanse lier Helmut Schmidt zal maandag en dinsdag een officieel bezoek aan het Vaticaan brengen. Maan dag zal hij door de paus worden ontvangen. Daarna zal hij een onderhoud heb ben met de kardinaal staatssecretaris Agostino Casaroli. Schmidt zal tij dens zijn verblijf in Rome ook een gesprek hebben met de Italiaanse minister president Julio Andreotti. Kardinaal Vicente Enrique y Taracon, voorzitter van de Spaanse bisschoppen conferentie en aartsbis schop van Madrid heeft een onderhoud gehad met vertegenwoordigers van vijfhonderd gehuwde Spaanse priesters. Zij deel den hem hun voornemen mee de paus in een brief te vragen om weer in de zielzorg te worden inge schakeld. De kardinaal be loofde hen hun verzoek schrift persoonlijk aan de paus te overhandigen. Kort geleden verscheen er al kritiek in de Spaanse pers op de Vaticaanse laicise- ringspolitiek. Ook hadden priesters zich erover be klaagd, dat de laicisering- sprocedure sinds september van het vorig jaar nage noeg was stilgezet. Meer dan tweehondercT in Rome studerende priesters uit 34 landen en vier we relddelen vervangen in de vakantiemaanden juli en augustus in Westduitse pa rochies priesters, opdat die met vakantie zullen kun nen gaan. Bovendien ver blijven er deze maanden 92 priesters en theologies tudenten uit zesentwintig landen in West-Duitsland, die financieel gesteund door het Goethe-Instituut in München, een cursus volgen in de Duitse taal. Dan zijn er ook nog 160 in Rome studerende theolo giestudenten uit de* gehele wereld, die voor een perio de van zes tot acht weken als werkstudenten zijn on dergebracht in Westduitse bedrijven. De 53-jarige prelaat Hans von Keler uit Ulm zal in de herfst dr. Helmut Class opvolgen als bisschop van de Evangelische Kerk in de deelstaat Württemberg. Hij is voorzitter van de ge spreksgroep „Evangelium und Kirche", die een theo logische middenpositie in neemt. Volgens radio Boedapest gaat de Hongaarse rege-, ring: het benedictijner klooster in Pannonhalma in het noord-westen van Hongarije financieel steu nen. Het klooster is toe aan een grondige renova tie. Volgens radio Boeda pest zou een dergelijke subsidie twee jaar geleden ondenkbaar zijn geweest, maar de betrekkingen tus sen kerk en staat zijn nu een stuk beter. Paus Johannes Paulus II heeft opnieuw zijn eigen vast beslotenheid en die van de kerk onder woorden ge bracht om tot volledige kerkelijke eenheid met de ortho doxie te komen. Hij deed dat ten overstaan van de or thodoxe metropoliet van Chalcedon, die aan het hoofd d van een delegatie van de oecumenische patriarch van Constantinopel, de paus de heilwensen van de orthodo xie aanbood bij gelegenheid van het feest van Petrus en Paulus. Naar aanleiding van de in voorbereiding verkerende the ologische dialoog tussen de katholieke en orthodoxe ker ken, sprak de paus over de „beslissende betekenis" van deze dialoog voor de verwezenlijking van de eenheid Zij moet de moeilijkheden in leer en kerkelijk recht oplos sen, die tot nu toe een hindernis betekenen voor de tota le eenheid, aldus de paus, die stelde, dat de katholieke kerk met vrijmoedigheid en oprechtheid tegenover haar orthodoxe broeders deze dialoog aangaat Tegelijkertijd zal zij handelen in de geest van gehoor zaamheid tegenover Christus, die „zijn kerk als enige kerk gegrondvest heeft en haar volledige eenheid wilde, opdat zij teken en werktuig van de innige eenheid met God en van de eenheid van het menselijk geslacht, als mede effectief middel voor de prediking van het rijk Gods onder de mensen zou zijn." In een boodschap, die de orthodoxe delegatie aan de paus overhandigde, stelde de oecumenische patriarch van Constantinopel Dimitrios I, dat de kerk van Constantino pel alles zou doen wat in haar macht ligt, om „op de nu gelegde fundamenten het gebouw van de eenheid op te richten". Hij zei voorts in de boodschap, dat de gemeng de katholiek-orthodoxe werkgroep ter voorbereiding van de theologische dialoog tussen de beide kerken haar werk had beëindigd en een gemeenschappelijke basis had gelegd voor de komende gesprekken. Van de afzonderlij ke orthodoxe kerken, die om een stellingname waren ver zocht, waren tot op heden slechts positieve antwoorden binnengekomen. ELECTRISCHE KETTINGZAAG 1200 Watt - 30 cm zaagblad FL. 289,- LICHTGEWICHT BENZINEKETTINGZAAG 32 cc - 25 cm zaagblad slechts 4.3 Kg. ELECTRISCHE ONTSTEKING - KETTINGREM GEANTIVIBREERD 35 cc - 35 cm zaagblad „ELr-öTÜ",- FL. 399,- DE PROFESSIONELE KETTINGZAAG ELECTRONISCHE ONTSTEKING - KETTINGREM GEANTIVIBREERD - ZICHTBAAR BENZINEPEIL 60 cc - 40 cm zaagblad £Lr860;. FL. 725,- Hoofdweg 726 - HOOFDDORP - tel. 19029

Leidse Courant | 1979 | | pagina 6