Voorhoutse ingezetenen wensen uitstel besluit over Oosthout" „Buitenlust" gaat eengezinswoningen bouwen in Haas wij k Bouw in „Hoge Rijndijk-Oost in september van start Sluit Voorhof laan af voor doorgaand verkeer QBUS HOUDT MARKT Laatste van de kloosterzusters sluit periode in Noordwijkse historie af Deel Voorschoten zonder stroom Zesde Toeristei markt in Katwijk Bromfietser valt op Bernhardlaan REGIO leidse courant WOENSDAG 20 JUN11979 VOORSCHOTEN - Een deel van Voorscho ten heeft gistermiddag zonder stroom gezeten door een ontpofting in een electriciteitshuisje op het terrein van de ANWB achter het stati on Voorschoten. De explosie ontstond door kortsluiting in de schakeling van de transformator. De brandweer heeft het vuur moeten blussen en het ener giebedrijf Rijnland heeft met behulp van een generator het gebied weer van stroom voo- zien. VOORHOUT Een groep inwoners van Voorhout heeft zich tot de ge meenteraad provincie en Gedepu teerde Staten gewend om ervoor te zorgen, dat de gemeenteraad mor genavond nog geen beslissing neemt over de uitgroei van de gemeente in het plan 'Oosthout'. De dertien on dertekenaars van een brief aan ge noemde instanties menen, dat van een overhaaste besluitvorming spra ke is en constateren een ernstige verontrusting onder de Voorhoutse bevolking omtrent de bouwplannen. De briefschrijvers stellen vast, dat het al ge ruime tijd geleden is, dat de gemeenteraad het principe-besluit tot de bouw van 1500 wo ningen in 'Oosthoek' nam. Sinds dat principe besluit zijn een aantal voorwaarden waaraan de bouw zou moeten voldoen óf nog niet ge heel onderzocht, óf inmiddels weer gewijzigd. Als voorbeelden geven de ondertekenaars aan de overeenkomsten met andere gemeenten, veranderende verhoudingen tussen woningwet- premie- en vrije sector bouw, de noodzaak en mogelijkheden van de aanleg van een ont- sluitingsweg. Ook de noodzaak om meer wo ningen voor kleinere gezinnen te bouwen is niet voldoende in de discussies ingebracht. Volgens de brief kan Voorhout op dit moment nog voldoen aan de acute woningnood van de gemeente. Men vraagt de gemeenteraad dan ook met het besluit over de verdere uitbouw te wachten totdat alle gegevens waarop de be sluitvorming is gebaseerd voldoende zijn uit gekristalliseerd. Pas na een zorgvuldig onder bouwd huisvestingsplan en het voldoende be trekken van de Voorhoutse bevolking bij de plannenmakerij zou een besluit genomen kun nen worden. De brief is ondertekend door W.J.H. Langeveld, R.G. Josten-Dijkstra, W. Ouwerkerk, A.W. Bots, M.H. Noordermeer- v.Zijl, S. Hélant Muller-Soegies, L.K. Post, A. Montanus, J. v.d. Berg, W. Lippits, C. Heems- kerk-Siemerink, J.F. Bik en W.A. v.d.Veld- Schenkeveld. Katwijk Voor het i achtereenvolgende jaar j weer een toeristenmari Katwijk worden gehoud de periode van 28 juni t met 16 augustus. De i wordt steeds op dondi gehouden van 14.00 tot uur in de Princestraa Katwijk aan Zee. Op dt ste marktdag, 28 juni, za majorettenpeloton de quita's uit Katwijk 's at om zeven uur de mark! feestelijk karakter geven Oegstgeest Twaalf jaar geleden bouwde de woningbouwvereniging ,3uitenlust" de laat ste eengezinswoningen. Zeven jaar geleden de laatste flatwoning en daarna nog slechts een aantal bejaardenwoningen. Toen was de koek op. Dit deelde de voorzitter van woning bouwvereniging Buitenlust, M. J. Zaalberg, gisteravond mee tijdens de algemene leden vergadering die gehouden werd in het ge- meentecentrum Oegstgeest De realisering van het plan Haaswijk, aan de overzijde van het Oegstgeester Kanaal, komt nu eindelijk in zicht. Zij het met een flinke vertraging vanwege afkeuring van een eerder bestem mingsplan en de benodigde bezwaarschriften die zijn ingediend. Voorzitter Zaalberg sprak ais zijn verwachting uit dat de eerste paal voor 44 eengezinswoningwetwoningen tijdens het eerste kwartaal van 1980 de grond ingaat Er worden kleinere en grote eengezinswonin gen gebouwd. De huur van de kleinere wo ningen zal waarschijnlijk tussen 400 en 470 gulden per maand bedragen, die van de gro tere tussen 550 en 570 gulden. „Wij zullen proberen door middel van die wo ningen een zo groot mogelijke doorstroming te bereiken, van de goedkopere naar de duurde re woningen dus", verklaarde Zaalberg, „wij willen zoveel mogelijk jonge gezinnen helpen". Overigens zullen bij toewijzing van de wonin gen zowel het lidmaatschapsnummer van de leden als de gemeentelijke verordeningen gel den. Er is een ledenstop voor degene die van buiten Oegstgeest komen. Als lid van Buiten- lust kunnen ingeschreven worden zij die eco nomisch aan Oegstgeest zijn gebonden of reeds in de gemeente wonen. „Op het ogen blik valt niets over de verdeling te zeggen, als het plan eenmaal ver genoeg gevorderd is zul len de leden worden geïnformeerd", aldus Zaalberg. Reeds eerder, vorig jaar, hebben de leden een formulier in kunnen vullen waarop zij kennis konden geven van hun voorkeur. Deze gegevens zijn nauwkeurig verwerkt Maar te zijner tijd zal de interesse waar schijnlijk nogmaals gepeild worden. „Wij zul len proberen de verdeling zo goed mogelijk te laten verlopen, het is een te belangrijke zaak om daar gemakkelijk over heen te stappen", aldus de voorzitter. In de wijk „Buitenlust" verwacht men na de bouwvakvakantie te kunnen starten met de renovatie van een 63-tal woningen. De bewo ners zullen tijdelijk worden ondergebracht in negen wisselcaravans- en zes wisselwoningen. ZOETERWOUDE De bouw van 50 premiekoopwoningen in het bestemmingsplan „Hoge Rijndijk Oost" gaat begin sep tember van start De bouw zal ongeveer een jaar duren. De woningen zijn voor de helft bestemd voor inwoners van Zoe- terwoude en voor de andere helft voor mensen die vooral door het industriegebied, economisch aan de gemeente gebon den zijn. Onder grote publieke belangstelling werd deze week in het multi-functionele centrum De Eendekooi een informatie-avond gehouden, waarin de plannen voor het bestemmingsplan Hoge Rijndijk-Oost besproken werden. Onder duidelijk minder publieke belangstelling werd ook een hoorzitting gehouden over het bestemmingsplan „Hoge Rijn dijk-West'. Als alles naar wens verloopt wordt daar in 1981 be gonnen met de bouw van ongeveer 200 woningen. In het ont werpplan wordt vooral rekening gehouden met de geluidshin der dat het verkeer op de Hoge Rijndijk en Rijksweg A4 ver oorzaakt. Een ander belangrijk punt is de handhaving van zo veel mogelijk bestaand groen, waarbij rekening wordt gehou den met het bestaande karakter van het gebied. Door afwisse lend laag en middenhoogbouw te plegen zal de wijk een her kenbaar gezicht krijgen. De woningen in dit gebied, uitgezon derd een klein percentage vrije sector-woningen, zullen alle bestemd zijn voor inwoners van Zoeterwoude. DE ZILKVIERDE FEEST De Zilk vierde het afgelopen weekeinde het eerste lustrum van de stichting 'De Duinrand' en de kinderboerderij. Vrijwel de gehele bevolking kwam naar de plek waar de festiviteiten werden gehouden, ondersteund door gloedvolle klanken van een draaiorgel. Mej. I. Langeveld had een prijs verdiend met haar naam, De Uit-' kijk, vooreen houten huisje op 'De Duinrand'. LEIDERDORPS RAADSLID LEIJNSE: LEIDERDORP Tijdens de gisteravond ge houden vergadering van de commissie Ver keer en Vervoer heeft het PvdA-raadslid Frans Leijnse voorgesteld om de Voorhoflaan voor het doorgaande autoverkeer af te slui ten. Met zijn voorstel stelde hij zich lijnrecht op tegenover het standpunt van het college van burgemeester en wethouders om van de Voor hoflaan een voorrangsweg te maken. Volgens de heer Leijnse zou dit echter alleen maar snelheidsverhogend werken. Tijdens de discus- ven I netj sie bleek, dat in het college niet eensten slag over dit standpunt wordt gedacht Wetho aan J. Bezemer (PvdA) liet doorschemeren tte voor het voorstel van zijn partijgenoot te len, ofschoon hij de nodige praktische i lijkheden voorzag, met name voor de t de ners die onnodig om moeten rijden. Dit stiel voor Leijnse een reden om voor te stelles bij eerst eens met de bewoners in de omg« de van de Voorhoflaan te gaan praten. Vier van de zes aanwezige commissielede! dersteunden het voorstel van Leijnse. VOORSCHOTEN Een 17-jarige Leidse bromfietser heeft vannacht om ëën uur bij een ongeval op de Prins Bernhardlaan in Voorschoten een gecompliceerde beenbreuk opgelopen en moest naar het Diaconessenhuis in Leiden worden overgebracht. Het ongeluk gebeurde doordat de jongen zich een weg probeerde te banen over de Prins Hendriklaan waar thans werkzaamheden aan het wegdek plaats vinden. De jongen verloor bij een plotselinge verhoging in het wegdek zijn evenwicht en kwam te vallen. KATWIJK De Internationale Soefi B ging, centrum Katwijk houdt van 5 tot II in de Soefitempel aan de Sportlaan in wijk aan Zee een werkkainp met de titel tes of aliving". De voertaal in het prograi cari is engels, maar het zal voor de deeln« Dat geen bezwaar zijn als ze de taal niet bd voo: sen. De nadruk van het programma ligt op de rite zelf, maar meer op de belevifl van, die kan leiden tot de vervulling vi wens „het leven vol en intensief te bel* chel Kosten voor het programma zijn 150 P of 30 gulden per dag. Deze prijs exd maaltijden. Verdere inlichtingen teLO 72584. die Na weken van intensieve voor bereiding gaat vrijdag in Lisse de Qbus-markt van start. Vrij dagavond is er de zogenaamde „kijkavond" waarbij de gelegen heid wordt geboden om bepaal de artikelen, die met de ophaa- laktie zijn vergaard, te reserve ren door er een bod op uit te brengen. Er is een terrasje ingericht en de avond wordt muzikaal omlijst door de disco van Frans Beij- sens. Ter afsluiting wordt de trekking van de loterij gehou den. De eigenlijke Qbus-markt vindt zaterdag tussen 9.30-17.30 uur plaats. De verzameling aan geboden goederen varieert van wandmeubels tot bijzettafeltjes en van huishoudelijke artikelen tot radio's en t.v.'s. Een grote trekpleister is de boekenstand, waarvoor al het hele jaar mede werkers boeken hebben verza meld. Verder is er een schiet tent, vrolijke keuken, ballengoo- ien en vele andere attracties.Op de foto een beeld vary de markt van vorig jaar. Zuster Laurentine houdt het nu definitief voor gezien. ZUSTER LA URENTINE VERLAAT HET ONDERWIJS NOORDWIJK Aan het eind van dit schooljaar neemt zuster Laurenti ne afscheid van het onderwijs. Geheel overeenkomstig haar wens gebeurt dit in besloten kring. Met het vertrek van zuster Laurentine wordt een peri ode van bijna honderd jaar Noord wijkse onderwijsgeschiedenis afgeslo ten. Zij is namelijk de laatste der zusters van de congregatie van Jezus, Maria en Jozef, die nog bij het Noordwijkse onderwijs werkzaam is. De congregatie kwam reeds in 1883 naar dit dorp en kreeg hier een kloos ter aan de Voorstraat. Eerst beheer den de zusters alleen de bewaarschool, doch sedert 1894 gaven zij ook les aan de kinderen op de lagere school aan de Bronckhorststraat Twee jaar later kwam tevens de leiding van de school in handen van de zusters en deze ver huisden ook zelf naar het aan de Bronckhorststraat gebouwde klooster. Decennia lang bestuurden zij de lage re school en de bewaarschool - deze laatste werd ruim een halve eeuw ge leid door de legendarische zuster Pe- regrina - tot volle tevredenheid van de Noordwijkers. Naast de lessen in de gewone onderwijsvakken, organiseer den de zusters een reeks cursussen in nuttige en creatieve zaken. Talloze Noordwijkse huisvrouwen bekwaam den zich bij hen in de naaivaardigheid en tal van jongeren behaalden daar later hun type-diploma, om maar een paar voorbeelden te noemen. In de school vond de EHBO-Brigade onderdak, en gaf de Koninklijke Ne derlandse Maatschappij voor Plant kunde en Tuinbouw er les in het bloemschikken. Door onderwijs en vorming hebben de zusters een stem pel gedrukt op de ontwikkeling van een belangrijk deel van de Noordwijk se gemeenschap. In 1972 kwam aan het verblijf van de congregatie van de zusters een eind. Het klooster werd opgeheven en zus ter Laurentine bleef als religieuze leer kracht alleen over. Reeds op jonge leeftijd was zij tot de congregatie toe getreden en vervolgens bezocht zij de kweekschool te 's-Hertogenbosch. Na dat zij gedurende acht jaar haar beste krachten had gegeven aan het onder wijs te Berlikum, Breukelen en Del den, kwam zij in 1954 naar Noord- wijk. Hier maakte zij de jongste ge schiedenis van de school aan de Bronckhorststraat mee. Vele jaren werkte zij in de dependance, de zoge naamde Finse school, waarin thans de kleuterschool „De Wigwam" is geves tigd. In het begin was zij nog omringd door vele religieuze collega's doch naarmate de jaren verstreken vertrok ken deze en na 1972 bleef zij alleen over. Verandering op verandering maakte zij mee. Zo zag zij nog niet zo lang geleden de schoolbevolking ge mengd worden, doordat de eerste jon gens in de klas verschenen. In 1977 ging zuster Laurentine met ziektever lof, maar niettemin kwam zij nog ge regeld op de school om leerkrachten en kinderen op allerlei wijze behulp zaam te zijn. Ook na haar pensione ring in februari j.l. is zij dit blijven doen. In augustus a.s. wordt de fusie van de Mariaschool en de Sint Jeroes- school van kracht en nu vindt zuster Laurentine het welletjes. Definitief zet zij nu een punt achter haar loopbaan bij het onderwijs. Zij heeft dan de 25 jaar aan de Mariaschool precies vol gemaakt. Slechts drie leerkrachten - waaronder één zuster - hebben haar in het 97-jarige bestaan van de school in langdurige trouw overtroffen. Hoe wel zuster Laurentine het onderwijs nu definitief verlaat, blijft zij wel in Noordwijk wonen. Een afscheid als dorpsgenote wordt het dus niet De organisatie van de ti tenmarkt is een activitei! de gemeente Katwijk ii menwerking met de liersvereniging Princestra de Centrale vereniging ambulante-handelaren, de markt nemen vijftig plieden deel. In totaal zeventig kramen worden richt Aan elke markt wordt speciaal tintje gegeven: donderdagen 28 juni, 19 en 9 augustus is er een naamde oude ambachta waarbij een tingieter, gl maker, houtsnijder, ho maker, pottenbakster hui bachten demonstreren, juli en 2 augustus staa markt in het teken van men. De Nederlandse bloi terij is dan aanwezig me demonstratiewagen en - len deeld. Op 12 tus wordt er een visser gehouden, waarbij de Hoek uit Katwijk de mogelijkheden van reiding laten zien. Op is er een optreden volksdansgroep Op de verschillende gen zullen twee sociale lingen, alsmede keer Nederland, de Reddings Brigade werkgroep „Tear Fund der Wereld) in een kraam aandacht vragen hun doelstellingen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4