Tweede fase Blokhuis is onverantwoord Sloop oude raadhuis Leiderdorp onzeker Onderzoek naar dodelijk verkeersongeval in Stompwijl INTERN CLMK-RAPPORT OVER WINKELSITUATIE LISSE: ,,CIMK-rappc beschermt winkeliers in Poelmarkt" Wassenaar bouwt 44 premie koopwoningen Lantaarnpaal gesloopt" REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 19 JUN11979 PAGl Vrachtauto in vlammen Oegstgeest Gisteravond te kwart voor zes ontstond door onverklaarbare oorzaak brand in een op het parkeerterrein van „de Voscuyl" staande vrachtwagen. De hitteontwik- keling was enorm en de in houd van de wagen, een groot aantal oude autoban den, zorgden voor een gewel dige rookontwikkeling en me tershoge vlammen. De Oegs- tgeester brandweer, die snel ter plaatse was, bestreed het vuur met een tweetal stralen. Van de auto, waarvan de ei genaar in Warmond woont, bleef niet veel meer over. Ook het omringende geboom te liep schade op. De rookont wikkeling zette het complex Rustenborch in een dikke „smog". De brandweercom mandant, de heer J. van Gor- kom heeft het vermoeden dat er sprake is van brandstich ting. Hofdijckschool 25 jaar OEGSTGEEST Met een herdenkingsdienst in de kerk- zaal van het gemeentecen trum aan de Oegstgeester Lijtweg werd een feestweek ingeluid die ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Christelijke Hofdijck school wordt gehouden. Vele ouders en genodigden (onder hen Oegstgeests wet houder mevrouw Blom de Koek van Leeuwen en oud voorzitter van het stichtings bestuur A. Middeldorp (tegen woordig rector van het Visser 't Hooft-lyceum woonden de dienst bij. Na de dankdienst volgde in de hal van het ge meentecentrum een geani meerde receptie. Strandloop LEIDEN Aan de Was senaar se slag gaat morgen avond de derde AV Hol land strandloop van start De deelnemers kunnen kiezen uit drie afstanden; twee, vier en acht kilome ter. Het startschot wordt om half acht gelost. In schrijven is mogelijk van af zeven uur. De jeugd tot vijftien jaar moet een rijksdaalder inschrijfgeld betalen. Atleten van vijf tien jaar en ouder zijn 3,50 verschuldigd. LEIDERDORP De commissie ruimtelijke ordening en openbare werken heeft zich gisteravond, met uit zondering van het WD-raadslid Th. Stuivenberg, uit gesproken tegen sloop van het huidige Leiderdorose raadhuis en de panden Hoofdstraat 7 en 9. Met deze uitspraak stelde de commissie zich vierkant op tegen over het college. Dat college acht sloop onontkoom baar omdat anders de vestiging van een winkelconcen tratie op die plaats, economisch gezien, geen haalbare kaart zou zijn. Of het standpunt van de commissie ruimtelijke ordening ook de werkelijke verhouding in de gemeenteraad weerspiegelt is nog maar de vraag. Het, gisteravond niet aanwezige, CDA- raadslid J. Tieken, heeft in het verleden er dikwijls blijk van gegeven voorstander van sloop te zijn. Wanner CDA en WD in de raad een lijn trekken, dan lijkt niets de sloop van het historische pand in de weg te staan. Duidelijk werd voorts, dat het bouwplan van de groep van veertien middenstanders voor een winkelcentrum, in de huidi ge vorm althans, niet te realiseren is. „Een wanstaltig pro- dukt", vond burgercommissielid A. Wesseling, het op verzoek van de middenstanders door INO-plan bv te Oisterwijk ont wikkelde plan. Ook de stedebouwkundig adviseur van de ge meente ir. A.F. de Graaf wees het plan op een aantal punten af. De bezwaren zijn, kort samengevat, te hoog (zeven bouwla gen), te grootschalig en te dicht op de bestaande bebouwing. Er moet een nieuw plan komen was het unanieme advies van de commissie, die zich al eerder in een besloten vergadering tegen het plan had verzet De behandeling van de tegen het ontwerpbestemmingsplan „Centrum" ingediende bezwaarschriften, grotendeels samen hangend met de r.aadhuisplannen, leverde een herhaling op van de destijds in de commissie beroep en bezwaarschriften gevoerde discussie. Alle bezwaren kwamen opnieuw uitgebreid aan bod. Wethouder A.H. Meerburg (CDA) zegde toe, de bewo ners bij de verdere invulling van de plannen te zullen betrek ken. De commissie adviseerde tenslotte het raadhuisgebied uit het bestemmingsplan te lichten en hiervoor een apart zoge naamd „Postzegelplan" te ontwerpen. Wethouder Meerburg kreeg het laat op de avond ook nog zwaar te verduren van de bewoners van de Achthovenerweg in hun verzet tegen de doortrekking van de MauritssingeL Het tracé van deze weg is opgenomen in het ontwerp-bestemmings plan Achthovener-polder, dat gisteravond in de commissie werd behandeld. Alleen het burgercommissielid R.D. Stam stelde zich achter de protesterende bewoners op. Van wethou der Meerburg kreeg hij echter te horen dat het raadsbesluit voor de aanleg van de weg in het verleden was genomen. Een verdere discussie achtte hij dan ook niet zinvol. Bewoners lie-, ten duidelijk merken het hier niet mee eens te zijn en het ver der hier niet bij te laten zitten. NOORDWIJS De politie kreeg het met een groep van tien A vijftien jongelui aan de stok, die uit een bar-dancing aan de Koningin Wilhelmina Boulevard kwamen en met vereende krachten een lantaarnpaal uit de grond wrikten en op de rij baan gooiden. Op het alarm van omwonenden, verschenen enkele politie-pa- trouilles ter plekke. Een viertal jongeren in de leeftijd van zes tien tot negentien jaar, afkomstig uit Sassenheim en Hillegom, die inmiddels in een NZH-bus waren gestapt, werden gearres teerd en meegenomen naar het politiebureau. Een van de kna pen verzette zich tegen de politiemannen en aangezien men een uit de hand lopen van de rel niet uitgesloten achtte, werd bijstand ingeroepen van de rijkspolitie en van de surveillance- hond „Max" met z'n begeleider. Deze behoefden echter niet in aktie te komen. Een van de verdachten, een 19-jarige Sassen- heimer gedroeg zich dermate recalcitrant, dat hij voor verder onderzoek in de cel werd gezet Hij kreeg een proces-verbaal wegens wederspannigheid. De anderen konden na verhoor weer vertrekken. huis is na gisteravond weer bijzonder onzelTer geworden. Ook het nieuwbouwplan dat voor dit gebied is gemaakt, vormde overigens een groot discussiepunt in de Leiderdorpse commissie voor ruimtelijke ordening. WASSENAAR In het deel van het gebied van „De Spin- baan", tussen Kerkstraat en Storm van 's-Gravesandeweg, dat bebouwd zal worden door de Wassenaarse Bouw vereniging, zullen 75 woning wetwoningen en 44 premie koopwoningen verrijzen. Dat is de conclusie van een uren lange discussie in de gemeen teraad naar aanleiding van een voorstel van een meer derheid van het college van burgemeester en wethouders. Een minderheid in het colle ge uit de discussie bleek, dat dit de beide WD-wet- houders waren gaf er de voorkeur aan het aantal pre mie-koopwoningen op te voe ren tot 69 en het aantal huurwoningen te verminde ren tot 50. Dr. R. W. de Korte, die bij af wezigheid van ir. K. W. Nieuwzwaag als voorzitter van de VVD-fractie optrad verklaarde, waarom zijn frac tie met een alternatief plan voor het Spinbaangebied is gekomen. In de eerste plaats is er kort geleden door de re gering een nieuwe regeling getroffen voor het bevorderen van het eigen woningbezit voor mensen met een inko men tussen de 20.000,- en 30.000,- per jaar. Ten twee de is gebleken dat er in Was senaar een grote behoefte be staat aan specifieke bejaar denwoningen. Deze twee fei ten hebben de WD ertoe ge bracht een voorstel in te die nen voor cfe volgende verde ling van de te bouwen wonin gen in het Spinbaan-gebied: 36 specifieke bej aarden wonin gen, 38 woningwetwoningen en 60 premiekoopwoningen in het kader van de nieuwe re geling. Mr. H.J. Otte, fractievoorzit ter van het CDA, betwijfelde of het bouwen van meer pre mie-koopwoningen de „door stroming" zal bevorderen, zoals de WD-fractie stelde. Als men de premie-koopwo ningen wil toewijzen aan mensen die een woning met een lage huur achterlaten, dan is dat onrechtva genover de zeer vele zoekenden, die nog s wonen" en die daardoo voor een nieuwe wo aanmerking zouden Wat de bejaardenw betreft, die de WD voorstel heeft opg wees de heer Otte op zeggingen van wethou Dingstee, dat aan van deze woningen dacht zal worden bes de bouwnota, die in van dit jaar in behani zal komen. Hij noemd voorstel over de bejaard ningen een „lokkertje' Van de kleinere fracties alleen drs. R. A. Nieuw ven (D'66) het altera voorstel van de WD te nen. De PvdA-fractie een later aangenomen in, waarin gesteld wen het gemeentebestuur dient te zorgen dat dt ningvoorraad in de sector zo groot mogelijk Ook de premiekoopwi moet tot die sociale sedi rekend worden. In vei daarmee vroeg de fracti het college een regelii ontwerpen waarbij van premiekoopwoninge plicht zouden worden d ning tegen geïnde* waarde terug te verkope de oorspronkelijke eig of bouwer. Drs. Nieuwenhoven (D'l mevrouw C. van der H Bakker (Werkend Wasset® vroegen in een motie verkopen van premie-kol dj ningen eenzelfde anti-sp Hi tie-beding toe te pass< w bij de premiekoopwonin p| het plan „Ter Weer" beurd, met dien vers! q dat de termijn van het t g( voor de z.g. premieka ningen A op 20 jaar zal pj den gesteld en voor df d< miekoopwoningen B o bi jaar. Het alternatieve vo tv van de WD voor een verdeling van het aanti ningen in „De Spin t« werd verworpen met 11 7 stemmen. Qbus-markt LISSE Het Lissese vormingscentrum Qbus houdt op zater dag 23 juni een groot se rommelmarkt met fancy fair in de CNB- hallen van Lisse. De organisatoren doen een beroep op de Lis sese bevolking oude rommel, meubeltjes of andere spulletjes be schikbar te stellen voor Qbus. Een tele foontje naar Qbus, Ruishornlaan 21. Tel. 14118 is voldoende om het op te laten halen. LEID SCHEND AM Het Leidschendam- se gemeentebestuur zal een uitgebreid onderzoek instellen naar de omstandig heden waaronder zaterdagnacht op de Stompwijkse Jan Koenenweg bij een verkeersongeluk een dode viel te betreu ren. Dit heeft loco-burgemeester H. L. van Dongen gisteravond de commissie voor openbare werken meegedeeld in antwoord op vragen van mevr. K. P. Bregman-Lugtigheid. Mevrouw Bregman zei dat het zaterdaga vond in Stompwijk gehouden popfestival buitengewoon goed georganiseerd was. Met de politie en met gemeentewerken waren afspraken gemaakt en bovendien waren speciale verkeersborden vervaar digd. De borden moesten echter op last van de provincie, de beheerder van de weg, worden verwijderd. Zij vroeg na te gaan in hoeverre het ontbreken van de borden van invloed was geweest op het verkeersongeval. De heer Van Dongen zei dat het ongeluk lang na afloop van het festival, volgens de politie om acht minuten over twee, was gebeurd. Het slachtoffer moest zeer hard hebben gere den en „met zeker risico" hebben over gestoken. De loco-burgemeester was in het weekend zelf niet in de gemeente aanwezig geweest Zijn taak was overge nomen door wethouder J. M. Kranen burg die direct zou zijn gewaarschuwd. Het Stompwijkse popfestival werd ge houden naar aanleiding van het tienjarig bestaan van de jongerensociëteit foetida". De WD-er D. W. Bergeren zei a verband met deze derde verkeersdf Leidschendam binnen één week vragen of de gemeenteraad tekort schoten. Wat het ongeluk in Stort betreft meende hij dat bepaalde r ties niet helemaal vrijuit zouden Bovendien zou men zich in Stort hebben afgevraagd waar de pobt J dat tijdstip was. De heer Bergeren seerde enkele gevaarlijke punten gemeente opnieuw te bekijken en i porten van verkeersongelukken vo< in de ambtelijke verkeerscommi* doen bespreken. LISSE Het Centraal Instituut voor het Mid den- en Kleinbedrijf (CIMK) acht een uit breiding van het win kelapparaat in de dage lijkse goederensfeer in het centrum van Lisse onverantwoord. In een rapport voor de plaat selijke winkeliersvere niging „Alverha" ko men de opstellers tot de conclusie dat een dergelijke uitbreiding ten koste zal gaan van de winkeliers in de Lissese Poelpolder. Een bescheiden uitbreiding van het centrum-winke lareaal in de niet-dage- lijkse goederensfeer be hoort volgens het CIMK wel tot de moge lijkheden. LISSE „Het CIMK-rapport gaat uit van een bescherming van de Poelmark- twinkeliers. Ze halen er alles en nog wat bij om de uitbreiding van Blokhuis met een tweede bouwfase te voorkomen. Zoiets kun je moeilijk verkopen als een planologische visie. Wij wisten al van tevoren dat er zo'n soort verhaal zou komen". Dit is een eerste reactie van een belanghebbende bij de uitbreiding van Blokhuis. Een anonieme reactie, want ofschoon kennelijk velen in Lisse iets te zeggen menen te hebben, wenst niemand zijn naam daaraan in de krant verbonden te zien. „Als de Poelpolderwinkeliers in moei lijkheden zijn, hebben ze dat aan zich zelf te danken. Tien jaar geleden zijn die winkeliers in een noodwinkelcen- trum begonnen. Het streven was om in het nieuwe winkelcentrum aan het win keloppervlak een aandelenpakket te kop pelen. Maar van dat systeem zijn ze zelf afgestapt. Een aantal winkeliers begon in het nieuwe winkelcentrum groter dan geadviseerd was. Nu hebben ze intern moeilijkheden, maar dat heeft niets te maken met de concurrentie van andere winkeliers". De Blokhuiswinkeliers zijn in het keicentrum begonnen op basis va spraken over een tweede bouwfas zijn er dan ook op gebrand dat di breiding er komt. voor hen betekei 2e fase immers koopkrachttoevloeiinj Een voorlopig plan voorziet in een breiding van net vloeroppervlak ruim 1100 vierkante meter. De hiervan zou bestemd zijn voor dien: lenende bedrijven, terwijl de reste ruimte benut zou worden in de nii gelijkse sector. In het rapport worden sombe re tijden voorspeld voor de Poelpolder-winkeliers. Door de aanzienlijke koopkrachtaf vloeiing vanuit de nieuw bouwwijk naar het aantrekke lijke centrum van Lisse, zul len deze winkeliers de komen de jaren het aantal klanten zien slinken. Als die ontwik keling zich nog verder door zet, zullen een aantal onder nemers moeite krijgen zich bedrijfseconomisch staande te houden. Oorzaken van deze positieverslechtering ziet het CIMK in de grote mobiliteit van de bewoners van de nieuwbouwwijk en de aan trekkingskracht van het nieu we Blokhuis-winkelcentrum in de kern van Lisse. Niet min der dan 42 van de koop kracht vloeit naar dit cen trum af. Een laatste euvel is Winkels in het het ruime aanbod van dage lijkse goederen in het Poel- markt-winkelcentrum. Ronduit opmerkelijk in dit kader is het gunstige resul taat van de Poelmarktwinke- liers in de niet-dagelijkse goe derensfeer. Behalve het on misbare goede ondernemer schap, kunnen de gunstige re sultaten worden toegeschre ven aan het kleine aanbod in de branches: schoenen, doe- het-zelf en textiel e.d. De win kels ondervinden weinig con currentie van elkaar. Het gaat om bedrijven die op buurtni- veau functioneren en dus niet afhankelijk zijn van een groot kooppubllek. Toch ziet het CIMK wel brood in het winkelcentrum aan de Vivaldistraat in de Poelpolder. De voorzieningen in het moderne overdekte winkelcentrum worden uitste kend genoemd. Bovendien zijn er goede parkeermoge- lijkheden. De winkeliers krij gen de suggestie mee om zelf een aantal gerichte maatrege len te nemen. Hierbij valt te denken aan reclame-acties en verbetering van service en be diening. Omzetniveau De winkeliers in het centrum van Lisse hebben een omzet niveau dat ver boven het lan delijke gemiddelde uitkomt. Dit in tegenstelling tot de on dernemers in de Poelpolder, en de overige winkeliers in Lisse. In het centrum (Blok huis, Kanaalstraat, Heereweg) is een branchesamenstelling waarin de branche woningin richting oververtegenwoordigd is, terwijl hier de textielbran che in vloeroppervlakte wat achterblijft. In de niet-dage- lijkse goederensfeer wordt de geplande uitbreiding van 450 vierkante meter aan de Ka pelstraat mógelijk geacht. Hiermee zal er in 1985 een evenwicht zijn tussen beste dingen en omzetten. In dit ka der wordt de uitvoering van een 2e fase Blokhuis afgera den. Hier en daar geeft het win kelpatroon nogal een verbrok keld aanzien, concluderen de opstellers van het rapport. De concentratie van winkelbedrij ven zou wenselijk zijn.In de praktijk blijkt echter dat de meeste winkeliers een ver plaatsing van hun bedrijf fi- nanciëel niet rond kunnen krijgen. Het CIMK adviseert dan ook om op langere ter mijn zo'n concentratieproces op gang te brengen. Na de sluiting van een winkel zou het pand bijvoorbeeld niet meer een winkelbestemming moeten krijgen. In plaats daarvan zou winkelvestiging op betere plaatsen gestimu leerd moeten worden. Het in stellen van „kortparkeren" in de Kanaalstraat zou hier ver keersdrukte kunnen beperken ten gunste van de voetganger. Buurtfunctie De resterende winkels in Lis- se hebben meer een specifie ke buurtfunctie. De versprei de winkels en kleine winkel concentraties (voornamelijk niet-dagelijkse goederen) zul len de komende jaren ook steeds meer omzet moeten af staan. Mede dankzij de rela tief lage huisvestingslasten zal deze detailhandel toch kunnen blijven functioneren. WD-ALTERNATIEF VERWORPEN:

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4