'Carillon' en 'Wegwijzer' samengevoegd iil«glwlB Politie-service in vakantietij d voor velen nog een onbekend begrip Leiden krijgt banenbeurs Onderwijzer Karremans met pensioen Bronzen NZH-monteur STAD LEIDSE COURANT WOENSDAG 4 JUU1979 PAGINA 3 Hulpdienst Ook de voor de Telefonische Hulpdienst Lelden is bet wel eens vakantie. Dit jaar strekt de periode waarin de Hulpdienst wat minder actief aal zijn zich uit vanaf ne gen juli tot elf augustus. Nu is het overigens niet zo dat de telefoon in die periode volledig is afgesloten, beslist niet zelfs. Iedere avond en nacht (van 1930 tot 08.00 uur) is de Hulpdienst op het vertrouwde nummer (071- 125202) te bereiken. Tijdens het weekeinde ook overdag, dus volledig. Het enige verschil met de normale dien sten k*n Hi»n ook worden gevonden in de werkzaamhe den overdag tijdens werkdagen. Dan namelijk zal het nummer tussen 08.00 uur en half acht 's avonds niet in werking zijn. Tweede Het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk heeft van de achtennegentig miljoen voor restaura tie van monumenten beschikbare guldens een bedrag van ruim eenentwintig miljoen (21.260.900) gereserveerd voor woonhuizeh met waarde als monument en beeldbepalen de panden in beschermde of te beschermen stads- en dorpsgezichten. Dit alles in het kader van een gezamenlij ke regeling van de departementen van CRM en V. en R.O. Het geld zal in 1979 over duizenddrieënveertig (1043) panden worden verdeeld. Ook Leiden (het is geen nieuws) deelt in deze pot mee. En hóe. Overtuigend zelfs. Met éénmiljoendhehonderdze- sentwintgduizend (1.326.000) gulden behoort Leiden tot de kopgroep van drie gemeenten die meer dan een miljoen krijgen toegespeeld. Achter Maastricht (1.450.000), maar voor Dordrecht (het mooie getal van 100.000) bezet Lei den een eervolle tweede plek. Voorwaar geen slecht re sultaat, gezien het aantal meedingende gemeentes van ze sentachtig (86). Maar ja, eigenlijk mag je ook niet anders verwachten. Als gemeentebestuur van een armlastige stad dien je niet alleen op de kleintjes te letten, maar vooral op de gesub- sidiëerde grote mogelijkheden. En dat wethouders als Waal en Tesselaar in het benutten van die mogelijkheden erg handig zijn (geworden) mag duidelijk zijn... LEIDEN Het Leids ge meentebestuur is van plan binnenkort een banenbeurs te houden in het pand van het Gewestelijk Arbeidsbureau. Dit deelt het college mee in antwoord op vragen van het CDA-raadslid mevrouw E. van Dee. Mevrouw Van Dee had het college naar zijn bereidheid gevraagd een actief beleid ten aanzien van de arbeidsbemid deling te voeren. Het college stelt dat het thans bezig is de organisatie van een banen beurs nader uit te werken. Het is de bedoeling dat ook niet-geregistreerden bij het Arbeidsbureau toegang tot de beurs krijgen. Mevrouw Van Dee had hier speciaal naar gevraagd met het oog op de „verborgen werkloosheid", die vooral bij gehuwde vrouwen heerst Onderzoek naar bereikbaarheid woonerven door brandweerwagens LEIDEN - Bet PPR-raadslid L. Beijen heeft het college van b en w verzocht te on derzoeken in hoeverre woo nerven bereikbaar zijn voor het alarmverkeer. Het is de heer L. Beijen ge bleken dat er vooral bij de brandweer nogal wat bezwa ren zijn tegen de inrichting van woonerven. Bij herbestra- tingsplannen zou nauwelijks worden nagegaan of de be reikbaarheid voor alarmver keer voldoende is gewaar borgd. Beijen wil van het college we ten welke normen er wat dit betreft landelijk aan wooner ven worden gesteld. Tevens vraagt hij het college of het met hem van mening is dat in een goed ontworpen woo nerf de bereikbaarheid voor alarmverkeer niet slechter be hoeft te zijn dan in de oude situatie en dat het in sommi ge gevallen zelfs een groot voordeel is dat het parkeren beter wordt gereguleerd. WASSENAAR - Aan het ein de van dit schooljaar gaat de heer P. Karremans, die ruim 18 jaar als onderwijzer ver bonden is aan de Si Jan Baptistschool en in totaal 42 jaar het onderwijs gediend heefi met (vervroegd) pensi oen. Morgenochtend is er om 9 uur in de parochiekerk van St. Jozef een eucharistievie ring, waarna er op school een afscheidsfeest gevierd wordt Kunsthandelaar Fernand Legros weer veroordeeld PARIJS De internationaal bekende kunsthandelaar Fer nand Legros is in Parijs we gens de verkoop van 32 ver valste schilderijen tot twee jaar gevangenisstraf en een boete van 7.000 gulden ver oordeeld. Eenzelfde boete moeten de kunstexperts An dre Pacitti en Maurice Malin- gue betalen omdat zij onjuis te echtheidsverklaringen had den afgegeven- De Parijse rechtbank bepaal de ook dat de 32 schilderijen waarom het ging, moeten worden vernietigd. Legros had deze zogenaamd door Pi casso, Modigliani, Gau Guin, Vlaminck, Chagall en Degas vervaardigde werken, samen met 22 echte schilderijen, voor circa 1,23 min ver kocht aan de miljonair Algus Meadows uit Texas. Deze ont dekte dat de 32 werken vals waren, toen hij ze in 1967 het ten toon stellen. Meadows is intussen vorig jaar bij een verkeersongeluk omgekomen. Scholengemeenschap „St. Agnes". Mavo: Bob van Bohemen, Robert Jan Donker, Myranda v. Eigen. Mieke 'Favier. Marion Molenkamp, Urban Roeleven. José Vork. Denny Wessel- Havo: Nieta Bhikhie. Henk Cramer. René Cramer, Alex Driessen, Arthur v.d. Kooy, Elly Kouwenhoven, Karin Langeslag, Jaap v.d. Leden, Bas de Nes. Theo v.d. Oord. Ellen Reiding. Conny van Rijn, Evert Schreuder. Ruud Simons. Cees Stroo. Wiibert van Went. Renè Zandbergen- Atheneum: Marion Does. Joleine Mudde, Caroline Plomp, Helene van Schaik, Monique v.d. Westen, Elly v.d. Heyden, Josee den Hollander. Margareth Hulsebosch. Burgemeester A. J. Vis van Leiden speldde giste ren de ere-medaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau op bij de heer F. C. de Boer, die reeds veertig jaar als „ambachtsman" bij de Noord-Zuid-Hollandse Vervoersmaatschappij werkzaam is. Namens de Maatschappij voor Nij verheid en Handel kreeg de heer De Boer een gouden penning aangeboden. De directie van de NZH overhandigde de populaire monteur mede namens het personeel een bos bloemen en een enveloppe met inhoud. Momenteel is de heer De Boer arbeidsongeschikt, maar hartklachten weer houden hem er niet van om regelmatig even bij zijn oude werkgever binnen te wippen. De jubila ris heeft in zijn loopbaan bij de NZH vele taken verricht. Zo begon hij als ambachtsman en hield zich bezig met lassen en het aan de werk- en aan de draaibank staan. Tijdens zijn werk werd hij uitverkoren om zich via een school verder in het lassen te bekwamen en ten slotte werd hij in 1970 monteur van de kaartjes apparaten (Be- ckson). Burgerlijke stand LEIDEN Geboren: Tarik, z.v. G. Yazici en F Kücükosman; Morag Isobel. d.v. B. J. D. Torrance en J. M. Gallagher; Matthias, z.v. J. C. Vermeulen en W. Soetekouw; Nanda. d.v. W. van den Berg en C. M. van Haarlem; Robbert, z.v. B. Erwich en M. J. T. Immikhuizen; Jacobus Sir mon, z.v. F. A. J. Zwetsloot en J. M. Altorf; Jantien Marijke, d.v. W. van der Hooft en baronesse M. C. van Asbeck; Wendy, d.v. W. F Onderwa ter en H. Singerling; Dominique Herv riette, d.v. A. Vosmaer en C. E. de Ferrante; Janice Sharine. d.v. E. A Harrevelt en W. S. Schelts; Gertjan z.v. G. van der Bent en J. J. M. Bruin; Roy. z.v. G. J. van Grieken en M. L. van Staveren; Annemarie, d.v. R. van Delft en J. C. M. Devilee; Ka der. d.v. M. Gökcipek en G. Cantürk. Yvonne Margaretha Elisabertha, d.v. J. M. J. Berbee en A. W. M. Tho mas; Isabella Helena, d.v. M. R. Stoovó en H. J. Freijser. LEIDEN De terugloop van het aantal leerlingen in de kleuter- en lagere scholen 'Carillon' en de 'Weg wijzer', heeft het bestuur van de Protestant Christelijke Schoolvereni ging doen besluiten om de beide scholen te fusioneren. Deze maatre gel komt verder ten goede aan lera ren die de onweersbui van de af vloeiing zagen naderen en him ba nen op deze manier konden behou den. Van de twee leraren die niet meer geplaatst konden worden in de samengevoegde scholen plaatste het bestuur er één op een andere school van de Schoolvereniging en de an der kreeg de mogelijkheid van "ver vroegd pensioen". Gistermiddag kreeg de fusie in de praktijk gestalte^ Een waar genoegen om naar te kijken, al de kinderen fleurig verkleed die, omgeven door een kermisachtige sfeer van draaior gels en een muziekband, elkaar tege moet liepen om daarna gezamenlijk naar het toekomstige onderdak te lo pen waar een feestje werd gebouwd. De 220 leerlingen van beide scholen krijgen nu onderricht van acht lera ren in het gebouw van de Carillon. Dit schoolgebouw koos het bestuur vanwege de gunstiger ligging in Lei den Zuid-West dan het gebouw van de Wegwijzer mede omdat men in de Obrechtsstraat ook al een school heeft. Bovendien is de school veiliger te bereiken; voor de kinderen die van de overkant van de 5 Meilaan moeten komen zal door de ouders een "klaar-over" dienst worden sa mengesteld. Nieuw is ook het experiment waar de school het komende jaar mee gaat beginnen. Voorlopig tot de herfstvakantie zal de mogelijkheid bestaan voor de kinderen die van ver moeten komen om tijdens de middagpauze over te blijven; vooral in de winter en voor de moeders die er een baan op na houden een ware uitkomst. Dit is een initiatief van de ouderverenigingen. De leerlingen van de zesde klas van de Antoniusbasisschool ontfermden zich over de „huisraad" van de kleuters. Gisteren verlieten de leerlingen van de Antonius-kleuterschool him nood gebouw aan de Telderskade om defi nitief in te trekken bij de Antonius basisschool aan de Boshuizerlaan. Deze samenvoeging van een kleuter bij een basisschool had plaats in het kader van het activeringsplan voor basisscholen en kan gezien worden als een vooruitlopen op de integratie van het kleuter- en basisonderwijs. De kleuters werden opgehaald door de leerlingen van de hoogste klas van de basisschool, die voor deze ge legenheid als verhuizers waren ver kleed. Voordat de optocht naar de Antoniusschool begon, werd het hek van de kleuterschool met een zelfge maakte sleutel en ketting symbolisch afgesloten. De kleuters en de zesde klassers, die ieder een stoeltje mee namen, liepen vervolgens in een gro te optocht achter een draaiorgel aan. Bij aankomst op de Boshuizerlaan moesten de kleuters zichzelf de toe gang tot hun nieuwe onderkomen verschaffen door het zoeken van de sleutel, behorende bij de deur van de school. Dat lukte uiteindelijk waarna de kleuters in één van de twee voor hen ingerichte lokalen op versnape ringen werden getrakteerd. t LEIDEN Op vakantie gaan is over het algemeen een prettige tijdbesteding. Maar het is ook een gouden tijd voor inbrekers en baldadige jongeren die nu de kans heb ben om zich over de leeg staande huizen te ontfermen, met meestal onprettige gevol gen. De politie probeert hier iets aan te doen door ver schillende vormen van servi ce te bieden. Bij de meeste mensen is de landelijke actie bekend die wordt gevoerd onder de naam „Nou, het zag er ongeveer zo uit"; een actie ter voorkoming van misdrij ven waar de mensen verzocht worden om hun waardevolle goederen op een registratie- kaart" te vermelden en deze kaart bij de politie in te le veren. Deze heeft dan wat meer gerichte opsporingsmo gelijkheden. Niet zo bekend is de in sommige gemeenten geboden service van het „in de gaten houden" van het verlaten huis. De animo voor het in de ga ten houden van de verlaten woning is stijgende. Toch zijn er tussen de diverse gemeen ten grote verschillen. De stad Leiden heeft een paar hon derd aanmeldingen, maar een kleinere gemeente als Zoeter- meer maar liefst achtduizend. Deze verschillen kunnen zijn veroorzaakt door een geringe re voorlichting in de Sleutel stad. In elk geval wordt er veel te weinig gebruik ge maakt van deze unieke servi- De dienstverlening van de po litie in deze vorm bestaat nog maar enkele jaren. Uitbrei ding van het service-pakket geeft, zeker voor de grote ge meenten, veel organisatorisch In een lange rij stapten de leerlingen van de „Wegwijzer" en het „Carillon" naar hun nieuwe gebouw. het sleuteladres. Behalve de bovenstaande gemeenten bie den Leiden en Oegstgeest deze service. Dit sleuteladres is erg handig indien het nood lot het huis treft. Bijvoor beeld wanneer de buurman water onder de deur van het achtergelaten huis ziet uitstro men, het openbreken van de voordeur kan dan achterwege blijven. Alkemade biedt bo vendien de mogelijkheid om de huissleutel bij het politie bureau in te leveren. De gebruikelijke aanmelding voor deze service is dat men even bij het politiebureau langskomt, maar ook opbellen of een briefje sturen kan in sommige gemeenten. Waren het in de beginperiode vooral bedrijven die van deze mogelijkheid gebruik maak ten, de laatste tijd is het aan tal particuliere aanmeldingen sterk in opkomst Dit is voor al te danken aan de publici teit rond de actie „Nou, 't zag er ongeveer zo uit" waarbij de inwoners met het halen van het registratiekaartje op deze extra service attent wer den gemaakt In de gemeen ten Alphen en Hazerswoude blijkt er totaal geen behoefte te bestaan voor de hulp; slechts een paar bedrijven melden hun vakantieperiode. De stad Leiden heeft veel succes met de registratie- kaartjes, de eerste zending van 500 kaartjes is al uitver kocht dus is het wachten tot de nieuwe zending is aange komen. De extra service in de vorm van het in de gaten houden" kan met het huidige aantal agenten nog niet in werking treden maar de mo gelijkheid ligt wel in het ver schiet HUIBHIKKE omregutre ^"Precies u bezit.) >.<ecW' De registratiekaarl. geworstel. Een beperkt aantal manschappen en onervaren heid met deze tak van hulp zijn hier debet aan. Plaatse lijk wordt bekeken wat de mogelijkheden zijn binnen het korps. Hier vloeit nogal wat verschil uit voort. Ruwweg kan men Leiden en de omlig gende gemeenten' in twee groepen verdelen: degenen met „actieve"hulp en die met "passieve" hulp. Onder actieve service wordt verstaan dat de leegstaande woningen worden gecontro leerd. Meestal is deze contröle in het schema van de wijkpa- trouille ingepast De politie kijkt dan of er enige onregel matigheden aan het huis te ontdekken zijn. Een eventuele inbraak of ander ongerief wordt op deze wijze in een vroeg stadium ontdekt en het opsporingsapparaat «heeft dus •meer kans van slagen om de veroorzaker van het ongerief in de kraag te vatten. Ge meenten die deze hulpverle ning kunnen bieden zijn Kat wijk, Noordwijk, Wassenaar, Alkemade, Leiderdorp, Lisse, Nieuwkoop en Noordwijker- hout. De passieve service houdt in dat de politie noteert dat de bewoners op vakantie zijn en

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3