Alleen voor Leidse woningzoekenden bouwen in Stevenshofjespolder" SIMCK 'Haiïïr'- Hovenbewoners willen geen huurverhoging G0EDK00P#GEZELUG „Er klopt iets niet" Weinig verschuivingen bij Europese verkiezingen Gemeenteraad stelt stringente voorwaarde: Kralcersinciden t Huisvuil <«311 tad LEIDSE COURANT DINSDAG 12 JUN11979 PAGINA 3 or'mj 9.55 De naam klopte, de leef tijd ook en zelfs het ten laste gelegde feit, maar de man om wie het alle maal ging wist van niets. Het was hem een raadsel. Hoe kwam het gerecht er bij hem voor de voeten te ume^werpen, dat hij op een lenteachtige dag in '78 met een brandend span doek over het Leidse Ra penburg had gelopen, een brandje heeft willen stich ten en ter ontnuchtering de nacht in en politiecel mocht doorbrengen Het Amsterdamse studen tencorpslid begreep er niets van. De kantonrech ter evenmin. „Maar u bent toch die en die en u tietafwoont neem ik aan op de Lohmanlaan, of is dat ook niet juist?" Verdachte had het niet meer. „Ik, ik weet van niets, ik ben het niet geweest Op het mo ment dat die man met dat spandoek door de stad heeft gelopen zat ik in Amsterdam. En dat adres wat u daar noemt, is mijn oude adres, maar 'daar woon ik allang niet meer." Het gebeurt niet iedere dag dat er verdachte per sonen voor de balie staan vie ooit proces-ver baal is opgemaakt, maar die zich van de hele affai re geen jota meer kunnen herinneren. Sterker nog op het möment suprème ergens in de landelijke hoofdstad ijverig aan het studeren zijn. En de kunst van de bilocatie (volgens Van Dale het op twee plaatsen gelijktijdig aanwezig zijn is nog niet zo geworteld in het open baar leven, dat de rechter hiermee rekening houdt ikor, 9.55 Stroperij Een Noordwijkse helm planter stond gisteren te recht voor een overtre ding ingevolge de jach twet. Hij was een aantal maanden geleden betrapt door de sterke arm op het moment dat hij met koperdraadjes een strik ■stond te spannen voor ié een van de in de duinen t \f rondspringende konijnen. De man werd hierbij uit eindelijk zelf het haasje. Toen de politie hem met 23 draden koperdraad in het jachtgebied aantrof, bereidde hij juist een af leidingsmanoeuvre voor, die diende om de jachtop zieners op een dwaalspoor te brengen. Hij herhaalde hiervoor het aloude en beproefde ritueel van het dichtknopen van de gulp en met een zucht van ver- Suf lichting naar de hemel staren, in de trant van „zo dat ben ik toch mooi effe kwijt". Maar de poli tie had heus wel lont ge roken en geconstateerd dat er iets loos was, ook al zag men geen rook, geen vuur en geen plasje jwater. Verdachte bracht als ver weer naar voren, dat de 23 wildstrikken slechts dienden om de dagelijkse bosjes helm vast te kno pen en zeker niet bedoeld waren voor de op de gro te stille weide gekweekte konijnenboutjes. Dat vond 'officier van justitie mr. Van Waardt maar een slap verhaal:„Een leuk verhaaltje, maar ik geloof er niks van. Ik vind het stropen van beesten een toar Wre£*e aangelegenheid en Tqj ik moet er niets van heb- tcho j/ll! iat| ben" Verdachte helm- planter werd door het ge recht veroordeeld tot 200 gulden boete. Zonder rijbewijs Een andere verdachte was een 75-jarige heer, die ten tijde dat hij door de Leid se politie wegens het rij den zonder rijbewijs was staande gehouden (vol gens de kantonrechter was dat papier al in 1936 verlopen) bekende dat hij van de B.V.D. was en derhalve een kennis van de commsissaris en waar schijnlijk ook van minis ter Wiegel. Voorts onder hield hij nauwe betrekkin gen met de onderwereld en had hij in de oorlog „illegale" bekendheid ge noten als vervoerder van tonnen dynamiet. Het had natuurlijk nergens iets mee te maken, ook al klonk het allemaal erg in drukwekkend en daarom kreeg deze conferencier 125 gulden boete en de la chersopzijn hand. LEIDEN De uitslag van de Euro pese verkiezingen geeft, afgezet tegen die van de Tweede Kamerverkiezin gen van 1977 weinig verschuivingen in de Leidse politiek weer. Het CDA won vergeleken met 1977 1,7 van de stemmen, terwijl de PvdA 5,3 van de stemmen verloor. Als grote winnaar is ook in Leiden D'66 naar voren gekomen. Deze partij kreeg 13,3 van de stemmen, hetgeen 5,4 meer is dan bij de Tweede Kamerver kiezingen. Anders ligt het wanneer de uitkom sten van de Europese verkiezingen vergeleken worden met de gemeente raadsverkiezingen van 1978. Op basis van de donderdag gehouden verkiezin gen, waarvan de uitkomsten pas giste ren bekend werden, zou de Partij van de Arbeid 1 gemeenteraadszetel win nen en dus op 15 zetels komen. Het CDA zou er 2 verliezen en daarmee weer het aantal zetels krijgen dat het had voor de laatste gemeenteraadsver kiezingen (9). D'66 zou een winst boe ken van 2 zetels (nu 3). De PSP zou er een verliezen en dus weer genoegen moeten nemen van een eenmans- (vrouws)fractie. De WD, PPR en de CPN blijven constant (respectievelijk 7,1 en 1). Gezien deze uitkomsten lijkt de veron derstelling gewettigd dat de Leidse kiezer de Democraten '66 meer en meer een centrumfunctie geeft De Partij van de Arbeid kan gaan den ken aan de vorming van een meerder heidscollege met de oude coalitiegeno ten (PPR, PSP en D'66). Tesamen zou den deze partijen 22 zetels in de ge meenteraad bezetten. Maar ook voor de WD en het CDA zou D'66 een niet te versmaden coalitiepartner zijn. Dit trio zou met 21 zetels een meer derheid in de raad hebben. LEIDEN Woningbouw in de Stevenshofjespolder, het laatste stadsuitbreidingsge- bied van Leiden tussen Voor schoten, rijksweg 44 en de Rijndijk, is alleen dan ver antwoord wanneer deze voor de volle honderd procent ten goede komt aan de Leidse woningzoekenden. Dit is de mening van de gemeenteraad, die met de stemmen van de PSP-fractie tegen gisteravond het programma van eisen voor de Stevenshof vaststel de. De gemeenteraad toonde zich bereid om eventuele plannen in de ijskast te stop pen, wanneer het rijk onver hoopt niet met de door Lei den beoogde differentiatie van de te bouwen woningen akkoord gaat. Alle gemeenteraadsfracties waren het er wel over eens dat alleen door het bouwen van goede en betaalbare wo ningen de Leidse woningnood opgelost kan worden. Het voorstel van mevrouw M. Kokxhoorn (CDA) om het percentage te bouwen woning wetwoningen in de Stevenshof te brengen op tenminste 30 woningen met drie of meer kamers, werd dan ook door het college ovengenomen. Wet houder C. Waal van stadsont wikkeling voorspelde wel dat hij hiermee een harde noot met het rijk te kraken zal krijgen. Immers, het ministe rie van Volkshuisvesting houdt als toelaatbaar percen tage woningwetwoningen voor stadsuitbreidingsgebieden 20 aan. „Ik proef duidelijk de bereidwilligheid van de raad om aan de woningdifferentia tie te sleutelen. Wanneer de lokatiesubsidie voor het aan tal woningwetwoningen dat wij willen gaan bouwen in de Stevenshof niet afkomt, kun nen we als raad beter de be slissing nemen te wachten op betere 'tijden dan door de knieën te gaan en de intentie om uitsluitend voor onze ei gen bevolking te bouwen, te laten varen", aldus wethouder Waal. Fasering Wijzer geworden door erva ringen uit het verleden kwa men verschillende raadsleden nog met andere suggesties om de Stevenshof zeker te stellen voor de Leidse woningzoeken den. Zo stelde het PPR-xaad- lid L. Beijen voor de bouw plannen zo te faseren dat deze alleen in ontwikkeling •s.'— De Leidse gemeenteraad wil de in de Stevenshofjespolder te bouwen woningen alleen maar aan Leidse woningzoekenden voorbehouden, (foto Frans Rombout) kunnen worden genomen, wanneer is gebleken dat er voor de te bouwen woningen ook daadwerkelijk belangstel ling is „We hebben met de Fraanjeflat en ook een beetje met het Herengracht/Zijlsin- gelgebied genoeg geleerd", al dus Beijen. Mevrouw M. Ko ning (PvdA) drukte het colle ge op het hart bij de bouw van premie-huurwoningen ga ranties te bedingen waardoor de gemeente recht van voor keur krijgt bij eventuele ver koop van deze woningen. Bei de voorstellen wilde het colle ge gaarne ter harte nemen. Bebouwingsdichtheid De in het globaal bestem mingsplan vastgelegde bebou wingsdichtheid in de polder bleef ongewijzigd op 52,5 wo ningen per hectare. Dit on danks verwoede pogingen van de kleine linkse fractie om deze te brengen op ten minste 60 woningen per hectare. De PSP-er J. van der Putten haalde een aantal voorbeelden aan van bouwplannen die zijn verwezenlijkt met hogere be bouwingsdichtheden. Hij stel de dat wanneer zuiniger met verkeersvoorzieningen en kwistiger met andere voorzie ningen, zoals gemeenschappe- De Leidse krakers zijn bijna niet meer weg te denken van de publieke tribune bij een gemeenteraadsvergade ring. Ook gisteravond zorgden zij, weliswaar veel minder luidruchtig dan vorige keer, vooreen incident. Demonstratief met de ruggen naar de gemeenteraadsle den toe ontrolden zij successievelijk spandoeken met leu zen zoals: „Wij eisen geen uitzettingen, vervangende woonruimte", „Urgentiebeleid vorderingsbeleid openbare discussie", „Waard wie betaalt de rekening", „Waal waakt over u", „Het Waardbeleid kraakt aan alle kanten" en Wie wacht op Verboom schiet wortel Na een half uur aldus hun denkbeelden kenbaar te heb ben gemaakt, wilden de krakers de gemeenteraad vergas ten op een uitzending van de Partij van de Arbeid, die zij op band hadden opgenomen. Onmiddellijk schorste burgemeester A. Vis de vergadering. Hierna vertrokken de krakers onder het zingen van een socialistisch strijd lied. lijke tuinen.en dergelijke, zou worden omgesprongen een be bouwingsdichtheid van ten minste 60 woningen per hec tare zeker tot de mogelijkhe den behoorde. „Ik heb niet zo veel te maken met het rijk, maar met Leidse woningzoe kenden en die zijn meer ge holpen met betaalbare wonin gen dan met ruim opgezette bouwplannen", aldus Van der Putten. Wethouder Waal hielp hem uit de droom door te stellen dat het een misvatting is te denken dat naarmate er meer woningen op een hectare wor den gebouwd, deze ook even redig goedkoper zijn. Ook de heer J. van Zijp (CDA) toon de zich geen voorstander van een hogere, dan de in het glo baal bestemmingsplan voorge stelde bebouwingsdichtheid. „Onderzoekingen hebben aan getoond dat wanneer veel mensen dicht op elkaar wo nen, dit tot toenemende agres siviteit kan leiden", aldus het CDA-raadslid. In het globaal bestemmings plan voor de Stevenshofjes polder wordt ongeveer vijf hectare gereserveerd voor be drijfsvestigingen. Door zowel het CDA-raadslid Van Zijp als de WD-er M. Zonnevylle werd aangedrongen op de re alisering van nog meer be drijfsterrein. Deze zou gemak kelijk kunnen dienen als buf ferzone tussen de woningen en de rijksweg aan de ene kant en de woningen en de spoorlijn aan de andere kant van de polder. Door het D'66-raadslid J. Hoekema werd de winkelpro- blematiek aangesneden. Hij suggereerde in het stadsuit- breidingsgebied kleine ver spreide winkeltjes te bouwen. „Om een Kopermolen-effect te voorkomen", aldus Hoeke ma. Het C(entraal) Knstituut voor) M(idden- en) Kfleinbe- drijf) zal hierover om advies worden gevraagd. Auto ramt pofferkraam De eigenaar van de poffertjes kraam op de hoek Beesten markt/Lammermarkt werd gis teravond rond zeven uur getrof fen door een nogal wat storm achtige visite. Nu zou de man daar op zich geen bezwaren te gen hebben gehad als zulks een potverterende pofferliefheb ber had betroffen Maar de snelle bezoeker gold een 26-jari- ge Katwijker die. na een aanrij ding vlak voor de poffertjes kraam de macht over het stuur verloor en met wagen en al het mobiele onderkomen van de suikerzoete en botervette hore- ca-exploitant ramde. Hoewel er geen gewonden vielen was de schade aanzienlijk. De gehele linkerzijde van de caravan werd opengereten en ook de auto van de Katwijker liep de nodige schade op. Overigens was de schuldige van deze merkwaardi ge aanrijding een 42-jarige Ha genaar, die verklaarde de auto van de Katwijker niet te hebben gezien. Misschien toch afgeleid door de oud-Hollandse lekker- LEIDEN Bewoners van de Hoven-flats aan de Willem de Zwijgerlaan hebben gisteravond 100 bezwaarschriften overhan digd aan het bestuur van „Ons Belang" uit protest tegen de huurverhoging van 1 juli. De flatbewoners willen de verhoging met betalen, omdat de. woningbouwvereniging bepaalde onder- houdsgebreken aan de flats nog met heeft verholpen. De Hoven-bewoners vinden dat zij juridisch het volste recht hebben geen huurverhoging te betalen, voordat de minister en de huuradviescommissie een uitspraak over de klachten heb ben gedaan. Daarom wordt geadviseerd de oude huur per 1 juli gewoon te blijven betalen, echter met dien verstande dat het bedrag van de huurverhoging opzij wordt gelegd. LEIDEN In de woonwij ken buiten de Leidse sin gels zal gedurende de zo merperiode van 9 juli tot 17 augustus slechts een maal per week het huisvuil worden opgehaald. Voor de wijken binnen de singels zal in diezelfde periode het huisvuil gewoon twee maal per week door de gemeen tereiniging worden meege nomen. Orgelconcerten Volksuniversiteit K O verzorgt deze zomer weer een aantal orgelconcerten in de Marekerk aan de Lange Mare. De serie wordt vrijdag 15 juni geopend met een concert door Wil van Beek. Vrijdag 29 juni bespeelt Charles de Wolff het orgel. Vrijdag 13 juli is het de beurt aan Joop Brons en vrijdag 27 juli aan Wim van der Panne. In augustus verlenen Jan Schmitz en Ben Fey respectievelijk op vrijdag de 10e en op vrijdag de 24e hun medewerking aan de zomer-orgelconcertserie. Het programma van het concert van aanstaande vrijdag omvat onder meer de Echo-fantasie van Sweelinck, de koraal-partita „Ach wie nichtig, ach wie flüchtig" van Böhm, de Trio-sonate in C. van Bach, twee koraalbewer kingen van Bach en een Prelude en fuga in e eveneens van Bach. Alle concerten beginnen om kwart over acht. Kaarten zijn voor twee of drie gulden te krijgen bij het bureau van K O aan de Oude Vest 45 en op de con- cqrtavodnd vanaf half acht aan de Marekerk. Benoeming Dr. K. Lange is aan de Leidse Universiteit benoemd tot gewoon hoogleraar in de Duitse taalkunde. Prof. Lange is thans wetenschappelijk hoofdmedewerker in de alge mene en toegepaste taalwetenschap aan de universiteit van Mainz in Germersheim am Rhein. Voorlichtingsbus Staatsbosbeheer doet vanaf morgen met zijn voorlich tingsbus Leiden aan. Tot en met vrijdag 15 juni zal de tentoonstelling die in de bus is ingericht, te bezichtigen zijn op het parkeerterrein aan de Steenstraat Centraal in de expositie staan de Nederlandse duinen. Met de tentoonstelling, die deze zomer in vele plaatsen in Ne derland te zien is, beoogt Staatsbosbeheer het belang van ons duinlandschap, een van de gaafste in ons land, aan te tonen. Tevens wordt ingegaan op de verschillen de wijzen waarop de duinen de afgelopen honderd jaar schade is toegebracht. De voorlichtingsbus is elke dag van tien tot vijtf uur geopend. Lezing trancedente meditatie Dr. A. Cramer houdt donderdag 14 juni een lezing voor de Leidse afdeling van de vereniging „Vrienden van de trancedente meditatie" in het museum van Volkenkunde aan de Steenstraat. Met name spreekt dr. Cramer over zijn boek „Licht dat ieder mens verlicht". Dit boek han delt over onze menselijke situatie, het christen-zijn en het T.M.programma. De lezing begint om acht uur. Forum-discussie De projectgroep homofilie houdt morgen een forum avond over het thema „Kerk, politiek en homofilie". Het forum bestaat uit Coos Huysen (PvdA), Gerrit van Dam (CDA), ds. J. Rinzema (gereformeerd predikant), pastoor Vreeburg en pater C.A. van Vliet. Na de forum-discus sie, die om half negen begint, wordt de speelfilm „Pour- quoi pas?" van Coline Serveau gedraaid. Lunchbijeenkomst Het departement Leiden e.o. van de Nederlandse maat schappij voor nijverheid en handel houdt morgen weer een lunchbijeenkomst in ,,'t Karrewiel" aan de Steen straat. De heer B. Metselaar, general manager van de af deling Elonco van Philips zal enkele technische en maat schappelijke aspecten van de micro-elektronica belichten. De lunchbijeenkomst begint om half een. Om elf uur be gint eveneens in ,,'t Karrewiel" een buitengewone leden vergadering van het departement ADVERTENTIE Donkersteeg 11, Haarlemmerstraat 274, Kooilaan 45.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3