Jirecteur Zoölogisch Laboratorium tracht btralingsincident in doofpot te stoppen Th. LUBBE b.v. TAXI KNEGT Th. LUBBE b.v. WETENSCHAPPELIJK MEDEWERKER NAAR HOS GESTUURD Leiderdorps gemeentehuis waarschijnlijk in juli gereed PvdA op de bres voor krakers ^{tap/regio LEIDSE COURANT ZATERDAG 16 JUN11979 rvIIDEN De directeur-beheerder van het Zoöio- ch Laboratorium aan de Eaiserstraat, dr. Maas, •ft gistermiddag een verwoede poging ondernomen de recente incidenten in het laboratorium in de ofpot te stoppen. Tijdens een niet-openbare bijeen- mst voor het wetenschappelijk en technisch perso- el gaf hij zijn visie op het gebeuren in het labora- rium. Hij drukte het personeel op het hart niet ter mee te doen aan „geruchtenvorming" rond het alingsgevaar in het laboratorium, ontstaan door onzorgvuldig omspringen met radioactief besmet- voorwerpen. sof het om het bespreken van een personeelsavond- r ging, had de directeur een mededeling op het pu- )ni* catiebord gehangen, waarin hij het wetenschappe- en technisch personeel uitnodigde voor de verga ring. Op geen enkele wijze gaf hij in de mededeling kennen over welke zaak hij met het personeel wil- spreken. Dit leidde gistermiddag tot een woorden- ieling tussen de directeur-beheerder en een weten schappelijk medewerker. Laatstgenoemde had de di rectionele mededeling van het publicatiebord verwij derd, omdat hij de zaak te belangrijk vond om op deze manier te convoceren. Hierop ontstak de heer Maas in woede. Hij gaf de wetenschappelijk medewer ker vervolgens te verstaan dat deze het laboratorium voorlopig maar beter kon verlaten. Zoals de Leidse Courant gisteren meldde is er grote ongerustheid ontstaan bij het personeel van het Zoölo gisch Laboratorium nadat vorige week vrijdag een te grote hoeveelheid radioactieve straling in de spoelkeu ken van het laboratorium bij toeval is ontdekt. Deze straling bleek veroorzaakt te zijn door de aanwezig heid van geëtiquetteerde potjes waar radioactieve stof fen in hadden gezeten in een wasautomaat in de spoelkeuken. De potjes bleken afkomstig van de afde ling celbiologie. Volgens de laatste veiligheidsvoor schriften in het laboratorium hadden deze potjes ver nietigd moeten worden. Directeur-beheerder Maas betoogde gistermiddag dat naar zijn mening een en ander op een misverstand berust Hij deed voorkomen alsof het slechts om een paar potjes ging, terwijl een ooggetuige er veertig had geteld. Toen er een tweede meting moest worden ver richt, waren de potjes ineens verdwenen. De heer Cu pido, belast met de verantwoordelijkheid van een an der laboratorium, waar eveneens radioactieve proeven worden genomen, verklaarde dat hij de potjes uit de wasautomaat had verwijderd. Overigens deelde hij de paniek van zijn collega's niet Hij stelde dat de stra ling wel hoog was geweest, maar nog niet ontoelaat baar. „Toch heb ik gemeend om verschillende kamers in het laboratorium te moeten afsluiten, tot er schoon schip is gemaakt", aldus de heer Maas, die de door het personeel gesignaleerde onzorgvuldigheid met ra dioactieve apparaten weet aan het ontbreken van een verantwoordelijke man/vrouw in het C-laboratorium van celbiologie. Hij verzekerde het personeel dat hier op korte termijn" verandering in zou worden gebracht Deze C-laborant zal in de eerste plaats worden belast met het opstellen van strenge schriftelijke instructies ten aanzien van het aantal personen dat in het labo ratorium kan werken en ten aanzien van de wijze van behandeling van de radioactieve apparaten. „Iedereen die deze instructies niet opvolgt, zal de toegang tot het laboratorium worden ontzegd", aldus de heer Hij verzekerde het personeel dat het hier alleen een incident zou hebben betroffen. Dit werd door de per soneelsleden sterk in twijfel getroffen, aangezien vori ge week vrijdag bij toeval een verhoogde straling is gemeten. Zij vroegen zich af of zij niet voortdurend aan ontoelaatbare radioactieve straling hebben bloot gestaan en of er hierdoor geen gevaar voor de ge zondheid is ontstaan. De heer Maas verklaarde dat hem uit besprekingen met de stralingsarts niets is ge bleken van medische consequenties. Tevens zou ook de Arbeidsinspectie geen reden hebben gezien om het hele laboratorium te doen sluitea Jnder- cheiding hoorzuster an der Meij 10RDWIJK Met een 0 Ot erweldigend druk bezochte heeft zuster Van der gistermiddag afscheid als adjunct-directri- van de reuma-kliniek ole Mio" te Noordwijk aan |®p e. Zij gaat met pensioen. 2, inderden kwamen haar in ^el-restaurant „De Beurs" lanken voor haar jarenlan werk in de gezondheids- i ng en voor de toewijding iimede zij haar taak in de :ult. limek had verricht. Burge- 5 V ester mr. Bonnike speldde 19| ister Van der Meij de ere- o',( idaille in goud, verbonden de Orde van Oranje Nas- speld een gouden medail- op een gouden hart", ver arde de Noordwijkse bur- vader en de stampvolle onderstreepte deze woor- met een daverend ap- j. De heer Smit bracht p zo i tenk en waardering over het Nationaal Reuma- en van de Nederlandse liging voor Rheumabes- Tifcfing- herinneringsgeschenk bood hij een fraai wandbord un, speciaal voor deze gele- inheid vervaardigd door „De 08! orceleine Fles" te Delft. 3.00 svrouw Van der Meer be- Rd inkte namens de dames, die e'J kelijks het winkeltje en de ekenstand voor de patiën- verzorgen. Een platenbon de scheidende zuster aan dames van de donder- ertg g" herinneren. Keuning was de woord- irder van de plaatselijke 'en. „We kregen van u eens op de kop, omdat niet genoeg kwamen", aar niettemin was de sa- enwerking voortreffelijk ge est. Zuster Van der Mey al een fiets gekregen en kerken zorgden voor de tstas. oeterwoudse riedaagse 'ok record- antal oi randelaars leterwoude Een record 73 total van 1000 wandelaars j «ft de afgelopen drie dagen Zoeterwoudse Avonddrie- ag;se volbracht. Tijdens de ten van 5 en 10 km wa- slechts zes pleisters no- om de diverse groepen op J been te houden. |t«fp°r 3 kinderen was het toch ïl, zij zochten rust voor i geplaagde voeten in de jjfjfenwagen. Onder de deel- bevond zich een oep van 40 pupillen van aze de Weipoort. Ook ruim enthousiaste lopers van Hoge Rijndijk waren naar Aloysiusschool gekomen aan de wandeltochten el te nemen. Gelukkig wa de laatste dagen zeer ac- regengoden de wande- Jars gunstig gezind, want 'st tijdens de tochten viel er i regen. organisatie wil volgend to vanaf verschillende ver munten starten en eventu- de nieuwe afstand van 15 introduceren, waar dit ïr te weinig animo voor be- >nd. wel-geslaagde wandeldrie- vii la6se werd besloten met een il istelijke intocht verzorgd ïM Üf .c^rurnband VIOS en een °T-daille en bloemen voor de «Inemers. Het nieuwe gemeentehuis dat gisteren klaar had moeten zijn. AANNEMER BETAALT 500 GULDEN PER DAG VOOR LATER OPLEVEREN LEIDERDORP Het nieuwe gemeentehuis, beeldbepalend element van het nieuwe Lei derdorp op de hoek van de Engelendaal en Statendaalder nadert zijn voltooiing. De ople veringsdatum van 15 juni, die het gemeente bestuur en Noorlander Bouw nog begin van dit jaar overeen kwamen, is echter gisteren verstreken. Dit betekent dat de boeteclausule in werking treedt en Noorlander voor iedere werkdag dat het gemeentehuis later wordt opgeleverd een bedrag van 500 gulden aan de gemeente verschuldigd is. De oplevering wordt nu voor de bouwvakvakantie ver wacht. Dit levert de gemeente dan een finan cieel voordeel van 10.000 gulden. De bouw van het gemeentehuis, waarvoor ge meentesecretaris C.Hobo op 12 augustus 1977 de eerste paal sloeg, had aanvankelijk nogal met wat tegenslagen te kampen. Slecht weer en constructieproblemen met de kelder zorg den voor de nodige vertraging. Het werd al gauw duidelijk dat de bouwtijd van 18 maan den niet werd gehaald. Daarbij kwam nog eens de vorstperiode van drie maanden die het werk stil legde. Ook bij dit project bleef de traditionele financiële „miskleun" niet uit De geschatte stichtingskosten van 10,5 miljoen gulden werden met één miljoen overschreden. De officiële opening wordt op 21 september verricht door de commissaris van de koningin -in Zuid-Holland, mr. M. Vrolijk. De opening valt samen met de viering van het 1200-jarig bestaan van Leiderdorp. Zaterdag 22 septem ber wordt er „open huis" gehouden en kun nen de Leiderdorpers hun nieuwe gemeente huis komen bezichtigen. Sartre belaagd door clochard Parijs De Franse schrijver en filosoof Jean-Paul Sartre is donderdagavond door een clochard zodanig bedreigd, dat hij uiteindelijk de politie moest laten komen. Sartre had de man af en toe wat geld gegeven. Donderdag kwam hij weer, maar kreeg te horen dat hij in de voor gaande dagen al geld had ge had en dat Sartre niet aan de gang kon blijven. Daarop trok de clochard een mes en bedreigde de schrijver. Met hulp van zijn dochter kon de schrijver de man de deur uit krijgen. Toen deze uit woede op de deur begon te slaan en in brand poogde te steken werd de politie ontboden en de man gearresteerd. Overleg over problemen bij De Haardstee komt op gang LEIDEN Het overleg over de problemen bij het gezins- verangeod tehuis 'de Haard stee' aan de Witte Singel in Leiden is op gang gekomen. De drie betrokken partijen, het bestuur van het tehuis, het Sociaal Pedagogisch Cen trum Lelden (SPC) en de werkgroep De Haardstee* hebben een aantal gesprek spunten geformuleerd. Zoals bekend kwam het tehuis on langs in het nieuws na publi catie van een zwartboek door de werkgroep. In dit zwart boek werden een groot aantal misstanden geopenbaard. Op aandrang van de werk groep zal gesproken worden over de noodzaak van samen werking van 'De Haardstee' met andere gezinsvervangende tehuizen in Leiden. Ook zal er openbaarheid verschaft dienen te worden over de be- wonersgelden. Tevens zullen de hoofden van gezinsvervan gende tehuizen in Leiden het bestuur van 'De Haardstee' benaderen met een aanbod tot assistentie. Nader overleg dient gepleegd te worden over het nieuwe hoofd van het te huis en het veranderingspro ces dat plaats vindt binnen 'De Haardstee'. Het tweede gesprek tussen de drie be trokken instanties zal maan dag 25 juni worden gevoerd. Alphenaar onderscheiden ALPHEN AAN DEN BUN Alphenaar Matthijs Schaap (54) is gistermorgen konink lijk onderscheiden omdat hij 40 jaar in dienst was van de chocoladefabriek Baronie. Van loco-burgemeester D. van Leeuwen ontving hij op zijn bedrijf de eremedaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. M. Schaap, die geboren werd in Schiedam, is bij de Baronie bedieningsman aan de invor- minstallatie van ongevulde chocolade. Hij staat bekend als een trouwe medewerker die maar zelden op zijn werk ontbreekt Grote schoonmaak, in Pancras- Oost LEIDEN Bewoners van de wijk Pancras- Oost hebben door mid del van een schoon maakactie een aanzet gegeven voor het schoon- en leefbaar maken van hun woon wijk. Aan de actie na men ook kleuters deel, die daarmee duidelijk maakten graag in een schone omgeving te willen spelen. De schoonmakers had den zeer toepasselijk een van vuilniszakken vervaardigde cape aan getrokken, waar leuzen als „Houdt Pancras schoon" op waren ge schilderd. Gewapend met scheppen, bezems, vuilniszakken en de nodige dadendrang, trokken de bewoners door de wijk. Door middel van een mega foon werd het doel van de actie kort maar krachtig aan het pu- LEIDEN De Partij van de Arbeid ledenvergadering heeft er bij haar fractie op aangedrongen er in de toekomst voor te waken dat (huur)woningen lang leeg blijven staan. Dit kwam ter sprake tijdens de behandeling van het krakerspro bleem in de ledenvergadering van gisteravond. Voorts zouden de leden van de PvdA-fractie bij de behande ling van de nieuwe woonruimteverdelingsregeling opnieuw de voor- en nadelen van sociale indicaties bij urgentiebepaling moeten overwegen en mogelijkheden moeten scheppen om in noodgevallen van de woonruimteverdeling te kunnen afwijken op grond van zo duidelijk mogelijke criteria. Overigens was men het er gisteravond wel overeens dat het gemeentebestuur de laatste tijd wat te laks was geweest met het vorderen van woningen. Gevraagd werd dan ook om op korte termijn de vorderingscommissie bijeen te roepen. Met het oog op de toch nijpende woningnood in Leiden werd de fractie tevens verzocht zich in te zetten voor de totstandko ming van een opvangcentrum voor daklozen, dat voor een deel en in samenhang met andere maatregelen de acute huisves tingsnood zou kunnen verzachten. De leden van de Partij van de Arbeid waren het erovereens dat de meest urgente krakers in het Herengracht/Zijlsingel-ge- bied vervangende woonruimte moet worden aangeboden. Wel werd de restrictie gemaakt dat deze hoog op de lijst van wo ningzoekenden bij het bureau Huisvesting moeten staan. Dit om een onrechtvaardige situatie ten opzichte van personen die al jaren keurig hun beurt afwachten te voorkomen. Een motie waarin werd geopperd dat zo spoedig mogelijk met bouwen in de Stevenshofjespolder en de Leeuwenhoek moest worden begonnen haalde het niet. Afdelingsvoorzitter L. Jon ker stelde dat de motie lijnrecht stond tegenover een eerdere uitspraak van de PvdA-ledenvergadering dat eerst de open plekken in de binnenstad moeten worden bebouwd. Nieuw bureau voor Warmondse Rijkspolitie WARMOND Burgemeester de Vreeze opende gistermor gen het nieuwe post bureau van de Rijkspolitie te War mond. Het voormalige bank gebouw aan de Dorpsstraat is bet nieuwe onderkomen van zowel de rijkspolitie te water als de landienst Na een bijeenkomst voor ge nodigden in restaurant Meer- rust werd voor het postbure- au de nationale vlag gehesen. Een afvaardiging van de be reden politie bestaande uit vijf ruiters in galauniform be zorgde burgemeester de Vree- ze na een korte draf, de sleu tel van het gebouw. Onder het toeziend oog van een groot aantal politiemensen werd de deur geopend waar na de genodigden het gebouw konden bezichtigen. In het politieburo was een ex positie ingericht met materi aal van de verschillende groe pen van de rijkspolitie. Aan de Gemeentehaven stond een veelheid aan materiaal opge steld. Aan de havenkade la- De overhandiging van de sleutel. gen vier schepen van de RP te water waarmee herhaalde lijk rondvaarten worden ge maakt Er werden enkele demonstra- gegeven waarvan vooral de schoolkinderen, die 's mid dags op bezoek kwamen, ge noten. De kinderen werden overigens door de bereden ties met surveillance-honden politie van en naar school be geleid en iedereen die durfde mocht een politiepaard bestij gen. Honderden mensen toon den belangstelling en kwamen nu eens op prettige wijze in aanraking met de politie. Nieuwe openingstijden postkantoor Aarlanderveen AARLANDERVEEN De openingstijden van het post kantoor Aarlanderveen zullen met ingang van maandag 18 juni worden gewijzigd. Een en ander is besloten in overleg met de Kamer van Koophandel. Vanaf maandag is het postkantoor van maan dag tot en met vrijdag van half negen tot half een en van half twee tot vijf uur ge opend. Dinsdagmiddag is het postkantoorgesloten. Enige buurtbewoners driftig in de weer voor een schone wijk. bliek uitgelegd. Het doel was niet zozeer om de wijk in één klap vuilvrij te maken, maar meer om de be woners er op te wij zen, dat hun wijk met een dikke laag vuil be dekt is en dat het hoog tijd wordt is om daar verandering in te brengen. De bewoners bewust maken van de toestand in hun wijk en de gemeente om meer aandacht vragen, dat was de eigenlijke bedoeling van de actie. De aanzet tot de actie is door een deel van „de Pancrat" werd tij dens een vergadering het voorstel gedaan om daadwerkelijk een gro te schoonmaak in de wijk te houden. Het re sultaat was bevredi gend, want ongeveer dertig wijkbewoners namen aan de actie deel. Het door de ge meentereiniging be schikbaar gestelde ma teriaal kon niet in de grote behoefte voor zien. De bewoners zelf moesten nog bezems uit de schuur halen. Na afloop van de actie werden de zakken op gehaald vuil in contai ners gegooid en in de hoop voortaan in een schone buurt te wonen, werd in „de Pancrat een feest georgani seerd: Helaas moeten wij per 1 juli 1979 stoppen met ons taxibedrijf. Wij hebben Taxibedrijf Knegt bereid gevonden het zieken- en taxi-vervoer van ons over te nemen. Johan Frisolaan, Zoeterwoude-Hoge Rijndijk, telefoon 071-891020. Voor bussen 8 t/m 50 persoons blijven wij u van dienst. GROEPSVERVOER en TOURINGCARBEDRIJF voor binnen- en buitenland Keerweer 17, Zoeterwoude, tel. 01715-1459.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3