Fiscus inkomstenbelasting over 1979 versneld innen K&rote besparing hogelijk op asverbruik uishoudens Ambulance vervoer dreigt met landelijke acties £eidóe(3oma/nt isprek over ropening datsmijn SSSs Forse daling leerlingen lager onderwijs RIJK HEEFT GELD HARD NODIG Voor stadsvernieuwing toch 170 miljoen extra Zeg maar„dag"tegen je vaderdag v. i^NNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 14JUN11979 >en :n, als I onze parlementaire re- CCO d actie) HAAG Wanneer nu jrt wordt met het aan- n pen van verbeteringen kpparaten als centrale en te verwarming, geisers, en kooktoestellen is (mogelijk om rond de isseling een besparing •eiken van ruim 20% op lishoudelijk gasverbruik Ierland. Dat zal beteke- it jaarlijks 3,4 miljard meter kan worden •d op een huishoude- tsverbruik van 14,5 mil- iubieke meter. 1 lijkt uit cijfers die zijn omen in het rapport en werkgroep, die speci- as ingesteld om de mo- leden te onderzoeken I een efficiënter gasver- i in de huishoudens. Mi- Van Aardenne heeft de jde Kamer meegedeeld (verschillende instanties worden verzocht de jre ontwikkelingen ter ie nemen. ter Van Aardenne wil jebruik van de door de nie ontwikkelde nieuwe ale verwarminsketel be- j onze parlementaire re dactie) HAAG Minister Van (Economische Za- Js bereid op het niveau :skundigen te laten be- of ir. C.J.A. Berding I heeft in zijn stelling, |e kolenmijn Emma in irg weer in exploitatie nen worden genomen. windsman zal een ge- arrangeren tussen de lerding en de leden van niddels ontbonden com- Martens, die tot de usie kwam dat de Lim- mijnen niet rendabel oiteerd kunnen worden. ;rding publiceerde zijn onlangs in het tijd- „De Ingenieur". Zijn ijkste stelling was dat ■oduktiekosten van de flandse mijnen met der- rocent verlaagd kunnen ïn door gebruik te ma- jvan de allermodernste louwtechnieken. Aardenne zegt hier zeer pen tegenover te staan. jwel zeker n inpoldering ise waddenkust HAAG - Het kabinet Waarschijnlijk volgende \Tijdag een beslissing i over het al dan niet leren van 4000 hectare Ier- en zomerpolderge- ïan de Friese kust van Iddenzee bij de gemeen- rwerderadeel. Naar het aat aanzien, zal de be- uitvallen ten gunste natuur, hetgeen bete- at er niet wordt inge- maar dat de be dijk tussen vasteland ddengebied op Delta- wordt gebracht. ïerderheid van de be- i ministers is tegen in- Alleen de heren [er Stee en Wiegel zijn maar zij hebben al gegeven de zaak v te willen bestuderen. rinepersoneel it weggekocht LDER „Willen wij toeroepen aan het P bij het marineperso- lan zal er meer geld op moeten komen. Het gek, maar opvarenden arineschepen zullen er aand ruim vijfhonderd i op vooruit moeten Dat is de mening van vereniging voor belan- tartiging van schepelin- n oud-schppelingen bij nacht. reniging vindt het hoog 't actie wordt onderno- .egen het vertrek van (groepen mariniers naar. ilal beter betalende bur- «schappijen. „Als het "*>rgaat, kunnen we de meest moderne fan de naoorlogse jaren kant leggen, omdat we mensen hebben", aldus ttzitter van de vereni- vorderen. De ketel zou een besparing van 20 tot 25 pro cent opleveren in vergelijking met de gebruikelijke types. Zoals het Tweede-Kamerlid Portheine (WD) woensdag in onze krant reeds meldde, voelt de regering er voorals nog niets voor wettelijke maatregelen te treffen om de bevolking te dwingen tot energiebesparing, zoals PvdA, CDA en D'66 willen. Alleen als in internationaal verband blijkt dat vrijwillige besparing niet voldoende oplevert, is het kabinet bereid, maar wel in coördinatie met andere lan den, tot enigerlei vorm van rantsoenering over te gaan. Portheine wees erop, dat er in Nederland geen schaarste is en dat de prijzen op de vrije markt weer aan het da len zijn. Naast de vrijwillige medewer- Icing heeft de regering nog het wapen van de prijzen. Volgens minister Van Aarden ne is het onontkoombaar dat het aardgas het komend jaar, als gevolg van het duurder worden van de stookolie, duurder wordt. Wat betreft olectriciteit zal dat nog dit j aar voelbaar worden. Alle vrouwelijke douane-ambtenaren zullen binnenkort in nieuwe uniformen gekleed gaan. Het nieuwe uniform be staat uit een jasje, rok, pantalon, witte blouse, hesje, bij passende shawl en een nylon regenjas. Een hoedje com- pletteert de uitrus ting. De kleuren- comnbinatie groen- groen/grijs van het uniform is hetzelfde als die van het uni form van de man nelijke collega's, het jasje iets don kerder dan de rok en de pantalon. (Van on2e parlementaire redactie) DEN HAAG Het aantal leeringen in het gewoon lager on derwijs is binnen een jaar gedaald met bij na 22.000 leerlingen. Uit voorlopige cijfers van het CBS blijkt dat in vergelijking met januari 1978 het leerlingenbestand be gin dit jaar met 21.600 is geslonken tot 1.413.100. In die zelfde periode is het aantal onderwijzers met 1800 gedaald tot 53.510. Deze daling is een zich al enkele jaren voortzettende trend die verregaande ge volgen kan hebben voor de werkgelegenheid in het on derwijs. Als gevolg daar van zullen de komende 15 jaar mogelijk zori 50.000 arbeidsplaatsen verloren gaan in het kleuter-, lager en voortgezet onderwijs. Ondanks de daling in het leerlingenbestand is het aantal scholen in het lager onderwijs in deze periode met 74 toegenomen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het kabinet heeft giste ren aan de financiële noodrem getrok ken. Door 550 miljoen gulden aan be lastingen sneller te innen en voor 750 miljoen aan geplande uitgaven via de departementen te blokkeren wil de regering het onaanvaardbaar groot geworden tekort op de lopende begro ting tot aanvaardbare proporties te rugdringen. Minister Andriessen (Fi nanciën) laat dat weten in de voor jaarsnota over het verloop van de be groting; 1979. Door aan de noodrem te trekken moet het financieringstekort van het Rijk en andere overheden sa men, dat de magische grens van 6 procent dreigde te overschrijden, te rug worden gedrongen. Dankzij de noodrem wordt het tekort voor de Rijksoverheid teruggebracht tot 4,5 procent van het nationaal inkomen. Daar komt dan nog eens 1,5 procent van de lagere overheden bij. Het ge raamde financieringstekort van het Rijk komt voor dit jaar in plaats van De versnelde belastinginning betreft de inkomstenbelasting en de vennoot schapsbelasting. De voorlopige aansla gen -van de inkomstenbelasting 1979 die in de loop van mei en juni van dit jaar zijn of worden opgelegd zullen versneld worden ge'ind, hetgeen de schatkist 250 miljoen gulden voller maakt. Door een verhoging met 5 pro cent van de voorlopige aanslag van de vennootschapsbelasting kan 300 mil joen gulden binnenkomen. Het tweede deel van de noodrem houdt een blokkade in van 750 mil joen voorgenomen uitgaven. Alle de partementen zullen daarbij een bijdra ge moeten leveren. Het kabinet heeft een maximum gesteld van 130 miljoen gulden. Dat zal door de ministeries van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening en Economische Zaken voor dit jaar moeten worden ingeleverd. Maar bij beide departementen vallen de begrotingen aanmerkelijk hoger uit, dan in de miljoenennota was geraamd. Dit geldt ook voor Onderwijs. De drie deparementen leveren derhalve het voorgeschreven bedrag in van de be dragen die komen boven de ramingen in de miljoenennota. Voor de verschillende departementen geldt het volgende lijstje (in miljoenen guldens): Algemene Zaken 1 Antillen 4 Buitenlandse Zaken en Ontwikkelingssamenwerking 27 Justitie 32 Binnenlandse Zaken 41 Onderwijs 53 Financiën 47 Defensie 17 Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening 130 Verkeer en Waterstaat 73 Economische Zaken 130 Landbouw en Visserij 28 Sociale Zaken 111 CRM 47 Volksgezondheid en milieuhygiëne 9 Het is de bedoeling dat binnen de de partementen zelf wordt bepaald waar uitgaven zullen worden geblokkeerd. In de voorjaarsnota worden alleen normen aangegeven. Overigens kan de noodremoperatie nog verzwaard wor den ten gevolge van het zogenaamde 1 juli-pakket dat thans bij de Kamer ligt en door grote bedragen die als steun aan noodlijdende bedrijven ge geven gaan worden, zoals RSV (VDSM), Volvo-Car en Fokker. Beide zaken zijn nog niet in deze noodrem procedure verwerkt. Volgens minister Andriessen is' 'het buiten kijf dat de financieringsproble men die nu tot deze noodremprocedu re heeft geleid ook volgend jaar zullen doorwerken. Hij houdt er daarom re kening mee dat in 1980 opnieuw aan de noodrem zal moeten worden ge trokken. (Vano e parlementaire redactie) Chinees bezoek Op Schiphol is gisteren een handelsdelegatie uit de Chinese volk srepubliek aangekomen, onder leiding van vice-premier en minister van buitenlandse handel Liqiang. Het gezelschap werd verwelkomd door de vice-voorzitter van het Nederlands centrum voor handelsbe vordering, de heer Wijsman (I) en mr Beyen, staatssecretaris van Economische Zaken (r). DEN HAAG De bewindslieden van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde ning zijn niet ontevreden over de be handeling van hun departement in de voorjaarsnota. Weliswaar moet VRO 130 miljoen gulden „inleveren", maar daar staat tegenover dat minister Bee- laerts van Blokland van zijn ambtge noot Andriessen (Financiën) 170 mil joen gulden extra heeft gekregen voor de stadsvernieuwing. Van een echt inleveren is bovendien geen sprake, zo legde staatssecretaris Brokx gisteren uit in de Eerste Kamer, waar de VRO-begroting werd afgehan deld. Het komt erop neer dat een be drag van 130 miljoen tot nader order niet mag worden uitgegeven. Het de partement van Beelaerts en Brokx on dervindt daarvan geen pijn, omdat het toch geld „over" heeft als gevolg van de strenge winter, waarin de bouw compleet stil lag. Zo zullen de leningen voor de bouw van woningwetwoningen, die naar verwacht dit jaar zouden wor den opgenomen, pas volgend jaar of nog later behoeven te worden ver strekt. Volgens Brokx zal de maatregel van Andriessen dan ook geen enkele invloed uitoefenen op het al dan niet realiseren van het bouwprogramma. Een meerderheid in de Tweede Kamer, bestaande uit de regeringspartijen CDA en WD, heeft zich er gisteren ook door staatssecretaris Brokx van la ter overtuigen, dat er alles aan gedaan wordt om de bouw van woningen voor één- en tweepersoonshuishoudens zo veel mogelijk te stimuleren. Onlangs werd bekend dat het tekort aan dit soort woningen ten minste 55.000 be draagt. Ook voor Brokx is dit aanlei ding, zo zei hij in een openbare verga dering met de commissie voor de Volkshuisvesting, om alle zeilen bij te zetten. Er is geld in kas voor subsidies voor tienduizend „1+2-woningen" in de woningwetsfeer en Brokx wil dat dit ook wordt uitgegeven. Hij voelt er ech ter niet voor, zoals door de PvdA werd gevraagd, om de gemeenten met de woningwet in de hand te dwingen tot bouwen. NIEUWE WET MOET WORDEN UITGESTELD (Van een onzer verslaggevers) MAASBERGEN De particuliere ambulance-vervoerders zijn van plan met landelijke acties hun onvrede duidelijk te maken over de nieuwe ambulance wet, die op 1 juli in wer king treedt. Ze hebben dat de staats secretaris per telegram laten weten. In de regio's Leiden en Groningen zijn gisteren al - ongemerkt - acties gestart. Ongemerkt, want het is aller minst de bedoeling van de ambulan ce-vervoerders, zo verzekert hun juri disch medewerker mr. Teekens, dat de te vervoeren patiënten er last van ondervinden. In de nieuwe wet is geregeld dat am bulance-vervoerders slechts ambulan ce-vervoer mogen verrichten indien zij opdracht hebben gekregen van een centrale post. Die centrale post moet worden opgericht door de gemeente binnen een regio. Indien de gemeenten in gebreke blijven legt de provincie de centrale post op. Een telegram aan de staatssecretaris van de Overleggroep Grote Landelijke Particuliere Ambulance-vervoerders stelt duidelijk, dat opschorting van de 1 juli-termijn - de dag waarop de wet volledig in werking treedt - noodzake lijk is. Daarvoor vragen de vervoer ders binnen een week overleg met de staatssecretaris. Intussen, zegt het telegram, zullen de acties die in de regio Leiden en in de provincie Groningen zijn gestart, over een groot deel van het land worden uitgebreid. „Wat tenslotte het karakter van deze landelijke actie zal zijn, wordt mede bepaald door de wijze waarop u aan onze rechtvaardige ver langens wilt tegemoetkomen", aldus de vervoerders, die zeventig procent van het ambulance-vervoer voor hun reke ning nemen en door de nieuwe wet grote schade zullen leiden. Kabinet schuift problemen voor zich uit HET kabinet heeft in de financieringsproblematiek voor dit jaar geen wezenlijke knoop durven doorhak ken. Met het besluit om de tegenvallende inkomsten te compenseren - en zo het financieringstekort op zes pro cent te houden - door een reeks van uitgaven te blok keren, is de wezenlijke beslissing over de vraag waar het geld uiteindelijk vandaan moet komen, doorgescho ven naar de opstelling van de rijksbe-groting voor het volgend jaar. De blokkade van de overheidsgelden houdt niet veel meer in, dan dat de diverse departementen wel hun voorgenomen financiële verplichtingen mogen aangaan, maar daarbij hun uitvoerders moeten melden, dat de bptaling voor de verrichte diensten pas later zal gebeu ren. Die opzet vergroot de financieringsproblemen voor het volgend jaar. UlT de gekozen opzet kan niet anders geconcludeerd worden, dan dat het kabinet deze week onmachtig was om tot afspraken te komen over een reëele wijze om de financiële tegenvaller van 1,3 miljard gulden weg te werken. Er is geen politieke keuze gedaan tussen een echte bezuiniging ter grootte van dat bedrag, of een lastenverzwaring voor de tweede helft van dit jaar, twee mogelijkheden waardoor het tekort zou kunnen worden opgevangen. Nu de politieke keuze door middel van de blokkade van gelden slechts voor dit moment is ontlopen, is de druk op het komende kabinetsberaad over de opstelling van de begroting voor het volgend jaar aanmerkelijk vergroot. Die druk was al zwaar door de verslechterde economische situatie. Behalve de tegenvallende uitkom sten van het eens als „heilsplan" aangeduide Bestek 81, moeten in dat kabinetsberaad nu ook de vooruitgescho ven problemen van dit jaar worden opgelost. Het is zeer de vraag of de weg, die het kabinet heeft gekozen, wijs kan worden genoemd. Waarschijnlijk heeft men de zaak maar voor zich uit geschoven, om dat aan de vooravond van de behandeling in de Kamer van het 1 julipakket, er binnen het kabinet geen moge lijkheid was tot het doen van een politieke keuze. Dat gebrek aan politieke flexibiliteit binnen de ministers ploeg doet het ergste vrezen voor de eerste twee weken van juli, wanneer het belangrijkste werk gedaan moet worden voor de opstelling van de rijksbegroting voor 1980. Nog drie nachtjes slapen vrienden en dan is het mijn eigen dagje, mijn bloedeigen Vaderdagje. Moeder heeft hem al gehad en de kat en het stinkdier komen nog aan bod. Maar deze komende zondag is het mijn beurt. Vierentwintig zuur verdiende uren, waar ik een jaar lang voor gesappeld heb, waarin ik als gezinshoofd pal heb gestaan, voortdurend op de bres sprong voor mijn kroost en als een leeuw vocht voor mijn te mondige vrouw. Alsmaar heb ik voor hen beten broods uit mijn mond gespaard en door de zure appels gebeten bij de eigen haard, die met geen goud te betalen is. En voor die opmerkelijke opofferingen word ik nu beloond en gaat men mij op de nuchtere maag verrassen met de bekende nuttige geschenken. Wat zal het deze keer worden? Ben ik de sigaar of wordt het toch weer de strop van mijn leven? Nu reeds weet ik in elk geval, dat mijn vrouw bij het ochtendkrieken de echtelijke sponde zal verlaten om thee te zetten en beschuiten te smeren. Want dat doet ze elke dag. Natuurlijk is het mij ook ter ore gekomen, dat dit matineuze gehannes in de keuken een taak is voor liefhebbende mannen. Op hun zilveren bruiloft worden deze stakkerds dan ook vaak uitgebreid vanwege dit feit gehuldigd. Maar ik heb goddank bijtijds aan de hand van een door mij zelf vervaardigd doktersattest kunnen bewijzen, dat ik 's morgens na het ontwaken nog gedurende een half uur roerloos dien te blijven liggen, omdat ik anders gegarandeerd spataderen en gordelroos krijg. Het is trouwens toch ontroerend om te zien, hoe fabrieken en grossiers eensgezind te hoop lopen om het pa naar de zin te maken. In een knaap van een advertentie zag ik zojuist een slaperig knulletje met rechts op zijn hoofdkussen een doos overheerlijke bolknaks, die voorzien waren van een banderolle met het opschrift „VOOR VADER". Kijk, zo'n tafereeltje doet bij mij gelijk de waterlanders opwellen. Ik ben waarachtig geen sentimentele bliksem, maar als ik zo'n heerlijk ventje ontwaar met een dure doos sigaren in zijn ledikant, kan ik me toch moeilijk goed houden. Ik geef dat eerlijk toe. Zo'n diep menselijk tafereeltje doet me wat. Maandagmorgen zegt hij op het schoolplein weer tegen zijn vriendjes: „die zenuwe-vader van me kan de kleren krijgen". Maar over drie nachtjes droomt hij louter fijne dingen over paps. Dat staat immers duidelijk in de tekst onder zijn foto: „Geloof maar, dat Keesje droomt van vaders blije gezicht morgen. „Alsjeblieft pap, da's helemaal van mij". Ja, dat had hij gedacht: VAN MIJ. En van wie zijn centen dan wel. als ik vragen mag? In de advertentie er pal onder ontwaarde ik nog een ander ventje, dat ademloos een oor leende aan zijn zusje, dat ook een ballonnetje liet ontsnappen met de kreet: „Morgen krijgt mijn lieve papa baccara-rozen van zijn kleine lieveling". Ik heb gelijk de bloemist opgebeld, die deze advertentie liet plaatsen en hem toegebeten: „Je zuster". „Wat is er dan met Lena?", vroeg hij bezorgd, „ze is toch niet ziek". „Maak je niet bezorgd", riep ik, „ze vroeg alleen, of ik je even wilde doorgeven, dat ik bij nader inzien in plaats van die baccara-rozen toch liever een ukelele krijgt". Want ze kunnen langzamerhand de gekste dingen over ons gaan beweren. Straks krijg ik zondag in bed ineens een briefje met daarop: „Vader houdt weliswaar van een complete werphengel, maar hij houdt toch nog meer van zijn vrouw". Onmiddellijk daarop zou mijn vrouw de kamer binnenkomen in een nieuwe Persianer Pat-jas. Te oordelen naar het geld dat ze gisteren van de bank heeft ppgenomen, mag ik trouwens aannemen dat het zoiets zal worden. Q Ze zullen het in elk geval wel weer bont maken.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13