linault 'Ik zet alles op het algemeen klassement ietonse Beul 'rzwakt en moment se DE EXTRA KILO'S VAN ZOETEMELK TOUR DE FRANCE PAG DRT LEIDSE COURANT ZATERDAG 30 JUN11979 rit Een pose waarin we Bernard Hinault de komende Tour de France vermoedelijk nog wel vaker zullen zien: die van de arote overwinnaar. Od het ereDOdium in SuDerbagnéres liet de nieuwe drager van de gele trui zich de toejuichingen van zijn supporters welgevallen. RBAGNËRES Een half uur na be fing van zijn machtige solo-rit naar ikistation van Superbagnères, stond >g altijd tevreden glimlachend op het m tientallen verslaggevers te woord, ird Hinault had de gele trui over ichouders getrokken en de opkomen- ist deerde hem niet. Hij stond daar zoals iets meer dan een maand gele- >p die hoge rots in Chambéry. Zelf- kerd, niet vermoeid („een gezonde ut herstelt binnen de tien minuten ;o'n tijdrit") en toch wel erg blij, om- lij precies volgens planning weer één ijn doelen had verwezenlijkt. •hooi de Dauphiné Liberé was deze bergtij- tussen Luchon en Superbagnères het s doel, dat ik mij gesteld had. Hier ik weer eens winnen. En wat is er dan als hetgeen je jezelft ten doel ook uitkomt?". Zijn overwinning op bijna vierentwintig kilometer lange >urs naar het hooggelegen vakantie oord was geen verrassing. In een tijdrit heeft Hinault slechts incidenteel (Joop Zoe temelk versloeg hem in de Toer van 1978 op de Puy de Dóme) een nederlaag gele den. Meestal wint hij, of de weg nu om hoog loopt, dan wel vlak blijft. Niemand heeft immers het vermogen met één om wenteling van de pedalen meer meters af te leggen den de Bretonse tempobeul uit Iffigniac. En daarin zag Joop Zoetemelk de oorzaak van zijn nederlaag. „De klim was niet steil genoeg, daardoor kon de macht van Hinault goed tot zijn recht ko men". Tijdens zo'n rit verzwakt Hinault geen mo ment Hij lijkt dan op een menselijke ma chine. Na vijf kilimeter had hij al de beste tijd op de klokken gebracht, toen volgde Joop Zoetemelk nog op vier seconden. Na veertien kilometer had Zoetemelk reeds ze sentwintig seconden verloren. Daar was zelfs de onverslijtbare Portugees Joaquim Agostinho hem voorbij gegleden en bezette deze de tweede plaats achter Hinault Even nog leeft de hoop, dat Zoetemelk in de laatste zeven kilometer, toen de renners het meest tegen de pijngrens moesten rij den, terug zou komen. Daarliep immers de weg steil omhoog. Maar Zoetemelk werd mentaal aangeslagen, toen hij op een gege ven moment omkeek en kort achter zich Hinault zag komen. „Toen wist ik, dat hij zou gaan winnen", aldus Zoetemelk. Verbetenheid Een merkwaardige beslissing van de wed strijdleiding, die gescoorde punten in de etappe-uitslagen voor werkelijk gereden tijd liet gelden, had als oorzaak dat Hi nault vlak achter Zoetemelk mocht starten. Terwijl Zoetemelk toch in de proloog een betere tijd had neergezet, en hij in Luchon gelijk met de Fransman over de streep was gekomen. Zodra de werkelijke klim gisteren naar Superbagnères begon, zag de Fransman dan ook Zoetemelk, die twee minuten eerder was gestart, enkele boch ten hoger voor zich rijden. Hij had in Zoe temelk een geweldig richtpunt, waarop hij zich met grote verbetenheid concentreerde. Het resultaat werd duidelijk, toen de ba lans kon worden opgemaakt. Na de derde dag rijdt Hinault al in het geel. Zoetemelk en Rgostinho volgen in het algemeen klas sement op 53 seconden, Hennie Kuiper al op 1 minuut en 49 seconden. Voor de rest van de verslagenen beginnen de verschillen al bijkans uitzichtloos te worden. Toch weigeren Zoetemelk en Kuiper, de twee Nederlanders in buitenlandse dienst, die met de oude Portugees Agostinho (38) wellicht de enige werkelijke bedreiging voor Hinault zullen gaan vormen, hun mo reel te laten aantasten. Integendeel, zij na men de nederlaag in Superbagneres vrij moedig op. Kuiper vertelde: „Ach, er ko men nog zovele momenten in de cols, waarin wij kunnen toeslaan. En wat denk je dan van die etappe op weg naar Rou- baix?". En Zoetemelk: „Hinault zal nu zo'n tien man gelijk in de gaten moeten hou den, want je hebt gezien hoe gemakkelijk een Battaglin in de etappe naar Luchon van ons wegliep. Dat lijkt me een moeilij ke opgave worden". Na drie dagen hebben de uiterst lastige etappes, waarvoor deze Ronde de renners in de eerste week stelt, al een duidelijke tekening in het klassement teweeg ge bracht. Met vijf Nederlanders bij de eerste vijftig. Zoetemelk (tweede). Kuiper (vierde), Lubberding (dertiende), Van de Velde (zes tiende) en Maas (achttiende) is Nederland echter, voor wie daaraan nog mocht twijfe len, ook in de breedte een volwassen wie- Iernatie in de Tour geworden. Deze presta tie van onze landgenoten, die in aantal toch een bescheiden contingent vormen, wordt echter overschaduwd door die ene man (Hinault), die vormen, wordt echter overschaduwd door die ene man (Hinault), die nu eenmaal boven alle anderen staat Jean Nelissen .oetemelk: „Ik heb weer reserves opgedaan' LUCHON Joop Zoetemelk heeft nog nooit één gulden van zijn prijzengeld uit etappewedstrijden in zijn eigen spaarpot gestopt. De gewonnen bedragen waren voor de knechten die dag na dag de vuile wind voor hun kopman opvin gen, ontsnappingen controleerden en af stoppend werk in het peloton verricht ten als hun leider een greep naar de overwinning deed. Dat waren er dit sei zoen al heel wat, dertien om precies te zijn. Voor de start van deze 66e Ronde van Frankrijk - zijn negende - kon Zoete melk vooral trots zijn op het winnen van Parijs-Nice, het Criterium National en de Ronde van Spanje. Toch durft niemand Zoetemelk in zijn absolute topjaar als toekomstig Tourwinnaar te tippen. Ver antwoordelijk daarvoor is onder meer zijn nederlaag in de Dauphiné Liber'e te gen de enige echte favoriet, de Breton Bernard Hinault. Zoetemelk, hij wordt december 33 jaar, verloor in de etappe naar Chambéry bijna twintig minuten op een dag dat zijn onder de Spaanse zon vermagerde lichaam de plotselinge koude in de Alpen niet weerstond. Zoetemelk: „Ik ben in deze Tour op nieuw gestart om te winnen. De be rgprijs interesseert me niet en ik ga ook niet op etappezeges jagen. Net als alle voorgaande jaren zet ik alles op het al gemeen klassement. Ik heb namelijk vijf tig procent kans om te winnen en dat is net zoveel als Hinault". Joop Zoetemelk baseert de bovenge noemde gelijke kansen op eerdere resul taten dit seizoen. Eerder, ook voor de Dauphiné Liberé, versloeg hij Hinault zo wel in Parijs-Nice als in het Criterium National en wat zijn zelfvertrouwen bij- zonder goed deed, was zijn recente triomf in de koers te Chanteloup. Hi nault ging vanaf het begin van de 115 kilometer lange wedstrijd, met tien keer dezelfde beklimming, in de aanval. Hij rekende er duidelijk op een demonstratie weg te kunnen geven maar Zoetemelk lanceerde vervolgens een tegenaanval. Hij reed daarna, nota bene met vier knechten van Hinault aan het wiel, zijn grote rivaal op ruim vijf minuten. „De gigantische inzinking in de Dauphi né Liberé was eenmalig. Vorig jaar maakte ik ook zoiets mee. In Bordeaux- Parijs moest ik toen opgeven, maar ver der bleef ik constant Dit seizoen is dat ook zo en zelfs op een hoger niveau", al dus Zoetemelk. En gisteren: „Voor me zelf had ik uitgemaakt dat het helemaal niet zeker was dat ik deze tijdrit zou winnen. De berg was niet zo steil als bij voorbeeld de Puy de Dóme. Ik voelde dat Hinault dit ook aan kon, alleen ben ik wel wat geschrokken van het verschil. Die 53 seconden vind ik toch eigenlijk wel wat veel". De fysieke ontreddering in de Alpen maakte Zoetemelk in zoverre wijs dat hij de laatste twee etappe wedstrijden voor de Ronde van Frankrijk, de Midi Libre en de Ronde van de Aude, liet schieten. Hij reed, behalve wat criteriums in korte berichten uit de tour korte berichten uit de tour korte berichten uit eloof lemard Hinault bij- ig is, moet hij wel twijfelen aan zijn je Tour-zege. Want in jf-en-twintig jaar dat tnde nu wordt verre- ift nog nooit een tan gewonnen in [jaar dat met negen 0 igt. In 1909 won Ifois Faber (Luxem- in 1919 Firmin bot (België), in 1929 !ce de Waele (België), )39 Sylvère Maes (Bel gië), in 1949 Fausto Coppi (Italië), in 1959 Frederico Bhamontes (Spanje) en in 1969 Eddie Merckx (Bel gië). Jezzon Een goede week geleden had Paul Jezzon (24) er nog geen idee van dat hij ooit de Tour de France zou rijden. Jezzon is een Nieuw-Zeelander, geboren in Christchurch. Hij woont sinds een jaar in Gent Zijn enige wapen feit op een racefiets is tot nog toe een overwinning in een tijdrit over vijftig kilometer in de buurt van Luik, vorig jaar. De nieu we ploegleider van Splen dor, Berten de Kimpe, contracteerde Jezzon een paar dagen voor de start van de Tour, waarna deze beroepsrenner werd. Hij zag donderdag voor het eerst in zijn leven een echte berg. In de eerste etappes heeft Nieuw-Zee- lander het toch niet slecht gedaan. Hij behoort welis waar niet tot de kopstuk ken, maar tientallen ren ners doen het minder goed dan deze debutant, die zich helemaal niet op de Ronde heeft kunnen voorbereiden. Mutter De Zwitser Stefan Mutter, lid van de Raleigh-ploeg, is al 32 jaar en toch rijdt hij nu pas zijn eerste Ronde van Frankrijk. „Ik heb lang geaarzeld om prof te worden", zegt Mutter, „Want mijn ge zondheid gaat^mij boven alles. En ik vond dat er niet streng genoeg werd opgetreden tegen het ge bruik van stimulerende middelen. Het is toch niet normaal dat in de Ronde van Zwitserland twee Zwitserse renners betrapt zijn, en één ervan heeft mij een etappezege ge kost Vooral in bergetap pes zou de controle veel strenger moeten worden". Ocana Het gaat goed met Luis Ocana, de Spaanse Tour winnaar 1973. Hij is ge trouwd met een Frangaise en heeft van zijn met wielrennen verdiende geld ui tgestrekte wijngaarden gekocht. Hij produceert al enkele jaren Armagnac, een bekende soort cognac. De afgelopen dagen volg de Ocana de Tour-kara vaan. Hij nodigde begin deze week 250 volgers van de Tour uit om op zijn chateau een koud buffet te komen nuttigen, 's Avonds had hij de ta fels keurig laten verber gen met de lekkerste spe- cialilteiten. Op tafel stond ook een selectie van de beste wijnen. Het werd la ter en later, maar tot zijn grote verbazing verscheen niemand van de 250 geno digden. Wat was er ge beurd? Ocana had uitno digingskaarten laten druk ken en die afgegeven in de perszaal van de Tour. De man die ze had moe ten uitdelen, was dit ech ter vergeten. Zo bleef Ocana met zijn personeel alleen achter. Hennie Kuiper kreeg halverwege het parcours te horen dat hij op weg zou zijn naar een snelle tijd. De Tour-organisatie bleek zich nadien echter een minuut te hebben vergist. Met het kwalijke ge volg dat Kuiper ruim terrein op zijn rivalen voor de eindzege moest prijs geven. Superbagnères Uitslag tijdrit over 24 kilometer: 1. Hinault (Fra- Guimard) 23.870 km i laume) 54.52; 4 Kuiper (Ned-De Muer) 55.41; 5. Nilsson (Zwe-Dan- guillaume) 55.57; 6. Paul Wellens (Bei-Post) 56.11; 7. Battaglin (Ita- Boifava) 56.14; 8. Martinez (Fra- Everaert) 56.27; 9. Baronchelli (Ita- Pezzi) 56.47; 10. Knetemann (Ned- Post) 56.50; 11. Pollentier (Bel- Lauwers) 56.51; 12. Van Impe (Bel-Lelangue) 57.08; 13. Sutter (Zwi-Post) 57.17; 14. Johansson (Zwe-Pezzi) 57.20; 15. Lubberding (Ned-Post) 57.22; 16. Jacobs (Bel- Jossart) 57.29; 17. De Carvalho (Fra-Geminiani) 57.34; 18. Ville- maine (Fra-Guimard) 57.43; 19. Wesemael (Bei-Post) 57.45; 20. Van de Velde (Ned-Post) 57.48; 21. Gal dos (Spa-Lelangue) 57.50; 22. Cri- mard) en Laurent (Fra-De Muer) 57.58; 25. Schepers (Bel-De Bruy- ne) 58.03; 26. Maas (Ned-De Bruy- ne) 58.04 43. Pronk (Ned-Post) 59.27; 51. Thurau (WDl-Jossart) 1.00.03; 60. Van Vliet (Ned-Post) 1.00.31; 64. Verbrugge (Ned-De Bruyne) 1.01.00; 79. Raas (Ned- Post) 1.01.03; 112. Den Hertog (Ned-Jossart) 1.03.24; 136. Mutter (Zwi-Post) 1.05.36. Algemeen klassement: 1. Hinault (Fra-Guimard) 7 uur 52 min 1 sec; 2. ex aequo: Joop Zoetemelk (Ned-Danguillaume) en Agostinho (Por-Huysmans) op 53 sec; 4. Kuip-er (Ned-De Muer) op 1.49; 5. Nilsson (Zwe-Danguillaume) op 2.00; 6. Battaglin (Ita-Boifava) op 2.190; 7. Wellens (Bei-Post) op 2.51; 8. Martinez (Fra-Everaert) op 3.00; 9. Baronchelli (Ita-Pezzi) op 3.06; 10. Pollentier (Bel-Lauers) op 3.09; 11. Bernaudeau (Fra Guj- mard) op 3.35; 12. Bittinger (Fra- Huysmans) op 3.50; 13. Lubber ding (Ned-Post) op 3.59; 14. Sutter (Zwi-Post) op 4.06; 15. Alban (Fra Gemiani) op 4.47; 16. Van de Vel de (Ned-Post) op 5.00; 17. Sche pers (Bel-De Bruyne) op 5.15; 18. Maas (Ned-De Bruyne) op 5.33; 19. Villerruane (Fra-Guimard) op 5.35, 20. Verlinden (Bel-Jossart) op 5.41; 21. De Muyncke (Bel-Ferretti) op 5.59; 22. Pozzi (Ita-Ferretti) op 5.59, 23. Martin (Fra-Danguillau- me) op 6.49; 24. Johansson (Zwe- (Bel-Lelangue) op 11.06; 41. Pronk (Ned-Post) op 11.52; 52. Knete mann (Ned-Post) op 16.37; 55. We semael (Bei-Post) op 17.46; 65. Van Vliet (Ned-Post) op 20.34; 73. Raas (Ned-Post) op 21.36; 75. Ver- brugge (Ned-De Bruyne) op 21.44; 93. Den Hertog (Ned-Jossart) op 23.47; 140. Mutter (Zwi-Post) op 34.35. Ploegenklassement: 1. Post (Wel lens, Knetemann, Sutter, Lubber ding) 3.47.40; 2. Danguillaume (Zoetemelk, Nilsson, Lavavasseur, Seznec) 3.47.51; 3. Huysmans (Agostinho, Thevenard, Bittinger, Michaud) 3.48.46; 4. Guimard 3.49.25; 5. Lelangue 3.52.12; 6. De Muer 3.53.02. Algemeen ploegenklassement: 1. Post 31.42.16; 2. Danguillaume 31.45.31; 3. Guimard 31.48.15; 4. Huysmans 31.52.48; 5. Geminiani 31.55.14; 6. De Muer 32.00.59. Algemeen puntenklassement: 1. Hinault 27 punten; 2. Zoetemelk 21; 3. Bernaudeau 18; 4. Giavanni Bataglin 17; 6. Kuiper 16. PLOEG EN-T'JD RIT 4e ET.-86 km. 1 JULI Frankrijk en Nederland, geen wedstrij den meer en trok zich terug in zijn ap partement in het sneeuwrijke Montgenè- vre, waar hij enkele kilo's in gewicht toenam en rustig trainde op de cruciale punten van de Alpen-trajecten van de laatste Tourweek. Reserves „Omdat fietsen nog altijd mijn hobby is, wil ik elke wedstrijd optimaal presteren. Ik reed vanaf februari ontzettend veel. De reserves begonnen een beetje op te raken. Daarom heb ik voor een periode rust gekozen. Hinault bleef steeds in ac tie. Maar ik heb nu reserves opgespaard en daar moet ik in de laatste week van kunnen gaan profiteren". Zich op voorhand neerleggen bij de tweede achtereenvolgende overwinning van Bernard Hinault doet Joop Zoete melk in geen geval. „Ik wil best voor de vijfde keer tweede worden als ik voor mezelf het idee heb dat ik alles heb ge probeerd om te winnen. Mijn kansen lig gen nu vooral nog in de klimtijdrit naar Morzine Avoriaz. Vorig jaar maakte ik mijn grootste winst in de tijdrit naar de top van de Puy de Dóme. Ik verwacht niet dat er verschillen tussen ons komen- op de vlakke terreinen en de normale bergritten. Hinault zal daarentegen winst boeken in de vlakke tijdritten. Erg be langrijk zijn daarom de ploegentijdritten waarin de individuele tijden doorbere kend worden. Vorig jaar in de Tour en dit jaar in Parijs-Nice was mijn ploeg sneller dan de zijne". Anabolica Voor het eerst wordt in de Tour ook op anabolica gecontroleerd. Van elke renner die voor de con trole wordt opgeroepen, worden vier monsters (flesjes) naar het laborato rium van professor dr. Manfred Donicke in Keu len gezonden. Prof. Donic ke is zelf oud-prof-wiel renner. Hij won ooit in Amsterdam de laatste etappe van de Ronde van Nederland. DEN HAAG - De uitslag van de eerste Tour-toto, die werd gespeeld op de tweede etappe van gisteren, leverde de vol gende cijfers op: 1 - 10 - 15 - 21 - 30 - 32 toegevoegd 19. Te laat binnen SUPERBAGNERES Vijf renners werden gisteren na de tijdrit naar Superbagnères door de Tour-organisatie uit de strijd genomen wegens overschrijding van de tijdsli miet. Het betrof de volgende deel nemen: Jürgen Kraft (Wdl/E- meterio), Christian Dumont (Bel/Lauwers), Robert Ver- schaeve (Bel/Lauwers), Gian- franco Foresti (Ita/Boifava) en Giovanni Cavalcanti (Ita/Fer- retti).

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9