Binkhorsten Timmer nog in wedstrijdritme Afgang atletes door afwezigheid jeugd Victor Pecci opnieuw in finale Nieuwe sprint- generatie Amerik breekt door Zeil- talent Neelman valt tegen in Kiel SPORTTRIBUIME DA VIS-CUPZEGE FRANKRIJK RECORD EH LIMIET SYLVIA BARLAG DOYLE Sylvia Barlag heeft In het Franse Doyle een nieuw nationaal record op de vljfkamp gevestigd met een to taal van 4512 punten. Het oude record stond reeds op haar naam met 4281 punten, dat zi] vestigde op 25 augustus van het vorig Jaar In Combran. De gedetailleerde uitslag was: 100 meter horden: 13,90 sec., kogelstoten: 13.34 meter, hoogspringen: '1.82 meter, verspringen: 6.30 meter, 800 meter: 2,18.13. Met dit nieuwe record werd de Olympische limiet, die op 4400 punten staat ruimschoots overschreden. Enkele weken geleden kwam Sylvia Barlag reeds tot een totaal van 4507 punten tijdens een meer- kamkp in Roosendaal, maar die prestatie kon niet worden erkend. LEIDSE COURANT Tilly Verhoef en Conny Vermazen toch aanwinst op 400 meter Boudewijn Binkhorst: „Het werd tijd dat we de buitenlanders weer eens onze achterkant lieten zien". KIEL Boudewijn Binkhorst en zijn bemanningslid Erik Timmer in de Olympische Starklasse en Cor van Aanholt in de niet-Olympische Laserk lasse hebben gisteren voor de enige Nederlandse triom fen op de eerste dag van de 97e Kieler week gezorgd. Nota bene, terwijl bijna alle overige Nederlanders de her- nieuwe kennismaking met het woelige oostzeewater slecht beviel. De golven en de ster ke stroming vormden een pro bleem, omdat bijna allen sinds de pré-Olympische wedstrijden in het vroege voorjaar te Hyè- res nauwelijks hun wedstrij dritme konden onderhouden. Het duo Binkhorst/Timmer, een week voor Kiel nog actief In een West-Duitse selectie wedstrijd op het IJsselmeer te Medemblik, had het ritme nog te pakken en voer prompt op de overwinning af. Binkhorst en Timmer namen daardoor een uitstekende posi tie in voor het vervolg van de zeilweek in Kiel, die zwaar meetelt in de Olympische se lectie. Binkhorst zei eenvoudig: „Selectie of niet, het werd tijd dat we die buitenlanders onze achterkant weer eens lieten zien". Binkhorst, vorig jaar met Aafjes als partner zesde, wilde niet op een hoge eind klassering vooruitlopen. „Het kan misschien als de concur rentie dezelfde fouten blijft maken als in deze eerste race. ledereen koos dezelfde ver keerde - hoek. Zelfs ook nog toen er na klassen opnieuw gestart moest worden. Wij de den het - op mijn ervaring in Kiel - anders en hadden een grote voorsprong aan het ein de". Cor van Aanholt eindigde in de laserklasse net voor de Fransman Bruno Guillen en de West-Duitser Karsten Kauf- mann. Van Aanholt voelde zich thuis op het door windkracht 4-5 woelige water. Zijn club maker Henk Bergsma eindigde als twaalfde. In de schaduw van de over winningen van Binkhorst/Tim mer en Van Aanholt was de vijfde plaats van de broers Erik en Sjoerd Vollebregt alles zins redelijk. De Vollebregts, die vrijwel zeker van Olym pische afvaardiging naar Tal linn zijn, behoren tot de favo rieten voor de eindzege in de Flying Dutchmanklasse. De eerste dag was ze niet meege vallen. Sjoerd klaagde nog over een gebrek aan snelheid. „De aanpassing viel niet mee. maar vanaf morgen moet het beter gaan". Bij de Finnjollen overtrad Pe ter Vollebregt de één-minuut- regel voor de start. Hij was er van overtuigd dat de wedstrijd commissarissen hem zouden diskwaliferen, maar hij besloot in plaats van richting haven te varen de wedstrijd te gebrui ken als training. Dat ging al leszins redelijk, want hij finish te ook op het uitslagenformu lier. De twaalfde plaats van Martin van Leeuwen in die Olym pische klasse was bepaald ook niet slecht, maar de 34e positie van het grote talent Mark Neeleman was bepaald een tegenvaller. Neeleman, wiens talent toereikend zou moeten zijn voor Olympische eremetaal, kwam als 68e en voorlaatste bij de eerste boei. „Ik had een erbarmelijk slech te start en nadat de wind ook nog draaide, kon ik het verder wel vergeten". Met de al even slecht gestarte Jan-Bart Wilton bij zich maakte Neele man van zijn verloren wed strijd nog wel een fraaie In haalrace, maar meer dan de 34e plaats zat er niet in. In de overige Olympische klas sen 470, Soling en Tornado was Nederland middenmoti en/of bijna hekkesluiter. In 470 was Henk van Gent op 22e plaats de beste Nederlai der. Die eerste Nederlands 'VE positie is in zoverre ie waard, dat het Koninklijk derlands Watersportverbon Dkr met terugwerkende kracht sutfl f? sidie en onkostenvergoedinf®Qe uitkeert. De gebroerders Werkhoven werden 28e. „Eige dei schuld", zei Joop van Werkhi V01 ven, „raakten ver achter doo dat we op een boei van eelva' andere baan afvoeren, blunder was niet meer goed maken". In de Solingklass waren de resultaten eenvoudi bedroevend. In de équipe vs Koert Janssen vie' een ms a overboord en voor de drenkf ling weer mee kon doen, er niet meer hoger te ko dan de 54e plaats. In de si Tornado-klasse tenslotte eifjfj digden Willem van Walt Mey en Govert Brasser voor Bfl Hoogenboom en Gerard Loo •als 22e en 25e. Wie van be den een afvaardiging naar pré-Olympische wedstrijden Tallinn dit jaar wil verdiene zal beslist beter moeten vai Met hen was het zoals vele andere: „We hebben Kiel te weinig gevaren". *V E DEN HAAG Roemenië, Frankrijk, Spanje en Italië hebben zich in dit weekeinde gekwalifi ceerd voor de kwartfinales van de Europese zóne van het toernooi om de Davis-Cup, waar voor Zweden, Tsjecho-Slowakije, Groot-Brittannlë en Hongarije op grond van hun prestaties van vorig jaar reeds geplaatst waren. In het weekein de van 13 t/m 15 juli komt het tot de volgende confrontaties: Spanje^-Groot-Brittannië, Honga rijeItalië, RoemeniëZweden en Tsjecho-Slowa kijeFrankrijk. Frankrijk, dat in de voorgaande ronde met uiterst gering verschil over Nederland zegevierde, won dit weekeinde in Parijs met 50 van Zwitserland. De strijd was na het dubbelspel al beslist. Daarin wonnen Yannick Noah en Gilles Moretton met 2 6, 7—5, 6—2, 63 van Heinz Gunthardt en Serge Gramegna. In het laatste enkelspel van zondag won Dominique Bedel met 26, 6—4, 46, 14 12, 7—5 van Heinz Gunthardt. Roemenië was in Boekarest beduidend sterker dan West-Duitsland. Het won met 4—1. Ilie Nastase bleef ongeslagen. In het dubbelspel zegevierde hij samen met Mar- cu met 6—2, 7—5. 7—5 over Jürgen Fassbender en Uli Marten. De viervoudige winnaar van de Mastertitel won gisteren met 61. 63, 75 van Max Wünschig. éen van de invallers voor de „re bellen" Uli Pinner. Rolf Gehring, Werner Zirngibl en Andreas Maurer. De beslissing was toen overi gens al gevallen. In het vierde enkelspel namelijk zegevierde de Roemeense kampioen Dumitri Hara- dau met 6—3,64,5—7,6—1 over Peter Elter. Bij Oostenrijk—Spanje en PolenItalië viel de be slissing in het derde enkelspel. Spanje, dat het extra moeilijk had, omdat de Oostenrijkers in het zomerse Wenen een sporthal hadden uitgezocht in plaats van gewoon buiten te spelen, wonnen met 32, doordat Manuel Orantes met 6—3, 17 15, 6—2 zegevierde over Peter Feigl. Italië zege vierde in Warschau met 41 over Polen. Wojtek Fibak, die vrijdag van Panatta had gewonnen, Queens-toemooi In de finale van het toernooi van Queens zal John McEnroe komen te staan tegenover Victor Pecci, die zijn pas verworven roem van de inter nationale Franse kampioenschappen volledig waarmaakte. De Zuidamerikaan maakte met over winningen op respectievelijk Bob Lutz en Arthur Ashe aannemelijk dat hij weinig hinder ondervindt van de plotselinge overgang van gravel naar gras. Halve finales: Victor Pecci (Par)Arthur Ashe (Vst) 6—3, 7—5; John McEnroe (Vst>—Roscoe Tanner (Vst) 6—4,7—5. GP-Brussel Het Grand-Prixtoernooi van Brussel is gewonnen door de 25-jarige Hongaar Balazs Taroczy. De Oosteuropese gravelspecialist. die vorig jaar de internationale titel van Nederland op zijn naam bracht, won dit weekeinde in drie sets van ach tereenvolgens de Belg Bernard Boileau (61, -7, 60) en de Tsjech Ivan Lendl (61, 1—6, 6 3). Laatstgenoemde won in de halve finale met 64, 6—4 van zijn landgenoot Tomas Smid (6—4, 64). Dames Evonne Cawley-Goolagong is bezig aan een op merkelijke comeback. De 27-jarige Australische won gisteren in Chichester haar tweede achter eenvolgende grasbaantoernooi. Daarbij was de fi nale tegen de Britse Sue Barker weinig meer dan een formaliteit. De Wimbledonkampioene van acht jaar geleden zegevierde in precies een uur met 6—1, 6—4. De werkelijke krachtmeting had zich afgespeeld in de halve finales: Goolagong tegen Billie Jean King. Een herhaling van de Wimble- donfinale van 1975, die destijds smadelijk door de Australische werd verloren (60, 61). Ditmaal zegevierde Goolagong met 16,6—4,108. v: WALNUT Op de eerste twee dagen van de Amerikaanse d< tiekkampioenschappen in Walnut (Californië) werden tal van -j kende prestaties geleverd. Bij de heren brak op de spri nieuwe generatie door. Aanvoerder was de 21-jarige James ford, student aan de universiteit van Zuid-Californië. Hij w a' 10.07, de beste seizoentijd ter wereld. Harvey Glance werd B de in 10.15. De „oude" coryfeeën gingen gebukt onder he r< weid van Sanford. Zo werden wereldvermaarde sprinten g( Clancy Edwards, Houstin McTear en Steve Williams In de «- v nales uitgeschakeld en kwam Steve Riddick in de finale niei ei der dan een vierde plaats in de overigens uitstekende tijd ei 10.19. d Bij afwezigheid van zijn grote rivaal Greg Foster behoefde di v reldrecordhouder op de 110 meter horden Renaldo Nehemiah weinig in te spannen. Na in de series 13.88 en in de halve fi 13.30 gelopen te hebben, kwam hij in de eindstrijd tot zijn! tijd: 13.19, waarbij hij op het laatste stuk wat uit zijn ritme en vier horden omgooide. Dedy Cooper bleef als tweede ver sl ter; 13.46. h Het discuswerpen gaf de terugkeer van Mac Wilkins te zie» e Olympische kampioen van 1976 had in twee jaar niet boven 0 ventig meter gegooid en werd min of meer al afgeschrev< Walnut rekende hij af met die geruchten. Hij passeerde de sche" grens en zijn diskus landde na 70 meter en 66 centir Vijftig centimeter tekort om het wereldrecord van de Oostd Wolfgang Schmidt te evenaren, maar wel goed voor de best zoenprestatie en de derde worp aller tijden. De sprong van 8 meter 28 van Larry Merricks, die hem d< bracht, gaf een enigszins vertekend beeld. Merricks werd ges door een behoorlijke rugwind. Arnie Robinson, de Olympische pioen, die vrijdag in de kwalificaties tot 8 meter kwam, moes een spierblessure de strijd staken. Ook de dames lieten ziel onbetuigd. Op de sprint werd Evelyn Ashford de tweede vrou wereld die onder de elf seconden liep. De Amerikaanse stu werd met haar tijd van 10.97 in de halve finales op slag de naamste concurrente van de Oostduitse wereldrecordhoudster lies Ölsner, die het vorige seizoen tot 10.88 kwam. Een Nederlands succesje was weggelegd voor Ria Stalman, dit deert aan de universiteit van San Pedro. Op haar specialiteit diskuswerpen, werd zij derde met een worp van 55 meter 52 meter. Winnares werd Lynne Winbliger die ruim twee meter gooide (57.74). Slechts veertien punten kwam Guido Kratschmer zaterdag ii feld tekort voor een evenaring van zijn Europese record op de kamp. De Westduitser veroverde voor de vijfde achtereenvolt keer de Westduitse titel en verzamelde op de tien onderdelen punten. Het Europese record staat sedert eind juli van het v •jaar op zijn naam met 8498 punten, gevestigd in Bernhausen wereldrecord is in handen van de inmiddels met atletiek ges Bruce Jenner, die in Montreal, tot 8618 punten kwam. BRUSSEL De Koninklijke Ne derlandse Atletiek Unie heeft in het afgelopen najaar bij het jaarlijkse kaiendercongres van de Europese Atletiek Associatie een zeer ongelukkige hand ge had met de wedstrijdplanning. Eind mei kregen de meisjes in een tijdsbestek van nauwelijks vier dagen twee interlandwed strijden te verwerken en dit weekeinde moesten de dames aantreden in een vierlanden- wedstrijd in Brussel tegen Bel gië, Canada en Finland. Tegelij kertijd werden In Groningen de nationale jeugdkampioenschap pen gehouden en was in het Franse Doyle de nationale vijf kampploeg in actie. Brussel moest wel een afgang worden omdat de nationale damesploeg voor een groot gedeelte steunt op de jeugd. Die jeugd gaf dit weekeinde terecht de voorkeur aan de nationale titelstrijd om dat een individueel kampioen schap toch zwaarder telt dan een plaats in de landenploeg, ook al is dat dan bij de dames. Omdat door de strenge winter het trainingsprogramma van vele atletes danig verstoord is en blessures daarvan het gevolg waren, moest de damesploeg in Brussel wel een pak slaag krij gen. Dat werd het dan ook. Ne derland eindigde kansloos als vierde met een score van 108 punten, liefst dertig punten min der dan België, een land dat enkele jaren geleden nog door een Nederlandse b-formatie op zij werd gezet. Finland was in het zonnige Heizelstadion de sterste formatie met een totaal van 160 punten voor Canada, dat 146 punten vergaarde. Over twee weken moet Neder land in Sittard aantreden voor de halve finales van de strijd om de Europese beker, een tweejaarlijks evenement waarvan de dames in het begin van de zestiger jaren ooit eens de fina le haalden. In alle edities van Connie Vermazen (op voorgrond op archieffoto) toonde in Brussel aan dat zij een aanwinst is op de 400 meter. de strijd om de Europese beker was Nederland op grond van de prestaties in de voorgaande ja ren rechtstreeks geplaatst voor de halve finales. Op basis van de resultaten die nu voor de Nederlandse dames geboekt staan, zal er over veertien da gen ongetwijfeld uitkomen dat Nederland in 1981 met de al lerzwakste landen moet uitko men in de voorronden om te trachten een plaats in een van de drie halve eindstrijden te ver overen. Ondanks alle middel maat in de Belgische hoofdstad waren er toch nog enige licht puntjes. In de eerste plaats sprintster Els Vader. De Zeeuw se, die haar armbeweging aan merkelijk zal moeten verbeteren, werd zaterdag op de 100 meter tweede in 11.62 seconden ach ter de Zeeuwse Laihorinne (11.56) en zegevierde een dag later op de dubbele afstand in de persoonlijke recordtijd van 23.47 seconden. Zij was daar mee zeshonderdste seconde sneller dan zij ooit heeft gelo pen. Met Els Vader zorgde Lida Berkhout bij het speerwerpen voor de tweede Nederlandse overwinning. De Beverwijkse had in haar tweede poging met 52.48 meter de winnende worp. Startverbod Voor de beste Nederlandse sei zoenprestaties op de 3000 me ter (9.15.8) en 800 meter (2.05.9) zorgden Carla Beurs- kens en Elly van Hulst Carla Beurskens, die alleen van start moest omdat Annie van Sti phout kort voor de wedstrijd een startverbod kreeg wegens een voetblessure, liep een uit stekende race. Tilly Verhoef is de loopster die het inmiddels zeven jaar oude Nederlandse record van Trudy Wunderink-Ruth op de 400 me ter (52,45) kan verbeteren. De kleine Dordtse heeft de 400 me ter nog maar weinig gelopen, maar werd in Brussel toch tweede achter de Finse Pirjo Haggman. Haar electronische tijd was 54.07, maar zij moet in staat worden geacht bij een specifieke training op dit zware onderdeel de 51.30 secon den, die het NOC voor uitzen ding naar Moskou vraagt, te ha len. Ook Conny Vermazen is op dit nummer een aanwinst. De Haagse, van origine verspring- ster, werd vijfde in 55,27 secon den. Tilly Verhoef, Conny Ver mazen, Coby Körmeling en Lilia- ne Mandema vormden het vier tal op de 4x400 meter, dat met 3.35.5 achttiende seconde van het Nederlandse record verwij derd bleef. 'Liliane Mandema verspeelde als laatste loopster de bijna tien meter voorsprong, die de andere drie hadden op gebouwd. Met in haar plaats Truus van Amstel of Wilma Hil- len (beiden geblesseerd) moet dit record binnen afzienbare tijd vallen. De 4x100 meter werd door een povere wisseltechniek een mis lukking. Wanneer de KNAU zich de komende maanden wat meer zou gaan richten op de estafet tetraining, bestaat er misschien een mogelijkheid, dat in Moskou nog enkele Nederlandse dames aan de start komen. Renaldo Nehemiah steekt één vinger op omdat weet dat hij de 110 meter horden heeft gewonnen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 16