,,Als je hier TÏI werkt zou je bijna niet meer op vakantie durven gaan" ANWB-JURISTEN HEBBEN DE HANDEN VOL AAN NASLEEP ONGELUKKEN a'i De zomertrek naar het buitenland is niet meer te stuiten. Ook niet door premier Dries van Agt en de zijnen. Tot 1977 leek het er op dat de verdeling van de vakanties over binnen- en buitenland zou blijven hangen rond de 50-50. Maar toen volgde de grote omslag ten gunste van het' buitenland. En dit jaar zullen twee van de drie vakantievierende Nederlanders in den vreemde te vinden zijn. Bij de ANWB dicht men dit verschijnsel toe aan het ruimtegebrek in ons land, aan ons klimaat en de tot nu toe mislukte vakantiespreiding waardoor het gros nog immer gebonden is aan een periode van zes tot acht weken hoogseizoen. 010-1| hij zonder achterwiel. We hebben hem zonder aarze len een nieuw achterwiel gebracht, vanuit Nederland. Gratis". Waar bestaat de rechtshulp uit? Silvia den Ouden: „Wel, bij strafzaken schieten we gevraagde borgsommen voor. We schakelen een ad vocaat in om eventuele vrijheidsbeperking op te hef fen. In de meeste landen in Europa hebben we ei gen advocaten met wie we persoonlijk veel contac ten onderhouden. En in noodgevallen gaat een van ons erheen om te bemiddelen en te helpen. Dan tre den we verder op om de persoonlijke schade te ver halen. Die kan variëren van 200 gulden tot 300.000 gulden smartegeld. En tenslotte heb je de contractu ele toestanden, dus onenigheid over reparaties, hu ren, huizen, hotels, reizen, ja eigenlijk alles in de contractuele sfeer. Daar helpen we ook in". En de bewijzen? Silvia: „Ja, de leden moeten natuurlijk wel het be wijs verstrekken. Je kunt niet zomaar 500 gulden verhalen. We moeten bewijzen hebben. Dat is vaak het grote probleem. De ANWB is geen verzekerings maatschappij, maar een vereniging. Dat wordt wel eens vergeten". Hein: „Het moeilijke is dat je met allerlei rechtssys temen te maken hebt, die per land verschillen. Twee man van ons zijn dagelijks bezig om er een uitge breid documentatiesysteem van bij te houden. Soms is een beslissing juridisch juist, maar onrechtvaardig. Dat moet je aan zo'n lid verkopen. Dat doen we niet met een persoonlijk briefje, in de trant van zie punt 11, nee, dat leggen we persoonlijk uit. We halen wel veel binnen, maar lang niet alles natuurlijk. Vergeet ook niet, buiten de grens zegt de naam ANWB niets meer". Silvia: „Om een voorbeeld van de rechtsverschillen te noemen. Wij kennen in ons land de zogenaamde schuldaansprakelijkheid. In sommige landen zoals Zweden en Spanje hanteren ze de risico-aansprake lijkheid. Het betekent, dat de auto in die landen ge zien wordt als een gevaarscheppend object. Bij let sel moet de auto betalen bij wijze van spreken. Ook bij een aanrijding zonder schuld draait de verzeke ringsmaatschappij van de auto toch op voor de kos ten". Snelheid geboden „Gisteren had ik een geval van een Nederlander die in Joegoslavië een ongeluk veroorzaakt had. Je moet dan voorkomen, dat hij de cel indraait. Ik had pre cies twee en een half uur. Gelukkig heb ik toch nog op tijd een advocaat kunnen krijgen", vertelt Hein van der Horst „We proberen een zaak altijd eerst in der minne te regelen. Lukt het niet dan schakelen we een advo caat in, tenminste als de zaak juridisch haalbaar is. Bijvoorbeeld, de tegenpartij is wel schuldig, maar je hebt geen bewijs". Silvia: „Ja, dat bewijs ligt vaak moeilijk. Ik zeg al tijd: probeer zoveel mogelijk bewijsmateriaal te ver zamelen en probeer getuigen te vinden. Laat het aanrijdingsformulier door alle partijen ondertekenen. Maak foto's en noteer de namen en adressen van getuigen". Hein: „We hadden laatst nog een geval met een los lopende koe op Corsica. Liep tegen een Nederland se auto op. De chauffeur werd zeer zwaar gewond. De politie zegt de eigenaar van de koe niet te kun nen vinden. Wat doe je dan? We hebben nu een privè-detective ingeschakleld om de eigenaar op te sporen. Anders kunnen we niks beginnen". Silvia: „Voor automobilisten die alleen WA verzekerd zijn is het trouwens raadzaam een vakantie-cascover zekering te sluiten, all-risk dus". „Heel verstandig", voegt Hein er aan toe, „want van een arme kippen boer is niets te plukken". Triest „Er zijn natuurlijk een heleboel trieste zaken. Veel zware ongevallen, waarbij hele gezinnen uit elkaar gerukt worden of waarbij mensen zwaar invalide ra ken. Deze mensen worden door ons helemaal bege leid. Ook bij eventuele herscholing. Je bent voor hen steun en toeverlaat", aldus Hein. Silvia: „Bij de letselzaken zit je veel met inkomsten derving en smartegeld. We hanteren dan de lex loci delecti, dus het recht van het land waarin het onge val is gebeurd. Daar moeten we vanuit gaan. De meeste ongevallen met Nederlanders gebeuren in Frankrijk en Spanje. In Spanje is het smartegeld niet bijzonder goed geregeld, maar in Frankrijk wel, be ter dan in ons land. In Duitsland en Denemarken ben je ook minder af met smartegeld. In Noorwegen krijg je helemaal niets. Toch zeker een paar keer per jaar laten we mensen in Frankrijk medisch on derzoeken. Die zijn daar dan betrokken geweest bij een ongeval. Op grond van dat Franse medische rapport wordt het smartegeld berekend. Dat gaat volgens een puntensysteem, opgebouwd uit zeven elementen, waarbij niet alleen rekening gehouden wordt met de mate van invaliditeit, maar ook worden er punten gegeven voor geleden ongemakken, ge derfde levensvreugde en esthetische normen zoals littekens. Het levert vaak aanzienlijke bedragen op". Als je nu wat overkomt in landen,waar de IRK niet geldt? Hein: „Dan kunnen wij geen goeie rechtsbijstand ga randeren, maar we wijzen iemand wel de weg. De kosten van rechtsbijstand komen dan niet voor onze rekening, dat is duidelijk. Kijk, als een Nederlandse toerist in Tokio de gevangenis indraait dan gaan we wel helpen. Maar echte smokkeltoestanden vallen er buiten". Leuk werk Silvia: „Er komt ontzaglijk veel op je af. Geen dag is hetzelfde. Het is ook erg dankbaar werk. We heb ben een heel fijne ploeg. In het weekend of 's a- vonds werken, daar wordt hier nooit moeilijk over gedaan, hoeweJ we geen overuren uitbetaald krij gen". Hein: „De mensen hebben nog het echte bonds- bloed in de aderen. Je hebt hier een inzet die je ook nog aantreft bij de plaatselijke voetbalvereni ging. Toch werken hier op het hoofdkantoor zo'n achthonderd man. Je hebt het gezien bij die ramp op die Spaanse camping Los Alfaques. Twee uur na de ramp zat hier een volledige bezetting op de Alarmcentrale en zaten er twee man in het vliegtuig er naar toe". Hebben jullie nog wat tips? Hein: „Ja, die IRK meenemen, waar je ook naar toe gaat en hoe je ook gaat. En natuurlijk een goede reisverzekering sluiten. Want denk er wel aan: ambu lancevervoer vanuit Spanje kost je zo vijftien mille. Dan heb ik het nog niet over een, speciaal vliegtuig. En het handboek hè. de ANWB-bijbel, óok meene men. Staan een heleboel nuttige tips in". „En je familieleden laten weten waar je zit Dat kan heel belangrijk zijn. Hoe vaak de mensen dat verge ten. We hebben hier een speciale Piet-zoekt-Marie- bak. Laatst belde nog iemand op die z'n vriend kwijt was. Even later belt de vriend ons met dezelfde boodschap. We hebben ze toen weer aan elkaar kunnen koppelen", verhaalt Silvia. Hein: „Weet je wat ook belangrijk is? Nooit lifters meenemen over de grens. Ze kunnen drugs tussen je autobekleding stoppen en dan ben je zuur. Je bent als bestuurder aansprakelijk. En denk even aan het taalprobleem. Leg maar eens uit, dat je er niets mee te maken hebt. Natuurlijk geen bezwaar, dat je zo'n lifter na de grenscontrole weer oppikt". Silvia tenslotte: „Ja. je maakt hier wat mee. Veel mensen gaan zorgeloos op vakantie. Ze realiseren zich vaak niet de andere taal, de andere gewoontes in het buitenland. Dat blijkt zo vaak. Ik zeg wel eens: als je hier werkt zou je bijna niet meer op va kantie durven gaan". HOMMEKROL Op vakantie naar Rusland dit jaar? Prima, ►33 maar trek dan niet met de boeken van mjd Solzjenitsyn de grens over. Want dan is de Russische beer los. Hou je gewoon aan de regels van het land dat je bezoekt. Dat voorkomt problemen, zeggen Silvia den Ouden en Hein van der Horst, twee medewerkers van de juridische afdeling van JUde ANWB in Den Haag. Ze weten waar ze gehei over praten, want elk jaar weer komen honderden Nederlanders in het buitenland ie.sdH in moeilijkheden. En niet alleen door domme pech. meriN HAAG Speel nooit ongevraagd voor oppas een Franse camping! De Nederlander die het 't rig jaar wel deed zal er niet meer over peinzen, i hele avond hoort hij een jongetje huilen in een it vlakbij de zijne. In een vlaag van meeleven hij af. Niemand bij het kind te zien. De man be- SJÖ^it te troosten. Een rampzalig besluit. Even later W^nt de eigenlijke oppas, een Frans meisje, terug. BEi ziet de wildvreemde vent, schrikt zich lam, lipt ongezien de tent uit en holt naar de canv igbeheerder die met twee bloedhonden aanrukt inden grijpen de man, die vrij ernstig gewond Ikt 3chil« Uxe e dachten dat het een aanrandingspoging was", teiertelt mr. Hein van der Horst van de rechtskundige en deling van de ANWB. „We zijn nu bezig om scha- het Vergoeding te krijgen. Een heel moeilijke zaak, s is int de campingbeheerder past chantagemiddelen 'ijkha. Op die camping staan namelijk een heleboel ca- aardyans die door een Nederlander verhuurd worden. jullie er een rechtszaak van maken gooi ik die ravans eraf. dreigt de beheerder. Niet fris natuur- c, maar je hebt er wel rekening mee te houden". if ■r rdriet intieverdriet in het buitenland... Eind van een vakantiedroom. peld in de dossiers van de ANWB-Alarmcentrale, elk jaar hoger. De sectie buitenland van de juridische afdeling, dertig man sterk onder wie vier juristen, heeft het druk met de naweeën van onheil dat Ne derlanders in den vreemde overkomt. „Je maakt de raarste dingen mee", zegt Hein van der Horst. „Veel komt voort uit onwetendheid. Bij voorbeeld als je in Italië munitie koopt voor je jacht geweer dan vraag je om moeilijheden. In Duitsland moet je niet met een radarwaarschuwingsinstallatie in je auto rijden, want dat mag daar niet. Voor een verlopen rijbewijs heb je daar ook zo 1000 Mark boete aan je broek. In Luxemburg mag je niet vis sen. Doe je het wel dan nemen ze je vistuig binnen de kortste keren in beslag, al lukt het ons vaak wel om het in een strafzaak weer terug te krijgen. Dui ken, ook zoiets. In Joegoslavië mag je niet naar am fora's duiken, je weet wel die antieke vazen met twee oren. We zijn nog met een geval bezig waarbij de hele duikapparatuur van een Nederlander ter waarde van vijftien mille in beslag genomen is". Nog meer? „Ja, zo zijn er nog veel meer dingen. In Noorwegen bijvoorbeeld mag je in de steden niet roken achter het stuur. En als je in Duitsland en Frankrijk over de witte streep rijdt krijg je aanzienlijk hogere boe tes dan bij ons. Dan heb ik het nog niet over de waarborgsommen van soms duizenden guldens die je in Duitsland, Zwitserland, Oostenrijk en veel Oost- europese landen moet betalen bij aanrijdingen waar aan je vermoedelijk schuldig bent. Wij kunnen dat geld dan wel voorschieten, maar je moet het later wel terugbetalen". Iedere Nederlandse pechvogel die door Vrouwe Jus- titia in het buitenland in de kraag gegrepen wordt kan rekenen op gratis rechtshulp van de ANWB. Tenminste als hij een Internationale Reis- en Krediet brief, een IRK, bezit. Mr. Silvia den Ouden: „Dat geldt dan alleen voor gevallen die te maken hebben met verkeer, recreatie en toerisme. Dat moet je heel ruim vatten. Maar ie mand die bijvoorbeeld voor drugs gepakt wordt hel pen we niet. Dat is ook de afspraak met het minis terie van buitenlandse zaken. Duidelijke gevallen van criminaliteit doen zij". Hein van der Horst vult aan: „Onze rechtshulp is een beetje een stiefkind van de IRK. ledereen denkt bij dat hulpdocument altijd gelijk aan het ophalen van een kapotte auto. De rechtsbijstand vergeten ze. Maar het geval van dokter Kuiper met die antieke steen in Turkije toont aan dat je volstrekt geen auto bij je hoeft te hebben om toch van de IRK te kun nen profiteren. Dat ding geldt ook voor een fietser. We hadden een half jaar geleden nog iemand die ging met de bakfiets naar Egypte. In Joegoslavië zat J.Silvia den Outer en Mr.Hein van der Horst: heel veel trieste gevallen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15