Cfeidaa Sotrtdnto Geenloonbij deelname FNV- demonstratie Tweede Kamer zeer terughoudend over noodrem maatregelen Caatste overlegpoging NS-FNV mislukt OPENINGSSHOW iAi Wij heten U van harte welkom VERKEERSKNELPUNT RRIENENOORDBRUG WORDT AANGEPAKT Ruzie om Serooskerkse muntenvondst Fietser (13) ernstig gewond Wassenaar Een 13-jari- Se scholier uit Voorhout is 1£jet ptermorgen ernstig gewond Ceraakt toen hij op de Lange Kerkdam in Wassenaar door een auto werd geschept. Het ongeluk gebeurde toen de scholier op zijn fiets plots klaps de rijweg kruiste om linksaf de Prinses Marieweg op te rijden. Een achterop ko mende automobiliste uit War mond kon de jongen niet meer ontwijken. Het slachtof fer werd met ernstig hersen letsel naar ziekenhuis West einde in Den Haag vervoerd. AUTOHOME LEIDERDORP B.V. Daarom houden wij voor iedereen een OPEN HUIS j lothekersdijk 34. 2312 DD Leiden, postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. ^allewas f ,0f-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) ƒ0,49 per mm. Telefoontjes ƒ4,46 Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: I ƒ43,05; jaar ƒ160,70; losse nummers: 55 cent. Donderdag 14 juni 1979,69e jaargang no. 21373 John Wayne Laatste speelfilm van John Wayne „The Shootist" uit 1976 ter nagedachtenis van de dinsdag overleden Amerikaan se acteur op Ned.n om 20.27 uur. Om 22.00 uur Televizier- magazine over kindermoord door Bokassa. Ned.I om 20.25 uur laatste „Wat heet beter" en om 22.10 uur „Ariadne op Naxos. DUIDELIJKER INZICHT NOODZAKELIJK (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De regering gaat stormachige debatten in de Tweede Kamer tegemoet na het afkondigen van de financiële noodremprocedure en met de behandeling van het 1 juli-pak- ket. Verschillende kamerfracties zijn ervan overtuigd, dat de regering met het hanteren van de noodrem de financiële pro blemen alleen maar voor zich uit schuift. Zij zijn daarom niet van plan om zonder meer goedkeuring aan de noodrem- procedure te verlenen. De Federatie Nederlandse Vakbewe ging heeft sinds gisteren niet meer de illusie, dat haar drin gende wensen over de aftopping en vooral over de korting op de sociale uitkeringen zullen worden overgenomen. Minister Andriessen (financien) maakte gisteren bekend, dat de verschillende departementen samen 750 miljoen gulden minder mogen uitgeven. Verder worden de inkomsten- en vennoot- schapsbelatingen versneld geïnd. Dit betekend een bedrag van 550 miljoen gulden aan verrsnelde inkomsten voor het rijk. Met de vermindere departementale uitgaven van 750 miljoen gulden wordt dit een bedrag van 1,3 miljard gulden, die het rijk sneller binnenkrijgt. Hierdoor daalt het dreigend begro tingstekort van zes procent tot 4,5 procent, aldus de minister van financien. CDA-fractieleider Lubbers toonde zich gisteren nogal terug houdend op de plannen van minister Andriesen. „Veel zal af hangen van de concrete invulling van de beperking op de uit gaven van de verschillende departementen", aldus de CDA- fractievoorzitter gisteravond. Volgens de PvdA-fractie schuift de regering de financiële problemen slechts voor zich uit en daarom stelt de noodremprocedure volgens de socialisten niet veel voor. Directe moeilijkheden staat de regering volgende week al te wachten. Dan komt het 1 juli-pakket over onder meer de af topping en over de korting op de sociale uitkeringen in ded Tweede Kamer in discussie. De Federatie Nederlandse Vakbe weging, die hiertegen volgende week dinsdag gaat demonstre ren, heeft gisteren haar opvattingen over dit pakket kenbaar gemaakt aan de kamerfracties van PvdA, CDA, WD enm D.66. „Zonder de illusie te hebben deze fracties tot andere ge dachten te hebben kunnen brengen", aldus de vice-voorzitter Wim Spit van de FNV. „Je moet wel een hartstochtelijk opti mist zijn om te verwahten, dat het pakket nu ongedaan wordt gemaakt". (Zie verder pagina 13 flelft stemmers PvdA kent roorzitter niet MSTERDAM De helft van de PvdA-stemmers wist op 7 iei niet dat Max van de Berg twee weken daarvoor was ge- 0Zen tot nieuwe partijvoorzitter. Van hen dacht acht pro ent dat het een ander was en wist 42 procent er helemaal iets van. Dat blijkt uit een NIPO-onderzoek onder 1140 per- onen vanaf achttien jaar. an alle ondervraagden wist 45 procent de juiste naam van de ieuwe partijvoorzitter, noemde acht procent een andere naam Ine procent: Wim Meyer) en wist 47 procent er helemaal jets van. an hen, die Van de Berg wel noemden als partijvoorzitter, 0nd 43 procent dit een goede keuze en vond acht procent het >n slechte keuze. Ruim halve eeuw in het ziekenhuis ROME Reeds meer dan een halve eeuw, om precies te zijn sinds 1 december 1927, verbUjft de 76-jarige mevrouw Merope B. in een ziekenhuis in de Noorditaliaanse stad Modena. Zij lijdt aan bronchitis, heeft vaak koorts, maar soms ook niet. Als zij het goed maakt, helpt zij in de linnenkamer van het ziekenhuis. Haar 'record' kwam aan het licht toen zij iemand zocht om haar naar de stembus te brengen voor de Europese verkiezin gen. Toen een journalist van een Italiaanse krant haar vroeg of zij nooit de neiging had gehad om het ziekenhuis te verla ten, bekende zij dat zij die aanvechting nooit had gehad, ook niet met Kerstmis of andere feestdagen. „Die dagen bid ik ex tra om hier maar te kunnen blijven", aldus de oude dame. Scholieren verkopen prentbrief kaarten voor aanschaf rekenboekjes WINSCHOTEN Leerlingen van de openbare Schortinghuis- school in Winschoten hebben de afgelopen dagen huis-aan- huis prentbriefkaarten verkocht en daarmee bijna drieduizend gulden ingezameld voor de aanschaf van nieuwe rekenboekjes voor hun school. De school had dit geld nodig omdat de directeur de boekjes zonder toestemming van de gemeente had aangeschaft in de gedachte dat die toestemming er wel zou komen. Goedkeu ring bleef echter uit, vandaar de actie waarmee de aanschaf volledig gefinancierd kan worden. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Werknemers die vol gende week dinsdag, 19 juni, deelne men aan de werkonderbreking uit protest tegen de bezuinigingsplannen van het kabinet Van Agt kunnen er op rekenen dat zij de tijd dat zij het werk neerleggen niet uitbetaald krijgen. De zeven centrale werkge versorganisaties hebben althans alle aangesloten werkgevers opgeroepen werkonderbreking niet uit te beta len, tenzij een snipperdag wordt op genomen. Volgens de werkgeverscentrales gaat het om puur politieke actie die zich niet richt te- de werkgevers, maar tegen de regering, vinden het onjuist dat de FNV haar con flicten met de regering uitvecht over de rug van het bedrijfsleven. De werkgevers zien in de FNV-actie een eenzijdige aantasting van de overeenkomst tussen werkgever en werknemer die neerkomt op ongeoorloofd werkverzuim. Dat betekent dat de werkgever in ieder geval het loon over deze werkonderbreking niet zal moeten uitbetalen, tenzij hij akkoord gaat met het opnemen van een snipper(mid)dag door de deelnemers aan het FNV-protest. De werkgeversorganisaties roepen alle aange sloten leden op een zorgvuldige administratie te houden van die werknemers die aan de ac tie van dinsdag deelnemen en de tijd die zij daarmee hebben verzuimd. In het kader van de FNV-protestdag zijn o.a. werkonderbrekingen van enkele uren te ver wachten bij het gemeentelijk vervoerbedrijf "Cr. bij net streekvervoer. Zoals bekend hebben het CNV en enkele ambtenarencentrales zich van de FNV-actie gedistancieerd. bedragen van 160, 240 en 245 miljoen gulden, uitgaande van het huidge prijspeil. Uitgangs punt in het rapport is dat de bestaanden (brom) fietsverbin- dingen blijven bestaan en dat er voorzieningen komen om geluidshinder tegen te gaan. SEROOSKERKE De Vlissiugse advocaat mr. M. Huisman heeft bij de rechtbank in Middelburg een claim gelegd op de munten die de afgelopen vrijdag in Serooskerke (Walcheren) gevon den zijn. Hij heeft dit gedaan namens drie van de vijf in Nederland wonen de erfgenamen, die gezamenlijk ei genaar waren van De Lindenboom, het huis waaron der de munten tij dens sloopwerk zaamheden werden gevonden. Bij de verkoopacte van het huis met de gemeente Veere is namelijk een aparte clausule op genomen waarin staat, dat alle in of op het pand ge vonden geld nog aan de verkoper toekomt. Burge meester A. Hack van Veere zegt het niet eens te zijn met de uitleg die de ergenamen aan het begrip geld ge ven. Geld betekent namelijk volgens de Dikke van Dale wettig betaalmid del en dat kun je deze munten toch moeilijk noemen, zegt de heer Hack. Maar, voegt hij er meteen aan toe, laat de rechter maar uitmaken wie de wettige ei genaar van deze schat is. De muntenvondst die vrijdag is ge daan, heeft lang niet het kaliber van de Seroos kerkse munten vondst die in 1966 werd gedaan. De waarde van de nu gevonden 849, meest zilveren munten zal ver moedelijk niet eens boven de 25.000 uitkomen. De burgemeester I is overigens van mening dat ook nog eens bekeken moet worden of de vinder van de schat, namelijk een van de slo pers, en de drie gemeentewerklie den ook nog recht kunnen doen gel den op een deel van de schat Stempelen Koningin Juliana, die gisteren het totaal vernieuwde Tropenmuseum in Amsterdam heeft geopend, hield zich kort daarna langdurig bezig met een aantal kinderen. Zij stempelde met groot plezier de tekeningen, die de kinderen hadden gemnaakt voor hun leeftijdgenoten in de Derde Wereld. Altrex aluminium ladders, stabiel van onder tot boven. Zakkenrollerij viert hoogtij -EIDEN Maar liefst negen vrouwen hebben gisteren aangifte gedaan van de dief stal van hun portemonnee. Gemiddeld raakten de vrou wen elk ongeveer tweehon- 'erd gulden kwijt, de gesto en betaalkaarten met bijbe horende pasjes buiten be- chouwing gelaten. )p de weekmarkt aan de Nieuwe Rijn werden drie ïuisvrouwen het slachtoffer. Twee maal sloegen zakkenrol- ers toe bij een bushalte aan le Breestraat en verder werd jn de omgeving van het stad huis, in de Donkersteeg en in ie Steenstraat een aantal be uren gerold. De portemon- ïees verdwenen uit (onnodig) •penstaande schoudertassen, m boodschappentassen en vanuit at0( letstassen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Minister Tuij- man van verkeer en water staat gaat op woensdag 27 juni praten met Rijnmond, Rotterdam en Capelle a/d Ijs- sel over mogelijke oplossin gen voor het verkeersknoop punt rond de van Brienen- oordbrug. Bij het gesprek is een rapport van de speciale onderzoekscommissie het uit gangspunt. In dat rapoort worden drie alternatieven aan de hand gedaan: een aan- bouwbrug aan de westzijde, aanbouwbruggen aan beide zijden of een tunnel ten oos ten van de huidigé brug. Voor alle plannen geldt dat zes jaar nodig is voordat de uitvoer gereed is. De geraam de kosten voor de drie voor stellen belopen respectievelijk VN-soldaat veroorzaakt deining binnen marine (Van een onzer verslaggevers) DEN HELDER De vereni ging voor belangenbeharti ging van schepelingen en oud-schepelingen bij de zee macht (VBZ) vindt dat voor de Nederlandse VN-militair in Libanon uitermate voorde lige voorzieningen zijn getrof fen, Binnen de marine heeft deze Libanon-affaire nogal wat deining veroorzaakt, aan gezien hierdoor binnen de krijgsmacht op sommige pun ten een ongelijke rechtsposi tie is ontstaan die zijn weer ga niet kent, aldus VBZ-voor- zitter Sohier. Als- voorbeeld noemt hij de ongehuwde 'marinier die in Noord Noorwegen ruim f 100,- per maand betaalt voor zijn —bij 35 graden on der nul— zelf gebouwde iglo, terwijl de ongehuwde land machtsoldaat in Libanon niets hoeft te betalen'voor zijn on derkomen. Volgens Sohier zit er iets scheef, omdat de VN- •militair zomaar een rechtspo sitie krijgt, waar de VBZ al jaren om vraagt. Minister Scholten (Defensie), die momenteel in Libanon verblijft, bracht ook een bezoek aan de ziekenboeg van het Nederlandse VN-bataljon. De minister zei onder de indruk te zijn gekpmen van de harde levensomstandigheden van de Unifil-militairen. KORT GEDING GEHANDHAAFD (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De Utrechtse rechtbank heeft öch vanmorgen gebogen over het kort ge- dat de directie van de Nederlandse poorwegen had aangespannen tegen de ver- »oersbondenFNV. De NS eiste dat de bon- op straffe van het betalen van een dwangsom per dag de voorgenomen staking ongedaan zouden moeten maken. Het geding is vanmorgen doorgegaan, nadat gisteravond opnieuw was gebleken, dat de vervoersbon- den—FNV geen vergelijk konden treffen met directie van de NS over een nieuwe cao. De directie van de NS had gisteren de ver- voersbonden—FNV dringend verzocht opnieuw overleg te voeren. Dit overleg is echter weder om vastgelopen, zodat de directie het geding vanmorgen doorzette. Verder hadden de socia listische Tweede Kamerleden Van Thijn en Castricum minister Tuynman van Verkeer en Waterstaat gevraagd bij de directie van de NS aan te dringen op intrekking van het kort ge ding. De minister is daarop niet ingegaan. Zoals bekend wijzen de vervoersbondCNV en de Federatieve Spoorweg Vakvereniging de staking van maandag aanstaande af. Beide bonden hebben de cao wel aanvaard. Zij zijn temeer tegen de staking, omdat deze volgens hen een duidelijke politieke betekenins heeft.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 1