Gebouw Vleeschmeesters te massaal bevonden Pleidooi voor herhuisvesting buitenlanders in Leidse binnenstad Gele trui voor Eddy Knijnenburg Ontslagen invalide zet strijd voort Raad Oegstgeest wil vrij liggende fietspaden in Haas wijk Leidschendam betreurt brief provincie over bouwlocatie COMMISSIE WIL NIEUW ONTWERP KORTWEG Nog dit jaar renovatie speeltuin Valse opgave komt Alphenaar duur te staan Fancy fair brengt bijna 40 mille op REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 3 JUL11979 PAGINA 4'S LEIDERDORP De raadscommissie ruimtelijke ordening heeft gisteren het door architect Cees Dam ontworpen gebouw voor de Vleeschmees ters afgekeurd. De raadscommissieleden willen dat het college opnieuw overleg pleegt met de Vleeschmeesters en de architect om tot een an der minder massaal ontwerp te komen. Hierbij zou dan een duidelijke relatie zichtbaar moeten zijn met het Kleuterdagverblijf Margriet en het zusterhuis van het Elisabeth Ziekenhuis. Het gebouw is geprojecteerd in de wijk Elisa- bethhof op de hoek van de Persant Snoepweg en de Simon Smitweg. Het ontwerp bestaat voor een deel uit een acht verdiepingen tellend gebouw met drie vleugels die naar verschillende zijden aflopen. In eéri van de vleugels willen de Vleeschmeesters, waartoe Teekens, Ger de Kroes, Koos de Kroes, Vleeshouwers, Kruyer en Jan de Boer behoren, hun kantoor inrichten terwijl beide andere vleugels bedoeld zijn om te verhuren aan anderen als kantoor- en vergaderruimte. De com missie was met het college van mening dat het gebouw op de door Cees Dam ontworpen manier te massaal was. Dit was overigens ook de mening van de op de publieke tribune aanwezige bewo ners van de wijk Voorhof die straks uitzicht krij gen op dit gebouw. Het gebouw van de Vleeschmeesters vormde slechts een onderdeel van de gisteravond in de raadscommissievergadering besproken bebouwing van de gronden in de wijk Elisabethhof. Besloten werd om het geldende bestemmingsplan van 1960 dat op die gronden rust te herzien. In het uit 1960 daterende bestemmingsplan werd het accent vooral op het parkachtige gezicht gelegd waarbin nen kantoren enz. zouden kunnen verrijzen. De commissie ziet liever een wijziging in het bestem mingsplan waarbij het accent meer op de gebou wen komt te liggen met een bebouwingsgraad van 40 procent Van dit gehele gebied wordt dus 60 procent van de grond gebruikt voor groenaan- plant en parkeergelegenheid. Er wordt daarbij naar gestreeft de parkeergelegenheid zoveel mo gelijk onder de gebouwen in te richten. Ten noorden van het Elisabeth Ziekenhuis zal een ge bouw komen voor de Stichting Philadelphia voor geestelijk en lichamelijk gehandicapten kinderen. LEIDEN Het Welzijnsraadslid, K. Walle, heeft gisterochtend, tijdens een vergadering van de commissie huisvesting migranten Leiden, een pleidooi gehouden voor het her huisvesten van buitenlandse werknemers in Leiden. Tevens hekelde de heer Walle het feit dat de bewoners van slechte pensions niet gevraagd is naar hun mening over dc sluiting. Het Welzijnsraadslid vond het een goede zaak dat de verblijfsgebouwen voor buiten landse werknemers, die niet voldoen aan de minimum eisen van brandveiligheid en hy giëne en dergelijke, worden gesloten. Maar hij pleitte er wel voor dat de gemeente Lei den in de binnenstad woonruimte voor de hierdoor op straat komende buitenlandse werknemers beschikbaar zal stellen. Wethouder P.H. Schoute van maatschappe lijke aangelegenheden weigerde aan deze wens te voldoen. „Wij hebben aan de Beu kenschans in Leiderdorp een migrantencen trum totstand helpen brengen. Het is de be doeling dat alle buitenlandse werknemers na sluiting van hun pension daar hun intrek nemen. Ik weiger in de toekomst ook nog eens panden in Leiden in te richten voor buitenlandse werknemers",aldus het resolute antwoord van de wethouder. Drie rennertjes van de ploeg Faas in actie. LISSE Eddy Knijnenburg uit Noordwijker- hout is de nieuwe gele truidrager in de Tour de Lisse waarvan gisteravond de twee-, de etappe werd verreden. Het gelukte Eddy om gedurende alle vier de ronden op het Spekkelaanparcours het peloton aan te blij- ven voeren. Hij werd overigens flink op de hielen gezeten door een aantal tegenstan ders. Van hen eindigden Mario Boot op de De 23-ste Tour de Lisse belooft overigens een spannende te worden. De strijd lijkt nog geenszins gestreden. Vanavond wordt wederom aan de Spekkelaan vanaf half ne gen gestart. De naaste concurrenten van Eddy Knijnenburg zullen alles op alles zet- Voor John Knijnenburg was de tweede ron de van de Tour de Lisse niet zo fortuinlijk. Hij maakte een lelijke duikeling. De beste B- renner was Ralph Mens. De grootste sprong in het klassement werd gemaakt door Frans van der Berg, die vanavond derhalve in het groen rijdt. LEIDEN/VOORSCHOTEN De invalide Voorschotenaar To- ret Matin, die onlangs voor het Gewestelijk Arbeids Bureau protesteerde tegen zijn ontslag bij de Zilverfabriek in Voor schoten, zet zijn strijd voort. Nu heeft hij als demonstratie- plaats het Gemeenschappelijk Administratie Kantoor gekozen, waar hij protesteert tegen de arbeidsgeschikt verklaring van de GMD. Als hij bij de Nederlandse overheidsinstanties geen gehoor vindt, wil hij zijn actie voortzetten voor de ingang van het Europees Parlement„Ik heb gestemd, dus ik heb het recht om ook daar iets te zeggen", aldus de Voorschotenaar. Vorige week plaatste de heer M. Toret Martin zijn met een spandoek verfraaide rolstoel voor de ingang van het GAB. Na enkele dagen verhuisde hij naar het GAK. Daar kwam het tot een treffen met enkele ambtenaren. De invalide man richtte in het kantoor voor vijftienhonderd gulden schade aan, maar voelt zich zelf ook materieel benadeeld, doordat GAK-ambte- naren zijn spandoek hadden vernield. Beide partijen hebben aangifte van vernieling gedaan bij de Leidse politie. Door de confrontatie met de ambtenaren is de invalide man niet uit het veld geslagen. Hij zet zijn protest tegen de jegens hem ge volgde ontslagprocedure en de volgens hem onterechte ar- beidsgeschiktverklaring voort De zich gedupeerd voelende Spanjaard tijdens zijn demonstratie voor het Arbeidsbureau. NOORD WIJK De onlangs verkozen Haagse Rozenkonin- gin brengt donderdag 5 juli een bezoek aan Noordwijk. Om drie uur wordt het „ko ninklijk" bezoek bloemrijk ontvangen door loco-burge meester C. van Duin op de. weekmarkt bij de Noordwijk- se Sporthal. Marktbezoekers zullen uit handen van de Ro- zenkoningin bloemen ontvan gen en attent gemaakt wor den op het bestaan van het Haagse Rozen-Westbroekpark. NOORDWIJK In de buurt kerk aan de Noordwijkse Hoofdstraat wordt morgen een avondbijeenkomst gehou den voor Noordwijkse jonge ren. Het initiatief voor dit gebed ligt bij een groep gere formeerde jongeren die zich in oecumenische zin graag wil uitbreiden. Deze bijzondere, korte dienst begint om half acht Na afloop wordt er kof fie gedronken in het buurt huis tegenover de kerk. Infor matie kan worden ingewon nen bij Gerard Vogelaar, Voorstraat 141 tel. 12170. OEGSTGEEST De gemeenteraadsleden hebben zich gisteravond tijdens een infor matieve vergadeïidng voor de aanleg van vrijliggende fietspaden in Haaswijk ver-, klaard. Architect Hopman zegde toe voor de gehele nieuwbouwwijk een verkeersplan ning te maken. Veel kritiek kwam er van de raadsleden op het feit dat voor wat het eerste deelplan betreft geen wijzigingen meer in de geprojecteerde verkeerssituatie kunnen worden gebracht Langdurig stonden de raadsleden stil bij het voorstel van de architect een vrijliggend fietspad aan te leggen langs het noordelijke gedeelte van een weg. Dit fietspad zou even wel weer kunnen verdwijnen wanneer de opvulling van de verdere gedeelten in de wijk dit vereist. De raad vond dat hier niet al te lichtvaardig over mag worden beslist Een ander punt van discussie was de brug over het Oegstgeester Kanaal. De vraag werd opgeworpen of de fietspaden aan weerszijden van de brug breder moeten worden ten koste van de voetgangerspaden. Er werd zelfs gsproken over een voetpad van minder dan een meter. Dit stuit even wel op grote bezwaren voor eventuele inva lide gebruikers van de brug. LEIDSCHEDAM Een volle tribune dankte de leidschen- damse gemeenteraad gistera vond met applaus voor het aannemen van een voorstel uit de raad nog dit jaar 25.000 gulden extra beschik baar te stellen voor de alge hele renovatie van de speel tuin aan de Rozenlaan. Voor dit jaar was al eenzelfde be drag via de prioriteitenlijt beschikbaar gesteld en de meerderheid van het college wilde in 1980, eveneens via de prioriteiten, het restant opvoeren. Hiertegen was van de kant van het bestuur van de speeltuinvereniging en van de Raad voor Jeugd- en jongerenaktiviteiten protest aangetekend. Beide instanties maakten van het spreekrecht gebruik om van hun ongenoegen blijk te geven. Verwezen werd naar de Stompwijkse handbalvere niging die vorig jaar, buiten de prioriteiten om, een ton kreeg toegewezen terwijl de Stompwijkse ponyvereniging „De Blesruiters" gisteravond, ook al buiten de prioriteiten lijst om, 40.000 gulden werd toegezegd. De twee CDA-wet- houders, die volgens het raadsstuk de extra-kosten als tweede fase en daarom voor 1980 wilden zien aangemeld, stemden, ongetwijfeld tot vreugde van de aanwezige speeltuinleden, eveneens voor het voorstel het bedrag nog dit jaar uit te geven. De WD-fractie was wat consequ enter en stemde tegen omdat naar haar mening hier duide lijk sprake was van fasering van werkzaamheden. De gemeenteraad besloot ver der 18.000 gulden beschikbaar te stellen voor de aanleg van twee schaatsplankbaantjes. De kleine Anita, langzamerhand een bekende figuur in de Leidschendamse raadzaal, was weer eens aanwezig, dit maal om bij het spreekrecht alsvast, namens haar speelge nootjes, te danken voor de spoedige behandeling van haar verzoek. Een van de ba nen komt tegen een heuveltje bij de Tol, als hellingbaan. Het andere baantje wordt ge combineerd met het bestaan de basketbalveld achter de Gravin Juliana van Stolberg laan in Prinsenhof. De door de gemeenteraad gevraagde snelle aanleg zit er jammer genoeg niet in want, aldus voorzitter wethouder J. M. Kranenburg, eerst moet Gede puteerde Staten de uitgave nog goedkeuren en dat duurt meestal wel een paar maan den. LEIDSCHENDAM Burgemeester en wethouders van Leid schendam betreuren het in hoge mate, dat Gedeputeerde Sta ten zonder enig bestuurlijk overleg hun visie op een voor de gemeente uitermate belangrijke zaak als de bouwlocatie in de publiciteit hebben gebracht en zelfs niet de moeite hebben genomen het gemeentebestuur hierover te informeren. Dit heeft het college geantwoord op schriftelijke vragen van ver tegenwoordigers van alle fracties. De provincie heeft in een brief over bouwlocaties aan de mi nister gezegd dat „de voorbereidingen over de realisering van de bouwlocatie Leidschendam-Nootdorp zijn gestart". Verder waren onder meer opmerkingen gemaakt over het bestem mingsplan 't Lien die PvdA-fractievoorzitter Fr. IJmkers gis-, teravond in de gemeenteraad „onaanvaardbaar" noemde. De heer J. A. W. Pohlkamp van Gemeentebelangen noemde het optreden van de provincie autoritair en meende dat uit protest de gemeentelijke medewerkers moesten worden teruggetrokken uit de ambtelijke werkgroep over de bouwlocatie. De provincie zou volgens de WD-er D. W. Bergeren „de geesten rijp willen maken" en de brief aan de minister als drukmiddel gebruikt hebben. Hij noemde het optreden „onbehoorlijk" terwijl CDA- fractievoorzitter C. H. de Ruijter sprak van misleiding van de minister. De mening, van PvdA en D'66 was dat Leidschendam zich de laatste maanden te stil had gehouden en zich te be scheiden had opgesteld. Op vragen over de stand van zaken in de werkgroep was re gelmatig geantwoord dat beter kon worden gewacht op het rapport van de werkgroep. In dit verband wees de heer Poh lkamp op het besliste optreden van Nootdorps burgemeester, mr. F. Winkel, die de bouwlocatie (in dit blad) vierkant heeft afgewezen. Voorzitter wethouder J. M Kranenburg deelde tot slot van de korte discussie mee dat Gedeputeerde Staten een brief over de klachten van het gemeentebestuur zou krijgen en dat daarvan een afschrift aan de minister zou worden gezon den. DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN Een 26-jarige Alphenaar is door de Haagse rechtbank veroordeeld tot honderd gulden boete plus een voorwaardelijke gevange nisstraf van drie weken. De Alphenaar had zich schuldig gemaakt aan het doen van valse opgaven voor zijn soci ale uitkering. Verdachte had in een formu lier meegedeeld geen inkom sten te hebben genoten, hoe wel hij intussen een werkge ver had gevonden en dus loon ontving. De officier van justitie had wel waardering voor het feit dat de Alphe naar na enkele weken er zelf melding van had gemaakt dat hij werk had gevonden, waar na uiteraard meteen de uitke ringen werden stopgezet Mede gezien het blanco straf blad van de Alphenaar wilde de officier niet overgaan tot het eisen van een onvoor waardelijke gevangenisstraf. Hij eiste wel een boete van 750 gulden. De rechter wilde evenwel rekening houden met de financiële omstandigheden van verdachte en vonniste honderd gulden. Noordwijks lood-mysterie opgelost NOORDWIJK De mu sicus en historicus Johan Admiraal kan opgelucht ademhalen: de loden buis van de Noordwijkse Huis ter Duinschool is terecht Enige tijd geleden maak te de kenner van vele dorpsaangelegenheden ge wag van het bestaan van de loden buis met oor konde die 57 jaar geleden bij de eerste steenlegging voor de Hervormde School zou zijn ingemet seld. Later is er tegen de bedoelde muur een gym lokaal aangebouwd. De Noordwijker vreesde dat de buis bij de sloop van het schoolgebouw onge merkt met het puin zou worden afgevoerd. De commissie voor cultu rele zaken in Noordwijk liet het destijds bij een schouderophalen. Zoniet de ambtenaren van ge meentewerken. Zij zoch ten en vonden de felbe geerde buis. Een dezer dagen kon de loden buis in het open baar geopend worden. Een koud kunstje voor loodgieter Dirk Schrier, oud-bestuurslid van de school. De oorkonde in de buis bleek nog in onge repte staat te verkeren. Het geschrift bevat de bij beltekst 1 Koningen 8 vers 29a en de verklaring dat de eerste steen op donderdag 2 maart 1922 is gelegd door dominee L.C. Ekering, ondertekend door een imponerende rij van notabelen. Als aan denken bevindt zich in de buis nog een gedicht. De loden buis vertoont nog een clandestien waar merk. Timmerman Mari- nus de Heus had er met een spijker stiekum zijn naam ingekrast HOOGMADE De fancy fair die afgelopen weekeinde ten bate van MMO, de Har monie en het Cultureel Cen trum werd gehouden, heeft f 38.500,- opgebracht. Dit is f 3.500,- meer dan er vorig jaar bijeen werd gebracht De bevolking van Hoogmade heeft in grote getalen blijk! gegeven van haar verbonden heid met de drie verenigin gen. Gedurende de twee da gen dat de fancy fair werd gehouden was het een drukte, van belang. Alle kraampjes die stonden opgesteld in het Cultureel Centrum genoten grote belangstelling. De kop, van Jut maakte zware tijden, door. Internationaal i goochelsucces Silvia Vermeulen en Jos Bemelman BRUSSEL Nederlandse deelnemers aan het Wereld- goochelconcours hebben het. afgelopen weekeinde goede resultaten geboekt in Brussel. De 13-jarige Katwijkse Silvia Vermeulen behaalde een. tweede plaats bij de junio ren. In die klasse was zij de^ enige vrouwelijke deelnemer aan het internationale evene ment. Up de Europese lijst staat de' Katwijkse scholiere op de eer-" ste plaats. De Lissenaar Jos" Bemelman sleepte op het con cours de eerste prijs in de wacht op het onderdeel mi- cro-magie. Silvia was de jongste deel-, neemster aan het 14e wereld kampioenschap dat de afgelo pen dagen in het Koninklijke Circus van Brussel plaats-' vond. Goochelaars uit nief minder dan 37 landen komen hier jaarlijks bijeen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4