Rente tot maarliefst m ;en strafvervolging na dood vier babies fieidóe Sou/tont Genland/buitenland Lu vakantie merdebat k-Aantjes Veder-Smit wil invloed aanwenden voor geestelijk gehandicapte vakantieganger Bevalling eerste kind het best in ziekenhuis De terugkeer van Aantjes Werkgevers willen sociaal overleg Juridische strijd om Serooskerkse muntenschat BELEGGINGSBEWIJZEN SPAARDEPOSITO'S. MEERINFORMATIE? fcQfn 1 m on CS OSES aarbank MUGJ™— LEIDSE COURANT DONDERDAG 28 JUN11979 PAGINA 13 IG POEDER DOOR VOEDING GEMENGD J (ANP) De officier van justitie in Jieeft fisteren besloten geen strafver- «in te stellen tegen de verpleegkundi- ^in februari vier baby's een verkeerde gaven, waardoor de kinderen overle- j| „zeer grondig en omvangrijk" onder- de rijksrecherche is komen vast te staan dat per ongeluk het giftige resorcinum door de voeding was gemengd in plaats van glucosepoeder. Resorcinum is een giftig poe der dat gebruikt wordt voor het uitwendig be-_ handelen van huidaandoeningen. Het vertoont' grote gelijkenis met glucosepoeder. Welke verpleegkundigen de fout hebben ge maakt is strafrechtelijk niet van belang, aldus de officier, omdat er sprake is van een onge luk dat dus niet verwijtbaar is. Een' aantal factoren zou aan de uiteindelijke fout ten grondslag liggen: de niet opvallend afwijkende verpakking van resorcinum, onvoldoende con trole op de voedingskast, waarin zich onder meer de glucose voorraad bevond en onvol doende zorg voor de terugzending van de overbodige voorraad resorcinum naar de apo theek. Volgens hem gaat het in deze zaak om een keten van fouten, foutjes, vergissingen, onzorgvuldigheden en misverstanden. Deze hebben zich uitgestrekt over een periode van drie vier weken en hebben uiteindelijk ge leid tot de fatale afloop. Elke oorzaak was op zich onvoldoende om de dood van de baby's tot gevolg te hebben. De officier meent dat het vereiste „oorzakelijke verband" ontbreekt om te kunnen spreken van dood door schuld. m 7]rlemse =ivfraude tie lelijke zaak onzer verslaggevers) I De grote Haar- uwfraude (schade 55 gulden) wordt een zaak. Er zijn ver- ontdekt naar Am- de omgeving van en waarschijnlijk iarde de Haarlemse gisteren, precies een it zij had gezegd dat affaire de laatste ar- was verricht. De 21ste een 50-jarige man ibierum, blijkt lange terdam te hebben en ook daar te heb- •audeerd. zaak gaat het om di- aannemers en iders die door middel irvalste facturen, te ictieve rekeningen en boekhoudkundige >n totaalbedrag van 55 gulden wisten de ver manen. rlopig verbod ^kapparatuur ït ooPchtingen '2.000 onze parlementaire re- >5000 dactie) 5.000HAAG Alle inrich- O.OOO voor zwakzinnigen 0.000» van staatssecretaris O.OOOSmit (Volksgezondheid) O.OOOcht gekregen de zoge- O.OOCIe electro-aversiethera- O.OOQAT) voorlopig niet toe 6-OOÖen. HO El BEljmdat de apparatuur lor mogelijk dezelfde l^_vertoont ais die in de ^^rgse inrichting Maria an, waarvan, zoals be- iT^Hide KEMA ontdekte dat verkeerde toepassing tils tand tot gevolg »n hebben. Staatsse- s Veder-Smit zei giste- de Tweede Kamer dat pectie voor de Volksge- }id ervoor zal zorgen lie EAT-apparatuur in land op deugdelijkheid onderzocht. Ook zal Aienst zo snel mogelijk tterdjrerzicht maken van de 'aarin de electro-aver- in ons land wordt ve: ^Zartsti JSSSnnen IR Sïe m Verpleegkundige er nu in hele aan de slag AG (ANP) De dl- van algemeen ver- nndige van de negen dstaten zijn gelijk ge- Dat is gebeurd met het rking treden van een se richtlijn hierover. rpleegkundigen in de EEG-landen kunnen nu grondgebied van de luropese gemeenschap ïroep uitoefenen op ba- een opleiding die in an die landen is ge- (Van onze iriementaire redactie) G De Tweede zal op dinsdag 28 en 29 augustus (in de week na het zomerre- afsluitende debat zaak-Aantjes houden. dit debat zullen on- r de resultaten worden :en van de onderzoe- K>r de commissie-Pa tij n commissie-Enschedé, 1 in vorige week n rapporten. beide rapporten vrij udie en intern fractie - 5 vergen, heeft de Ka- esloten er geen spoed- <nog vóór de vakantie 1> maken. (Zie ook pagi- Tafelen in het groot Het was gisteren in Hoorn weer dringen geblazen rond de jaarlijkse gigantische Westtfriese maaltijd. Toeristen deden zich te goed aan het schouwspel van prachtige Westfriese kostuums met daarbij de fraaie kappen; disgenoten verheug den zich op het gezellig samenzijn in de open lucht, waarbij de tafel de eer kreeg, die zij verdient (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Veder-Smit is het er niet mee eens, dat het laten deelnemen van geestelijk gehandicapten aan georgani seerde reizen de andere deelnemers een claim kan opleveren tot schadevergoeding. De be windsvrouwe zal haar invloed aanwenden om te trachten een oplossing te vinden voor dit probleem. Deze mogelijkheid tot schadevergoeding ont stond ruim twee maanden geleden doordat de Geschillencommissie Reizen een aldus luiden de uitspraak deed. Dit betekent dat reisbure aus, aangesloten bij de ANVR, verplicht zijn een dergelijke claim te honoreren, tenzij de „gewone" reizigers zich bij voorbaat akkoord hebben verklaard met de aanwezigheid van geestelijk gehandicapten. Het gevolg is dat vele gehandicapten nu van hun reisbureau het verzoek krijgen reeds ge boekte reizen te annuleren, wat onder hen grote onrust heeft veroorzaakt De groep geestelijk gehandicapten die wel eens buiten de eigen kring met vakantie gaat is vrij groot. Zo wordt dit al elk jaar gedaan door circa zesduizend pupillen uit gezinsvervangende te huizen. Mevrouw Verkerk-Terpstra (WD), een van de negen Tweede Kamerleden, die over dit on derwerp vragen hadden gesteld, wees de staatssecretaris erop, dat de uitspraak van de Geschillencommissie „net zo discriminerend is als het weren van Surinamers, gastarbeiders, roodharigen enz.". Mevrouw Veder reageerde daar niet op. Wel merkte zij op dat het geven van een goede voorlichting aan alle betrokkenen een belang rijke bijdrage zou kunnen leveren aan de op lossing van het vraagstuk. Zij zal deze mening ook kenbaar maken aan de Geschillencommis sie, de ANVR en de Stichting Vakantiebeste ding Welzijnszorg, die binnenkort over het reisprobleem met elkaar rond de tafel gaan zitten. GRONINGEN (ANP) „Medisch ge zien is bevalling in het ziekenhuis be ter, vooral als het gaat om een eerste zwangerschap". Met deze woorden nam prof. dr. H. J. Huisjes, hoofd van de afdeling verloskunde van het Aca demisch Ziekenhuis in Groningen, stelling tegen de Werkgroep Thuisbe valling, die ook vrouwen die hun eer ste kind krijgen, thuis willen laten bevallen als zij dit wensen. Prof. Huisjes wees op de mogelijkhe den die het ziekenhuis heeft: goede di agnostiek in geval van dreigend ge vaar, voortdurende aanwezigheid van geschoold personeel en van appara tuur. Volgens hem blijkt uit de cijfers dat het risico van sterfte in de perio de vlak voor en vlak na de bevalling bij een eerste kind veel hoger is dan bij het tweede. Zeker bij eerste kinde ren is thuisbevalling volgens hem on gewenst. De Werkgroep Thuisbevalling is echter juist opgericht nadat aanstaande moe ders hadden geklaagd dat verloskundi gen hen niet thuis wilden laten beval len bij eerste kinderen, ook als daar voor geen duidelijke medische indica ties waren. De werkgroep stelt zich op het standpunt dat als de geboorte de capaciteiten van de verloskundige niet te boven gaat en er geen indicatie van enig gevaar is, ook eerste kinderen thuis geboren moeten kunnen worden. Kan Aantjes terug in de Tweede Kamer? Vorige week constateerden we reeds dat er door de rapporten Enschede en Patijn weinig substantieels is overgebleven van de grote beschuldigingen in het rapport van prof. L. de Jong, voor zijn pensionering directeur van het Rijks Instituut voor Oorlogs Documentatie. Er bleven wel enige twijfels over, bijvoorbeeld over de gezindheid van Aantjes bij zijn aanmelding in okto ber '44 voor de Germaanse SS. Gezien zijn staat van dienst in de Nederlandse politiek echter verdient Aan tjes ondanks enkele overgebleven vraagpunten mis schien het voordeel van de twijfel. Want één element is regelrecht overeind blijven staan, en dat is het feit dat Aantjes in de naoorlogse jaren, gedurende zijn klim mende politieke loopbaan, altijd om zijn oorlogsgedra gingen heeft heengedraaid. En als gevolg daarvan heeft hij de gang van zaken in politiek Nederland beinvloed zonder dat andere belanghebbenden van zijn beweegre denen op de hoogte waren. En het is juist om dat punt dat de vraag of Aantjes in de politiek kan terugkeren, niet zonder aarzeling kan worden beantwoord. Het is duidelijk, als Aantjes in de Tweede Kamer terugkeert, kan dat niet zijn op een on dergeschikte plek in de CDA-fractie, maar moet dat op nieuw zijn op een vooraanstaande, gezichtbepalende plaats. Het is daarom niet verwonderlijk, en ook niet te veroordelen, dat diverse CDA-kopstukken nu nog met terughoudendheid hebben gereageerd op Aanjtes' vrij wel regelrechte verzoek om weer op de kieslijst voor de eerstkomende Kamerverkiezingen te worden geplaatst. Het is, na de val en gedeeltelijke rehabilitatie van Aantjes, maar vooral ook vanwege de manier waarop Aantjes zelf zich tegenover zijn val heeft opgesteld, niet op voorhand te zeggen dat Aantjes niet in de politiek kan terugkeren. Het AR-bestuur heeft daarom de juiste weg gekozen, door de mogelijkheid van een terugkeer nadrukkelijk open te laten, zonder nog in te vullen op welke manier dat moet gebeuren. Men mag derhalve aannemen, dat het AR-bestuur Aantjes binnenkort weer enkele taken binnen de ARP geeft. Het zal daarna aan de CDA-afdelingen zijn om te bepalen of Aantjes weer op de kandidatenlijst voor de komende Kamerverkiezin gen verschijnt. En het is juist om dat punt dat de vraag of Aantjes in de politiek kan terugkeren, niet zonder aarzeling kan worden beantwoord. Het is duidelijk, als Aantjes in de Tweede Kamer terugkeert, kan dat niet zijn op een on dergeschikte plek in de CDA-fractie, maar moet dat op nieuw zijn op een vooraanstaande, gezichtbepalende plaats. Het is daarom niet verwonderlijk, en ook niet te veroordelen, dat diverse CDA-kopstukken nu nog met terughoudendheid hebben gereageerd op Aanjtes' vrij wel regelrechte verzoek om weer op de kieslijst voor de eerstkomende Kamerverkiezingen te worden geplaatst ondanks weigering vakbeweging: DEN HAAG. (ANP) Ondanks het standpunt van de vakbe weging niet meer aan het sociaal overleg met de regering deel te nemen hebben de werkgevers toch om dit overleg bin nen de Stichting van de Arbeid gevraagd. De Federatie Ne derlandse Vakbeweging heeft zoals bekend maandag j.l. al la ten weten geen overleg meer met de regering te willen voe ren. Het CNV komt wel, maar dan alleen „om te luisteren". De werkgevers, rekening houdend met het standpunt van FNV en CNV, willen dit overleg slechts om „wederzijdse opvattin gen over het te voeren beleid" uit te wisselen. Zij vinden wel, dat de vakbeweging bij een dergelijk overleg aanwezig dient te zijn. Zij is daarom, aldus de werkgevers, van harte welkom. „Maar voorlopig ziet het er naar uit dat zij niet zal komen", aldus de werkgevers. VEERE (ANP) De gemeenteraad van Veere heeft b. en w. van die gemeente gistera vond toestemming gerechtelijke stappen te ondernemen om de Serooskerkse munten schat in haar bezit te krijgen. De schat bestaat uit 850 zilveren munten, die dateren uit de vijftiende en zestiende eeuw. Hij werd aangetroffen in een pand dat in maart van dit jaar door de gemeente was aangekocht met de bedoeling het te slo pen. In de acte van verkoop werd de bepa ling opgenomen dat als er „geld" zou wor den gevonden, dit alsnog aan de verkopers zou toekomen. Toen het nieuws van de vondst bekend werd, lieten de voriige eige naars van het pand dan ook onmiddellijk beslag leggen op de schat De gemeente Veere stelt zich nu op het standpunt dat munten uit de vijftiende en zestiende eeuw geen wettig betaalmiddel zijn, dat er dus geen geen „geld" is gevon den, en dat de schat derhalve aan Veere toekomt Beleggingsbewijzen zijn waardepapieren, die u voor f 1000,- of f 5000,- per stuk kunt kopen. Om vervolgens te kunnen profiteren van wat wordt genoemd 'rente op renté. Het rente-percentage dat geldt op 't moment van aankoop, blijft gedurende de hele looptijd van kracht. Zowel het gestorte bedrag als de totale rente komen aan het eind van de looptijd vrij. Spaardeposito's zijn rekeningen met dagaf schriften, waarop u bedragen vanaf f 1000,- voor één of meerjaren kunt vastzetten tegen hoge rente. Het gestorte bedrag komt vrij zodra de looptijd is verstreken, maar over de jaarlijks bijgeschreven rente kunt u steeds direkt beschikken. Ook in dit geval geldt dat de op 't moment van aankoop geldende rente met meer verandert tijdens de looptijd. Via onderstaande bon kunt u nadere informatie thuisgestuurd krijgen. Ukunt ook bellen: 020-5912173 (afd. Beleggingsbewijzen), 020-5912138 (afd. Spaardeposito's). Beleggingsbewijzen Spaardeposito's Naam:v LOOPTIJD AANKOOPBEDRAG OPBRENGST VASTE RENTE 3 JR. f 1.000,-- f 1.268,48 8>/4% 5.000,- 6.342,40 8%% 4 JR. 1.000,- 1.398,68 8%% 5.000,- 6.993,38 8%% 5 JR. 1.000,- 1.566,35 9V4% 5.000,- 7.781,75 9V„% LOOPTIJD VASTE RENTE 1 JR. 7>/2% 2 JR. 8 3 JR. 8'/,% 4 JR. 83/„% 5 JR, 9V„% 6 JR. 9'/,,% Kruis uw wens(en) aan en stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: Administratiekantoor postgiro en rijkspost spaarbank, Weesperzijde 190,1097 DZ Amsterdam. Kindervreugd Door een weinig zon en een velletje blauwe lucht kleurt het pipse leven gelijk weer een stuk bij. Je ziet het aan de bomen, die onder hun verschrompelde kleren van vorig jaar vlijtig gebreid hebben aan het frisse lentegoed; je merkt het ook aan de vrouwen aan wie opeens geen kabelsteek meer los zit en die nu feestelijk gerestaureerd over de trottoirs hippen. Vanmiddag liep er nog zo'n droompaardje vóór ons op het Haagse Rijswijkseplein. Aan een dunne lijn voerde ze een benepen, tot een legpuzzle verknipte hond mee, die van boven nog een standvastige Duitse herder was, maar van onderen duidelijk tussen een cirkelzaag had gezeten. Bij een boompje stond het dier even stil en we zagen het aan de stam ruiken met de bedachtzaamheid van een wijnproever. Daarna tilde het discreet een pootje op om er een nieuw boeket aan toe te voegen. Terwijl we het tafereel nog aan het herkauwen waren, werd er enige malen krachtig aan de linkerpijp van onze broek getrokken. Ergens in de diepte stonden twee kleuters, kabouters, die hun baard vooreen snotneus hadden ingeruild. Wij taxeerden het duo op drie, hooguit vier jaar. „Jongens, wat gaan we doen?", riepen we op schalkse kleuterschooltoon. De kleinste van de twee wees nu met zijn ingevette duim naar de overkant. Ah juist, ze moeten gewoon even naar de overkant worden geholpen. We namen de kleinen bij de hand en brachten hen naar de overzijde. Op de stoep aan gene zijde wilden we hen weer aan de samenleving prijsgeven, maar ze bleven zich wanhopig aan ons vastklemmen. „Wat heeft dat te betekenen, jongelui?", riepen we. Toegegeven, wellicht iets te kortaf, maar ja, er wachtte ook al een kwartier iemand op ons in Scheveningen. Ze wezen nu eensgezind naar een automaat, die was volgestort met gebitverwoestende lekkernijen. „Een rolletje drop", besliste de oudste na enig nadenken. „Geef je dubbeltje dan maar even hier", riepen we, „dan zal ik er één voor jullie trekken". Dit bleek echter een misvatting te zijn, want de kleuters waren geheel onbemiddeld. „Een rolletje dróp", herhaalde de oudste ditmaal met klem. Nu hadden we ze op dat moment weer resoluut terug moeten brengen naar het punt van uitgang. Maar dat zien we u ook niet zo één twee drie doen, als vier ogen op u gericht zijn, waar een wereld vol verwachting in glanst. Laf gooiden we één van onze kostelijke geldstukken in de gleuf van het apparaat, dat even rochelde en daarna niets prijsgaf. „Rolletje drop", huilde de kleinste, „we willen een rolletje drop". „Rustig nou maar", zeiden we, „het komt er aan". Maar dat bleek een gave misvatting, want hoe we ook bonsden en trokken, het apparaat gaf geen krimp. Terwijl we er nog mee bezig waren werd er een deur geopend en trad een man van doorregen spek naar buiten. „Wat mot dat met me automaat?", riep hij vijandig. „Geef eerst mijn dubbeltje maar eens terug", zeiden wij honingzoet, „en laat dat kreng eens nakijken, als je het geld er voor hebt". ^„Een dubbeltje", zei de man honend, „het grote uilskuiken denkt nog altijd, dat het 1939 is. Heeft meneer onbenul dan niet gezien „inworp een kwartje"?. Zeg jongens, wat heeft je vader d'r nou ingegooid?". „Hij is mijn vader niet", sprak de kleinste fijntjes. „Zo", grinnikte de man donker, „maar wel een rolletje drop uit mijn automaat proberen te ratsen. Zou je je niet eens gaan schamen, vader?". Er waren intussen al wat mensen om ons heen komen staan, die stuk voor stuk wel pap van een eerlijk stuk bonje lustten. „Wat is hier eigenlijk aan de hand?", vroeg een vrouw. De winkelier riep: „Dat is een kinderlokker, die deze kleinen hier wil verleiden met een rolletje drop". Op^jat moment zijn we maar gaan rennen, want voordat zo'n straatagent begrijpt, wat er aan de hand is, zit je toch al gauw drie maanden in voorarrest. Gelukkig zag niemand kans om ons in te halen. Maar helemaal gerust zijn we toch niet. Net nog. op lijn negen balde er opeens een wildvreemde zijn vuist in onze richting. Wat denkt u, zou het afdoende zijn, als we onze baard laten staan?.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13