De zon schijnt op 17 juni speciaal voor de vaders urn hub ur Ook de man houdt het oog gericht op nouveauté' Spion van de eeuw" R. Gehlen overleden WAAR HET HART VAN DE HERENMODE KLOPT... Sjah naar Mexico BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE CUURANT MAANDAG 11 JUN11979 PAGINAI Thailand stoot Cambodjanen weer af BANGKOK Volgens Thai se woordvoerders gaat Thai land verder met het afstoten van Cambodjaanse vluchte lingen in het land. Vanmor gen werden duizenden Cam bodjanen van een vluchtelin genkamp ten oosten van Bangkok in bussen geladen voor een rit van acht uur naar „een veilig gebied in Cambodja". Naar schatting moeten onge veer 25.000 Cambodjaanse vluchtelingen weer naar Cam bodja terug in weerwil van verzoeken van het internatio nale Rode Kruis en andere humanitaire instellingen de o- peratie stop te zetten. Thaise functionarissen hebben verklaard dat alle 40.000 Cambodjanen in kampen ten oosten van Bangkok terug moeten en vervolgens nog eens 40.000 uit kampen verder zuidwaarts. De betrokken Cambodjanen zijn allen na 7 januari Thailand binnen geko men. Op die dag zei Thailand dat het geen Indochinese vluchtelingen meer wilde heb ben. De 150.000 Vietnamezen, Cambodjanen en Laotianen die Thailand voor 7 januari binnenkwamen, worden niet uitgestoter Schmidt waarschuwt voor economische crisis NEW YORK Bondskanse lier Helmut Schmidt van West-Duitsland heeft gisteren in een vraaggesprek met de Amerikaanse televisie ver klaard dat een onverwachte „explosie" van de olieprijzen kan leiden tot de ineenstor ting van de economieën van alle gelndutrialiseerde lan den. Hij pleitte voor samenwerking om vraag en aanbod met el kaar in overeenstemming te brengen. „Dit kan ten eerste door zuinig te zijn, ten twee de door andere bronnen van energie aan te boreh en ten derde door regelmatige prijs verhogingen". De Libische leider Gadaffi heeft de Amerikanen in een weekbladinterview gedreigd dat zijn land de VS geen olie meer zal leveren als het de toegezegde vliegtuigen niet krijgt. Tien procent van de Amerikaanse ruwe olie-invoer is afkomstig uit Libië. MEXICO (AFP/REUTER) De afgezette sjah van Iran en zijn echtgenote hebben de Bahama-eilanden verlaten en zijn gisteravond aangekomen op het vliegveld van Mexico- City. Het paar vertrok daar na met onbekende bestem ming. De sjah beschikt over een toeristenvisum voor Mexico. Het is niet onmogelijk, dat hij en zijn gezin hun intrek ne men in Acapulco, waar zijn zuster een buitenhuis heeft la ten bouwen. Veel doden door hittegolf New Dehli In de afgelopen maand zijn in vier staten van India die door een hitegolf worden geteisterd, meer dan 300 mensen om het leven ge komen. De staten zijn Uttar Pradesh, Bihar, West-Benga len en Madhya Pradesh. De droogte heeft ook grote scha de toegebracht aan de oogst De moessonregens zijn in te genstelling tot andere jaren nog steeds uitgebleven. Sojoez-34 gekoppeld aan Saljoet MOSKOU (REUTER) Ra dio Moskou heeft zaterdag bekend gemaakt, dat het on bemande ruimteschip Sojoez- 34 is gekoppeld aan de Sal- joet-6, waarin zich twee kos monauten bevinden. De Saljoet-6 cirkelt nu reeds honderd dagen om de aarde. In april is een poging om een bemande Sojoez te laten kop pelen mislukt Ditmaal was de Sojoez voorzien van nieu we koppelingsapparatuur. Deze ongedwongen figuur was te zien op de show in het Kur- haus met een perfect zittende pantalon, een cityhemd en das. Nog net zichtbaar zijn met een satijnachtige stof gevoerde jas. Zeer geschikt voor sportieve bijeenkomsten, voor op kantoor, voor een hapje in de stad of voor een snel zakengesprek. De kleding voor de man is precies zo in beweging als de kleding voor de vrouw. Nieuwe trends banen zich een weg door de jungle van jasjes, pakken, pantalons .en accessoires. De man houdt het oog gericht op nouveau- té's. In het pas geopende im posante Kurhaus te Scheve- ningen werd een tipje opge licht van de sluier van wat de komende internationale herenmodebeurs in Keulen van 24 tot en met 26 augus tus 1979 tevoorschijn zal to veren. Dit jaar een jubileumbeurs, want in het najaar van 1954 werd daar de eerste heren- modeweek gehouden. Toen namen 63 Duitse firma's deel. Vorige herfst presen teerden zich 998 fabrikanten uit 34 landen en mocht de beurs 30.000 bezoekers ver welkomen uit 52 landen, van wie bijna een derde uit het buitenland. Nederland stond aan de top met 2837 bezoe kers. De beurs is het mekka voor de modebewuste man en de internationale inkopers. Het is waar het hart van de herenmode klopt en waar men alles aan de weet komt over nieuwe kleuren, stoffen en stijlen. Prognoses dus voor herfst 1979 en zelfs voor het volgend voorjaar. In de mode kijkt men ver vooruit. Door het Kurhaus drentelden drie dressmen in de „herenkleren" van de naaste en wat verdere toe komst, waarbij men duidelijk van een nieuwe stijlrichting kan spreken. Niet alleen dat de schouders zijn verbreed een lijn die de jeugd beslist zal aanspreken ook de be lijning van het colbert ligt door een uitgekiende snit wat hoger in de schouders. De revers zijn smal, vaak door lopend rond het jasje gepas- pelleerd, een lijn waarbij het sportieve cityhemd met ge krompen kraagje en de das zich als vanzelfsprekehd aan sluiten. De komende herenmode ken merkt zich door een zekere gemakkelijke losheid, die past bij de huidige levens stijl: veel vrijetijdsportbeoefe- ning, frisse-lucht-verheerlij- king en nadruk op de nood zaak van lichaamsbeweging. Alle stijfheid is uit het her- enpak verdreven, zelfs de voering ontbreekt soms uit los geweven jasjes en blou- sons. De stoffen zijn lichtge wicht, tot die van de broeken (met omslag) toe. Het geheel maakt een indruk van speels heid: kleren die men niet aantrekt, maar „aanschiet". Er is onderscheid tussen be roeps- en vrije-tijdskleding. Voor de eerste categorie zijn er meer functionele modellen IA Van links naar rechts: Voor de modieuze opa een nopjesdasje, daarnaast een doorfilterkop voor zowel koffie als thee en tenslotte malle voor in de auto. Boven: Dit zou een cadeautje kunnen zijn van ma voor pa: soepele breiselset kan vader altijd gebruiken. De mannen met ter opluistering een vrouw in hun midden zoals zij zich straks op de beroem de herenmodebeurs in Keulen zullen presenteren. met slimme plaatsing van vele zakken; twee- of driede lige pakken in gladde stoffen met een licht glanseffect, die duidelijk Italiaanse invloeden verraden. Voor vrije tijd komen spor tieve elementen aan hun trek, ook terug te vinden in de straatmode. Onderdelen als pantalons, een grote keu ze van vesten, cityhemden en dassen zijn op elkaar afge stemd in de nieuwe materia len als (het uit 't verleden opgeduikelde) hopsack, brei- sels voor jasjes met bijpas send T-shirt of vest even eens in de breisellook dat echter met knopen sluit. Multicolor wijst ook naar sportiviteit: ribcord voriet, vaak in met wol, popelin of Overjassen doen nachtig aan met schouders (soms als at), dubbele achteloos omgestrikte tuur. Voorjaar 1980 zal de man voornamelijk kleuren brengen: écru, „verwassen" kaki, beige tabak, grijzig voor composé's gecombineerd zeer fijn geribde cord, splitten of side-vents spronkelijk afkomstig paardensportmode) „out". Tenslotte valt te een informele vorm van driekleurige sons in helle, lichtende ren voor de lente van Geel met wit, rood of bijvoorbeeld voor de lour blousons met mouwen, die rood de man stoere rugbyfiguur, zelfs hij zo slank als een Lichtgewicht smokings dinner-jackets behoeven meer te wegen dan 300 g MÜNCHEN (Reuter) Generaal Rein- hard Gehlen, het eerste na-oor logse hoofd van de Westduitse inlichtingen dienst, is vrijdag op 77-jarige leeftijd overleden. Gehlen, die zich in zijn 36-ja- rige carrière de reputatie van „Spion van de eeuw" opbouwde, heeft gewerkt voor Hitier, de Amerikaanse inlichtin gendienst en de Westduitse regering. Het centrale doel dat hem daarbij steeds voor ogen stond: de vernietiging van de Sovjet Unie. Tijdens de Tweede Wereldoorlog was ge neraal Gehlen belast met de Duitse con traspionage aan het oostelijk front. Toen hij het eind van de oorlog zag naderen maakte hij afschriften van al zijn stuk ken, en verstopte die in stalen kisten in de Beierse bergen. Hij gaf zich over aan de Amerikaanse troepen. Zijn documen tatie diende later als grondslag voor de inlichtingendienst van de bezettingstroe pen. „Van de Amerikanen kreeg Gehlen ver volgens de vrije hand voor het opzetten van een uitgebreid spionage- en contras- pionagenet, de „organisatie-Gehlen". In 1955 werd hij hoofd van de opvolger van die organisatie, de „Bundesnachrichten- dienst" (Bnd). In 1971 publiceerde hij zijn memoires, maar daarin werd nauwe lijks een tipje van de sluier over zijn ac tiviteit als geheim agent opgelicht. In het boek beweert Gehlen dat Martin Bor- mann, Hitiers rechterhand, een Sovjet agent was. Bormann zou in de jaren zes tig in de Sovjet-Unie zijn overleden. Zijn invloed en reputatie taanden na het overlijden van de met hem bevriende bondskanselier Konrad Adenauer, in 1967. Zijn critici meenden dat Gehlen met zijn uitgesproken anti-Sovjet stand punten niet de aangewezen man was om de Bnd te blijven leiden nu de koude oorlog geleidelijk plaats maakte voor vreedzame coëxistentie. In 1968 moest hij met pensioen gaan. In leli Gehlens dienst werkten naar schJ tussen de 4.000 en 20.000 agenten, wie veel ex-nazi's en ook mooie mef waarmee officieren van het Rode verleid moesten worden. Een van de huzarenstukjes van dienst was het graven van een I naar Oost Berlijn in 1956. Dank 2 operatie konden Oostduitse telefoo: 4 prekken afgeluisterd worden. Voo: opbouw van zijn dienst kon Gehlen zoveel Amerikaans geld beschikkei f hij een uitgebreid apparaat kon bou Volgens zeggen leende hij ook aan Afrikaanse en Aziatische Het weekblad Time berichtte in 1. Gehlens mensen zowel voor IsraëlpRS voor Egypte werkten. In ieder i zijn dienst m 1967 de juiste datum de juni-oorlog in het Midden-Oostt voorspellen, en in 1968 kon hij de sie van het Warschaupact in Tsjecl wakije aankondigen. „PA. JE BENT EEN GEWELDIGE VENT!" „Vaderdag" spreekt niet zo aan als „Moeder dag". Moeder is nu eenmaal de oerfiguur, die steeds, vooral in de primitieve kunst, voor komt als de leven gevende rond de kinderen. Ze wordt vereerd, op een troon gezet en heeft als zorgende ziel in huis een streepje voor op vader. Rond „Moederdag" hangt wanneer die niet buitensporig wordt vercom- mercialiseerd een verterend waas, terwijl het verschijnsel „Vaderdag" wel eens een tikje denigrerend wordt beschouwd als imi tatie, een slimmigheid van ondernemers om meer geld in het laatje te krijgen. Wat zorgen betreft zijn we tegenwoordig drif tig bezig met het rollenpatroon. Vader wast de luiers en moeder vult de belastingaangifte in. Welke rol vader echter in het gezinsleven vervult, hem komt hetzelfde „graantje" toe als moeder. De goede pa en hiervan gaan we uit getroost zich precies zoveel opoffe ringen voor de spruiten als zijn echtgenote, mogelijk alleen op andere wijze. Hij gaat zon dags met zijn zoons voetballen, leert z'n intel ligente dochter schaken, spreekt een verstan dig maar hartig woordje als een van zijn kin deren dreigt te blijven zitten en al wast hij de waat hij is voor zijn kinderen de beli chaming van doorzettingsvermogen, eerlijk heid en sportiviteit. Een ideaalbeeld? Moge lijk, maar het bestaat. Gelukkig. In de meeste gevallen zorgt vader er voor dat er brood op de plank komt. of hij nu kabellegger of advo caat is, melkbezorger of fabrikant met dui zend dingen aan z'n kop. Het gezin zonder vader mag dan functioneren wanneer de za ken eenmaal zo liggen, mèt vader echter is het pas volledig. Zijn hulp en steun zijn haast onmisbaar. Wat wil vader nu graag hebben als vaderdag zich meldt? In de kosten zit 't beslist niet. Wel in aandacht, liefde en begrip van de spruit voor de vader,# die, al is hij dan een kerel, óók best wat erkenning wil, een mo ment van vertedering, een gebaar recht uit het hart... Bloemen komen niet in aanmer king, wel misschien een boek, na enig speur werk wie dan wel zijn lievelingsauteur is? Of' een oude pijpenstandaard na een middagje snuffelen in een bric-a-brac winkeltje als hij van gekke spulletjes houdt; misschien een stuk gereedschap voor zijn gereedschapskist, een nieuwe tuinschaar of schoffel? Nog enke le tips: een memobord met kleefbare viltstift (ca. 6,95, te verkrijgen in boekhandels en wa renhuizen); boekensteunen (warenhuizen-boekhandels); porseleinen „doos" voor paperclips etc. in de vorm van een hoge hoed (Bijenkorf); setje, bestaande uit een potje met een dek sel in de vorm van een smokingdasje, met bijbehorende vaas, waarvan de bovenkant lijkt op een halsboord, waaromheen een stropdas zit (Bijenkorf); bureaulegger, oftewel een ondergrond om op te schrivjen (warenhuizen-boekhandels); „Het jonge vaderboek" (uitg. Thomas Rap, geschreven door Nico Scheepmaker, 15.-) Cadeautje van moeder voor vader. Inhoud: vergeten spelletjes die pa met de jeugd kan doen, vliegers maken, etc. etc.; een of ander gek poppetje voor in pa's auto of in zijn studeerhokje (warenhuizen, speciaalzaken in huishoudelijke en andere ar tikelen); doorfilterkop voor koffie èn thee (Sphinx- Randwijkck, Maastricht); pullover met bijpassend vest (cadeautje van moeder); vlinderdasje met modern nop-dessin (her enmodezaken); tafel-prullenbakje in suède, tweed, canvas (warenhuizen) postpapier (in 20 kleuren), dat per ons 3,50) wordt verkocht met bijpassende enve loppen (Metz Co., Bijenkorf, warenhuizen); -—opschrijfboekje met bijpassende ordner(s); rolmaat (automatisch werkend meetappa- raatje); mini-reisgarnituur: borstel met bovenop ruimte voor schaartje, vijl, etc. (ca 21,-; winkels in lederwaren); fotoalbum voor shots van de laatste va kantie (alle prijzen, vanaf/ 12,50); een potje gember (delicatessenwinkels). VOOR VADERS VAKANTIE brandblusser voor in de auto (winkels met auto-artikelen, warenhuizen); verbandtrommel Cf 12,50); Rode Kruis-kussen (inhoud verbandzaken, etc.),/ 28,50,(V&D); reserve-lampen-setje (auto) 5,50 (V D); imperiaalzeil (ca. 17,50); opvouwbare jerrycan van plastic, inhoud 10 liter (kampeerzaken). Voorts... was de auto eens voor hem als ver rassing, wiedt de border en lijst eindelijk die clubfoto eens voor hem in. Maak een goede kop koffie en strijk hem eens over z'n bol: „Je bent een geweldige vent en ik ben blij dat je mijn pa bent". Ze hebben smalle kragen, zipia ten feilloos in de rugpartij eaus vertonen zo nu en dan v.fe'1 zijsplitten. door Tiny Francis

Leidse Courant | 1979 | | pagina 6