Kruimelwerk van springruiters Knetemann imponeert niet ondanks zege Pech en succes voor Kevin Davies Basket- ballzege E2EM33 "DOVO aterdag- [ampioen jax eerste fasten Iweede rode kaart GROTE PRIJS VAN AKEN VOOR PAUL SCHOCKEMOHLE Selectie Admiral Cup len oeizegein latzeburg ationaal record kieliesMaas SARONNI BEWIJST VORM IN MIDI LIBRE Van Elteren accentueert terugkeer met toestelzege SPORTTRIBUNE LEIDSE COURANT MAANDAG 18 JUN11979 PAGINA 13 ASSEN - OOVO uit Veenen- jaal is kampioen van Neder- and bij het zaterdagvoetbal ge worden. Hoewel ACV. de titelhouder van tf)rig seizoen, zaterdag in een 10 goede wedstrijd uitstekend speelde, verloor de betere ploeg loch. DOVO. dat ook de eerste wedstrijd in Veenendaal won (4-0). scoorde al na drie minu- en door Rinie Navest. De druk van ACV was. mede door het jsery 'og® tempo, stevig maar DOVO roorkwam met veel geluk elke doortocht. )nmiddelijk na de rust mocht Javest een hoekschop nemen, waaruit Cornelissen scoorde 0-2). nurr— m 1ATZEBURG Met één over- Wrinnlng Is de Nederlandse roei- ifvaardlglng teruggekeerd van wedstrijden In Ratzeburg. •en zege van formaat want in Ie dubbelvler met stuurvrouw «gevierde de combinatie Wil- 3-Nereus In 3.21.61 voor "ftye vice-wereldkamploensploeg nkr an West-Dultsland (3.23.58). %erde werd Oslo. in'Voor het overige eindigden Ne derlandse ploegen niet in het loorste gelid. Bij de achten werd Nereus/Phocas/Triton/Hun- te) derde achter Thames en leidenfeld/Kiel. In de twee met tuurman werd Nereus zevende 1 d( (winnaar Dukla Praag), in de vier zonder eindigde Aegir/Pho- cas als derde (winnaar Lok/Duk- a), in de vier met werd Nereus ®vencje (winnaar Hannover- p Dortmund), in de dubbel twee Er inishte Theta /Willem 2 als zes- UW( de (winnaar Thames). De dame- icht van Nereus verraste door chter een Westduitse combina- ie als tweede te eindigen. naai Tied CORDOBA Op de Zuldamerl- ges fcianse tournee heeft Ajax In as de derde wedstrijd de eerste 0; ifzeg© behaald maar ook de 'ogu tweede rode kaart moeten In- New cisseren. Nadat Ung in de eer- igel ste wedstrijd tegen River Plate 3-1 van het veld was gezonden, phia gebeurde dat zaterdag in Cor- Stffdoba met Arnesen, scheidsrechter was inder- ontor daad in het duel Talleres—Ajax Rouniet op zijn best maar hij was l—T wel van mening dat Arnesen pioe een te grote mond had toen i do< Talleres een strafschop kreeg I op oegewezen en zond hem naar hal Ie kleedkamer. Ajax won overi- i 1- ens de derde wedstrijd met 1 ev -2. dezelfde cijfers waarmee Hajd erder van River Plate en Ra- •re d ;ing Argentina was verloren, igeni foor Ajax scoorden Schoenaker (2) en Lerby. Voor Talleres. ver- con sterkt met Ardiles en Tarantini, /edsl loelpuntten Guerini en na de /oor ust Rinaldi uit de strafschop *1. die Arnesen het rood opleverde, et 3 lees Annelies Maas heeft op laatste dag van de Gelderse rlngkamploenschappen in het wembad De Peppel in Ede het utlonale record op de 200 me- ir wisselslag dames (50 meter- tan) verbeterd. ij won in 2.21.4. Het oude Ne- erlandse record stond sinds de Btionale kampioenschappen an vorig jaar op haar naam 'et 2.22.12. Het wereldrecord p deze niet-Olympische afstand bat met 2.14.07 op naam van B Amerikaanse Tracy Caulkins. Cnelies Maas kreeg na de lan- nwedstrijd in Montfoort tegen ngeland opnieuw last van een slepende armblessure. waardoor B'j haar training moest concen treren op rugslag en schoolslag, nmiddels is door het toepassen van massage de pijn beduidend minder geworden, de Bij de opening van het lange-i had >aanseizoen in het water van de 0ui losbaan is ongekend felle strijd atie, le|everd. Op de twee kilometer zieri Vrii® -lag dames werd het lei- r vo Jende drietal Ineke Ran. Lidia ?5j|Stegink en Monique Wildschut In v DP de laatste meters verslagen 3g3P loor de 17-jarige Zoetermeerse do: wemster Madelein de Graaff. lie i ~'i de heren maakten Frank van vord toteren en Richard Broer er nen 66,1 felle eindstrijd van. die door lijk zwemmer van De Otters (Van :;en toteren) met handslag in zijn z0 "oordeel werd beslist Bij de he- r®n schoolslag zegevierde Be- r. Co nelisse voor de vierde •chtereenvolaende keer AKEN Paul Schocke- möhle heeft de eerste en laatste dag van het 43e CHIO in Aken uitge kozen om de aandacht op zich te vestigen. Stond de 34-jarige als ei genzinnig bekend staan de broer van Olympisch kampioen Alwin dinsdag in het middelpunt van de belangstelling, omdat hij pas als laatste Westduit se ruiter - nog tegen zijn zin - een zogenoemde Olympische verklaring te kende, gistermiddag viel Paul Schockemöhle op door zijn sportieve pres taties. Met El Paso won de handelaar in eieren uit Mühien het hoofd nummer om de Grote Prijs van Aken. De beslissing viel in de twee de barrage, toen er direct op tijd moest worden gereden. De enig overgebleven concur rent van Schockemöhle, de 25-jarige Zwitser Walter Ga- bathuler, bleef als eerste met de elfjarige vosruin Harley opnieuw foutloos, in 24,8 se conden. Paul Schockemöhle sleurde El Paso voor 45.000 wild enthousiaste toeschou wers nog sneller over de vier hindernissen met vijf spron gen. Het verschil bedroeg zes tiende seconde. Schockemöhle had de Grote Prijs van Aken (ter waarde van ongeveer 14.000 gulden) met het paard Talisman al eens in 1974 ge wonnen. Als een mens een lichte hart aanval heeft gehad, zal geen dokter het in zijn hoofd halen de patiënt de volgende dag al weer aan het werk te zetten. Voor paarden gelden echter andere maatstaven. El Paso was zaterdag na het springconcours, waarbij rui ters op twee verschillende paarden moesten rijden, ge troffen door een lichte hart- stoomis. Een etmaal later sprong de elfjarige Hannove- raan foutloos over in totaal 42 hindernissen. Dierenarts Peter Cronau zag geen reden het paard een startverbod op te leggen. De twee Nederlanders, die tot de 31 geplaatste deelnemers waren doorgedrongen, deden het behoorlijk. Vooral de ver richting van debutant Willy van den Ham mocht er zijn. Hij eindigde als negende met Leanca Z en kon er op bogen het pittige parkoers eenmaal (in de tweede manche) fout loos te hebben afgelegd. Henk Nooren maakte in beide man ches een springfout met Cat's Whiskers en werd twaalfde. Europees kampioen Johan Heins had zich door het uit vallen van zijn toppaard Ar gonaut Z (op de openingsdag geblesseerd geraakt) niet voor de Grote Pnjs kunnen kwali ficeren. Voor de Nederlandse equipe resten nog twee maanden om zich voor te bereiden op het verdedigen van de Europese titels. Die periode is op pa pier voldoende voor het her stel van de momenteel gebles seerde toppaarden Argonaut en Jumbo Design. Als de ploeg van Ben Arts opnieuw in een geïmproviseerde sa menstelling het gras van de Rotterdamse manege op moet, zijn de vooruitzichten op een hoge klassering weinig hoop vol. Dat heeft zes dagen Aken wel bewezen. Alleen Henk Nooren kon eenmaal (woens dag) een onderdeel op rijn naam schrijven. De overige prestaties hoorden onder het hoofdstuk kruimelwerk thuis. STEFFISBURG Het belangrijkste voorval in de vijfde etappe van de ronde van Zwitserland, die zondag na een solo In de laatste kilometer werd gewonnen door de Italiaan Ennlo VannottJ, Is on getwijfeld het opgeven van de Belg Daniel Wil- lems. Hij behoorde, na een uitstekend voorsei zoen, tot de favorieten voor de eindzege. De Zwitser Lienhard vormde voor de leider in het algemeen klassement, zijn landgenoot Roland Salm de grootste bedreiging. Nu bedraagt zijn achterstand nog slechts 1 minuut en 15 seconden in het algemeen klassement, hetgeen hem op de vijfde plaats bracht. De Nederlandse afvaardiging, bestaande uit Knete mann. Raas. Van den Hoek, Lubberding en Scheunemann, heeft niet kunnen imponeren. Scheunemann deed het nog het beste en kwam als achtste over de finishlijn met een achterstand van meer dan drie-en-een-halve minuut op de Ita liaan. In het algemeen klassement is Knetemann als achtste geklasseerd op 2.16 van de leider Salm. Gerrie Knetemann won zaterdagmiddag wel het eerste gedeelte van de vierde etappe. De wereld kampioen op de weg was de snelste in de rit te gen het horloge over een afstand van twintig kilometer. Roland Salm eindigde op de tweede plaats. Het tweede gedeelte van Obersiggethals naar Por- rentruy over een afstand van 151 kilometer werd gewonnen door de Belg Jos Jacobs, die daarmee zijn tweede overwinning in deze ronde behaalde. Hij legde de afstand af in drie uur. 48 minuten en 48 seconden. Guiseppe Saronni heeft zonder veel problemen zondag de 31e Midi Libre, een vijfdaagse etappe wedstrijd voor beroepswielrenners, gewonnen. Daarmee bevestigde de 21-jarige Italiaan nog eens de grote vorm waarin hij momenteel steekt. In de Midi Libre werd voor de start van de pro loog Hennie Kuiper als Saronni's voornaamste concurrent gezien. De Nederlandse kopman van de Franse Peugeot-ploeg moest uiteindelijk echter genoegen nemen met de vijfde plaats met een achterstand van twintig seconden op de Italiaan. Met Jannus Slendebroek uit het Drentse Vries kreeg de Kersenronde zaterdagmiddag een zeer Jos Jacobs vliegt over de finish van het tweede gedeelte van de vierde etappe van de Ronde van Zwitserland. Links de geklopte Fransman Hosotte. verdiende winnaar. Slendebroek was bij alle ont- Arie va° Houwelingen heeft zaterdag een koers snappingen van deze vrij saaie amateurklassieker voor beroepsrenners in Wielsbeke (België) gewon- in Mierlo betrokken en hij zette de kroon op zijn n6n- Rij 'egde de 176 kilometer af in 4 uur en 8 werk door de koers solerend te besluiten. minuten. Fedor den Hertog werd derde. (Van onze sportredactie) WASSENAAR Plotseling was Kevin Davies, de Ne derlandse kampioensjockey, zandruiter op Duindigt. Voor de Engelsman die al enige jaren in Nederland se dienst betekende dit een triest eind van een voor hem erg succesvolle dag. Voor de start van de laatste ren gooide Boxberger Star hem uit het zadel en nam het rit aan ging twee ke9r over het parcours en zocht voortijdig de stal op. De andere twee rennen had Davies ge wonnen, met Traveler's Aide in de supertrio en met Blondy in de Kincsemprijs. Een leuk succes voor eigenaar Piet van Goor bij wie beide paarden in training zijn. De dravers hadden hun hoofdnummer in de Prijs der 3-jarigen, een van de voorbereidingen op de jaarlijkse derby. In een zeer matige kilometertijd van I.22 zegevierde zeer verrassend Sam Hollyrood met Cor Zeilmaker. Klaas Woudstra kwam met Sauvage op de tweede plaats voor Sergio Fortuna. Favoriet Sef Hazelaar, die 25 meter voorgift moest geven, kwam niet verder dan een vijfde plaats. In de openingsdraverij bleef Prinses Rara met eigenaar Sanders aan de start stokstijf staan. Met vier man was het paard niet voor- of achteruit te krijgen. Bij de tweede start ging het weer moeri- zaam en werd de merrie snel uitgeschakeld. Duindigt ,,van de andere kant bezien". De paarden stellen zich op voor de start van de Kijkduinprijs. (Van onze sportredactie) ZOETERMEER Frans van Elteren (Pro Patrla) heeft zijn opval lende terugkeer aan de top van het nationale herenturnen zater dag In Zoeter meer slechts kunnen accentueren met één zege in de toestelflnalea. De verrassende algemeen kampioen won het paardvoltlgeren met 17.50 punten, vóór clubgenoot DickOoykaas. Van Elteren, nauwelijks een jaar geleden geopereerd aan zijn achil lespees werd bovendien nog tweede op de onderdelen paardsprin- gen en brug, terwijl hij bij de vrije oefening de derde plaats ver overde. Dick Ooykaas had het meeste succes. Voor hem waren er gouden medailles na zijn oefeningen aan het rek en de ringen, als mede op de brug. De enigen, die zich konden mengen in de hege monie van Pro Patria waren Ton Hoencamp (winnaar vrije oefening) en zijn broer Fons (paardspringen). Ron Lamboo, Rob van der Dus- sen en Cock Brandhorst zorgden ervoor, dat de rest van de me dailles naar Pro Patria gingen. (Van onze sportredactie) ZEEBRUGGE (B) De Ught Vessel-zellrace, die afgelopen week einde bij Zeebrugge werd gehouden, heeft aangetoond dat de Spirit of Ramfl8h IV, speciaal gebouwd voor de grote oceaanraces en aagepast aan de passaatwinden, niet geschikt Is voor het klei ne werk en het hoog aan de golven varen op de Noordzee. Het schip eindigde op de 21e plaats.De andere, lichtere vaartuigen be nutten deze 85-mlJlsrace als laatste selectie voor de zeilwedstrij den om de Admiral Cup In augustus. De Belgische deelnemers boekten de beste resultaten. Door een enorme windstilte duurde de race 22 uur In plaats van 15. In de belangrijke klasse I kwam het schip Pinta als eerste binnen varen. De Nederlandse schepen Schuttevaer en de Anna Mazurka volgden op respectievelijk de tweede en de vierde plaats. Donar II, een Belgisch zeiljacht, bleek na berekeningen de algemene winnaar van de 57 boten in de klassen 1 t/m 4. De Nederlandse deelne mers aan de jacht op de Admiral Cup bij de Engelse kust zijn nu bekend. Het zijn de éénmasters Formidable, Schuttevaer en Dagger. De Anna Mazurka is eerste reserve. De Ramfish IV nam buiten mededinainq deel aan de selectiewedstrijden. TURIJN Nederland heeft gisteren zi|n voor laatste wedstrijd in de troostronde zevende tot en met twaalfde plaats) in het toernooi om het Europese kampioenschap basketbal gewonnen van Polen- met 94-78. Bij de rust was de stand 49-42. Overige uitslegen: Frankrijk- Bei- gie III-98, Frankrijk - Bulgarije 80-77, Rusland- Tsjechoslowakije 71-66, Italie-Spanle 81-80, Polen- Griekenland 77-73, Joegoslavië - Italië 95-80, Israël- Tsjechoslowa kije 94-93. Joegoslavie-Spanje 108-100. Vól de Olympische kwalificatie wedstrijden in mei 1980 in Zwit serland zal Nederland een aan tal oefenwedstrijden spelen te gen Russische ploegen. Polen in de aanval. Mli- narski gaat scoren, maar de eindzege kwam bij Ne derland terecht. Rijkssponsor De vorig jaar in het leven geroepen serie wedstrij den om de wereldbeker voor springruiters, vergt een aanzienlijk bedrag. Sponsors zijn daarbij on ontbeerlijk. Uit onverdach te hoek kwam er een op dagen, het Nederlandse ministerie van Landbouw en Visserij dat blijkens te vroeg in de openbaarheid gekomen mededelingen bereid is zes ton te ste ken in dit evenement ten einde de export van zui- velprodukten te stimule ren. En, zoals elke spon sor, wil ook het ministe rie van dat geld dan wel het nodige terugzien. De oplossing is simpel: tij dens de wedstrijden en vooral ook via televisie beelden moet het voor- wat-hoort-wat tot uiting worden gebracht. De or ganisatie van die wedstrij den is in handen van de Internationale Hippische Federatie en het is niet zo moeilijk om de spea ker een beetje reclame - in opdracht van die fede ratie - te laten maken en de t.v.-camera's (wat trou wens al regelmatig bij dergelijke evenementen gebeurt) op reclames be treffende de Nederlandse zuivelprodukten te rich ten, zeker als de hinder nissen in de vorm van een kaas worden ge bouwd. Het is in het ge heel niet belangrijk of de directeur van de Neder landse Hippische Sport bond de plannen van het ministerie voortijdig open baar heeft gemaakt. Het is uiterst belangrijk dat het ene ministerie, CRM, shirtreclame voor het be taald voetbal pertinent af wijst op straffe van wei geren van subsidie en het andere ministerie tonnen over heeft om via spon soring sluikreclame te verwerven, daarmee recht streeks ingaand tegen wat CRM juist tracht te voorkomen, in elk geval in te perken. Coördinatie blijkt totaal afwezig, het op de hoogte zijn van el- kaars doen en laten even eens. Het is waarschijnlijk wel goed dat de directeur van de NH'j z:jn mond te vroeg heeft opengedaan. Er kan nog voorkomen worden dat het ene mi nisterie doet wat een an der met alle ten dienste staande machtsmiddelen tegengaat. Niet op de hoogte Terecht werd de zevende plaats, die het basketbal team op de laatste Euro- iese kampioenschappen lehaald, bejubeld. De be scheiden klassering die Nederland ditmaal heeft bereikt, mag evenwel niet alleen als een tegenvaller worden beschouwd. Er is lebleken dat een land als ipanje, dat in feite Ne derland de das omdeed, enorme vooruitgang heeft geboekt terwijl dat met onze ploeg niet het geval was. Ook dat is nog niet zo erg, wel dat de coach die voor het toernooi hoog van de toren blies, niet op de hoogte bleek met de progressie van het spelpeil in Spanje dat hij karakteriseerde als een land dat „te pakken was". Steeds meer blijkt dat coaches zich in een te eng kringetje bewegen, in eigen land rondkijken maar te weinig weten van ontwikkelingen elders, waarna de deceptie on vermijdelijk is. Coaches die, in welke sport ook, niet voldoende georiën teerd zijn maar wel prog noses doen die stoelen op te geringe wetenschap van wat alleen al in Euro pa gaande is. maken zich in het vervolg weinig ge loofwaardig.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13