d'équipe left er inoeg van Landbouw wil paardesport sponsoren om zuivelexport te stimuleren at i. Gokken metframe loopt faliekantaf Onaanvaardbaar Motorcoureur verongelukt PLANNEN VAN MINISTERIE TE VROEG GEOPENBAARD LEIDSE COURANT/ MAANDAG 18 JUN11979 til Hartog elt niet neer mee Sombere blik van Wil Hartog (rechts) wiens aspiraties op de wereldtitel zijn verdwenen. Links Boet van Duimen die „onderweg" dacht: nou, die gaat ook niet hard. JA Een week Ie TT-races van As- halfweg het Grand lizoen) lijken de n in de 500 cc- volledig geschud, loberts kloppen is and een illusie ge- die slechts door lartog in Hocken- t realiteit gemaakt torden. De andere sse GP's zijn tot door de wereld leden van 1978 in de .tstoken: desillusies jor de rest van de ,aBJtop. De GP van slavië op Opatija e daar gisteren uitzondering op. S won zonder noe- raardige tegenstand echts de nummer '°P "n het wereldkampi- ■e/refitaps klassement, 0 Ferrari, kon in laduw van de Ame- ;n blijven. Het kronen de koning (King Roberts) tot keizer VSuf*kwestie van tijd. per kitog, de Nederlandse la- perkilureur. die met zoveel •3stul»s aan dit spizoen was per kilin, heeft nog voor de t portit) de WK-strijd erop zit moeten afhaken in het rom de eerste plaats. De per kile| 2jt er jn djt eerste fa- izoen niet in. r verloopt de strategie 2,- ptog met te veel strubbe- Gisteren, in een laatste van de Abbekerker om enigszins in beeld te zette Hartog alles op 1 de weggespoelde trai- gen had hij slechts vrij- ■■I NÜRBURGRING Tijdens motorraces op de Nürburgrlng is zater dag de 28-jarige Italiaanse coureur Corrado Antonello verongelukt Antonello raakte in de eerste ronde na ongeveer twee kilometer, toen hij in een bocht rechtdoor reed, van de weg. De Italiaan werd naar het ziekenhuis in Adenau gebracht, waar de artsen slechts de dood konden constateren. gebracht. Eerst stoof Virginio Ferrari voorbij en toen ging, tot grote verbazing en vreugde van het hele Nederlandse kamp, Boet van Duimen zijn collega voorbij. Van Duimen: „Ik dacht die gaat ook niet hard". Dat snelheidsverschil liet hij de vol gende ronden zien, waarin hij tot meer dan zes seconden van de wat hulpeloos achterblijvende Hartog wegliep. Een prestatie van formaat van Den Boet, die tot acht ronden voor het eind onbedreigd naar een derde plaats leek te sturen. „Verbazingwekkend". noemde hij het. „In die machine stonden de laatste beschikbare zuigers en die waren van een ander motortype. Verder had ik me geen nieuw carter aan kunnen schaffen, want de Duitse politie vond het leuker om de voor dat doel meegebrachte twee mille in te pikken". Ken Roberts (voorop) zag het vijf ronden aan en spurtte toen meedogenloos weg van Hartog. dags een paar rondjes kunnen draaien. Voor het overige was Hartog, de man met weinig zelf vertrouwen in regenachtige om standigheden, niet op het won derschone circuit van Opatija verschenen. Toch werd er ge gokt om met een gemodificeerd frame te rijden. Hartog zag dat als de beste keus: „We hadden ook een geheel nieuw frame klaar staan, maar dat stuurde veel te zwaar. Het normale fra me hadden we wat aangepast en dat stuurde geweldig licht". Hartog toonde dat in de eerste ronde aan. Vanaf een negentien de startplaats (de laatste, bijna droge, training had velen voorbij Hartog gebracht), stoomde hij in de eerste kilometers op naar de eerste positie. De goed gestarte Jack Middelburg volgde als tweede en de Nederlandse kolo nie zag juichend het door va derlanders aangevoerde veld voorbij stormen. Achterstand Hartog hield het gevecht met de dichterbij geslopen Roberts vijf ronden vol. Toen liet de Amerikaan zien waartoe hij in staat Is. Met een ronde vol gas werd Hartog op een hopeloze achterstand gereden. Op dat moment manifesteerde zich al de zoveelste wegllgglngsproble- men aan de Suzuki van Hartog. Hartog: „De machine was te laag voor dit circuit. Er was veel te weinig grondqpellng. Daardoor kon ik die anderen In de bochten niet bljsloffen. Ik kon de machine niet plat ge noeg leggen". Hartog was overigens meteen bereid om de hand in eigen boezem te steken: „Er is te wei nig getraind. Anders haal je der gelijke problemen er in de trai ningsronden uit. Nu kom je het in de wedstrijd aan de weet en dan is het te laat". Het euvel werd Hartog vanaf de zesde ronde door een aantal coureurs stevig aan het verstand Van Duimen was op de heen weg naar Joegoslavië namelijk door de Duitse „wltpetten" In de kraag gevat vanwege een verkeerd gebruik van zijn vrachtwagentachograaf. Het kostte Den Boet een flink deel van zijn budget Dat kon na de strijd jn Opatija echter weer snel aangevuld worden. Niet volledig echter, want Van Dui men verspeelde in het laatste deel van de strijd zijn zeker lij kende derde plaats. Uncinl, een onstuimige racer van Italiaanse makelij, ging akelig snel over Den Boet heen, toen die aan vermogen begon te verliezen. Wil Hartog, vlak achter Uncinl koersend, ging In het kielzog mee en zo eindigde Van Dui men tenslotte als vijfde. Kanshebbers voor een GP-zege als Barry Sheene (opspattende kei tegen de knie) en de weer voor het eerst na zijn val in Oostenrijk op de machine zitten de Johnny Cecotto, schreeuw den van de pijn, toen zij van hun fiets getild werden. Jack Middelburg kon dat zonder een greintje pijn aanschouwen. De Naaldwijker had in de tiende ronde, achtste liggend, zijn ma chine langs de kant moeten parkeren vanwege een vastlo pende motor. Hij maalde er niet om. „Het was toch een gokje op die slecht geprepareerde ma chine. Dat moest wei verkeerd lopen". Peter Looyesteyn, de enige Ne derlandse vertegenwoordiger van importantie in de lichtere klas sen, ging tijdens een moment van onoplettendheid in de race in de 50cc onderuit. Aan de noordkant van het circuit regen de het en daar had de Breezan- der niet op gerekend. Hij ver speelde met die val een vaste vierde plaats achter Lazzarini, Blatter en Klein. Door die even tuele acht punten zou Looyes teyn in het WK-klassement steeds meegeteld hebben. Later op de dag redde Looyesteyn nog een beetje zijn gezicht door als achtste in de door Nieto ge wonnen 125 cc-klasse te eindi gen. JOHN VOLKERS E „Er moet een wonder gebeuren, wil ik nog aanblijven als iqulpe van de dressuurploeg". Dat wonder moet voor Jan jjten, die tijdens het concours hlpplque In Aken de equipe lelefdde, bestaan uit een aanzienlijk verbeterde houding ressuurruiters en amazones. It werkelijk een drastische mentaliteitsverandering komen", i Krugten. „Is dat niet het geval dan hou ik er mee op. jwel een lichte verbetering ingetreden. De leden van de «wamen zelfs zo nu en dan naar elkaar kijken en dat is al Maar ook nu weer zijn er dingen gebeurd waar ik me ^ad om heb gemaakt. Ik krijg er zo langzamerhand slapelo- en van. Zo hoeft het niet meer van mij", lerlandse dressuurteam eindigde in de landenwedstrijd op 8 plaats met 4036 punten. Winnaar werd de achtvoudige e kampioen West Duitsland met 4786 punten, gevolgd door ten Engeland. Wuitser Paul Schockemöhle won met El Paso het internatio- Icours hippique, de uit twee manches bestaande Grote Prijs In de tweede barrage liet hij de Zwitserse combinatie Gabathuler op Harley achter zich. Beiden legden het par- jutloos af. Schockemöhle was in de barrage zestiende se- neller dan de Zwitser: 24,2—24,8. De Nederlander Willy van met Leancae werd negende. Jlaatste internationale springconcours werd gewonnen door nuitser Jürgen Ernst met Lustig. Hij kwam zonder strafpun- J de hindernissen en was in 56,3 seconden ruim twee se- tneller dan de Pool Jan Kowalczyk, die met Artemor even- ijtloos rondging in 58,5. De Westduitser Fritz Ligges met ndigde met slechts tweetiende seconde achterstand op de derde. Johan Heins kwam voor het eerst weer in de buurt I ereplaats, maar met zijn nog onervaren paard Daphne was Iplaats de hoogste die hij kon bereiken. AKEN De directeur van de Nederlandse Hip pische Sportbond, Jacqu es van Leeuwen, is ge voelig op de vingers ge tikt voor het feit dat hij de vergevorderde plan nen van het ministerie van landbouw en visserij om de komende drie jaar Nederlandse boter, kaas en eieren te promoten via de strijd om de we reldbeker voor springrui ters (en in het bijzonder via de televisiebeelden daarvan) heeft openbaar gemaakt. Ter stimulering van de export was het ministerie bereid de or ganisatie van het toer nooi om de wereldbeker gedurende drie jaar voor de helft te financieren. De kosten daarvan wor den geschat op vele ton nen. Van Leeuwen had vrijdag als commentaar op de plannen van het ministerie gezegd het jammer te vinden dat de NHS niet van het overleg hier omtrent op de hoog te was gebracht en het voorts vreemd te achten dat het ministerie de NHS niet om meer infor matie over de strijd om de wereldbeker had ge vraagd. Toen de vertegenwoordigers van de internationale Hippische Fe deratie (FEI), de Zwitsers Fritz Widmer (algemeen secretaris) en Max Ammann (directeur van de wereldbekerorganisatie), de uitla tingen van Van Leeuwen zater dag tijdens het concours Hippi que in Aken onder ogen kregen, werd er woedend met de vuist op tafel geslagen. Ammann la ter: „De NHS heeft zich niet met deze kwestie te bemoeien. Het is zuiver en alleen een aan gelegenheid tussen het ministe rie en de FEI. Een nationale bond staat daar volledig bui ten". De boze vertegenwoordigers van de FEI verzamelden een schare Nederlandse betrokkenen, waar op koortsachtig overleg volgde. Aan deze conferentie namen on der meer deel Ben Arts (o.a. vice-voorzitter van de NHS). Leon Melchior (de eigenaar van stal Zangersheide, die goede contacten heeft met de minister van landbouw, Van der Stee) en Henk Brueger (directeur van uit geverij Zuidgroep en als publici- teitsman benaderd door het mi nisterie). Ammann: „De FEI ver langt van de NHS een verklaring over de gang van zaken". Die verklaring kwam uiteindelijk van Ben Arts, nadat enkele ma len tevergeefs was getracht tele- Hilversum Het tweede kamerlid van de PvdA Joop Worrell vind het onaanvaardbaar, dat de overheid een topsportevenement als de wereldbeker voor springruiters gaat sponsoren. Het kamerlid zei dat In het radioprogramma Tros Sport Aktua, waarin Ir. G. v.d. Berg, directeur alzet en verwerking van het ministerie van landbouw en visserij, deze financiële steun aan de wereldbeker bevestigde. „In het kader van de Holland-promotie van onze land- en tulnbouwprodukten stellen wIJ drie Jaar lang 600.000 gulden beschikbaar om onze irodukten een betere bekendheid te geven. Het Is de gen, wereldbeker vla de televisie op veel schermen In Europa komen, denken wij, dat deze vorm van produktbekendheld goed zal aanslaan", aldus Ir. v.d. Berg. Het ministerie van landbouw en visserij zal nauw gaan samenwerken met de Zweedse automobleltabrlkant Volvo, die het evenement tof nu toe alleen financieel steunde. Het socialistisch kamerlid verwacht dat er In het parlement nog wel een hartig woordje over deze overheidssponsorlng zal worden gesproken. „Het Is de zoveelste keer dat wij dit soort vreemde zaken vla de publiciteitsmedia moeten horen. Ik vind dat hoogst onfatsoenlijk endaar moet nu eindelijk maar eens een einde aan komen". Te buiten In dit communique stond onder meer te lezen: „De heer Arts stelt vast, dat de heer J. van Leeuwen, directeur van de NHS, zijn uitlatingen over de samenwerking tussen de FEI en het ministerie van landbouw en visserij zonder medeweten van het bestuur van de NHS heeft gedaan en daardoor zijn competentie te buiten Is ge gaan". „De NHS waardeert de betrok kenheid van het Nederlandse ministerie bij de wereldcup voor springruiters; daarmee wordt door Holland promotion het paard ingeschakeld bij de pro motie van de export van agrari sche produkten. Dp NHS juicht toe dat het ministerie in zijn po gingen om de export te bevor deren zich onder andere wendt tot de paardesport. De heer Arts meent, als vice-voorzitter van de NHS, dat deze organisatie, inza ke Holland promotion geen aan spraak maakt op betrokkenheid bij de onderhandelingen tussen het ministerie en de FEI". Jacques van Leeuwen was op zijn beurt zaterdagavond op zijn zachtst gezegd niet erg te spre ken over de verklaring van Arts. De directeur van de NHS kon digde aan op korte termijn de vice-voorzitter om uitleg te vra gen. Arts bleef evenwel volhou den dat Van Leeuwen buiten zijn boekje was gegaan. „Het zou toch doodzonde zijn als het toegezegde geld voor de paar desport door deze ontwikkelin gen verloren zou gaan?", was zijn mening. Sluikreclame Als de plannen geen wijziging ondergaan door het ontstane sneeuwbaleffect (PvdA-Tweede Kamerlid Joop Worrell heeft al kritiek geuit, het op sluikrecla me jagende ministerie van CRM maakt er ongetwijfeld bij be trokken) gaan de voormannen van de FEI, Widmer en Am mann woensdag naar Den Haag om de besprekingen met het ministerie van landbouw en vis serij, dat ook ondernemingen bij de sponsoring in wil scha-, kelen, al te ronden. „Ik kan me niet voorstellen dat het nog mis kan gaan", zei Am mann optimistisch, eraan toe voegend „al moet ik zeggen dat ik de politieke verhoudingen in Nederland niet zo goed ken". Als het ministerie zich genood zaakt ziet op zijn schreden te rug te keren is het de tweede keer in korte tijd dat men ge voelig het hoofd stoot in de sector paardesport. Eerder dit jaar moesten de plannen in de Flevopolder een hippisch cen trum te stichten (ook hier was fokker Melchior overigens nauw bij betrokken) in de ijskast ver dwijnen door een onzorgvuldige presentatie.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11