luchtgevechten sraël en Syrië )Oven Libanon Nieuwe Nicaraguaanse •egering staat klaar om nacht over te nemen MRITSE POSTERIJEN KENNEN WERK NIET AAN Kamer contra beleid Haars over toelating Turken Sjeik Khalkhali: aanslag op Sjah was ons werk Vragen over Russische onderscheiding BUITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 28 JUN11979 PAGINA 9 PAGINA OROI onze correspondent tr Simons) weh>EN De Britse Sli Pos heeft voor de j Prjde maal in nauwe- een maand iedereen bcht geen brieven of pakketten meer te ardeJuren tenzij het echt anders kan. Gebrek personeel, een serie Pe acties en een sta- «ombrieven in het postkantoor van ngham hebben de nationale postdienst compleet in de war ge bracht. Het meest ernstige gevolg is een langdurige vertra ging in de bestelling van poststukken. De achter stand bedraagt al bijna 30 miljoen brieven en pakketten. Uiteraard wordt Londen hierdoor het meeste gehinderd, omdat er ook post uit het buitenland aankomt en gesorteerd wordt. Het kan nu 2 tot 3 weken du ren eer een Britse gea- dresseerde brieven of pakketten ontvangt uit andere EEG-landen. Hoewel Groot-Brittannië meer dan 1,3 miljoen' werklozen telt, schijnt het de Britse tante Pos niet te lukken voldoende brievenbestellers aan te werven. Ze komt momen teel 3.500 postboden te kort Om de enorme ach terstand te kunnen ver kleinen en bovendien om dat de vakantieperiode begonnen is, heeft de Britse post op de koop toe nog 3.500 tijdelijke brievenbestellers nodig. Na een grote nationale recruteringscampagne werden verleden jaar 17.000 nieuwe postambte naren in dienst genomen. Intussen namen echter 15.500 leden van het postpersoneel ontslag. Het basisloon van een Londense postbode be draagt 63 Pond per week. Als hij voldoende overuren maakt, stijgt dat bedrag tot ongeveer 100 Pond. De Britse post heeft 120.000 man nodig om het dagelijkse gemiddelde van 30 miljoen brieven en 600.000 pakketten effi ciënt en snel te kunnen distribueren. Tegenwoor dig duurt het veel langer om in Groot-Brittannië iemand een brief te stu ren dan in de tijd van de postkoetsen. Er is een forse verhoging van de posttarieven op til, waarmee men wil voorkomen dat tante Pos dit jaar een verlies van 63 miljoen Pond lijdt De verhoging zal meer dan 115 miljoen Pond extra opbrengen. Maar zelfs de Britse tele communicatie diensten. die afgelopen jaar een winst boekten van onge veer 300 miljoen Pond, terwijl deze van de afde ling post ongeveer 40 miljoen Pond bedroeg, zitten momenteel ernstig in de knel. Wegens een een langdurige staking van het computerperso- neel kunnen geen tele foonrekeningen meer ver stuurd worden. De finan ciële achterstand be draagt al 100 miljoen Pond. Bij de Britse posterijen regent het tegenwoordig klachten van consumen ten-organisaties. Sir Keith Joseph, de conser vatieve minister van in dustrie heeft van de week in het Lagerhuis gedreigd, dat de regering Thatcher het monopolie van tante Pos zal opdoe ken als de kwaliteit van de postdiensten niet gauw verbeterd wordt mgs nkle ET-TEL AVIV (AFP—DPA—Reuter— Het is gisteren boven Zuid-Libanon keer tot een luchtgevecht gekomen tus- Israëlische straaljagers van het type F-15 yrische gevechtsvliegtuigen van het type 1, waarbij ten minste vier Syrische toe- en zijn neergeschoten. de laatste tijd gebruikelijk voerden de lische vliegtuigen na Palestijnse aanvallen yGglhietingen uit op Palestijnse steunpunten buurt van de steden Tyrus en D amour, het eerst echter kwamen de Syriërs tus- 22-1 i|eide, hetgeen leidde tot het eerste Israë- -Syrische luchtgevecht sinds vijf jaar ge- verliezen lopen de meldingen uiteen. Israëlische zijde wordt een aantal van Syrische toestellen gemeld, dat zou zijn jehaald. Syrië zelf maakt melding van verloren toestellen. Syrië meldt zelf twee •lische toestellen te hebben n'eergehaald. de chef van de Israëlische lucht macht, generaal-majoor David Ivri, duurden de beide luchtduels maar twee tot drie minu ten. Maar de aanval op Palestijnse doelen, die tijdens en na het luchtgevecht doorging, duur de langer dan een uur. Een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade in Tel Aviv heeft gezegd dat Israël, toen het de F-15's van de Verenigde Staten kocht, beloofd had de toe stellen slechts te zullen gebruiken in gevallen van „gerechtvaardigde zelfverdediging". Het is niet duidelijk of het luchtgevecht van gisteren als zo'n geval omschreven kan worden, te meer daar de Isralische vliegtuigen vuurcon- tact met de Syriërs maakten terwijl ze bezig waren met een aanvalsvlucht boven Libanees grondgebied. Egypte heeft wat het noemt de „herhaalde Is raëlische aanvalien" op Zuid-Libanon veroor deeld als een ernstige bedreiging voor de vre de in het Midden-Oosten en heeft tegelijk op geroepen tot een spoedige oplossing van het Palestijnse probleem. •ijinomische EP/M bijeen Franse presi- Giscard d' Es- overlegt met Westduitse col- kanselier Hel- Schmidt aan begin van de lomische top de zeven be- tijkste westerse bn die vandaag norgen in Tokio St gehouden. Libanese dorpelingen komen af op de wrakstukken van een neergeschoten Syrische Mig-21. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Haars (Justitie) is bereid, alle afge wezen aanvragen voor een verblijfs vergunning van nog in Nederland wonende Turkse Christenen op nieuw te beoordelen. Daarbij zal de vraag, of er klemmende redenen van humanitaire aard aanwezig zijn om een verblijfsvergunning te ver lenen, als uitgangspunt dienen. De staatssecretaris geeft daarmee gehoor aan een motie die gisteravond, tijdens een spoeddebat over de positie van de Turkse christenen in ons land, door de Tweede Kamerfracties van PvdA, CDA, VVD en D'66 is ingediend. Overigens had de staatssecretaris vorige week al bekend gemaakt dat zij een groot aantal aanvragen, in verband met de gewijzigde politieke situatie in Turkije, wil herzien. De verschillen van mening tussen de Ka mer en de staatssecretaris over de inter pretatie van de Vreemdelingenwet bleven bestaan. Mevrouw Haars bleef het oneens met de unaniem door de Kamer verwoorde mening, dat zij ten aanzien van de Turkse christenen een strenger toelatingsbeleid voert, dan de Vreemde lingenwet voorschrijft Officieel moet het criterium .klemmende redenen van humanitaire aard" gehan teerd worden bij de aanvraag van een verblijfsvergunning. De staatssecretaris hanteerde echter de laatste maanden het criterium, dat er sprake moet zijn ge weest van „persoonlijk ondervonden schrijnend leed". De Kamer wees de staatssecretaris erop, dat ook de Raad van State vorige week (bij de beoorde ling van een aanvraag voor een verblijfs vergunning van een Turkse christen), heeft gesteld, dat „persoonlijk ondervon den schrijnend leed" een verenging van het officiële criterium is. Volgens mevrouw Haars is hier echter sprake van een misverstand bij de Raad van State. Naar haar mening is de vraag of er persoonlijk ondervonden schrijnend leed in het geding is, juist een verrui ming van het toelatingsbeleid. Republikein in senaat tegen SALT-2 WASHINGTON De leider van de Republikeinse Partij in de Amerikaanse senaat, Howard Baker, heeft meege deeld dat hij het onlangs on dertekende SALT-2 verdrag ter beperking van de strate gische kernwapens niet sal goedkeuren, tenzij er veran deringen in worden aange bracht De kans dat het SALT-2 ver drag zonder wijzigingen, zoals president Carter wü, in het najaar wordt bekrachtigd, is daarmee weer kleiner gewor den. Veertien doden van Delmas geborgen ROME (AFP/ÜPI/DPA) De» verkoolde stoffelijke resten, van veertien opvarenden van het Franse vrachtschip Em manuel Delmas zijn gisteren gevonden. De Emmanuel Delmas is dins dag in aanvaring gekomen met de Italiaanse tanker Vera Berlingieri, die in brand ge raakte en inmiddels is gezon ken. Zes opvarenden van het Franse vrachtschip worden nog vermist. Aangenomen wordt dat zij zijn verdron ken. Leden van Charta-77 voor rechter WENEN De Tsjechoslo- waakse autoriteitem heb ben tien leden van Char ta-77, de organisatie die in Tsjechoslowakije ijvert voor individuele vrijheid, in staat van beschuldi ging gesteld, zo hebben ballingen in Wenen ver klaard. Onder de aangeklaagden zijn Ladislav Hejdanek en Jiri Dienstbier die bei den zijn opgetreden als woordvoerder van de groep Charta-77 en de schrijver Vaclav Havel. Amnesty International heeft gevraagd het proces in Praag, dat waarschijn lijk eind juli begin augus tus begint te mogen bij wonen. Ter dood veroordeeld PRETORIA In Pretoria zijn deze week zes ter dood veroordeelden opgehangen, zo is officieel meegedeeld. Zij waren schuldig bevonden aan moord. Sedert het begin van dit jaar zijn in Zuid-Afrika 53 doodvonnissen voltrokken. m onze speciale verslagge ver Jan Schmeltz) jNAGUA - 26 juni Na krhalf jaar open burger- log beleeft Nicaragua mo- (iteel de drukkende voora id van de val van een van wreedste dictaturen, die ijns-Amerika ooit gekend jft. Het aantal doden ten- plge van de door de gene- I Anas tas i o Somoza bega- volkerenmoord tegen de oerbevolking van dit Mid- nmerikaanse land is dit I de 15000 overschreden. bombardementen op de len en in de afgelopen (en op de volkswijken van hagua hebben Somoza en Nationale Garde van Ni- agua wereldwijd berucht kaakt. Iedere familie kent doden, gewonden of voor leven verminkte kinde- De wonden zijn diep. De iraguaanse bevolking lijkt voor een collectieve psy- itrische behandeling voor zij, na de beëindiging de gevechten, naar het nale leven kan terugke- en de opbouw van het ter hand kan nemen, tnam, Cambodja en Ango leveren de recente voor- Iden van de moeilijkhe- die de toekomstige rege- van Nicaragua na een [durige periode van vrij- Isstrijd en buitenlandse rventie, te wachten staat, de val van Somoza zal hts het beginpunt bereikt van het moeizame proces binnen Middenamerikaan- verhoudingen een nieuwe tenleving op te bouwen. D vrij en onafhankelijk ll, waarin wij een effectie- democratie zullen probe- verzekeren", zegt woordvoerder Noifes Hassan namens de oppositionele „groep van twaalF', bestaan de uit ondernemers, priesters en vooraanstaande intellectu elen en die het Sandinistisch Bevrijdingsfront (FFLN) ver tegenwoordigt. „De voorlopige regering van Nicaragua heeft twee doelstel lingen. Op de eerste plaats zullen wij de reconstructie van dit land, zowel in mate rieel als psychisch opzicht ter hand nemen, op de tweede plaats zullen wij vervolgens, zodra de reconstructie een ac ceptabel punt bereikt heeft, vrije verkiezingen uitroepen. De eerste vrije verkiezingen in de geschiedenis van Nica ragua. De voorlopige regering wil, dat de Nicaraguanen zelf kunnen beslissen over. hun lot en hun toekomst Het gesprek vindt plaats in een volkswijk van Managua, waar Noifes Hassan actief de strijd van de bevolking onder steunt Voortdurend onderbro ken door de bombardementen van de luchtmacht van Somo za en het mortiervuur van de Nationale Garde, vervolgt hij: „Na de val van Somoza zul len wij een „regering van na tionale eenheid" instellen, waarin alle politieke en eco nomische sectoren van het land vertegenwoordigd zijn, uitgezonderd de „liberale par tij" van Somoza, want deze partij is medeverantwoorde lijk voor het hier aangerichte bloedbad. Ook zullen wij de Nationale Garde ontbinden. De antecedenten van de offi cieren en de soldaten van het leger zullen onderzocht wor den. En degenen, die schuldig bevonden worden aan marte ling, massamoord en misda den tegen de mensheid zullen op rechtvaardige wijze ge straft worden. Het is niet uit gesloten, dat deze straf uit executie zal bestaan". Terwijl de lichamen van de doden buiten letterlijk opgestapeld worden en een kind, niet ou der dan vijf jaar, het hoofd kwartier wordt binnenge bracht, getroffen door een mortiergranaat, is onder deze omstandigheden de laatstge noemde straf ook voor een Europeaan begrijpelijk. Bezittingen Somoza ontei genen Noifes Hassan gaat gretig in op de vraag, welke hervor mingen de voorlopige rege ring na de val van Somoza zal doorvoeren. „Alle bezittin gen van Somoza en zijn medewerkers zullen onteigend worden, wat zij door corrup tie en misbruik van regering smacht verkregen hebben, zal toebehoren aan de bevolking van Nicaragua. Maar ook het land van de grootgrondbezit ters die jarenlang grote delen van Nicaragua onbenut heb ben gelaten, omdat zij aan het gecultiveerde land al ge noeg verdienden, zal ontei gend worden. Ook dit land is noodzakelijk voor de ontwik keling van Nicaragua". In Costa Rica geven ook de andere leden van de voorlopi ge regering er de voorkeur aan zich slechts zeer behoed zaam uit te laten over het precieze karakter van de Ni caraguaanse revolutie. „Vanaf nu zullen de rijkdommen van Nicaragua ingezet worden voor het welzijn van alle Ni caraguanen, opdat de facilitei ten van het moderne leven, onderwijs, alfabetisering, elek triciteit, drinkwater, communi catiemiddelen, hygiëne en so ciale verzekeringen tot alle uithoeken van de republiek zullen doordringen". De reden voor de voorzichtig heid is duidelijk. De Nicara guaanse economie is tengevol ge van het economische en fi nancieel beleid van de Somo- za-regering en de burgeroor log volslagen bankroet. De buitenlandse schuld bedraagt meer dan 1,5 miljard dollar. De nationale reserves zijn door de wapenaankopen vol ledig uitgeput Voor de her nieuwde opbouw van de nati onale economie zal de voorlo pige regering voor een groot deel aangewezen zijn op bui tenlandse hulp. Met de econo mische boycot van Cuba door de westerse landen in de ja ren zestig nog in het geheu gen, wil de voorlopige rege ring de buitenlandse hulp niet in gevaar brengen door een al te radicale stellingname. „Wij zullen dankbaar alle hulp van democratische en progressieve landen in de we reld aanvaarden", besluit Noi fes Hassan. Maar de Nicaraguaanse revo lutie is niet alleen louter nati onalistisch en democratisch' van karakter. Gedurende de jarenlange strijd tegen de So- moza-dictatuur zijn grote de len van de bevolking en de oppositie-partijen geradicali seerd onder invloed van het Sandinistisch Bevrijdings front, dat een socialistische samenleving volgens een ei gen Nicaraguaans model wil opbouwen. „De mijnen, hou tindustrie en visserij zullen genationaliseerd worden. Ban ken en financieringsonderne mingen zullen in dienst ko men te staan van de ontwik keling van de bevolking van Nicaragua. De kapitaalvlucht zal verboden zijn. Onderwijs zal gratis en verplicht zijn voor iedereen. De gezond heidszorg zal verbeterd en volledig georganiseerd wor den", aldus het programma van het FFLN. In Nicaragua is men er zich van bewust, zo blijkt uit de talloze gesprek ken met de mensen in de volkswijken en de leden van het Sandinistisch Bevrijdings front, dat deze voorstellen in Cuba en Chili geleid hebben tot een directe interventie van de Verenigde Staten. En Mid- den-Amerika behoort alleen al vanwege zijn geografische lig ging tot de meest directe in vloedssfeer van de Verenigde Staten. Het Mexicaanse gezeg de „Arm Mexico, zover van God en zo dicht bij de Vere nigde Staten", geldt niet al leen voor dit land maar voor heel Midden-Amerika. In het bijzonder voor Nicaragua, waar de rivier „San Guan" en het Meer van Nicaragua een natuurlijk alternatief vor men voor het Panama-kanaal, de verbindingsweg tussen de Atlantische en Stille Oceaan, waardoor de strategische be langen van Amerika en Nica ragua groot zijn. De angst van het Sandinististische Be vrijdingsfront voor een even tuele interventie, wanneer men direct na de val van So moza, zou overgaan tot radi cale hervormings- en nationa liseringsmaatregelen, is dan ook niet denkbeeldig. Voorlo pig lijkt het Sandinistisch Be vrijdingsfront daarom geko zen te hebben voor de vor ming van een meer gematigde coalitie-regering, die de recon structie van het land ter hand moet nemen en vanwege zijn gematigd progressief karakter in staat zal zijn in ieder geval de steun van de Europese de mocratieën te verwerven. MEXICO/TEHERAN (AFP/U- PI) Sjeik Sadek Khalkhali, hoofd van het Iraanse revolu tionaire gerechtshof, heeft gisteren verklaard dat Isla mitische revolutionairen het huis in Mexico van sjah Mo hammed Rexa hebben bescho ten, maar dat xij er niet in waren geslaagd hem te do den. Volgens Khalkhali aal de sjah uiteindelijk toch ge dood worden. „Al verbergt hij sich in het Witte Huis". Mexico heeft nadrukkelijk ontkend, dat er op de sjah een aanslag sou zijn ge pleegd. Ook een woordvoerder van de sjah in de Mexicaanse plaats Cuernavaca verwees het verhaal over de aanslag naar het rijk der fabelen. „Enkele dagen geleden vloog er wel een helicopter laag over het huis, ik geloof dat er fotografen inzaten, maar er is geen schot gevallen", aldus de woordvoerder. De keizerlijke familie verblijft in een zwaar bewaakte villa in Cuernavaca. Er is een uit gebreid alarmsysteem met ca mera's en de particuliere lijf wacht bestaat uit meer dan honderd personen. Er is voorts een uit twintig man bestaande eenheid van de Me xicaanse terreur be strijding s- brigade in de buurt Het Mexicaanse blad El Dia- rio had gemeld dat dinsdag een helikopter de villa met een mitrailleur had bestookt De bewakers hadden terugge schoten en toen was de heli kopter verdwenen. De eerder genoemde Sjeik Sadek Khalk hali heeft verder nog gezegd dat de sjah bij de aanval licht gewond was geraakt Vo rige maand verklaarde hij dat iedereen het recht had de sjah te doden en dat geen land de daders zou mogen ar resteren of straffen. Er was ook een beloning van circa 270 duizend gulden in het vooruitzicht gesteld voor de genen die de sjah zou ver moorden. DEN'HAAG (ANP) Het toekennen van een hoge Russische onderscheiding aan de voormalige Russische ambassadeur in ons land, Romanov, heeft vragen opgeroepen bij een aantal VVD-kamerleden. Zij willen van minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) weten of het waar is dat Romanov de onderscheiding van zijn regering kreeg wegens „zijn bijdrage aan de bewustwording van de Nederlandse bevolking in haar verzet tegen de neutro nenbom". Als het waar is dat Romanov op enigerlei wijze (hetzij financieel, hetzij propagandistisch) een bijdrage heeft geleverd tot beïnvloeding van de Nederlandse bevolking zou hier sprake kunnen zijn van inmenging in binnenlandse aange legenheden. Dat zou strijdig zijn met de ook door Rusland on dertekende slotakte van Helsinki Zij vragen welke stappen de regering denkt te nemen om tegen deze inmenging te proteste ren.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9