Duizenden guldens voor kinderen uit derde wereld gestolen Achmed en Mohamed gaan nooit meer weg Kombel de cimbalen Rijnland maakt zich zorgen over waterkwaliteit in droogte perioden 3|n tap/regio estauratie Lonumenten - Grepen uit de Leidse muziekgeschiedenis Een alternatief sociaal werker pikte voor z>n behoudende verloofde een eksklusief tasje bij Contessa. Enthousiasme voor Weens concert Economisch wel en wee LEIDSE COURANT WOENSDAG 20 JUN11979 PAGINA 5 Minister TuIJnman (links) opent offldeel de nieuwbouw van RIJrv> land. Naast hem dijkgraaf Van Knobelsdorff, die toekijkt als de be windsman de panelen met links het vierhonderd jaar oude Rijn- landhuis en rechts de nieuwbouw omdraait DIJKGRAAF BIJ OPENING NIEUWBOUW LEIDEN De kwaliteit van het water in het hoogheemraadschap Rijnland loopt gevaar in perioden van watertekort en een lage water stand in de Rijn. Het is een grote zorg, dat overeenkomsten voor de oplossing van het vraagstuk van verziiting en verontreiniging van het Rijnwater uitblijven. Het is zo mogelijk nog meer verontrustend, dat reeds overeengekomen aanzet ten niet nagekomen kunnen wor den. Dit zei gistermorgen dijkgraaf J. van Knobelsdorff bij de opening van het nieuwe kantoor van 'Rijn land' aan de Leidse Breestraat. De kwaliteit van het oppervlaktewater in Rijnland hangt nauw samen met de toevoer van water vanuit de Rijn. Door de grote re genval van dit moment zijn er voor Rijn land geen problemen, maar al diverse malen is gebleken, dat men steeds meer moeite krijgt met het waarborgen van de kwaliteit en kwantiteit van water zodra een droge pe riode aanbreekt. Dan zorgt de Rijn nog maar voor een geringe wateraanvoer met hoge chloridegehalten en dringt het zeewa ter ver landinwaarts op. De moeilijkheden die hierdoor kunnen ontstaan worden niet minder, nu berekeningen hebben aange toond, dat de waterbehoefte van westelijk Nederland lager is dan oorspronkelijk werd aangenomen. Dijkgraaf Van Knobelsdorf zei, dat de waterschappen het spoedeisende karakter van een voortgezet onderzoek naar de noodzaak van aanleg van het zoetwater- kanaal van Waddinxveen naar Voorburg be klemtonen. De dijkgraaf van Rijnland zei in zijn ope ningsrede voorts, dat zuiveringstechnische voorzieningen op stapel staan voor onder meer Boskoop/Reeuwijk, Alkemade, Aals meer en Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Hij vreesde, dat Rijnland ook voor deze voorzieningen weer zal moeten vechten om een plekje te krijgen om te bouwen. Hij merkte daarbij op, dat elke betrokkene graag goed water heeft, maar vrijwel nie mand bereid is daar ruimte voor vrij te ma ken. Een goed voorbeeld van deze proble men is te zien geweest in Zwaanshoek (Haarlemmermeer), waar vertragingen optra den en de kosten tientallen miljoen hoger uitkwamen. Andere voorzieningen die Rijn land gaat bouwen zijn een nieuwe buiten- sluis in Katwijk, aangepast aan de eisen van de Deltawet, en een vernieuwing van het gemaal Spaarndam. De opening van het nieuwe kantoor van Rijnland door minister ir D.S. Tuijnman van Verkeer en Waterstaat werd bijgewoond door een groot aantal genodigden. Onder hen burgemeesters van vrijwel alle in het gebied van Rijnland liggende gemeenten. Burgemeester drs A.J. Vis van Leiden bood namens de gezamenlijke gemeenten een standbeeld aan van de hand van Theo van de Nahmer. Het beeldje, geplaatst bij het parkeerterrein van Rijnland aan de Boom- markt heet "Het zonnetje van Rijnland'. Het is een lieftallig meisje, dat de burgerij per sonifieert, kijkend naar de werkers van het hoogheemraadschap. Burgemeester Vis ging evenals de meeste andere sprekers in op de ongewone bouwstijl van het nieuwe kantoor. Hij karakteriseerde de daklijst als een tref fende gelijkenis met het golvenspel van het water en meende, dat de nieuwbouw een aanwinst was voor de Breestraat waar 'mo dern' het 'oud' het goed met elkaar kunnen vinden. IDEN De gemeente Lei- 'i heeft deze week bericht y vangen van de Rijksdienst ^$r de Monumentenzorg, dat restauratie van monumen- panden in de binnenstad tien jaar is veilig ge- i d. De gemeente krijgt van jaarlijks tot en met een bedrag van 16.000.- voor de restaura van 55 woonhuismonu- :n toegekend, in de algemene bezuini- iplannen van de regering e sombere berichten over monumentenprogramma's, andere steden, waaronder erdam, is het college ilfsprekend zeer ver met deze schriftelijke g, zo meldt het stad- ^,Het beleid om door idiëring de restauratie het uitgebreide Leidse inumentale particuliere wo- [bezit te stimuleren, dat dusverre op grond van indelinge afspraken werd 'wikkeld, kan nu op een ide basis voor een reeks n jaren worden voortgezet." INBRAAK BIJ TERRE DES HOMMES LEIDEN „Een jaar hard werken is in één klap weggegooid. Het is intens laag wat dat stelletje onverlaten heeft gedaan" Dit zegt een ontstelde mevrouw C. Deibels-Renders van de Leidse werkgroep van 'Terre des Hom mes'. De werkgroep is ernstig gedupeerd, doordat vorige week voor een waarde van ruim drieduizend aan goederen is gestolen uit een opslagruimte in de binnenstad. Goederen die bestemd waren Voor kinderen uit de derde wereld. Het ver lies is overigens nog heel wat groter, want er werd ook grote scha de aangericht. De opslagruimte werd door de inbrekers totaal overhoop gehaald. Kasten werden om gegooid en uit elkaar getrok ken, de inhoud van een grab belton, bestemd voor de eerst volgende braderie werd over de vloer verdeeld en vervol gens tot puin geslagen. Bij de raming van de totale schade is de aangerichte ravage niet inbegrepen. Wel tot de opge geven drieduizend gulden be horen met zorg gebreide kleertjes, handdoeken, strop dassen en diverse derde we reld- artikelen zoals leren slippers, houtsnijwerk en rie ten manden weggehaald. Mevrouw Deibeis: „Op de deur van de opslagruimte staat duidelijk aangegeven voor wie de artikelen bestemd zijn, daarom is het voor de leden van de werkgroep des te bedroevender, dat de van dalen zo nietsontziend te werk zijn gegaan. Al het werk is voor niets geweest. Van het geld dat de artikelen zouden hebben opgebracht hadden we medicijnen en voedsel kunnen kopen. De kinderen in de ontwikkelings landen hebben daaraan drin gend behoefte. Maar we kun nen nu natuurlijk niet bij de pakken neer gaan zitten. We moeten verder. Ik hoop dat mensen die ons willen steu nen contact met ons opne men," aldus mevrouw C. Dei- bels (tel. 071-765419). Van het gestolen bedrag zouden medi cijnen en voedsel gekocht worden. VANDAAG GEPROMOVEERDE LEWENAAR W. SHADID: LEIDEN Een belang rijke groep buitenland se werknemers zal Ne derland nooit meer ver laten. Dat maakt het voor de overheid nood zakelijk om zonder om wegen aan te sturen op integratie van de bui tenlanders in de Neder landse samenleving. Aldus de opvatting van de Leidse cultureel antropoloog W. Shadid die vandaag is ge promoveerd tot doctor in de sociale wetenschappen op een onderzoek naar de integratie van de Marokkaanse werkne mers in onze maatschappij. Dr. Shadid is tot de conclusie gekomen dat de overheid veel te weinig doet om die inpas sing te bewerkstelligen. Hij betreurt dat des te meer om dat het mislukken van de in tegratie volgens hem ernstige gevolgen zal hebben. Blijven de buitenlanders in de toe komst net zo geïsoleerd als ze nu zijn, zo luidt Shadids waarschuwing, dan zullen de kinderen van de oorspronke lijke immigranten over een aantal jaren in opstand ko men. Met het voorbeeld van de Molukkers voor ogen zul len ze hun sociaal isolement, mogelijk met gewelddadige middelen, verbreken. Als de 35-jarige Shadid - zelf een Jordaanse „gastarbeider", die in Leiden verblijft sinds 1962 - het begrip „integratie" hanteert, bedoelt hij niet dat de buitenlanders gedwongen moeten worden zich in alle opzichten als Nederlanders te gedragen. Zijn definitie van integratie houdt in dat de buitenlanders die dat willen de kans moeten krijgen zich tot volwaardige leden van onze maatschappij te ontwik kelen. Maar wel, indien ge wenst, met behoud van eigen identiteit en cultuur. ADVERTENTIE Erg nieuw. Airconditioned. Contessa voor exclusieve modeschoenen en tassen, Donkersteeg 12-14, Leiden. Tel. 071 - 142738. De Leidse Jordaniër kan zijn inzicht wetenschappelijk ge sproken alleen verdedigen voorzover het de 44.500 legaal in ons land verblijvende Ma rokkanen betreft Zijn onder zoek heeft zich immers tot deze groep beperkt Dat veel van de door hem boven water gebrachte gegevens in grote lijnen ook voor immigranten uit andere landen gelden, ligt evenwel voor de hand. Wat de Marokkanen aangaat is komen vast te staan dat voor 37 van de gehuwde Marok kaanse arbeiders gezinshereni ging al een feit is. Een even- hoog percentage wenst het zelfde maar wordt belemmerd door gebrek aan goede huis vesting. Het vermoeden is vol gens de cultureel antroploog gewettigd, dat over een aantal jaren ongeveer driekwart van de gezinnen in Nederland her enigd zal zijn. De helft van de gehuwde Marokkanen heeft geen uitgesproken me ning over een tijdstip voor te rugkeer. Zo'n 22 is heel be wust van plan zich hier per manent te vestigen. Dat de Marokkanen zelf aan hun in tegratie graag zullen meewer ken, mag misschien blijken uit het feit dat de meerder heid bepaald prijs stelt op meer contact met Nederlan ders. Ook aan een verspreide bewoning onder de Nederlan ders wordt door de meeste Marokkanen verre de voor keur gegeven boven de huidi ge concentratie in bepaalde wijken en stadsdelen. Wat de gevoelens van discri minatie aangaat, deze worden door 70 van de betrokken bevolkingsgroep ervaren op het gebied van de werkver schaffing en de toewijzing van woonruimte. Gevoelens van discriminatie op straat en openbare gelegenheden er vaart 45 van de onder vraagden. Om de door hem voorgestane inpassing van de buitenlan ders te verwezenlijken heeft dr. Shadid een aantal concre te beleidsaanbevelingen opge steld. Ondermeer stelt hij voor: - een actiever scholingsbeleid - meer goedkope huisvesting - spreiding in plaats van con centratie van de huisvesting - meer informatie-program ma's en publiciteit, gewijd aan de cultuur van de ethni- sche minderheden - het ter beschikking stellen van moskeeën - Meer cursussen Nederlands, in het bijzonder voor vrou wen en kinderen. bestaat een volksliedje, dat zingt „boven Gent rijst Langs het Leidse Steenschuur rijst ook iets: een kerktoren, die de bij naam van „nuffige juffer" Een toren, die in wanverhouding is met de on derbouw. De achtkantige top ris te mager voor de kloeke onderbouw. In die frêle bo venbouw hangt een carillon netje en sinds kort geeft de sten ilagklok ieder half uur weer thofaan hoe laat het is. Het eer- ite is nog steeds aan restau ratie toe en het tweede is in wat mager resultaat van eb de werkzaamheden van een stichting, die werd opgericht ïllet bij gelegenheid van het vijf de eeuwfeest van de kerk die aan die gracht werd opge let richt, maar intussen al weer ter ziele is door allerlei toe- standen, waar je een roman over zou kunnen schrijven. ^Blagklok en carillon hebben ^■een boeiende geschiedenis. Er Hwas al een uurwerk vóórdat Ilnet stadsbestuur in 1592 be sluit om in de aan te bren gen torenspits „ten dienste geryve van den gebuyren" een uurwerk met slagklok en gra carillon aan te laten brengen. ;ln« Dat was in die tijd een veel- W voorkomende wens. Tegen igt die achtergrond is het niet zo fvi» verwonderlijk, dat de uur- ve werkmaker van de stad Me- *1* chelen, Jan Engelszoon, op PjH februari 1594 een uurwerk met een voorslag van acht tien klokken te koop aan biedt. Dat hele klokwerk was gemaakt voor een grote abdij op de grens van het huidige België en Frankrijk. Door de onzekere tijdsomstandigheden durfden de monniken het niet meer op te hangen, bang als ze waren, dat de klok spijs tot kanonnen zou wor den omgesmolten. Jan En gelszoon leurt nu een beetje met dat uurwerk, maar Lei den gaat op het aanbod niet in. Het kon ook niet op dat aanbod ingaan, want het T- vormige uurwerk zou nooit in de Jacobstoren geplaatst hebben kunnen worden. Toch is dat aanbod niet zonder ge volgen gebleven. Op 4 no vember 1594 schrijft de klok gieter uit Mechelen, Pieter de Ghein, dat hij met het stads bestuur komt praten. Het kan niet anders dan dat er tussen beide Mechelse heren verbindingen hebben bestaan. De nieuwe torenspits is nau welijks voltooid of het stads bestuur besluit om per 1 ja nuari 1595 de taak van de stadsbeiaardier uit te brei den. Hij moet ook de speel trommel van de Saaihal aan het Steenschuur gaan verste ken. Hij moet want dat betekent het in feite gaan werken aan een voorslag, die er nog helemaal niet is! Op 3 maart 1595 is de klokgieter in Leiden en heeft er een ge sprek met stadssecretaris Jan van Hout. Tijdens dat onder houd worden de mogelijkhe den voor een uurwerk met voorslag besproken. Er zijn twee kansen: cimbalen of klokken. Cimbalen zijn duur der dan klokken. In de cam- panologie de leer van de klokken) worden cymbalen op één lijn gesteld met „kombellen", middeleeuwse kleine klokjes, die tegen het einde van de zestiende eeuw alleen nog binnenshuis wer den gebruikt. In die campa- nologie kwam Leiden er weer als achterlijke stad van af, want welke stad hing nu toch van die kleine kombel len in een toren. Uit de on langs teruggevonden versla gen van de besprekingen met de klokgieter blijkt, dat er helemaal geen sprake is ge weest van kombellen. Wan neer de cimbalen duurder zijn dan klokken, moeten we denken aan klokken van ho gere legering en wie ooit in Engeland een klokkenspel ge hoord heeft, zal begrijpen wat ik dan bedoel. Het werden klokken. Leiden is altijd Lijden gebleven. Een lijdensweg wordt ook de afle vering van uurwerk en klok ken. Jan Corneliszoon van der Brandt uit Delft krijgt opdracht voor het maken van een uurwerkmechaniek met speeltrommel. Na drie jaar zal het aangebracht kun nen worden, nadat er einde loos geschaafd is aan het aantal klokken, dat op de speeltrommel moest worden aangesloten. Met veel ge scharrel komt het carillon er ook. Men kan de Gouden Eeuw met vertrouwen tege moet zien. In 1649 is Leiden in last De toren aan het Steenschuur is in zó slechte staat van onder houd, dat men bang is, dat een beetje storm de toren omver zal blazen. Op 2 mei van dat jaar besluit de over heid om het carillon naar be neden te halen. Drie weken later vindt men het beter om Het uurwerk van de Lodewijkskerk daterend van het eind van de 16e eeuw. de klokken niet meer om hoog te takelen, aangezien deze „met veel valsche too- nen vermengt" zijn. Of de omwonenden hebben gepro testeerd, weet ik niet, maar na een provisorische repara tie gaan de klokken in 1651 weer naar boven. Ruim een halve eeuw later in 1714 luidt de doodsklok voor het carillonnetje. De klokjes worden te Amsterdam ver smolten en Klaas Noorden en Jan Albert de Grave leveren twee nieuwe klokken, die de Tweede Wereldoorlog niet overleefd hebben. Het uur werk bleef dienst doen tot de buskruidramp in 1807: „van buskruid sloeg zijn uurwerk aan en deed mijn wijzer stil le staan" dicht le Francq van Berkhey. Na de heringebruikname van de Lodewijkskerk in de jaren vijftig van deze eeuw kreeg de Lodewijkskerk/Saaihal/Ja- cobskapel een nieuw carillon. De klokjes kregen namen van zestiende eeuwse komaf. Een leuk idee, maar de uit werking van dat idee heeft problemen gegeven. Het man kement is nog steeds hoor baar, want de voorslag roept ieder uur via niet tot klinken te brengen tonen „kom, bel de cimbalen". Jammer, dat de telefoon niet wordt opge nomen. JANDOOVE LEIDEN In de Stadsgehoorzaal konden de liefhebbers (en dat bleken er vele te zijn) gisteravond een concert in Weense sfeer bijwonen. Het was het laatste concert dat het Geweste lijk Orkest dit seizoen in Leiden geeft. Het Gewestelijk Or kest stond onder leiding van Tilo Lehmann. Solisten waren Marjon Lambriks, sopraan en Michael Halliweil, bariton. Mar jon Lambriks is verbonden aan de Wiener Voiksoper en de Wiener Staatsoper, een prima achtergrond dus voor dit concert. Michael Halliweil heeft zich aan de Nederlandse Op erastichting verbonden. Het programma was ideaal voor een ontspannen zomeravond. Voor de pauze werden enkele beroemde aria's van Mozart ge zonden, na de pauze operetteliederen van Léhar en Stolz. Geo pend werd door het orkest met de Ouverture Die Zauberflöte, die wat minder evenwichtig klonk dan wenselijk zou zijn. Het orkest herstelde zich evenwel zeer goed. De aria Non piu an- drai uit de Nozze di Figaro werd uitstekend begeleid. .De bari ton van Halliwel was van een aangenaam timbre dat goed paste bij de sprankelende aria. Halliweil lijkt goed te weten dat hij met zijn stem kan. Van ons had het toch nog iets uit bundiger mogen zijn. Sopraan Marjon Lambriks liet zich ho ren in De vieni non tarder, eveneens uit de Nozze. Ze beschikt over een lenige stem met een warm karakter. In Bei Manner welche Liebe fühlen, een duet uit Die Zauberflöte, kwam haar stem het best tot zijn recht De eerste keer dat ze het zong vi breerde zo nogal nadrukkelijk, de tweede keer (ze zong het met Halliweil als toegift), de beste, klonk het bxzonder lieflijk. De ouverture Dichter und Bauer van Von Suppé, een char mant en levenslustig werk, werd door het Gewestelijk Orkest uitstekend neergezet. Lichtvoetigheid, snelheid, alles was in de juiste mate aanwezig. Dat gold ook voor de Kaïserwalzer van Strauss met zeer goed koperblaaswerk die het programma had besloten als het publiek niet nog twee toegiften had afgebe deld: het duet Bei Manner welche Liebe fühlen en de Pizzica to-polka van Strauss, die met groot enthousiasme gespeeld werd. VEREN A KOPERDRAAT Van de Pieter de La Courtstraat 103 is het bedrijf van B. W. van Wingerden, uitvoeringen van timmerwerken van niet bouwkundige aard, verplaatst naar Rotterdam. Van de Herengracht 45 is de machinefabriek „De Econoom", verplaatst naar Den Haag. Aan de Herengracht 45 is de lunchroom „Odessa", gevestigd. Aan de Haarlemmerstraat 259 wordt het bedrijfspand van Reza Discount, winkel in kleinmeubelen, matrassen, ledikanten en dekbedden, te huur aangeboden. Aan de Herensingel 12 wordt het pand waarin het café 1 Spoortje is gevestigd, voor een vraagprijs van 173.000 k.k. te koop aangeboden.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5