Kermisexploitanten aan de Lammermarkt in de boot genomen Projectgroep wil meer groen in Noordvest BASKETBAL-VELD VOOR „DE TAMBOERIJN" PPR-raadslid vraagt om spoedige verplaatsing chemisch bedrijf Bleijs Zonnige braderie in ,,de Kopermolen99 Indonesische gedichten De Indonesië werkgroep-Leiden organiseert donderdag 21 juni een ontmoeting met de dichter Ren dra. De dich ter, die vanwege het Rotterdamse Poetry International festival in Nederland verblijft, draagt enkele van zijn gedichten voor. In zijn gedichten pleit Ren dra voor de rechten en belangen van de Indonesische bevolking. Na een voordracht in een voetbalstadion in Djakarta werd hij door de regering een half jaar gevangen gezet Er wordt met de dichter over zijn ervaringen van gedach ten gewisseld. De bijenkomst beeft donderdag 21 juni plaats in het Museum voor Volkenkunde en de aanvang is om acht uur. Jubileum De heer J. Fokkema, directeur van de Bedrijfstechnische School aan de Vondellaan viert vrijdag 22 juni zijn 40-ja- rig ambtsjubileum. Ter gelegenheid daarvan is er in het schoolgebouw aan de Vondellaan 35 van drie tot vijf uur een receptie. Excursie Oud-Leiden De Vereniging Oud-Leiden brengt zaterdag 23 juni een bezoek aan het Museum van Oudheden in Leiden (11.00 uur). De vernieuwde Egyptische afdeling en de Tempel van Taffeb worden bezocht, vooraf draait een introduc tiefilm. Jubileum Leger des Heils De afdeling van het Leger des Heils te Leiden bestaat dit jaar negentig jaar. Voor de viering van het jubileum heeft „het Leger" een aantal festiviteiten gapland. Zater dag 23 juni is er een muziekfestival in in de Grote Ne derlandse Hervormde Kerk aan de Kerkstraat in Rijns- burg. Het festival, waar het Stafmuziekkorps aan mee werkt, begint om half acht. Vervolgens wordt zondag 24 juni een jubileum zangdienst gehouden in de Vredeskerk aan de Vollenhovenkade in Leiden. De prediking wordt verzorgd door Lt. Kolonel R.J. Schurink. De toegang is geheel gratis. Laatste griezelfilms Id de laatste week van het Horrorfestival in het Kijk- huis aan de Vrouwenkerkkoorstraat stijgt de spanning ten top door de laatste twee van de serie griezelfilms. Maandag 25 juni wordt de film „de wraak der levende doden" vertoond. Deze film wordt in spanning wellicht nog overtroffen door de film „de duivelbezweerders", waarin Christoffer Lee de hoofdrol speelt De aanvangs tijd voor de eerste voorstelling is acht uur en de tweede begint om kwart over tien. De toegangsprijs bedraagt f4,50. Promoties Aan de Leidse Universiteit zijn de volgende heren gepro moveerd tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschap pen: W.K. Vietsch op een proefschrift, getiteld „Abstract Kernal Operators and Compact Operators". P.P.J. Delheij op het proefschrift „Radiative1 capture of Polarised Neu trons by Aluminium and Manganese Nuclei". Tenslotte Chr. Oldenhof op het proefschrift „Nucleophilic Photo- substition of Diazoles and Benzodiazoles". De heer P. Trovato is gepromoveerd tot doctor in de letteren op een proefschrift, getiteld „Dante in Petrarca. Per un inventa- rio dei dantismi nei 'Rerum vulgarium fragmenta' AGlSfADLEIDSE COURANT MAANDAG 18 JUN11979 est i rgelconcert Marekerk DEN De cyclus van zo- orgelconcerten die K&O de komende maanden in Marekerk organiseert be- 0 (S)fct veel. Op 29 juni komt rles de Wolff met werken Scheidt, Buxtehude, en Reger, gisteravond d de serie zeer sterk geo- met een uitgebalanceerd nma van Wim van De gespeelde werken ren een geleidelijke muzi- verzwaring te horen, een aangename doorbre- daarvan vlak vpor de lux. onnen werd met de Echo- asie in d van Sweelinck, onbetekenend werk. Wei aar zijn het canonische P2*1® ste en het melodische slot rest* n°6 wel enigszins in- Holl asant, dit stuk was voor toehoorder toch vooral een ?e hernieuwde kennis- ig met het geluid van Marekerk-orgeL Als voor- eiding op wat volgde kwa- i de koraal-partita van un, een van Bach's voorlo- s- Hier viel vooral de uit- ide registratie op. rlijk lag het zwaarte- van dit concert bij h, maar ook binnen die Guiupponist bereidde van Beek publiek goed voor: eerst /at lichtvoetiger triosonate llllllll G, met een naar onze lak niet voldoende helder igro; dan twee koraalbe- fkingen met een wat geïn- feerder Bach. En dan lens die verademende in- hiptie: het eerste deel van Fluitconcert van de min bekende Rinck, een ach- leerling van Bach. Een d klinkende compositie t een duidelijk hoorbare itspeler en amusant van >ouw. Tenslotte Bach opti- forma: de prelude en !a in e. We hoorden hier zoals zo vaak een worste niet Bach's contrapunti- materie, maar een uitleg X Van Beek bracht de ;bel^p honderd toehoorders jjtoee diep onder de in- lllllll# ARIEDERU >U 5. n 1'; iend 0 (SI S LEIDEN Het PPR-raadslid L. Beijen heeft er bij het Leids college op aange drongen ernst te maken met de ver plaatsing van de firma Bleijs aan de Morsstraat en de NarmstraaL Al drie jaar geleden kwam aan het licht dat deze firma in chemische produkten zon der de vereiste hinderwetvergunning functioneerde. De buurt vreesde vooral de ernstige gevolgen die brand of explo sies onder meer door de daarbij vrijko mende gassen voor de omgeving zouden hebben. Volgens de heer Beijen is sinds dien niets aan de bestaande situatie ver anderd. De heer Beijen vraagt het college of de firma inmiddels wel over een hinderwet vergunning beschikt die voldoet aan en in overeenstemming is met de activitei ten die in de Oude Morsch plaatshebben. Hij wil weten waarom het gemeentebe stuur niet tot sluiting van het bedrijf is overgegaan, wanneer de vergunning nog steeds niet is verleend. Het PPR-raadslid geeft het college in overweging een even tuele verplaatsing van het bedrijf aan te melden voor het „proefprogramma sane ring milieuhinderlijske bedrijven in de woonomgeving" van het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne. REIDEN De kermis, die momenteel op het plein aan Ie Lammermarkt aan de gang is, dreigt op niet mis te rerstane wijze in het honderd te lopen. De kermisexploi- anten hebben de standplaats gehuurd via een adverten- ie in het zeer degelijke vakblad „de Kermisgids", waar- werd gesteld, dat heel Leiden in het teken van de "ami e«ste,ijke jubileum-viering van „Minerva" zou staan. Nu Vt tegendeel waar blijkt te zijn, dreigen de schrijvers ran een wel zeer koude kermis thuis te komen. Iet feestgedruis rond Minerva bleek in Leiden namelijk logal tegen te vallen, want toen de elf exploitanten don- Ierdag hun tenten voor het publiek openden, bleek dat lijna niemand van de kermis op de hoogte was. Boven- lien werd duidelijk, dat het feest ter gelegenheid van het 65-jarig jubileum van de studentenvereniging Minerva ias woensdag van start gaat en juist op die dag moeten e kermisklanten weer van de Lammermarkt verdwenen Mjn. abyg |an de redactie van het vakblad werd om opheldering istacl de kwestie gevraagd. Na uitleg van een en ander terd het voor de kermisreizigers iets duidelijker. Een ze- ;ere heer Bakker bleek de advertentie aan de Kermis- jds" te hebben opgegeven. Nu wil het geval, dat de ver- louding tussen een aantal exploitanten en Bakker derma- slecht is, dat de kermismensen geen zaken meeer met IJ*. W lakker wensen te doen. Indien Bakker zelf een bericht lad verzonden, zou het aantal inschrijvingen voor hem oogst waarschijnlijk niet rendabel geweest zijn. Van- aar, dat Bakker zijn mededeling in een oerdegelijk vak- lad liet plaatsen. En slimme zet, want op de lucratief jitziende advertentie werd grif ingeschreven. oorbl lomenteel zijn de benadeelden met „de Kermisgids" in nderhandeling, want ook het vakblad dreigt op deze ma- lier haar goede naam te verliezen. Er wordt gesproken ver eventuele teruggave van de pachtsom. De teleurge- telde expoitanten verklaarden: „Dit is heel ernstig voor s, we zijn door de hele kwestie ernstig gedupeerd. Er helemaal geen feest, eerder reden tot huilen." Dat de edupeerden nogal nijdig zijn is begrijpelijk, want het bai| ezoekersaantal ligt zo laag, dat het nog maar de vraag indl of zelfs maar de pachtsom kan worden terugverdiend. 19.5 aterdagmiddag bijvoorbeeld waren er ondanks het nooie weer maar een handjevol bezoekers, terwijl nor maliter tijdens de zaterdag de grootste omzet wordt ge laakt. De kermisreizigers hopen op positieve resultaten an het onderzoek, dat „de Kermisgids" momenteel in- telt. De gedesillusioneerde exploitanten hopen, dat door at zij nu al een aantel dagen in de stad zijn, meer men en van hun aanwezigheid op de hoogte zijn gekomen, laar om alle verlies nu nog te compenseren, lijkt een nhaalbare zaak. Van een kermisfeest is zeker geen spra- jemeer. WIM BUNSCHOTEN Met lede ogen zagen de kermisexploitanten de situatie aan: prachtig weer, maar van belangstelling nauwelijks sprake EN De project- iep „Noordelijke sin- i2j|rand Leiden", een elek' kgroep van de Land- uwhogeschool in Wa- t omhingen vindt dat er het ontwerp-bestem- Dgsplan Noordvest te inig rekening is ge lden met de aan- van openbaar bi. Teveel ruimte is liet bestemmingsplan "uitgehouden voor an- re, dominerende ge- Jt., niksvormen, zoals het toh irkeren, aldus de pro-| 011 tgroep in haar be-1 r&arschrift tegen het twerp-bestemmings- werp-pian te wijzigen. Zo zou den óver de hele lengte van de Langegracht de rijstroken moeten worden versmald. De Wageningse studenten, die de noordelijke singelrand Leiden als afstudeerproject hebben gekozen, vinden ook dat de bestemming nutsbedrijf van het terrein waar de reiniging sdienst staat moet worden veranderd in de bestemming openbaar groen eventueel in combinatie met woningen. De bestemming nutsbedrijf van de strook achter de Stedelijke Licht Fabriek dient eveneens te worden gewijzigd in open baar groen. De bestemming van het terrein van Clo- s Leembruggen moet, vol gens de studenten, nog niet zo vast komen te liggen, als thans in het ontwerp-plan is aangegeven. Teneinde te voor komen dat er langs de singel ter hoogte van de voormalige Leidse Brood Fabriek in de toekomst zal worden gepar keerd, doet de projectgroep ook hier het voorstel om deze strook voor openbaar groen te bestemmen. Tenslotte te kent de projectgroep bezwaar aan tegen de inrichtingsplan nen voor het plein rond mo len De Valk. „Voor dit plein zou een nieuw plan moeten worden gemaakt met als uit gangspunt het creëren van een herbergzame en bruikba re plek in plaats van een par- keervlakte", aldus de Wage ningse studenten. Het Energiebedrijf Rijnland gaat met zijn bezwaarschrift lijnrecht tegen de bezwaren van de projectgroep in. Het energiebedrijf stelt bezwaren te hebben tegen de plannen om de strook tussen het be drijfsgebouw en de singel te beplanten. Dit met oog op toekomstige uitbreidingen van het Energiebedrijf. LEIDEN Het door de buurtraad van de wijk Boshuizen aangevraagde basketball-veld is afgelopen zaterdag op feestelijke wijze in gebruik genomen. In februari diende de wijk raad bij de gemeente het verzoek in om naast het buurthuis „de Tamboerijn" een bas ketball-veld aan te leggen. Zaterdag, amper vier maanden later was het dan zo ver. De offiële opening werd voorafgegaan door een geluidswagen, die -gevolgd door het majo rettekorps „de Tamboerijntjes"- door de wijk trok. Voordat de openingswedstrijden op het terrein aan de Bernard Zweersstraat begon nen, voerden de majorettes nog een geslaagde show op. De initiatiefnemer van het project, Frank van Waard hield een korte toespraak, waarna twee spannende wedstrijden een aan vang namen. De wedstrijden werden door on geveer tweehonderd mensen gadegeslagen. In de eerste wedstrijd troffen de teams van de handenarbeid club „de zware jongens" en de mini's van de topploeg Parker elkaar. De uit slag was 12-12. De laatste wedstrijd ging tus sen „de Rangers" en een team van Parker met jongens van 12 tot 16 jaar oud. Parker won met 39-26. De thuisspelende clubhuisleden bleken nogal getalenteerd, want na afloop van het treffen stelde de Parker-oefenmeester voor om de jongens verder te begeleiden, dit tot grote vreugde van de basketballertjes. Na af loop werd er een feest georganiseerd in het buurthuis. De skate-board rage, die tot voor kort de omgeving van het buurthuis in beslag nam, lijkt voorbij. Nu zijn de jongelingen, die bij wethouder D.J. Tesselaar nog voor de aan leg van een skateboard-baan hebben gepleit, niet meer van de basketball weg te branden. LEIDEN De grootste at tractie van de geslaagde bra derie in het winkelcentrum „de Kopermolen" was onge twijfeld het scheren van vij fenzestig schapen. Het was voor het merendeel van het publiek een aparte belevenis om te zien hoe drie schapen scheerders de heftig blatende dieren van hun overtollige wol bevrijdden. Behalve het schapenscheren, dat in een stralende zon op het winkelplein plaatshad, was er ook in het overdekte winkelcentrum het nodige te beleven. Diverse ambachtslie den hadden en kraampje in gericht op de braderie, die in het teken stond van „groot moeders tijd". Zo was er de klompenmaker, die behoudens het oerdegelijke vaderlandse schoeisel ook eierdopjes, krui denrekjes en zelfs bedden en kasten vervaaardigde. De mandenvlechter bood zijn produkten te koop aan, een vrouw gehuld in oud-Holland se kledij gaf een demonstratie kantklossen en twee reeds ge pensioneerde heren gaven door middel van knipkunst blijk van hun artistieke kwali teiten. Voor de terecht ouder wetse prijs van vier gulden konden belangstellenden hun „profiel" laten uitknippen. Oud-Hollands beschilderde Het majoretteskorps De Tamboerijntjes gaf voor de openingswedstrijden een staaltje ritmiek ten beste De braderie In de Kopermolen koesterde zJch in een Immense belangstelling meubels en smeedijzeren naamborden, gebrandschil derd glas en tinnen serviezen, dit alles was op de braderie van de Kopermolen te koop. Ook de in het winkelcentrum gevestigde kleine zelfstandi gen boden hun produkten te koop aan; de bakker presen teerde gelukkig verse „oud- Hollandse" tompoucen en de wijnhandelaar probeerde zijn dranken aan de man te bren gen. De braderie in het toch altijd al goed bezochte win kelcentrum de Kopemolen was zowel voor de standhou ders als voor de bezoekers een groot succes.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3