Willem II na twaalf jaar terug in eredivisie Fortuna SC incasseert het loon van de angst DEBUTERENDE TRAINER HENK DE JONGE AL DADELIJK SUCCESVOL ROHDA wint eerste duel Muhammed Ali bevestigt geruchten Afscheid Cees Stam SPORT LEIDSE COURANT/ DONDERDAG 28 JUN11979 PAGINA 1L (Van onze correspondent) TILBURG Willem II is, door een eerste plaats in de eindstand van de nacompetitie, na twaalf jaar terug van weggeweest in de eredi visie. De ploeg van de succesvolle trainer Henk de Jonge, hij debuteerde dit jaar bij de Tilburgse ploeg, bereikte deze hoofdprijs gisteravond voor het oog van 21.000 uitzinnige Brabantse supporters. Een vrese lijk spannende wedstrijd tegen Telstar en het ge lijke spel van Fortuna SC tegen FC Groningen waren voor Willem II precies genoeg om op het hoogste platform van het betaalde voet bal terug te keren. Willem II behaalde in het volgepakte gemeentelijke sportpark een volko men verdiende overwinning van 3-0 op Telstar. De Velsense ploeg was naar Tilburg gekomen zonder Van Oorschot en Bischot. Het elftal van trainer Martin van Vianen voldeed niettemin volop aan zijn sportieve plicht Hoewel de achterhoede erg nerveus speelde en vele hoekschop pen weggaf, werd met volle inzet het aanstormende Willem H van het lijf gehouden. De Tilburgers waren vooral erg sterk in de eerste helft, kregen kans op kans, maar stuitten op doelman Ne- derburgh of op de lat, zoals bij een kopbal van Huybregts. Willem II vocht zich naar een overwicht op de taai verdedigende ploeg van Telstar. De thuisclub speelde sterk aanval- Door dit doelpunt werd de promotie van Willem II naar de eredivisie een feit. Du- san Cosic passeert doelman Jan Nederburgh van Telstar: 3-0. Koos Kuut kan niet meer ingrijpen. lend. Zo kwam voorstopper Huy bregts regelmatig mee naar voren, waar hij keer op keer met kopballen gevaar stichtte. Psychologisch Dertien hoekschoppen voor Willem II tegenover twee voor Telstar druk ten het overwicht van de thuisclub duidelijk uit Na een half uur pres sievoetbal zonder doelpunten ver slapte het spel even bij Willem II. „Op dat moment leek het een doel puntloze wedstrijd te worden", zei trainer De Jonge na afloop. Net op tijd, op een psychologisch zo belang rijk moment, was het Clemens Bas- tiaansen die Willem II twee minuten voor de rust naar 1-0 schoot Na een voorzet van uitblinker Bud Broeken haalde hij de bal beheerst om en knalde hard in. Hetzelfde duo leek de voorsprong nog in dezelfde mi nuut te vergroten, maar Mols redde op de doellijn. De gastheren leken de strijd al heel snel te gaan beslissen in de tweede helft. Vanaf de aftrap stormde Basti- aansen naar het vijandelijke doel. Kuut legde hem neer in het straf schopgebied, maar de indirecte vrije trap leverde niets op. Telstar kreeg nauwelijks kansen. De Tilburgers bleven de strijd beheersen. In de zes de minuut was het opnieuw Broeken die een uitstekende voorzet gaf. Mar tin van Geel, inmiddels aan Ajax verkocht, kopte knap in door de handen van doelman Nederburgh: 2- 0. Het leek op een beslissingswedstrijd aan te gaan komen, trainer De Jonge liet Hans Heeren al warm lopen om in te vallen, toen de mee naar voren gestormde Joegoslavische verdediger Cosic een pass van Van de Ven knap afrondde: 3-0, negen minuten voor het einde. Het resterende gedeelte van de wed strijd was de moeite niet meer waard. Dat vond ook een deel van de 21.000 toeschouwers, dat op het veld afstormde. Vele duizenden toe schouwers begeleidden de laatste mi nuten eerste divisie van Willem II aan de kant van het strijdtoneel, waar een grote feestvreugde losbarst te bij het laatste signaal van arbiter Jonker. Handhaven Trainer Henk de Jonge was, na een uitbundige hospartij door uitgelaten supporters, al weer snel bij zinnen om de situatie te analyseren: „We krijgen het natuurlijk vreselijk moeilijk in de eredivisie. Je moet er vanuit gaan dat we bij de laatste zes eindigen. Vanaf de eerste wed strijd zal het een strijd zijn om ons te handhaven". De Jonge wil het volgend seizoen met dezelfde spelers verder. „Voorlo pig wel. Ik weiger om de spelers die deze schitterende prestatie gehaald hebben, volgend jaar er zo maar naast te zetten. Ik wil het eerst eens twee maanden bekijken. Maar je kunt wel nieuwe mensen willen, er is gewoon geen geld. Dan houdt alles op". Daarop vertrok de dolgelukkige ploeg met trainer Henk de Jonge naar de Tilburgse binnenstad, waar het grote feest tot in de late uurtjes voortduurde. Scoreverloop: 43. Bastiaansen 1-0, 51. Van Geel 2-0, 81. Cosic 3-0. Scheidsrechter: Jonker. Toeschouwers: 21.000. Willem II Samardzic; Cosic, Roemgens, Huybregts, Havermans; Van de Ven, Swaans, Bastiaansen; Broeken, Van Rooij, Van Geel. Telstar Nederburgh; Akersloot, Kuut, Van Toor, Bierman; Mols, Ayre, Hoevelaken; Stam, Wolters, Buma. Ton van de Ven, één van de talentvolle middenvelders van Willem II (links), in duel met Hans Mols. Eindstand nacompetitie TILBURG Willem II heeft dankzij een overwin ning van 30 op Telstar en het gelijke spel (00) van Fortuna SC bij FC Gronin gen de na-competitie gewon nen. De Tilburgers promo veren daardoor naar de ere divisie. Excelsior, dat kam- werd, was automatisch zek pioen in de eerste divisie ker van promotie. Willem II Fortuna SC FC Groningen Telstar 6 3 2 1 8 74« 6 3 2 1 8 9—5 6 2 2 2 6 6— 6li 6 1 0 5 2 5—121 KAALTE ROHDA, de kampioen van het zondaga- mateurvoetbal, kan de return van de strijd om het algeheel kampioenschap van Neder land tegen zaterdagkampioen DOVO, zaterdag in Veen en daal, met een redelijk gerust hart tegemoet zien. De Raal- ter ploeg bouwde gisteren in de eerste confrontatie een aantrekkelijke marge van twee doelpunten op (31). ROHDA zette de eerste stap naar het algemeen kampioen schap in de 25e minuut De ploeg, die overigens geen dui delijk veldoverwicht had, scoorde toen via Oosterwijk na een hoekschop van Be rends, waarop doelman Kees Kranenburg van DOVO volle dig misgreep. DOVO kwam op slag van rust echter terug. Uit een ingestudeerde vrije trap scoorde Veenendaal na aangeven van Hylkema met het hoofd (1—1). Acht minuten na de rust nam ROHDA andermaal een voor sprong, toen Groen in alle rust Leushuis in stelling bracht: 21. Invaller Fons van Gurchom, die ROHDA zondag het kampioenschap van de zondagamateurs had bezorgd door vlak voor het einde van de wedstrijd tegen EHC de gelijkmaker voor zijn rekening te nemen, speelde nu voor 4500 toeschouwers opnieuw een hoofdrol. In de 77e minuut slaagde hij er in te doelpunten: 31. Golfploeg dertiende ESBJERG Het Nederland se golfteam is gisteren tij dens de eerste dag van het Europees kampioenschap voor landenteams in Esbjerg niet verdr gekomen dan een dertiende plaats in het team klassement. Engeland staat eerste met 380 slagen en Ierland tweede met 382. Zweden en Denemarken delen de derde plaats met 386. In het individuele klasse ment leidt de Zweed Björn Swedin, met 72 slagen voor Christian Pein (Denemarken) met 73 en Paul Downs (Enge land) met 74. Muhammad Ali heeft aangekondigd met boksen te zullen gaan stoppen. NEW YORK Muhammad Ali, die de afgelopen maanden herhaaldelijk heeft aangekondigd zich terug te trekken als wereldkampioen in het zwaargewicht volgens de versie van de World Boxing association, schijnt het dit keer te menen. Ali heeft telefonisch tegenover Amerikaanse verslaggevers verklaard dat een brief onderweg is naar Mike Mortimer, de voorzitter van de WBA, waarin hij aankondigt met boksen te stoppen. „Het is voor mij tijd geworden om te stoppen. De enige ma nier om een nog grotere populariteit tei&rijgen, zou het voor de vierde maal veroveren van de wereldtitel zijn. Daarvoor ben ik nu te oud. Ik moet denken aan mijn gezin: mijn vrouw en mijn kinderen en aan mijn record als bokser" Ali deelde verder mee dat hij onlangs een aanbod van vijftig miljoen dollar (ruim honderd.miljoen gulden) had gekregen uit Zuid-Afrika om zijn titel te verdedigen tegen Larry Holmes, de kampioen van de WBC. De winnaar van deze partij zou dan door beide wereldboksbonden erkend worden als de enige wereldkampioen. „Ik weet dat ik win van Holmes, maar de voorbereiding op een dergelijk gevecht is mij gewoon te veel," aldus de 37-jarige Muhammad Ali. Waterpolodames spelen om wereldtitel MERCID (Cal) Het Vijflan- denwaterpolotoernooi voor dames dat morgen in Mercld (Californië) begint, is door de FINA officieel als wereld kampioenschap aangewezen. ging in Amerika, omdat Ne derland sterk op het spelen om de wereldtitel had aange- dronen. Aan het toernooi in Mercid nemen deel de Vere nigde Staten, Canada, Austra lië, Nieuw-Zeeland en Neder land. Nederland start tegen Australië LIMBURGSE PLOEG GOOIT VEEL TE LAAT REMMEN LOS (Van onze sportredactie) GRONINGEN De ontknoping was dramatisch. Niet voor de FC Gronin gen, geen enkele Groninger twijfelde nog aan de winst van Willem II tegen Telstar, maar wel voor Fortuna SC dat met het gelijke spel (0-0) in het bom volle Oosterpark stadion (16.500 bezoe kers) de promotie naar de eredivisie in rook zag opgaan. De derde treffer van Willem II in Tilburg gaf de doorslag in deze uiterst boeiende nacompetitie die net als in de eerste zeven voor gaande jaren op de laatste speeldag werd beslist De Limburgers hebben in Groningen één grote kapitale fout gemaakt Pas toen trainer Joop Castenmiller hoorde dat Willem II de marge tot drie doel punten had vergroot stapte hij als een veldheer uit de dug-out Op dat mo ment waren er nog slechts zes minuten te spelen. Eerst gaf hij doelman Bram Geilman een seintje om met verre uit trappen de voorwaartsen aan het werk te zetten en even later klonk het com mando: massaal naar voren. Dat lever de helemaal niets meer op, want FC Groningen, bij vlagen voortreffelijk voetballend, wilde gewoon niet capitule ren, ook al stond er niets meer op het spel. Trainer Theo Verlangen later: „Met zo'n vol stadion kun je de toe schouwers toch niet teleurstellen. Dan moet je toch wat laten zien". Strategie De angst om bij FC Groningen toch beide punten te verspelen, heeft bij Castenmiller een te grote rol gespeeld. De Limburgse oefenmeesten „FC Gro ningen speelde dermate goed, dat we geen onnodig risico konden lopen. Als ik bij de 2-0 voor Willem II het com mando alle remmen los had gegeven, lopen ze allemaal naar voren. Dan loop je helemaal de kans dat FC Groningen scoort". Toch had Castenmiller moeten beseffen, dat bij de 2-0 stand van Wil lem II de kans op meer treffers voor handen lag. Zijn enige strategie in Groningen had dan ook gebaseerd moe ten zijn op volle winst Dus aanvallend voetbaL Dat weigerde Fortuna SC per tinent Vooral voor de rust toen FC Trainer Joop Castenmiller van FSC: „Excuses aanvoeren heeft geen zin". Groningen op alle fronten domineerde, kwamen constant zes zeven Limbur gers niet eens over de middenlijn. Die behoudende speelwijze had FSC in een vroeg stadium al gemakkelijk fa taal kunnen worden. FC Groningen creëerde zich namelijk zoveel riante scoringsmogelijkheden, dat een rust stand van 3-0 niet eens onverdiend was geweest. Maar het grote euvel dat de Groningers de hele competitie parten heeft gespeeld, de afwerking, was we derom volledig zoek. De compensatie: fraaie acties van vooral Erwin Koeman, die zoals bekend naar PSV verhuist Hij zette zijn bewaker Jaap van de Berg veelvuldig voor schut Na de rust manifesteerde het jeugdige talent zich wat minder nadrukkelijk Een gevolg van het feit dat met name Henk Veld mate hem nauwelijks meer aanspeelde. Toch moest doelman Geilman nog eens naar de bedreigde hoek voor een enor me dreun van de jonge Groninger. Al na acht minuten leek FC Groningen de score te openen. Een uitstekende in zet van Theo Keukens werd door Veld mate naast geschoten. FC Groningen hield FSC constant onder druk. Er volgden vlekkeloze aanvallen, maar kopstoten van Arie Romijn en Eddy Bakker vlogen over en naast De tegen stoten van de Limburgers hielden wei nig gevaar in. Alleen een kopbal van Hans Engbersen, hij is kandidaat voor de spitspositie bij de Groningers, ging naast uit een hoekschop. Een kwartier voor de rust luwde de aanvalsdrift van de Groningers enigszins. FSC kreeg wat meer greep op het spel, maar de acties waren weinig effectief. Pressie Na de hervatting kwam er toch wat meer pressie van de Limburgers. Rob Hutting en Joop Titaley gingen zich veel nadrukkelijker met de aanval be moeien. Er ontstonden ook wat panie kerige situaties in de Groninger af weer, maar in tijd van nood stond doelman Johan Tukker zijn mannetje. De beste mogelijkheid was nog voor Hutting. Hij kreeg de bal na een mis greep van Tukker voor de voeten. De bal rolde enkele centimeters naast de paal. Eigenlijk de enige echte kans voor Fortuna SC. FC Groningen kreeg net als in de eer ste 45 minuten ook nu weer volop kan sen. Leen Swanenburg en Walter Waal- derbos lieten het afweten en ook Ro mijn kon eigenlijk niet eens waarmaken waarvoor hij naar Groningen is ge haald. Pas in de slotfase dirigeerde Castenmiller zijn mannen naar de frontlinie. Veel te laat. FC Groningen heeft niet eens gewankeld. Daarom had Castenmiller later ook niet veel meer te zeggen. „Er is hard gewerkt En ieder een is bitter teleurgesteld. Excuses aan voeren heeft geen zin", zei hij. Tenslot te nogmaals Theo Verlangen: „Inder daad is er door Fortuna te weinig aan vallend gespeeld. Je moet er echter ook maar de kans voor krijgen". Scheidsrechter: Geurds. Toeschouwers: 16.500. FC Groningen Tukker; Van Loon, Waalderbos, Hiddink, Keukens; Veld mate, Bloemberg, Koeman; Bakker, Romijn, Swanenburg. Fortuna SC Geilman; Pfen nings, Bux, Van Daele, Colombain; Hutting, Van de Berg, Titaley; Zuidersma (Wetzels), Engbersen, Geenen (Prauser). Verlies en gelijkspel vooa waterpoloteam BOGLIASCO Het Nd" landse waterpolozeve heeft gisteren tijdens het slandentoernooi in het If. aanse Bogliasco, bij Ge) twee wedstrijden gesp4 Eerst werd met 6-6 gelijk speeld tegen Roemenië^ daarna met 5-3 verloren I Hongarije. De periodestanden van Nederl Roemenië waren 1-1, 2-1, 2-0 4 1. Scoreverloop: Van Mil I-O] pescu 1-1, Van Es 2-1, Popes4 2, Veer 3-2, Noordegraaf 4-2, p Zeeland 5-2, Rus 5-3, Raducaij 4, Buunk 6-4, Schervan 6-5, S4 Zeeland, 1-2 Somossy, 1-3 I 1-4 Horkai, 2-4 Buunk, 3-4 N<jj egraaf3-5 Horkai ALKMAAR Cees Stan binnenkort afscheid ne van de wielersport. De Z se profstayer, die driei achter elkaar wereldka oen is geworden maar v jaar Wilfried Peffgen dez tel moest gunnen, zal augustus en begin septet bij de wereldkampioensc pen in het Olympisch Si on te Amsterdam voor laatst actief zijn. Ook o] weg zal hij daarna niet i koersen. Het afscheid van Cees i zal op grootse wijze wo gevierd. Zondagmiddag 9 tember staat de Alkma wielerbaan in het teken het vaarwel van de Za stayer voor de wielersport Parijs subsidieert nog een club PARIJS De beide pre renigingen in Parijs, f FC en Paris-St. Germain, vingen een jaarlijkse gem telijke subsidie van vijf joen francs. Dit bedrag voortaan Paris-St Gen alleen ontvangen. Het gemeentebestuur h het gedegradeerde Paris meegedeeld dat het beter zijn als de club zich terug uit het betaald voetbal amateurvoetbal zou gaan len. Het hoeft niet, maar sidie is er niet meer bij. gaat in zijn geheel naar ris-St. Germain.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 16