Faillissement Clos en Leembruggen onvermijdelijk 1 Verbetering „Oostdorp een driejarenplan Parijse Jugendstill- cafésfeer Leidse city Verpleeghuis St. Bernardus viert tweede lustrum met animo Grepen uit de Leidse muziekgeschiedenis Een fluitje van Hemsing ^TAP/REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 28 JUN11979 PAGINA S ema» Drie openslaande deuren:,.Zoiets moet toch goed gaan, nietwaar..." .NOROC': PROOST BU BAKJE KOFFIE EN DAGVERS BROODJE jln de Leidse binnenstad, waar vooral in de Pieters- vijk de koffie-shops zich in I toenemende mate vermen- Igen met andere gelegenhe- den tot consumptieve verpo- Izing, is een nieuw zitje ver- gvaardigd. In de Pieterskerk- Ichoorsteeg staan de glazen I deuren wijd open en van I buitenaf kun je goed waar- I nemen hoe gezellig het er koffie drinken is, eventueel I aan te vullen met zo goed f als bakverse broodjes die aardig belegd zijn. Voor- Pheen trof men er „Gonk" laan, een donkere koffiebar Ldie te donker en te be- I nauwd was geworden. De- Izer dagen opende dezelfde fbaas van „Gonk" (die trou- j wens nog meer etablisse- Jmenten op drankgebied de Leidse city heeft inge- 4 stuurd) espressobar „No- roc", een naamgeving die de gedachten drijft in de richting van de koffieboon maar overigens goed Roe meens is en zoiets als „proost, gezondheid en een goed leven" betekent. Noroc zeg je ook tegen de jonge vrouw die de zaak drijft, want zij is Roemeense van Duitse bloede: Ursula of Uschi, die getrouwd is met' Rob Sliedrecht die zich over het algemeen met inte rieur bouw bezighoudt Zo doende is koffieplaats „No roc" een koekje van eigen deeg. „Pas op, mijn vrouw is de eigenaresse", verduidelijkt Rob Sliedrecht en als hij een glaasje fris wenst, wendt hij zich eerst tot Uschi die dan op de klok kijkt om te zien hoe laat het is. „Noroc" heeft een bijna voornaam voorkomen, met veel marmer op de grond en op de tafeltjes, in een beste combinatie met de drie groene openslaande deuren, erg welkom in deze eindelijk zomerse dagen. Al les komt uit la Douce Fran ce en ademt de sfeer van het fin de siècle: tafeltjes, lampen, het groene kachel tje. „Gonk was eigenlijk al tien jaar lang te benauwd", aldus de van oorsprong ho- recaman Sliedrecht, wie de horeca niet meer aantrekt, „ik ben meer een bouwer. Nou zit je hier lekker naar buiten te kijken en van bui ten kijken ze lekker naar binnen; zoiets moet toch goed gaan, nietwaar Het is fris en open, met een ge heel nieuwe pui. Interieur anno rond 1900. Typisch Panjse stijl, sobere Jugend- stil-caféstijl, gerealiseerd door architect Frank Mul der op mijn aanwijzingen". „Noroc" beschikt over een klein assortiment broodjes, die desnoods in een razend tempo, indien gewenst, bij de warme bakker vandaan worden gehaald. Rob Slie drecht beroept zich op een hoge omzetsnelheid: „dag vers brood, daarop is de scherpte van de inkoop ge baseerd". Steeds meer kof- fietenten in de city, „okee, wij steken er met kop en schouders bovenuit. Dit genre kom je nergens an ders tegen en 's morgens om 8 uur zijn we al open, tot 's middags 6 uur", is de bedoeling van Uschi en haar Rob. Noroc, en we ne men nog eens een bak. Om bij te komen. Op mi|n omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. De patiënten van het Sas- semse verpleeghuis St. Be rnardus zitten zich voor een aardig deel heerlijk in het zonnetje voor te bereiden op het feest dat hun te wachten staat Het is nu best uit te houden buiten, op het „terras" en ook in het gerenoveerde befaamde „Enge Bos" terzijde is het verrukkelijk toeven. De bos schages zijn uitgedund en het is een wandelpark ge worden met gemakkelijke banken. Alleen het „Enge Bos" bestaat niet meer, het is nu 't ,3ernardus-park" gedoopt als bijdrage in de viering van het tweede lus trum. Het verpleeghuis staat er alweer tien jaar en dat feit wil men niet ongemerkt voorbij laten gaan. Morgen, vrijdag 29 juni, is er een reünie voor het personeel en oud- personeel en zater dag 7 juli zijn de patiënten aan de beurt. Dat gaat heel wat bijzonders worden, „want", zoals zuster J. C. J. M. Koevoets, hoofd verple gingsdienst, het zegt:,, eigen lijk draait alles om onze pa tiënten en daarom is dit „feest" een echt patiënten- gebeuren". Huize Sint Bernardus is al sinds 55 jaar met Sassen- heim verbonden. Een instel ling met een vrij bewogen geschiedenis die begon met het initiatief van het Arm bestuur van de Sassemse parochie. Men besloot een pensiontehuis te bouwen voor 40 pensiongasten met een verpleegafdeling van 24 bedden. In 1960 werd de Kath. Stichting Huize StBernardus opgericht, een stichting die al snel werd geconfronteerd met de op gekomen neiging, aparte verpleeghuizen te gaan bou wen. Trouw aan de oor spronkelijke combinatie van verpleging en verzorging werd in 1969 het nieuwe verpleeghuis in gebruik ge nomen en vijf jaar later het nieuwe verzorgingstehuis. In tien jaar tijd vonden er 1600 opnamen plaats, die een zeer gevarieerd beeld vertonen, niet in het minst omdat aan het verpleeghuis een reactiveringscentrum is verbonden. Degenen die werden en worden opgeno men noemt men tegenwoor dig liever bewoners en be woonsters dan patiënten, ook al is het verblijf soms van kortere duur. Hoe het zij, voor allen wil St. Be rnardus een thuis zijn waar men zich prettig voelt. Rec tor M. v. d. Ploeg schrijft in het „huisorgaan" Contact „Daarom wordt getracht het karakter dat een zieken huis eigen is zoveel moge lijk te weren. Juist daarom misschien wordt betreurd dat een tekort aan privacy niet helemaal kan worden voorkomen". Medewerkers en oud-mede werkers komen morgenmid dag in de Tuinzaal bij el kaar, bij het klapperen der vlaggen buiten. Voordat het borreluurtje begint zal men ongetwijfeld elkaar het een en ander te vertellen heb ben en ook zal men eventu eel wel even bij sommige patiënten langswippen. Vol gende week zaterdag stor ten de patiënten zich in het feestgedruis. Het wordt een St. Bernardus: geen patiënten meer, nog slechts bewoners dag die begint met het hij sen van de vlag en geza menlijk koffiedrinken waarbij dan ook de gast vrouwen van UW en de Zonnebloem aanwezig zul len zijn, maar ditmaal zelf als gast. Rector v.d.Ploeg en dominee Westra (die daar voor speciaal uit Assen overkomt) voorgaan in een oecumenische dankdienst in de Groene zaal. Om half twaalf al is het (vroege) borreltje, waarna men alras aan tafel gaat voor de fees telijke middagmaaltijd. Een aardig aspect van de feest dag is 's middags het „rol lend en wandelend" buffet waaraan alle patiënten kun nen deelnemen. s Avonds is er dan nog een program ma met verrassingen. Zo, bij voorbaat, lijkt het er wel op, dat dit tweede lus trum er als koek zal ingaan bij iedereen die met dit fraaie verpleeghuis te ma ken heeft. Werktheater op Variété-tour LEIDEN Het is al weer enige jaren geleden, dat Het Werktheater uit Amsterdam begon met zomer-optredens. .Hallo medemens" is in Leiden geweest en ook „Een zwoele zomeravond", dat ik gisteravond in hun prachtige tent bij molen De Valk zag en dat tot en met zaterdag gespeeld wordt, is al eens hier geweest. Staan bij de „gewone" optredens van Het Werktheater doorgaans diep menselijke problematieken centraal, in de vakantie- producties zoekt men het meer in het luchtige, zonder echter een ernstige ondertoon helemaal te vergeten. Het is een questie van invalshoek. In de winter vertrekt Het Werktheater vanuit de problematiek, in de zomer vanuit het amusement. Deze keer had men het volgende verhaal bedacht De gemeente -in dit geval de gemeente Leiden- biedt de bevolking een voorstelling aar van de Nellico's om ook eens iets te doen aan leefbaarheid van dé stad, cultuurverspreiding en volksverlakkerij. De voorstelling loopt uit de hand. De kinderen van het duo Nellie en Koos Jansen willen niet slapen, opa komt ook op het toneel, de vrouw van de wethouder verschijnt dronken met haar zoon op sleeptouw op zoek naar haar man, een Surinaamse komt honderdvijftig sate's slijten en een Belg voelt zich beledigd en begint te schieten. Chaos, spanning en sensatie derhalve. De Werktheaterspelers voeren het geheel met de hun vertrouwde en ons welbekende vaardigheid in het langdurig volhouden van één bepaald type ten tonele. Het groepsspel, de onderlinge coördinatie en de gevoeligheid j voor publiek en gebeuren zijn weer fenomenaal Misschien dat er wel een beetje sleet aan de formule komt, maar voor de iets minder kritische kijker heeft Het Werktheater opnieuw een productie gemaakt van hoge kwaliteit PAUL VAN DER PLANK 'oen twee eeuwen geleden 'n schip van de Indische Ling ICompagnie zonk ik weet p G1imet of het Oost-, of de t op\Westmdische Compagnie zijn (was gingen met de 'heepslading ook twee flui ten teloor. Of het schip bij 'een Amerikaanse kust werd 'licht of dat het alleen de iding betrof, weet ik ook iet, maar ik weet wel, dat de twee fluiten boven water kwamen en dat bleek, dat de maker ene B. Hemsing was. B. Hemsing nu was een rover; o nee, dat is Barab- bas; Bernard Hemsing was dat juist helemaal niet. Geboren in de Duitse stad in of rond het jaar 1704, komt Hemsing naar de Nederlanden en laat zich in 1734 als musicus inschrijven in de lidmaatregisters van de Leidse Hogeschool. In de ouAchttiende eeuw doen veel iden (nusici uit binnen- en buiten- a de l*nd dat, want behalve dat die inschrijving economisch voordelig was, bood het ook l beide kans om studenten als den ïeft font bet! t pd< irals leerlingen te krijgen en erwidaarmee brood op de plank. Wanneer Hemsing in Leiden kpmt. heeft de hogeschool een kapelmeester in de per soon van Carel le Vray. Die, le ^kapelmeester is verantwoor- an delijk voor alles wat bij wel ke gelegenheid dan ook met muziek te maken heeft Hij contracteert musici, compo neert of zorgt voor muziek, repeteert, betaalt uit, kort om, hij is de spil waar alles om draait. sluitt Wanneer le Vray in 1742 na eng negenenveertig jaar trouwe dienst zijn functie wegens ziekte niet meer kan vervul len komt er een opvolger in de persoon van Frederik Fischer. Deze wil wel be- ie i noemd worden, maar op één ta i voorwaarde: zolang le Vray ie d toft moet hij het jaarsala- el i ris van f 200.— krijgen. Cu- ad j&toren nemen die voor waarde aan en benoemen Fischer, omdat het niet al leen goed is om een kapel meester te hebben, maar het ook dienstig is om de toege stane ontspanning bij de studenten aan te wakkeren. Fischer vertrekt in 1746 en Hemsing vraagt om be noemd te mogen worden met overname van de bepa ling, dat le Vray het jaarsa laris zal ontvangen. Hemsing heeft dat salaris helemaal niet nodig, want al in 1740 staat hij te boek als een huisbezitter aan het Kort Rapenburg. Het hoort ook tot de taak van de kapelmeester om voor muziek te zorgen bij oraties van hoogleraren. De hoogleraren zijn verplicht om de kosten voor die mu ziek uit eigen portemonnaie te vergoeden, maar daar komt nog wel eens wat tus sen. Hemsing, die geen Ne derlander is van geboorte, heeft in Leiden een bijna phonetisch Nederlands ge leerd waar Leidse klanken niet vreemd aan zijn. Leest U de navolgende brief maar eens met een Leidse mond: „Heere Couratore, ik doun de Ed Achtbare Heere door desen bekent make angaan- de mijn bediening. Mijn be geerte is ongenüge te geve in mijn bediening daar ik mijn best toudoun. Maar dat is nit enttevooren door mijn persoon allenig omdat wel te doum; daar hoort grote on kosten tou; neu ik voor Mijn Heer de profester Weys so gering angeleyt als het mo gelick is dat maar eventyes bestaan ken; dat heeft mijn gekost achendertig geulde en tien steuvers..". Hij klaagt, dat hij al geld voor muziek heeft uitgegeven en dat er muziek vanuit Engeland op komst is Fischer is naar Engeland gegaan en dat hij wil weten waar hij met die onkosten aan toe is: „ik versouk of de Heere Coura tore Mijn geheve te begun- stige om de kosten die ik heb aan de Musikante alster Musiek mot wesen, en die ik al gedaan heb om mijn dat- te vergoude, want op de Heere professors haar pre sent daar is geen staat op de maken". Dit is overigens de enige klachtbrief van Hemsing, die tot in 1774 in functie blijft en evenals le Vray het sala ris blijft behouden tot zijn overlijden. Ook al wordt Ca rel Vermeulen kapelmeester, Hemsing blijft de man van het eerste plan, want voor de eeuwfeestviering in 1775 wordt aan beide kapelmees ters een plan gevraagd. Hemsing kon van zijn rust gaan genieten, van zijn bui ten en zijn jacht en de twee kinderen van zijn enige broer èn van muziek natuur lijk, want hij was niet alleen uitvoerend kunstenaar, maar ook componist en instru mentmaker. Daardoor was deze korte bijdrage deze keer: een fluitje van Hem sing. JAN DOOVE KABINET BLIJFT STEUN AAN VEENENDAALSE „DOCHTER" WEIGEREN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Minister Andnessen (Fi nanciën) en zijn collega Van Aardenne (Economische Zaken) blijven bij hun be sluit geen geld meer te steken in de wol- fabriek Hollandia Veenendaal, onderdeel van de Leidse wolfabriek Clos en Leem bruggen. Daarmee lijkt een faillissement van Clos en Leembruggen en Hollandia Wol onvermijdelijk, waardoor na enkele tientallen werknemers in Leiden er straks nog eens 250 man in Veenenaal op straat zal komen te staan. Ondanks sterke aandrang uit de Tweede Kamer bleven beide ministers onwrik baar afwijzend. Naar het oordeel van het kabinet heeft Hollandia Wol geen toe komstperspectief meer gezien de overca paciteit op de markt. De werkloosheidssi tuatie in Veenendaal is ook niet van dien aard dat een financiële steun van een miljoen gerechtvaardigd is, zo meent het kabinet. In het algemeen geldt hiervoor een werkloosheidspercentage van 7 als criterium terwijl Veenendaal en omge ving op de 3 zit. Daar komt volgens het kabinet bij dat enig toekomstperspectief voor Hollandia ontbreekt doordat de her structurering van Clos en Leembruggen en Hollandia veel te laat is ingezet en het management van het bedrijf te laat is vervangen. Bij verschillende kamerleden klonken ook andere geluiden door. De socialist Castricum, die het kabinet woensdag nacht over de dreigende sluiting interpel leerde, erkende dat de situatie weliswaar niet rooskleurig was, maar weet dit voor al aan het falend directiebeleid onder de vlag van Clos en Leembruggen. Castri cum wees ook op de andere bedrijfslui- tóngen die Veenendaal de laatste tijd ge troffen hebben, zoals de VSW en Hollan dia Tricot. De laatste acht jaar nam de werkgelegenheid door die sluitingen tel kens met 300 af. In een motie vraagt de PvdA-fractie in de Tweede Kamer het kabinet zijn afwijzende besluit te herzien en Hollandia dit jaar verder nog alle kansen te geven. De regeringspartijen wilden niet zo ver gaan, maar de CDA- er Van Zeil en de liberaal Broos van Erp vroegen de beide ministers wel nog deze week een laatste gesprek te houden met alle betrokkenen in deze zaak om te zien of er absoluut geen overlevingskans meer is en zo mogelijk een faillissement nog te voorkomen. De ministers Van Aardenne en Andriessen wezen de PvdA-motie van de hand. Op uitdrukke lijk verzoek van de regeringsfracties wil den zij nog wel een keertje gaan praten, al liet Andriessen er geen twijfel over bestaan dat van dat gesprek niet veel positiefs meer te verwachten is. WASSENAAR - Nadat in mei de gemeenteraad akkoord is gegaan met het plan tot ver betering van de woonomge ving in de wijk Oostdorp per straat of stratengroep, heb ben burgemeester en wethou ders een schema laten opstel len van de volgorde, waarin de straten verbeterd zullen worden. Daaruit blijkt, dat er 2 1/2 jaar nodig is om de gehele wijk een opknapbeurt te geven. De verbetering van de Kasstraat en de Rozen- steinstraat zou in augustus voltooid kunnen zijn. Voor de jaren 1980 en 1981 is een schema opgesteld voor de overige straten in de wijk. Spreiding van de werkzaam heden over deze twee jaren is nodig omdat in de komende jaren de kabels en de leidin gen van gas, water en elektri citeit worden vernieuwd. Daarvoor moeten graafwerk zaamheden worden verricht en het is wenselijk na die werkzaamheden enige tijd te wachten met het her bes traten om verzakkingen te voorko men. Over de wijk Oostdorp mer ken burgemeester en wethou- ders op, dat rondom een bui tenring van wegen ligt, die het verkeer dat niet voor de wijk bestemd is opvangt en afvoert Binnen de wijk zijn de straten smal. Bovendien is er in de wijk een eenrich- tingsverkeer-systeem inge voerd. Een en ander heeft tot gevolg, dat de wijk niet uitno digt voor sluipverkeer. De wijk is „verkeersluw". In de huidige verkeers-circulatie willen burgemeester en wet houders dan ook geen wijzi gingen aanbrengen. Een knel punt is echter het ontbreken van voldoende parkeerruimte. Verder vraagt het sobere straatbeeld in Oostdorp om een verfraaiing met groen. De mogelijkheden daartoe zijn echter beperkt Per straat zul len de mogelijkheden verschil lend zijn. Daarom is het goed de verbetering straatsgewijs aan te pakken, aldus b. en w. Voor het herbestraten van de straten in Oostdorp zijn in 1980 en 1981 bedragen nodig van resp. 250.000.— en 180.000.—, Twee ploegen straatmakers zullen het gehele jaar 1980 in Oostdorp werk zaam zijn. Voordat tot herbe strating wordt overgegaan wordt met de buurtvereniging en met de bewoners van de betrokken straat overleg ge voerd over eventueel gewen ste verbetering. In 1980 zal wellicht ook het woonerf in de Pieter Maritz-' straat gerealiseerd kunnen worden. In de discussie kan worden betrokken de moge lijkheid om een parkeerter rein aan te leggen op het plantsoen tussen de St Willi- brordusschool en de Zonne- veldweg. Er is intussen gewerkt aan het vernieuwen en moderniseren van de straatnaaamborden in de wijk. Er zal ook aandacht worden besteed aan bescha digde of verouderde verkeers borden. In de Hallekenss traat is voor de gerenoveerde wo ningen het plantsoen opnieuw beplant. Na het aanleggen van parkeerstroken in de Ro- zensteinstraat zal ook daar het plantsoen worden aange past Deze fijn zal worden voortgezet bij de nog uit te voeren herbes tratingswerk- zaamheden. Op verzoek van de buurtvereniging zal nog bezien worden of de Kaswete- ring langs de Dr. Mansveltka- de kan worden verbreed. Het Hoogheemraadschap van Rijnland heeft daartegen geen bezwaren.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5