Gele trui voor Zoetemelk of Kuiper geen hersenschim Catastrofe voor ploeg van Peter Post voetstukstoten DeslagindePyreneè'en e strijd mmaammm Vankilometer totkilometer BBÊÊÊÊÊÊÊM WUtLVLIMëiaaK >stukken bijeen In de zware Pyreneeënrit van Luchon naar V.l.n.r. Dlerlckx (België), Nilaaon (Zweden), Pollentier (België), ault die ook hier de zaak controleert, en Zoetemelk. )RDEAUX De tijd had de legende ach- haald, dat Bordeaux in de Tour een Ne- rlandse stad was. Er waren de laatste ja- li inmiddels zovele niet-Nederlandse win- ars de eindstreep in Bordeaux gepasseerd, It de legende ophield te bestaan. Maar gis- 'en werd er bijna weer een hoofdstuk aan egevoegd. De ploeg van Peter Post bracht mentale kracht op om na de zware ne- irlaag van zaterdag toch van Captieux naar irdeaux over 86 km. de snelste tijd te rij- in. En bijna grepen Joop Zoetemelk en Innie Kuiper in de wijnstad de gele trui. spanning was te snijden*toen de ploeg Zoetemelk onderweg, na driekwart van afstand meer dan een minuut sneller dan Bernard Hinault. Daar de tijden in individueel klassement-worden doorbere- jd. betekende dit dat Zoetemelk op dat Inent in de gele trui reed. Zoetemelk zelf phtte op het televisiepodium in spanning op de dingen die komen gingen. Toen p, nadat de minuten verstreken waren, puit met zijn ploegmaats de wielerbaan Een oorverdovend gejuich steeg op uit kelen van duizenden Franse supporters. [scandeerden de naam van de gele trui- ber. Hij werd ertoe aangezet om een jste serieuze krachtsinspanning te doen. (ault ging recht op de pedalen staan en Sde in één machtige ren de twee ronden ide betonnen piste af, zodanig dat zijn eg in de laatste honderden meters nog kmaal verbrokkeld werd. tr kwam de tijd van de nummer 4, de I die telde. Zoetemelk luisterde met gebo- ji hoofd: 13 seconden was hij tekort ge nen om de gele trui van Hinault over te pen. „Het had erin gezeten als wij onder- g niet hadden moeten stoppen voor een !;e band van Seznec". vertelde Zoete- k. „Hij is een sterke tijdrijder in onze ;g en we mochten hem niet achterlaten. Was het niet gebeurd, dan zou Hinault ont troond zijn". Ereronde De mannen van Peter Post reden inmiddels een ereronde. Ze hadden het verdiend. Zo'n zware klap Jcrijgen in de Pyreneeën en een dag later *alweer een voortreffelijke prestatie leveren. „Ja", zei Henk Lubber- ding, „ik heb maar een donkere zonnebril opgezet, want ik durf mij van schaamte niet meer aan de supporters te vertonen". Johan van de Velde voegde eraan toe: „We zaten gisteren bij de start in Luchon op ons gemak achterin het peloton te peddelen, toen ze van voren begonnen te vlammen. Wellens was -notabene met een sleutel on der zijn zadel aan het morrelen. Ik heb nog meegeholpen. Wij wisten niets, zaten niet voorin en zagen dus niet hoe Hinault en zijn mannen de zaak opjoegen en in vlie gende vaart aan de klim van de Peyresour- de waren begonnen. Wij hebben gewoon zitten slapen. Het is een onvergeeflijke fout". Peter Post liep met een zuur gezicht rond. Zelfs de overwinning in de ploegentijdrit kon hem in Bordeaux niet opbeuren. „Ik ben niet boos op ze, alléén maar diep te leurgesteld. Ik heb ze niet uitgescholden, want ik moet ook in de toekomst met mijn renners samenwerken. Maar er zijn excuses voor hun gedrag. Ik heb ze wel verteld hoe ik er over denk en mijn woorden waren niet voor tweeërlei, uitleg vatbaar, dat kan ik je verzekeren. Vooral Paul Wellens moet zich schamen. Het hele jaar is hij met rust gela ten om zich voor te bereiden op deze ron de en dan maakt hij zo'n kapitale blunder". Met geen woord repte Post over wat zijn ploeg thans in de Tour als hoofddoel heeft. Weliswaar staat de Zwitser Sutter vooraan in het klassement, maar hij wordt toch te licht bevonden om een grote rol te spelen in de strijd om de gele trui. Post toonde opvallend veel belangstelling voor de situa tie in het ploegenklassement. zodat het waarschijnlijk is dat hij met zijn equipe nu gaat rijden voor dat klassement. Belofte Verbitterd is Post ook over de houding van Bernard Hinault „Wij komen die man nog wel tegen", zei hij bits. „Er komt ook een dag dat hij niet goed rijdt Dan zullen wij toeslaan, want wij hebben niets meer te verliezen. Eigenlijk zou Post zijn belofte aan Joop Zoetemelk gedaan moeten Inlos sen, want na het wereldkampioenschap op de weg van het vorige jaar op de Nürbur- gring in West-Duitsland waarin Zoetemelk zich in dienst stelde van Jan Raas en Ger- rie Knetemann, zei Post: „Joop heeft uit stekend voor ons gewerkt, we zullen hem misschien in de Tour terugbetalen". Dat kan natuurlijk alleen als de renners van Post kansloos zijn voor de eindzege. Dan ontstaat er een combine tussen twee ploe gen. Bijvoorbeeld die van Zoetemelk en van Post, waarin de een gesteund wordt in het behalen van zoveel mogelijk etappezeges en de ander de steun krijgt in zijn actie de kopman (Zoetemelk) de Tour te laten win nen. Een dergelijk verbond kan in de ko mende dagen gesloten worden. Vorig jaar legden Hinault en Post elkaar geen stro breed in de weg. Nu Hinault zich de woede van Post op zijn hals heeft gehaald, lijkt al les in de richting van een verbond tussen Joop Zoetemelk en Post te wijzen, vooral ook omdat Zoetemelk tijdens het nationaal kampioenschap de vorige week in Geulle weer eens bewees beslist geen vijand te zijn van de renners van Post Nu Zoetemelk tot 12 seconden Hinault genaderd is, is de spanning volop terug in de Ronde. Zeker omdat als lachende derde Hennie Kuiper volgt met een achterstand van 31 seconden. Er komt donderdag immers nog een tweede ploegentijdrit tussen Deauville en Le Havre over maar liefst 90 km. Blijken de ploegen van Zoetemelk en Kuiper dan opnieuw ster ker dan die van Hinault, dan kan een Ne derlander daar in die Franse havenstad in het geel getooid worden. Jean Nelissen AR HEUVELR'JK BRETA6NE k-242km.-3 JULI RDEAUX In de de etappe van Luchon t Pau hebben liefst islf renners de Tour France verder voor ien gehouden. volgende coureurs akten de strijd: Bernt lansson (Zwe-Pezzi), Ig- rio Paleari (Ita-Pezzi), fa el Ladron de Guevar- (Spa-Lelangue), Vicente pez Carril (Spa-San ieterio), Faustino Fer- idez Ovies (Spa-San eterio), José Pesarro- raa (Spa-San Emeterio), inueJ Esparza (Spa-San leterio), Lieven Malfait tl-Lauwers), Ludo Loos ü-Lauwers), Robert ntkiewicz (Fra-De Bruy- Jos van de Poel (Bel- ssart), Wilfried Wesema- B el-Post). BORDEAUX De angst van Bernard Hinault voor de Ralelgh-ploeg van Peter Post lag za terdag In de klassieke Pyreneën-etappe Lu- chon-Pau aan de basis van het drama dat zich over deze formatie voltrok. De Ironie wilde dat de faam van de Nederlanders, op gebouwd In twee seizoenen, waarin het ene succes op het andere volgde, Hinault deed besluiten het tempo vanaf de start In Lu chon zodanig op te jagen, dat op de drie cols - Peyresourde, Aspin en Soulor een slagveld onder de renners werd aangericht zoals zelden In de geschiedenis van de Tour heeft plaatsgevonden. In die tomeloze rit naar Pau gingen de man nen van Peter Post, dat wil zeggen de Belg Paul Wellens (7de in het algemeen klasse ment), Henk Lubberding (13de) en Johan van de Velde (16de) volkomen ten onder. Bij de bevoorrading, na 90 km. in de buurt van het bedevaartsoord Lourdes, bedroeg hun achter stand al meer dan 5.5 minuut. Daar ging een groep van 45 renners het uiteengeslagen en slordig over het parkoers verspreide legioen der verslagenen vooraf. Terwijl ze in Lourdes hun etenszakjes aanna men, reden Hennie Kuiper en Dietrich Thu- rau, beiden na bittere woordenwisselingen weggegaan bij Post, naast elkaar. Kuiper overzag de groep-Hinault en ste'de vast dat van de ploeg Post alleen de Zwitser Ulli Sut ter zich had kunnen handhaven. „Moeten we nu gaan lachen?" vroeg hij aan Thurau, „Want wij waren bij Post toch niet meer no dig?" Thurau schudde niet-begrijpend zijn hoofd. Kuiper vervolgde: „Laten we maar te vreden zijn dat het zoveel beter met ons gaat, want in zo'n Tour zit je zelf snel ge noeg in de ellende, dat heb ik al ondervon den". En ze reden door. Met Hinault en liefst zes van zijn ploegmaats voorop. Ds Italiaan Battaglln kwam zaterdag op de top van Soulor ten val. Erger verging het Wilfred Wesemael van Posts ploeg, die de strijd moest staken nadat hij In een ravijn was getuimeld en zijn enkel had gebroken. Het Is verbazingwekkend welke progressie de ploeg van Hinault In korte tijd heeft door gemaakt Het vorig jaar begonnen met prak tisch naamlozen, heeft ploegleider Cyrille Gulmard onder Impuls van Hinault een echte formatie gesmeed, zodat het kon gebeuren dat toen de Ralelghs na 8 km. al gelost wa ren In de klim van de Peyresourde, zeven Renault-rijders zich op de kop van de eerste groep plaatsten en op de vlakke gedeelten tussen de drie cols een soort ploegentijdrit gingen houden. Daardoor ging ook de verwachting van de Raleighs niet op, dat zij hun verlies in de klim wel op het vlakke gedeelte van de etap pe zouden kunnen goedmaken. Hennie Kuiper zocht Hinault op. „Waarom jagen jullie het tempo zo omhoog?", vroeg hij, „Ik wil ook na de ploegentijdrit de gele trui behouden", antwoordde Hinault, „Wellens en Lubberding staan in het algemeen klassement te dicht bij mij. Ik ben ze nu kwijt en ik zal zorgen dat ze niet terugkomen". Wat is namelijk het geval. De ploegmaats van Bernard Hinault worden niet riant betaald. Het budget van Renault is matig, in vergelij king met wat andere ploegen besteden. In to taal bedraagt dat budget 1.350.000 gulden per jaar. Daarvan krijgt Hinault het grootste gedeelte. Maar verder moeten van dat bedrag ook betaald worden het materiaal, de kleding, de reizen, het personeel, de mecaniciens, de verzorgers, het salaris van ploegleider Gui- mard, de auto's en de fietsen. Kortom alles. Voor de ploegmaats blijft aldus een beschei den salaris over. Zij weten dat, maar zij heb ben toch voor Hinault gekozen omdat zij via hem in de wedstrijden veel geld kunnen ver dienen. Vooral in de Tour de France. Bijvoor beeld: in de derde etappe van zaterdag ver diende de heer Hinault voor zijn ploeg (hij zelf deelt niet mee in de prijzen), maar liefst 53.025 gulden op één dag: 2500 voor het winnen van de etappe, 275 omdat hij als eer ste de top van het Peyresourde bereikte, 750 gulden voor het dragen van de gele trui en 400 voor het dragen van de groene trui, 500 Desastreus Op die manier brengen zijn mannen, die be scheiden getalenteerd zijn, het op om het zware werk te doen. Vandaar dat Becaas, Le Gullloux, Bernaudeau, Chalmel, Chaumaz en Vlllemlane op weg naar Pau de Ralelghs vol komen In de vernieling reden en zich zelf daarbij overtroffen. Bij aankomst In Pau wa ren de verschillen desastreus. Daar kwamen Van der Velde, Lubberding en Wellens aan in een groepje gedesillusioneer- den dat een achterstand had van maar liefst 12 minuten en 8 seconden. Wellens duikelde van de 7de plaats in het algemeen klasse ment naar de 27ste, Lubberding van de 13de naar de 28ste en Van der Velde van de 16de naar de 29ste. Een catastrofe voor deze ploeg waarvan Post bij de start in Fleurance zei dat ze, ondanks het vertrek van Thurau -en Kuiper, in de breedte veel sterker was ge worden. Aan die catastrofe kon de overwinning in de ploegentijdrit van gisteren ook niet veel ver anderen. Een Frans zondagsblad noemde het drama-Post „bres in de Hollandse Dijk". Zo was het ook. Zeker als men eraan toevoegt dat ook Gerrie Knetemann 23 minuten en Jan Raas 26 minuten verloren in Pau, dat de win naar van de recent gereden Ronde van Zwit serland, Wilfried Wesemael. bij een val in de afdaling van de Soulor een enkel brak en de ravage in de ploeg van Post is compleet. Al leen de Zwitser Sutter kon zich dus handha ven. Wat Post bitter deed opmerken: „Ik ge loof dat ik maar ploegleider van een Zwitser se groep word". De triomf van de man die aan de basis van de nederlaag van zijn ploeg lag, Bernard Hi nault, was compleet in Pau. Hij pakte in de laatste twee kilometers op het autocircuit van Pau de ontsnapte Belg André Dierickx met groot gemak terug, ging toen zelf maar op kop rijden, trok midden op de weg vanuit eerste positie de sprint zelf aan en. won de etappe. Zo gemakkelijk gaat dat voor Hi nault die in de eerste vijf dagen van deze ronde een meesterschap aan de dag legt, waarbij de atletische prestaties van andere grote renners in de historie van deze ronde bijna verbleken. jean Nelissen. Ondanks de ruïneuze nederlaag die de ploeg van Post In de derde etappe leed, hadden de renners moraal genoeg om gisteren als eersten te eindigen In de ploegentijdrit De winnaars, v.l.n.r. Raas, Lubberding, Van Vliet en Kneteman. PAU In Luchon vertrokken 142 renners voor de derde etappe van de 66e Ronde van Frankrijk over 180,5 kilometer en drie hoge bergtoppen naar Pau. Bij de start scheen de zon, In do bergen hing dichte mist en viel lichte regen. 13 km: doorkomst op de Col du Peyresour de (2e cat): 1 Hinault, 2 Martinez, 3 Battag- lin, 4 De Carvalho, 5 Kuiper, 6 Zoetemelk, 7 Agostinho. 8 De Vos, 9 Nilsson, 10 Chau maz. Onder gelosten zijn Wellens, Lubber ding, Van de Velde en Laurent. Hinault leidt afdaling. 30 km: kopgroep met Hinault, Zoetemelk. Agostinho, Martinez, Battaglin, Kuiper. De Vos wordt achterhaald door Knudsen. 35 km: aan de voet van de Col d'Aspin komt eerste peloton bij kopgroep. Demarra ge van De Carvalho en Bittinger. 43 km: doorkomst op de Col d'Aspin (2e cat): 1 Bittinger, 2 De Carvalho, 3 Martinez op 13 sec., 4 Battaglin, 5 Kuiper, 6 Barorv chelli, 7 De Vos, 8 Verlinden, 9 Knudsen, 10 Hinault, 11 Pollentier, 12 Zoetemelk. 45 km: lekke band Hinault, hij krijgt wiel van Becaas. 46 km: Bittinger rijdt van De Carvalho weg. 63 km: voorsprong Bittinger 3 min. 20 sec. 71 km: tussensprint in Ponzac: 1 Bittinger, 2 Villemiane op 1 min., 3 Bernaudeau. Pelo ton met Wellens en Lubberding 2 min. 50 sec. achter. 93 km: bij ravitaillering wordt Bittinger inge lopen. 98 km: achterstand groep Wellens-Lubber- ding geslonken tot 1 min. en 20 sec. 115 km: Villemiane leidt beklimming van de Soulor. 123 km: doorkomst op de Col du Soulor (1e cat): 1 Martinez, 2 Pollentier op 12 sec.. 3 Nilsson op 20 sec., 4 Baronchelli, 5 Zoe temelk, 6 Agostinho, 7 Hinault, 8 Verlinden, 9 Criquielion, 10 Maas, 11 Kuiper. 131 km: kopgroep met Martinez, Hinault, Schepers, Baronchelli, Pollentier, Dierickx. Zoetemelk en Nilsson. 145 km: Battaglin, gevallen op de Soulor. achterhaalt kopgroep. Doorkomst op de Cóte du Pietat (4e cat): 1 Martinez, 2 Pol lentier, 3 Hinault, 4 Zoetemelk. 170 km: tussensprint op Cote d'Esquillot: 1 Pollentier, 2 Zoetemelk, 3 Martinez. 180,5 km: gele truidrager Bernard Hinault wint derde etappe in de sprint van kop groep van dertien. Rudi Pevenage is twee de, Baronchelli derde, Zoetemelk vierde. Ploeg Post is grote verliezer. Wellens en Lubberding verliezen 12 minuten en 8 sec. mm

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11