Overheid neemt proef met pensioen tussen 60 en 67 Zwijgen politie leidt tot vrijspraak in drugszaak Moluks inspraak orgaan vol kritiek op plan Wiegel REGELING SLAAGT ALS SUCCES I^IET TE GROOT IS £eidóc(Sowta/fit Politiek pokerspel rond olievoorraad Protest tegen mogelijk doven van lichtreclames Meer kosten adoptie buitenlandse kinderen aftrekbaar INNENLAND leidse courant dinsdag 3 jul11979 pagina 9 DEN HAAG - Bij de Nederlandse overheid begint op 1 januari a.s. een proef, die nu al wereldwijde aandacht heeft en die in ons land een nieuw begrip en een nieuwe afkorting heeft toegevoegd aan het sociale jargon: De flexibele uittre ding ofwel de FUT. De proefne ming komt erop neer, dat het over heidspersoneel - voorlopig alleen dat bij de PTT - niet meer behoeft te wachten tot zijn 65ste verjaar dag om met pensioen te kunnen gaan. Als men 60 is geworden kan men zelf uitmaken wanneer men wil uittreden. Men mag zelfs zijn arbeidzaam leven rekken tot 67 jaar. Dat experiment gaat de over heid wel een schep geld kosten: zo'n 170 miljoen gulden heeft men geraamd. Het wordt echter zo be langrijk gevonden, dat de minister raad het groene licht heeft gegeven al weet men nog niet uit welke potjes het bedrag gefinancierd moet worden. Er kan snel verwarring ontstaan bij het gebruik van de afkorting FUT, omdat we ook al in het bedrijfsle ven (en eveneens spoedig bij de overheid) het begrip VUT kennen, ide vrijwillige vervroegde uittreding. Mr. A. J. Andrée Wiltens, plv secre taris-generaal van het ministerie van Binnenlandse Zaken en voorzit ter van de Commissie Positie Oude re Ambtenaren, zegt over het ver schil: „De VUT is gericht op de werkgelegenheid - nu er zo'n grote werkloosheid heerst wil men oudere werknemers, in de meeste gevallen de 63- en 64-jarigen, bewegen met werken te stoppen om aldus plaats te maken voor werkzoekenden. De komende FUT gaat echter uit van de verantwoordelijkheid van de werkgever, in dit geval de overheid, ten opzichte van zijn personeel. Bij het Algemeen Burgerlijk Pensioens fonds, dat de pensioenen van het overheidspersoneel regelt, is name lijk gebleken, dat velen hun 65ste jaar niet in goede gezondheid ha len. Ongeveer 50 procent van de vrouwen boven de 60 en 40 45 procent van de mannen boven die leeftijd wordt afgekeurd en krijgt dus een invaliditeitspensioen. Nu zeggen die cijfers niet alles over de gezondheidstoestand, omdat afkeu ring de enige manier is om de men sen, waaraan het schort, eerder te laten ophouden - de medici geven dit oneigenlijk gebruik zelf toe - maar een aanwijzing geven die cij fers toch wel. Behoefte Waarom is er een behoefte bij men sen om voortijdig het bijltje erbij neer te leggen? Is men werkelijk ziek? Geeft het werk onvoldoende voldoening? Werkt het één op het andere in? Er bestaat over dit the ma ontzettend veel literatuur, je Vroeger of later met pensioen? wordt er stapeldol van, maar er staan alleen maar gevoelens en ver moedens in. Fundamenteel onder zoek naar de oorzaken is er nooit geweest. Dat is mij onlangs nog eens tijdens een congres in Marok ko gebleken. Toen men daar hoor de van ons komende FUT-experi- ment wilde men meteen al informa tie hebben en nieuwe congressen beleggen, zo hunkerde men naar feiten. Uiteraard is het nog te vroeg daarvoor". Als er dan een duidelijke behoefte is om eerder het werk neer te leg genmoet Je dan niet de pensioen gerechtigde leeftijd vervroegen? Mr. Andrée Wiltens: „Dat is een on betaalbare zaak. Elk jaar eerder pensioen kost bij de overheid alleen al één en een kwart miljard. En als de overheid dat al zou kunnen op brengen dan moet je nog beseffen, dat de overheid bij wijziging van de pensioendatum trendsetter zou worden en het bedrijfsleven kan dat niet opbrengen. Bovendien zijn er heel veel, die de 65 wel gezond halen en zelfs nog wel zouden wil len blijven werken daarna. Voorts zijn er aanwijzingen, dat mensen aan gezondheid inboeten als ze niet meer behoeven te werken, door ver lies van sociale contacten bijvoor beeld. Typerend is, dat men in Zweden de pensioengerechtigde leeftijd heeft teruggebracht van 67 naar 65 jaar eji nu graag terug wil en in Amerika heeft men de pensi oenleeftijd van 65 naar 70 gebracht Vergeet niet, dat de mensen ouder worden dan in de tijd, toen 65 als pensioenleeftijd werd ingevoerd. In dit verband wil ik wel zeggen dat ik voor Nederland geen algeme ne vervroeging van de pensioenleef tijd voorzie. Aan de ene kant zie je een dalend geboortecijfer en een verlenging van de schooltijd. Als er dan ook nog een algemene ver vroegde pensionering komt wordt de groep, die de kosten moet op brengen of de periode waarin de kosten moeten worden opgebracht te klein. Dat veroorzaakt lasten, die niet te tillen zijn; ik ben ervan overtuigd, dat de volgende genera tie ons niet dankbaar zal zijn als wij de pensioendatum algemeen vervroegen". Vandaar dus de FUT als experi ment, weggaan als men er behoefte aan heeft. Een proefneming, die er in de eerste plaats óp is gericht er achter te komen, wie er gebruik van de regeling wil maken en waarom, alsmede om uit te vinden waarom anderen niet meedoen. Dat betekent, dat sociologen en medici ingeschakeld worden, die ook de uitgetredenen blijven volgen, op ba sis van vrijwilligheid uiteraard. Waarom wil men ophouden, is men ziek, ligt het aan het werk, ligt het aan de leiding, ontstaat er spijt dat men is uitgetreden? Allemaal vra gen, die om een antwoord vragen ten behoeve van het toekomstige beleid. Waarom is bet experiment op de PTT gericht? „We hebben gezocht naar een goed begrensd gebied. PTT was daarvoor erg geschikt met zijn vele verschil lende functies, zowel op het gebied van handenarbeid als administratief en beleid. Een bezwaar was wel, dat PTT weinig vrouwen boven de 60 heeft, maar je kunt niet alles hebben Je loopt echter wel het risi co, dat uit die categorie geen be trouwbaar statistisch beeld komt Wezenlijk De FUT-regeling is materieel gezien duidelijk anders dan de VUT in het bedrijfsleven De VUT geeft door gaans een uitkering van circa 80 procent van het laatste loon plus een verdere opbouw van pensioen rechten, één en ander tot 65 jaar. Bij de FUT krijgt men op het mo ment van uittreden pensioen op ba: sis van het aantal dienstjaren bij de overheid en stopt de verdere pensioenopbouw. Wel vult de over heid bij de FUT het pensioen aan met de bedragen, die overeenkomen met de AOW-uitkeringen Die uitke ringen, wezenlijk onderdeel van de pensioenvoorziening bij de overheid, gaan immers pas op 65-jarige leef tijd in. Ook blijft de overheid de AOW-premie voor de betrokkenen betalen. Vandaar dat het experi ment de overheid tientallen miljoe nen kost. Maar het kost de FUT- mensen ook wel wat, want ze gaan er in inkomsten op achteruit en kweken minder pensioenjaren. We waren van mening, dat als ie mand eerder wil stoppen hij er ook een offer voor zou moeten brengen. We wilden de regeling bovendien enten Op de pensioenwetten. Bij de PTT werken 70.000 mensen, waar van er 6 7000 van de FUT ge- bruik kunnen maken. We zijn ervan uitgegaan, dat de helft dat zal doem Het experiment duurt drie ja ren, maar in feite acht jaren als het geen vervolg krijgt, want wie in het laatste proefjaar als 60-jarige uittreedt veroorzaakt nog vijf jaar een kostenpost". Wat betreft de mensen, die na hun 65ste nog willen blijven: de bedrijf sleiding moet dit om te beginnen goed vinden en dan de betrokkene op z'n 65ste salaris, plus AOW. Als op z'n 67ste het pensioen ingaat krijgt hij een hoger bedrag omdat hij meer dienstjaren heeft gemaakt Hoewel de FUT op 1 januari ingaat kijkt men toch reikhalzend uit naar 1 oktober, want wie vervroegd met pensioen wil moet dat drie maan den tevoren opgeven. Op 1 oktober krijgt men dus een eerste inzicht in de deelname. „Als ze allemaal meedoen is het niet op te brengen, zo'n succes kun nen we dus niet hebben. Voor de helft en minder hebben we wel geld, ook al omdat deze mensen an ders wellicht toch onder een sociale regeling zouden komen te vallen", aldus mr. Andrée Wiltens, die over enkele maanden zelf met pensioen gaat - niet vanwege de FUT, maar omdathij 65 wordt - maar mis schien toch nog betrokken blijft bij het werk van de Commissie Positie Oudere Ambtenaren. Probleem Deze commissie houdt zich behalve met de FUT ook bezig met pro gramma's om overheidspersoneel naar de pensioendatum toe te laten leven. Zij bekijkt tevens de vraag of voort moet worden gegaan met de huidige regeling van functioneel leeftijdenontslag, zoals bij de poli tie, brandweer, loodswezen, leger e.d. Erkend wordt, dat men sommi ge functies bij het klimmen der ja ren niet meer goed kan vervullen. Maar moet dit persé leiden tot ont slag? Men zou betrokkenen eventu eel ook ander werk kunnen aanbie den. Bij de FUT doemt nog één pro bleem op. De overheid wil ook, na aandrang van de vakbonden, een VUT invoeren zoals bij het bedrijfs leven. Er is dan een kans, dat over heidspersoneel voor de VUT kiest, wat het beeld voor de FUT zou kunnen vertroebelen. Mr. Andrée Wiltens tenslotte: „We zullen bij de evaluatie van de FUT dan ook vooral kijken naar de groep van 60- tot 63-jarigen, want daarvoor zal de VUT niet gelden". JO SMITS De verhouding tussen vraag en aanbod is in de ge schiedenis steeds oorzaak geweest van een politiek po- kerspel tussen lovers en bieders. Wat dat betreft is er niets nieuws onder de zon, nu de olieproducerende lan den in het Midden-Oosten dreigen hun olievoorraden te gebruiken om desnoods een oplossing te forceren voor het Palstijnse vraagstuk. Sjeik Yamani, minister van het olierijke Saoedie-Arabië, heeft daarover geen mis verstand laten bestaan. Hoe eerder het Palestijnse vraagstuk wordt opgelost, des te eerder zullen de olie producerende landen in dat werelddeel meewerken aan een regelmatiger stroom olie naar de industrielanden landen. Zo niet, dan zal er een oliecrisis ontstaan, gro ter dan ooit, zo voorspelt hij. Het dreigement van Yamani is vooral gericht aan het adres van de Verenigde Staten, maar over het hoofd van Carter heen uiteraard aan alle industrielanden, in zoverre die bekommerd zijn over de verhouding tussen Israël en de Arabische wereld, cq de Palestijnen. Men moet ervan uitgaan dat Yamani met zijn uitlatingen wil laten uitkomen dat een oplossing van het Palestijnse vraagstuk noodzakelijk is,'wil de wereld niet blijvend met oorlogsgevaar vanuit het Midden-Oosten bedreigd worden. MET politieke chantage heeft geen enkele mogendheid echter ooit iets definitiefs kunnen bereiken. Wel een tij delijke chaos, die soms op vernietiging van een deel van de wereld is uitgedraaid, waaruit opnieuw een nieuwe dreiging voor volgende generaties werd geboren Sjeik Yamani is echter een te goed diplomaat, om dit niet te onderkennen. Zijn waarschuwing lijkt daarom gericht tegen de machten, die een oplossing van het vraagstuk in het Midden-Oosten vóór zich willen uit schuiven, aan welke kant van de onderhandelingstafel zij ook zitten. Niet winst of verlies zijn bepalend in dit politiek pokerspel, maar blijven voortleven zonder ge zichtsverlies. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Unie van Elektrotechnische Ondernemersorganisaties (TTEO) heeft bij minister Van Aardenne (Economische Zaken) haar veront rusting uitgesproken over suggesties van politici om lichtreclames te doven in het kader van de energiebesparing. Een dergelijke maatregel zou slechts een zeer geringe besparing opleveren (0,04 procent), maar wel de werkgelegenheid van enke le duizenden werknemers op het spel zetten, al dus de UEO. De bij de organisatie aangesloten lichtreclamebedrijven hebben de minister voorstellen gedaan, waarmee volgens hen flink be spaard kan worden zonder dat de werkgelegenheid in gevaar wordt gebracht. Deze besparing is mogelijk door de brandtijd van de lichtreclames te reguleren door middel van fotocellen en tijdschakelklokken. De gebruiker van een lichtreclame zal dan geadviseerd moeten worden zijn installatie zodanig af te stemmen, zodat zij niet brandt, wanneer dat zinloos is, bijvoor beeld bij zonneschijn en op uren, dat er vrijwel geen mensen op straat zijn. ^estduitser stichtte brand n drugcentrum lMSTERDAM (ANP) Een 4-jarige Westduitser heeft isteren tegenover de Am- terdamse politie bekend dat ij vrijdagnacht de brand leeft aangestoken in het tref- entrum voor verslaafden san de hoofdstedelijke Zee- lijk. De man zou vandaag an de rechter-commissaris torden voorgeleid, lij de brand raakten twintig nensen gewond. De brand- tichter zei uit wraakzucht ge- ïandeld te hebben, omdat landelaars in het trefcentrum leroine leverden aan zijn ver- laafde vriendin. dinderheden- how geflopt MSTERDAM De nationa- minderhedenshow in de msterdamse RAI is een lislukking geworden. Voor et driedaagse evenement, at bedoeld was om het Ne- erlandse publiek kennis te iten maken met de cultuu- ojtingen van nationale min- rhedcn in ons land, bleek linig belangstelling te be- ian. zijn standhouders die lechts een omzet van enkele entjes hebben gehaald. De rganisatrice, de stichting An- lüaarise en Surinaamse Cul- uur, heeft de standhouders >eloofd dat zij de helft van lun standhuur vergoed zullen rijgen. Bij hun inkopen wa- en de standhouders uitge- aan van een dagbezoek van 5.000 mensen, zoals de orga- lisatie in een brief had ge- ehreven. Dit bleek een tik- out te zijn, men verwachtte 5.000 mensen in totaal. )e minderhedenshow was op- ezet met steun van het mi nisterie van CRM, dat qen ga- antiesubsidie van twee ton iad verstrekt. Dat bedrag zal 'ermoedelijk niet kunnen 'orden terugbetaald. RAADSLIEDEN: „GEHEIME GETUIGE WAS PROVOCATEUR" DORDRECHT (ANP) Omdat de politie weigerde de identiteit te onthullen van een belangrijke getuige, heeft de rechtbank in Dordrecht gisteren tot vrijspraak geconclu deerd in een rechtzaak tegen drie Rotterdam mers die verdacht werden van handel in ver dovende middelen. De rechtbank steldé dat door de zwijgzaamheid van de politie niet kon worden vastgesteld of het bewijsmateri aal rechtmatig was verkregen. Volgens de raadslieden van de verdachten, F.den B. (42), W.S. (34) en M.B. (32), was de getuige opgetreden als provocateur en was het bewijsmateriaal gebaseerd op diens verklarin- gea De Rotterdammers moesten zich verant woorden voor handel in amfetamine. Toen zij enige tijd geleden op rijksweg naar Dordrecht werden aangehouden, trof de politie in twee van hun drie auto's een hoeveelheid amfeta mine van in totaal vier kilo. Als motief voor de geh&nhouding van de identiteit van de ge tuige voerde de politie aan dat deze anders le vensgevaarlijke risico's zou lopea De officier van justitie had tegen het drietal een celstraf van twee jaar en zes maanden geëist Overi gens werd de Rotterdammer Den B. wegens het in bezit hebben van amfetamine wél ver oordeeld. Hij moet een straf van zeven maan den uitzitten, waarvan drie maanden voor waardelijk. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Het Inspraakorgaan Welzijn Moluk- kers heeft veel bezwaren tegen het voorontwerp van minister Wiegel (Binnenlandse Zaken) voor de vorming van een nieuw advies- en overlegor gaan van de Molukkers in Nederland. Dat blijkt uit een maandag door het Inspraakorgaan gepu bliceerd advies aan de regering. In geen geval mag het nieuwe orgaan gemengd (Moluks-Neder- lands) van samenstelling zijn, het moet alléén uit Molukkers bestaan, aldus het Inspraakorgaan. Het moet onafhankelijk van de overheid kunnen opereren en bij voorkeur zou voor de stichtingsvorm gekozen moeten worden. Het advies maakt duidelijk dat het Inspraakorgaan het liefst zou zien dat het plan-Wiegel niet doorgaat, maar dat gekozen wordt voor een perfectionering van het huidige Inspraakor gaan. Gedacht wordt aan verkiezingen in de Molukse gemeen schap voor dit Inspraakorgaan; daardoor kan dit ook, qua sa menstelling, verbreed worden. In elk geval zal een flinke over gangsperiode van het oude naar het nieuwe orgaan in acht ge nomen moeten worden, waarbij gedacht kan worden aan één jaar. Het Inspraakorgaan kan zich overigens niet aan de indruk onttrekken dat sommige ministeries moeite hebben met de sa menwerking met het Inspraakorgaan. Vooaral op het departe ment van Sociale Zaken wordt wat dit betreft kritiek uitgeoe fend. Ook Binnenlandse Zaken en Justitie zouden te weinig tot samenwerking geneigd zijn. DEN HAAG (ANP) - Met ingang van het be lastingjaar 1979 kunnen meer kosten, die wor den gemaakt bij het adopteren van buiten landse kinderen, wor den afgetrokken van de belasting. Dit heeft het ministerie van finan ciën meegedeeld. Voor aftrek komen nu ook de kostenin aanmerking die voor een adoptieprocedure in het land waar het kind van daan komt worden gemaakt, evenals de reis- en verblijfs kosten die de adoptiefouders moeten maken in verband met de procedure en/of het ophalen van het kind. Al af trekbaar waren de kosten van de Nederlandse procedure en de vervoerskosten van het kind naar Nederland. De ver ruiming van de aftrek werkt ook door in de loonbelasting en wel voor de loontijdvak- ken die na 30 juni 1979 eindi- Protesterende rijschoolhouders passeren hier het ministerie van Economische Zaken in Den Haag, waar een delegatie op dat moment een gesprek had met staatssecretaris Hazekamp. DEMONSTRATIE RIJSCHOLEN Ongeveer honderd rijschoolhouders uit het hele land hebben gisteren een demonstratieve rij tocht gehouden naar het ministerie van econo mische zaken in Den Haag. Zij zetten daarmee kracht aan hun eis dat de losprijzen verhoogd moeten worden tot een ni veau dat de rijschoolhouders in staat stelt een wat zij noemen „redelijk" inkomen te verdie nen. In een gesprek met staatssecretaris Haze kamp pleitten zij ondermeer voor het instellen van zowel een minimum- als een maximumprijs. De bodemprijs zou moeten worden vastgesteld op 54 gulden, tenzij voor de rijschoolhouders een lastenverlichting zou worden doorgeveord. Gedacht wordt In dit verband ondermeer aan vrijstelling van wegenbelasting. Morgen zal het droog, zonnig en rustig zomerweer zijn. Het wordt veroorzaakt door een hogedrukgebied waarvan het centrum tenzuidwesten van Ierland ligt Dit hogedrukge bied heeft een uitloper naar Frankrijk en Duitsland. In deze landen was het de afge lopen dagen tamelijk koel, maar de temperaturen zullen er de komende dagen weer tussen 20 en 25 graden ko men te liggen. Een van de At lantische Oceaan afkomstige storing, bracht vandaag in Zuid-Scandinavië veel bewol king en regen. Het blijft daar de komende dagen wisselval lig. In de landen rond de Middellandse Zee handhaaft zich warm zomerweer. Een uitzondering hierop vormt het noorden van Italië, waar het veel en langdurig regent Vooruitzichten voordonder dag: Droog weer met zonnige peri oden. Middagtemperaturen omstreeks 22 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor donderdag: Aantal uren zon: 5 tot 16 Min. temp. omstreeks 13 gra den Max. temp. omstreeks 23 gra den Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 pro cent Kans op een geheel droog et maal: 80 procent Uitzendbureau duurder DEN HAAG Uitzendbure aus mogen de geldende toe slagen op de tarieven die xij op of vlak vóór 19 december 1978 in rekening brachten, verbogen van 2,9 naar procent In het toegestane percentage is rekening gehouden met de prijscompensatie en met de secundaire arbeidsvoorwaar den die voor uitzendkrachten gelden.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9