Negatieve houding Britse Labour- partij beïnvloedde verkiezingen Jroningen wil kolen vergassen Infiltratiepoging in Libanon verhinderd MONDELING: AFSCHUWELIJK WAT BRITTEN GEDAAN HEBBEN Uitslagen per land rer f*] n O H Spit wuift oitiek op FNV weg Vliegverbod voor alle grote Amerikaanse straalvliegtuigen Dode en gewonde bij vechtpartij Twee Jezuïeten staken priesterlijke bediening Busvernielers in arrest pa]|NNENLAND| LEIDSE COURANT MAANDAG 11 JUN11979 PAGINA 5 :awe ijdaj ïroldRJSSEL De eerste rechtsreekse riekrkiezingen voor het Europese Par- De 5(nent hebben een duidelijke cen- S. im-rechtse meerderheid opgele- an 2rd. Weliswaar blijven de socialis- shoufi, die op 111 zetels kunnen reke- jlitieln. de grootste fractie, maar de 1 streste winst is geboekt door de evtfhtervleugel, die tevens heeft ge en tjofiteerd van de matiee opkomst duidelijk in het nadeel van de vanïiaüsten heeft gewerkt. De gemid- tren 1de opkomst bedroeg 53,2 procent. 5 peet name de negatieve houding van men Britse Labourpartij heeft een be- ngrijke invloed op de uitslag ge- ■*|d. Dat is ook de mening van alle iderlandse lijsttrekkers. Met name «4. Anne Vondeline, lijsttrekker or de PvdA, noemde het „afschu- ►lijk, wat de Britten hebben ge- ian". De Labourdelegatie wordt i pfel kleiner dan werd verwacht. -AC|)A-lijsttrekker Bouke Beumer nstateert tevreden dat er geen pj rake zal zijn van een socialistisch iropa. „In zijn totaliteit zullen de iristen-democraten de grootste Een roming worden". Ook de liberale avalisttrekker Berkhouwer en Suzanne heel skker, tweede op de lijst van flraff66, noemden de Britse socialisten ebr* boosdoeners, waardoor de con- rvatieven konden profiteren van e ro j anti-Europese houding van de lorgi icialisten. urge et nieuwe Europese parlement sser est op 17 juli een nieuwe voorzit- lusj r als opvolger van de Italiaanse en. iristen-democraat Emilio Colombo, idenoornaamste kandidaat voor deze hetjnctie lijkt de Franse Simone Veil, ak van de partij van president Gis- hetbrd. Zelf noemde zij de uitslag leja r0ed voor de toekomst van Europa ipeli need Westduitse premier Helmut imidt stemde samen met zijn Loki. e ge en van Frankrijk", een uitspraak die overigens niet werd gedeeld door Jac9ues Chirac, de leider van de Gaullisten, die de uitslag „niet bemoedigend voor Europa" noemde, gezien het grote aantal thuisblij vers. België en Luxemburg BRUSSEL De nieuwe Belgische pre mier Wilfried Martens weet zijn positie na de Europaverkiezingen van gisteren versterkt. Dit in tegenstelling tot zijn Lu xemburgse ambtgenoot Gaston Thorn, wiens coalitie door de nederlaag van dè socialisten bij de nationale parlements verkiezingen verslagen werd. In België slaagde de Vlaamse christelijke volkspartij van Martens en Tindemans erin de droomgrens van 30 procent te overschrijden. De uitslag in België toont aan dat de Nederlandstalige Belgen Eu ropa iets vriendelijker gezind zijn dat de Waalse franstaligen. In Vlaanderen was bijna 83 procent van de stemmen geldig, in Wallonië 77 procent. Stemmen is ver plicht in België. De prognose van de uitslag in België is: Christen-democraten 49,5 pet 9 zetels Socialisten Liberalen Overigens 41,0 pet 7 zetels 5,9 pet 4 zetels 3,6 pet 4 zetels Voormalig Belgisch Tindemans In Luxemburg luidt de officiële uitslag: Christelijken 3 zetels Democraten 2 zetels Socialisten l zetel Bondsrepubliek BONN In de Bondsrepubliek, waar de partijleiders pas op het laatste nippertje hadden opgeroepen tot massaal stem men, zodat de opkomst beperkt bleef tot ongeveer 65 pet van de kiezers, was het een verrassing dat de door ruzie geteis terde christen-democraten hun kiezers in groter getale tot stemmen hebben weten De Italiaanse rivalen, de communist Enrico Berlinguer en de christen-de mocraat Andreotti brengen hun stem uit. te bewegen dan socialisten en liberalen. In hun campagnes hadden beide partijen het meer gehad over de eigen nationale problemen dan over Europese zaken. In Beieren bleef de partij van Frans-Josef Strauss de grootste met 62,5 pet van de stemmen. Het tellen van de stembussen ondervond vertraging door het verdwij nen van een stembus in Saarbriicken. De voorlopige uitslag luidt: SPD 40,8 pet 34 zetels CDU 39,1 pet 32 zetels CSU 10,1 pet 8 zetels FDP 6,0 pet 4 zetels Overigen 4,0 pet 0 zetels Berlijn leverde 2 CDU-afgevaardigden en 1 SPD-afgevaardigde. Oenemarken KOPENHAGEN De anti-EG-partij en de volkspartijen zijn in Denemarken als overwinnaars uit de bus gekomen: van de 16 Deense zetels gaan er 6 naar de volkspartijen en eveneens 6 naar de anti- Europeanen (inclusief de Groenlandse ze tel). Verliezers zijn de sociaal-democraten en de Vooruitgangspartij van Mogen Glistrup. De uitslag komt niet als een verrassing. Al bij het referendum over de toetreding van Denemarken tot de EG in 1972 stemde ruim 36 pet van de Denen tegen. De tegenstanders hebben tijdens de campagne^ gewezen op de eco nomische problemen van het land en stelden zich op tegen uitbreiding van de bevoegdheden van het Europese Parle ment. De volkspartijen (conservatieven en centrum) hebben veel te danken aan hun pro-Europese programma, de soci aal-democraten telden veel EG-tegenstan- ders onder hun aanhang. De opkomst was laag: 47 pet. De officiële uitslag luidt: Sociaal-democraten 21,9 pet 3 zetels Liberalen 14,5 pet 3 zetels Cons, volkspartij 14,0 pet 2 zetels Soc. volkspartij 4,7 pet 1 zetel In het Brusselse EEG-centrum worden de resultaten van minuut tot minuut bijgewerkt. Centrum-democraten 6.2 pet 1 zetel Volksbeweging tegen EG 21,0 pet 4 zetels Vooruitgangspartij 5,8 pet 1 zetel Siumut-§artij (Groenland) 1 zetel Frankrijk PARIJS Zoals het geval was voor de nationale vergadering in maart 1978 stond de overwinnaar van de Europese verkiezingen in Frankrijk weer niet op een stembiljet: president Giscard d'Es- taing. De door hem geïnspireerde Unie voor de Franse democratie met minister van gezondheid Simone Veil als trek pleister, deed Giscards tegenstander voor het presidentschap van 1981, de Gaullisti sche leider Jacques Chirac, in het zand bijten. Simone Veil die wel eens de eer ste vrouwelijke voorzitter van het Euro pese Parlement zou kunnen worden, won dankzij de hulp van een intensieve cam pagne in de media. Het is in Frankrijk nauwelijks om Europa gegaan. Niet de anti-Europese toon van Chirac was ver antwoordelijk voor de nederlaag, veel meer de inconsequenties van hun aanval len op hun eigen regeringspartner. Aan de linkerzijde handhaafden zich de communisten, ondanks hun anti-Europese toon, terwijl ook de socialisten van Mit terrand zonder groot verlies bleven. De computerprognose van de Franse uit slag luidt: Giscardisten 27,6 pet 25 zetels Socialisten 23,4 pet 22 zetels Communisten 20,6 pet 19 zetels Gaullisten 16,1 pet 15 zetels Groot-Brittannie LONDEN Het ziet ernaar uit dat de Britse conservatieven minstens zestig van de 78 Europese zetels van Engeland, Schotland en Wales voor hun rekening gaan nemen. De drie Noordierse zetels zullen vermoedelijk pas woensdag be kend zijn. De gemiddelde opkomst was uiterst laag: 32 procent, en de socialisten zijn daarvan het grootste slachtoffer. De liberalen en de Schotse nationalisten zul len hooguit elk een zetel veroveren. De kleine socialistische fractie zal geleid worden door Barbara Castle, ex-minister van volksgezondheid. Zij is sterk anti-Eu ropees gezind. Zij is van plan de belan gen van haar land in Straatsburg te die nen door er te vechten voor drastische hervormingen in de EG. De computer-uitslag voor Groot-Brittan- nië luidt: Conservatieven 49,3 pet 61 zetels Labour 35,1 pet 17 zetels Ulster onbekend Liberalen 11,8 pet 0 zetels Overigen 3,9 pet 1 zetel (Er is gestemd in kiesdistricten) Italië ROME Het resultaat van de Europa verkiezingen wijkt duidelijk af van dat van de parlementsverkizingen van vorige week. De trend die zich vorige week op enbaarde, is gisteren veel duidelijker ge worden: de verliezen van de christen-de mocraten bereikten nu 2 pet De overlo pers zijn vermoedelijk gegaan naar de gematigde partijen van het midden, die vorige week al een sprong voorwaarts hebben gemaakt. Ook de communisten schrompelden verder ineen tot ongeveer 29 procent hetgeen des te harder aan kwam, omdat zij op hun traditionele ver- kieingsdiscipline gerekend hadden. De socialisten gingen opnieuw vooruit De opkomst luidde ruim 85 procent. De computer-prognose voor Italië luidt: Christen-democraten 35,1 pet 29 zetels Communisten Socialisten Neo-fascisten Sociaal-democraten Radicalen Liberalen Republikeinen 30,2 pet 24 zetels Onder politiebewaking brengt de Italiaanse president Pertini zijn stem uit. was oei; ven. XFZIJL Als in ons id tot een groot project oor kolenvergassing wordt 'ergegaan, moet dat worden ivestigd in het Eemshaven- Qiifcbied. Het zou goed aanslui- n op de bestaande infra- ruktuur van de Gasunie, de iven ligt gunstig voor de Vo(f»lenaanvoer en het past bij filosofie dat de LNG-aan- e h ading in het gebied een evo artpunt is voor verdere ac- g o| viteiten. Be at schrijven de provincie gi roningen, een aantal ve eenten en vakbeweging en De edrijfsleven in een gezamen- mili jke brief aan de regering. briefschrijvers haken iarmee in op een rapport aal van de centrale organisatie TNO en met Energiecentrum Nederland over de energie voorziening in ons land na het jaar 2000. Daarin wordt geconcludeerd dat kolenver gassing op grote schaal zeer belangrijk zal worden, wil men de energievoorziening ook dan laten bestaan uit electriciteit en gas. Het Noorden heeft nu ge vraagd als eerste in aanmer king te mogen komen voor de bouw van een kolenvergasser. Men vindt dat een dergelijk project ongeveer 300 arbeids plaatsen zal opleveren, terwijl het daarnaast bevorderend zal werken op havenverkeer en aanverwante bedrijvigheid. o: latit lat A S ^MELO Vice-voorzitter W. Spit van de FNV heeft zater- ag, bij de opening van het Overijsselse FNV-gebouw in Afc p0®1 ielo de opstelling van de vakbeweging ten opzichte van de H ibinetsplannen krachtig verdedigd. Hij zette zich af tegen >cöi e kritiek als zou de vakbeweging zijn verantwoordelijkheid iet kennen, waar het gaat om acties tegen het sociaal-econo- lisch beleid. lij onderstreepte met klem dat de vakbeweging tot de huidige tellingname is gekomen op grond van intensieve studie. Mede aarom kunnen parlement en kabinet er naar zijn opvatting iet omheen, een beleid te gaan voeren dat meer is gericht op sn eerlijker verdeling van werk, inkomen en macht. Binnen >'n beleid past, aldus Spit, ook een wettelijke regeling die het ogelijk moet maken de diverse instellingen, waarin de vakbe- ging in is vertegenwoordigd, meer te zeggen krijgen. Het it daarbij niet alleen om sociaal-economische vraagstukken, Q( laar ook om die op het gebied van bijvoorbeeld ruimtelijke ge! rdemng en onderwijs. „De FNV bestaat echt niet uit een stel- )e wildebrassen", aldus Spit. af i JS >een uitbreiding pleziervaart Waddenzee 1AARLEM (ANPI De ple- nc iervaart in de Waddenzee De nag in de toekomst niet toe- rert lemen. Alleen in het weste rn ik deel en in het Eemsge- 'jed is nog ruimte voor enige litbreiding. Dit is het stand- jen lunt van de drie provincies gei flie de wadden beheren: ran «oord-Holland, Friesland en' ajoi jroningen. ieni n een gezamenlijke ontwerp- erdjtruktuurschets over het Wad- enzee-gebted noemen de pro- gin^incies drie kernpunten van beleid: stabilisering van het niveau van de pleziervaart, geen nieuwe industrieterrei nen en vergaande zuivering van huishoudelijk en indus trieel afvalwater, voordat dit water op waddenwater wordt Ook de militaire activiteiten in het gebied, voor zover die nadelige effecten hebben (schietterreinen) dienen uit milieu-overwegingen te wor den beëindigd of verplaatst naar elders. Leerlingen van Rolduc gewijd De bisschop van Roermond, mgr. dr. J.Gijsen, heeft zaterdag in Roer mond de priester wijding toegediend aan zes diakens van het seminarie te Rolduc. Het is de eerste groep pasgewijde pries ters, die hun volle dige studie in Rol duc hebben vol tooid. Een van hen komt uit het bis dom Haarlem; de overigen zijn af komstig uit Lim burg, Breda en Utrecht. Zij hebben zich allen aange boden voor pasto raal werk in het bisdom Roermond. In september zal bisschop Gijsen aan zeven studen ten van Rolduc de diakenwijding toe dienen. WASHINGTON De Ameri kaanse luchtvaartdienst heeft een onderzoek bevolen naar de ophanging van de motoren aan de vleugels van alle zo genaamde Wide-body Jets-9 (vergrote straalvliegtuigen) die in de VS in gebruik zijn, de Europese luchtbus inbe grepen. Het bevel geldt voor alle 747- Boeing straalvliegtuigen, de L-1011 van Lockheed en de Europese Luchtbus. Douglas denkt voor het onderzoek slechts drie uur nodig te heb ben, Boeing zestien uur. De 138 vliegtuigen van het type DC-10 moeten in de Verenig de Staten zeker nog een week aan de grond blijven, zo heeft een woordvoerder van de F AA, de Federale Amerikaan se Luchtvaartdienst dit week einde meegedeeld. De F AA en de fabrikant McDonnell Douglas zijn begonnen met uitgebreide proeven met de motorbevestiging, die ophelde ring moet verschaffen over de oorzaak van de ramp met de DC-10 bij Chicago, waarbij op 25 mei 275 mensen om het léven kwamen. McDonell Douglas heeft bij een federale rechtbank beroep aangete kend tegen het vliegverbod voor de DC-10. De fabrikant van de D-10's meent dat al leen de FAA hiertoe bevoegd is en niet de rechter die uit eindelijk maar een leek is. HUISSEN ANP Bij een massale vechtpartij voor een bar in het Gelderse Huissen is vanmorgen vroeg de 20-ja- rige A. Deckert door ver schillende messteken om het leven gekomen. Hij overleed in een ambulan ce op weg naar het zieken huis in Arnhem. Bij de vechtpartij raakten verder enige mensen gewond. De rijkspolitie in het district Nijmegen stelt een onderzoek in naar de vechtpartij, die plaatsvond kort na midder nacht Bij een 'massale vechtpartij tussen naar schatting vijftig jongeren uit Epe en 't Harde zijn gisteren enkele tientallen jongeren gewond geraakt. Zes politiemensen die de vechten den wilden scheiden, liepen eveneens rake klappen op. De vechtpartij brak uit in een bar in Epe, het interieur daar werd danig vernield. De poli tie heeft een groot aantal ar restaties verricht MAASTRICHT Twee paters Jezuïe ten hebben, na een beslissing van hun generale overste in Rome, gevolg ge geven aan een verzoek van de bis schop van Roermond, mgr. dr. J. M. Gijsen. Zij zuilen in hun Maastrichtse gemeenten niet langer de priesterlijk bediening uitoefenen. Pater F. van der Ven zal niet meer voorgaan in de studentenekklesia en drs. A. Helt niet in de basisgroep citykerk. Bisschop Gijsen had in Rome pater P. Arrupe, de generale overste van.de Jezuïeten, verzocht pater Helt te ver bieden niet-katholieken bewust te la ten deelnemen aan de eucharistie, en aan pater Van der Ven het recht te ontzeggen om zonder benoeming van de bisschop ais pastor te functioneren. „Pater Arrupe heeft beslist dat de bis schop moet worden toegegeven wat hij kerkrechtelijk mag vragen", aldus een verklaring van de beide pastores, opgesteld in overleg met de provincia le overste van de Nederlandse Jezuïe ten, pater dr. H. van Leeuwen. De twee paters hebben besloten te blijven werken voor hun groeperingen, zonder Eerder had mgr. Gijsen zijn verzoek gericht tot de provinciale overste, die hieraan echter niet meende te kunnen voldoen „gezien de hele pastorale situ atie". Vervolgens heeft de bisschop zich met meer succes tot de generale overste in Rome gewend. Tienjarige verjaagt aanrander (Van een onzer verslaggevers) VOORTHUIZEN Door met zijn schoen op het hoofd van de aanvaller te timmeren en hem uit alle macht met zijn vuisten te bewerken slaan heeft de 10-jarige Eddy Vol kers uit Amsterdam dit weekeinde voorkomen dat een 13-jarig vriendinnetje zou worden aangerand in de bos sen bij Voorthuizen. Eddy waarschuwde toen de man op de vlucht sloeg enke le mensen die het kenteken van de auto waarin de aan rander wegvluchtte konden noteren. De politie hield de man later in zijn huis in Wa- geningen aan. AL-MANSOURI In Zuid- Libanon is het in 't afgelo pen weekeinde tot een tref fen gekomen tussen Neder landse militairen van de VN- vredesmacht en de rechtse Libanese militie. Geen van de soldaten raakte gewond. Een Nederlandse korporaal vertelde dat een groep van de militie met machinegeweren ging schieten, in een poging op te rukken naar het cen trum van het dorp Al-Man- souri. Dat gebeurde na ge ruchten dat daar Palestijnse commando's waren gesigna leerd. De Nederlanders moes ten het vuur beantwoorden en verhinderen dat de militie het centrum van het dorp kon be zetten. Nadat de Nederlandse troepen zich hadden terugge trokken begon de artillerie van de militie het dorp te be schieten. Daarbij raakte een echtpaar gewond. Acht huizen werden beschadigd. Het Nederlandse ministerie van defensie gaat bemiddelen om dienstplichtige Libanon- gangers na hun terugkeer aan een baan te helpen. Het hoofd van de afdeling bemid deling is daarvoor in Libanon geweest voor overleg. Tot dusver heeft Defensie alleen bemiddeld voor KW-ers, technisch specialisten en vrij willig nadienenden. MOTORJACHT UITGEBRAND STAVENISSE (ANP) - Za terdagmorgen vroeg is in de jachthaven van Stavenisse het twaalf meter lange motorjacht „Sukses" na een explosie vol ledig uitgebrand. Het schip was eigendom van een cam pinghouder uit Stavenisse. Deze had het schip aan drie Belgen verhuurd. De schade bedraagt ruim honderdduizend gulden. De eigenaar was tegen brand verzekerd. ROTTERDAM (ANP) - De politie in Rotterdam heeft za terdagmorgen vroeg twintig jongens uit Rotterdam opge pakt, die bezig waren met de sloop van een stadsbus. Vol gens de politie waren de ver nielers tegen middernacht op de bus gestapt. Ze begonnen vrijwel gelijk de ruiten van de bus uit de sponningen te drukken. Van de twintig op- gepakten worden er vijf voor lopig vastgehouden. Een kleine depressie, die van daag over ons land naar het noord-oosten trok ging verge zeld van een regengebied. Op veel plaatsen viel meer dan 5 mm. In Vlissingen werd zelfs 18 mm afgetapt Uit Frankrijk dringt zachte en vochtige lucht verder naar het noorden op. In die vochtige lucht zal zich vannacht gemakkelijk mist vormen, die na zonsop gang weer oplost. Morgen overdag zullen er zonnige pe rioden zijn, maar er kan ook een regen- of onweersbui val len. De middagtemperaturen ko men rond de 20 graden te lig gen. Zonnig en warm blijft het in het Middellandse-zeege- bied. De middagtemperaturen liggen er tussen de 24 en 32 graden. WMI MU tamp. «lag Amsterdam regen 18 14 De Bilt regen 18 5 Deelen zegen 19 5 Luchth. R'dam motregen Franklort Genéve Luxemburg

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5