Groeiende weerstand tegen Hinault JOHN NABER NIET NAAR SPELEN KNETEMANN WOEDEND OP GELE-TRUIDRAGER 'sport Nog geen verbond tussen Zoetemelk en Post Van de Velde voldoet niet aan verwachtingen VAN KILOMETER TOT KILOMETER LEIDSE COURANT/ OINSDAG3JUU 1979 PAGINA 11 (Van onze verslaggever) ANGERS Er is nog geen sprake van een verbond tus sen Joop Zoetemelk en de ploeg van Peter Post Zoete melk vertelde gisteravond: „Ik heb wel met Peter Post gesproken, maar hij kon mij nog geen definitieve toezeg ging doen, omdat hij eerst moet afwachten hoe zijn best geplaatste renner, de Zwitser Sutter, het doet op weg naar Roubaix en in de tijdrit te BrusseL Dan pas kan hij een beslissing nemen". Uli Sutter staat op de zesde plaats in het algemeen klasse ment met een achterstand van twee minuten en 28 se conden op Hinault Het ver trouwen dat de ploeg van Post in Sutter stelt, is even wel niet groot De Zwitser is 32 jaar en heeft vijf seizoenen als professional gereden met wisselend succes. Het vorig jaar leek er een einde te komen aan zijn loop baan toen hij een longembolle kreeg. Hij staat wel bekend als een goede klimmer. Hij won het bergklassement in 1972 in de Ronde van de toe komst en het vorig jaar in de Ronde van Italië. Maar hij presteert zwak op kasseiwe gen, zoals die op weg naar Roubaix in het parcours voor komen en hij rijdt niet sterk in de tijdritten, waarvan ook nog enkele volgen Maar wie weet overtreft Sutter dit keer zichzelf. Daar moet Zoetemelk op wachten Het is overigens niet vreemd als er in een Ronde van Frankrijk samen werkingen worden aangegaan Het reglement verbiedt dezei weliswaar, maar ze komen in elke ronde tot stand. Onenigheid rond Thurau ANGERS Er is one nigheid ontstaan in de ploeg van Dietrich Thu rau (IJsboerke) en de Belgische kampioen Gery Verlinden. De ploeg schijnt in twee kampen uiteen gevallen te zijn. Een groepje heeft zich rond Thurau geschaard, en het andere rond Verlinden en Peve- nage. Gisteren in de eindsprint in Angers werd Thurau zelfs ge hinderd door zijn ploeg maat Pevenage. De Westduitser maakte zich daar over enorm boos. Hij zei: „In de laatste bocht is Pevenage naast mij gekomen en heeft mij de weg afgesneden. Het is ongelooflijk, zoals ik word tegengewerkt door mijn eigen ploeg maats, althans een deel daarvan". (Van onze verslaggever) ANGERS Johan van de Velde is niet te- neer geslagen nu hij dit jaar nog niet vol daan heeft aan de hoge verwachtingen, die men van hem had. Nadat de jonge Braban der in zijn eerste profjaar de aandacht op eiste door drie ronden te winnen (Neder land, Romandië en Engeland) vallen zijn prestaties dit jaar in vergelijking daarmee iets tegen. Gisteren vertelde Van de Velde in Angers: „In 1978 liep eigenlijk alles te vlot voor mij. Het leek wel alsof de weg voor mij met goud geplaveid was. Ik wist dat ik het in mijn tweede profjaar moeilijker zou krijgen. Peter Post heeft me daar ook voor gewaar schuwd. De renners kennen me nu en ik kom niet meer zo gemakkelijk weg uit het peloton. Maar ik probeer toch een vlakke etappe te winnen en ik zal me in de Alphen revancheren voor het slechte optreden in de Pyreneeën. Er eindigden daar vele renners voor mij, die normaal gesproken altijd na mij aankomen. Dat kan natuurlijk niet Ik denk nog altijd aan een plaats bij de eerste tien in de Tour. Als ik daarin slaag, is mijn eerste optreden in de Ronde van Frankrijk toch een succes". Van de Velde zegt dat de stemming in de ploeg van Post weer helemaal op peil is. „Het winnen van de ploegentijdrit en de zege van Jan Raas in Angers hebben daar toe veel bijgedragen. Na ons échec in de Pyreneeën zijn we geestelijk goed opgevan gen. We hebben veel gepraat en Post heeft zich groots getoond. De feiten werden op ta fel gelegd en we zijn eruit gekomen met z'n allen. Dat heeft verfrissend^ gewerkt En wat mezelf betreft: ik doe allés voor mijn be roep, en wat erin zit komt er toch uit". ANGERS „Die kerel is aan het doorslaan". Woedend wees wereldkampioen Gerrie Knete- mann naar de drager van de gele trui, Bernard Hinault „Hij is gek aan het worden, hij lijdt aan grootheidswaanzin. In Pau liet hij in de kranten zetten dat hij maar eventjes gewonnen had, om dat daar een paar vrienden van hem wonen, die hij een plezier wilde doen. En nu ging meneer direct na de start tien kilometer lang voor het peloton uitrijden, alsof hij wilde zeggen: hier ben ik, de anderen bestaan niet meer. Ik werd ge woon woest. Dacht je dat wij ons door zo'n man laten vernederen? Kuiper kan best eens gelijk krijgen, als hij zegt: „die Hinault gaat nog eens aan zijn eigen bravour ten onder". De tirade van de anders zo vriendelijke Knetemann volgt di rect na het nieuwe succes van de ploeg Post In Angers was de gebrilde Zeeuw Jan Raas in de massasprint enkele lengten sneller dan de rest van het compacte peloton, hetgeen Raleigh zijn derde etappezege bezorgde. Het gekke was dat opnieuw Hinault een hoofdrol speelde in de eindsprint Van veel te ver ging hij aan, de Belg Demeyer in zijn spoor meezuigend. Ach ter Demeyer zat de slimme Raas. Hij wachtte tot 120 meter voor de streep, daar waar Hinault „stilviel" en toen pakte Raas met machtige pedaaltreden, staande „in" de fiets erg ge makkelijk de etappezege. Dat was het slot van een onverwacht tumultueuze etappe, die zo vriendelijk begonnen was. Het peloton koerste door de Mai ne-et-Loire, een van Fr ankrijks vruchtbaarste streken. Langs prachtige goudgele tarwe- en havervelden, langs mooie boom gaarden waarvan het lover intens groen en van bijna exoti sche schoonheid was. Het leek een kalme rit te worden naar Angers. Een bezet campagnard langs de weg voor de volgers, de zon vriendelijk aan de hemeL Eindelijk kon men even op adem komen na die helse ritten door het gebergte, gevolgd door de nerveuze ploegentijdrit Maar na elf kilometer al schrok de karavaan op uit zijn rust „Demarrage van Hinault", meldde radio-Tour. Verbazing alom. „Misschien om langs de weg een plas te doen?" Maar nee, Hinault ging door. Twee kilometer verder had hij al veertig seconden voorsprong. Toen werd alarm geslagen in het peloton. „Die idioot", scholden vele renners. Zelfs ploegleider Cyrille Guimard was buiten zichzelf van woede. Hij wrong zich met zijn auto langs het pe loton, reed tot bij Hinault en riep: „Stoppen! Anders laat ik je eigen ploegmakkers achter je rijden". Guimard was bang dat Hinault bezig was aan een zelfmoordpoging. Er was immers nog 130 kilometer te rijden naar Angers en de wind stond pal op kop en woei bepaald hard. „Stoppen!", schreeuwde Gui mard weer. Hinault keek om. Het peloton was tot op 150 me ter genaderd. Met tegenzin liet de gele-trui drager zich inlopen. Dit was het sein voor Knetemann om weg te gaan. Zijn eerste, demarrage leverde niets op, want Hinault was met hem mee gegaan. „De Kneet" stopte toen wijselijk. Twee kilometer verder pro- mann, die vrijwel alleen het v 4 Bernard Hinault (rechts) tart het peloton. „De idi oot", scholden veel renners, die steeds kwader worden op de drager van de gele trui. beerde hij het weer. Nu kreeg hij twee knechten van Hinault mee. De derde demarrage van de wereldkampioen had wel succes. Tackart, Thevenard en Tesnière wilden ook en slechts een ploegm akker van Hinault was erbij, Villemiane., Overmacht Vijftig kilometer lang vocht Knetemann met grote verbe tenheid tegen de overmacht in het peloton. „Ik wilde die Hinault duidelijk maken dat' wij niet met ons laten spot ten", zei hij. De maximale voorsprong van de groep Knetemann bedroeg na 42 kilometer 2 minuten en 8 se conden. Maar toen kwam er plotseling een einde aan de progressie Op kop van het peloton gin gen de maten van Hennie Kuiper het tempo maken, waarmee het lot van Kne te- zware kopwerk moest doen, bezegeld was. Een wraakactie van Hennie Kuiper tegenover zijn vroegere vriend en trai ningsmakker Knetemann? De wereldkampioen had immers tijdens de strijd om de natio nale wegtitel voortdurend op het wiel van Kuiper gereden? .Alsjeblieft,laat daar geen misverstand over bestaan, ik heb geen opdracht aan de jongens gegeven de Kneet te rug te pakken. Hij staat in het algemeen klassement op 37 minuten, dus mag hij van mij zijn gang gaan", ant woordde Kuiper desgevraagd. Waarom zijn ploeg dan zo fu rieus gereden had? „Esclas- san wilde de etappe winnen, hij is onze beste sprinter, dat was de reden". Kuiper maak te overigens tien kilometer voor de finish nog een specta culaire val. Hij kwam in een greppel langs de weg en sloeg over de kop, maar bleef on beschadigd en eindigde toch nog in het peloton. Hoe reageerde eigenlijk Ber nard Hinault zelf op de groeiende weerstand in het peloton en waarom was hij er al na elf kilometer vandoor gegaan? „Er is een bepaalde affaire, waarover ik liever niet wil spreken", zei hij, „daarom ben ik weggegaan. Dat de heren collegae kwaad zijn, dat interesseert me min der. Twee jaar geleden heb ben zij van de tour een wan deltocht gemaakt. Laten ze nu maar eens een beetje werken. De fiets is gemaakt voor ka raktermensen en niet voor JEAN NELISSEN Uitslagen Angers De uitslag van de vijfde etappe in de Ronde van Frankrijk over 1453 km. van Neuville-de-Potou naar Angers ludit: 1. Raas (Ned-Post) 3.38.00, 2. Esclas- san (Fra-De Muer), 3. Kelly (ler-Lau- wers), 4. Demeyer (Bel-Huysmans). 5. Hinault (Fra-Guimard), 6. Van Calster (Bel-De Bruyne). 7. Tackaert (Bel-De Bruyne), 8. Pevenage (Bel-Jossart). 9. Thurau (WDI-Jossart). 10. Jacobs (BekJossart). 11. Bonnet (Fra-Huys- mans), 12. Pescheux (Fra-Everaert), 13. Criquielon (Bel-Lelangue), 14. Van de Velde (Ned-Post). 15. Van Vliet (Ned-Post). 16. Sherwen (GBr- Geminiani). 17. Mantovani (Ita-Boifa- va). 18. Villemiane (Fra-Guimard), 19. Teirlinck (Bei-Lelangue). 20. Friou (Fra-Danguillaume), 21. Baronchelli (Ita-Pezzi). 22. Tesniere (Fra-Geminia- ni). 23. Van Overschelde (Fra-Evera ert). 24. Patritti (Fra-Everaert). 25. Pevenage (Bel-De Bruyne). 45. Kuiper (Ned-De Muer). 54. Maas (Ned-Oe Bruyne), 60. Zoetemelk (Ned-Danguil- laume). 66. Wellens (Bei-Post). 67. Lubberding (Ned-Post). 68. Knete mann (Ned-Post), 75. Mutter (Zwi- Post), 86. Sutter (Zwi-Post). 88. Den Hertog (Ned-Oossart), 105. Pronk (Ned-Post). allen in dezelfde tijd als Raas. 128. Verbrugge (Ned-De Bruy ne) op 1.00, 129 en laatste Peeters (Bel-Jossart) op 2.16. Algemeen puntenklassement: 1. Hinault 54 punten. 2. Zoetemelk 35. 3. Raas 26. 4. Baronchelli 25, 5. Battaglin (Ita-Boifava) 24. 6. Bittinger (Fra-Huysmans) 23. Algemeen bergklassement: 1. Martinez (Fra-Everaert) 65 punten. 2. Hinault 62. 3. Battglin 53. 4. Pol- lentier 38, 5. Nilsson 37. 6. Zoete melk 36. 7. Kuiper 32. STEILE HEUVELS.. Ajuu ANGERS -- In Neuville-de-Potou starten 129 renners na een treinreis van 200 kilometer voor de vijfde etappe van de 66e Ronde van Frankrijk over 145.5 kilometer naar Angers. Van Looy (bronchitis) besluit naar huis te gaan. 2 km.: eerste aanval van Hinault mislukt 7 km.: Hinault ontsnapt 10 km.: voorsprong Hinault 37 seconden. 20 km.: peloton achterhaalt gele-truidrager. Demarrage van Knetemann. 27 km.: Knetemann ontsnapt na derde demarrage. Tackaert Tesnière, Thevenard en Villemiane gaan mee. 42 km.: maximale voorsprong vijf leiders: 2 min. 8 sec. 57 km.: tussensprint te Argenton: 1. Tesnière, 2. Tackaert, 3. Villemiane, 4. Thevenard; 5. Knetemann. Peloton op 1 min. 40 sec. 69 km.: doorkomst op de Cóte du Puy Notre Dame: 1. Knete mann, 2. Villemiane, 3. Thevenard, peloton op 36 sec 77 km.: peloton bij kopgroep. 114 km.: tussensprint te Montegeoffroy: 1. Verlinden, 2. Tes nière, 3. Bossis. 135 km.: Kuiper valt in greppel, ploegmakkers brengen hem net op tijd terug in peloton. 139 km.: tussensprint te Angers: 1. Martinez, 2. Bittinger, 3. Tesnière op 5 sec. 142 km.: Martinez en Bittinger ingelopen. 145.5 km.: Raas wint in sprint tegen compleet peloton vijfde etappe te Angers. Esclassan is tweede, Kelly derde. Hinault behoudt gele trui. Tour-toto DEN HAAG De winnende getallen van tour-toto num mer 26 a zijn: 7, 9, 19, 24, 28, 29. Het toegevoegde getal is: 27. Bezitters van formuliern, die eindigen met het getal 62484, winnen een fiets. De verdere gegevens zijn: Aantal deelnemers: 30.619 Inleg: 82.867,00 Prijzenbedrag: 39.362,00 Eerste prijs: 12.793,00 Tweede prijs: 1.968,00 Derde prijs: 6.888,00 Vierde prijs: 9.841,00 Vijfde prijs: 7.872,00 Hinimuiiiiiiuiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiu Vijfde zege veroordeelde bokser Scott R AH WAY In de staatsge vangenis van Rahway in New Yersey heeft James Scott zijn vijfde overwinning binnen deze muren behaald. Voor vierhonderd genodigden versloeg de wegens een gewa pende overval tot veertig jaar gevangenisstraf veroordeelde bokser de Britse half zwaarge wichtkampioen Bunny Joh nson door interventie van de scheidsrechter in de zevende! ronde. De gage van Scott van' 10.000 dollar (ongeveer 22.000 gulden) werd gestort in de kas van de boksclub van de gevangenis. SAN JU AN De Amerikaanse wereldrecord houder op de 100 en 200 meter rugslag, John Naber, zal niet deelnemen aan de Olympische Spelen in Moskou, die volgend jaar worden gehouden. Naber, die in San Juan aanwezig is bij de Panamerikaanse Spelen, (als tv-com mentator) zei dat bij geen tijd meer heeft om vele uren per dag te trainen. „Trouwens, die training mis ik helemaal niet", zei hij, „wel het wedstrijdelement Als ik hier zie dat de huidige rugslagzwemmers rond de 57 seconden zwemmen en mijn wereldrecord op 55.49 staat, moet ik met een paar maanden training weer in vorm zijn. Naast mijn gebrek aan ambitie kan ik overigens toch niet meer deelnemen aan de Olympische Spelen, want ik heb een contract getekend voor een firma die zwemkleding maakt' Tijdens de Olympische Spelen in Montreal won Naber vier gouden medailles en een zil veren. Op de eerste dag van de achtste Panameri kaanse Spelen maakten de Amerikaanse en Canadese zwemmers hun favorietenrol volko men waar. De 16-jarige Tracy Caulkins (VSt) won haar serie 200 meter wisselslag in 2.21,79. Zij verbe terde daarmee het record voor de Spelen, dat op naam stond van haar landgenote Kathy Heddy, met 0,43 seconde. Ook de Canadese Nancy Garapick bleef met 2.21,89 onder het oude record. De Amerikaan Ambrose Gaines zwom op de 200 meter vrije slag met 1.53,25 eveneens een nieuw record. Een derde verbe tering was het werk van Greg Wenschell, ook een Amerikaan, die de 100 meter schoolslag in 1.05,42 aflegde. De Braziliaan Romulo Arantes schreef het vierde record op zijn naam. Hij won zijn serie 100 meter rugslag in 57,69 seconden. Vollebregts in vorm KIEL De Engelse olympisch kampioen Reg White heeft gisteren in Edel met Stephen Olie de wereldtitel zeilen in de Tornadoklasse veroverd. De 42-jarige White eindigde in de laatste wedstrijd als zevende, nadat hij vorige week de vier de en vijfde race had gewonnen. De Fransen Marc Bouet en Thierry Poirey, die vóór de laatste wedstrijd al zeker waren van de titel in de Flying Dutchmank- lasse, plaatsten zich in die race als tweede. De ge broeders Erik en Sjoerd Vollebregt, die deze wereldkampioen schappen matig waren begonnen, maar allengs beter in vorm kwamen, eindigden als derde in de zesde race. Ook in de eindrangschikking werden de gebroeders Vollebregt derde. Derde plaats bridgeteam LAUSANNE Nederland heeft via een overwinning van 15-5 op België de derde plaats bereikt in de strijd om de Europese bridgekampioen- schappen in Lausanne. Het aantal Belgische bridgers is slechts een fractie van dat in Nederland, maar de Belgen zijn ervaren robberspelers en Nederland had het als altijd moeilijk. Dat resulteerde in een kleine achterstand bij( rust In de tweede helft werd de wedstrijd beslist door een vergissing van een der Be lgen, die op weg naar het zo veelste slem een onvoldoende bod deed. Dat sloot zijn part ner de mond en noodzaakte de overtreder direct het eind bod te bepalen. De technisch beste speelwijze faalde vervol gens. Een gelukt groot slem op een snij-manoeuvre van Mulder/Van Oppen stelde de Nederlandse zege veilig. Na drie ronden gaat Frank rijk met 58 punten aan de lei ding. Tweede is Italië met 48 punten, derde Nederland met 46 punten. Polen en Noorwe gen volgen als vierde en vijf de met 39 en 37 punten.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11