Geen openbaar rapport radio-actieve straling Jan Pouw koestert bloeiende cactus als familiebezit Noordwijkse hoofdagent Braaksma stoot kogels met kampioenskracht Sterke bezetting Unicum-toemooi Per stoomtrein door de duinen économisch wel en wee ^TAP/REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 26 JUN11979 PAGINA 5 Vluchtige witte glorie Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt-u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. MAAR DE HINK—STAP—SPRONG— IS HET STERKSTE WAPEN NOORDWIJK Hoofdagent J. Braaks ma, bruin gebrand, 1 meter 90 lang en zich doorgaans door verkeer en leven bewegend op een witte BMW-motor, blijkt over formidabele atletische ver mogens te beschikken. Bij diverse atle- tiekkampioenschappen door het hele land heeft deze 36-jarige hoofdagent van de Noordwijkse verkeerspolitie op tal onderdelen al diverse eerste prijzen weten weg te slepen en is bij het onder deel „hink-stap-sprong" wel- haast even onverslaanbaar als Speedy Volita in de drafsport. Braaksma, wiens voornaam Jelke luidt en daarmee zijn Friese afkomst illu streert (aan de tongval is het niet meer te merken) begon reeds op 15-jarige leef tijd een cariëre als zwaargewicht bokser. Een bliksemcariëre naar al snel bleek want eenmaal in militaire dienst was hij helemaal niet meer te stuiten, sloot zich aan bij een militair boksteam en werd in 1961 Nederlands militair kampioen. Daarna scoorde hij nog drie maal als kampioen van Noord-Nederland. Bij de selectie voor de Olympische Spelen van 1964 werd hij op de valreep afgewezen. Op een gegeven moment kreeg ik steeds meer last van mijn knie en moest verschillende operaties ondergaan. Bij de politie ben ik eigenlijk pas atletiek gaan bedrijven. Op 24-jarige leeftijd kwam ik in Noordwijk en opeens ging het alle maal erg goed. Verschillende keren werd ik Nederlands politiekampioen bij de hink-stap-sprong en het kogelstoten. Van wege weer een knie-operatie moest ik enige jaren de atletiek laten schieten. In 1977 hervatte ik uiteindelijk weer de trai ning en werd meteen weer Nederlands kampioen. Ik hoop dat het me dit jaar weer lukt". Braaksma zal waarschijnlijk slagen in zijn opzet want ook dit jaar heeft hij al weer de nodige overwinningen op zijn naam weten te zetten. Bij het atletiek- kampioenschap van het district Oost van de Politiesportbond werd hij eerste op het onderdeel hink-stap-sprong met een afstand van 13,25 meter, eerste bij het discuswerpen met een worp van 33,74 meter en tweede bij het kogelstoten met 12,28 meter. In het district West behaalde hij de eerste prijs en het kampioenschap met zijn hink-stap-sprong en het kogel stoten. Hier werd hij tweede bij het on derdeel discuswerpen. Op 22 augustus heeft hij nogmaals de kans zich te bewij zen. Dan bij de wedstrijden voor het dis trict Zuid. De nationale kampioenschap pen worden gehouden op 30 augustus in Rotterdam. „Ik hoop dat ik vrij kan krijgen. Ik volg op dat moment namelijk net een kader- kursus en ik weet niet of dat makkelijk te regelen is. Hier op het bureau is het meestal geen punt. De collega's vinden het allemaal wel leuk en ik krijg altijd veel medewerking. Ik zeg weieens tegen mijn vrouw dat ik maar drie hobby's heb en dat is sport, sport en nog eens sport. Elke dag train ik anderhalf uur bij de atletiekvereniging De Spartaan in Lisse en 's winters als het erg koud is ben ik op het ijs te vinden. Dan doe ik aan marathonschaatsen en leg elke keer zo'n 200 kilometer af. Daarna ga ik sa men met mijn collega Van der Berg naar Finland voor een alternatieve elfste dentocht. Eindelijk was het afgelopen winter ook mogelijk deze in eigen land te rijden", aldus de hoofdagent. De allround sportman neemt op het bu reau een speciaal plaatsje in. Al jaren is Braaksma de enige van het ongeveer 60 man tellende korps die rich zo intensief met atletiek bezighoudt. Hij is dan ook erg blij dat hij nu zeven collega's bereid heeft gevonden met hem het NSF-diplo- ma te halen. Tot nu toe was niemand hierin geinterresseerd. Wellicht steken meer sportieve agenten de kop op en blinkt binnenkort ait politiebureau uit in sportieve prestaties. De lokale onderwe reld doet er goed aan de sportprestaties maar weer eens op te vijzelen want an ders wordt de strijd in de achtervolging wel heel erg snel beslist. Sylvia van Leeuwen eestgangers Sleten ravage chter OORDWIJK - Een puin- lop van planten en aarde. |t was hetgeen de huis- ■ster van Residence Rem- [andt terugvond in de recre- f iezaal, na een nachtelijk ;stje van een drietal ordwijkers van Engelse af- nst, die bij landgenoten in flat op visite waren ge- st. dergelijk geestrijk :ht vloeide rijkelijk tijdens fuif en na afloop lieten en- gasten als ware stunt- frkers zich langs het balkon rbeneden zakken, anderen, twee dames (27 24) en een heer (3,3), die te waren voor acrobatische •ren, daalde via de trappen en haalden toen de bloem en leeg met bovenver- ;ld resultaat. Het levend be is van het wangedrag trof politie later op hun ka- lerjïrs in het dorp aan. Ieder hen bleek namelijk een int naar huis te hebben fgenomen. Jfuif Ie gj LEIDEN Volgens de voorzitter van het College van Bestuur van de Leidse universiteit, prof. dr. Cath, zal er waar schijnlijk geen openbaar rapport ver schijnen over de recentelijke radio-actie ve besmetting in het Zoölogisch Labora torium aan de KaiserstraaL Gisteravond werden hierover binnen de universiteits raad vragen gesteld door de heer F. Bi- schoff. De heer Cath stelde naar aanleiding van deze kwestie dat de directeur-beheerder, Maas, verslag doet aan het College. Het betreft in dit geval een interne rapporta ge, die niet voor publiciteit in aanmer king komt. In de beantwoording van de vraag aan de universiteitsraad zal men deze rapportage echter wel betrekken. De universiteitsraad heeft gisteravond zijn afkeuring uitgesproken over de nota Hoger Onderwijs Voor Velen, beter be kend onder de naam „nota Pais". Deze handelt over de invoering van een twee fase-structuur bij het universitair onder wijs. Het betrof een voorstel van de heer Klaassen van de Progressieve Partij. Deze afwijzing is gebaseerd op onder an dere het ontbreken van overleg tussen de minister en de instellingen voor hoger onderwijs. Belangrijker echter is misschien wel het feit dat deze herprogrammering van het wetenschappelijk onderwijs pas zinvol kan functioneren in een integrale struc tuur voor het gehele tertiaire onderwijs, dat wil zeggen inclusief de instellingen voor het Hoger Beroeps Onderwijs. Dit is in de nota Pais niet het geval. Daarom geeft de raad er de voorkeur aan dat men bij de inrichting van het wetenschappelijk onderwijs uitgaat van de onder de vroegere minister van On derwijs Van Kemenade ontwikkelde en uitgewerkte plannen in het kader van de Wet Herstructurering wetenschappelijk onderwijs. De universiteitsraad heeft ook rijn ver ontrusting uitgesproken over de proces sen die in Indonesië worden gevoerd te gen studenten. Deze werden daar ten tij de van de presidentsverkiezingen gear resteerd. Dit is gebeurd enkel op grond van het feit dat ze gebruik gemaakt had den van één van de elementaire mensen rechten, het recht van de vrije mening suiting. Het College van Bestuur zal deze verontrusting kenbaar maken aan de ambassadeur van Indonesië. Tevens zal men dan om inlichtingen over die pro cessen vragen. i de Wisselweg 17 is J. F. Ihouten straathandel in ge kte auto's, tevens amb. jndel in bloemen met een jste klantenwijk, gevestigd, de Iepenrode 30 is het vistratiekantoor van A. Omrigt gevestigd. i de Oranjegracht 35 is H. Linthout, reperatie van irzische tapijten, gevestigd. de Oude Rijn 102 is de (clamestudio De Bruyn ge- (stigd. de Rosmolen is onlangs Juweliersbedrijf van De ing gevestigd. de Rosmolen 36 is een kei in brood en banket a Van Rijnswou geopend. het Van Riebeckhof 8 is de Roode, reiniging van ri- n, gevestigd. de Sitterlaan 18 is de èisartsenpraktijk van E. K. lf>gelberg gevestigd, gekomen a Hoge Rijndijk 15. Aan de Breestraat 116 wordt per medio juli 1979 in de v.m. Parfumerie van Van Tol ,,'t Klokhuis", winkel in kunstnij- verheidsartikelen, gevestigd, gekomen van Hogewoerd 4. Aan de Pelmolen 1 is in het kantoor van de Leidse Spaar bank tevens een bijkantoor van het Ziekenfonds Leiden en Omstreken (ZLO) geves tigd. Aan de Sitterlaan 87 is in het kantoor van de Leidse Spaar bank tevens een bijkantoor van het Ziekenfonds en Om streken (ZLO) gevestigd. Aan de Haven 52 is „Haven store", winkel in lectuur en cosmetische-artikelen (sexboe- tiek) opgeheven. Aan het Noordeinde 13 is het pand van de kapsalon Koe- voets voor 350.000 te koop aangeboden. Aan de Rosmolen 32 is het poeliersbedrijf van Frans Borsboom gevestigd. (Van onze tennismedewerker) LEIDEN De winnaar van de wedstrijden, die komende week op tennispark Unicum worden gehouden, kan zich met recht districtskampioen noemen, want alle sterke B- spelers van de regio zijn op de districtskampioenschappen van de partij. Veertig man staan voor het heren-enkel spel B ingeschreven, waarbij Henny Koemans bovenaan de lijst staat. Tweede en derde staan achtereenvolgens Made ra en Van de Capellen. Dit had andersom kunnen zijn, gezien de overwinning van Van de Capellen in Alphen, maar de plaatsing op Unicum was natuurlijk al eerder ge maakt. Als vierde staat Peter Pau wels geplaatst. Gezien rijn vorm van de laatste tijd zou het het wel eens moeilijk kunnen krijgen om aan de verwachtingen te voldoen. He laas was Alfred Gelevert te laat met rijn inschrijving, want deze Noordwijker liet zondag in Sassenheim weer zien ook tot de top van de B- spelers te behoren. Henny Koemans kwam reeds tweemaal in actie en liet daarbij geen steek vallen. Eerst rekende hij af met Hans Ekker (6-2, 6-1) en daar na even probleemloos met Mare Nije (6-4, 6-0). Peter v. Paridon speelde zich in B in de kijker door Ad v.d. Berg een set afhandig te maken. Via 4-6, 6-2, 3-6 moest hij toch capituleren. In het da- mes-enkel B zijn de geplaat sten achtereenvolgens Ineke van de Meer, Annette Mein- inger, Milou Bron en Maureen Meyer. Een partij werd in deze categorie al gespeeld. Rosemarie Verdegaal schakel de Marjan Schouten uit. In het heren-enkel C lijkt Ed win Bosch voor een onbe dreigde zege te kunnen zor gen. Hans Tonjann, Mare Nije en Freek van de Capellen lij ken in ieder geval niet in staat hem van de titel af te houden. Hans Tonjann won gisteren van Rombouts (7-5, 6-- 3), Nije van Winkel (6-2, 6-0) en Van de Capellen van De la Bretonnière (6-1,6-3). Bij de dames staan Petra Wessels en Truus Tonjann als de twee voornaamste favorie ten genoteerd. Petra Wessels startte goed door een 6-4, 6-3 overwinning op J. Demminck. Truus Tonjann moest gelijk al alle zeilen bijzetten om Anita v. Bülck van zich af te houden (7-5,7-5). KATWIJK Een ritje per stoom trein door de Katwijkse duinen is vanaf zaterdag 30 juni weer moge lijk. De tocht voert ongeveer 12 kilometer over smalspoorbanen door het gebied van de Leidse Duinwa- termaatschappij. Het is dan weer mogelijk op nostalgische wijze ken nis te maken met de duinen van Katwijk, die van onschatbare waar de zijn voor de zuivering van het drinkwater. Het idee, om de industrie-stoomlocomotieven te restaureren, voor de toekomst te behouden en in werkende conditie aan het publiek te to nen, komt van de Nederlandse Smalspoorweg Stichting (NSS). Het smalspoorwegnet door de Katwijkse duinen wordt het hele jaar onder houden door ongeveer 30 enthousiaste mede werkers van de NSS. De stichting beschikt in totaal over vijf authentieke stoomlocomotie ven. Belangstellenden kunnen op 30 juni, 7, 21 en 28 juli en op 4 augustus een ritje in de stroomtrein meemaken. Vertrokken wordt vanaf de Frieze Weide, elk heel uur vanaf 10.00 uur tot en met 17.00 uur. De prijs be draagt voor volwassenen 4,25 per persoon en voor kinderen tot 12 jaar 3 gulden. Kinderen tot 4 jaar gratis. en van alles nog wat. „Ik word nu maar lid van de vereniging van cactussenliefhebbers, dan kom je aan meer variëteiten. Anders rit je maar op je eigen door te kweken en als lid van zo'n vereniging word je er ook veel wijzer in". Nou, van die wonderlijk bloeiende cactus, die zo veel lijkt op een groene vaas met witte bloemen, bezit Jan Pouw een stuk of veertig exemplaren. Kleintjes nog weliswaar, maar toch nu en dan al voorzien van vluchtige bloemen, witte of rode. Het bijzondere is, dat de bloem het slechts 48 uur uithoudt. Dan is het afgelopen en verlept de bloem. Pouw: s nachts bloeit-ie door, de bloem sluit zich niet. Zonde eigenlijk; zonder bloemen is er niet veel aan. Er komen altijd heel wat mensen naar kijken. Het is een soort familiebezit geworden. Een guldentje of driehonderd kan ik er wel voor krijgen, maar we houden hem mooi hier. Hij groeit een beetje krom, maar ik ben er toch trots op, met z'n 23 knoppen tegelijk in bloei. In het geheel ritten er ongeveer 80 aan die langzaam aan op bloeien staan. Per dag gaat dat nog even door, met die bloemen die uit de pluizen komen". Wie weet wat Jan Pouw nog allemaal uit de goede grond haalt als hij eenmaal achter rijn huis aan het broeien is geslagen. Toen Jan N.Pouw nog in de jachtbouw zat, was hij al aan de gang met cactussen of cacteeën. Hij is nu 63 en „rustend", maar met onverminderde ijver rit hij de stekelige planten achter de broek aanEn hij bereikt er iets mee. Zoveel zelfs, dat vrienden en magen op de resultaten afkomen. Ik zag deze week rijn grote trots: een pilaar van een cactus, ongeveer 70 centimeter hoog en bedekt ïem met een witte jwdj bloemenpracht. „Ik heb die eed plant nou al 45 jaar. Een voél klein bobbeltje was het toen jena nog en moet je nou eens kijken. Hoe die heet Ik evol| zou het echt niet weten Het n de zal vast wel een mooie are naam zijn. Ik ben geen het kweker, maar sinds een jaar of drie is het mijn grootste liefhebberijIk ben uitgewerkt hè, en wat moet je dan Op het ogenblik Ir- j heb ik een honderd of drie ■M van die cactussen. Die staan niet hier in mijn huis |-i aan de Berkenweg, maar in l een gastvrije kas aan de >e Galgekade hier in de Veen. radi Ik heb nu wel van de ge|. gemeente goedkeuring i u gekregen om een kassie van iidi zes bij drie meter achter mijn huis in de tuin te yqJ zetten". i/an 's Mensen lust is 's mensen j leven. Voor Jan Pouw-en deij zijn vrouw doet in van enthousiasme niet voor hem aan onder- betekent dat het veJ telen van cactussen en nj cactus-achtigen, geraniums Jan Pouw met z'n wonderlijk bloeiende cactus.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5