Grote gebreken aan woningen „Het Wedde Bouw zwembad Voorschoten vertraagd door vernielingen Tentoonstelling German Grobe in Katwijk geopend Noordwijkse Marijkeschool vierde dubbel feest Bromfietser gewond lectuurbak di f 49.95 GEMEENTE VOORSCHOTEN GEEFT GEEN BEWONERS VERKLARING: ■Illlllllllllllll Leidschendamse raadsfracties ongerust over provinciaal optreden Vandalen slopen interieur clubhuis STAD/REGIO LEIDSE COURANT MAANDAG 2 JUL11979 PAGINA 4 Feestelijk viering rond vijfjarig Kokkerbad NOORDWIJKERHOUT Met een seintje aan de verzamelde Jeugd om de uitgereikte ballon nen los te laten, opende wet houder Van der Klaauw vaq NoordwIJk afgelopen zaterdag de viering rond het vijfjarig be staan van het Kokkerkbad. „De afgelopen vijf jaar passeer den maar liefst 600 duizend be zoekers de loketten, waarmee het belang van dit zwembad wel duidelijk is aangetoond", merkte de wethouder in zijn toespraak kort voor de jubileum-waterpolo- wedstrijd op. Die waterpolo-strijd ging tussen een team samengesteld uit het gemeentepersoneel en een team van de carnavalsvereniging De Kaninefaten. De ambtenaren van het gemeentehuis wonnen de wedstrijd met 5-3. Overigens was het rond het lus- trumvierende zwembad een drukte van belang. Tal van acti viteiten waren op touw gezet Het luchtkussen, dat tot en met 5 juli voor het zwembad zal blijven staan waaronder demonstraties hard en onderwater-zwemmen. Ook waren er voor de Noordwijker- houters familiezwemwedstrijden en waterspelen georganiseerd, groot luchtkussen opgesteld. En voor wie dat allemaal wat. waarvan even kolderiek als van- aan de natte kant was, stond het zwembad zelf gebruik van buiten voor het bad een levens- kon worden gemaakt. NOORDWIJK De Prinses Marijkeschool te Noordwijk aan Zee vierde gisteren een twee voudig jubileum. De school bestond vijfen twintig jaar en tevens was het een kwart eeuw geleden, dat de heer J. K. de Vries tot hoofd werd benoemd. Als anti-climax kwam daar het afscheid van „bovenmeester" De Vries bij. Hij gaat met vervroegd pensioen. „Dit kwam voor ons als een donderslag bij heldere hemel", zei voorzitter W. van Sprang van de Vereniging voor Protestants-Christe lijk Onderwijs ('s middags) in z'n toespraak op het offciële feest in Hotel Zinger. De jubi lea hadden eigenlijk al eerder gevierd moeten worden, maar toen bekend werd dat school hoofd De Vries gebruik wilde maken van de thans geboden gelegenheid tot vervroegde uittreding, had het bestuur besloten aan de jubilea en het afscheid één receptie te wij den. Maar men heeft er dan ook wel een groots feest van gemaakt, van het gedenken én van het afscheid. De jeugd kreeg daarbij voor rang. 's Morgens trokken de kinderen in een grote, fleurige stoet naar het huis van mijn heer De Vries aan de Golfbaan om hem met veel spontaan gejoel op te halen en naar de school te voeren. Nog nooit stond de school zo op stelten. Een schitterende stereo-installatie met boxen zal muziekminnaar De Vries nog jaren herin neren aan zijn jongens en meisjes van de Prinses Marijkeschool en aan de dames en he ren, die daar met hem hebben samengewerkt 's Middags werden de jubilea en het afscheid gevierd in het Zinger Hotel. Een rij sprekers wijdden hun toespraken aan de jubilerende school, aan jubilaris De Vries en aan het afscheid van het schoolhoofd. Voorzitter Van Sprang releveerde de voorge schiedenis en de bouw van de school. „In het woeste duinlandschap. De natuur moest hier iets afstaan aan de cultuur. Toch verrees de Prinses Marijkeschool op een belangrijke plaats, temidden van de latere nieuwe woon wijken. Lof zwaaide hij toe aan schoolhoofd De Vries voor diens trouw, toewijding en plichtsbe trachting gedurende de 33 jaar dat hij het christelijk onderwijs te Noordwijk aan Zee had gediend. Een geschenk onder couvert en een prachtig boeket onderstreepte de dank en waardering van het schoolbestuur. Andere sprekers waren de heren Keijm van de Besturenraad voor het Christelijk Onder wijs te Voorburg, Groeneveld namens het schoolhoofdenconvent en Bulthuis als goede, vriend. Het laatste woord was aan schoolhoofd De Vries. Het werk aan de Prinses Marijkeschool zag hij als een groot voorrecht „Deze school had een ruime plaats in mijn hart". Dank bracht hij aan de schoolbesturen uit verleden en heden, aan zijn medewerkers, de collega-schoolhoofden, de ouders de kinde ren, en zijn vrouw en kinderen. „Als het feest zijn hoogtepunt bereikt, moet je gaan", was zijn devies. „Allen heel hartelijk dank", en daarmede zette „bovenmeester" De Vries een punt achter zijn 43-jarige loopbaan bij het onderwijs. LEIDEN Een 18-jarige bromfietser uit Stompwijk is zaterdag rond middernacht door een vooralsnog onbeken de man omvergereden en met enkele gebroken tanden en verwondingen aan het gezicht naar het Academisch Zieken huis te Leiden overgebracht De onbekende stond met zijn bromfiets dwars op het trot toir van de Breestraat en reed plotseling en onbesuisd weg. Nadat door de hierop volgende aanrijding de Stompwijker op het wegdek belandde, reed de overtreder door. ADVERTENTIE i met canvas ^TTanauhal b\" Aalmarkt 4 - Leiden Tel. 071-140493 VOORSCHOTEN Het gemeentebestuur van Voorschoten heeft al enige maanden geleden ge weigerd een voltooiingsbeschikking te geven voor een aantal woningen in „Het Wedde" gele gen in de wijk Noord-Hofland en gebouwd door Reym B.V. uit Waddinxveea Die voltooiingsbe schikking is een verklaring van de overheid dat een woning geschikt is voor bewoning en nood zakelijk bij iedere nieuwbouw. Ondanks het ontbreken van die gemeentelijke toestemming zijn inmiddels vele woningen bewoond. Gemeen te-secretaris G. A. de Graaff zegt daarover; „Als je het precies volgens de letter van de wet bekijkt dan is die bewoning ongeoorloofd en il legaal". Bouw- en woningtoezicht van Voorschoten heeft ernstige gebreken geconstateerd aan de nieuw bouwwoningen. Het betreffen gebreken bij de ophanging van een trap en het niet juist bewa penen van de vloeren. Die gebreken zijn mede aan het licht gekomen door de aktiviteit van de „Belangenvereniging 43 M". Voorzitter J. de Jongh zegt daarover; „De Belangenvereniging is iopgericht nadat ons tal van klachten bereikt (hadden over de woningen welke door Reym B.V. in Noord-Hofland gebouwd zijn. Ons groepje kent elkaar en we meenden samen te moeten zorgen dat onze woningen goed zouden worden. Het is ons niet gelukt Maar liefst 28 woningen hebben een ondeugdelijke vloerconstruktie, ter wijl er bovendien fouten gemaakt zijn bij de be- kaveling van het projekt De gemeente heeft pi ketpaaltjes laten slaan, maar daar zijn heipalen bovenop gekomen en thans zijn er woningen, die minder grond krijgen dan eerst was afgespro ken. Er zijn tal van minder ernstige zaken. In januari van dit jaar zei de adjunct-direkteur Sas- se van Reym B.V. tot ons dat alles dat maar fout heeft kunnen lopen ook werkelijk fout ge gaan is. De aannemer heeft verder erg veel ver loop onder zijn personeefcgehad". De secretaris van de Belangenvereniging W. Per- quin (nog steeds niet in zijn nieuwe woning) wijst op de correcte manier waarop steeds ge tracht is om met de aannemer overleg te plegen. Hij vindt het een vreemde zaak dat de gemeente Voorschoten nog steeds alle bouw in Noord-Hof land laat verrichten door een aannemingsbedrijf waarover de klachten legio zijn. Een telefoontje naar de gemeente Papendrecht is voldoende om aan te tonen dat ook in die gemeente moeilijkhe den zijn met dezelfde aannemer. Gemeente-secre taris De Graaff verklaart dat door een raads besluit alleen Reym B.V. in Noord-Hofland mag bouwen. Bij de start van het totale uitbreidings plan Noord-Hofland (15 jaar geleden) besloot de toenmalige gemeenteraad een bouwteam te vor men met Reym B.V. te Waddinxveen en Make laarskantoor Rijnland te Voorschoten Sinds die tijd wordt alle bouw verricht onder verantwoor delijkheid van het bouwteam. De Belangenvereniging 43 M is teleurgesteld in het gemeentebestuur van Voorschoten. De ge meente weigert een verklaring voor bewoning af te geven, maar sluit wel gas, licht en water aan, waardoor praktisch de woningen bewoond kun nen worden. Gemeente-secretaris De Graaff zegt dat het gemeentebestuur begrip heeft voor de wens van de bewoners om alvast in de koopwo ning te trekken. Omdat het koopwoningen be treffen staat de gemeente buiten alle afspraken over bestek e.d., maar toch wil de gemeente trachten de aannemer onder druk te zetten. Voorzitter De Jongh van de Belangenvereniging vertolkt de gevoelens van alle kopers van de Reymwoningen wanneer hij zegt dat ze bijzonder ongerust zijn of alles nog wel goed zal komen. Een steekproef onder de eigenaren van de koop woningen in Noord-Hofland geeft grond aan die ongerustheid. Nog steeds zijn de geconstateerde gebreken aan diverse woningen in andere gedeel ten niet verholpen. De meest handige kopers hebben een deel van het eindbedrag ingehouden. Wie probeert een goede afspraak te maken met de aannemer, krijgt daarvoor geen gelegenheid en wordt afgedaan met het gezegde dat alles echt wel goed zal komen en veel zgn. gebreken heleftiaal niet bestaan. Voorzitter De Jongh zegt: „Eigenlijk zouden alle bewoners zich moeten ver enigen en gezamenlijk aktie ondernemen. Zeker de bewoners van de 115 woningen in „Het Wed-, de". Al was het maar om Jets terug te krijgen van de 1000 gulden die meer dan een jaar gele den per koopwoning gestort moest worden voor een centraal antennesysteem. Van die 115.000,- is een simpele noodantenne neergezet en we heb ben lang niet allemaal een televisie-aansluiting gekregen". Voor de Belangenvereniging 43 M in „Het Wed de" is inmiddels de maat vol. De vereniging wil eindelijk wel eens dat voor' de 200.000,- per woning ook inderdaad een officieel bewoonbare woning komt PROLOOG ZATER DAG VERREDEN Eerste etappe Tour de Lisse moet klaarheid brengen LISSE Met een ploegentijdrit over 3 kilometer werd zaterdag middag het aplta afgebeten van de 23ste editie van de Tour de Uaae. In deze proloog, waar voor zo'n 60 Jonge wielrenners aan de start verschenen, was de eerste plaats weggelegd Drie gewonden bij botsing in Leidschendam LEIDSCHENDAM Een 20- jarige automobilist uit Den Haag is in de vroege zondag morgenuren zwaar gewond geraakt bij een ongeval op de pamlaan in Leidschen dam. Een 20-jarige inzittende van de Haagse auto moest met ernstig oogletsel naar het ooglijdersinstituut in Den Haag worden overgebracht. De Hagenaar reed met grote snelheid over de Damlaan en nam ter hoogte van het Dam plein de bocht te ruim. Hier bij zag hij een tegenligger te laak Bij een frontale botsing met een 38-jarige automobilist uit Katwijk viel nog een der de gewonde. De identiteit van de man was vanmorgen bij de Leidschendamse politie nog niet bekend. Auto te water WARMOND - Op de Zijldijk in Warmond is gisteravond omstreeks zeven uur een auto uit de bocht gevlogen en in het water terecht gekomen. De vier inzittenden van de auto konden deze tijdig verla ten en kwamen met de schrik vrij. De bestuurder moest nog voor een nader onderzoek naar het Academisch Zieken huis in Leiden worden ver voerd, maar kon al snel weer vertrekken. De jeugdige renners in actie voor de ploeg tuincentrum WeatergeoaL Kopman Jan van Duin werd dan ook dienove reenkomstig na afloop keurig In het geel gehesen. Vanavond om half acht gaat de eerste echte etappe van de Tour de Llsse van start. Het parcours daarvoor is uitgezet langs de Spekkelaan. Daar zal moeten blijken of de kersverse gele-trui- drager in staat zal zijn dit bege renswaardige tricot te behou den. De stand na de proloog is als volgt: nummer een staat de ploeg van Westergeest. De twee de plaats wordt vooralsnog be zet door de renners van de RABO-bank. De derde plaats is in handen van de ploeg Klerk.. VOORSCHOTEN „Wordt de bouw van het nieuwe zwembad gesabo teerd?". Deze vraag stelt uitvoerder L. Meydam bij de constatering dat voor de vierde maal de bronbemaling on klaar gemaakt is, waardoor de bouw put volstroomt met water en werken onmogelijk gemaakt wordt. Assistent uitvoerder H. van der Horst meent dat de vernieling aangericht bij de bronbe maling vrijwel onmogelijk kinderwerk kan zijn. In de nacht van vrijdag op zaterdag is een slang losgekoppeld. De handgreep welke daarvoor nodig is, vraagt toch wel spierballenwerk. Het is welgeteld de vierde maal dat dit ge beurde, maar daarnaast zijn er nog an dere voorvallen, welke onmogelijk als kinderlijke vernielzucht kunnen wor den gezien. Zo werden bij het begin van de bouw van het zwembad enige piketpaaltjes uit de grond getrokken en netjes enige meters verder in de grond geslagen. Gelukkig - werd dat spoedig ontdekt. Ook werd een aanhangwagen ont vreemd en daarnaast nog veel hout werk. Eenmaal werd vergeten om grote schroeven met afstandijzers weg te zet ten en ook deze werden grotendeels ontvreemd of in het water gegooid. Het zwembad wordt gebouwd door De Moei BV uit Alkmaar. Het bouwterrein ligt tamelijk afgelegen op de grens tus sen de wijken Adegeest en Noord-Hof land. Het bouwterrein is afgezet met een hoog hek en wordt omringd door water. Het personeel werkt in de week tot 8 uur in de avond, waardoor een gedeelte van de jeugd al uitgesloten wordt. Schade In het politierapport staat dat in de nacht van donderdag op vrijdag de slangen losgekoppeld zijn van de bron- bemaling waardoor een schade ontstaan is van 25.000 gulden. Uitvoerder L. Meydam zegt daarover: „De politie doet wat zij kan. We hebben alle medewer king. Hij lijkt ons goed indien ook de omwonenden een oogje in het zeil gaan houden. Zodra de bronbemaling on klaar gemaakt wordt, hebben wij zeker een tot twee dagen nodig om het water in de bouwput weer weg te zuigen. Dat betekent twee onwerkbare dagen." Voor de politie is het ook een duistere zaak deze zinloze vernielingen, die tech nisch bekeken zodanig zijn dat het werk stil komt te liggen. Uitvoerder Meijdam heeft een dergelij ke vernielzucht nog niet meegemaakt. Zijn werkgever bouwt veel zwembaden en weet gewoon dat deze bouw kwets baar is omdat het meeste werk zich af speelt beneden de waterspiegel. Tijdens de vorstperiode is hij met zijn assistent dagelijks op het werk aanwezig geble ven. Het heeft waarschijnlijk toen al veel vernielzucht voorkomen. De daarvoor speciaal uit Duitsland overgekomen dr. Die trich Bleber heeft afgelopen zaterdag de officiële opening verricht van de tentoonstelling „Katwijk zoals het toen was" die geheel bestaat uit schilderijen van Blebers groot vader German Grobe. Deze nauw aan de Haagse school verwante Duitse schilder bezocht vijftig laar lang Iedere zomer Katwijk, waarbij het niet vergat met penseel zijn In drukken van de badplaats aan het doek toe te vertrouwen. De tentoonstelling in de zaal van Oud-Katwijk aan de Voor straat 81, die tot 18 augustus duurt, werd georganiseerd door het genootschap Oud-Katwijk. De expositie is met uit zondering van zondag en maandag dagelijks van 's mid dags halt drie tot half zes en 's avonds van half acht tot tien uur geopend. Drieendertig van de 34 geëxposeerde kunstwerken zijn het persoonlijk eigendom van Grobe's kleinzoon Bieber. De werken werden met politie-escorte van Duitsland naar Noordwijk overgebracht. De In I938 overleden kunstschilder logeerde opr zijn vakan tiereizen immer in pension Zeerust. dat naast de Zeesteeg- aan de Boulevard lag. BRIEF PROVINCIE AAN MINISTERIE LEIDSCHENDAM - De fracties van CDA, VVD, PvdA, Ge meentebelangen en D'66 zullen vanavond in de gemeenteraad vragen stellen over de brief van de provincie aan de minister van volkshuisvesting over de bouwlocatie Leidschendam-oosL Gevraagd zal worden of burgemeester en wethouders betrok ken zijn geweest bij het opstellen van de passages in de. „korte notitie" bij die brief die betrekking heeft op Leid schendam. Als dit niet het geval is wordt gevraagd of het college bereid is het provinciaal bestuur te zeggen onaange naam getroffen te zijn door de wijze waarop vooruit gelopen wordt op de resultaten van het nog gaande zijnde voorover- leg. In een toelichting op de vragen die schriftelijk al zijn inge diend wijzen de fractievoorzitters op een passage als „de voor bereidingen voor de realisering van de bouwlokatie Leidschen- dam-Nootdorp zijn gestart". Over het Leidschendamse bestem mingsplan 't Lien wordt verder in de brief van de provincie gezegd „deze bouwmogelijkheid is in principe te benutten voor de Haagse agglomeratie door het plan snel te ontwikkelen en uit te voeren". Wat de Vlietrand betreft worden door de frac ties nog de twee volgende opmerkingen geciteerd: „wel is het mogelijk - in afwijking van het streekplan - kleinschalige, op zorgvuldig gekozen nog nader te bepalen plaatsen, woningcom plexen te situeren" en „op deze wijze kunnen eventueel nog circa 500 woningen in de Vlietrand gebouwd worden....". VOORSCHOTEN - In de nacht van vrijdag op zater- dag hebben vandalen ernstige vernielingen aangericht in de kantine van de voetbalvereni ging Randstad Sport. De schade wordt begroot op 4.000 tot 5.000. Twee flip perkasten, een muziekauto maat en prijzenkasten wer den volkomen kapot geslagen met waarschijnlijk een ha mer. Er wordt ook een ge ldbedrag vermist, waarvan de grootte nog niet bekend is. Het clubhuis ligt op de grens van de wijken Adegeest en Noord-Hofland en tamelijk af gelegen. Door het gesloten voetbalseizoen is niet dage lijks meer iemand aanwezig. De schade wordt grotendeels niet gedekt door een verzeke ring. zowel politie als sport verenigingen tasten in het duister ten aanzien van de motieven en de eventuele da dels).

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4