„Ik ben misschien wel te honkvast" Adriaan van Stolk bezorgt Nederlan weer een imposant oceaan racer SPORT LEIDSE COURANT EDDIE HARTMAN NA 12,5 JAAR MANAGERSCHAP: BRESKENS Een reis om de wereld in een zeilboot. Wat bezielt iemand die vrouw en kinderen een zoen geeft, onbetaald verlof opneemt en een vol jaar van zijn leven doorbrengt met steeds dezelfde mannen met waarschijnlijk dezelfde verlangens? In een jacht club in Breskens blijkt dat naast een avontuurlijke in stelling, ook een druk bestaan en een soms slecht huwelijk in de hand werken dat een typisch Neder landse jongensdroom in vervulling gaat. Aan een kap- stokje naast de bar hangen vier kapiteinspetjes. Die behoren toe aan de nep zeelui, mooi-weer-zeilers, rij ke stadsmensen. Tot deze groep behoort zeker niet Adriaan van Stolk, assurantie-adviseur uit Delft en ei genaar van de oceaanracer „The Spirit of Ramfish IV". Met deze 15 meter lange eenmaster moeten echte zeeraces worden gezeild. Dit weekend is er de Light Vessel Race over honderd mijl, maar daarna volgen races naar Perth (Australië), de Specerijrace van Dja karta naar Rotterdam en als hoogtepunt de race om de Whitbread Cup, een wereldtrip die vorig jaar door het Nederlandse schip The Flyer werd gewonnen. Ie dereen die zo'n grote race wil meemaken kan tijdens chartervaarten zijn kunnen tonen. Adriaan van Stolk stak zelf zes ton in de boot en hoopte op een paar honderdduizend gulden sponsor geld voor de eerste twee grote zeereizen. Zonder een sponsor zal zijn investering pas na vele jaren weer goedgemaakt kunnen worden. Dit laatste raakt hem echter niet zo erg. Een gereformeerde opvoeding en een nog immer gelovige instelling past bij zijn wens om één met de natuur te zijn. De 47-jarige Van Stolk: „Ik ben indertijd <>p m'n zesentwintigste gestopt met zeilen en ben toen begonnen met bergbeklimmen en daarbij doe je hele mooie ervaringen op. Omdat je in zulke natuurlijke omstandigheden vertoeft in de bergen, valt net angst-aspect bijna geheel weg. Ik heb toen ook leren navigeren, iets dat in de bergen moeilijker is dan op zee, want daar word je geholpen door radiopeilin gen en signalen". Te vermoeiend Vijf jaar geleden werd de bergsport te vermoeiend voor zijn partner de bergsport vergt 900 calorieën per uur - en er werd weer een zeilboot aangeschaft. Van Stolk's nieuwste schip bracht twee mensen sa men, die beiden gek op zeezellen zijn, maar als jon gen werden afgekeurd voor de zeevaartschool. Van Stolk: „Ik kreeg een bril toen ik van school kwam en Rob Kwekkeboom, mijn huidige schipper en één van de weinige beroepszeezeilers, is kleurenblind". Rob Kwekkebooms talenten leden daar weinig onder. Hij voer al twee keer de wereld rond, eenmaal met „The Tielsa" en eenmaal met „The Great Escape". Tijdens de Whitbread Race en The Financial Times Teaclipper Race was de ontvangst in de toegestane havens meest al grandioos. Rob Kwekkeboom: „Tijdens een wereldra ce mag je drie havens aandoen en als je snel gevaren hebt, heb je veertien dagen adempauze. Je wordt dan overal uitgenodigd en de verblijfskosten zijn daardoor minimaal". Over Rio de Janeiro zijn de wereldzeilers niet zo te spreken. Rob Kwekkeboom: „De jachtclub in Rio bestaat voornamelijk uit rijke' snobisten, die liever motorboten bevaren dan zeiljachten. Op slecht gescho ren en ongewassen avonturiers, zoals zeezeilers vaak gezien worden, staan ze niet zo te wachten. Een keer werden we dan toch goed ontvangen, maar nadat en kele zeilers de irritante voorzitter van de jachtclub, een schout-bij-nacht, tot drie keer toe in het water hadden gegooid - en er en passant ook een heel muziekkorps in hadden gegooid - hielp de militaire politie ons de haven weer uit. Men voelde daar de juiste zeilerssfeer bepaald niet aan". Juiste sfeer Die juiste sfeer wel aanvoelend zijn de betalende gas ten, die net in Breskens zijn teruggekeerd van een trainingsvaart van de „Ramfish". Onder hen is Jaap, een sieradenexpert uit Velp. Deze zegt oprecht dat hij de laatste 20 jaar niet meer zo heeft genoten als tij dens dit zeereisje. Herman, een huisarts uit Wezep, voer mee om ervaring op te doen voor zijn eigen jacht in aanbouw. Een operatie met een aardappel schilmesje bewees het nut van zijn aanwezigheid. Erik, eigenaar van bistro De Bok in Arnhem, heeft de afwas verzorgd aan boord want koken wilde hij niet in zijn vrije week. Voor de Light Vessel Race van vandaag in Zeebrugge stappen in de jachtclub te Breskens alweer de nieuwe mensen binnen, twee scholieren, een tandarts die gëin- teresseerd is in deelname aan de grote Parmelia Race op 27 augustus naar Perth, en Henk Meesters, een er varen zeiler die met Rob Kwekkeboom op „The Great Escape" heeft gevaren. De Light Vessel Race. waaraan 50 schepen - ondermeer De Schuttevaer en De Formi dable - deelnemen, is uitgezet vanuit Zeebrugge (Bel gië) tussen de lichtschepen de Westhinder en de Noordhinder en de Galloper. Het geldt als selectiewed strijd om The Admiral's Cup. ledereen wordt al direkt aan het werk gezet. Boodschappen doen, sjouwen en controlewerkzaamheden verrichten. Eigenaar Adriaan van Stolk: „We hebben nog maar twee maanden voor dat de Parmelia Race begint in Plymouth en er moeten nog enkele bemanningsleden worden geselecteerd. Ik vaar in ieder aeval mee tot Kaaostad. misschien hele „Als ik hoor wat ander managers verdienen, daar ben ik nooit aan toe gekomen" bij deze herinnering. „Maar dat is meer bij. Ik ga ook zelden naar uitwedfjè den; dat is allemaal te vermoeiend. Ik toch al heel anders naar een wedstriji kijken dan een normale toeschouwer. Al I tegen de paal zie gaan realises me onmiddellijk wat de konsekwenties van kunnen zijn. Een doelpunt voor ol gen kan duizenden toeschouwers uitmal^! Dat zijn van die dingen die ik me dan denk. Daarom is het beter dat ik me een aantal facetten bewust distantieer, wel ik het wel betreur". |ete aki oplt Geweldige dingen „Ik heb toch geweldige dingen me maakt", vervolgt Hartmann. „Neem nu eerste jaar van Happel. Hij haalde on dellijk de bezem door het elftal en oude namen konden vertrekken. We toen met een heel nieuw team opnl begonnen. Na de eerste helft van heti zoen stonden we gedeeld laatste met Maar In het vervolg van die competitie speelden we slechts drie punten en i den we derde en speelden we intertoto". „Een andere fijne ervaring was de Eui Cupwedstrijd tegen FC Köln, die we r< - ten onrechte verloren. Ook iets waar iki genoegen aan terug denk is het eerste j van Jezek toen we zestien wedstrijden geslagen bleven. En dat was toch in du van het beste Nederlandse voetbal.) Cruijff en zo. Bovendien is in mijtl tweemaal de KNVB-beker gepakt, waïsK^ de keer tegen FC Twente me erg is bij iVa„ bleven. De ontvangst die ons toen tenfc-ner is gevallen vergeet ik nooit meer". Leic Hoe het ook zij en hoe druk Eddie H heic mann het ook mag hebben genoegen de voetballerij en zijn aandeel daarin bé mer hij nog steeds. En dat is maar goed c Want als FC Den Haag ook een man Hartmann zou moeten missen zou het wel eens een heel stuk somberder kun een uitzien. Hoewel je zo'n constatering dooi du>< persoon in kwestie nooit zult horen bewfwe gen. En dat siert hem". FRANK WERKI gaa maal tot Perth. Rob Kwekkeboom vaart tot Kaapstad mee als co-schipper en als schipper verder naar Aus tralië. We hebben Tjerp Noorda, ook iemand die twee maal alle zeeën heeft bevaren, uitgenodigd mee te zei len. Hij is een bekend navigator, die door zijn vorige beroep als marconist van erg grote waarde kan zijn. De Zuidafrikaan Ocenasek is een vast bemanningslid en de free-lance tandarts Hartsuiker ook". Pikant detail Nederland heeft er met de Ramfish IV weer een Im posante oceaanracer bij gekregen en de traditionele Specerijen Race zal In 1980 een extra goede Neder landse vertegenwoordiging kennen. Pikant detail van de komende nautische avonturen van de Ramfish is de mogelijke deelname van een sergeant van notabe- ne de luchtmacht. Deze sergeant voldeed zo goed tijdens de Noordzee Race, dat Adriaan van Stolk een verzoek heeft inge diend bij de legerleiding om deze luchtman mee te mogen nemen op zee tijdens de race naar Kaapstad en Perth. Lucht en water, twee van de vijf oerelementen, zouden garant kunnen staan voor een voorspoedig ra cejaar. HERMANJANSEN DEN HAAG Eddle Hartmann zegt het wan neer de bezoeker de klink van de deur reeds in de hand heeft. „Je maakt er toch geen huilverhaal van hè"! Al bij het telefo nisch gedane verzoek om een gesprek met de vorige week vanwege een twaalfëneen- halfjarig jubileum in de bloemetjes gezette cordinator van FC Den Haag laat deze eni ge reserves blijken als hij hoort dat het ditmaal gaat om een persoonlijk getint ver haal. Hartmann blijkt daar niet zo gek veel voor te voelen. „Ik wil wel over de club praten", zegt hij wat afwerend. „Waarom zou er over mijzelf een stuk in de krant moeten komen? Ik ben niet zo belangrijk". Na enig tegenstribbelen is Eddie Hartmann toch bereid in zijn overvolle agenda een plekje in te ruimen. Dat de vroegere manager het inderdaad druk heeft blijkt bij het binnentreden van het kantoorgebouwtje in het Zuiderpark. De bezoeker wordt verwelkomd door adminis trateur Van der Tuijn, die verwijst naar een lege kamer en daarbij opmerkt dat hij de zelfde dag gelukkig met vakantie gaat. Dat geldt niet voor Hartmann, wiens forse stem geluid door twee gesloten deuren heen dringt. Het is één van de talloze telefoon gesprekken. die Hartmann. dezer dagen moet voeren over allerhande zaken. Wan neer hij even later heeft opgehangen en binnen komt verontschuldigt hij zich met de mededeling dat „er ontzettend veel is te doen. vooral doordat zo veel mensen zo lang wachten met het regelen van bepaalde dingen". Waarop Hartmann vervolgt met een betoog over onder meer problemen met contracten, invloed van de onlangs aangenomen voet- bal-CAO. onzekere verwachtingen over het blijven of vertrekken van bepaalde spelers, het geringe aantal toeschouwers het afgelo pen seizoen in het Zuiderpark en het ont breken van bereidheid bij de voetballers .om in te zien dat dit gebrek aan publieke be langstelling konsekwenties heeft voor de aanbiedingen in de contractsfeer. En pas sant meldt hij ook nog even de hypocriete sfeer in de amateurvoetbalwereld en de Olympische beweging, waarin officieel spra ke is van amateurisme, maar in de praktijk grote bedragen onder tafel door gaan. Het zal inmiddels duidelijk zijn dat er van een echt, wat dieper gaand persoonlijk interview met Eddie Hartmann weinig terecht komt Pas tegen het eind van het gesprek, dat enige keren wordt onderbroken door tele foontjes, komt de ondervraagde ertoe enige - doorgaans onder de oppervlakte blijvende - persoonlijke mededelingen te doen. Eddie Hartmann met Ernst Happel, herinneringen bewaart. aan wie hij goede Ook aan Vaclav Jezek denkt Eddie Hartmann met ge noegenterug. Betalende gasten Het maximum van acht bemanningsleden wordt bereikt door nog enkelen van de beste charter-gasten mee te nemen. Deze moeten wel betalen. Eigenlijk hebben we nog een huisarts liever nog een chirurg - nodig. Aan een hersenschudding of aan een verbrijzeld been kan zo'n man echter ook niet veel doen. Het grootste gevaar schuilt in het overboord slaan van een van de zeilers. Ook rustige zwempartijtjes bij windstilte zijn niet zonder gevaar. Bij windstilte kan er ook niet gevaarloos worden gevist. Enkele eetbare vissoorten kennen giftige exemplaren, zodat darmziekten het eenzame zeeverblijf nog wat ver velender maken. Maar is zo'n lange zeereis wel verve lend? Adriaan van Stolk: „De Parmelia Race is mijn eerste lange reis. maar naar wat ik van Rob Kwekke boom en Tjerp Noorda heb vernomen, valt de verveling wel mee. Zeelieden en vooral zeilers zijn erg geduldige mensen. Een horloge is voor hen alleen belangrijk tij dens de race (voor het maken van je bestek bijvoor beeld) - en voor eb en vloed als je vertrekt - maar ei- genlijk'moet je zonder zo'n uurwerk kunnen". Deze beelden bewijzen dat het er tijdens het oce- aanzeilen totaal verschillend aan toe kan gaan. Op de ene foto kan de bemanning ontspannen aan dek zitten, op de andere moeten de opvarenden alle zeilen bijzetten om het vege lijf te redden na een mastbreuk. mee") laat hij zich toch ontvallen dat hij in het verleden kansen heeft laten liggen op zowel positie- als financiële verbetering. „Maar dat werd veroorzaakt door de club binding". meent Eddie Hartmann, die tijdens het praten zijn ogen vaak tot spleetjes dicht knijpt. „Hoewel ik moet zeggen dat die band er vroeger in heviger mate was dan nu. Jaren geleden was er echt sprake van een clubleven. Nu FC Den Haag een stich ting is bestaat dat niet meer. En dat is jam mer. Maar door die binding met eerst ADO, waarvoor ik jaren in het eerste team heb gespeeld, en later FC Den Haag ADO ben ik nooit veeleisend geweest. Ik heb bij onder handelingen over mijn positie nooit het on- Eddie Hartmann: „Als er iets is waar ik een hekel aan heb is het sleur; en dat maak je in dit bedrijf zelden mee". derste uit de kan gehaaid. Daarom durf ik te zeggen dat voor de club nooit duur ben geweest. Als ik wel eens de bedragen hoor die andere managers in het betaalde voetbal verdienen moet ik zeggen dat ik daar nooit aan ben toegekomen. Maar ik klaag niet, ik ben tevreden over wat ik heb bereikt en wat ik daarbij heb verdiend. Er zijn moge lijkheden in het verleden geweest om er gens anders onderdak te komen, maar het is niet gebeurd. Het heeft dan nu geen zin meer om daar nu moeilijk over te doen". Goudschaaltje Deze laatste opmerking past geheel in het beeld van Eddie Hartmann, de zijn woorden veelvuldig op een goudschaaltje wegende, vaak met veel omhaal van woorden tot een stellingname komende en zelden (ook let terlijk) stil zittende coördinator. Hij wil koste wat kost de indruk vermijden dat hij ontevreden zou zijn met welke gang van zaken of ontwikkeling dan ook. Vandaar ook dat hij eigenlijk liever niet in dit ver haal vermeld wil zien dat van de in ons land werkzame managers slechts de bij PSV actieve functionaris dankzij de relatie met Philips een pensioen geniet op basis van de in de voetballerij verrichte werkzaamheden. De inmiddels 55-jarige Hartmann heeft tegen deze onzekere situatie zijn maatregelen ge nomen, terwijl hij bovendien zegt enig ver trouwen te hebben in de sociale wetten te gen die tijd. Over zijn oren Zoals eerder opgemerkt zit Eddie Hart mann, terwijl alle bij het voetbalcircus ac- tfef betrokkenen inmiddels of op vakantie zijn of zeer spoedig naar zonniger oorden afreizen tot over zijn oren in het werk. Daar zag het tweeëneenhalf jaar geleden overigens niet naar uit. De altijd bezige bij raakte enorm overwerkt, zong het nog een tijdje uit, maar moest op een zeker moment het advies van zijn dok toren om volledige rust te nemen wel opvol gen, omdat het simpelweg niet anders meer kon. Na een half jaar non-activiteit zette hij voorzichtig middels een halve dagtaak, voor namelijk gericht op administratieve werk zaamheden, weer de eerste schreden op het voetbalpad. Na verloop van tijd nam de por tie werk van de vroegere manager, die zich vanaf zijn terugkeer coördinator liet noe men, omdat trainer Piet de Visser een aan tal begeleidingstaken voor zijn rekening nam, evenwel weer ouderwetse grootte aan. Mede door stagnerende bestuursactiviteiten kreeg Hartmann steeds meer zaken op zijn dak geschoven. Met een al of niet blijmoe dig gezicht zette Hartmann zich aan de klus en naar zijn zeggen klaart hij het karwei zonder al te grote persoonlijke problemen. Weerterug Waarmee Eddie Hartmann in feite weer te rug is op het punt waar hij ooit, officieel twaalfëneenhalf jaar geleden, begon. Hij gold als één van de eerste beroepskrach ten in de begeleidingssfeer van het voet- balgebeuren, een eer die hij deelt met Guus Brox van Feyenoord, Wim Beltman van Go Ahead en Ben van Gelder van PSV. Waarmee hij tevens één van de langst actie ven is, want Brox is inmiddels opgevolgd door Peter Stephan. Van Gelder doet het nog één jaar en Beltman is helemaal uit beeld verdwenen. Hoe lang Hartmann dit toch niet geheel van zenuw- en krachtenslo- pende elementen gevrijwaarde vak nog kan of wil uitoefenen kan hij op dit moment nog niet zeggen. „We moeten gewoon zien hoe lang het gaat", verklaart hij. „Ik ben wat fatalistisch aangelegd geworden na eni ge ervaringen in de privé-sfeer. Daarom hoor je mij niet zeggen: zo lang blijf ik het nog doen. We zien wel". Vertrouwd Dat betekent dat Eddie Hartmann een ver trouwd figuur blijft In het Zuiderpark, waar hij zich op aanraden van zijn arts zo min mogelijk bemoeit met stress-verwekkende facetten van de voetballerij. „Vroeger zat ik naast de trainer op de bank", zegt hij met een zichtbaar genoegen Pas dan verklaart Eddie Hartmann openhar tig dat hij misschien wel wat te honkvast is geweest in al die jaren dat hij nu In de voetballerij meeloopt Na in het midden van de zestiger jaren te zijn begonnen als onbezoldigd manager (in combinatie overigens met de functie van se cretaris in het bestuur) en twee jaar later zijn baan bij een bank definitief verruild te hebben voor een positie in de voetbalwereld groeide Hartmann mee met het gebeuren in het Zuiderpark. Hoewel hij zegt daar geen moment spijt van te hebben gehad („Als er iets is waar ik een hekel aan heb is het sleur; en dat maak je in dit bedrijf zelden

Leidse Courant | 1979 | | pagina 10