r9Cultureel centrum waarin plaats moet zijn voor burger in het algemeen Bewoners Steenstraat stellen onoverzichtelijke verkeerssituatie aan de kaak Sumatrastraat is onleefbaar rlrandewijn jn -)ckand roll Keukens van klasse. poggenpohl Knallend slot van Minerva «3__ LEIDSE COURANT MAANDAG 25 JUN11979 PAGINA 3 ft „DE LEIDSE KRING" OPENT BINNEN DRIE WEKEN DE POORTEN Peter Brant senior (rechts) en Kok Holverda, de eigenaar van de oude apostolische kerk waarin nu een cultureel centrum gevestigd gaat worden. LEIDEN De gemeente Leiden is een vereniging rijker. Geen opzien barend gegeven in deze door de nieuwe verenigingwet gestuurde tijd waarin notarissen en de Ka mer van Koophandel de nieuwe aanvragen maar nauwelijks aan- 5 kunnen. Het wordt opvallender als •tjj naam en doel van de vereniging u,3aan de orde komen. De vereniging „De Leidse Kring" stelt zich name lijk ten doel zich in te spannen voor de „ontwikkeling en ontspan ning van z'n leden in de ruimste zin van het woord." Een nogal rui me omschrijving en dat was nu ook net de bedoeling van initiatief nemer, mede-oprichter en nu Leid se Kring-voorzitter Peter Brandt senior. „Wij wilden ons niet bij voorbaat vastpinnen op een aantal zaken. Daarom hebben wij in de statuten voor een zo ruim mogelij ke omschrijving gekozen, een zo ruim mogelijke doelstelling. Waar door we in de „Leidse Kring" wer kelijk alles kunnen gaan aanpak ken. waarvan we denken dat er in teresse bij de leden voor zal be staan. „De Leidse Krmg" - Peter Brandt noemt het zelf een soort cultureel centrum, een sociëteitachtig gebeu ren waarin met name plaats moet zijn voor de „burger in het alge meen". „Een vereniging als de onze is eigenlijk alleen nog maar bekend in studentenkringen, als ik het goed heb zijn er vijf studentensociëteiten in totaal hier in Leiden. Ik denk dat er ook bij de Leidse burgerij behoefte bestaat aan een dergelijke instelling. Overigens is het natuur lijk niet zo dat studenten geen lid zouden kunnen worden van onze Kring, punt is alleen dat het wél een open vereniging zal zijn." De vereniging zal voornamelijk op educatief, recreatief en cultureel ge bied actief zijn. Brandt noemt een aantal mogelijkheden op. „Cursus sen, lezingen, muziekbijeenkomsten, films, discussieavonden, buurt bijeenkomsten, culinaire, wijnproef- en contactavonden en misschien wel taalcursussen voor buitenlandse gastarbeiders." Een nogal uitgebreid scala (Brandt: '„En dan vergeet ik er vast nog wel een paar") dat dan zal moeten worden afgewerkt in het verenigingsgebouw van de „Leidse Kring", de oude apostolische kerk in de Rembrandtstraat. De ideale ruimte voor Brandt en de zijnen die ook zal kunnen worden benut voor dam, kaart- en bijvoorbeeld schaakpraktijken. De voorzitter over de vorm waarin het allemaal gegoten dient te worden: „Het be stuur stelt zich voor het geheel in commissievorm te gaan doen. Voor elke aparte activiteit dient gewoon een aantal mensen te staan die dat geheel in goede banen moet gaan leiden. Daarom hebben we trou wens ook de naam Kring genomen. Gedachtig aan de vroegere Muider- kring van P.C. Hooft is het ook onze bedoeling zoveel mogelijk ver schillende zaken binnen een geheel, een Kring, te bundelen." Naar de idee van Brandt is er be paald behoefte aan een vereniging zoals de „Leidse Kring" die wil zijn. Akkoord, je kunt stellen dat we op z'n minst deelgebieden gaan overnemen van buurt, en wijkvere- nigingen die al veel langer actief zijn. Maar instellingen als Troef, Breehuis en Volkshuis kennen alle maal wel één nadeel: de politieke gerichtheid. Er is geen enkel buurt- of clubhuis dat a-politiek werkt. Wij willen dat wel, zullen dat ook doen. Als „Leidse Kring" willen wij uit sluitend sociaal-economisch bezig zijn, zonder eenzijdige politieke bin ding met wie of wat dan ook." Een ander verschil met de reeds gememoreerde instellingen vindt Brandt in de leeftijdsgroep die de Kring hoopt te bereiken. „Wij wil len duidelijk een wat andere, oude re groep mensen gaan interesseren voor onze activiteiten. In een on langs uitgevoerd marktonderzoek is ook duidelijk geworden dat er juist bij die groep behoefte bestaat aan een plaats, een vereniging in dit ge val, waar gezellig kan worden uit gegaan." Dat marktonderzoek was overigens in eerste instantie gericht op een duidelijk andere activiteit van Pe ter Brandt en met hem de eigenaar van die oude apostolische kerk in de Rembrandtsteeg, Kok Holverda. Oorspronkelijk leefde bij dit twee tal de idee een pub in Engelse stijl te realiseren op deze plek. Late protesten van de wijkvereniging uit de Pieters- en Academiewijk, het niet verstrekken van een hore- cavergunning en het uiteindelijk zelfs stopzetten van de verbouwing binnen het pand door de gemeente Leiden, voorkwamen de tot stand- koming van een dergelijk café. En, hoewel de aanvraag voor de ver gunningen door Holverda nog al tijd niet is ingetrokken, werd de mogelijkheid dat die pub er inder daad zal komen dermate klein dat Holverda uiteindelijk besloot het „Blijft het feit", vervolgt Peter Brandt, „dat we nu op deze wijze die door ons in de oude opzet be doelde groep op deze manier in commissievorm ook zouden kunnen bereiken. De groep die in eerste in stantie op zoek is naar rustig uit gaan én daarbij zich op non-politie ke basis wil ontspannen en laten informeren. Zonder dat politiek ge oriënteerde welzijnswerkers zich daarmee behoeven te bemoeien. Binnen drie weken hoopt de „Leid se Kring" zich aan de Leidse bevol king te kunnen presenteren. Dit zal dan via een introductieavond ge> beuren. Voor de kosten van het lid maatschap behoeft overigens nie mand het te laten. Vijf gulden voor een half jaar kan niet overdreven veel worden genoemd. Wel zal voor de commissieactiviteiten eveneens een bijdrage worden verlang- d,„Maar ook dat zal geen kapitale bedragen gaan vergen", verldaart Brandt nog. „Afhankelijk van het evenement moet er overigens wel wat geld worden gevraagd, omdat we in principe zonder subsidie van start zullen gaan met onze Kring." De Leidse democraat De afdeling Leiden van D'66 houdt op 29 juni de jaar lijkse algemene leden vergadering. Plaats van handeling is dan het Pieterskerkzaaltje aan het St. Pieterskerkhof nummer 16. De aanvang van de ALV is gesteld op 20.00 uur. Een aankondiging die kan worden gevonden in bet onafhankelijke afdelingsblad van D'66-Leiden, de Leidse democraat genaamd. Maar er is meer te lezen in dat blad. nummer drie. jaargang één. Een open brief van Leids voorzitter P. van der Heiden bijvoorbeeld. De Leidse democraat (2) Een open brief waaruit duidelijk wordt dat het niet over weldigend goed gaat met de Leidse afdeling van de par tij. die zich landelijk nog altijd mag verheugen op een groeiende ledenkern. Terugblikkend op .Jiet jaar" (op 31 mei was het een jaar geleden dat de gemeenteraadsver kiezingen plaatsvonden) stelt Van der Heiden dat de vo rig jaar ontworpen plannen in werkelijkheid niet echt uit de verf zijn gekomen. Positieve punten zijn er wel (de fractie draait redelijk, de afdeling is zowel naar binnen als naar buiten redelijk georganiseerdmaar er zit toch een katertje onder het aanvankelijke D'66-groen. De frac tie worstelt met het probleem een eigen gezicht te blijven tonen als onafhankelijke partij, de ondersteuning van de werkgroepen is nog niet optimaal ontwikkeld, het aantal actieve leden is van veertig teruggelopen naar vijftien twintig en er zijn frustrerende communicatiestoornissen opgetreden tussen bestuur en een aantal personen. De Leidse democraat (3) Ook goede voornemens boren bij een jaarwisseling. Zo ook nu. Aan de nodeloze energieverspilling, door Van der Heiden gesignaleerd, dient zo snel mogelijk een ein de te worden gemaakt Niet meer langs elkaar heenpra- ten, maar de wél aanwezige energie zodanig kanaliseren dat de afdeling er werkelijk beter van wordt en zijn elan van een jaar geleden weer terugkrijgt Van der Heiden nodigt in zijn open brief daartoe elk actief lid uit zijn of baar suggesties te leveren voor een beter functioneren van de afdeling. Na nog te hebben bena drukt dat de afdeling slechts datgene is wat de leden er van maken, besluit Van der Heiden zijn schrijven met een subtiele belofte. Er zal worden uitgekeken naar een wat niimere gelegenheid indien het traditionele D'66- zaaltje op het St. Pieterskerkhof op 29 juni, tijdens de algemene leden vergadering, te klein zou blijken... Majorettes De majorettes van de Leidse Harmoniekapel behaalden afgelopen zaterdag met 150 punten een eerste prijs tij dens het bondsconcours in Poeldijk. Het concours werd gehouden door de Federatie van Katholieke Muziekbon- den in Nederland. )k het derde straatfeest van Brandewijnstraat is dit ekeinde weer een succes 'orden. De bewoners van de s huizen in deze straat, die ee jaar geleden het feest telden ter gelegenheid van t honderdjarig bestaan van de aat, vonden elkaar dit keer w ug in het „rock and roll" de dperk. Vetkuiven en lelahoep-wedstrijden vormden ook de ideale combinatie tot laat in de terdag)nacht feestelijk werd klonken. LEIDEN Bewoners van de Steenstraat en omgeving hebben bij het Leids gemeentebestuur de gevaarlijke verkeerssituatie van hun woonomgeving aan de kaak gesteld. Tevens hebben de bewoners kritiek geuit op het politieoptreden tegen de auto mobilisten die hun voertuigen regelmatig hall op de stoep van de Steenstraat zetten, waardoor de verkeerssituatie nog onover zichtelijker wordt. De bewoners stippen in een brief aan het gemeentebestuur twee gevaarlijke si tuaties voor fietsers aan. En wel het feit dat fietsers komende over de Prinsesse- kade vanuit de richting Breestraat, die in de richting Steenstraat rijden de ter plaatse zeer drukke verkeersstroom moe ten kruisen om bij de gele fietsersstrook te komen. Ook de situatie bij de kruising Morsstraat/Steenstraat is met name voor oudere verkeersdeelnemers zeer gevaar lijk, volgens de briefschrijvers. Automo bilisten die van de Beestenmarkt komen, letten in eerste instantie op het verkeer dat van de Steenstraat komt Een en an der heeft al vele keren tot aanrijdingen of bijna-aanrijdingen geleid. Bovendien schept de kruising aanzienlijke proble men voor fietsers die vanaf de Blauw- poortsbrug de Morsstraat in willen rij den. Voor automobilisten is met name de T- kruising Steenstraat/Breestraat onover zichtelijk. De bewoners stellen dat het voor automobilisten die van het parkeer terrein afkomen, bijna ondoenlijk is, wijs te worden uit de situatie. Te laat komt het bord „verboden voor motorvoertui gen" in zicht. De autobestuurder kan drie dingen doen: toch de Steenstraat in rijden, tegen het verkeer in achteruit te rugrijden of de meestal verstopte en voor de automobilist onbekende Narm- straat inrijden. In dit verband wijzen de bewoners te vens op het politie-optreden in de Steen- straat Zij stellen het terecht te vinden dat de politie verbaliserend optreedt te gen automobilisten die van het parkeer terrein de Steenstraat opdraaien. Het is hen echter een raadsel waarom niet wordt opgetreden tegen automobilisten, die 's avonds hun voertuigen bij de krui sing op het trottoir zetten en hierdoor het zicht voor het passerend verkeer be lemmeren. ADVERTENTIE Komfort, kwaliteit en door dacht design. Kenmerkend voor een Poggenpohl keuken. Met veel praktische snufjes. Met vele verborgen kwaliteiten. Kom eens langs. Ziet u zelf hoeveel extra's een Poggenpohl u biedt. Zonder dat u meer betaalt. b v. Gebr Rolffs Handelmij. Industrieweg 14 De Grote Polder Zoeterwoude-Rijndijk Tel. 071-899206 slomer Flora in. on Menkenhal 6 !IDENIn de Leidse Ton cnkenhal wordt in de perio- van 27 juli tot en met 5 igustus een unieke zomer- oemtentoonstelling gehou- d ter gelegenheid van het jnsburgse bloemencorso dat 31 n voor de 25ste maal langs traject Rijnsburg-Oegst- •t-Leiden-Noordwijk zal 1 tkken. tentoonstelling, die door n nostalgische sfeer een bij- I8énder karakter zal dragen, i i I onder de naam „Zomer dra" worden gehouden. De l' richting van deze ten-toon- 0 j tiling is in handen van Her- S) m van de Berg, die als 16 aem-arrangeur al meerdere ntoonstellingen en corso's in men- en buitenland op zijn Ivn am heeft staan. (S) 10.1 ADVERTENTIE HHANAU Lectuur- /£bak 99.75 jJ^Manauhal bO Aalmarkt 4 - Leiden Tel. 071-140493 STICHTING WUKCOMITE DE KOOI: LEIDEN De stichting: wijkcomité De Kooi heeft zich bij het college van b en w beklaagd over de, wat zij noemt, onleefbare stituatie in de Sumatrastraat. Volgens de stichting is het ver keer in de straat enorm toegenomen. Vermoede lijk doordat men de stoplichten aan de Engelen- daal in Leiderdorp wil vermijden. Het gevolg voor de bewoners van de Sumatrastraat is dat slapen bijna onmogelijk is geworden, evenals het kijken naar televisie. De stichting spreekt er haar misnoegen over uit dat de straat nog steeds niet is gereconstrueerd zoals op de gemeentelijke tekeningen is aangegeven. In het gedeelte Sumastr,astraat tus sen de Lage Rijndijk en de Javastraat lopen het trottoir en het rijwielpad zonder enige afscheiding parallel. Het is dan ook al vaak tot aanrijdingen tussen voetgangers en bromfiet sers gekomen. Bij regen blijkt het water in de straat niet weg te lopen. Voorts maakt de stichting de gemeente erop attent dat er sedert november bergen vuil in de straat liggen. Dit zijn overblijfselen van de werkzaamheden. Op korte termijn wenst de stichting een gesprek met het ge meentebestuur over de onbevredigende situatie in de Suma trastraat Zij verwijt het gemeentebestuur dat het gedane toe zeggingen niet is nagekomen. De lustrumfeesten van Minerva hebben dit weekeinde een knallen slot bereikt. Het Van der Werfpark stond centraal In het studentenfeest. Veel attracties verhoogden de algemene feestvreugde, die de nacht lang voortduurde. Veel overlast hebben de studenten niet veroorzaakt. De Leidse politie meldde in elk geval gisteravond, dat alles zonder problemen was verlopen en dat er weinig of geen klachten waren gewees vanuit de burgerij. Ook de optocht door de stad van zo'n kleine tweeduizend reünisten, verliep zaterdag vlekkeloos. Waarschijnlijk parkeerverbod voor Vlietweg LEIDEN De Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland overwegen om voor een ge deelte van de Vlietweg een parkeerverbod vast te stellen, zodat hulpverlenend verkeer als ambulance en brandweer van de weg gebruik kan blij ven maken. Voor deze maatregel hebben omwonenden van de Vlietweg vorig jaar juni een verzoek ingediend. Het gedeelte van de Vlietweg buiten de be bouwde kom, ter hoogte van de Volkstuinvereniging „Oost- vliet" wordt gedurende de maanden april tot oktober veelvuldig als parkeerplaats gebruikt Alle aan de Vliet weg gelegen recreatieve be drijven hebben een eigen par keervoorziening. Bij de uit breiding van de verenigingen is geen rekening gehouden met de noodzakelijke vergro ting van de parkeerplaatsen. Hierdoor wordt vooral tijdens de zomermaanden een groot deel van de Vlietweg door ge parkeerde auto's in beslag ge nomen. De maatregel is alleen voor de maanden april tot ok tober van kracht

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3