GRwENTE FFtfftT BLfEMEN B#LI_EIM „Bezuinigen, maar niet ten koste van landbouwonderzoek" Gladiool vijf dagen in het zonnetje gezet Watergoot voor tomaten onder het pad Fruitteelt voor 1 iedereen"praktisch handboek AREAAL LELIE EN CHANTMENT KRIMPT TOMATENPRIJS GING ONDERUIT -AND EN TUINBOUW LEIDSECOURANT MAANDAG2JUL11979 IÏN GOEDEREEDE: GOEDEREEDE - Van 24 tot en met 28 juli wordt in Goedereede de gladiool in het zonnetje gezet. Voor de tweeëntwintigste maal opent de Delta Flora zijn deuren voor een tentoonstelling die al meermalen op Goeree- Overflakkee is gehouden. Het is het gladiolenland bij uitstek. De telers zijn zeer gesteld op een goed gewas en men heeft het zoals dat heet, in de handen. De Flakkeese telers hebben „groene vin gers". Dat wil niet zeggen, dat deze fraaie bloemen al leen op het eiland gekweekt worden; integendeel. Men kan ze alom vinden in den lande, zelfs tot ver over de grenzen. Vandaar ook de internationale belangstelling voor deze teelt. De tentoonstelling, die ook dit jaar aan de voet van de Haringvlietdam wordt ge houden, heeft veel meer va riëteiten in zich dan voor heen. Er is ruim 1000 m2 meer oppervlakte beschik baar, zodat men nu over een ruimte van 5000 m2 be schikt. Er worden inzendin gen uit heel Nederland en het buitenland verwacht, waarmee men wil meedin gen naar de prijs voor de fraaiste gladiool. Kleine gladiool De telers van nieuwe soor ten komen weer aan bod en ook de kleine gladiool gaat een woordje meespreken. Naar een kleine gladiool is al jarenlang gestreefd en nu schijnt het eindelijk zover te zijn. De veilingen in het algemeen doen mee en dan ziet het er naar uit, dat er fraaie stands zullen komen, met niet alleen gladiolen. Verwacht wordt, dat er veel rozen zullen zijn en dat de veilingen hun eigen speciali teiten naar voren zullen brengen. Zo wordt met fraaie stands geattendeerd op de bijzon dere fresia en de anturium. Er wordt meer dan vol doende voorlichting gegeven voor degene die het voor jaar wat vlugger in huis en tuin willen hebben, door te wijzen op de mogelijkheid van het hebben van allerlei bolgewassen, die men in de tuin kan hebben. Voor het lente is. De zogenaamde lenteboden. Restaurant Aan de tentoonstelling is een restaurant verbonden, waar de bezoeker op zijn rondgang even tot rust kan komen. Voor de afwisseling natuurlijk de mechanisatie in de tuinbouw en voor de vrouw is er tevens een aan trekkelijke huishoudbeurs. Men heeft de beschikking over de gemeentelijke visaf- slag Goedereede en over het prachtige terrein, waar van alles te vinden zal zijn en waar men voldoende ruimte heeft tot parkeren. De bezoeker kan er gerust een dag voor uittrekken, want, wanneer men het ei land nog niet zo goed kent, zijn er veel zaken, die de aandacht trekken. Daarbij kan men denken aan het eeuwenoude stadje Goede reede, dat al meer dan 600 jaar geleden zijn stadsrech ten kreeg en de oude toren, waarin een museum geves tigd is, zodat ook het verle den in de toren een woord je meespreekt Men mag in deze tijd zelfs de toren be klimmen, zodat men een overzicht heeft over de wa teren, die het eiland omrin gen en natuurlijk over de tentoonstelling, de vissersha vens en de wereldberoemde Deltawerken. Men kan een bezoek brengen aan de pau senkamer, die men kan vin den in het gebouw van De Gouden Leeuw en men zal niet uitgekeken komen in het oude stadje, dat in zijn geheel onder toezicht van Monumentenzorg staat De bezoeker kan tevens ge nieten van het natuur schoon op de kop van het eiland, waarbij het Noord zeestrand zeker een trek pleister is. Een dag naar de Delta Flora betekent, dat men een lange dag zoek kan brengen in een bijna nog niet ontdekt gebied, met zijn bloemenvelden, schurvelingen en zijn prach tige, smalle wegen, die er om vragen om gezien te worden. De tentoonstelling is geo pend elke dag van 10 tot 22 uur, behalve dinsdag, dan is de officiële opening om 13 uur. De opening geschiedt door de voorzitter van de Koninklijke Algemene Vere niging voor Bloembollencul tuur, de heer J. P. M. de Jonge. t AMSTERDAM Na de „Groentetuin voor iedereen" is bij de uitgeverij Kosmos t£ Amsterdam verschenen „Fruitteelt voor iedereen". Beide boeken werden ge schreven door de heer ing. Tjerk Buishand, bekend door zijn talrijke publikaties in de vak- en amateurpers. Net zoals de groenteteeltuitgave bestaat de fruitteeltëditie uit een algemeen en een praktisch gedeelte. In het alge mene gedeelte komen aan bod: bestuiving, vermeerdering, boomvormen, grond, voedingsstoffen, klimaat, snoei, ge wasbescherming, oogsten, bewaren en conserveren. De hoofdstukken kunnen geheel onafhankelijk van elkaar gelezen worden. Het begrip „algemeen" is in zoverre mis-- leidend dat deze chapiters in feite boordevol staan met praktische wetenswaardigheden. Hierin wordt antvyoord gegeven op tal van vragen. Welke rassen moet ik naast elkaar planten om tot een goede vruchtzetting te komen? Hoe kan ik een appel, druif, kers, peer, perzik of bes vermeerderen? Wat zijn boomvormen precies? Is mijn grond geschikt? Snoeien o.k., maar hoe en wanneer? Al lezende gaat men zich een beetje fruitteler voelen. Dat moedigt de auteur ook nog aan door in het laatste hoofd stuk van het algemene gedeelte een uiteenzetting te geven over jam maken, diepvriezen, wecken, wijnmaken en vruchtensapbereiding. Met andere woorden als de oogst dan toch zo overvloedig is, moeten er passende maatrege len op volgen. In het praktische gedeelte wordt een beschrijving gege ven van bijna tachtig soorten en rassen. Onder de bijbe horende kleurenfoto staat overzichtelijk in een tabel aan gegeven wanneer de snoei, bloei, het dunnen en oogsten plaats moet vinden. Daarnaast omvat de beschrijving de voedingswaarde en de karakteristieke eigenschappen plus bijzonderheden. De bekende fruitsoorten komen uiteraard goed tot hun recht in dit handboek. Bijvoorbeeld, van de appel staan er negentien rassenbeschrijvingen in, van de peer elf en van de kers vijf. Een van de fijne aspekten van „Fruitteelt voor iedereen" is de aandacht voor de be trekkelijk zeldzame fruitsoorten, zoals kiwi, loganbes, nectarine, blauwe bes, vijg en moerbei. „Fruitteelt voor iedereen" is een zeer passende titel voor dit handboek. Echt iedereen kan hiermee zijn hobby op een hoger plan brengen. Trouwens, het boek geeft, op een zeer prettige wijze, inzicht in de werkelijke fruitteelt, een boeiende tak van de tuinbouw die wat meer begrip voor dit veeleisen de vakwerk best kan gebruiken. „Fruitteelt voor iedereen" kost 42,50. Het eerder ge noemde boek „Groenteteelt voor iedereen" is wegens het grote succes herdrukt De verlaagde prijs daarvan be draagt nu ook 42,50. Zowel de gewone als de vleestomaten zijn de afgelopen week flink in prijs ge daald. Voor de A-I-tomaten daalde de gemiddelde prijs van 1.53 per kilo naar 0.86. De bodemprijs van 75 cent per kilo is hiermee angstvallig dicht be naderd. Ook de vleestomaten duikelden fors in prijs, nl. de 3xB van 2,20 naar 1,47 per kilo. Voor dit ongewoon ster ke prijsverval zijn er diverse oorzaken aan te halen. Het wisselvallige weer draagt er niet direkt toe bij dat de aan voer regelmatig verloopt er is nogal eens sprake van aanvoerpieken. Daar naast produceert Frankrijk grote hoe veelheden natuurtomaten, waar de bin nenlandse markt mee voorzien wordt, zo dat er minder import mogelijk is. Frank rijk exporteert aanmerkelijk meer toma ten naar West-Duitsland als in het vorige seizoen. Naast Frankrijk is vooral Italië aktiever op de West-Duitse markt Dit land zet thans 600 ton per week af tegen zo'n 200 ton in het vorige seizoen. Tot slot is de aanbrekende vakantie een fak- tor die marktverstorend werkt, dit zal de komende weken nog wel enigszins merk baar zijn. Een ongunstiger situatie dan in de afgelopen week lijkt haast niet mo gelijk. De aanvoer zal kleiner worden en er wordt op hogere prijzen gerekend. Komkommers De opleving van de komkommerprijs was slechts een kort leven beschoren. De komkommeraanvoer nam weer toe, met als gevolg dat de prijzen weer daalden. Als er een prijsvergelijking gemaakt wordt met vorig seizoen, dan lag de prijs in de afgelopen week 2 tot 5 cent per stuk hoger. De 61-ers brachten 35 cent op, de 51-ers 30 cent en de 41-ers 26 cent De kwaliteit van de komkommers laat nogal eens te wensen over, dit werkt natuurlijk ook niet direkt exportbevorde rend. Er is geen concurrentie van bete kenis op de West-Duitse markt. De aan voer zal gelijk blijven of weinig verande ren, dit wordt ook van de prijzen ver wacht Paprika's goed betaald De aanvoer van de verschillende kleuren paprika's verloopt onregelmatig. De aan voer van groene paprika's viel in de der de week van juni terug. Dit had hogere prijzen tot gevolg. Op donderdag 28 juni lag de prijs voor de groene sorteringen van 65/85 tussen de 2,80 en 2,95 per kilo (vorig seizoen tussen de 1,42 en 1,56). De rode sorteringen liepen ook flink in prijs op. De sortering 65/75 steeg met 1 naar 3,80 per kilo. De sorte ring 75/85 bracht 3,12 op. Het aanbod van gele paprika's kromp fors in, voor deze kleur stegen de prijzen het sterkst De sortering 65/75 klom van 3,54 naar 4,35 en de sortering 75/85 van 3,85 naar 5,40. De aanvoer van groene pa prika's kan wat toenemen, maar over de hele linie wordt er op hoge prijzen gere kend. Overige gewassen .Andijvie behoort nog steeds tot de groentesoorten die in ruime hoeveelhe den wordt aangevoerd. Dit zal de ko mende weken niet veranderen. In de af gelopen week werd er 82 cent per kilo betaald. Er worden lagere prijzen ver wacht. Het aanbod van spinazie zal gelei delijk kleiner worden. Als het weer niet te warm wordt dan lijkt een prijs van 1,30 per kilo ook voor de komende week tot de mogelijkheden. Van hèt sla- front vzilt er weinig opwindends te mel den. Na een lichte opleving in de prijs zakte deze de afgelopen week weer terug naar gemiddeld 14 cent Het blijft een vreemde zaak dat de consumentenprijs in sommige gevallen soms zelfs 400 ho ger ligt als de veilingprijs. Een krop sla van een dubbeltje wordt dan verkocht voor de prijs van twee voor 98 cent Door het ruime aanbod zal de prijs on veranderd laag blijven. Spitskool werd de afgelopen week wat minder goed be taald, nl. 57 cent per kilo. Met een afne mend aanbod in het vooruitzicht wordt er op hogere prijzen gerekend. In het aanbod van tuinbonen begint duidelijk meer beweging te komen. Het is een ge was waarvan de aanvoer met sprongen groeit en in een korte tijd is het hoogte punt in de aanvoer gepasseerd. Voor de komende week wordt er een to paan voer verwacht, waardoor de prijs sterk zal dalen. Flink warm weer zal extra prijs- bedrevend werken. Het heeft wel lang geduurd, de aanvoer van prei wordt nu wekelijks weer groter. De periode van extreem hoge prijzen lijkt voorbij. In de afgelopen week daalde dé prijs van 3,79 naar 2,90 per kilo. Voor de ko mende week lijkt de prijsdaling door te zetten. Voor Chinese kool werd er 65 cent per kilo betaald. In de aanvoer en de prijs wordt weinig verandering ver wacht In de afgelopen week werd er 1,70 voor de bospeen betaald, de prijs, zal verder dalen. Na een terugval in het aanbod van bloemkool, waarbij de prijs opnieuw opliep naar 3,27 voor de „zes sen", wordt er voor de komende week- op een flinke groei gerekend, waarbij de prijzen lager komen te liggen. De radijs- markt was vrij stabiel, er werd 54 cent voor een bosje betaald. De aanvoer wordt kleiner, er worden hogere prijzen verwacht Voor rettich werd er 67 cent per stuk betaald, courgettes noteerden een prijs van 65 cent per stuk. IR. D. LUTEIN: LELYSTAD Bij de bezuinigingsope ratie moet het voortreffelijke voorlich- tings- en al het ondenoekapparaat in de landbouw buiten schot blijven. Deze stelling verdedigt ir. DXutein, voorzit ter van de drie centrale landbouworga- Volgens hem heeft de voor treffelijke organisatie en de hoge scho lingsgraad er mede toe bijgedragen dat de ontwikkeling van de Nederlandse veehouderij in de jaren zestig en ze ventig ronduit spectaculair te noemen is en zijn weerga in de wereld niet kent „Wie de cijfers nog eens op een rijtje zet moet wel tot de conclusie komen, dat geen enkele bedrijfstak, geen enkele multinational in Europa, zich op derge lijke resultaten kan beroemen", aldus de heer Lutein. In de afgelopen twintig jaar is de produktiestijging ronduit in drukwekkend geweest De omzetproduk- tie steeg sinds 1960 met vierhonderd procent tot ongeveer 10 miljard gulden, de produktie van varkens ging zelfs omhoog met vijfhonderd procent tot bo ven de 4 miljard gulden. Alleen in de pluimveehouderij was de stijging gema tigd met 25 procent De heer Lutein waarschuwt echter tegen een genoegza me houding. Stilstand is immers achter uitgang. Vandaar dat de landbouw zich steeds zal moeten bezinnen op de toe-, komst waarin zij nieuwe en andere problemen zullen tegenkomen. Nieuwe uitdagingen noemt hij de problematie- ken van de overschotten, de milieupro blemen van landbouwbedrijven en inko mens- en financieringsproblemen. De landbouwvoorman voorspelt dat het eind in zicht is wat betreft de afvloei ing van arbeidsplaatsen in de land- en tuinbouw. Wel zullen in de nabije toe komst nog een aantal niet levensvatba re bedrijven moeten verdwijnen, door dat er geen opvolger is. Uiteindelijk zullen er naar de mening van ir. Lutein ongeveer 100.000 agrarische zelfstandi gen overblijven. Tevens denkt hij dat de afzetmogelijkheden voor de prod uk- ten van de Nederlandse rundvee-, var kens- en pluimveehouderij, met name op de zo belangrijke Europese markt, geen sterke groeimogelijkheden meer bieden. De heer Lutein vindt dat in de komende tijd prioriteit moet worden ge geven aan een nog betere kwaliteit, bo ven een hogere produktie. 's-GRAVENZANDE Op het bedrijf van de heer G. Vreugdenhil in 's-Gravenzande vindt het transport van to maten vanuit de kas naar de schuur plaats door middel van een watergoot. Dit systeem is niet nieuw, maar al leen heeft tuinder Vreugdenhil, evenals enkele collega's op andere kastbedrijven, de watergoot niet op maar on der het pad aangelegd. Om de negen meter bevindt zich een luik, waarin de tomaten, uiteraard na verwijdering van het luik, worden gestort om in de schuur weer bo vengronds te komen. De voordelen zijn duidelijk. Er is geen installatie die de kas in twee helften splitst, de te gels van het pad zijn zo stevig dat een heftruck er ge makkelijk overheen kan rijden en in de goot kan eventu eel een rolbaan gemonteerd worden. Om de negen meter een luik De tomaten komen in de schuur letterlijk weer boven water. En dat weten de telers van lelies dan ook weer: het areaal is - tot opluchting van alle producenten ongetwijfeld! - fors gekrompen. Van het meerjarige plant goed, waar dus dit jaar de leverbare bol len uit moeten komen, staat 10% minder dan vorig jaar. Die krimp wordt voor een niet onbelangrijk deel veroorzaakt door de telers van Enchantment. Die blijken er heel rigoureus het mes te heb ben ingezet, want van deze oranje lelie is maar liefst 181 ha minder opgeplant!. Het areaal van Enchantment, een lelie die vele jaren en nog! de toon aan gaf, liep terug van 559 ha naar 378 bun der. Nu lag het in de lijn van de ver wachtingen, dat de oppervlakte van deze mooie Midden-centuryhybride zou terug lopen. Door overproduktie was de bollen- prijs drie jaar geleden al naar een be denkelijk laag niveau gezakt en konden ook de bloemkwekers er geen droog brood meer aan verdienen. Maar bijna 200 ha minder, dat hadden maar enkele ras-optimisten verwacht. Geen wonder dat dit bericht in de leliewereld dan ook een pleizierige schok van verbazing heeft veroorzaakt. Grote sprong Een schok veroorzaakten ook de areaal- cijfers van de betrekkelijk nieuwe gele Connecticut King. Maar deze schok was van minder prettige aard. De oppervlak te van deze gele schoonheid sprong in één keer van 39 ha naar 101 bunder. Bij na een verdriedubbeling van de beplante oppervlakte en dét moet de producenten van deze cultivar toch wel tot nadenken en tot bezinning stemmen. Want als ze in dit tempo met de vermeerdering van Connecticut King doorgaan, dan behoeft men waarlijk niet over profetische gaven te beschikken om te kunnen voorspellen dat de prijzen van deze lelie over twee, hoogstens drie jaar ook in de goot zullen liggen. En dan zal het stellig weer jaren duren zie het voorbeeld van Enchant ment voor men weer uit het dal ge raakt. Nog kwetsbaarder Nuchter beschouwd is men nog kwets baarder dan de telers van Enchantment In het oranje was die lelie een eenling wat betreft groeikracht, kleur, bruikbaar heid voor de broeier, enz. Concurrenten van enige importantie in die kleur waren er nauwelijks. Dat ligt met Connecticut King wel anders. Want in het gele genre zijn diverse uitstekende nieuwe aanwin- Er zijn vele nieuwe- en goede!.- gele lelies in opmars. sten in aantocht De positie van Connec ticut King is dus nogal kwetsbaar. Bladverbranding Pirate, een elegant gemodelleerde mid delgrote donkerrode lelie, is tot 1978 sterk „en vogue" geweest De bollenpro- duceten gaven 'm dan ook van Jetje. Door middel van schubben en weefsel cultuur maakten ze snel grote partijen. Er kwam steeds meer aanbod van lever baren, maar inmiddels had de praktijk geleerd dat deze lelie enige minder fees telijke gebreken had. Met name de zeer grote gevoeligheid voor bladverbranding in de kas. Dat kostte een aantal bloemk wekers handenvol geld en bij een vol gende gelegenheid lieten ze de eer, wat Pirate betrof, graag aan een ander. Die gevoeligheid voor bladverbranding werd nog versterkt omdat men de bollen vroeg rooide. Enchantment kan daar te gen, maar Pirat niet. Het gevolg was een complete catastrofe in 1977. Een groot aanbod van. leverbare bollen, maar men kon Pirate aan de straatstenen niet meer kwijt Wat zien we nu? Het areaal meer jarig plantgoed van deze lelie is gekel derd als een baksteen. Dat ging van 50 naar 39 ha. Nog frappanter is de krimp van de schubben. Stond daar in 1978 nog 15 ha van, nu kwam men nog niet aan vier bunder. Binnen drie jaar is Pi rate dus van een bergtop rozig futurisme in een put vol troebel pessimisme ge stort Het kan gauw gaan. Sterke groei Nog een paar opvallende punten uit de een dezer dagen verschenen leliestatis tiek. Neem het areaal van de nieuwe rode Firecracker, wat somber van tint maar wel toegerust met diverse goede kwaliteiten voor de broei. Vorig jaar kwam deze lelie in de statistiek nog niet voor, maar nu blijkt er plotseling 11 ha van te staan. Soortgelijke cijfers zien we bij Sunray die van niets zo maar op 9 bunder is gekomen en bij Yellow Blaze die vorig jaar in het stuk niet voor kwam, maar nu 10 ha beslaat. In 1978 hebben de kwekers deze lelies natuurlijk opgegeven onder de rubriek „Andere Midcenturyhybriden". Zij gingen en vermoedelijk niet ten onrechte! uit van de stelling dat het voor de handel in plantgoed van nieuwe lelies alleen maar nuttig kan zijn als de grote massa niet weet hoe groot het areaal van deze culti- vars is... Energiekosten Bij Lilium speciosum zien we een terug gang van 16 ha. Dat is op een totaal van 107 ha van deze lelies in 1978 toch wel een flinke ingreep. Nu staat er dus 91 bunder van en het is vooral de bekende en gewilde Lilium speciosum rubrum nr. 10, die een veer heeft moeten laten. Het areaal van deze lelie ging van 28 naar 19 ha. Ongetwijfeld wordt deze krimp mede veroorzaakt door het feit dat de Specio- sums een zeer lange trektijd in de kas hebben en dus extra veel energie vragen. Als bloemkwekers hun teeltprogramma's gaan opstellen, is dat stellig een punt dat veel gewicht in de schaal legt. Men zal onder de huidige omstandigheden liever een keus maken uit de beschikbare Mid centuryhybriden, die beduidend minder lang werk hebben om in bloei te komen. Gladiolen Hoe het ook zij: de leliekwekers weten, wat de beplante oppervlakte betreft, waar ze aan toe zijn. Het wachten is nu op een andere, ook heel belangrijke sta tistiek nl. die van de gladiolen. Men hoopt dat de producenten van dit knol gewas ook hun verstand hebben gebruikt en minder hebben opgeplant Of die hoop in vervulling gaat, zal binnen enke le weken blijken! De tomaten worden in de goot gestort.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7