Gewijzigde verbeteringsplannen wijken Groenoord, Transvaal en Maredijk ,laat" goedgekeurd. Maredijkers ontevreden over inspraak axidse taxi-bedrijven willen _iiet terug naar oude standplaats AGII TAP LEIDSE COURANT DONDERDAG 28 JUN11979 PAGINA 3 ÏÜJleidse gemeenteraad struikelend door finish «d C (pojhi jionk} LEIDEN Hoewel de bereidwilligheid om het college te volgen op de rijkelijk geamen- deerde weg naar verbetering van de wijken Groenoord, Transvaal en Maredijk bij alle raadsfracties in ruime mate aanwezig was, bleven de voorstellen daartoe gisteravond tijdens de voortgezette behandeling van deze onderwerpen bijna toch nog steken. Toen eenmaal, na weer drie uur discussie en schorsingen, om elf uur tot stemming over ingediende moties en amendementen werd overgegaan, bleek een door PvdA-raadslid Bordewijk ingediend amendement een over tuigend struikelblok voor de goedwillende Leidse raad. Met achttien tegen achttien or*4 staakten de stemmen van de op dat moment „besluiteloze" raad. Een gelijkspel dat verre gaande consequenties dreigde te krijgen. Niet omdat het amendement van Bordewijk nu dermate essentieel kon worden genoemd (het betrof een voorstel om in de Maredijk ten noorden van het bouwblok Marislaan- /Vendelstraat in plaats van woningen een groenvoorziening en parkeerplaatsen te reali seren), maar wel omdat door het staken van de stemmen op dit punt het gehele, alles omvattende collegevoorstel voor stadsverbe tering van die drie wijken niet meer in stemming gebracht zou kunnen worden. Een uitstel (tot augustus) dat op z'n minst als „hoogst ongewenst" kon worden betiteld, aangezien met Leiden nog een vijftiental ge meentes aast op de door de regering, in het kader van de Interim Saldo Regeling be schikbaar gestelde gelden en haast dus gebo den is. Sqf .Met burgemeester A.J. Vis aan het hoofd ging de Leidse raad vervolgens op zoek naar oplossingen voor het gerezen probleem, op zoek naar mogelijkheden voor een herstem ming ook, omdat die volgens het reglement van orde niet in eenzelfde vergadering mag worden gehouden. Een speurtocht naar legale oplossingen die uiteindelijk leidde tot het door burgemeester Vis „mondeling convoce ren" van een tweede, spoedeisende vergade ring van de Leidse gemeenteraad om één mi nuut over twaalf. Na het afwerken van de laatste stemmingen, werd de vergadering van woensdag kort voor twaalf uur dan ook ge sloten en de nieuwe (van donderdag) even daarna geopend. Het overgehevelde agenda punt, werd vervolgens eenvoudig afgewerkt. Stemverklaringen werden vlot geleverd en het amendement van Bordewijk alsnog unaniem (zesendertig stemmen voor...) aangenomen. Bijna even unaniem verklaarde de raad zich daarna akkoord met de geamendeerde colle gevoorstellen, de aanwijzing van Groenoord, Maredijk en Transvaal tot stadsvernieuwing sgebied en de vaststelling voor deze gebieden van verbeteringsplannen en voorbereidingsbe- sluiten betreffende. Alleen H. Passchier en J. v.d. Putten stemden tegen de ontwikkelde plannen voor het deelgebied Transvaal, om dat deze naar de idee van de PSPers geen wezenlijke verbetering inhouden. Groenoord De oorspronkelijke plannen van het college ondergingen gisteravond overigens op diverse punten duidelijke wijzigingen. Met name in de voor de wijk Groenoord tot de raad ge richte collegevoorstellen werden duidelijke wijzigingen aangebracht. Zo werd bijvoor beeld, met slechts drie stemmen tegen, een amendement van CDAer M. Ham aangeno men waarin werd besloten voorlopig niet over te gaan tot de aanleg van een fiets- en voetgangersbrug over de Haarlemmertrek vaart en de daarmee in verband staande sloop van het pand Hansenstraat 32. Het col lege, dat het voorstel van Ham overigens overnam, zal een eventueel voornemen daar toe in de toekomst opnieuw aan de raad moeten voorleggen, dit na hernieuwd overleg met de wijken Groenoord en Maredijk. Voorts zal het college erop toe dienen te zien dat tijdens de bouw van het nieuwe buurt- Wernink niet in bestemmingsplan LEIDEN Het door de gemeente aange kochte, en weer voor vijl jaar verhuurde „Wernink-terrein" is ook na gisteravond door de gemeenteraad uit de diverse plannen voor de Leidse Transvaal buurt gehouden. De door bet college altijd al naar voren gebrachte stelling dat bet Wernink-complex een eigen bestemmings plan moet krijgen, waarin de raadsbeslis- sing uit 1976 (voornamelijk bedrijfster rein) gestalte zal moeten krijgen, werd uiteindelijk duidelijk door de raad ge deeld. Overigens zal tezijnertijd wel een redelijkeindeling worden nagestreefd waardoor de bewoners van Transvaal (in dien de meerderheid van de raad bij die gedachte blijft) toch nog enig groen tege moet kunnen den. der toonde van het „in beginsel overplaatsen" van de activiteiten van het „Mierennest" naar de aan te kopen kleuterschool aan de Mors- weg, besloot de raad met miniem verschil (negentien voor, zeventien tegen) een amende ment van L. Beijen (PPR) aan te nemerf waarin werd vastgesteld dat de aangekondig de verbouwing en uitbreiding van het huidige gebouw van het clubhuis het Mierennest in derdaad in 1980 een aanvang zal moeten ne men. Waal voorziet in deze grote problemen nu het Rijk de keus zal moeten gaan maken, de meerderheid van de raadsleden meent dat in het meest ongunstige geval nog altijd kan worden teruggegrepen op de BRW-regeling waaronder het pand eigenlijk al valt. Een door WDer K. van Duijn geamendeerd amendement van PvdA-raadslid A. Ranner, waarin werd gesteld dat in het belang van het behoud van de werkgelegenheid van de op het Van der Berg-terrein gevestigde be drijven pas tot verplaatsing mag worden overgegaan indien vervangende bedrijfsruimte binnen de gemeente (of de omringende rand gemeenten) is gevonden, vond eveneens een meerderheid. huis in deze wijk de stichting Buurtwerk Groenoord haar aktiviteiten op het oude ter rein zal kunnen blijven voortzetten, terwijl de verplaatsing van de huidenopslagloods van het slachthuis (op die plek dienen sociaal-cul turele voorzieningen te komen) voor één okto ber 1978 moet zijn gerealiseerd. Ook een an der CDA-voorstel (Hansenstraat 6b en 6c niet slopen) werd met ruime meerderheid van stemmen aanvaard, hoewel het college toch tegen dat amendement bleef. Transvaal Ondanks het feit dat wethouder C. Waal (stadsontwikkeling) zich een fervent voorstan- Maredijk De raad nam vervolgens wel bijna alle colle gevoorstellen aan waarbij de Maredijk cen traal stond. Hoewel met Beijen en de CDA- fractie ook andere raadsleden meenden dat de groenvoorziening in deze wijk duidelijk onvoldoende is, werd slechts een wijziging in de plannen van het gemeentebestuur doorge voerd. Al duurde het dan ook tot na twaalf uur gisternacht voordat de gehele raad het nut in zag van het door Bordewijk ingedien de amendement dat groen en parkeerplaatsen ten noorden van de Marislaan en de Vendel straat beoogde, waar het college woningen had gepland... ,Laat brug staan" "ïfIDEN PvdA-raadslid evrouw A. Koning heeft et college schriftelijk ge vraagd voorlopig niet over te tan tot de afbraak van de ■ug over de Rijn van het aaghoofd naar de Stille in i ire. I ei ia evrouw Koning, en met meerdere raadsleden, :ht die afbraak op dit mo- ■5 V lent hoogst ongewenst omdat TVh nnen^or^ de St. Jansbrug Jgeknapt zal worden en „ho- ;lijk" daarna ook de kelders de Hoogstraat Naar haar lee wordt de noodbrug in ie gevallen opnieuw noodza- lijk en een kapitaalsvernie- png in de vorm van de >rkg« oor het college voorgestelde braak wijst zij dan ook af. ijdens de eerstvolgende A ladsvergadering in augustus de il Koning met een initiatief- Borstel komen de brug te la- ona :n staan. Zij hoopt dat het (S7- J:" 4:;J J~ l"~~ LEIDEN Het buurtcomité Maredijk is van mening-dat de gemeente Leiden bij het vaststellen van het verbete ringsplan niet voldoende is ingegaan op de wensen die de bewoners van deze wijk in het inspraakverslag heb ben geformuleerd. Hoewel de raad gisteravond besloot tot het voorlopig niet aanleg- gen van de brug over de Haarlemmertrekvaart en daarbij ook ten noorden van de Marislaan en de Vendel straat plek hebben inge ruimd voor groen- en par keervoorzieningen, heeft het comité dan ook besloten „tot in de hoogste instanties haar bezwaren naar voren te zul len brengen." Een eerste stap in die richting deed het comité gisteravond door het overhandigen van een brief waarin deze stappen werden aangekondigd. Het is de be doeling van de Maredijkbe- woners dat dit schrijven. met de door de gemeente goedgekeurde plannen, even eens naar Den Haag wordt verzonden. Woordvoerder Douglas Grobbe: „De raad heeft gewoon onvoldoende ingespeeld op onze wensen ten aanzien van groenvoor zieningen. Daarbij komt nog dat het nu voorlopig uitstel len van de bouw van de brug over de Haarlemmer- trekvaart in het geheel nog niet inhoudt dat er binnen afzienbare tijd niet toch een fiets (lees brommer)route zal worden gerealiseerd. WELKOM VOOR KOREN Burgemeester A.J. Vis heette gisteren in de Burgerzaal van* het stadhuis twee koren uit respectievelijk Roemenië en Joegoslavië welkom in de Sleutelstad. De burgemeester zei verheugd te zijn over het feit dat de koren tijdens hun tournee ook Leiden aangedaan hebben. Hij bood twee tegeltjes aan, met daarin het wapen van Leiden. Op zijn beurt ontving burgemeester Vis een langspeeelplaat en een gravure. De koren brachten in de Burgerzaal een kort lied ten gehore. De beroemde koren, die ondermeer in de St Pieter voor de Paus hebben opgetreden, zijn voor een kort bezoek in Nederland. Gisteravond traden zij op in de Hartebrugkerk aan de Haarlemmerstraat De Roemenen zingen Byzanthijnse liederen uit de twaalfde eeuw. Ook de Joegoslaven brengen kerkelijke liederen, maar zij blinken meer uit door beheersing van de zangtechniek. Vandaag zijn beide koren voor een optreden in SchoorL Zondag wordt de reis voortgezet en vertrekt het Joegoslavische koor onder leiding van de componist Mibovil Loyac met het Roemeense koor naar Denemarken. lllllimillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Uniek Het was met recht een uniek jubileum dat het Leidse echtpaar Van Es - Kruit gisteren rond het middaguur in de van der Willigenhof, kamer 101 vierde. Zeventig jaar maar liefst deelt dit Leidse echtpaar nu al lief en leed in de gehuwde staat Een uniek jubileum, zoals gezegd, dat termen als „brons", .silver" en „goud" ver te boven gaat Ook „diamant" zestig jaar) komt in deze niet in aanmerking. Platina dus. Reden genoeg om er in deze rubriek even bij stil te staan. Al wilde bet echtpaar dat eigenlijk niet werd de fotograaf vriendelijk doch dringend buiten de deur gehouden, op bet moment dat burgemeester Vis en echtgenote de kamer van het echtpaar betraden. Geen foto derhalve. Maar wel een stukje in deze ru briek. Het minste wat we wel konden doen, naar onze bescheiden mening... Benoeming De kringraad van de A-kring Zuid Holland van de Be scherming Bevolking heeft de heer H. van Aalderen be noemd tot hoofd Bescherming Bevolking van deze kring. De heer van Aalderen neemt deze functie per 1 januari 1980 op zich. Plaatsvervangend hoofd tot op dat moment: de heer de Wilde, kringadministrateur. Verzetsstrijders De straten in bet nieuw te bouwen stadsdeel Koppel- stein in bet Morskwartier krijgen de namen van heden daagse verzetsstrijders. Het Leidse college reageert hier mee op een destijds gedaan verzoek om de Paul Kruger- straat om te dopen in Sowetostraat. Toen dat verzoek werd ingediend, adviseerde bet college afwijzend mede vanwege de gevolgen voor de bewoners (nieuwe adres kaarten, briefpapier, etc.) en de financiële consequenties van die gevolgen (wie moet dat betalen, de gemeente of de bewoners?). Toch vond men bet wel een aardig idee. En toen dan ook wat nieuwe straten werden aangelegd, kwam bet idee weer boven water. Per slot van rekening is bet geven van straatnamen immer een moeilijke aan gelegenheid. Ons vorstenhuis beeft het dan de laatste ja ren wat gemakkelijker gemaakt door een groot aantal nieuwe namen te introduceren, maar ook die voorraad raakt eens uitgeput Hoe zou bet overigens komen dat er in Leiden nog geen Frisostraat Constantijnplein en Mauritslaanetc aanwezig is. Een goed idee voor de vol gende keer? Verzetstrijders (2) De commissie voor de straatnamen heeft het ook moei lijk gehad bij het vinden van geschikte hedendaagse ver zetsstrijders. Per slot van rekening kan een verzetsheld van vandaag, morgen als moordenaar geboekstaafd staan. En andersom is natuurlijk ook mogelijk. Zo heeft een van de verzetstrijders naar wie een straat wordt ge noemd een tijdje in een Nederlandse gevangenis gezeten. In Indonesië dan wel. Tal van instanties werd om advies gevraagd. De verzetsstrijders moesten aan de volgende criteria voldoen, wilden zij geschikt zijn om hun naam aan een Leidse straat te geven: - mensen die na de Tweede Wereldoorlog hun leven in dienst hebben gesteld en/of gelaten in hun strijd tegen onderdrukking. - hun dood moet ook in Nederland (grote) indruk hebben gemaakt de naamkeuze zou zich over het totale wereldgebeuren dienen uit te strekken, ongeacht het politieke systeem. - in beginsel één naam per land of situatie. Verzetsstrijders (3) Gekozen werden de volgende namen: Salvador Allende (Chili), Steve Biko Zuid-AfrikaMahatma Gandhi (In dia), Martin Luther King (VS.), Jan Palach (Tsjecboslo- wakije), Pal Maleter (HongarijeAmilcar Cabral Gui- nee-Bissau), Sjahrir (Indonesië), Camilo Torres (Colom bia), Mondlane (Mozambiqueen Panagoulis (Grieken land). De commissie voor etmatnaamg-rving merkt bij deze namen op, dat een fonetische spelling desgewenst op het straatnaambordje zal kunnen worden aange bracht In elk geval zorgt men ervoor dat aan straten die beten naar een verzetsheld met een moeilijk uit- spreekbare naam slechts weinig woningen liggen. De be woners van Koppelstein krijgen elk uitvoerige biografi sche informatie. Leids dialect Het „platte Leidse taaltje" wordt door de NOS ,Jiet Leid se stadsdialect" genoemd en over dat platte leids heeft de omroepstichting een programma gemaakt dat zondag 29 juli op de radio vio Hilversum 2 van acht uur tot half negen te beluisteren valt In het kader van het radiopro gramma „van zeggen en schrijven" heeft de NOS een reeks radioprogramma's gemaakt over diverse nederland- se dialecten, de zogenaamde „Taaishow". In dit program ma wordt het naast ,Jiet Leidse stadsdialect" ook het Gronings, Zeeuwse streekdialecten, het Achterhoeks, het Brabants, het Zaans en het Stellingwerfs onder de loupe genomen. 3.02 S 'EIDEN Een zevental Leidse «1 ixi-ondernemingen vindt dat de Vmeente zich niet aan haar af- ,k (toraak heeft gehouden om de v» oekomstige taxi-halte ten wes ten, m van het NS- stationsgebouw o. i onder verlies van standplaatsen oor de chauffeurs in te richten, 'olgens de ondernemers zou de erplaatsing van de standplaats Tji+anaf de middenberm van het je'- tationsplein naar de vroegere no, landplaats zoals dat een jaar poij e'eden was een halvering bete- enen van het huidige aantal ds ui's, dat moet worden gestati- 7,1 neerd. Niet alleen de inkrim- oo ing van standplaatsen zit de ^drijven erg dwars, maar ook wijze waarop de inrichting 'an de standplaats door de ge- «feente aangepakt gaat worden. en. afgrenzing van de standplaats zal 17.00 voorbeeld gebruik worden gemaakt ln paaltjes met daartussen kettingen. Iets dat de taxi-ondernemers beslist niet willen, omdat 's avonds bij het scheme rige licht op het Stationsplein passa giers over de kettingen zouden kunnen struikelen. Woordvoerder Blonk van de zeven taxi-bedrijven stelt dat de ge meente de situatie zoals die vroeger was moet handhaven en deze zo mogelijk in oude vorm op 13 juli, bij het begin van de bouwvakvakantie dient te herstellen. De halvering van het huidige aantal standplaatsen van 15 auto's betekent voor de Leidse taxi-ondernemers een ge voelige klap. Ten tijde van de aanleg van de Schiphol-lijn, verleden jaar, moesten de ondernemingen genoegen ne men met een verplaatsing van de stand plaats aan de westkant van het station naar de middenberm. Het ging hier slechts om een tijdelijke maatregel. Bin nen een jaar zouden de chauffeurs hun oude plaats weer kunnen innemen. Bin nenkort zou een en ander moeten ge schieden. De tekeningen voor de verhui zing en de herinrichting van de stand plaats zijn inmiddels klaar. Tegen deze tekening hebben de ondernemers echter deze week protest aangetekend. Volgens de heer Blonk, zelf ook taxi-ondernemer in de Sleutelstad, zou de maatregel van de gemeente inhouden dat de beperkte ruimte die er voor de chauffeurs nog overschiet een hindernis betekent voor al het overige verkeer. De staart van de taxi-standplaats zal, zo stelt Blonk, onge veer eindigen op die plek waar de bus sen van de NZH moeten passeren. Voor de chauffeurs zelf zal de maatregel bete kenen dat men niet meer in staat is de portiers aan beide zijden van de auto's tegelijkertijd te openen. Het gaat in de meeste gevallen om taxi's van een flink formaat,waaronder een aantal grote mer- cedessen. De toegemeten ruimte voor de auto's, berekend naar de maten van de parkeerplaatsen voor particulier vervoer, is te krap.De taxi-ondernemingen stellen zich met betrekking tot de verkeersveilig heid op het standpunt dat de oversteek- mogelijkheden vanaf het station naar de toekomstige taxi-halte verbeterd moeten worden. Vooral de verlichting behoeft een hoeveelheid aanpassingen en ook de verscheidenheid van oversteekplaatsen dient te worden verruimd. Dit met name naar aanleiding van brieven van een ver eniging voo*- bejaarden, die herhaalde malen op de onveilige situatie nabij het station heeft gewezen. Oranjegracht tot op de bodem hersteld. De geheel gerenoveerde Oranjegracht herkrijgt, als alles volgens plan verloopt, in de loop van volgende week haar oude functie. De aan de gracht gelegen panden zijn al geruime tijd geleden gerenoveerd of zelfs steen voor steen opnieuw gebouwd. Het ziet er geslaagd uit, de aan de oude binnenstad aangepaste nieuwbouwwoningen, maar huizen aan een gedempte gracht moeten zich (indien woningen een ziel zouden hebben) welhaast voelen als vissen op het droge. Het ziet er echter naar uit, dat dit stukje Leiden tot op de bodem in ere wordt hersteld. Momenteel wordt de gracht uitgebaggerd en het is de bedoeling, dat de Oranjegracht volgende week weer bevaarbaar is.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3