Polen namen met tranen afscheid van Jan Pawel II Poolse kerk in het voordeel gekomen OVERLEG ZELFBESTUUR PALESTIJNEN HERVAT Gevechten in Nicaragua naderen Somoza's paleis Invoering MX-raket maakt SALT mogelijk RAF-leider Heissler in Frankfort gearresteerd INA UITENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 11 JUN11979 PAGINA 7 (Door Leo van Vlijmen) ARSCHAU De pelgrimstocht van paus fchannes Paulus II naar zijn vaderland is niet afl\een uniek geweest, maar zal vermoedelijk vaok van grote betekenis worden. In de eerste nelaats natuurlijk voor de Polen zelf, maar •iwmoedelijk ook voor de christenen in de overige Oosteuropese landen. ^De wijze waarop de paus in zijn preken 'én pespraken telkens weer op de mensenrechten, e menselijke waardigheid en de vrijheid van t geest is teruggekomen, en het applaus dat r voortdurend op volgde, rnoet in elk geval >or de Poolse politieke leiders een teken zijn, &t het volk heel duidelijk een andere koers «n de kringen van de Poolse communis- Ult kche partij als van de katholieke leiders leeft imenteel de verwachting dat beide kampen •er eens serieus met de dialoog zullen moe- i beginnen. De Poolse kerk is daarbij dui- alerélijk in het voordeel, want de massale afme- t mgen die de geloofsdemonstraties hebben blofngenomen, hebben ook de Poolse commu- klnsten diep onder de indruk gebracht. De trk heeft in deze match heel veel punten "zameld. paus heeft, met de geschiedschrijving ach- zich. in al zijn preken en toespraken kortdurend gewezen op het oerkatholieke ka- Ikter van het Poolse volk en de Poolse natie. 1 ^Jij heeft zich een waar patriot' getoond en larmee veel bijgedragen tot de eenheid van Poolse natie. Maar hij heeft - voor wie id luisteren kan - ook duidelijke kritiek ge- ^^fend aan het adres van de autoriteiten. Hij eft de eisen die hij als kardinaal Karol Wo- 'la uit en te na heeft gesteld, nu luid als tij JBus herhaald: de Poolse katholieken moeten it meer aan de „kleine discriminatie" wor- blootgesteld, er moeten op scholenfacili teiten voor godsdienstonderricht komen, de kerk moet toegang krijgen tot de media en de kerk moet zich ook op het gebied van het so ciale leven kunnen ontplooien. De Poolse au toriteiten zijn er niet van geschrokken dat de paus deze eisen de afgelopen weken zo vaak heeft herhaald. Zij kennen Karol Wojtyla en weten dat een verhuizing naar Rome van hem geen ander mens heeft gemaakt. De massale bijval die de paus gekregen heeft, zal in de komende maanden echter een be langrijk argument zijn in het gesprek dat kerk en staat wel zullen moeten gaan voeren. Zwijgende kerk De paus heeft zich tijdens zijn pelgrimstocht door Polen (door sommigen een kruistocht ge noemd) niet alleen als Poolse paus, maar ook als Slavische paus gepresenteerd. In eerste in stantie wilde hij daarmee de stem van de zwijgende kerk vertolken. Met name de laatste dagen van zijn tocht door Polen betrok hij steeds meer nabuurlanden als Tsjechoslowaki- je en de Sovjet-Unie en daarin vooral de Bal- tische landen (waar veel katholieken wonen) in zijn preken en toespraken. Dit betekent, dat wat de Vaticaanse Oost-Eu- ropa-politiek genoemd wordt, nu door de paus zelf in handen is genomen. Wie de tekst van de toespraak tot de Poolse bisschoppenconfe rentie (wel de belangrijkste toespraak die de paus in Polen gehouden heeft) analyseert, komt tot de conclusie, dat Karol Wojtyla in Rome een lesje geleerd heeft van de huidge staatssecretaris Casaroli: „Een normalisering van de betrekkingen tussen kerk en staat moet vanuit Rome geleid worden en in de al gemene werkpolitiek worden ingebed". Ander zijds heeft Karol Wojtyla de Romeinse prela ten ervan kunnen overtuigen, dat de onder handelingen tussen het Vaticaan en een Oost europees land niet over de hoofden van een plaatselijke hiërarchie heen heeft mogen plaatsvinden. Tot nu toe heeft het Poolse episcopaat de Va ticaanse Oost-Europa-politiek zeer sceptisch bekeken. Ook Karol Wojtyla behoorde tot zijn keuze tot paus tot voor kort tot die sceptici. Het Romeinse klimaat heeft hem echter ken nelijk andere impulsen gegeven. En gezien zijn bijzonder grote ervaring in het Oosteuro pese kamp lijkt hij nu ook de aangewezen sprepkbuis van de zwijgende kerk, waarvan hij in Polen al een luid roepende heraut is ge worden. Pools geloven Het grote probleem van het Poolse katholicis me is, dat het zichzelf voor alleen zaligma kend houdt. De Poolse vroomheid kent vrijwel geen grenzen, zoals vooral dezer dagen weer is aangetoond. Plechtigheden duren in door snee een uur of drie en nog eens drie uur eerder is de massa al aanwezig om zich te la ven aan de gewijde woorden van priesters, aan gebed en gezang. In bijna alle andere landen is de vermenging van godsdienstige gedachten en nationale ge voelens, zoals dat in Polen plaatsvindt, vrijwel ondenkbaar. Men kan voor die Poolse houding natuurlijk wel begrip opbrengen. Eeuwen is de kerk het enige vaste punt en de enige troost in het le ven van de Poolse natie geweest. Duizend jaar geleden werden de Polen gedoopt; het Poolse land is sindsdien vele malen op de landkaart verschoven of er helemaal weggevaagd. Wat gebleven is, is het Polendom en dat was ka tholiek. Het Poolse katholicisme is een katho licisme waaraan de reformatie volstrekt is voorbijgegaan. De Polen praten niet over God, ze bidden en zingen, voor een buitenstaander misschien wat eenvoudig of zelfs primitief, voor henzelf een eerlijke uiting van hun diepe vroomheid. De paus heeft zich hier in Polen duidelijk als een Poolse paus gepresenteerd. Hij heeft de taal van de Polen gesproken letterlijk en fi guurlijk. Hij heeft Pools gebeden, Pools ge zongen en Pools gepreekt. Hij heeft ook op een gemoedelijke wijze de rol van de Poolse goede herder vervuld, 's Avonds vanaf zijn balkon converserend met de geduldig wach tende menigte, met hen zingend over God, maar ook over het goede Poolse land. Buitenlandse waarnemers die de pelgrimstocht van de paus gevolgd hebben, is daarbij soms de schrik om het hart geslagen. Velen vrezen dat deze paus te Pools is, dat hij het Poolse model zal willen overplanten naar andere lan den en dat hij, wanneer hij spreekt over een christelijk Europa in feite denkt aan een Pools Europa. Als Slavische paus ziet Johannes Paulus II zichzelf echter als een verzoener tussen oost en west, natuurlijk op de basis van het chris tendom, maar dat laatste is als paus zijn goe de recht. Dat hij in Polen als Pool is opgetreden hoeft niemand te verbazen. Een ander geluid zou den de Polen niet hebben begrepen, een ander gebaar als verraad hebben beschouwd. Nu hebben zij van hun Poolse paus een „kick" gekregen die hen nog jaren moed zal geven. Wie de preken en toespraken van de paus in Polen analyseert, behoeft echter niet bang te zijn dat hij waarlijk eerst Pool moet worden om voortaan nog voor een goed katholiek of christen door te gaan. Jan Pavel II spreekt wel Pools, maar wanneer het gaat over men senrechten en menselijke waardigheid denkt hij ook in andere talen. De Poolse paus is niet helemaal Pools. Een invalide vrouw roept de hulp in van paus Johan nes Paulus II in de basiliek van de Franciscanen in Krakov. WASHINGTON Senator Robert Byrd, de leider van de de mocraten in de senaat, heeft dit weekeinde gezegd dat het besluit van president Carter over te gaan tot de bouw van de verplaatsbare intercontinentale MX-raket tot gevolg zal heb ben dat de senaat het komende SALT-2 akkoord zal redden van een zekere verwerping. Als de MX-raket niet zou doorgaan, gaat SALT-2 zeker niet door, aldus de senator op een persconferentie. De MX-raket valt niet onder het binnenkort in Wenen te ondertekenen SALT-2 akkoord over de beperking van de strategische kern wapens. Het MX-project moet er toe bijdragen dat de VS niet worden bloot gesteld aan een verrassingsaanval van de Sovjet- Unie die ook over verplaatsbare intercontinentale raketten be schikt ALEXANDRIE (Rtr/AFP) Vandaag zijn in de Egyptische stad Alexandrië de Egyptisch- Israëlisch-Amerikaanse besprekingen hervat over een vorm van zelfbestuur voor de Pales tijnen. Pas na fel verzet van minister van buitenland se zaken Dajan en minister van defensie Weiz- man besloot de Israëlische regering in de be ginfase van het overleg met de Egyptenaren, nu twee weken geleden, de Egyptische afvaar diging niet te confronteren met haar onbuig zame houding tegenover zelfbestuur voor de Palestijnen. Egypte ziet de besprekingen in Alexandrië als een eerste stap naar onafhankelijkheid vooi de Palestijnen, maar Israël beschouwt het als een beperkte bestuursmaatregel. Inmiddels heeft Zbigniev Brezezinski, president Carters adviseur voor veiligheidszaken, gisteren felle kritiek geleverd op de vestiging van nieuwe Israëlische nederzettingen in de bezette Arabi sche g ebieden. Deze gang van zaken baart ons grote zorgen, want de vooruitgang die al geboekt is op de weg naar vrede kan erdoor ongedaan worden gemaakt PAUS VRAAGT TROUW ogen toen het speciale vliegtuig voor de paus van de Poolse luchtvaartmaatschap pij LOT naar Rome koerste. De meesten zijn ervan overtuigd, dat paus Jan Pawel II nooit meer naar Polen zal terugkeren. Zelf zei de paus echter gistermiddag te gen de pers dat hij weer eens een gele genheid hoopt te vinden om zijn vader land te bezoeken. In een vijftig minuten durende preek 's ochtends, voor bijna twee miljoen ge lovigen, vroeg de paus dringend aan de Polen hun trouw, hun geloof en hun geestelijke vrijheid te bewaren. Vol vreugde deelde de paus in zijn preek mee dat er nu ook een aantal katholie ken uit Tsjechoslowakije aanwezig wa ren. Hij betreurde het, dat hij tijdens zijn hele bezoek aan Polen geen gelovi gen uit de Baltische republieken (delen van de Sovjet-Unie) had kunnen ontmoe ten. Ook gisteren werd tijdens de plech- tighgeid weer gezongen: „Wij willen God". Behalve kardinaal Alfrink waren er on der de eregasten nog enkele kardinalen en bisschoppen uit andere Oosteuropese landen aanwezig, onder meer kardinaal Tomasek uit Praag die bij het noemen van zijn naam een luid applaus kreeg. Krakau bomvol Het hele weekeinde is het in Krakau uit zonderlijk druk geweest. De zeshonderd duizend inwoners tellende stad moest en kele honderdduizenden Poolse pelgrims, buitenlandse Polen en gewone buitenlan ders herbergen. De hotels, jeugdherber gen en campings waren allemaal vol en veel Krakauers hadden hun huis openge steld voor mensen die geen onderdak meer konden krijgen. In het centrum van de stad waren hier en daar papiert jes aangeplakt met het aanbod voor huisvesting. Bijvoorbeeld: „Ik kan nog drie personen voor het weekeinde opne men. Bel nummer 32345 en vraag naar Wojciech". Gisteren en zaterdag waren honderddui zenden in het Krakause stadscentrum voortdurend op de been om een plekje te zoeken vanwaar ze paus Jan Pawel II goed konden zien wanneer hij van zijn residentie uittrok om ergens op bezoek te gaan. Zaterdagavond spoorde de paus vanaf zijn balkon in de aartsbisschoppe lijke residentie duizenden wachtende aan om te gaan slapen, opdat ze de volgende dag goed naar zijn preek zouden kunnen luisteren. Gisterochtend om vijf uur kwa men de eerste optochten van buiten de stad al binnentrekken, vanaf zeven uur was het hele stadscentrum van Krakau voor alle verkeer gesloten. Aan de deu ren van de meeste kerken in de binnen stad waren grote borden opgehangen paleis tot op twee kilometer genaderd. In de oostelijke stadsdelen vielen de garde en de Nicara guaanse luchtmacht de rebel len, die over zware wapens beschikken, onophoudelijk aan. Gisteren liet het opper bevel van de garde weten, dat de Sandinisten uit de stad Masaya en uit een deel van de stad Leon waren verdre ven. Volgens het oppebevel heeft de Nationale Garde vrij wel het gehele land onder controle. De radio van de Sandinisten heeft evenwel ge meld, dat dat de rebellen ver scheidene steden in hun macht hebben en dat zij de steun van de bevolking heb ben. Vluchtelingen uit Masaya heb ben gemeld, dat de gevechten in de stad grote verwoestin gen hebben aangericht en dat er veel slachtoffers zijn geval len. Zij spreken van honder den doden. De Amerikaanse regering overweegt de evacua tie van ongeveer vijftig Ame rikanen, voornamelijk familie leden van de ambassadestaf. De in Frankfort gevangen genomen en gewonde RAF-leider Rolt Heissler. Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Rolf Heissler (31), een van de meest gezochte terroristen, die met Christian Klar beschouwd wordt als de leider van de RAF, is zaterdagmorgen in een woning in Frankfort door de Westduitse politie gearresteerd. Heissler werd daarbij door een kogel in het hoofd getroffen, maar is niet levensge vaarlijk gewond. De politie had een aantal tips ontvangen over de vermoedelijke schuilplaats van Heissler. Twee rechercheurs wachtten hem op, toen hij met broodjes en kran ten naar binnen kwam. Bij het zien van de politie trok hij, zo heeft de politie verldaard, een pistool, maar een van de rechercheurs was hem te vlug af en schoot net iets eerder. Heisslers advocaat heeft evenwel verklaard, dat Heissler niet eens de tijd had gehad om zijn (on geladen) wapen te trekken. Heissler wordt ervan verdacht betrokken te zijn geweest bij bijna alle terroristi sche activiteiten, zoals de moordaansla gen op Ponto en Schleyer. Hij was al eens tot acht jaar gevangenisstraf ver oordeeld, maar hij kwam vrij toen hij ingeruild werd voor de gegijzelde politi cus Lorenz. Hij werd toen naar Jemen gevlogen, maar keerde, na een guerrillao- pleiding naar Duitsland terug. Heissler is mogelijk ook de man geweest, die in ok tober bij Kerkrade twee Nederlandse douaniers dood schoot en met een bege leidster wist te ontkomen. AAN ZUN LAND GENOTEN v,:- waarop het werkprogram van de paus van uur tot uur stond aangegeven. Bloemen op straat De straten waarlangs de paus reed wa ren herkenbaar aan de zoom van bloe men (anjers en gladiolen) die door kleine 'kinderen netjes werden gerangschikt. Veel mensen hadden ook zelf bloemen meegebracht die ze, wanneer de paus voorbijreed, voor zijn wagen neerwier pen. Bloemen zijn ook in deze tijd van het jaar in Polen niet goedkoop. De ordedienst in Krakau bestond vooral uit seminaristen in toog en superplie. De jonge knapen hadden met het gezag van alleen het geestelijk gewaad de wind er goed onder. Dat was maar goed ook, want voor het geval het uit de hand zou lopen stonden er in de zijstraten duizen den politiemannen in overvalwagens op gesteld. Die konden zich echter blijven vermaken met kaartspelen. Slechts een agent kreeg een aanvechting een jongen die in een boom geklommen was te som meren eruit te klimmen. Bij nader inzien waarschuwde hij echter een seminarist die het karwei zonder moeite klaarde. Geen incidenten Ondanks de enorme mensenmassa's die overal waar de paus kwam samendrom den, is er tot ieders verbazing geen enkel incident geweest. Slechts eenmaal voelde men zich genoodzaakt de afkeer van de politie te tonen. Dat gebeurde vrijdaga vond, toen tienduizenden studenten aan de rand van Krakau op Jan Pawel II wachtten die hen zou toespreken. De stu denten stonden al ruim twee uur te wachten en te zingen, toen er plotseling een helikopter van de politie boven hen kwam zweven. Met opgeheven vuisten hieven ze een oorverdovend fluitconcert aan dat tot hoog in de hemel moet heb ben doorgeklonken. De piloot van de he likopter hoorde het in ieder geval ook, maakte rechtsomkeert en liet zich de hele avond niet meer zien. De omzet van geel-witte vlaggetjes, prentjes van de paus en andere devoti- nalia moet in deze dagen miljoenen be dragen hebben. Op alle drukke punten in de stad stonden gedurende het hele weekeinde grote vrachtwagens van de firma Veritas die zo'n beetje het mono- politie voor religieuze artikelen in Polen heeft. Verkopers met grote plastic tassen kwamen telkens weer nieuwe voorraad uit de vrachtwagens halen. Daar en bij de wagentjes met frisdranken en ijs stonden voortdurend lange rijen mensen. Dag en nacht biechten Nog langer waren de rijen bij de Maria- kerk aan de hoofdmarkt, waar bijna dag en nacht kon worden gebiecht De diens tdoende priesters moesten letterlijk lo pende band werk doen, want in Polen is het gewoonte dat de biechteling na de absolutie de stola van de priester kust Het woord oorbiecht kan men in Polen trouwens nauwelijks gebruiken, want „de vele wachtenden voor u" kunnen prak tisch over de schouder meeluisteren, het geen overigens niemand deert en wat hebben die brave, biddende Polen trou- wehs voor kwaad kunnen doen. De Poolse televisie heeft gistemamiddag een directe reportage van het vertrek van de paus vertoond. Zaterdagavond gaf de televisie een uiterst magere sa menvatting van de talrijke evenementen waarvan Jan Pawel II die dag het mid delpunt was geweest zoals het bezoek aan de industriestad Nowa Huta. Aan sluitend vertoonde het eerste net van de Poolse televisie een documentaire over de godsdienstvrijheid in Polen, een ge schiedenis die vele eeuwen geleden be gon en die volgens de film een hoogte punt heeft gekregen in de jongste Poolse grondwet, waarin artikel 82 vrijheid van godsdienst wordt gegarandeerd. Jan Pa wel II heeft de afgelopen dagen laten weten dat hij daar heel anders over denkt. En het Poolse volk heeft de ge dachten van Jan Pawel II met applaus, gezang en gebed onderstreept van de Nationale Garde van Nicaragua slepen gesneuvelde Sandinistische guerrillastrijder weg het strijdtoneel nabij de grens met Costa Rica. nagua. Zo werd er gistermid dag hevig geschoten in de omgeving van het presiden tiele paleis President Somoza bevindt zich nog steeds in zijn bun ker. Volgens de gepensioneer de generaal Edmundo Rocha zijn de guerrillastrijders het Paus Johannes Paulus II op het vliegveld van Krakov even voor zijn terugkeer naar Rome. Hij werd uitgeleide ge daan door kardinaal Wyszynski. in onze speciale verslaggever Leo van jmen) IAKAU Uitgewuifd door miljoenen ilen heeft paus Jan Pawel II gistera- |nd zijn vaderland weer verlaten, armee kwam een einde aan een pel- imstocht door Polen die negen dagen duurd heeft en die de paus met vele iljoenen Polen in aanraking heeft ge- icht Aan het einde van zijn dank- ,rd op het vliegveld kuste Jan Pawel de Poolse aarde als teken van af leid van zijn vaderland. En na zijn ;keer in Rome zei hij dat de reis „onuitsprekelijk gelukkig" had ge- akt. De paus was ook zijn stem -ijt. -gisterochtend leidde de paus in Krakau n plechtigheid, waaraan circa twee iljoen Polen deelnamen. Kardinaal Al- ink was een van de eregasten hierbij, twel in kerkelijke als in politieke ingen is men ervan overtuigd dat het loek van de paus aan Polen een groot :ces is geweest Mieczyslaw Akowski, van het Centraal Comité van de lse Communistische Partij, verwacht it er van dit bezoek van Jan Pawel II zijn vaderland sterke impulsen zul- uitgaan voor een verbetering van de rhouding tussen kerk en staat. il Polen hadden gisteren tranen in de ANAGUA (REUTER/D- AyAFP) De al dagen du- de zware gevechten in Ni- gua tussen president So fa's Nationale Garde en ndinistische guerrillastrij- ws hebben zich gedurende weekeinde uitgebreid tot vdn de hoofdstad Ma-

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7