optrauss' laatste gooi naar de macht Nederlandse wensen in landbouwberaad alle ingewi HERLEEFT IN RECHTSZAAL >6! OAS oneens OVERVAL NAVO-BIVAK over Nicaragua Amnesty start actie voor „verdwenen" Argentijnen TRIjl) TUSSEN ZUSTERPARTIJEN IN BONN LAAIT HOOG OP Servische kaper geeft zich over DEN HAAG Amnesty International, de organisatie die zich inzet voor politieke gevangenen, heeft gisteren het startsein gegeven voor een internationale campagne tén behoeve van de ongeveer 15.000 „verdwenen" Argen tijnse gevangenen. Zij doet dit door het vrijgeven van een lijst met 2665 namen van vermisten. Op deze manier hoopt Amnesty opheldering te krijgen over hun lot. In het kader van deze campagne bezoeken twee „dwaze moeders van het Plaza de Mayo" verschillende landen in Europa. Met. de „dwaze moeders" worden ongeveer honderd vrou wen in Argentinë aangeduid, die op het Plaza de Mayo in Buenos Aires protesteren tegen de' verdwijning van hun echtgenoten, kinderen en kleirüdnderen. Die verdwijningen zijn met de militaire staatsgreep van 1976 begonnen. De militaire machthebbers hebben zich toen ten doel gesteld alles dat links heet koste wat het kost te laten verdwijnen. Met „links" worden leden van de guerrillabewegingen in Argentinië bedoeld, maar ook journalisten, studenten, vakbondsleden, hoogleraren, kort om iedereen die zich op een of andere manier niet ge draagt naar de wensen van de militairen; zij worden vaak voor de ogen van familieleden van straat opgepikt en men hoort in de meeste gevallen niets meer van hen. „De dwaze moeders van Plaza de Mayo" proberen al ja ren achter de verblijfplaats te komen van hun familiele den. Rechters weigeren hen hierbij te helpen. Waarschijn lijk zijn zij bang vandaag of morgen ook opgepakt te worden door politie of leger, die immers het brein achter de ontvoeringen zijn. De moeders komen- elke donderdagmiddag bijeen op het plein Plaza de Mayo hieraan danken zij hun naam maken een stille ronde om het plein en fluisteren elkaar zachtjes de dingen die ze meegemaakt hebben in de oren. De politie van Argentinië hééft de vrouwen verboden bij elkaar te komen, maar dat verhindert hen niet in kleine groepjes de aandacht van de mensen te trekken. Gere geld slaat de politie, die elke donderdag in de zijstraten staat te kijken, de vrouwen uit elkaar, Sommigen worden opgepakt en in de meeste gevallen een paar uur later weer vrijgelaten. De oude en jonge, rijke en arme vrouwen blijven protes teren. Ze voelen zich verbonden door het lot en ze heb ben één gemeenschappelijk doel: het terugvinden van echtgenoot, kind of kleinkind. Amnesty International wil daaraan meewerken. De publi catie van de lijst met namen die zij heeft verzameld, is de eerste aanzet om de wereld opnieuw met de neus op de gruweldaden van president Videla te drukken. Het in ternationale secretariaat van Amnesty International in Londen verklaarde dat zij over een „ongekend gedetail leerde informatie" beschikt „Er moest een computer aan te pas komen om onze onderzoeksafdeling in staat te stellen de duizenden namen, nummers van identiteitspa pieren, nationaliteiten en data van verdwijningen met el kaar te vergelijken en te controleren", aldus Amnesty. De organisatie vermeldt voorts dat de lijst onvolledig is en dat zij informatie heeft over nog honderden andere ge vallen. Ook in andere Latijns Amerikaanse landen, waar de mi litairen via een staatsgreep aan de macht zijn gekomen, komen dergelijke praktijken als in Argentinië voor. Men sen worden opgepakt en gemarteld en familieleden horen vaak niets meer' van hen. Van een eerlijke rechtsgang is zelden sprake. De politieke situatie in Peru, nog niet zo verziekt als in Argentinië en Brazilië, is volgens de gegevens van Am nesty International weer op de goede weg. Dat wil zeg gen dat in dat land het aantal politieke gevangenen af neemt Zaten in het begin van de jaren '70 vele duizen den onder vaak slechte omstandigheden in kampen en gevangenissen, op dit moment betreft het nog enkele tientallen. NETTY BOGERS ITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 22 JUN11979 PAGINA 11 acht. gemijt ïen o| rkeer irder ovei op d< is zei «Wan onze correspondent Ami van Vree) fN - „De geest van Strauss zweeft de wateren van Bonn". Met deze re- jatig herhaalde mededeling wilde iz-Josef Strauss laten weten dat hij de aanvaarding van het ambt van mi- er-president van de deelstaat Beieren et najaar van 1978 niet van het „gro- politiekc toneel verdwenen was. De 'urtenisssen van de laatste maand heb- bewezen dat zijn geest zelfs steeds triëlere vormen begint aan te nemen, als mogelijke kandidaat voor het kan- j-schap bij de Bondsdagverkiezingen ^980 krijgt hij steeds vastere bodem l%r de voeten. Strauss' aankondiging op die gedenk- Vdige Hemelvaartsdag (nog geen 24 uur op d<ie verkiezing van zijn protégé Carstens hebb Westduits president) dat hij bereid was di voor de kandidatuur als kanselier be- egtuij ibaar te stellen, bracht de schilderach- Voor spullebaas uit de zuidelijke blauwwitte 'a taat een kermis in Bonn op gang die weerga niet kent. Sindsdien is het the- „Kanslerkandidat" niet meer weg te iden uit de politieke discussies. De en haar zusterpartij in Beieren, de raakten verwikkeld in een hevige ltsstrijd die gekenmerkt wordt door betwi,)nkel, suggestieve interviews, tegenstrij- onri verklaringen, koortsachtige besprekin- op allerlei niveau, speculaties, vertra- van staktieken, ultimatums, solidariteits- verklaringen, draaierijen en bezweringen. De kiezer die - uit overtuiging of uit sleur - op de CDU-CSU pleegt te stemmen, ziet langzamerhand door de bomen het bos niet meer. De media, vooral radio en tele visie, hebben geleidelijk hun eigen stand aardformuleringen gevonden om deze stroom van nieuws - of eigenlijk „on nieuws" - aan te kondigen. Wie de actuali teitenprogramma's op de Duitse tv aanzet, wordt dagelijks vergast op de mededeling „de kandidatuur voor het kanselierschap in CDU en CSU blijft een „Dauerbren- ner"; of: „de strijd binnen de Union om het kanselierschap houdt aan", en dan volgt wat er die dag te melden was. Dat is heel wat. De CDU antwoordde op de eer ste zet van CSU-voorzitter met een verkla ring die aanvankelijk bewondering oogstte: eensgezind wees het bestuur van de chris ten-democraten de Nedersaksische minis ter-president Ernst Albracht (die de laatste tijd- steeds meer op de voorgrond was ge treden) als de eigen kandidaat voor het kanselierschap aan. Maar alras bleek dat deze eensgezindheid slechts schijn was. Aangezien er geen politieke bijeenkomst in de Bondsrepubliek kan worden gehouden of er lekt iets of veel van uit (dat geldt zelfs voor kabinetsvergaderingen) werd al snel bekend dat een groot aantal vooraan staande CDU-ers helemaal niet zo gelukkig was met de kandidatuur van Albrecht Deze indruk werd versterkt toen de politici uit beide kampen - in plaats van met el kaar te praten - overingen tot een soort in terview-oorlog. De één had nog niet zijn mond tegenover een journalist opengedaan, of de ander kwam in een ander blad of in een andere uitzendingmet tegenargumen ten en insinuaties. Om nog maar niet te spreken van het feit, dat er buiten de CDU-leiding om allerlei bijeenkomsten op hoog niveau werden georganiseerd die de toch al aangeslagen positie van CDu-voor- zitter Helmut Kohl en zijn secretaris-gene raal Geissler verder verzwakte. Strauss' positie is parallel daaraan steeds sterker geworden. In plaats van de verdeeldheid die de CDU- zo masochistisch ten toon spreidt, kan hij rekenen op honderd pro cent loyaliteit van zijn eigen partij in Beie ren. In al die tijd heeft geen enkele politi cus van de CSU een scheve schaats gere den, integendeel, de jongeren-afdeling van de CSU ondersteunt Strauss op een offen sieve manier die verder gaat dan de partij eigenlijk wil. De CDU daarentegen toont een beeld van gespletenheid en onzeker heid. Ondanks enquêtes die uitwijzen dat een CDU-CSU-kandidatuur van Strauss minder gewin oplevert dan die van Al- brechts, bekennen steeds meer christen-de mocraten zich voor de sterke hand van „FJS" (zoals Strauss in Bonn wordt ge noemd". De grootste kracht van de Beierse CSU ligt in de dreiging dat zij, in het ge val van een breuk met de CDU, bij de verkiezingen voor de Bondsdag in heel Duitsland een eigen lijst of, in samenwer king met de belastingpartij met een ge combineerde lijst zal uitkomen. Vele CDU -politici houden daarbij hun hart vast -t vooral de CDU van de deelstaat Baden-" Wiirtenberg die statistisch gezien tientallen procenten gaat verliezen wanneer Strauss op haar jachtgebied zou gaan opereren. Maar ook in deelstaten als Nedersaksen en Noordrijn-Westfalen bestaat de vrees dat een aparte CSU-lijst weieens zeer veel con servatieve stemmen voor zich zou weten te winnen. Uit de onverkwikkelijke machts strijd blijkt overigens eens temeer dat de CDU-CSU veel meer een „kiezersvereni ging" is dan een echte politieke gesloten partij als de SPD. De „basis" moet maar afwachten wat er uit de bus zal komen van de besprekingen in het Conrad Ade- nauer-huis. Toch wordt de weerstand tegen het gekonkel achter de schermen steeds luider. De bondsdagfractie heeft als eerste haar stem verheven tegen het geheimzinni ge machtsgedoe van de leiding en geëist dat zij „medezeggenschap" over de proce dure krijgt. Op dit moment is nog vol strekt niet te overzien hoe de uitslag van de interne krachtmeting tussen CDU en CSU zal zijn. Hoewel vandaag reeds de eerste beraadslagingen over de te volgen koers bij de Bondsdagverkiezingen plaats vinden, kan het nog heel lang duren voor er enige zekerheid over de personele bezet ting van de kieslijsten bereikt is. Met name Franz-Josef Strauss is er alles aan gelegen om tijd te winnen. In de eerste plaats kan liij daardoor bereiken dat de CDU steeds verder verstrikt raakt in in nerlijk gekrakeel, waarbij Albrecht steeds minder neiging zal voelen om zijn tótnutoe glansrijke carrière in de waagschaal te stellen. In de tweede plaats is het mogelijk dat Strauss er op speculeert dat er de ko mende winter met de prijzen en met olie- en benzinebevoorrading wel eens uit de hand zou kunnen gaan lopen. In dat geval is het niet uitgesloten dat in de Bondsre publiek de roep om een „sterke man" steeds duidelijker zal klinken, temeer daar Helmut Schmidt de laatste tijd tekenen van vermoeidheid begint te vertonen. Maar zelfs wanneer de huidige Bondskanselier nog altijd de crisismanager zal blijken te zijn zoals hij dat ten tijde van de terroris tische hoogtepuntfen in 1977 (o.a. met de ontvoering van het Lufthansa-toestel naar Mogadiscu) was, dan nog bestaat de moge lijkheid dat de politieke polarisatie tussen Strauss en Schmidt in de Bondsrepubliek zulke vormen aanneemt, dat de veel klei nere liberale FDP tussen deze twee gigan ten door gebrek aan gewicht het loodje moet leggen. Daarmee zou de FDP de christelijke unie ongewild aan de zo gretig gewenste meerderheid helpen. En dat is precies wat Strauss in zijn laatste poging om de invloedrijkste functie in West-Duits- land te gaan bekleden, voor ogen staat. SHANNON (DPA/UPI/Rtr) De kaping met een Boeing 727, die een vervolg kreeg in de vlucht van een Boeing 707 van New York naar het Ierse Shannon, is gisteravond be ëindigd, toen de kaper, de 45- jarige Servische nationalist Nikola Kavaja, zich overgaf aan de Ierse Politie. De kaper is vanmorgen als gevangene naar de Verenigde Staten teruggevlogen. De man had woensdagavond een Boeing van de luchtvaart maatschappij „American Air lines" gekaapt en de vrijlating van een Servisch-orthodoxe geestelijke geëist, die wegens terreuraanslagen op Joegosla vische diplomaten in de Vere nigde Staten gevangen zit. De bemanning van de gekaapte Boeing 747 verlaat het vliegtuig, nadat de kaper zich had overge geven. u) leui mis soel >la( O Jf^XEMBURG (ANP) De ^•raad van landbouwminis- heeft vannacht zijn prij- Jwerkweek afgesloten met beslissing over de prijzen in ,r het op 1 juli ingaande „P, oen 1979/80. Over het re- laat is de Nederlandse mi- ter Van der Stee, al gaan en zijn delegatiegenoten tjl helemaal als „gelukkige Qtnsen" aaar huis, redelijk TriTreden. „Alle speciale wen- y,r i van Nederland", aldus de dndsman, „zijn ingewil- o?"' prijzen gaan over de hele met anderhalf pröcent Jg, behalve voor de [0£- Voor dat veelbesproken w irschotprodukt blijft zowel prijs als de medeverant- I Prdelijkheidsheffing (een half procent van de richtprijs) gelijk. Wel zal die heffing in 1980 tot anderhalf procent stijgen, als de melkproduktie der gemeenschap dit jaar meer dan twee procent boven die van 1978 uitkomt. De Beneluxlanden en Duits land zullen van hun positieve monetair compenserende be dragen resp. een halve en een hele punt moeten missen: dat van de Benelux gaat van 3,3 naar 2,8; dat van Duitsland van 10,8 naar 9,8 procent, wat voor deze landen de vreugde van de prijsverhoging iet* vermindert. Twee denkbeelden aangaande de melk zullen nog worden bestudeerd: ten eerste een eventuele verhoging van de medeverantwoordelijkheids- heffing niet te laten gelden voor bedrijven die met hun produktie beneden een be paalde, in liters per hectare uit te drukken, grens blijven. Ten tweede voor boeren, die vrijwillig hun produktie ver minderen, de heffing te verla gen of de eventuele heffings verhoging niet toe te passen. Dat tweede idee is volgens minister Van der Stee te zien als een variant op het door Nederland aangedragen plan voor premieregeling ter be vordering van vrijwillige melkproduktievermindering. Een voor Nederland plezierig bericht is zeker ook dat de schoolmelkvoorziening van 1 september af volledig door de gemeenschap zal worden ge subsidieerd (thans voor 75 procent). ng ESTDUITSE TONNEN INGEHOUDEN (DPA) Zes ^itduitsers zijn de afgelo- dagen ontmaskerd als [jDpnten voor de DDR. Drie ,kt^en 2'jn aangehouden, vijl de andere drie kenne- £ec kans hebben gezien te beSchten, aldus de bekendma- g van de Federale procu- opgeneraal in Karlsruhe. mannen worden ervan be- uldigd te hebben gewerkt de militaire geheime van de DDR. (Van onze correspondent Ami van Vree) BÜCKEBURG De gebeurtenissen in een ijskou de februarinacht vorig jaar op een Nederlands mi litair bivak op de Lüneburger Heide, waar vier wachtposten werden overvallen en van hun wa pens beroofd, herleefde gisteren in de hete recht zaal van het Duitse Bückeburg waar zes neo-nazi's onder andere voor deze overval terechtstaan. De vier Nederlandse militairen die gisteren als getui gen waren opgeroepen, lieten er geen twijfel over bestaan dat het een zeer brutale bewapende over val was geweest waarbij enkele van hen waren mishandeld en zij met de dood waren bedreigd. Beroepssergeant Pieter Kruijssên (21) uit Tilburg beschreef hoe drie gemaskerde mannen de tent wa ren binnengedrongen waar hij met een andere sol daat op wacht zat, hen onder bedreiging van wa pens en met geweld dwongen op de grond te gaan liggen en hun machinepistolen af te geven. (De UZI's waren echter niet- geladen omdat het om een „droge" NAVO-oefening ging). Twee van de drie overvallers gingen vervolgens op zoek naar de twee soldaten die buiten wacht liepen en die eveneens werden overvallen en van hun wapens beroofd. De belangrijkste getuige van deze overval was de voor malige soldaat Willem Kooyman (23 uit Barsinger- horn Noord-Holland), die bovendien als enige getui ge vier overvallers meent te hebben gezien. Kooy man en zijn maat Maas (die vrij ernstig werd ge wond door een trap in zijn gezicht) moesten zich bij de twee in de wachttent voegen. Zowel Kruys- sen als Kooyman beweren dat de overvallers twee maal hebben gediscussieerd of men de gevangenen zou neerschieten, maar dat de leider van de groep zich daar tegen verzette. De andere twee Neder landse getuigen die gisteren voorkwamen, Kemner en Heerens, hadden alleen het geluid van een auto gehoord en de kreet „Erschiessen". Hoewel belastend de verklaringen van de Nederlan ders ook waren, veel minder overtuigend waren de uitspraken over de identiteit van de gemaskerde overvallers, wie van hen wat gedaan had en welke wapens hij droeg. Wat dat betreft waren de Neder landse getuigen niet zeker van hun zaak, vooral toen de advocaten hen nader aan de tand voelden, op allerlei details ingingen en wezen op tegenstrij digheden in hun uitspraken. Met name toen het ging over de lichaamsgrootte tan de verschillende daders raakten de getuigen het spoor bijster. Een van de bloedige incidenten die Turkije de laatste maanden geregeld hebben geteisterd, waar rech- tsen en linksen fel tegenover elkaar staan. Een Turkse linkse student is doodgeschoten en vier andere demonstranten zijn gewond door de politie die op hen het vuur heeft geopend, nadat zij een begrafe nis van een van hun collega's hebben bijgewoond. /arte doos rnado gevonden ICKPOOL (Rtr) Dui- die zoeken naar het van een zeer geheim els gevechtsvliegtuig, de nado geheten, dat vorige i op onverklaarbare wij- n de Ierse zee 40 mijl uit Engelse kust bij Black- is verongelukt, hebben eren de .zwarte doos" het toestel gevonden. Dit het Britse ministerie defensie bekendgemaakt met andere op de zee- em teruggevonden wrak- [ken zou men .ver moeten [en bij het opsporen van oorzaak van het ongeluk, [s het ministerie. oer al dansend estolen och ras, e ems comjoor meisjes JteAPELS (DPA) - Een te gkchtigjarige boer uit een in het zuiden van jdië staarde mét open lclusiïnd naar de vier beval- ige e meisjes die leuke ïhaa: QSJes voor hem uitvoer- ,jjn terwijl hij voor zijn j is zat uit te blazen van dane arbeid. ichrer open toen twee van lijkn ijdai begonnen uit te kle- Toen de meisjes 'jlel ontkleed waren, was db°er dat ook. De twee inseresïes die niet aan m0l: stripease hadden mee- daan hadden intussen huis doorzocht en fearuit een kistje met n He ld en juwelen meegeno- laldeen- derlfc oog n mond 'viel hog ver- meisjes zich al dansen- De barbaarse strijd in Nicaragua gaat nog steeds voort. Hier staat een Nicaraguaans echtpaar bij het graf van van hun twee zonen van 14 en 15 jaar die ze voor hun wo- WASHINGTON (AFP) De lidstaten van de organisatie van Amerikaanse staten (OAS), die in Washing ton bijeen zijn om te onderzoeken op welke manier er een einde kan worden gemaakt aan de burgeroorlog in Nicara gua, zijn verdeeld in drie groepen. De bespre kingen op niveau van ministers duren voort. genheid van Nicaragua. De enige punten waaro ver de landen het eens lijken te zijn, is de noodzaak van een staakt-het-vuren, de stop zetting van alle militaire steun uit het buitenland aan de strijdende par tijen en het verlenen van humanitaire hulp aan het volk van Nicara gua. Na het debat zullen de ministers achter ge sloten deuren bijeen ko men voor het moeilijkste gedeelte van de bespre kingen, namelijk het ko- -men tot een compromis en i het uitwerken van een gemeenschappelijke verklaring. De Verenigde Staten, sa men met Argentinië stre ven naar de vorming van een regering van „verzoening", samenge steld in overleg met de OAS en alle groeperin gen in Nicaragua, met inbegrip van de sandi nisten en de „democrati sche" beweging van pre sident Somoza. De lan den van het Andespact eisen de definitieve uit sluiting van Somoza van iedere politieke over gangsregering. Mexico, Guatemala, Salvador, Honduras, Brazilië, Pa raguay, Uruquay en Chi li daarentegen verwer pen iedere inmenging van de OAS in het con flict, dat zij beschouwen als een interne aangele- Het lid van de Nicaraguaanse Nationale Garde, Lorenzo Brenis, dat er van verdacht wordt woensdag een Ameri kaanse journalist in koelen bloede te hebben doodge schoten. Brenis zei dat een collega er voor verantwoor delijk was die later bij de gevechten omkwam.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11