Martina Navratilova onderstreept kandidatuur Een combinatie van schoonheid en topsport Tracy Austin wint generatiestrijd tegen billie jean king VERONTMENSELIJKING BEDREIGT RITMISCHE GYMNASTIEK 2SP0RT LEIDSE COURANT/ Zij moet dan afrekenen met titelverdedigster Martina Na vratilova, die haar vorm van vorig jaar nog niet helemaal heeft bereikt Dat bleek tegen Dianne Fromholtz, die de eer ste set op haar naam bracht in de kwalitatief beste van de vier gisteren gespeelde kwart finales. Maar het agressieve spel van de oud-Praagse gaf tenslotte de doorslag. Met 2-6, 6-3, 6-0 onderstreepte zij haar kandidatuur voor titelprolon- gatie. Chris Evert, die haar ti tels van 1974 en 1976 wil eve naren, omdat zij aan het moe derschap denkt „schaakte" vanaf de achterlijn beter dan Wendy Turnbull, die met 6-3, 6-4 het onderspit dolf. Waar mee drie Amerikaanse speel sters onder de laatste vier zijn terug te vinden. FRANK WERKMAN. Uitslagen Wimbledon uitslagen kwartfinales dames enkelspel: Chris Evert Lloyd (VS)—Wendy Turn bull (Aus) 6-3 6-4. Tracy Austin (VS)—Billie Jean King (VS) 6-4 6-7 6- 2. Evonne Goolagong Cawley (Aus) Virginia Wade (Eng.) 6-4 66. Martina Navratilova (statenloos)—Dianne Fromholtz (Aus) 2-6 6-3 6-0. Damesdubbelspel: tweede ronde: Mima Jausovec/Virginia Ruzici (Jsl- /Roe)Marcia en Peanut Louie (VSt) 7-56-2. Herendubbelspel, tweede ronde: Dibley/Drewett (Aus)Saviano/Scan- lon (VSt) 6-2 7-6 6-7 6-2. Case/Mas- ters (mus)Mitton/Schneider (ZAT) 6- 7 4-6 7-5 7-5 8-6. Gonzalek/Kriek (VSt(ZAf)—Tim en Tom Gullikson (VSt) 6-3 7-6 4-6 6-4 Kronk/Letcher (Aus)—Lutz/Smith (VSt) 6-1 3-6 7-6 7-6. Peter Fleming/john McEnroe (VSt))Ray Moore/Roscoe Tanner (ZAf/VSt) 7-5 7-6 6-3. Carmlehael/Te- acher (Aus/VSt>-Cox/D.Uoyd (GBr) 7-6 6-33-66-3. Derde ronde: Carmichael/Teacher (Aus/VSt) Sandy en Gene Mayer (VSt). Feming- /McEnroe (VSt)—'Van Winitsky/Ycaza (VSt/Ecu) 6-3 6-2 6-4. Sadri/Wilkison (VSt)Davidson/Newcombe (Aus) 7-6 7-5 6-3. Kronk/Letcher (Aus)—Drysda- le/Taylor (ZAf/GBr) 6-2 6-2 6-4 Damesdubbelspel, derde ronde: Mima Jausovec/Virginia Ruzici (Jsl- /Roe)—Joanne Durie/Debbie Je ven* (GBr) 6-2 6-1. liana Kloss/Betty Ann Stuart (ZAf/VSt)—Wendy Gilchrist/B- renda Perry (Aus/NWZ) 7-6 6-2 Gemengd dubbelspel, eerste ronde: Sherbeck/Stratton (VSt)—Lewis/Bur- ton (GBr) 7-6 4-6 6-3. Smit/Chaloner (GBr/NWZ)—Collings/Gregory (Aus) 7-5 7-5. D.LIoyd/Charles (GBr)—Ro- driguez/Rodrigues (Chi/Fra) 6-4 6-1. Tiriac/Ruzici (Roe)—Appleton/Whyt- cross (GBr/Aus) 7-5 6-4. Damlani/Ur- roz (Uru/Chi)Farrell/HObbs (GBr) 6- 3 7-6. Fancutt/Marsikova (Aus/Tsj)— Koch/Giscafre (Bra/Arg) 4-6 6-3 6-3. Warwick/Nagelsen (Aus/VSt)—Rus sell/Morrison (Jam/VSt) 36 6-4 9-7 UT Tetter (Aus/Vst)Pasarell- /Russell (VSt) 7-5 7-5 Damesdubbelspel derde ronde: Billie Jean King/Martina Navratilova (VSt/statenloos)—Diane Desford/Bar- bara Hallquist (VSt) 6-3 6-4 Herendubbelspel derde ronde: Hewitt/McMillan (ZAf)—Gonzaliez- /Kriek (VSt/ZAf) 76 6-2 4-6 36 6-3. Alexander/Dent (Aus)—Tony en John Lloyd (GBr) 6-4 6-7 6-2 &4. Case- /Masters (Aus)-Kodes/Smid (Tsj) 6-4 46 7-5 76. Gottfried/Ramirez (VSt/Mex>—Dibley/Drewett (Aus) 6-3 6-1 6-4. Betty Stöve/Wendy Tumbull (Ned/Aus)Lea Antonopolis/Dianne Evers (VSt/Aus) 6-2 6-2. Tips voor Duindigt (Van onze sportredactie) WASSENAAR Zes drave rijen en vier rennen staan er morgeramiddag (14.00 uur) op het programma van de Was- se naarse renbaan Duindigt. De eerste start is om 14.00 uur. Onze tips: LINGFIELDPRIJS (eerste af deling) Derry Castle, Lady Valentine en Gerdien. TOEKOMSTPRIJS: Anneke, Liz Raaphorst en Royal Char lie. MADAGASCARPRIJS: Blacky, Midsummer Nary en Prins Adri. LINGFIELDPRIJS (tweede afdeling): Kasto, Lady Shirley en Buthes Rika. HAARLEMPRUS: Sorento, Reine Fort una en Star Queen Laren. HAAKSBERGENPRUS: Nes tor Volann, Ohio Lee en Pas- siana. HALSTERENPRIJS: Nant Buitenzorg, Matchless en Ozo Hollandia. HA VELTE PRIJS: Riamiko, Rob Alkestis en Rietje P. HARDERWIJKPRIJS: Rail ant Way, Pammy en Pele Star. HARDENBERGPRLJS: Riekie V, Raymond, Paulien Laren. Fraaie zege Henk Steman (van onze sportredactie) AMSTERDAM Speedway- coureur Henk Steman uit Voorburg heeft gisteren in Amsterdam met groot machtsvertoon de wedstrij den om de Gouden Roos ge wonnen. De nationale kampioen 1976 had eindelijk geen motorpech en won vier van de vijf heats. De Deen Nielson werd tweede en Rudy Muts (Ned) en G. Gimre (Zwe) deelden de der de plaats. DINSDAG 3'JUU 1979 PAGINA 13 haar aansprekende entree twee jaar geleden als 14-jari ge, halve final iste. „Het maakt me niet uit wie ik in de finale tegenover me krijg", sprak de winnares la ter ietwat overmoedig. „Als ik die eindstrijd eerst maar haal". ZEIST In een vlaag van lyrische bewondering zijn acties van CruIJft wel eens vergeleken met bal let Met behulp van een bal benutte hij zijn uitzon derlijke expressieve mo gelijkheden met als uit komst een schoonheid, die taboe lijkt In de sport. HIJ was In staat om de la tent aanwezige mogelijk heden van het voetbal de dimensie te geven waar toe zeer weinigen In staat zijn. Wie momenteel al leen al naar de toenemen de spelverruwlng In dat zelfde voetbal kijkt, zal daar weinig artistieks In terugvinden. De hele ont wikkeling In de topsport houdt trouwens gelijke tred met die verzakelij king. Veel damessporten zijn weinig anders dan een kopie van de man nelijkebenadering en worden daardoor onaan trekkelijk. Feminisme of niet Moderne ritmische gymnastiek Is daarbij nog een uitzondering, want het wezen van die sport vraagt om gratie en char me. Met als basiselemen ten ballet en klassieke muziek ademen de oefe ningen een sfeer uit, die met een nieuw woord „sportcultuur" zou kunnen worden genoemd. aa Maar de meisjes met normale lichamen, wat al bijna on- §ewoon Is, ondergaan ook e ontberingen van de topsport. Deze dagen zit ten de besten In een trai ningskamp te Zeist, als voorbereiding op het we reldkampioenschap onder Oosteuropees ge zag (lleana loslf). Op de plano klinkt een gearran geerde Llszt 's ochtends even fraai als 'a avonds, wanneer de geur van Jas mijn al lang Is veranderd In die van zweet. Schoon heid en topsport, de com binatie Is nog mogelijk. Ritmische gymnastiek vraagt om gratie en charme. De vraag is echter hoe lang de ritmische gymnastiek, zoals het steeds meer wordt betiteld, de invloeden van buitenaf kan weren. Onder aanvoering van Oost-Euro pa, dat ook daar de wereldtop beheerst, dreigt de sport te worden meegesleurd in de verontmenselijking waaraan bijvoor beeld het damestumen langzaam maar zeker kapot gaat. Die bedreiging wordt in beeld gebracht door Simone Jacobs. Met haar achttien jaar is zij na Lily Mol (21) de oudste. Zij zit middenin de studie om aan het zesde jaar van het Athe neum te mogen beginnen en komt alleen voor de avondtrainingen (van zeven tot tien) uit Veghel. Goed figuur, maar vol gens lleana Iosif (ook na haar twee Amerikaanse jaren) veel en veel te dik. Ze wordt gehandhaafd wegens haar rou tine, maar enkele jongere en sprieterige meisjes die met haar de groepsoefening trainen, wijzen in de richting van een veranderend toekomstbeeld. „Ik houd er helemaal niet van om dik te zijn", zegt Simone, „dus ik let er altijd op, maar ik moet toch nog afvallen. Daarvoor moet ik af en toe op dieet En ik heb altijd honger, ik ben gek op eten. Maar onze trainster vind zo'n beetje iedereen te dik.' Zij ziet het liefst van die „pluimpjes" van turnsters. Soms baal ik ervan. Zoals bij het turnen, zo moet het bij ons niet worden. Die meisjes hebben niets op de goede plaats zitten." Om andere redenen zal Simone Jacobs dit jaar stoppen. „Ik heb het allemaal wel gezien, ik ben niet meer zo fana tiek", vertelt ze. „Al je weekeinden ben je kwijt. De trainingen zijn erg zwaar, je voelt dat je elke spier gebruikt. Elke dag heb je meer pijn en aan het eind van zo'n trainingsweek als deze ga je op je knieën terug. Dan vloek je op alles en iedereen, kun je niemand meer luchten of zien. Vroeger heb ik het nooit met te genzin gedaan, en ook nu beschouw ik het nog wel als zinvol. Je moet voor zo'n groepsoefening (dit jaar hoepel-red.) im mers naar elkaar toegroeien. Zeker nu er dit seizoen veel nieuwe meisjes bij zijn gekomen." „Ik moet volgend jaar eindexamen doen. Ik heb nooit moeilijkheden gehad met le ren, maar nu gaat het door mijn sport problemen geven. Momenteel zit ik na de training thuis tot één uur 's nachts te le ren en dan ga ik 's ochtends om zes uur weer verder. Ik heb alle B-vakken, want ik wil fysiotherapeute of biologielerares worden, talen interesseren me niet Een medicijnenstudie duurt me te lang. Maar het kan zijn, dat ik volgend jaar weer iets anders wil hoor. Daarnaast geef ik op een club les in ritmische gymnastiek, dat wil ik blijven doen, maar niet echt als mijn werk." Als ze door haar enkel gaat, hinkelt ze de mat af richting kleedkamer. Niemand slaat er acht op. Een ander vraagt of ze even naar het toilet mag. „Na deze oefe ning", klinkt het. De sfeer wordt ge spannen terwijl het in de zaal alsmaar benauwder wordt. Geen ongebruikelijk verschijnsel tegen het eind van een zwa re dag. Temeer daar de eigenlijk te moeilijke oefening allesbehalve goed wordt uitgevoerd. Hoepels knallen tegen elkaar of rollen tientallen meters over de vloer. Van het laagje vernis, dat de topsport ook bij de ritmische gymna stiek is, blijft weinig over. Niets bijzon ders trouwens. Een korte pauze, een frisdrank. Ook lleana Iosif. die voor haar geestesoog alles al fout ziet gaan in Londen, ontspant Ze lacht en sloft op haar slippers en in haar veel te rui me trainingspak met opgerolde broek spijpen naar de bank. „Wat 'n vak", zal ze wel denken, net zoals al die andere collega's met verantwoordelijkheidsge voel. Joke de Boer (16) maakt dat allemaal niet meer mee. Met de andere meisjes, die in het individuele toernooi uitkomen, is ze die avond vrijaf. Terwijl voor de groep een finaleplaats mogelijk lijkt na de klassering als zesde bij het EK, is voor de Nederlandse kampioene waar schijnlijk geen plaatsje bij de eerste der tig weggelegd in Londen. Het ontneemt haar het plezier allerminst „Dit maak je maar een keer in je leven mee", is een deel van haar motivatie. „Maar je moet natuurlijk ook aan later denken. In de tweede klas van de MAVO ben ik blij ven zitten door mijn sport, maar verder moet het niet gaan natuurlijk. Zo'n trai ningsweek is erg belangrijk, dan kun je goed werken aan uithoudingsvermogen, lenigheid materiaalbeheersing flint knots, hoepel, bal-red.) en show. Dat laatste heb je nodig voor de opwaarde ring. Soms wordt er ontzettend gemeen gejureerd. Frankrijk bijvoorbeeld zal ons altijd drukken." „Je moet flair hebben,, maar toch zit ik liever in een hoekje. Ik heb een hekel aan feliciteren meteen na afloop en ik ben liever lekker thuis dan op mijn ka mer tijdens een trainingskamp. Maar aan de andere kant vind ik het heerlijk om in een volle zaal veel applaus te krijgen. En ook al heb ik zenuwen, als ik een maal bezig ben, doe ik alles. Een langza me oefening past niet bij me, ik kan niet stilzitten, dus het moet goed bewegen. De muziek is fijn, ik kan er helemaal in opgaan. Ik kan iets kwijt in deze sport, ik heb de ruimte nodig. Ik ben eens op gesloten op de WC, ik dacht dacht ik gek werd, ik heb gegild, verschrikkelijk. Ik zou graag op ballet willen, mijn zus heeft daar spullen van, daarmee sta ik vaak voor de spiegel te oefenen. Ik zou een auditie bij Scpaino krijgen, maar die ging niet door omdat ik zoveel moest ^trainen." Timide Afdelingsvoorzitster mevrouw Vos bena drukt nog het wezenlijke verschil tussen ballet en ritmische gymnastiek. „Bij bal let wordt de romp praktisch niet be trokken. Wij willen niet de statische on derdelen van ballet. Er wordt wel met oefeningen aan de barre begonnen, maar niet urenlang. Ballet is ondersteuning. Het gaat om sprongkracht, lenigheid en erg veel expressie. Een timide meisje zou nooit de top bereiken." Ritmische gymnastiek, negen jhar gele den aarzelend begonnen in Nederland, sinds 1972 topsport met beperkte finan ciële middelen. „We hopen dat het een Olympische sport wordt", zegt mevrouw Vos, „dan komt er wel geld vrij. En dat is nodig, want je moet er eigenlijk dage lijks mee bezig zijn." De toppers hebben dat deze week gedaan. Aan het eind van elke dag zwetend en hijgend de complete oefening demonstrerend, met gebreken. Schoonheid met een geurtje. „M'n rug", klagen er een paar. Eerder op de dag wist iedereen het al: „het is een comple te uitputtingsslag". DICK HOFLAND LONDEN De sentimenten overheersten giste- ;n op Wimbledon, tijdens een speeldag, die meer aanmerking komt voor de kwalificatie „Ladies lay" dan de traditionele openingsronde aan het ;gin van de eerste week. Want er stonden vier partijen uit de kwartfinales op het programma, vaarin niet minder dan vijf kampioenes op het gras verschenen. Naar de meest gelauwerde van dat quintet, Billie Jean King, ging in de eerste plaats de aandacht uit. Al was het alleen maar om het feit, dat de 35-jarige voorvechtster van damestennis het moest opnemen tegen de jongste deelneemster bij de laatste acht, Tracy Austin. Dit vroegrijpe kindvrouwtje, dat nog maar net is verlost tan een enorme beugel rond i haar voortanden, moest nota bene riog geboren worden )oen Billie Jean King (toen nog Moffitt geheten) al haar eerste Wimbledon-titel in de [vacht sleepte. Dat was in 11961, anderhalf jaar voor in kedondo Beach de familie |Austin werd verblijd met de geboorte van een dochter. Ruim zestien jaar later is Tracy Austin kanshebster yoor de enkelspeltitel, die Bil- jlie Jean King al zes keer op jhaar conto schreef. In een door emoties geken merkte ontmoeting moest de veterane het hoofd buigen voor haar zoveel jongere landgenote, nadat zij in de derde set een perspectiefrijke voorsprong had moeten prijs geven. Sneuvelde Billie Jean King dus gisteren, een zelfde lot was de titelhoudster van het jubileumjaar 1977, Virgi nia Wade, beschoren. De door de Britten zo geliefkoosde Wade kon zelfs uit de aanwe zigheid van de Hertogin van Kent niet de inspiratie putten om het Evonne Cawley-Goola- gong alleen al moeilijk te ma ken. De sierlijke Australische, die in 1971 de Wimbledon- kroon mocht opzetten, toonde zich zo superieur aan de Brit se, dat deze op een bijna pijnlijke wijze uit het toernooi werd gewerkt De resterende halve finalisten zijn Chris Lloyd-Evert en Martina Navratilova, die res pectievelijk afrekenden met Wendy Tumbull en Dianne Fromholtz, waarbij de staten loze titelhoudster nog met de meeste problemen te maken kreeg. Zij kon pas in de der de set afstand nemen van de taaie Fromholtz, die eerder Betty Stöve had uitgescha keld. Chris Evert had bijna net zo'n gemakkelijke dag als Evonne Cawley, hetgeen beide speelsters kanshebster maakt voor de titel. Van wie overi gens één van beiden moet af vallen, want ze ontmoeten el kaar morgen in de halve eindstrijd. Vertedering Waarbij Groot-Brittannië dan de hoop vestigt op de ranke, inmiddels 27-jarige Evonne Cawley, die bovendien aller wegen vertedering oproept door het feit, dat zij sinds twee jaar moeder is van dochter Kelly. Bovendien herinnert menigeen zich nog het dramatisch verlopen hal- ve-finaleduel van vorig jaar tussen Matina Navratilova en de Australische, toen de laat ste in kansrijke positie werd getroffen door een fatale en kelblessure. Daarvan heeft Evonne Caw ley nog steeds enigszins last, zodat zij elke ochtend specia le strekoefeningen moet doen om het stijve lichaamsdeel op de juiste temperatuur te krij gen. Van enige hinder was gisteren overigens niets te merken. Virginia Wade maak te daarentegen een verkramp te indruk. „Ik kon geen mo ment in mijn spel komen", klaagde de struise Britse la ter. „Als Evonne eenmaal sterk begint, is er eigenlijk geen houden meer aan". Zoals in 25 van de 33 tussen beide speelsters afgewerkte partijen ook was gebleken. Daarin was de Australische meestal oppermachtig, hoewel zij de laatste twee ontmoetin gen van Wade had verloren. Tracy Austin geconcentreerd bezig in de generaties trijd tegen King. „Ik had een zwaardere partij verwacht", vertelde Evonne Cawley na afloop van haar zege met 6-4, 6-0. „Maar mijn moeilijke eerdere duel tegen Jordan heeft geholpen. Daar door was ik in het juiste rit me gekomen". Verliep het duel Cawley-Wade zeer eenzijdig, het treffen tus sen de oudste en jongste deel neemster, King en Austin, kreeg een enerverender ver loop. Zonder dat de ontmoe ting nu tot echt grote hoogte reikte, was het een boeiende krachtmeting tussen twee ge neraties. Vooral door de be wondering afdwingende wijze waarop Billie Jean King, die voor het eerst tegen Tracy Austin speelde, voor haar kansen vocht. Haar emoties als altijd moei lijk verbergend, bestookte zij haar met een bijna onuitput telijk loopvermogen begiftigde tegenstandster, maar hoe merkwaardig het ook klinkt voor een routinier met een 19-jarige Wimbledon-ervaring, niet met de juiste wapens. In plaats van haar conditioneel ijzersterke landgenote naar het net te lokken, en dan met passeerslagen te overrompe len, bleef zij de bal in het achterveld slaan, waar de kleine Amerikaanse voortdu rend heen en weer draafde en meestal als winnares uit de slagenwisselingen tevoor schijn kwam. „Ik weet niet wat de beste manier is om haar te bestrijden", verklaar de Billie Jean King later. „Het is tenslotte pas de eerste keer, dat ik tegen haar speel. Maar ik zal nog vaak genoeg tegen haar uitkomen. Aan stoppen denk ik niet. Ik zal ook hier terugkomen". Maar de tijd werkt niet in Billie Jean Kings voordeel. Wel in dat van Tracy Austin, die overigens van alle vier halve finalisten over de zwak ste opslag beschikt Dat bleek gisteren geen beletsel om Bil lie Jean King te verslaan. Hoewel de 19-voudige Wimble- don-kampioene, nog steeds op jacht naar het record van 20 titels, waarmee zij dan de le gendarische Elisabeth Ryan zal onttronen, in de derde set (na 4-6 en 7-6 in de voorgaan de), twee slagen af was van mogelijk beslissende voor sprong van 3-0, ging zij ten onder. De stoïcijns spelende Tracy Austin doorbrak de opslag van King en liep vervolgens door naar 5-2. Deze marge gaf de kleine Amerikaanse niet meer uit handen. Met 6-2 in iets meer dan twee uur was zij, voor het eerst sinds iiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiimiimiimimiiiim

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13