Bevolking Nicaragua betaalt hoge tol voor haar vri jheid Carter en Brezjnev beloven „tot het uiterste te gaan" OPPOSITIE VORMT COALITIEREGERING ?N>en Vier gegijzelde UNIFIL-miKtairen behouden terug Revolutionaire comités in China opgeheven /aiarm-x SYSTEEM? I NA UITENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 18 JUN11979 (Van onze speciale verslaggever Jan Schmeitz) MANAGUA Het weekeinde heeft de bevolking van Nicaragua geen rust ge gund. De gevechten tussen de bevol king en de Nationale Garde gingen in alle steden van het land door, evenals de bombardementen van Somoza op de burgerbevolking. Ondertussen telt Ni caragua 30.000 vluchtelingen, die aan de randen van de steden verblijven, om aan de bombardementen te ont vluchten. Door het gebrek aan voedsel en slechte hygiënische omstandigheden, onder andere door het grote tekort aan water is de situatie in de vluchtelin- gencentra kritiek. Het gevaar voor epe- dimieën wordt steeds groter. Over het aantal doden en gewonden zijn geen gegevens bekend. Het moeten er velen zijn. In het Hospital Oriëntal wordt ie dere twaalf tot twintig minuten een kind binnengebracht, gewond door de geen onderscheid makende bommen van Somoza. De zalen van het zieken huis liggen vol met gewonden. In de gangen wachten op brancards zwaar gewonde mensen op de noodzakelijke operatie. De situatie in de andere zie kenhuizen van Managua is hetzelfde. De tol, die de bevolking van Nicaragua voor haar vrijheid moet betalen is hoog, maar de hoop blijft. De berichten, dat in het zuiden van het land een nieuwe kolonne van het San- dinistische Bevrijdingsfront op weg is naar de stad Rivas zijn ook in de volk swijken doorgedrongen. De Nationale Garde geeft de internationale pers, die zich op de hoogte wil gaan stellen van de situatie in de gebombardeerde volk swijken, in de meeste gevallen geen doorgang meer tot de barricades van de zich verzettende bevolking. Via om wegen lukt het toch om binnen te ko men. De bevolking vraagt om meer in lichtingen over de kolonne in het zui den. De radio van Costa Rica meldt, dat de opmars naar Rivas doorgaat De mensen glimlachen. De omstandigheden, waarin zij trachten te overleven-, wor den echter steeds triester. Een aantal jongens verkeert duidelijk in een shock toestand. Hun ogen staren en hun mond vertelt een onverstaanbaar ver haal. Ondertussen worden gewonden van de barricades, waar de bevolking in gevecht gewikkeld is met de Natio nale Garde, binnengebracht. Goede me- zerii dische verzorging is er niet. Het direct met bloed doordrenkte verband wordt anbfl s ka Een kind in Managua kijkt vanuit een van de vluchtelingencentra in Managua naar het gebeuren in Managua. Het Rode Kruis schat dat er 50.000 vluchtelingen zijn in de stad. belegerd door vliegen. Degenen die daartoe in staat zijn gaan opnieuw naar de barricades, om „el signor Somoza aan te tonen dat de bevolking hem niet meer wil", zoals een vrouw die donder dag tijdens een bombardement vier van haar kinderen verloren heeft, verklaart. Ondertussen hebben het Sandinistisch Bevrijdingsfront en de oppositiepartijen tegen de Somoza-regering in Costa Rica zaterdagavond een coalitieregering in ballingschap gevormd. Radio Sandino maakte de namen bekend van de perso nen die deel zullen uitmaken van de re gering, die na de val van Somoza de leiding op zich zal nemen van de her opbouw van het land. De voorlopige re gering zal bestaan uit vijf personen: Sergio Ramirez, lid van de groep van twaalf, bestaande uit oppositionele on dernemers, priesters en vooraanstaande intellectuelen: Daniel Ortega, leider van het Sandinistisch Bevrijdingsfront FSLN; Moises Hassan, ex-rector van de nationale universiteit van Nicaragua en lid van de Verenigde Volksbeweging, een coalitiegroepering van oppositionele groeperingen in Nicaragua; verder Al fonso Robelo, president van de Nationa le Democratische Beweging, een van de meer gematigde oppositiepartijen die voornamelijk de economische bovenlaag van Nicaragua vertegenwoordigt en ten slotte Violeta Chamorro, weduwe van de in januari 1978 vermoorde gematig de oppositieleider en directeur van de krant „La Presna", Pedro Chamorro. Daarmee vertegenwoordigt de coalitiere gering in ballingschap een breed scala van de Nicaraguaanse oppositie tegen Somoza. Belangrijkste doelstellingen van de re gering in ballingschap zijn: „De omver werping van de Somoza-dictatuur, her opbouw van het land, uitroepen van verkiezingen om een effectieve demo cratie op te bouwen en rechtvaardig heid en sociale rechtvaardigheid in het land te verzekeren", zoals Carlos Gu tierrez Sotelo, eveneens lid van de groep van twaalf, in Mexico verklaarde. In een telefonisch interview noemde de vice-minister van buitenlandse zaken in het Somoza-kabinet, Harry Bodan, het uitroepen van een regering in bailing, schap „een dwaasheid". „De romanti sche tijden dat landen een regering in ballingschap erkennen zijn voorbij. Om een regering te installeren moet men op de eerste plaats een territorium contro leren om de regeringsmacht uit te oefe- Nationale Garde ontruimt Leon MANAGUA Leon, de tweede stad van Nicaragua, lijkt in handen van de guerrillastrijders. De Nationale Garde heeft het garnizoen van Leon, 90 kilometer ten noorden van de hoofdstad Managua, ontruimd. De Sandinisten hebben bovendien een nieuw offensief in het zuiden inge zet tegen het bewind van dictator Somoza. De garde probeert wanho pig zich staande te houden bij Sa- poa en de havenstad Rivas, waarvan de val binnen enkele dagen ver wacht wordt. In de hoofdstad gaat het minder gunstig voor de Sandi nisten: de Nationale Garde heeft met gebruikmaking van zijn lucht macht en artillerie de helft van het door de Sandinisten ingenomen ter rein heroverd. Het Zuidamerikaanse Ecuador heeft de diplomatieke be trekkingen met Somoza verbroken. nen. En de Sandinisten controleren nauwelijks drie kilometer in het zuiden bij de grens met Costa Rica. Daarom lijkt mij, hetgeen wat de Sandinisten voor hebben, een dwaasheid", zei hij. De Nicaraguaanse minister van land bouw gaf als commentaar: „Mijn gebied is de landbouw en momenteel is er in Nicaragua geen landbouw". Ten aan zien van de verklaring van de Andes- landen, dat „Nicaragua in een staat van oorlog is", hetgeen in diplomatieke kringen betekent, dat er twee gelijk waardige partijen strijden, wat een in directe erkenning inhoudt van het San dinistisch Bevrijdingsfront SFLN, ver- klaardde de minister van economische zaken van Somoza, Gaime Fernandez, dat „dit een voorbereiding kan zijn voor de mogelijke erkenning door de Andes-landen van de voorlopige rege ring in ballingschap van de Sandinis ten". Ondertussen blijft er in Nicaragua on duidelijkheid bestaan over de betekenis van de voorlopige regering in balling schap. De vice-minister Harry Bodan schijnt voorlopig gelijk te hebben. Zon der territorium, waarover de voorlopige regering haar macht kan uitoefenen, kan de uitroeping van een regering in ballingschap slechts een poging zijn van het Bevrijdingsfront en de oppositiepar tijen in Nicaragua om de internationale reacties te testen. Op internationale er kenning en steun kan de voorlopige re gering slechts rekenen, indien zij daad werkelijk over een gedeelte van Nicara- guaans grondgebied regeringsmacht kan uitoefenen. Protest estijnen Nederzetting LOES Israëlische :n hebben gisteren in de van de stad Nabloes bezette Jordaanse ■ver met traangas en ile schoten in de lucht einde gemaakt aan een stijnse demonstratie om protesteren tegen de nieu- re joodse nederzetting Elon B0freh- demonstratie werd geleid I^Hoor de burgemeester van abloes, Bassam Shakaa. Sa- nen met andere Arabische iders had hij de demonstra- i doorgezet ondanks een erbod van het Israëlische I lilitaire bestuur. r Tel Aviv hebben zaterdag uizenden Israëliërs tegen het 1 abinetsbesluit tot vestiging an een nieuwe nederzetting i Arabisch woongebied ge- otesteerd. De organisatoren, Vrede Nu" die verzoening eoogt met de Arabieren in raël, leverden scherpe kri ek op minister van land ouw, Ariel Sjaron, voor- aamste pleitbezorger van de raëlische nederzettingenpoli- ek. Ivervallers van lostauto Brussel tangehouden 'ABUS (AFP) 0e Franse «Utie heeft zaterdag in Pu- 'Ux, in 'het departement mts de Seine, na een vuur- ?echt de bende aangehou- a die op 14 juni in het •elgisclie Schaarbeek een uto van de posterijen heeft 'vervallen. 3_ 1 openden bij die overval r i iet vuur, waarbij de bijrijder e#n de postauto werd gedood. ,te >Te overvallers gingen er van- ikte 5°or! met een buit van bijna H®e.[tJg miljoen frank, bijna 2 1 wjoen gulden. het vuurgevecht dat de inse politie zaterdag met jiiufle bende leverde, werden een er ^ster gedood en drie ge- 'ond. De groep bestond uit zeven mannen en drie gouwen, van wie twee Be- EYly®n- De meeste andere hen zeden waren Corsicanen. HARIS Vier Nederlandse UNIFIL-militai- ren zijn gistermorgen door leden van de christelijke militia's van majoor Haddad ge vangen genomen en spoedig weer vrijgelaten. De vier de 20-jarige korporaal A. van Ros- sum uit Alphen aan de Rijn, de 22-jarige kor poraal J. Koot uit Leeuwarden, de 19-jarige soldaat J. Hilster uit Almelo en de 23-jarige soldaat R. Mollet uit Uithuizen waren gis termorgen vroeg van hun compagnie vertrok ken naar de waarnemingspost Yabal Basil, vlak in de buurt van het terrein dat beheerst wordt de militia's van majoor Haddad. Ze za ten uit te rusten bij een schuurtje toen onge veer vijftien zwaar bewapende leden van de christelijke militie aankwamen en hen dwon gen mee te gaan naar een huis in een klein dorpje dat de militia's beheersen. Na twee uur stond er, zo vertelden de Nederlanders een taxi voor de deur, die hen terugbracht naar het Unifil-hoofdkwartier in Nakoera. De Israëlische grens met Libanon is zaterdag avond tijdelijk voor Unifil-soldaten gesloten nadat een hooggeplaatste Nigeriaanse officier van het Unifil-leger en een Nigeriaanse burger vrijdag waren aangehouden op verdenking van wapen- en explosievensmokkel voor Pa lestijnse guerrillastrijders. De wapens en ex plosieven werden ontdekt op de achterbank van hun auto nadat zij op weg naar Jeruza lem betrokken waren geraakt bij een verkeer songeval. De officier heeft bekend dat hij de wapens had gekregen van Palestijnen in Liba-, non en dat hij ze moest afleveren aan hun vertegenwoordigers in Jeruzalem. (Van onze correspondent Jan Schils) WENEN De Sovjetrussische president en partijleider Leonid Brezjnev en de Amerikaanse president Jimmy Carter hebben in Wenen beloofd dat ze „tot het uiterste" zullen gaan om een atoomoor log uit te bannen. Vrijwel heel het topo- verleg van beide staatshoofden, omge ven door hun naaste medewerkers, heeft zaterdag en gisteren in het teken ge staan van de ondertekening van het tweede SALT-verdrag, vandaag in de Weense Hofburg, en van onderhandelin gen over verdere beperking van de atoombewapening na SALT-2. Bij die onderhandelingen over SALT-3, waar voor in het afgelopen weekeinde de ba sis werd gelegd, zal het gaan om een verdere kwantitatieve en kwalitatieve beperking van de atoombewapening, om reductie van het aantal kernkoppen per raket en om wapens die met name van groot belang zijn voor West-Europa. Brezjnev heeft tegenover Carter kritiek geleverd op de Israëlisch-Egyptische vre desonderhandelingen onder het toeziend oog van de Verenigde Staten. Brezjnev heeft Carter te verstaan gegeven dat deze niet moet rekenen op Russische steun om de VN-troepen te laten waken over naleving van de in Camp David ge sloten akkoorden. De Sovjet-Unie zal desnoods haar veto gebruiken om te voorkomen dat de VN een taak krijgen in het kader van deze vrede. Ook ten aanzien van de mensenrechten hebben Carter en Brezjnev van gedach ten gewisseld. Brezjnev zou wel bereid zijn om zich in de komende maanden enigszins soepeler op te stellen tegenover het probleem van de dissidenten. Moge lijk komt het zelfs tot strafvermindering, vrijlating of uitwijzing van een aantal van hen, terwijl ook ten aanzien van de joden die het land willen verlaten een iets soepeler beleid in het vooruitzicht is gesteld. Dat alles dient evenwel om Car ter in de Verenigde Staten over de streep te trekken. Carter stuit namelijk met zijn SALT-akkoord nog op grote weerstand in de Senaat, die mogelijk tot november over het nieuwe akkoord zal debatteren. De critici vrezen dat SALT-2 de Russen in de kaart speelt en de slag kracht van Amerika aantast Beide presidenten bereikten gisteren een compromis voor het gebruik door de Sovjet-Unie van de lange-af stand bom menwerper Backfire, terwijl Brezjnev za terdag de ontwikkeling van de Ameri kaanse MX-raket aanvaardde. „God zal het ons niet vergeven" Carter en Brezjnev hebben de afgelopen dagen benadrukt dat ze kost wat kost een atoomoorlog willen vermijden. Brezj nev zei zaterdagavond zelfs: „God zal het ons niet vergeven als we er niet in sla gen de atoomrace te stoppen". Later, tij-i dens een persconferentie van Jody Po well van Carter en Leonid Samiatin van Brezjnev, bleek het woord „Goa" te zijn vervangen door „de komende generatie". Uit de woorden die opgetekend werden uit de mond van Brezjnev waren ook de volgende passages interessant: „De Sov jet-Unie wordt er steeds van beschuldigd oorlogszuchtige bedoelingen na te stre ven. Ik kan u verzekeren, mijnheer de president, dat we alles doen om een atoomoorlog aan de mensheid te bespa ren. Alleen tegenstanders van SALT-2 trachten verdeeldheid te zaaien tussen onze landen." „Wij weten dat er oppositie bestaat tegen SALT-2 in de Verenigde Staten. Die kri tiek komt van degenen die de atoomrace willen voortzetten en zij zijn daarom de vijanden van de ontspanning, van de vrede, van Amerika, maar ook van de Sovjet-Unie." "Ondanks onze verschillen in sociale en politieke systemen ben ik ervan over tuigd dat wij beiden, u en ik, naar de vrede streven. Wij hebben beiden vrede nodig, gebaseerd op gelijkheid en even wichtige veiligheid." Carter heeft tegenover Brezjnev bena drukt dat de rivaliteit tussen beide groot machten ook na Wenen zal voortduren. Carter zei dat hij en Brezjnev in Wenen waren om te zoeken naar onderling be grip en de mogelijkheid van het sluiten van overeenkomsten die berusten op ge zond verstand. Carter noemde in al zijn speeches van het afgelopen weekeinde slechts eenmaal de mensenrechten. Beide presidenten benadrukten dat het overleg constructief en openhartig was verlopen, en Brezjnev voegde eraan toe dat het er af en toe ook luidruchtig was toegegaan. Carter en Brezjnev hebben ook laten doorschemeren dat de rivaliteit tussen beide landen zal blijven voortduren, en hun aan de dag getreden meningsver schillen over het Midden-Oosten, Iran, Zuidelijk Afgrika en de mensenrechten illustreren dit Een en ander betekent dat lokale conflicten niet uitgesloten moeten worden geacht, zeker wanneer een van beide partijen, zoals na de top conferentie van Wenen in 1961 (het Cuba-conflict) denkt dat hij zich het een en ander kan veroorloven als gevolg van een al of niet geconstateerde zwakte bij de ander. Carters zwakte lijkt daarbij te worden gevormd door de zorgen die de president ook in Wenen met zich meedroeg, nl. de binnenlandse problemen die zich opsta pelen rond de energiecrisis, de inflatie, de werkloosheid en de onwillige Senaat, die niet alleen roet in het eten dreigt te gooien rond het SALT-akkoord, maar ook dwars ligt in de kwestie Rhodesië. Om de zorgen tijdelijk te vergeten heb ben Carter en Brezjnev zaterdag een be zoek gebracht aan de Weense opera, waar Mozarts „De Entführung a us dem Serail" werd opgevoerd. Brezjnev keerde na het tweede bedrijf terug naar de Rus sische ambassade, Carter bleef een paar minuten langer. Carters vrouw Rosalynn en hun dochter Amy bleven tot het ein de van de opera. Carter grinnikt om een grap van Brezjnev tijdens een pauze in hun besprekingen in het afgelopen weekein de. PEKING (AFP-DPA) Het Chinese Nationale Volkscongres zal op zijn vandaag beginnende zitting de in de tijd van de culturele revolutie ingevoerde revolutionaire comités opheffen en op alle bestuursniveaus vervangen door volksvergaderin gen zoals die voordien bestonden. Dit is gisteren op een persconferentie in Peking meegedeeld door Ji Pengfei, een der vice-voorzitters van het Volkscongres. Hij is tevens secretaris-generaal. Ji Pengfei kondigde verder belangrijk nieuws aan, namelijk de instelling van directe geheime verkiezingen voor de plaatselijke volksvergaderingen tot het districtsniveau toe. Dit is een om mekeer in een land waar alle volksvertegenwoordigers werden gekozen door reeds gevormde officiële organen. De voorstellen zijn afkomstig van het politieke bureau van de partij en moeten door het Volkscongres worden bekrachtigd. Vrouw wegens echtbreuk gedood TEHERAN Een Iraanse vrouw is door haar vader, moeder en broer gedood na dat een Islamitische revoluti onaire rechtbank haar we gens echtbreuk ter dood bad veroordeeld. De man met wie zij overspel had gepleegd, werd bestraft met 25 zweep slagen. De rechtbank veroordeelde verder een man en een vrouw tot ieder honderd zweepslagen wegens buitenechtelijk ge slachtsverkeer. Bewaking sjah verscherpt CUERNAVACA (UPI) De Mexicaanse politie heeft za terdag het aantal politiemen sen dat de wacht houdt bij de villa waarin de sjah van Iran verblijft, verdubbeld naar aanleiding van berich ten dat een moordcommando is uitgestuurd om hem te do den. De sjah, zijn vrouw en zijn moeder zijn door Iraanse re volutionaire gerechtshoven bij verstek ter dood veroordeeld en volgens een dagblad in Te heran is een Iraans comman do naar Mexico gestuurd om de vonnissen te voltrekken. Incidenten bij manifestatie NPD FRANKFORT - Vijf politie- agenten zijn gewond bij een manifestatie van de rechts- extremistische Nationaal-De- mocratische Partij (NPD) in het Beierse Alzenau, waar 2000 leden bijeengekomen waren nadat hun vergadering in Frankfort verboden was verklaard. De politiemensen, die in bur ger waren, werden met vlag-, gestokken, knuppels, een fietsketting en een staaldraad aangevallen. Dertien betogers zijn opgepakt In Frankfort is het zaterdag rustig gebleven toen enkele tienduizenden mensen in een demonstratie, waarvoor geen toestemming was gegeven, protesteerden tegen de voor genomen bijeenkomst van de NPD. Ja, maar van Wie? van lips, want Ups Chubb Electronics, een zuster van Lips 8randkasten- en Sloten- labrieken. heeft een compleet programma electronische beveiligingssystemen, welke voor de meest uiteenlopende proiecten van toepassing zi|n Lips beveiligt niet alléén banken', maar ook particuliere huizen, bungalows en bedn|ls- panden Bel dl schn|l naar LIPS CHUBB ELECTRONICS B V. Dordrecht tel. 078 -136144 Amsterdam tel 020- 173711 <ne>

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7