Weekie werken in de tuin Okkers beste voorbereiding Grootmachten atletiek weer ver boven de rest Damesploeg komt punten van weggebleven atletes tekort McEnroe ook ten onder op „begraafplaats van de geplaatsten" SPORTTRIBUNE BETTY STÖVE NIET OPGEWASSEN TEGEN DIANNE FROMHOLTZ Herenploeg atletiek slechts driemaal „positief' LEIDSE COURANT MAANDAG 2 JUL11979 MMMBBnaanti EÜL LONDEN Als er ooit nog eens in de inmiddels reeds welgevulde tennisbibliotheek een boekje zou moeten ver schijnen onder de titel „Hoe bereik ik met de minst mogelij ke inspanning het meeste suc ces op Wimbledon?", dan kan de auteur niemand anders zijn dan Tom Okker. Maar Neder lands beste tennisser uit de historie zal weinig behoefte hebben aan het schrijven van een dergelijk werkje. Hij heeft zich in de ruim vijftien jaar, dat hij nu met een bosje rackets onder de arm de wereldbol af schuimt, financieel zo onafhan kelijk gemaakt dat de honore ring van een dergelijke inspan ning voor hem niet meer zo nodig hoeft. Deze omstandigheid leidde er ook toe dat het Okker de laat ste jaren sportief allesbehalve naar den vleze ging. Tot daar ineens Wimbledon aan de orde was. Dan was de tegenwoordig in het Zuidhollandse Hazerswou- de een uiterst comfortabele bungalow bewonende tennismil- jonair er. En hoe. Zijn histori sche en heroïsche belevenissen van vorig jaar mogen inmiddels als genoegzaam bekend worden verondersteld. En Okker heeft er zelfs een jaar op moeten teren om vervolgens in het Walhalla van de tennissport opnieuw toe te slaan. En weer met een minimum aan voorberèiding. Terwijl alle geves tigde sterren en minder bedeel den zich soms wekenlang richt ten op het o zo specifieke gras, arriveerde Okker vorige week woensdag pas in Londen. En wat had hij tot dat moment ge daan? „Niks!", was het alles onthullende en tegelijkertijd zo veel betekenende antwoord, na dat hij zaterdag voor de vijfde keer in zijn carrière de laatste acht van Wimbledon bereikte door de Amerikaan Gene Mayer bijna achteloos aan de kant te schuiven. Conditie Toch heeft Okker de afgelopen weken, na zijn uitschakeling in het herendubbelspel in Parijs in een vroeg stadium, nog wel iets aan zijn conditie gedaan. „Ik heb een weekje in de tuin gewerkt", meldde hij monter. „Het gras moest nodig worden gemaaid". Zodat het „koeiert- voer" Okker toch niet helemaal onbekend voorkwam, toen hij in Londen arriveerde. Okker heeft aan fysieke inspan ning buiten de tennisbaan altijd een broertje dood gehad. Op basis van zijn onweerlegbaar grote talent kon hij zich jaren lang op die wijze handhaven in de hoogste regionen. Maar toen door de financiële explosie in het internationale tennis het aantal spelers verveelvoudigde en de competitie elk jaar zwaar der werd. wreekte zich deze in stelling. Op vooral de langzame pistes moest zware arbeid wor den verricht om tot succes te geraken en dat kon Okker - mede doordat hij zich inmiddels dank zij een uiterst lucratieve verbintenis in de Amerikaanse stedencompetitie financieel ge heel zeker had gesteld - niet meer opbrengen. Hij werd voorbij gestreefd door figuren, die over aanzienlijk minder talent beschikten maar die wel bereid waren fysiek tot de bodem te gaan. Zoals bij voorbeeld Brian Gottfried, die een tijdlang twaalf uur per dag trainde en daarvan de revenuen zag. Gottfried behoort op Wim bledon echter niet meer tot de deelnemers, maar tot de toe schouwers. Bij onder meer het duel van Tom Okker, die mor gen uitkomt tegen Björn Borg, de vedette die hij vorig jaar in hetzelfde toernooi nog keurig partij bood. Vrijuit Billie Jean King (35) maakte furore. Zij treft in de kwartfinales een van dè „youngsters", Tracy Austin. „Als Borg goed speelt heb ik geen kans", verklaarde Okker zaterdagavond. „Ik heb op de Maar ik heb niks te verliezen, kan vrijuit spelen. Overigens is Borg helemaal niet gebles seerd. Hij heeft een beetje pijn aan zijn been. Nou, dat heb ik ook. Ik ben nu ook helemaal stijf, overal spierpijn". Tegen Gene Mayer, de jongere en tegenwoordig meer succes volle broer van Sandy, kon de technisch bijna niet te overtref fen Okker het allemaal prima bijbenen. Mayer, achttiende op de wereldranglijst tegen Okker tweeëndertigste en al winnaar tegen Amaya, Parun en Alexan der, kon geen grip krijgen op het effectvolle slagenarsenaal van zijn tegenstander. Waardoor de 23-jarige Amerikaan nogal wat fouten maakte op momen ten, waarop hij anders zo doel treffend zijn buitensporig grote racket tweehandig hanteert. Okker greep de eerste set met 7-6, verspeelde de tweede on danks drie setpunten (5-7), maar herstelde zich met 6-4 en 6-4. Waarmee een periode van „niks doen" en niets bereiken mede dank zij een korte trainingsses sie in Leidschendam met Bas Vletter en Paul van Min toch nog resulteerde in een kwartfi naleplaats op Wimbledon. Stove Zo ver kwam Betty Stöve niet Nadat de Alblasserdamse tot zaterdag relatief zwakke tegen standsters had ontmoet, bleek de eerste „echte" opponente, Dianne Fromholtz voor haar een te groot opstakel. De 22-ja- rige Australische, van wie Stö ve nog nooit heeft kunnen win nen, hoefde niet eens grootse daden te laten zien om winna- res te worden. Met 7-6 na een achterstand van 4-2, en 7-6, na een voorsprong van 5-1, bereik te Fromholtz de kwartfinale. „Ik heb vrijwel geen last gehad van mijn schouderblessure", ver telde Betty Stöve later. „Bewust probeerde ik haar door vertra gend op de backhand te spelen uit het ritme te halen, maar het lukte helaas niet". Waarmee een dubbel Nederlands succes op Wimbledon werd verhinderd. Maar Betty Stöve zat er niet over in en Tom Okker zat er niet mee. FRANK WERKMAN Tom Okker bewaarde weer, evenals vorig jaar, zijn beste vorm voor Wimbledon. Morgen ontmoet hij in de kwartfinales Björn Borg. (Van onze speciale verslaggever) LONDEN John McEnroe wenste zich niet uit te putten in excuses na zijn dramatische neder laag zaterdagavond in de vierde ronde van Wim bledon. Maar ongewild deelde de twintigjarige Amerikaan, die na afloop van zijn partij tegen Tim Gullikson toch in de interviewruimte ver scheen en dat siert hem - mee, dat de nodige faktoren een rol hadden gespeeld bij zijn uit schakeling. „Het was koud", verklaarde McEnroe, die voor de tweede keer na zijn sensationele halve finale plaats van 1977 voortijdig moest afhaken. „En ik was nog stijf van de twee partijen, die ik de voorgaande dag laat moest spelen. Bovendien was de baan te langzaam". Die baan was „court two", waarop eerder in de week al grote namen waren gestruikeld: Gerulai- tis. Ashe en Vilas en die in de volksmond al de aanduiding „begraafplaats van de geplaatsen" heeft gekregen. John McEnroe, door velen getipt als degene die Borg van zijn vierde titel zou moeten afhouden, voegde zich in die illustere rij dank zij een offday, waarvan Tim Gullikson dank baar gebruik maakte. De solide opererende Gullikson bereikte daarmee de niet verwachte laatste acht en ontmoet nu Roscoe Tanner. De overige paringen zijn: Borg- Okker, Connors-Scanlon, Panatta-Dupré. Bij de dames spelen tegen elkaar: Navratilova-Fromholtz, Austin-King, Wade-Cawley en Turnbull-Lloyd. GENÊVE Een hoogwaar» dig nederlanda record van Harry Schulting op de 400 meter horden (49.44), een stijgende vorm van Koen Gljabers op de 400 meter en een redelijke 3.07.2 op de 4x400 meter (Klaren- beek, GIJtbere, Pont en Schulting) was het weinige positieve dat de heren- ploeg bij de halve finale Europa Cup In Genóve heeft gepresteerd. Neder land werd zevende en voorlaatste met een totaal van 64 punten. Het verschil met Spanje, dat als zesde eindigde, bedroeg liefst 25 punten. Harry Schulting heeft in een tijdsbestek van nog geen tien dagen twee nationale records op zijn naam gekre gen. Op 20 juni liep hij in Roosendaal de 400 meter in 46,11 seconden en daarmee kondigde hij aan dat ook Frank Nusse's 400 meter hordenrecord (49.48) zijn langste tijd had gehad. In de confrontatie met de Oostduitser Volker Beek, dit seizoen reeds goed voor 49.11 seconden, leek de Brabander winnaar te wor den. De snel vertrokken Beek werd door de langza mer weggegane Schulting op, het laatste rechte stuk ingelopen maar Schulting had de pech dat hij de voorlaatste horde toucheer de waardoor het ritme even stokte. Op de finishlijn scheidde slechts één pas de twee lopers. Beck won in 49.32. Aan 4x400 meter droeg Schulting ook belang rijk bij. Hij bracht Nederland op de vierde plaats. Koen Gijsbers, die dit seizoen wat moeizaam op gang kwam, groeit naar zijn oude vorm.- De Leidenaar werd in 46.90 vierde. Oost-Duitsland was veruit de sterkste formatie. De Oostduitse zegevierden op veertien van de twintig on derdelen. De Fransen, die tweede werden, wonnen drie onderdelen. DEN HAAG De Euro pese atletlekellte was op zes fronten actief In de halve finales voor de Eu ropese bekers voor lan denteams. In de strijd om kwalificatie voor de finale, op 4 en 5 augus tus In Turijn, werd geen enkel wereld- of Euro- Rees record verbeterd. Ier en daar werden al leen wat nationale re cords scherper gesteld en een enkele keer moest een beste wereld- selzoenprestatie er aan geloven. Se bekende atletieklanden sta- ken weer met kop en schouders boven de rest uit. Bij de heren plaatsten Rusland, Groot-Brittan- nië, Oost-Duitsland, Frankrijk. West-Duitsland en Polen zich di rect voor de eindstrijd. Bij de dames gelukten dat Oost-Duits land, Bulgarije, Rusland, Polen. West-Duitsland en Groot-Brittar>- nië. Italië was al zeker van uit komen in Turijn. De 2x8 wordt volgemaakt door de winnaars van de B-finales, die in het weekeinde van 21 en 22 juli in Antony (dames) en Karlovac (he ren) worden gehouden. De Oostduitse dames deden het zaterdag in Sofia rustig aan. Zij wonnen desondanks negen van de vijftien nummers. De beste verrichting kwam op naam van een Bulgaarse. Nikolina Stereva, die na een lange pauze haar rentrée maakte met een indruk wekkende tijd op de 800 meter: -1.57.38. De Roemeense Fita Lo- vin eindigde in 1.58.4 als twee de. Bij Oost-Duitsland ontbrak wereldrecordhoudster Marita Koch (200 meter en 400 meter) wegens een lichte blessure. De Westduitse Annegret Richter won in Cwmbran (Wales) twee onderdelen. Op de 100 meter (11.29 seconden) en 200 meter (22.90 seconden) had de Olym pische kampioeneechter wel steun van te veel rugwind. De Westduitse en de Britse ploeg konden bogen op elk zes over winningen. Donna Hartley won de 400 meter in 51.47 seconden en Tessa Sanderson zegevierde op het onderdeel speerwerpen met 62.26 meter. De Hongaarse hoogspringster Andrea Matay kwam over 1.86 meter. De Rus Alexander Grigoriev sprong in Malmoe 2.30 m. en was daarmee in dit voor-Olympisch jaar de vijfde atleet die deze afstand overbrugde. mende toeschouwers geen mo ment de indruk in Turijn de grootmachten Oost-Duitsland en Rusland te kunnen bedreigen. Het is nog maar de vraag of Polen, dat drie punten te kort kwam in Italië opnieuw bedwon gen kan worden. Na de eerste dag stonden beide teams nog gelijk met 70 punten. Opvallend was de overwinning van de Westduitser Guenter Lohre op polsstokhoogspringen. Lohre be dwong olympisch kampioen Ta- deusz Slusarski uit Polen en sprong 5.50 meter. Ook bij de herenwedstrijden in Malmoe vielen weinig hoogte punten te noteren. Zaterdag kwam de Russische hoogsprin ger Alexander Grigorjev als vijf de atleet in dit voor-Olympische seizoen over 2.30 meter. Eerder slaagden daar de oostduitser Beilschmidt en de Westduitsers Thranhardt, Nagel en Mögen- burg in. De ovenwinning van Rusland kwam nimmer in ge vaar. Het verschil met nummer twee, Groot-Brittannii, bedroeg 33.5 punten. De finish van de 1500 m. in Malmoe. David Moorcroft (704) van Groot Brittannië wint voor de Portugees De Jesus die achter Moorcroft zijn armen heft, de Bul gaar Kanev (204) en de Belg Tondaur (rechts). - ,w SITTARD Zet punten scheidden de Nederlandse demesatietiekploeg gistermid dag In Sittard van een plaate In de b-flnale van het europa Cup-toernooi. In het weekein de van 22 en 23 juli In An tony bij Parlje zullen de Ne derlandse dames er niet bij zijn. Een vijfde plaats op het kunststof van de Baandert zou voldoende geweest zijn. Hst werd echter een zesde met een totaal van 60 pun ten. Rusland en Polen waren met rasp. 115 en 98 punten onbereikbaar voor ds concur rentie en konden dan ook te recht aanspraak maken op de twee plaatsen die recht ge ven op de finale op 4 en 5 augustus In Turijn. Een op volledige sterkte uit komende Nederlandse selectie zou goed geweest zijn voor een plaats in de b-finale Maar Nederland kwam niet op maximale sterkte uit. Sylvia Barlag was niet beschikbaar omdat zij een studiestage in Zwitserland had. Dat was ech ter al weken geleden bekend. Vervelender was dat Tilly Ver toef, Nederlands snelste 400 ■neterloopster en een belang- -ijke steun in de estafettes, alsmede Conny Vermazen bij iun weigering bleven om niet :e starten. Het tweetal was /erbolgen over een te autori- :air gestelde uitnodiging van je KNAU waarin besloten werd dat alle atletes op straf- 'e van uitsluiting daags voor ja wedstrijd in Sittard moes ten zijn. Hoewelhet tweetal 'zaterdag nog telegrafisch ge vraagd werd naar Sittard te komen, bleef het bij zijn wei gering en dat heeft Nederland je punten gekost die een plaats in de b-finale had kun nen opleveren. Doordat Italië door het organiseren van de eindstrijd in Turijn automa tisch daarin mag uitkomen, was de vijfde plaats in Sittard voor Nederland voldoende ge weest. Het verschil met Italië,! dat vijfde werd, was vijf pun ten. Gelegenheidsploeg Doordat het tweetal atletes op de tribune bleef, kwam Nederland op de 4x400 meter met een gelegenheidsploeg uit, die alleen het zwakke Ier land en Portugal achter zich kon houden. Enkele weken geleden In Brussel liep een ploeg met Verhoef en Verma zen 3.35.2. Eenzelfde tijd had In Sittard achter Rusland en Polen de derde plaats opge leverd en die winst van vier punten waa al voldoends ge weest voor de b-flnale. Twee vierde plaatsen van Bea Wiarda (discus, 55.00 m.) en Jennifer Smit (15.15 m. kogel) waren de hoogste klasserin gen. Verder eindigden de Ne derlandse deelneemsters altijd In de tweede helft Eis Vader, die aanvankelijk ook niet naar Sittard had willen komen maar zich bedacht, eindigde op de 100 'meter met een handtijd van 11.8 seconden vijfde maar werd daarmee ge zien het verschil met de ande re loopsters tekort gedaan. Zij liep een voortreffelijke 200 meter. Die dubbele sprint was trouwens het hoogtepunt van de wedstrijd. Met een ideale rugwind van 1.3 meter per se conde kwamen vier van de acht loopsters tot nationale records. Loedmilla Kondratjeva zorgde met 22.33 seconden niet al leen voor een Russisch record maar tevens voor de tweede beste seizoenprestatie van de wereld. Alleen wereldrecord houdster Marita Koch was dit seizoen met 21.71 sneller. Het was Kondratjeva's tweede overwinning, want ook op de 100 meter was zij met 11.0 seconden de snelste. Els Va der kwam weliswaar op de 200 meter ook niet verder dan de vijfde plaats, maar zij was met 23.33 seconden sneller dan ooit Zij is nu nog maar 0.11 seconden verwijderd van het zeven jaar oude nationale record van Wilma van Gooi. Records waren er wel voor de Zweedse Linda Haglund (22.82), de Italiaanse Laura Miano (23.29) en de Portuge se Lopes (24.79). Nauwelijks Eliy van Hulst, wier ontwikke ling op de 800 meter nauwe lijks vooruitgang toont, kon, toen het tempo In de laatste ronde omhoog ging, niet meekomen maar zag zich toch beloond met do bette Nederlandse seizoenprestatie van 2.05.5. Hat la echter een tijd die Internationaal nauwe lijks meetelt Carla Beurskens had wellicht - als de wind in de namiddag niet was toegenomen - een geslaagde greep kunnen doen naar het Nederlandse record op de 3000 meter, dat met 9.05.6 op naam van Joke van Gerwen en Tineke Kluft staat. „Die wind was zo sterk en koud, dat ik niet meer kon- meekomen toen de Ierse en Poolse loopsters versnelden", was het commentaar van de Limburgse, die in 9.14.3 iets meer dan drie seconden van haar beste seizoenprestatie verwijderd bleef. De 4x100 meter werd een dra ma voor Nederland. De eerste twee wissels waren ronduit slecht en bij het derde over geven van het stokje tussen Els Vader en Lilian Gillissen bleef de laatste stil staan. .Diskwalificatie van Tsjechoslo- wakije en leverde Nederland toch nog met een matige 45.94 een vierde plaats op. Do Russische dames waren ongenaakbaar. Van de vijftien nummert wonnen de Russin- nen er twaalf. Daarbij waren alle loopnummert, op de, 100 meter horden na, waarop de overwinning naar de Poolse wereldrecordhoudater Grazyna Rabtztyn ging. Alleen bij het verspringen (de Tsjechische Nygrynova won met 6.48 m. voor de aanvoer ster van de wereldseizoen- ranglijst Anita Stoekane met 6.45) en het hoogspringen, dat met 1.90 meter naar de Italiaanse wereldrecordhoud ster Sara Simeoni ging, was er geen Russische winst op de technische nummers. MIMHMiil DBDB

Leidse Courant | 1979 | | pagina 16