Wolsink in de achterhoede Motorvedetten keren onverrichterzake terug Jabouille zorgt voor Franse primeur Ingeland „noyce-gek" tijdens grote prijs jcircuit francorchamps te gevaarlijk wotestem Mario van Gisteren ïpminmot gjsteren in hoofdrol jSPQRTTRIBUIME j Maria Poort tweede in Miinchen LEIDSE COURANT MAANDAG 2 JUL11979 PAGINA 13 Ie 1 ti ;RANCORCHAMPS Kenny Roberts HWas het, die zaterdagmiddag tenslotte >«de stoute schoenen aantrok en zijn ma ling over het vernieuwde circuit van ;rancorcham8 meer don duidelijk maak- e. In zijn comfortabele caravan ging het éindelijk richting uitgang. Op dit circuit del, volgens Roberts, geen Grand Prix ran België te rijden. De beslissing van le Amerikaan had nadien een sneeuw- «leffect eiPPoors!ags en nagestaard door vele stomverbaasde motorfans verwijderde de 1 jehele wereldtop zich van het wegrace- li jebeuren. Hartog, Sheene. Ferrari, Bal- 8 ington, Hansford, Tormo, Lazzarini, Nieto 6 n tientallen andere vedetten hielden de 0 Srand Prix van België zaterdagmiddag fl foor gezien. Snel wegwezen was het pa- ooi voor de meesten. Represaillemaatre- :n |elen van woeste zich bedrogen voelende lupporters werden gevreesd. Gevolgen fan een motorsportweekeinde In België, fat die naam niet mag hebben, in Voor ruim vier miljoen gulden had men .1 verspijkerd om de omloop in de Arden- d nen in orde te krijgen. Het traject werd 1 om veiligheidsredenen verkort met de helft van de afstand en het gehalveerde Qeheel werd voorzien van een nieuw u wegdek. Dat alles had men in één jaar tijd moeten realiseren. Langer was niet mogelijk, want één jaar ontbreken op de internationale kalender staat ongeveer ge- lijk met het definitief afhaken voor het organiseren van een dergelijk financieel' 1 Attractief evenement. En dat wilde men in Francorchamps niet. Geforceerd De keuze was daarom simpel voor de organisatoren van Francorchamps. Het circuit diende geforceerd klaar voor de wegraces te worden gemaakt Dat force ren leverde een wegdek op, dat volgens de wereldtop niet bruikbaar was. Boet van Duimen, oud-wegwerker en vanzelf sprekend aefalt-speclallst: „Ze hebben om In de winter door te kunnen werken olie In het asfalt verwerict Dat komt er bij een warme dag weor allemaal uit" De warme dag viel op donderdag in Prancorchamps. Op vrijdag, de eerste ciag van de training, dachten vele cou- 'eurs op een ijsbaan beland te zijn. Bert Struijk: „In de eerste ronde, toen ik slechts aan het verkennen was, ging ik al twee keer dwars, ledereen ging meteen zijn banden controleren, maar het weg dek bleef de boosdoener". Een staking volgde, waarop de organisa tie beloofde het wegdek te verbeteren. Met de meest vernuftige en grote machi nes werd er in de nacht van vrijdag op zaterdag gewerkt om de veel te gladde toplaag te verruwen. Het succes van die acties was summier. Zaterdagmorgen tij dens de training was het oordeel bij ve len weer negatief. Er kon wel gereden worden, oordeelde men, maar niet gera- ced. En dat laatste gebeurt ongetwijfeld wanneer er punten voor een wereldkam pioenschap op het spel staan. De boycot door de rijders was toen zeer nabij, maar eerst werd er nog een tus senvoorstel behandeld. De coureurs wil den wel rijden, maar dan moest men de status van wedstrijd, meetellend voor de wereldtitel, wegnemen. In een internatio nale wedstrijd wilde men dan ten behoo ve van het vele te verwachten publiek wel acteren. De Internationale motor sportfederatie FIN en de Belgische mo torsportbond, waren onvermurwbaar. Er werd vastgehouden aan de oorspronke lijke status van de wedstrijd, en wie het daar niet mee eens was, die ging .maar weg. Dat waren er, zoals gezegd, velen. Ro' berts toonde zich weer de onvervalste nummer één en ook Wil Hartog en Ferra ri hadden het snel bekeken. De andere fabriekscoureurs van Suzuki kregen toen het gebod opgelegd.van de grote baas uit Japan om aan de kant te blijven. Sheene bijvoorbeeld wilde wel starten, maar zijn machines werden aan de ket ting gelegd. De Japanse fabrieken wilden één lijn trekken. Vandaar ook dat Balling- ton en Hansford, verbonden aan Kawasai, de topjongens uit de 500 cc in hun be sluit volgden. Gistermorgen verdwenen ook Jack Mid delburg en Boet van Duimen uit het ren nerskwartier richting Nederland. Via hun manager Jan Muis werden de heren za terdagnacht bedreigd met het gooien van flessen voor de wielen, wanneer ze zon dag toch zouden rijden. Deze heren, die zich voorstelden als fans van Wil Hartog. kregen het beoogde doel voor elkaar. Middelburg en Van Duimen namen geen risico's, en werden alsnog solidair. Publiek De grote verliezer van die solidariteit was het publiek. Zeker 45.000 Nederlan ders waren naar het Belgische drult vlak over de grens gestroomd, en die dienden zich met de andere 80.000 te vreden te stellen met een lege dop, waarvoor de Belgische organisatie het volle pond had laten betalen. Van geld teruggeven of niet Incasseren heeft men In Belglé blijkbaar nog nooit gehoord. De organisatie, die nog een extra finan ciële meevaller had doordat men aan de toppers geen hoge startgelden hoefde te betalen, bleef doen alsof de neus bloedde en had bovendien het geluk, dat het publiek niet massaal In opstand kwam, het bleef slechte bl] kleine Inci denten, die herinneringen opriepen aan TT-nachten van vroeger. Er werd tenslotte ook nog gereden in Francorchamps met als inzet de onver wachte hoeveelheid WK-punten voor de kleine coureurs. Een aantal Nederlanders profiteerde daar gepast (of ongepast?) van. Henk van Kessel en Theo Timmer verschenen als nummer één en twee op het erepodium na de 50 cc - en Martin van Soest haalde in de 125 cc datzelfde ereschavotje: nu echter met een derde plaats. JOHN VOLKERS I—i ®"pOWBRIDGE - Teleurgesteld zat Gerrlt 'olslnk op de achterbak van de auto. Jn gezicht stond, ondanks het stralen- r*a zonnetje, op onweer. De Britse rand Prix had niet het succes gebracht 3t hij ervan had vernacht Gerrlt Wol- mk, kopman van Suzuki, had gehoopt Rit hij Graham Noyce, de Britse leider i het algemeen klassement om de we- ildtltel 500 cc motocross, op eigen ter fin zou kunnen verslaan. Slechts elf tinten scheidden Wolsink en Noyce van öikaar. De kans op het wereldkampioen- chap Is met de Grote Prijzen van Zwlt- crland, Nederland, België en. Luxem- _prg nog voor de wielen tot een mlnl- lum gereduceerd. Na de gisteren verre- en Grand Prix van Engeland Is de ach- irstand van elf tot zevenentwintig pun- in opgelopen. .raham Noyce, de 22-jarige coureur uit astleigh, is namelijk vast van plan om -jngeland eindelijk weer eens een wereld- 1. jtel te brengen. Ruim tien jaar geleden >rf|as Vic Eastwood de laatste Engelsman, je een wereldkampioenschap 500 cc aar zijn land bracht. lp eigen terrein was Graham Noyce de d|eld van de dag. Ruim 25.000 fanatieke upporters steunden het jonge talent en waren dol van vreugde toen Noyce in de tweede manche zijn suprematie toonde. Hij maakte daarmee het verlies van de eerste manche, die door de Amerikaan Brad Lackey werd gewonnen, goed. De speaker probeerde met overslaande stem het enthousiaste publiek helemaal „Noy ce-gek" te maken, maar dat had de En gelsman zelf al gedaan. In een perfecte stijl en met weergaloze techniek wees Noyce zijn concurrenten Brad Lackey en Gerrit Wolsink terug naar de achterhoe de. Wolsink moest na afloop beamen, dat de Brit veel te sterk was. „Graham Noyce gaat steeds sterker rijden. De achterstand van 27 punten is misschien wel te over bruggen, maar het zal wel veel moeilijker worden. Ik had niet gedacht dat ik hier zou winnen. Ik was naar de Engelse Grand Prix gekomen om een paar punten in te lopen. Het is allemaal anders ge gaan. In de voetbalsport zouden zeggen, de bal is rond", aldus Wolsink, die na een grandioze vierde plaats in de eerste manche achter Brad Lackey, Graham Noyce en Roger de Coster nog kansen had. „Bij de start van de tweede manche blokkeerde mijn schakeling en kreeg ik de machine niet snel genoeg weg. De achterstand was toen al veel te groot. Bovendien maakte ik een stuurfout, en dat kostte mij ook nog drie plaatsen", /'zei hij nog. De Britse Grand Prix la voor Wolsink dus niet geworden wat hij ervan had verwacht. En dat terwijl de weergoden hem toch gunstig waren gezind. De drei gende regenwolken, die bijna de hele week boven het circuit van Farlelgh Castle hadden gehangen, verdwenen en kele uren voor de start Ook de tempe ratuur steeg en dat was allemaal in het voordeel van „mool-weer-rijder" Gerrlt Wolsink. Toch kwam de Nederlander niet In het spel voor. Wolsink reed sterk, maar kon zich niet in de top handhaven. Tegen alle verwachtin gen in kwam de Amerikaan Brad Lackey, die in 1977 en 1978 ook al de Engelse Grand Prix op zijn naam had gebracht, op het erepodium na de eerste manche. Lackey „danste" door de stofwolken en over de rotsachtige heuvels van Farleigh Castle. Direkt na de start nam de Ameri kaan de leiding en stond deze niet meer af. De Brit Graham Noyce, de leider in Virginio Ferrari, de leider in het klassement w.k. 500cc, stapte in Francor champs niet op de motor. En met hem alle vedetten, zodat de uitslagen eens een keer voor de mindere goden waren. het klassement, volgde hem op slechts dertig meter, maar kon in de veertig mi nuten plus twee ronden die de eerste manche duurde, geen centimeter dichter bij de Amerikaan komen. Het verschil bleef steeds dertig meter. Wolsink, die een slechte start had, herstelde zich uit stekend en vocht zich van een achtste plaats terug naar een derde, maar moest in de finale zelfs Roger de Coster voor laten gaan. Zijspantitel lijkt geprolongeerd Varsseveld Wil van der Laan en zijn bakkenist Jaap van Vliet zijn hard op weg hun nationale titel motorcross bij de zijspan nen te prolongeren. Op het circuit de Vennebulten in Vasseveld won het duo giste ren beide voor het Nederlands kampioenschap meetellende manches en vergrootte daardoor de voorsprong op de concurren tie aanzienlijk. De titelverdediger uit Ter Aar had overigens beide malen een slechte start maar slaagde erin vanuit de achter hoede naar de eerste .plaats op te rukken. Ton van Heugten moest in beide manches met de tweede plaats genoegen nemen. München De Nederlandse draver "Prizefighter met de 28- jarige Maria Poort op de sulky is gisteren op de drafbaan van München op de tweede plaats geëindigd in de strijd om het Europees kampioenschap voor vijfjarigen. Winnaar werd het Zweedse paard Ex Lee, gere den door Dan Wegebrand. De 2100 meter lange, met 100.000 Mark gedoteerde drave rij, werd van start tot finish be heerst door Ex Lee, Prizefighter verspeelde door een slechte start terrein en nam de zesde positie in. Na de eerste rQnde. waarin het paard even in de fout ging, rukte Maria Poort re gelmatig op naar de kop van het veld. In de eindsprint kwam zij een halve lengte tekort voor de hoofdprijs. Aan de titelstrijd namen tien paarden uit vijf landen deel. De Finse en Noorse paarden kwa men niet aan de start, omdat een influenza-epidemie hen in eigen land hield. Achter de superstar van het motorcross spektakel moesten titelverdediger Heikki Mikkola (Fin) en de Nederlander Gerard Rond de strijd staken. Rond. die bij de training zaterdag verwondingen aan zijn rug en heupen had opgelopen, moest in de eerste manche veel pijn leiden. Hij probeerde nog met de grote sterren mee te komen, maar moest met een verwron gen gezicht na elf ronden het renners kwartier opzoeken. Eerder had Peter Her- lings al moeten afhaken. Herlings, die twee weken geleden een longonsteking had opgelopen, kwam niet aan de start. Neeriands hoop op de wereldtitel is dus nog steeds, ondanks de 27 punten ach terstand, Gerrit Wolsink. WIL VAN DER PLAS Voor eigen publiek vergrootte Graham Noyce zijn voorsprong in het klassement voor de wereldtitel 500cc-klasse motorcross. 0 WASSENAAR Het rencomltó moest gls- ermlddag op de Wassenaarse renbaan lulndlgt twee protesten behandelen. Eerst de Prijs van Dulndlgt en een uur later Ie Alntroeprijs. In belde gevallen stond de rlleggewicht Mario van Gisteren centraal. )e Haagse jockey werd van een protest iet slachtoffer. Het was alleen jammer dat iet belde keren erg lang duurde voordat iet comité de officele uitslag bekend naakte. n de Prijs van Duindigt zegevierde Mario ran Gisteren onder een gewicht 50 1/2 kilo. net Mush Kabad. Kevin Davies had met ïlondy onder het topgewicht van 62 kilo in I Je laatste bocht last gehad van Mario van ^Gisteren en had wegens hinderen een pro- v est Ingediend. Bovendien had hij collega 3(Mario een klap verkocht. Dat is niet toege staan, maar het ontging zowel'het publiek als het rencomité. Mush Kabad behield de eerste plaats tot vreugde van trainer Henk van der Kraats en jockey Mario van Giste ren. In de andere ren ging Mario van Gisteren met Lady of Eire als derde over de eind streep. Wegens hinderen werd hij teruggezet naar de vijfde plaats. NcNicholas met Cian won voor Phanton Major en Sandy May. In de Prijs van Duindigt nam King's Eagle de leiding van het veld van elf paarden. Pas op de laatste meters moest het paard zich gewonnen geven. Een goede prestatie van het paard van het jaar in handen van Allen Jones, temeer omdat het paard van stal Ho reca bijna acht kilo moest geven aan win naar Mush Kabad. In de supertrioren kwamen maar liefst vier paarden niet aan de start Kevin Davies won met Grandma Sampson voor Frisky Mary en Corkstone. Slechts 43 dravers kwamen in zes draverijen op Duindigt aan de start, waardoor de koersen slecht bezet waren. De meeste trainers waren met hun paarden naar Groningen waar de sweepstakes wer den gehouden. Daar zegevierde bij de mer ries Sonja Morgan( A.Hof) Voor Sonja Wold- berg, Suze en Speedy Pepper. Bij de heng sten won Sam Hollyrood voor Sandor L en Ster Buitenzorg. Favoriet Prins Hazelaar ging lang aan de leiding maar kon het in de eindstrijd niet bolwerken. Sir van Hane- gem van Stal De Kromme werd uitgescha keld. In een zeer matige draf won Evento op Duindigt het internationale hoofdnummer van slecht vijf paarden. Snegem Telstar moest genoegen nemen met een tweede plaats. ARTHUR VAN RIJSWIJK DIJON De 36-jarige Fransman Jean-Pierre Ja bouille heeft gisteren op het 3800 meter lange cir cuit van Dijón voor een primeur gezorgd. Voor de eerste keer in de histo rie van de formule 1-ra- cerij behaalde een Frans man in een Frans pro- dukt (Renault) de over winning. Tegelijkertijd be tekende zijn zege de eerste victorie van een door een turbomotor, waarin de uitlaatgassen opnieuw worden aange wend als krachtbron, aangedreven wagen. Rond zeventigduizend laaiend enthousiaste toeschouwers beju belden langdurig Jean-Pièrre Ja bouille, die de serie overwinnin gen van Ferrari (vier) en Ligier (drie) in dit seizoen doorbrak. In de 47e van de 80 ronden (304 kilometer) nam de Fransman de finitief de leiding over om in het resterende deel zijn voor sprong gestadig uit te bouwen. Tot dat moment had Gilles Ville- neuve, winnaar in Zuid-Afrika en Long Beach, het veld door een supersnelle start aangevoerd. De Canadees stuurde zijn Ferrari naar de tweede plaats, waardoor hij in de algemene rangschik king een plaats opschoof en Jacques Laffite (achtste op één ronde) van de tweede plaats verdrong. Jody Scheckter be hield de leiding in het klasse ment na acht races. René Arnoux gaf de triomf van Renault extra glans door de tweede Franse wagen als derde de eindstreep te laten passeren. Jan Lammers eindigde in deze Nog een ronde, geeft de rondecommissaris aan Ja bouille aan die de Grote Prijs van Frankrijk won. race op de achttiende en laatste plaats. Hij kampte in de aan vangsfase met een defect aan de benzinepomp en was ge noodzaakt een pitstop te maken, wat hem vele ronden achter stand bracht. De ovenwinning van een met een turbomotor uitgeruste wa gen kan mogelijk een nieuw tijdperk inluiden in de Grand Prix-racewereld. Vast staat dat Renault na een eindeloze perio de van experimenteren de aan sluiting definitief heeft gevon den. Tot nu toe nam de autogi gant met de nieuwe wagen deel aan'twintig formule 1-races. In zestiën gevallen moesten de twee bolides de strijd voortijdig met mechanische defekten sta ken. In de overige vier werden geen opvallende resultaten be haald. De zege in Dijon kan een keerpunt betekenen. Toine Hezemans is zaterdag op het circuit van Dijon als negen de geëindigd in de zogenaamde Procar-race. Winnaar werd Nel son Piquet uit Brazilië voor Alan Jones uit Australië. Clay Regaz- zoni nam door zijn vijfde plaats de leiding van Hezemans over in de algemene rangschikking. Arie Luyendijk is gisteren win naar geworden van een 20-ron- denrace op Zandvoort in de su per VW-klasse. Hij legde de 20 ronden af in 30.42.57, wat neer komt op een gemiddelde snel heid van 165.118 km. per uur. De Westduitser Frank Jelinkski werd tweede op een seconde en zijn landgenoot Helmuth Lenz derde.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13