Veel economische zorgen self veroorzaakt JELLE ZIJLSTRA: £eidóe(3outa/nt Loedproef en blaaspijpje Alcoholcontrole Jjkt succes SNieuwe maatregelen ter beheersing van huren Nederland neemt nog 1000 Vietnamezen op Koeweit waarschuwt VS tegen interventie Haig draagt opperbevel NAVO over aan Rogers NAVO roept Amerika op Salt-II te aanvaarden Nieuwe studietoets afgewezen Proces op Filippijnen uitgesteld PAO— NENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 30 JUN11979 jzigd) jzigd) jzigd) n kraq (Van onze sociaal-economische redactie) N HAAG De reeds enkele jaren be- tegenstelling tussen werkgevers en ^beweging over het thema: hoe leidt meer 1st tot meer werkgelegenheid, is gisteren i sr manifest geworden in een vergadering ii de Sociaal-Economische Raad. De vakbe- j ting liet opnieuw uitkomen, dat de bereid- tl tot matiging in de looneisen afhankelijk Fan een duidelijke bereidheid van onderne- rszijde om met het aldus bespaarde geld werk te scheppen. De werkgevers be- Woohden, dat (loon)kostenbesparing nodig pm hun concurrentiepositie te verbeteren. I willen de meerdere ruimte gebruiken ir nieuwe investeringen en dat leidt teu tte ook tot meer arbeidsplaatsen. <enini „Iedereen voelt met de klompen aan, dat een gezond bedrijfsleven meer hoop en meer kan sen het behoud en scheppen van arbeids plaatsen biedt dan het bedrijfsleven in de hui dige toestand. Het is echter niet mogelijk de resultaten van een verbeterde concurrentiepo sitie in termen van werkgelegenheid te kwan tificeren", aldus werkgeversvoorzitter mr. Chr. van Veen. De vakbeweging vond dit echter een te vage toezegging. De discussie ontstond gisteren in de SER naar aanleiding van een advies aan de regering over het op middellange termijn te voeren so ciaal-economisch beleid. Het was een vrij vaag advies: weliswaar worden de huidige knelpun ten knap blootgelegd en weliswaar is men het erover eens dat matiging op vele gebieden noodzakelijk is, maar die aanbevelingen zijn nog vrij vaag. Een positieve zaak is echter, dat in het" advies de bereidheid wordt uitge sproken om verder te praten over de aanpak. FNV-bestuurder Fr. Drabbe merkte overigens wel op, dat de animo om aan dit advies mee te werken niet zo groot was omdat de rege ring zich de laatste tijd niet zoveel gelegen laat liggen aan de advisering van de SER, maar de natuurlijke taak om de belangen van de leden te behartigen woog zwaarder. OOk CNV-voorzitter Van der Meulen sprak met droefheid over het negeren van adviezen door regering en parlement. En zelfs dr. J. Zijlstra, de president van de Nederlandsche Bank, moest vaststellen dat het klimaat er niet beter op is geworden. Maar dr. Zijlstra zei ook dat de huidige pro blemen van dien aard zijn, dat élke regering wel genoodzaakt zou zijn geweest het soort maatregelen te treffen die nu genomen zijn. „Daaraan zóu men wat meer moeten denken bij het uiten van kritiek". Hij zei eveneens dat men het niet te veel moet doen voorkomen, dat de economische zorgen van buiten de grenzen komen. Elders ziet men immers al wel een economische groei en herstel van werkgelegenheid. „Veel ellende hebben wij na tionaal geproduceerd en moeten we nationaal oplossen". Dr. Zijlstra zei voorts dat hij niet zo geporteerd is voor herverdeling van arbeid als oplossing van de werkloosheid omdat deze aanpak te veel het karakter heeft van: op een andere manier kan het niet Drankgebruik en accijns De Rotterdamse hoogleraar in het belastingrecht pro fessor Cnossen wil het voortdurend groeiende drankge bruik en - misbruik tegengaan door een forse accijns verhoging. Zo op het eerste gezicht een niet onbegrijpe lijk voorstel. Het drankgebruik immers is hoog en de tol die de maatschappij betaalt navenant. De praktijk evenwel zal zijn, dat een dergelijke maatregel eenzijdig werkt: zij werpt hooguit een barricade op voor dat deel van de bevolking dat minder fors bij kas zit. Boven dien heeft het verleden geleerd, dat dergelijke barrica des maar een betrekkelijk geringe weerstand opleveren voor de echte drinkers, de mensen dus voor wie de Rotterdamse hoogleraar ze in eerste instantie wil op werpen. GEVOLG zal zijn, dat het drinken ten koste zal gaan van andere gezinsuitgaven, hetgeen, dat is ook uit het verleden bekend, weer extra spanningen tot gevolg zal hebben. En het zijn juist de spanningen in deze moder ne maatschappij die veel mensen tot (overmatig) drin ken brengt; tot het gebruik ook van drugs en dergelij ke. Wil men werkelijk tot een zinvolle bestrijding van het probleem komen, dan zal en daar zeggen we niets nieuws mee daar iets aan moeten veranderen. En de oplossing van dit ingrijpend probleem ligt niet op het terrein van belastingdeskundigen. gtfnkEN VERVANGER VAN NDHOVEN „Lampje aan, u hebt te veel gedronken, me er", zo zal het wellicht medio volgend jaar gaan bij een al- holverkeerscontrole met de alcotest, een elektronisch appa- at, dat bijna feilloos door middel van lampjes vertelt, na- t via een mondstuk erin is geblazen, of er 0,5 promille, 0,8 omille of zelfs 1 promille alcohol in het bloed zit. ijf. w- Eindhoven vertelde gisteravond hoofdcommissaris B.M. de g; ieger, voorzitter van de werkgroep alcohol van de Centrale )litie Verkeerscommiss.ie, dat de proeven die de politiekorp- n van Eindhoven en Haarlem gedurende een jaar hebben ge- ..„mden, bijzonder gunstig zijn verlopen. Zodanig zelfs dat het sultaat van deze praktijkproef is aangeboden aan het ge- .chtelijk laboratorium. cfe beide bewindslieden geadviseerd de voorgestelde wijzi ngen te doen honoreren en vervolgens te bewerkstelligen dat alcocontrol naast de huidige bloedproef en blaaspijpjes ettelijk wordt aangewezen als een toegestaan selectiemiddel, it door de opsporingsinstanties kan worden gehanteerd bij :t toezicht op de naleving van de in de verkeerswetgeving ge elde alcoholbepalingen. De aanwijzing van dit apparaat tot sttig selectiemiddel dient door de minister van Justitie te ge- KOEWEIT (UPI) - De minis ter van defensie van Koeweit heeft de Verenigde Staten ge waarschuwd tegen militaire inmenging in het gebied van de Perzische Golf en gezegd dat Amerikaanse militairen de olievelden in dat gebied „slechts over onze lijken" kunnen bezetten. Sjeik Salem as Sabah rea geerde met deze woorden op berichten in de Amerikaanse pers dat de Verenigde Staten een strijdmacht van 110.000 man willen Oprichten, die in het Midden-Oosten zou kun-» nen ingrijpen om de toevloed van olie naar het westen te waarborgen. De minister drong er bij de Amerikanen op aan zich .de les van de oorlog in Vietnam voor de geest te halen en hij zei te geloven dat „Amerika en het Amerikaanse volk zich Vietnam nog steeds zeer goed herinneren". Demonstratie in Teheran Ongeveer 40.000 marxistische Ira- nezen hebben gisteren een be toging gehouden op het terrein van de universi teit van Teheran. De betoging was gericht tegen het nieuwe bewind in Iran. Overigens waren de com munisten Ook te genstanders van de sjah. (Van onze parlementaire redactie) EN HAAG Gemeenten moeten bij het rlenen van een woonvergunning voort- n uitgaan van de huurprijs die de laat- e huurder betaald heeft tot het moment aarop de huurovereenkomst met hem erd beëindigd. Staatssecretaris Brokx (Volkshuisvesting) wil daartoe de woon ruimtebeschikking per 1 juli a.s. wijzigen. De naderè uitleg van het begrip huurprijs is nodig omdat de nieuwe Huurprijzenwet woonruimte, die 1 juli in werking treedt, een andere regeling voor huurprijzen geeft dan de Huurwet. Zo kunnen huurder en verhiiurder straks samen de huur of een wijziging ervan afspreken. Dat zou beteke nen dat de huur van een woning die op nieuw verhuurd wordt boven de grens ge bracht kan worden die de Woonruimtebe schikking 1974 aangeeft voor het eisen van een woonvergunning. Het gevolg hiervan zou kunnen zijn dat een steeds groter deel van de beschikbare woningen aan de dis tributie wordt onttrokken. Dat zou de ge meentebesturen voor grote problemen kun nen plaatsen bij het doelmatig verdelen van de woonruimte, zo vreest de bewinds man. In de gemeenten waar de Woonruimtewet van kracht is moet men, zoals bekend, een woonvergunning hebben voor het in ge bruik geven of nemen van een woning met een „kale" huurprijs van f 540,- of minder per maand of een „kale" koopprijs van niet meer dan f 270.000. 'Wanhopige Viet namese vluchte lingen, die vijl maanden geen vaste grond on der de voeten hebben gevoeld, zijn er gisteren in land te komen, door hun roesti ge schip op een eiland voor de kust van Hong Kong aan de grond te laten lo pen. Alle 2664 Vietnamezen zijn uit het vracht schip Skyluck ge- ëvaccueerd naar het eiland Lam- ma, dat ongeveer twee mijl ten zuidwesten van Hong Kong ligt. (Van onze parlementaire redactie) ^EN HAAG Het kabinet heeft be oten nog 1000 Vietnamese vluchte- Qgen in ons land op te nemen. Daar- ee komt het aantal Vietnamese uchtelingen dat naar Nederland 'ordt gehaald op ongeveer 1700. Met e gehele operatie zal f 35 tot f 40 liljoen gemoeid zijn. heeft vice-premier Wiegel gistera- ■ond meegedeeld na afloop van het kabinetsberaad. Het Rode Kruis zal zorgen voor de eerste opvang. De defi nitieve huisvesting van de Vietname zen zal vooral bepaald worden door vrijwillige aanbiedingen van gemeten- ten om grpepen bootvluchtelingen op te nemen. Minister Van der Klaauw (buitenland se zaken) zal de komende weken pro beren via de Europese Gemeenschap en de Verenigde Naties andere landen aan te sporen tot gezamenlijke politie ke actie tegen de Vietnamese regering. „Er moet op die regering een zwaar beroep worden gedaan, de huidige praktijken te stoppen". Nederland zal ook zeventien Vietname zen opnemen die door een Pakistaans schip zijn opgepikt en in Willemstad (Antillen) aan land zijn gebracht. De Antillen kunnen deze mensen echter niet permanent hebben. De gemeenteraad van Leeuwardera- deel heeft gisteren unaniem een motie aangenomen, waarin wordt uitgespro ken dat een aantal vluchtelingen in deze gemeente hartelijk welkom zijn. Italië heeft besloten twee kruisers en een bevoorradingsschip naar de Zuid- chinese Zee te sturen om daar onge veer duizend ronddolende Vietname zen op te pikken. Londen tenslotte maakt zich op om 2000 vluchtelingen op te nemen. BERGEN (BELGIE) De Amerikaanse generaal Alexander Haig heeft gisteren het opperbevel over de NAVO-strijd- krachten in Europa overgedragen aan zijn landgenoot gene raal Bernard Rogers. In een rede waarschuwde de aftredende Haig dat de Verenig de Staten hun strategisch overwicht op de Sowjet Unie heb ben verloren. Ook al neemt Washington binnenkort de noodza kelijke beslissingen over de invoering van nieuwe wapensyste men, dan nog zal het Amerikaanse overwicht pas rond 1987 of later hersteld zijn, aldus Haig. Generaal Rogers staat, in tegenstelling tot zijn voorganger, be kend als een a-politieke militair. Rogers is 57 jaar en is sinds 1976 opperbevelhebber van de Amerikaanse landstrijdkrachten. BRUSSEL (Reuter) De NAVO-bondgenoten van de Verenig de Staten hebben gisteren de Amerikaanse senaat opgeroepen het Salt-II-verdrag tussen Amerika en Rusland te aanvaarden. De heer Luns, secretaris-generaal van de NAVO, zei dat de bondgenoten na diepgaande bestudering van het verdrag over eengekomen waren dat het „valt binnen hun streven naar zin volle maatregelen voor wapenbeheersing met als doel een sta bielere verhouding tussen oost en west". De Verenigde Staten hebben de Russische minister van buiten landse zaken Gromiko er gisteren van beschuldigd de kansen op aanvaarding van het verdrag te verkleinen door de senaat ervoor te waarschuwen er geen wijzigingen in aan te brengen. Afgelopen maandag had Gromiko op een persconferentie in Moskou gezegd dat wanneer de senaat het verdrag zou ver werpen of zou wijzigen, dat het einde zou betekenen van de onderhandelingen. Stoffelijke overschotten geborgen ROME (AP) De Italiaanse autoriteiten hebben gisteren de stoffelijke overschotten geborgen van 22 bemanningsleden van het Franse vrachtschip Emmanuel Delmas geborgen. Vijf mensen worden nog vermist, die waarschijnlijk ook verdron ken zijn. Het vrachtschip, dat dinsdag in dichte mist in aanvaring kwam met een Italiaanse tanker voor de kust bij Rome, had 31 man aan boord. Op het schip v. erden de verkoolde resten van negentien bemanningsleden gevonden, drie lijken werden uit zee gehaald en 'der bemanningsleden konden worden ge red. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG - In een brief aan minister Pais van Onder wijs schrijft de Nederlandse Vereniging van Schooldeka- nen „ernstige bezwaren" te hebben tegen de invoering van studietoetsen voor de universitaire studierichtingen medicijnen, tandheelkunde en diergenees kimde. De aankomende studenten worden op die manier jaren lang als proefkonijn gebruikt, omdat eerst uit de praktijk moet blijken of de selectie- toets wel het gewenste resul taat oplevert, aldus de NVS. De studietoetsen worden be pleit in het onlangs op ver zoek van minister Pais uitge brachte rapport van het Cen traal Instituut voor Toetsont wikkeling (CITO). De school- dekanen vinden dat de voor gestelde studietoetsen niet méér dan een herhaling zijn van het centraal schriftelijk vwo-eindexamen, alleen moei lijker en tijdrovender. China verhoogt defensieuitgaven PEKING (Reuter) China zal dit jaar meer dan 26 mil jard gulden aan zijn defensie uitgeven. Dit bedrag is ruim vier miljard gulden meer dan vorig jaar. Volgens de Chinese minister van financiën is de verhoging van de uitgaven het gevolg van de grensoorlog met Viet nam en van de noodzaak de grenzen te versterken. Volgens de Vietnamese radio is er aan de grens weer een explosieve situatie ontstaan. Het beschuldigt China van voortdurende gewapende pro vocaties. China is na deze uit latingen fel van leer getrok ken tegen Vietnam. Het be schuldigt dit land van slaven handel en afpersing. Volgens het persbureau Nieuw-China zijn minstens 200.000 vluchte lingen bij hun pogingen het land te verlaten verdronken en heeft Hanoi de vluchtelin gen 6,5 miljard gulden afge perst. MANILLA (Reuter) Een rechtbank op de Filippijnen heeft gisteren het proces te gen 27 beklaagden, onder wie dertien rooms-katholieke zus ters, voor onbepaalde tijd uitgesteld. De beklaagden zouden twee jaar geleden hebben aangespoord tot op stand tegen het wettige ge zag. Het besluit is genomen om de minister van defensie in staat te stellen de aanklacht in te trekken naar aanleiding van een petitie waarin de beklaag den verklaren dat zij niet de opzet hadden een strafbaar feit te plegen. De kardinaal van Manilla heeft leden van de regering ervan beschuldigd priesters en kloosterzusters, die sinds de instelling van de uitzonde ringstoestand in 1972 maat schappijkritiek leveren, te wil len doodverven als communis ten.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7