Geef ziektekiemen geen gelegenheid zich behaaglijk te ontwikkelen in een lauw temperatuurtje UANHUSUU P Gemak dient kamerbewoner; Meester' Vondeling verlaat na 33 jaar politiek Den Haag V OOKVOOR KAMER BEWONERS GELDT: Koelkast zet bacteriën de voet dwars Hallo, ho( woont u' DONDERDAG AFSCHEID VAN KAMERVOORZITTER BINNENLAND LEIDSE COURANT/ DINSDAG 26 JUN11979 Volgens de cijfers telde Ne derland enkele jaren terug 211.260 kamerbewoners, van wie 37.620 woningzoekenden en 173.640 kamerbewoners die min of meer tevreden waren met hun woongelegen heid. Op het ogenblik zijn er volgens een voorzichtige schatting zo'n 200.000 alleen staanden, die slechts één vertrek tot hun beschikking hebben. Een respectabel aan tal, dat doorgaans ook nog een behoorlijk hoge huur voor een zit-slaapkamer moet neertellen. Binnenkort wordt een rapport verwacht van het ministerie van volkshuisvesting over de woongelegenheid van studen ten en werkende jongeren. Het zal nader ingaan op de relatie tussen de huur en de aangeboden kwaliteit In de zogenaamde studenten tehuizen valt het met de huur nogal mee. Als bijzon der prettig wordt daar erva ren dat er een gemeenschap pelijke keuken is, waar men z'n potje kan koken. Veel studerenden en zelfs perma nente kamerbewoners hebben echter alleen een één- of tweepitsgastoestel, waarop ze een soepje laten trekken, een visje bakken of een roerei maken. Door deze onvermij delijke beperking moet de voeding wel in het gedrang komen. De kamerbewoner heeft nu eenmaal minder kans iets van zijn eten te maken dan degene die over een goed geoutilleerde keu ken en over voldoende tijd beschikt. Men kan slechts van een goe de voeding spreken wanneer alle voor het lichaam onmis bare voedingsstoffen in de juiste hoeveelheden door het keelgat glijden, er voldoende variatie in het menu zit en het eten smakelijk is toebe reid. Een snel in elkaar ge draaide hap naar binnen werken beïnvloedt het verte ringsproces. Goede voedingswaarden vindt men in: volkorenbrood, kant en klaar muesli, vlees, vleeswaren, vis, groente, aan- dappelen, bieten, gedroogde abrikozen (een nacht in wa ter zetten), vruchten, rozijnen en eieren. Gevarieerd eten is altijd goed. In vlees zitten nu eenmaal andere mineralen dan in vis, in spinazie andere vitaminen dan in spruitjes. Belangrijk is het bewaren van gekookt, gebakken of rauw voedsel. Brood bijvoor beeld mag geen spiertje schimmel vertonen, anders vormt het een gevaar voor de gezondheid. Zelfs de TINY FRANCIS broodtrommel waarin eniger mate beschimmeld brood is bewaard, moet worden uitge- sopt Hygiëne in de keuken betekent minder gevaar voor voedselvergiftiging en be smetting. De onlangs ontke tende herrie over varkens vlees, dat salmonellose (tyfus en paratyfus) zou veroorza ken bij de mens, legde weer eens de nadruk op verstan dig omspringen met voeding swaren. Besmetting veroorzakende kiemen worden door het vee voeder overgebracht door slachtdieren en kippen. Hier door kan zooönose (ziekte- overbrenging van dier op mens) worden veroorzaakt. Het kiemdragende slachtdier behoeft zelf geen ziektever schijnselen te tonen. Men wil nu naar een sanering van voedingsmiddelen voor vee en pluimvee. De besmetting zit in de ingewanden en vormt een direct gevaar voor de mens. De Keuringsdienst van Waren schenkt daarom speciale aandacht aan var kensniertjes, -lever etc. De narigheid is echter simpel te voorkomen door koeling en verhitting. Wat vlees be treft, dit dient onmiddellijk na een slachting te worden gekoeld. De taak van de be- reider van het vlees thuis ligt op hetzelfde vlak. Koel bewa ren en ziektekiemen geen ge legenheid geven zich behaag lijk in een lauw temperatuur tje te ontwikkelen. Het Voor lichtingsbureau voor de Voe ding stelt nuchter en zake lijk: „Door koken en goed braden worden schadelijke ziektekiemen gedood". Dus geen rauwe tartaar of rosé gebraden kalfsfricandeau eten als men veilig wil zijn. Koeling en verhitting houden salmonellae (er zijn verschil lende stammen van deze buikklachten en paratyfus veroorzakende ziekteverwek kers) buiten de deur. Kamer bewoners zijn en blijven in dit opzicht echter een be dreigde groep. Hoe gemakke lijk is het niet oude restjes ragout of gehakt in een ome let te verwerken of los ver pakte vleeswaren iif een kast te leggen en te denken: nu ben ik drie dagen onder dak voor mijn broodbeleg. De ruimte van kamerbewo ners is vaak beperkt De meeste kasten munten niet uit door koelheid. Onnodig te zeggen, dat hygiëne in de ruimte waar voedsel bewaard of bereid wordt, altijd werkt in het voordeel van de ge zondheid. Rondscharrelende muizen of het geopend laten liggen van een pakje vlees waren in de koesterende zon nestralen op een geïmprovi seerd aanrecht, zijn omstan digheden die bacteriën goed bevallen. Ze vermeerderen zich in het voedsel. Hier kan men spreken van seizoens beïnvloeding. De koelkast zet ziekteverwekkers echter „de voet dwars". Feitelijk zou iedere kamerbe woner zich een koelkast moe ten aanschaffen en dan het liefst een, die een diepvries vak heeft Hierin kunnen vei lig groente, vlees, kipproduk- ten en jus d'orange (schim melt gauw) worden bewaard. Het Instituut voor Technisch Onderzoek van de Neder landse Vereniging van Huis vrouwen heeft een aantal ta felmodellen van koelkasten op de korrel genomen, die weinig plaats innemen. Het testte 14 exemplaren, die el kaar in doelmatigheid en elektrisch verbruik weinig ontlopen. Ze kwamen van vier verschillende fabrikan ten, die ze onder een andere merknaam maar met hetzelf de mechanisme in de handel brachten. (Brochure te krij gen bij Stichting Vergelij kend Warenonderzoek). Het waren allemaal 3-sterren- kasten, waarin men het voed sel in het vriesvak van één tot drie maanden bewaren kan. Ideaal voor kamerbewo ners, die niet zoveel tijd heb ben om boodschappen te doen. De inhoud varieerde van 125 tot 150 liter (prijs vanaf 450,-). Het onderzoek bracht aan het licht dat fa brikanten in principe wel een jaar garantie geven, maar dat als er iets mis is, men bij het gratis repareren bin nen de garantietijd toch de zogenaamde voorrijkosten be rekent. Het Instituut raadt daarom aan dit tevoren te vragen... Belangrijk voor ka merbewoners is ook het ge luidsniveau van een koelkast, zeker in een beperkte ruimte. De merken die het minst la waai maken zijn: Bauknecht TV 1601, Bosch KS. 162 en Zoppas P 1063 T. Deze koel kasten nemen weinig ruimte in, ze vriezen goed en ver bruiken aan elektriciteit 1,2 tot 1,6 kW per uur. De bewaartijden van voe dingsmiddelen moeten altijd goed in het oog worden ge houden. Op de pakjes staat vaak de uiterste consumptie datum, waarop bij de aan koop moet worden gelet En wat het opbergen betreft: los verpakt vers vlees flapjes, ge hakt) kunt u bij thuiskomst het best direct uitpakken en bewaren in een koelkastdoos of in aluminiumfolie. Voor verpakte spullen in de ver pakking laten en in een koel kastdoos of aluminiumfolie in de koelkast doen. Vacuüm verpakte boodschappen in gesloten verpakking bewaren. Als de verpakking eenmaal is opengemaakt brengt we derom de koelkastdoos of aluminiumfolie uitkomst. Kaas en brood kunnen het best in een plastic zak of in folie worden bewaard. Over gebleven voedsel moet in een open pan of schaal eerst af koelen en kan daarna, afge dekt met folie, in de koelkast worden bewaard. Wie geen koelkast heeft kan de voedingswaren het best uit de zon op een balkon of in een beschaduwd raamko zijn „op de tocht" zetten. Voor hem of haar geldt wel, dat restjes alleen in de win- Een aantal werkende jlJ geren van het C.N.V., <f trict Zuid-Holland, ha onlangs de telefoon gepfj om her en der kamerbei ners op te bellen De doeling was antwoord krijgen op vragen als: groot is uw kamer? 1 veel huur moet er won betaald? Hoe staat het i de kookgelegenheid? ML ook kamerverhuurdf konden hun hart uitstorj over hun huurders. De I sultaten van deze telefoi gesprekken plus de uitsj van een onder alle Zij holiandse gemeenten houden enquête op punt, zullen binnenkort i de officiële instanties w den aangeboden Uiteinf lijk doel: verbetering vj de omstandigheden wa{ onder de kamerbewon moeten leven Eén kamér, óenelektrisch tje, geen of te weinig ruin) om voedingswaren op te bi gen, dat is veelal het bee) waarmee de kamerbewoner noegen moet nemen. termaanden bewaard 1_„_ worden en dan natuurlijk t een koele plaats. Speciaal voor de kamerbewoners, die slechts de be schikking hebben over een éénpit- tertje, geven wij enkele gemakkelij ke schotels, die niet al te veel in spanning vergen. VARKENSVLEES MET GEMBERSAUS Ingrediënten: 100 gram varkenslapjes, zout, peper, 5 nootjes ge mber, stukje boter of margarine. Lapje zouten en met peper bestrooiea Bruin bakken in de boter. Nootjes gember snipperen en bij de jus voegen met een scheutje water. Het vlees in ongeveer 20 tot 25 minuten zacht jes gaar stoven. VITAMINENHAP Ingrediënten: 2 grape fruits, 1 komkommer, 40 gram radijsjes, 4 plakken ham, 1 potje Bulgaarse yoghurt, zout, peper, worcester- saus, paprikapoeder, peterselie. Halveer de grapefruits, haal het vruchtvlees eruit en verwijder de velletjes. Was de kom kommer en snijd ze in kleine blokjes (jonge komkommer per pond te koop). Flinter de ra dijsjes in plakjes en de ham in reepjes. Maak een mengsel van de yoghurt met het zout en de kruiden (goed op smaak). Mik alles door elkaar en roer het goed. Doe de cocktail daarna in lT uitgeholde grapefruLI SLAATJE Meng fijn gesneden met gesnipperde ui gesnipperde zure pel. Meng er handvol rozijnen dof en maak het geheel I met een mengsel va mayonaise en zul room (sour cream). (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Donderdag, de laatste vergaderdag vóór het zo merreces, neemt de Tweede Ka mer afscheid van haar voorzitter. Dr. Anne Vondeling (63) zal dan voor de laatste maal in de voor- zittersstoel zitting nemen omdat hij per 17 juli bedankt heeft als Kamerlid vanwege zijn benoe ming tot lid van het Europees Parlement. Het lijdt geen twijfel dat zijn politieke vrienden én te genstanders hem zullen huldigen als een echt „sieraad van het par lement". Algemeen wordt zijn vertrek als een groot verlies voor de Kamer beschouwd: een parle mentariër met een rijke ervaring verlaat het Binnenhof. Terecht wordt hij op grootse wijze uitge luid. Anne Vondeling (een van zijn voorvaders was inderdaad een vondeling) werd 2 maart 1916 in Appelscha geboren. Na de rijks- HBS in Assen gevolgd te hebben studeerde hij aan de Landbouwho geschool in Wageningen. In Leeu warden werd hij directeur van de Coöperatie Landbouwboekhouding (een accountants- en belastingkan toor), een functie die hij na de Tweede Wereldoorlog nog enige tijd combineerde (dat kón toen nog) met het lidmaatschap van de Tweede Kamer In 1948 p romp- veerde hij in Wageningen op het proefschrift „De bedrijfsvergelij- king in de landbouw". In 1946 begon zijn politieke loop baan. Hij deed toen, zoals gezegd, zijn intrede in de T\veede Kamer voor de op dat moment nog piep jonge PvdA. Anne Vondeling nam in de fractie met name landbouw zaken voor zijn rekening, maar hield zich ook met de financiële politiek bezig. Al spoedig viel hij op door zijn spitse aanpak en dui delijke manier van formuleren. In 1958 werd Vondeling de logi sche opvolger van Sicco Mansholt als minister van Landbouw. Visse rij en Voedselvoorziening, die het landbouwbeleid sinds de bevrij ding gevoerd had. Mansholt werd toen EEG-commissaris. Vondelings (eerste) ministerschap duurde maar kort; al in 1959 viel het laat ste kabinet-Drees en de PvdA kwam in de oppositie terecht. Vondeling werd daarop weer „ge woon" Kamerlid, maar korte tijd daarna tevens hoogleraar aan de universiteit in Groningen, waar hij enkele jaren „internationale orga nisaties" doceerde. In 1963 werd hij voorzitter van de PvdA-Kamer- fractie; als zodanig leidde hij de oppositie tegen het kabinet-Marij- nen. Twee jaar later werd Vonde ling opnieuw tot het ministerschap geroepen. Bij de formatie van het kabinet-Cals prefereerde hij de portefeuille van Buitenlandse Za ken, maar het werd die van Fi nanciën. Ook trad hij op als vice- minister-president Het was geen gemakkelijke tijd voor Vondeling, daar in het oude gebouw aan de Kneuterdijk. Al in de herfst van 1966 kwam het ka binet ten val (in de „nacht van Schmelzer"). Niet alleen de WD, maar ook de KVP en de CHU bleken tal van bezwaren tegen Vondelings financiële beleid te hebben Voor de derde maal werd Vonde ling Kamerlid. In 1969 koos het PvdA-congres hem tevens als par tijvoorzitter, welke functie hij tot 1971 bekleedde; daarna werd het partijvoorzitterschap een volledige dagtaak. Eind 1972 volgde Anne Vondeling Frans van Thiel op als Kamer voorzitter. De Kamer moest er erg aan wennen dat niet meer de zwierige Brabander Van Thiel maar de strenge Fries Vondeling haar leidde, maar ze had daar ten volle vrede mee. Wanneer Vondeling medio juli uit de Kamer vertrekt zal hij, met en kele korte onderbrekingen, niet minder dan 33 jaar in het Neder landse parlement zitting hebben gehad. Waarom deze opsomming van functies? Wel, in de eerste plaats omdat Vondelings loopbaan in drukwekkend is. Slechts zeer wei nigen hebben zolang in de Kamer zitting gehad. Maar óók om even te accentueren hoe trouw Anne Vondeling „zijn" parlement geble ven is. Hij heeft er nooit genoeg van gekregen en heeft er in feite nóg niet genoeg van. Het is tekenend voor Anne Vonde ling dat hij nu voor een zetel in het Europees Parlement-nieuwe- stijl getekend heeft. Zijn pioniers geest heeft hem nooit in de steek gelaten. Toen we onlangs een ge sprek met hem hadden naar aan leiding van zijn lijstaanvoerder- schap bij de eerste Europese ver kiezingen raakte hij helemaal op dreef toen hij ging spreken over de kansen die dit nieuwe Europe se Parlement heeft. Vol ideeën gaat hij volgende maand naar Straatsburg; ook daar zal hij niet aflaten te hameren op het grote goed van de parlementaire demo cratie. Vondeling heeft het als Kamer voorzitter niet gemakkelijk gehad en het zich ook niet gemakkelijk gemóékt. Zijn „schoolmeesterach tig" optreden heeft nogal eens irri tatie gewekt, maar laten we wél wezen: het is in de vaak roerige Tweede Kamer hard nodig dat dit college krachtig geleid wordt. Hij heeft de Kamer steeds zo geleid, dat hem geen partijdigheid aange wreven kon worden. Zeker, er zijn wel eens wrijvingen geweest, denk maar aan zijn aanval op Van Agt toen die lijsttrekker van het CDA werd, maar tot die aanval werd Vondeling gemotiveerd door een uitlating van Van Agt die bepaald niet vleiend was voor „de poli tiek". Vondelings uitval was ontac tisch, maar de vrede was snel weer getekend. Zo waren er wel meer mens* OS groepen die aanvaringen meterei deling hadden, maar steeds kon gezegd worden dat Von< ste uit liefde en respect voor hel!n lement handelde. k>st eze Hoewel hij donderdag afs srei neemt als Kamervoorzitter eif I Kamerlid vertrekt, zal hij nog d nigmaal op het Binnenhof ter schijnen. Hij vindt het irr va van zeer groot belang dat e en hechte band komt tussen dog derlandse Europarlementariëi >eel de beide Kamers dersStaten-l ins raai. Vondeling heeft daarvo<nd< lerlei ideeën aangedragen e uslï die zeker uitvoeren. Bovendieet hij ongetwijfeld veel contact ran zijn kiezers onderhouden. ost- Vondeling, Fries, socialist, >or< craat en parlementariër in ha eed nieren, gaat nu een nieuwe jede de in zijn werkzaam leven Irtol moet. De Nederlandse politiek) e zeker blijven profiteren van kir sobere politicus, die onder aat bekend staat als onvermoe e strijder, als niet-roker, niet-di as én verwoed fietser; door we on wind fietst hij dagelijks varI flat in Scheveningen naar het nenhof, en terug. r* Zijn belezenheid is befaam Cl zijn lust tot publiceren groc drie boeken die hij in de a pen tien jaar schreef kregelo recht een grote oplage en wordt verwacht dat hij noj meer boeken zal schrijven pers aan het Binnenhof verli V. hem een vriend (want dat i ondanks zijn bekende kers praak van december 1978). we hier ook zijn grote akt je voor de pers in het algemeerrs h men, plus de energie die hij lang in de voetbalvereniging J d buur in Leeuwarden stak. "b Vondeling verdwijnt uit de K fcei en de Nederlandse politiek, Prs „de" politiek wordt door heis j ker niet in de steek gelaten. gendeel, met vernieuwde ei werpt hij zich nu op het Eur parlementaire werk in StVer burg, Luxemburg en Bron? waar zeer veel van hem ven r.j wordt e!d EVERT MATHIES

Leidse Courant | 1979 | | pagina 12