Hausmann en Schnebel: articulatie gecomponeerd Eigentijdse Londense dans indrukwekkend Hesperion XX: kunst en kunstenaars en zstte&sküE,izï.-£Ib- hpn mun derrnend SK,«JSSSX.'S'SÏ: 9 «J-iV 11CJJ 11 Cl ifCiUA LlClL 1111/11 t anny J\3yc e" ^nder ten bate van Unicef, de -m gtg, eer in ons land OVeTdl VeiStSLSLÏl WOTClt ia Vijf generaties Oranje in Hattemer Museum LEIDSE COURANT WOENSDAG 20 JUN11979 PAGINA 11 Victoriaanse en moderne Amersfoort het schip in heet de tentoonstelling die van 24 juni t/m 12 augustus wordt gehouden in De Zonnehof te. Amersfoort. Ze geeft een boeiend beeld van de neder- landse scheepvaart van deze eeuw aan de hand van tien tallen modellen van schepen, nautische instrumenten, zee kaarten, oorkondes, posters. schilderijen, penningen, sculp turen, serviesgoed en vele an dere, vaak curieuze objecten. Uitgebreide inmformatie wordt gegeven over passa giers-, tank-, vracht- en sleep- vaart, de off-shore- en bagge rindustrie, het loodswezen, de hydrografie en het opspo- rings- en reddingwezen. In de serie Rondom Bach, die wordt georganiseerd door het Haags Orgel Kontakt in de Kloosterkerk aan het Lange Voorhout, zal de jonge Mid delburgse organist Bram Be ekman op zaterdagmiddag 23 juni het promenadeconcert Nestors schilderkunst exposeren gezamenlijk 1 De beroemde Amerikaanse komiek ~W~~W 111 111 Iy certgebouworkest te dirigeren. Een J J J kinderhulporganisatie van de Vere- m 3 M f Kon men kort geleden Jordi Savall bewonderen als emi nent gambist, gisteravond in de Nieuwe Kerk leidde deze tot Zwitser genaturaliseerde Spanjaard, die aan de ver maarde Schola in Bazel een leerstoel bezet, zijn gamba-en semble Hesperion XX Avondland van de 20ste eeuw! dat voor dit speciale Holland Festivalprogramma met bla zers, trom en tambourijn was uitgebreid. Speciaal was hc ze ITERDAM-SCHIPHOL redai^own civiel, gestoken |e slobberige outfit, keur- jfc van elke doorgewinter- >r ejjünerikaanse globetrotter, gen peenhaar verstoft tot irgerf, zijn geinponum dicbtge- eeipd met kraaiepoten, wel ersvS steeds diezelfde stem van Dep®1"» vaD *oeD nog" de risttjcoopaffichcs domineerde: n upy Kaye in Hans Cbristi- diejibdersen ü3 »The Inspec- VdAGeneral", dollend tussen flecors van een verrukke- f droomwereld. je j, ik hem terugzie in de er ajkamer van Schiphol slibt eeijkloof van zoveel jaren Htaan weg en zie ik me- jweer zitten op de tweede de vpekkramp in de Amster- gehp® Cineac. Hoelang is dat nistefcer geleden, die miezeri- tcjomermiddag - ook toen al ikantie-uren, die als com- licerende vaten vol- en T leegliepen, zonder dat jr iets mee opschoot. En opeens de stem van va ult de gang: „Kom op trek je jas aan, we naar de film". donkere zaal, zachtgeu- naar rottende bladeren, oeklichten van de ouvreu- die laatkomers alsnog op ;poor van hun besproken sen helpen, het gordijn plotseling openwaait, ge tter van trompetten, die wereldnieuws tot leven ten: mannen, die handen dden, mannen, die linten knippen, een brand in len-Amerika, ambulances met gillende sirenes, huilende vrouwen. Na de ijsco van tien in z'n dunne jas van chocola - ik heb hem al half op, als ik wanhopig denk: „weer ver keerd gekozen. Ik had toch liever een reep gehad" - de hoofdfilm: Het verborgen le ven van Walter Mitty". Naast me heeft vader z'n regenjas uitgetrokken en over z'n knieën gelegd, zijn grote witte handen liggen op de armleu ningen, dezelfde hand, waarin mijn bange vingers tijdens de zondagse wandelingen nog steeds verdrinken. Na een kwartier zie ik ze al niet eens meer, want op dat moment ben ik volledig in de ban van de schlemiel, die op het flets- gekleurde bioscoopscherm vruchteloos achter zijn dag dromen aanbaadt, en op de momenten, dat hij zal glore- ren als een ongenadig gast wordt buiten gekieperd. De adem stokt in mijn keel en van opzij naar de reus naast mij kijkend zie ik dat zijn mond van verbazing half is opengevallen. Wil dat zeg gen, dat ook vader zichzelf herkend heeft in de mini- mumlijer, wiens enige ont- spanningsweg langs de ach terdeur van een vliesdunne droom voert? Na afloop, op weg naar Ru- teck, waar we traditiegetrouw mogen kiezen uit een slaatje of een kroket-brood - als ik het slaatje kies heb ik na twee minuten toch weer ra zende spijt, dat ik geen kro ket heb gekozen net als mijn oudere broer Ernst - wordt Bij zijn aankomst gisteren op Schiphol werd Danny Kaye opgewacht door tiental len jongens en meisjes in een shirt van Unicef, de kinderhulporganisatie van de Verenigde Naties. alleen nog gesproken over Danny Kaye, de man die ons zojuist anderhalf uur de lach spiegel heeft voorgehouden. We zijn verpletterd door het fenomeen en proberen op de stoep tevergeefs zijn clownshoofd en zijn loopje van soepel schuimrubber te imiteren. Chaplin heeft er wat ons betreft een geduchtig con current bijgekregen en we zijn bang, dat hij ons op den duur als supporter zal gaan verliezen. Bedelaar Hoelang geleden is dat alweer gebeurd? Ik heb hem daarna een keer in het wild meege maakt tijdens een perslunch in Pulchri Studio in Den Haag. In die tijd was ie ook al ronddravende ambassadeur van UNICEF, het Kinder fonds van de Verenigde Na ties. Het enige wat ik me van die bijeenkomst herinner is - afgezien van het feit, dat het bruine brood van gisteren was - mijn teleurstelling, dat de eregast zoals elke andere sterveling met mes en vork at Half en half had ik ver wacht dat hij de eenvoudige maaltijd met zijn oren zou hebben genuttigd. Nu is hij opnieuw uit de he mel gevallen om een dwaze avond lang de Marinierskapel in Zoetermeer en het Concert gebouworkest in Amsterdam te dirigeren. Danny Kaye, een vredesengel op het oorlogspad voor miljoenen minimensen, die geen vuist kunnen maken. Een mondiale bedelaar, die in vliegende haast van hot naar haar reist om zijn grollen te verzilveren voor het zwijggeld van onmachtige volwassenen. Hij deelt handtekeningen uit en beantwoordt vermoeid dezelfde vragen, die hem gis teren en vorig jaar werden gesteld. „Ik ben bezeten van reizen. Beste mensen, er is nog zoveel te ontdekken en nog zoveel te verbeteren in deze krakemikkïge wereld. En daarbij heb ik het geluk gehad, dat mijn taal overal verstaan wordt. Lachen is het machtigste wapen, dat een mens ter beschikking staat Het maakt ook geen verschil of je in India bent of in Rus land. De koudste oorlóg, die mensen kunnen bedenken, wordt vanzelf 20 graden war mer en liever, als je er een lach tegenaan gooit. Daarom heb ik indertijd ook bewust gekozen voor deze taak als pleitbezorger voor kinderen. Ik had misschien nog twintig films kunnen maken en dan had ik nu een paar miljoen dollar meer op de bank ge had. Maar ik was er beshst niet gelukkiger mee geweest Werken voor kinderen is de mooiste tijdpassering die ik heb kunnen bedenken. Kinde ren zijn als bloemen. En het is heerlijk om nu en dan eens de tuin in te gaan om te zien hoever de bloemen nu weer gegroeid zijn". Veel meer heeft hij op dat moment eigenlijk niet te zeg gen. Darmy Kaye, peenkleuri- ge zoon van Jakob Kaminsky, de paardenhandelaar, die in dertijd uit Rusland naar het beloofde land Amerika emi greerde om dat een nieuw, wankelmoedig bestaan als kleermaker op te bouwen. Een paar jaar geleden heeft ie nog geprobeerd om een pelgrimstocht te maken naar Dnepfopetrowysk, het dorp waar zijn momma en poppa eens hebben geleefd en ge weend. Maar de Russische au toriteiten gaven zelfs hem geen toestemming om het ver boden gebied binnen te gaan. Hij is nu 66. Maar de rust van de levensavond is hem nog steeds niet deelachtig ge worden. „Ik ben bang, dat ik mijn dood ademloos tegemoet zal reizen", veronderstelt hij blijmoedig, „Ik word ook nooit moe van reizen. Alleen iemand met ogen die niet zien en oren, die niets horen, wordt moe van reizen. Ik weet ook zeker: als ik vrij dagavond voor dat orkest sta. zal ik mij waarschijnlijk weer voelen als die kleine bleek scheet David Kaminsky, die in 1920 op straat in Brooklyn vocht met de jongens uit de buurt Tijd wordt goddank een relatief begrip, als je lol hebt in je leven. Ik heb het geluk gehad, dat mijn gezicht nooit serieus is genomen. En voor zo iemand ligt er nog maar een weg open: hij wordt clown en leurt de rest van z'n leven met z'n glim lach". LEOTHURING Want hij had rond het thema „oorlog en klaagzang" ware muziekjuwelen uit 1550-1650, een tijd van barre oorlogen in Europa, bij elkaar gezocht. Bovendien had hij óf uit de stemboeken vindingrijke parti turen samengesteld of uit de al aanwezige bewerkingen de beste gekozen. Men kan immers b.v. van een vijfstemmig madrigaal verschillende versies geven, zuiver vocaal of in strumentaal en in allerlei mengvormen. Zo hoorde men hier Marenzio's „Io piango" in een versie voor twee vocale stem men en strijkers: prachtig gevonden! Trouwens, Jordi Sa vall heeft de kostelijke gave elk historicisme, dat zo gauw dreigt wanneer authentieke instrumenten in authentieke speeltrant worden gebruikt, te doen verdwijnen door zijn le vendig en beeldend musiceren. En daar klonken dan de le- gersignalen met tromgeroffel, vóór in de kerk en helemaal achterin. Samuel Scheidt maakte er in zijn Oorlogsgaillarde en in zijn Canzon over Est-ce Mars (ofwel: Ga je mee over zee) een vrolijke boel van en in de Chaconne, die Juan Aranes op het „goede leven" schreef, ging het uitbundig toe. Vrolijke oorlog- maar óók de andere kant de klacht over de dood, de bede om vrede: de aangrijpende Ricerca- re, waarin de tenor de cantus firmus „Da pacem Domine" zong, de stille klacht over de dood van Don Beltrèn en het allermooist: de klacht van William Byrd over de dood van Thomas Tallis. Wat nog te schrijven over de uitvoering? Ze was voornaam, zorgvuldig afgewogen in klankkleur, stylistisch vlekkeloos, en de verweving van de buigzame tedere stem van de so praan Montserrat Figueras en metalige strakke stem van de tenor Josep Benet met de gamba's en de blazers was pre cies zoals het moest zijn. H. E. Kokee-van den Berge Nestors van de nederland- childerkunst, Carel Willink en Paul Citroen (82) expo- i van 30 juni t/m 31 juli in Gemeentelijk Expositiecen- van Den Helder. Willink ts) toont schilderijen, Ci- schilderijen en tekeningen, ens de organisatoren zijn er onder de tentoongestelde wer ken vele die tevoren niet of nauwelijks zijn geëxposeerd. Voorbeelden daarvan zijn 'De terpentijnman' uit 1922 en Jo hannes' uit 1937 van Willink. Ook wordt een 'Rustende Ve nus' uit 1978 van Willink ge toond. In totaal zijn van Willink 14 werken op de expositie te zien, die gemaakt zijn tussen 1922 en 1978. Het zijn bruikle nen van musea, de rijksoverheid en de kunstenaar zelf. De expositie wordt officieel geo pend op 29 juni door Silvia Wil link, echtgenote van de schilder, en Paul Citroen. verzorgen. Op zijn program ma staan werken van Bach, Krebs en Homilius. Een Science Fiction Dag wordt zaterdag 23 juni gehou den in de RAI te Amsterdam. Naar verwacht zullen er onge veer 150 schilderijen en enke le honderden tekeningen van nederlandse en buitenlandse kunstenaars te zien zijn. Ver der wordt er een forum ge houden waaraan onder ande ren drs. Chriet Titulaer deel neemt en is er een boeken beurs. Seasons Galleries, Javastraat 110 Den Haag, exposeert van 23 juni - 23 juli werk van de franse schilder Jean Paul Do- nadini. In Galerie Edison, Javastraat 16 Den Haag, zijn van 23 juni t/m 15 juli tekeningen, aqua rellen en schilderijen te zien van Roland de Zwaan en Jan Mulder. Het is geen wonder dat Die ter Schnebel die aan de Hochschule der Künste in West-Berlijn doceert, veel ^langstelling heeft voor de nuzikale klankgedichten die le recalcitrante dadaïst taoul Hausmann rond 1920 ichreef. Hoewel Hausmann net zijn „wil tot een schep- >end timbre" primair een irtistiek doel nastreefde en ichnebel de indruk wekt mnst als bijprodukt te aan vaarden van analytisch on derzoek, doen beiden in weze hetzelfde. De taal zoals wij die spreken, ontle den zij in de samenstellende delen. Door bewust gebruik te maken van de talloze ademtechnieken die wij werktuigelijk toepassen, door de stand van onze tong ten aanzien van ons gehemelte en de stand van onze lippen te leren beheer sen, door de spanning op strottenhoofd en stemban den bewust te doseren, kort om: door onze articulatie te componeren kan kunst ont staan. Dat is de strekking van de festival-voorstelling die Schnebel met een aantal medewerkers gisteren in het Amsterdamse Mickery-thea- ter heeft gegeven en die daar vanavond en morgen avond zal worden herhaald. Eerst ziet men en hoort men zeven „Lautgedichte" van Hausmann, waarvan men de expressie uit de typografie kan afleiden, zij worden door drie personen theatraal en zeer beidend weergege ven. Vervolgens gaat „Maul- werke" (Mondwerk) van Schnebel zelf. Daarin zijn de articulatieprocessen direct en in close-up met film en video zichtbaar. Zowel het werk van Haus mann als dat van Schnebel heeft nogal aanleiding gege ven tot hilariteit Dat bewijst alleen dat een werkelijkheid waarvan wij ons niet bewust zijn dadelijk als humoris tisch, ja als bizar en onge loofwaardig overkomt. Dat is altijd het geval als men sen ons demonstreren dat zij ons beter zien dan wijzelf. De winst van dit boeiende programma was de klank poëzie van Hausmann, van wie wij zeker meer moeten leren kennen nu wij boven dien nog weten dat hij de man was die Schwitters er toe bracht elf jaar aan zijn „Sonate in Urlauten" te wer ken. De tweede winst was het instructieve werk van Schnebel die met zijn ideeën over geluidloze muziek, stomme spraak, concerten zonder orkest en dergelijke nog heel wat uit ons onder bewustzijn naar boven kan halen. JOHN KAS ANDER let doet deugd de al bijna gendarisch wordende Gra- Htechniek eens in de •fectie te zien. Daarvoor gde gisteren in het Cir- istheater het London Con- nporary Dance Theatre, is iet eerste Haagse program ma, waarvan Robert Cohan or tie in enige choreograaf was. De Engelse gasten had den helaas geen levende be- geleidingsmuziek en de band in Vivaldi's „Stabat Mater" was niet meer zo best Vooral de counter-tenor vo caliseerde wat vreemd. Voor 't overige echter een indruk wekkend danswerk in prach tige kleuren en met opval lend fraaie armbewegingen. Begrijpelijk, dat „Forest" nog meer enthousiasme los maakte. Hier een geluidsde cor met angstaanjagende winden, onweer, regen, wat vogels op de achtergrond en op de bewegende scène de ene verglijdende pas na de andere. Soms schuiven de uitvoerenden in hun lange lengte over de dansvloer en ook schuifelwerk op de knieën wekt al geen verba zing meer. Te minder, waar deze geperfectioneerde tech niek zo functioneel wordt gebruikt, o.a. in een indruk wekkend duet. Ook in „Fo rest" kleurstellingen in een aankleding, die het vermo gen tot sublieme sfeerschep ping verraden. Ais derde ballet „Class", waarin de nog verder ontwikkelde Gra- ham techniek in reeksen oe feningen wordt gedemon streerd. Vergelijkbaar met de klassieke Etudes van Ha- rald Lander en zeker even instructief. Ondanks de ba sispatronen van Graham toch een puur Europese groep. HATTEM In het streekmu seum in het Gelderse Hat- tem, is een tentoonstelling in gericht, die handelt over vijf generaties van het Oranje huis. De tentoonstelling be gint bij het leven van koning Willem III en zijn huwelijk met Sophie en eindigt bij de huldiging van koningin Juliana. Het grootste gedeelte van de voorwerpen op de tentoonstelling is afkomstig uit een nalatenschap van Da vid Wijnbeek, eens een be kend Oranje-verzamelaar. De rest is afkomstig uit collec ties van zeven andere verza melaars. De tentoonstelling werd overi gens voor het overgrote deel ingericht door de dochter van David Wijnbeek, Aranca. Op de tentoonstelling zijn de meest gekke dingen te zien. Zo krijgt de inhuldiging van koningin Wilhelm ina ruim schoots aandacht door de voorstellingen op sigarenband jes en zelfs op complete ser viezen en zeep. Ook curiosa zijn in voldoende mate aan wezig. Er is bijvoorbeeld een zuurtjesfles, met als stop het hoofd van koningin Juliana, het muziekdoosje van konin gin Juliana, wkar ze zelf eens haar naam op schreef. In deze rij van curiosa vinden we ook nog de geboortekaart jes, die vlak voor de geboorte van koningin Juliana werden gedrukt met het opschrift „Leve het prinsje", omdat men ervan overtuigd was, dat het kind een prinsje zou wor, den. De tentoonstelling blijft tot 31 augustus geopend, dagelijks van half tien tot twaalf en van twee tot half vijf.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11