GAB Lisse wil vrouw in de techniek ~tc Wassenaar wil vrije sector woningen aan Polanenpark Een reis naar Israël voor pastoor Schrama Tweede plaats voor Ter Aarse brandweer Goed voorbeeld 6500 guide voor SakseiË STAD/REGIO LEIDSE COURANT MAANDAG 11 JUNI1979 PAj|h NOORDWIJK - Van ge meentewege wordt gepro beerd een „agenda-bureau" van de grond te krijgen, on der meer met het doel te voorkomen dat bepaalde ge beurtenissen op dezelfde dag georganiseerd worden. Als gevolg van deze gelijktijdig heid doen verenigingen en instellingen elkaar vaak on gewild concurrentie aan. Inmiddels blijkt dat het bu reau ferm aan de slag kan in eigen huis. Vanavond ver gadert namelijk zowel de raadscommissie voor ver keerszaken als die voor sport- en jeugdzaken op de zelfde tijd in het gemeente huis en daarbij dienen uiter aard ook de raadsleden aan wezig te zijn, die van deze commissies deel uitmaken. De plaatselijke politici gooien er niettemin nog een schepje bovenop, want aan gekondigd zijn verder voor vanavond een bijeenkomst van de Partij van de Arbeid bij De Wels, een van de VVD in het „Hof van Hol land" en een van het CDA in hotel-rest „Royal", allen om de uitslag van de Euro pese verkiezingen te vieren. Goed voorbeeld, doet immer volgen, denkt men blijk baar Thema-avond vrouwencafé ALPHEN AAN DEN RIJN In het Alphens vrouwncafé wordt morgen een thema avond georganiseerd. Het the ma dat verder uitgediept zal worden heet: „Vrouwen in het welzijnswerk". Speciale aan dacht zullen krijgen de erva ringen. conflicten en oplossin gen van vrouwen in het wel zijnswerk. Het café dat ge houden wordt in het gebouw van Midas aan de Saffier straat, is om 20 uur open. De thema-avond begint om 20.30 uur. Zoeterwoudse sterrit in trek ZOETERWOUDE Een record aantal fietsers van 3003 heeft dit weekeinde meegedaan met de traditionele Zoeterwoudse Sterrit over een afstand van 35 of 75 kilometer. Niet minder dan 1800 enthousiaste wielrenners kozen voor de lange afstandrit die dit jaar naar Leimuiden voerde. Bindende voorwaarde voor de recreatiefietsers was een kruiss nelheid van 14 kilometer. De wisselbeker voor de 35 km-af- stand ging dit jaar naar me vrouw Plooij en haar zoon Jaa- p.Een gelijk aantal punten be haalde het gelegenheidsduo Elly van der Hoeven/Therese van Be- mmelen Op de 75 kilometer ..wonnen" Judy Hauser en Yvonne Koper, op de voet ge volgd door Jacqueline De Graaff en Annemarie Coenders. Onder de minder gelukkige deelnemers bevond zich pater Han Vane man. OUD ADE In een tot de laatste plaats bezette Sint-Bavokerk heeft pastoor A. H. Schrama gisteren het feit herdacht dat hij veertig jaar geleden tot priester werd ge wijd. De plechtige hoogmis om half elf werd gezongen door het gemengd dames- en herenkoor van de parochie, terwijl de pas toor tijdens de Eucharistieviering werd ge assisteerd door vier geestelijken waaronder Deken drs. H. van Zoelen. In een zonnig en feestelijk met vlaggen ver sierd dorp, waarbij ook de diverse molens in de vreugdestand stonden en versierd wa ren, had later op de dag in het Dorpshuis een receptie plaats waar velen Oudadenaren en mensen van elders de pastoor kwamen feliciteren. Tijdens deze receptie werd ook het parochiegeschenk aangeboden: een reis naar Israël, een droomwens van de pastoor. De cheque hiervoor werd hem overhandigd door de heer P. van Seggelen, het oudste lid van het kerkbestuur. De receptie werd muzikaal opgeluisl door het koor Vox Laeta uit Roelofard sveen. Dit koor werd destijds opgericht dj pastoor Schrama toen hij als kapela werkzaam was in Alkemade. Van gemeerè wege werd de jubilaris toegesproken d$h burgemeester Bolten. Deze haalde heri ringen op uit het verleden. „Alleen de telijken die de ontwikkelingen in de kali lieke kerk op een eigentijdse wijze inter] teerden konden zich handhaven. U daar één van. U hebt dat kunnen opbrej door twee bijzondere gaven: uw stichteM vroomheid en een professionele kennis f mens en maatschappij. Daarmee hebt ver buiten Oud Ade een groot aanzien kregen. De gehele gemeente Alkemade i u daar dankbaar voor zijn", aldus de bui meester. De rij van sprekers werd beslof door koster De Klerk, waarna nog mensen de jubilaris kwamen gelukwen en cadeaus aanbieden. EJ De Benthuizense brandweer aan de slag'op het wedstrijdterrein van Spanbeton Tijdens wedstrijden in Koudekerk Koudekerk aan den Rijn Zaterdag werden in Koudekerk aan den Rijn op het terrein van de Nederlandse Spanbeton Maatschappij aan de Hoogewaard de Gewestelijke Brand weer Selektiewedstrijden gehouden. In de Ge westelijke klasse drie werd daarbij winnaar de groep van Dirksland met 4061/2 punt, tweede werd Ter Aar, met 395 punten, derde Middelharnis, 3941/2 punt en vierde Piershil met 376 punten. In de TAS-klasse werd de ploeg uit Gorin- chem met 578 1/2 punt eerste, tweede werd Gouda met 575 1/2 punt, derde Sommelsdijk met 5611/2 punt en vierde Huizen met 552 punten Burgemeester G. Swaan van Koudekerk aan den Rijn overhandigde de prijzen aan de win naars van de TAS-groep. De heer Prohn, di recteur van Spanbeton zorgde voor de prijsui treiking aan de, gewest groepen. Ook waren er voor de beste bevelvoerders prijzen, n.l. voor de bevelvoerder van de groep Ter Aar (Gewest drie) en de bevelvoerder van de groep van Unimille uit Zwijndrecht (TAS). Na de prijstuitreiking in de kantine van Span beton trokken de 21 brandweerkorpsen met loeiende sirenes langs het Gemeentehuis. Familie De Boe wint Hazerswouf„bi voetbaltoernoei HAZERSWOUDE - VoifH derde achtereenvolgende heeft het team van de fi De Boer het familievo&r toernooi, dat zaterdag o w complex van de SV Be at dus werd gehouden, gi ro nen. In de eindstrijd veéee gen de jongens van De ad de knapen van de familijfo Roo. Op de derde plaati e digde het elftal van De aa dat in de wedstrijd oi derde plaats de formatif De Groot klopte. In tT acht families brachten S 'elftal op de been voor di ditionele toernooi, dat men met het mixed tot voor de jeugd dat gis l werd gehouden, het slot 1 het voetbalseizoen bij d Bernardus betekende. 0 i terdag 23 juni is er feest afsluiting voor alle ledei le ven de zestien jaar ir at Groenendijks parochi e (Pleyn *68). Voorhoutse bejaarden maakten uitstap VOORHOUT - Ruin Voorhoutse bejaarden ht a, afgelopen zaterdag in he der van het jaarlijkse Oi n comité uitstapje weer gei van een dagje uit De werd gemaakt met parf*~ re auto's waardoor het gebeuren dat een kolonne r ruim zeventig mot 's ochtends om kwart negen koers zette ridlie Voorschoten waar in De a den Leeuw koffie werdjie dronken. Daarna werd Poeldijk gekoerst waar burgemeester Stolwijk Voorhout thans burgen van Monster, had gei li voor een optreden van drumband en een majoi peloton, 's Avonds tijdeni n diner in Avifauna werd gebeuren muzikaal door de muziekvereniging Cecilia. Illegaal cafe in Nieuwkoop^ 9) opgerold Nieuwkoop De rijl litie heeft in samer king met mensen va^ drank- en horecawef de nacht van vrijdag zaterdag een illegaal i in Nieuwkoop opgerold|tUS Het café was al driekffki jaar in gebruik. De 5fOer rige eigenaar D. S. i®- zijn twee zoons van 2 rd. 22 jaar zijn aangehout Verder nam de politiejn grote hoeveelheid st Ï®5' drank in beslag, eve &ht twee vuurwapens en tjofi] gokautomaten. Op het moment van politiebezoek waren naar schatting 35 pe^tj nen in het etablissemen iris SASSENHEIM Een |roi melmarkt van carnavalnstl niging De Saksen heeljekl weekeinde een bedrag 66 bijna 6500 gulden opgebnk I r\ De opbrengst van de roi. markt die zaterdagmorgi lCij opend werd door burge et ter A.J. Kret van Sasser es' is bestemd voor de lus t viering van De Saksen, iri de Sassenheimse midden oo als de inwoners van he me sendorp hebben flink f beyrs getast voor het leumcarnaval voor bejai ro< gehandicapten en kinderr Politiek café in Alkemade ROELOFARENDSVEEN Om het belang van de Euro pese Verkiezingen te bena drukken heeft de afdeling Al- kemade/Leimuiden van de Partij van de Arbeid het plan opgevat om vanavond een politiek café te houden. Er is een t.v.-toestel aanwe zig en de uitslagen kunnen met elkaar besproken wor den. Ook liggen de uitslagen van orige verkiezingen (o.a. voor de gemeenteraad in 1978) ter inzage. Besturen van diverse progres sieve partijen in de gemeente Alkemade toonden zich en thousiast over dit initiatief. Iedereen is overigens welkom. Er zul'en enkele oer-gezellige, nieuw en oud-Hollandse, als mede enige uitheemse gezel schapsspellen aanwezig zijn om mogelijke politiek wind stille kwartieren plezierig te vullen. Het politieke café vindt plaats in Café De Ha ven, Noordkade 3, Roelof a- rendsveen. Aanvang 20.15 uur. Wassenaar Als de gemeenteraad op maandagavond 18 juni akkoord gaat zal er eindelijk, na 11 jaar, een bebouwings plan zijn voor een braakliggend terrein bij het Van Polanenpark. toen in 1966 de gemeenteraad een bebouwingsopzet voor het Van Polanenpark en omgeving goedkeurde, was het bedoelde terrein bestemd voor het stichten van een win kelcentrum in de nieuwe wijk. Het al of niet opnemen van zo'n centrum in het plan gaf in 1967 en 1968 aanleiding tot uitvoerige discussies in de raad. Uitein delijk besloot de raad in 1968 tot ver koop van de grond aan het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds voor dat doel. Het ABP betaalde voor ongeveer 1700 m2 grond een bedrag van 833.000,—. In 1969 bracht het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf een rapport uit, dat tot de conclusie kwam, dat er in de nieuwe woonwijk geen nieuwe winkels nodig waren. Het toen malige college van burgemeesters en wethouders onderschreef die conclusie echter niet De raad nam het rapport voor kennisgeving aan en het koopcon tract met het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds bleef ongewijzigd. Het ABP kwam in de volgende jaren met enkele bouwplannen voor het ter rein. Eerst met een plan voor 40 wonin gen in 6 bouwlagen plus een supermarkt en een aantal dagwinkels. Daarna een plan met winkelruimte en 100 terras wo ningen in vier bouwlagen. Omwonenden maakten bezwaren. De commissie voor ruimtelijke ordening achtte het plan te zwaar van opzet. Het derde bouwplan, uit 1974, omvatte 22 patio-woningen en 7 dagwinkels, met daarboven 6 woningen. Ook tegen dit plan kwam verzet van de buurtbewoners, die er voor pleitten het stuk grond onbebouwd te laten en te be stemmen tot plantsoen en speelterrein. Daarna werd besloten dat de gemeente zelf een plan zou opstellen. De stede bouwkundig adviseur van de gemeente maakte een aantal schetsen. Aan het ABP werd gevraagd ook te denken aan goedkopere woningen. Dat bleek niet mogelijk te zijn. De gemeente heeft ge probeerd de grond terug te kopen. Er werd een bedrag van 1.350.000,— gebo den, maar het ABP ging daar niet op in. Op 1 mei jJ. vroeg het ABP voor de grond een prijs van 2.250.000,—, maar die prijs achtte het gemeentebestuur niet anvaarbaar. Terugkoop zou alleen te ver dedigen zijn als het terrein gebruikt zou kunnen worden voor woningbouw in de gesubsidieerde sector en dat laatste is fi nancieel volstrekt onhaalbaar. Uiteinde lijk is met het ABP overeenstemming be reikt over de bouw van 26 woningen in de vrije sector, waarbij bepaald is dat Wassenaarse ingezetenen de voorkeur zullen hebben. Het ABP heeft echter meer grond nodig voor dit plan dan de 1700 m2 die 11 jaar geleden werden ver kocht, namelijk 4600 m2. De gemeente zou nog 3450 m2 grond aan het ABP moeten overdragen. Het ABP zou op haar beurt 550 m2 aan de gemeente overdragen. B en W achten het onrede lijk voor de aan het ABP over te dragen grond een vergoeding te vragen. De grondruil zou dan ook met gesloten be urzen moeten plaats vinden. Het ABP zal dan afzien van schade-claims, die het pensioenfonds aanvankelijk van plan was in te dienen. Burgemeester en wet houders zijn van mening, dat door de nieuwe opzet grotendeels tegemoetgeko men is aan de bezwaren van de omwo nenden. Voor zover dat niet het geval is achten burgemeester en wethouders de bezwaren niet zwaarwegend genoeg om veranderingen in het plan aan te bren gen. Overigens heeft het ABP toegezegd het aanzien van de woningen nog wat te verbeteren door het aanbrengen van per gola's tussen de garages bij de woningen en door de keuze van bouwmaterialen. LISSE Het Gewestelijk Arbeids Bureau van Lisse wil in de komende jaren probe ren de vrouwen uit de Bollenstreek te in teresseren voor technische beroepen. In te genstelling tot in andere delen van het land overtreft hier de vraag naar perso neel het aanbod. Vooral in de metaalbran che is het moeilijk aan personeel te ko men. De algemene tendens is dat de Ar beidsbureaus moeilijk doen als er een vrouw aanklopt, die de technische kant op wil. Zij zou het brood kunnen stoten uit de monden van haar mannelijke be roepsgenoten, die de baan ook zouden wil len hebben en met het geld dat daarmee verdient kan worden bovendien een gezin kunnen onderhouden. Maar ook bij de meeste vrouwen zelf leeft de gedachte niet geschikt te zijn voor „technisch" werk. Het GAB - Lisse maakt een uitzondering op die algemene tendens en wil de vrouw zoveel mogelijk betrekken bij de techni sche beroepen. Het GAB heeft in het ver leden reeds contact opgenomen met een aantal bedrijven in de Bollenstreek, om de werkgevers voor hun aktie te interesseren. Een en ander heeft inmiddels geresulteerd in de aanleg van damestoiletten in een aantal van die bedrijven. Maar bij die eer ste resultaten wil het arbeidsbureau Lisse het niet laten. Het ligt in de bedoeling op niet al te lange termijn de werknemers in de betrokken bedrijven te benaderen. Ge bleken is namelijk dat niet alle aanstaande collegae zich in de technische werksfeer aangetrokken voelen tot het vrouwelijk schoon. Er zal nog een aanlooptijd nodig zijn en er moet baanbrekend werk worden ver richt om het niet als een bijzonderheid te laten ervaren dat vrouwen in het bedrijf technische functies uitoefenen. De maat schappij is er nog niet op ingesteld. Dat blijkt vaak uit de reakties van echtgenoot, het gezin en de buurt. Maar we hebben ook een lange tijd gehad dat er afwijzend werd gereageerd als een gehuwde vrouw buitenshuis ging werken. Dit is nu alge meen aanvaard. Verwacht mag worden dat de stap van de vrouw naar de technische beroepenwereld, die hier voorzichtig wordt gezet, na een korte tijd niet meer als een bijzonderheid wordt gezien. We hebben hier in de buurt drie metaalbedrijven be reid gevonden hun zaak open te stellen voor de plaatsing van vrouwen in de tech nische functies. Deze ondernemingen willen zich ook soepel opstellen ten aanzien van afwijkende werktijden en vakanties en zijn bereid extra voorzieningen aan te brengen. Nu enkele bedrijven de drempel hebben weggenomen, is het aan de vrouwen om de drempelvrees te overwinnen aldus Li- sette van Gulpen - de Roos van het Gewest elijk Arbeidsbureau van Lisse. Timmervrouw uit de gegevens van het GAB - Lisse dat nog niet veel vrouwen zich opgeven voor een technisch beroep of aan een omscho lingscursus mee doen. Bij de omscholing scursus voor beroepen in de metaal heb ben zich tot op heden nog geen vrouwen aangemeld. Bij de cursus voor beroepen in de bouw zit momenteel een timmervrouw althans daar wordt zij nu voor opgeleid. De automonteuze, de machinebankwerk- De vrouw bij het repareren van een machine; straks in de Bollenstreek wellicht geen ongebruikelijke aanblik. ster, de loodgietster of de brandweervrouw heeft nog niet veel van zich laten horen bij het arbeidsbureau of zich voor een om scholingscursus opgegeven. Landelijk ge zien groeit bij de vrouw wel de belangstel ling voor technische beroepen. Op de dit jaar gehouden nationale beroepententoon- stelling waseen stand van de Steungroep Vrouwen in Technische Beroepen aanwe zig, die schoolverlatende meisjes voorlicht te over het hebben van een technisch be roep. De Steungroep wil de meisjes niet stimuleren een technisch beroep te nemen, maar slechts de vrouwen die tot een tech nisch beroep willen overgaan op het hart drukken zich niet van de wijs te laten brengen. Op het Arbeidsbureau in Lisse blijken de pogingen om reeds ingeschreven vrouwen te interesseren voor een technisch beroep vaak vruchteloos. Zij wil daarom met deze aktie proberen de groep thuiszittende vrou wen, die eigenlijk best aan de slag zou wil len, maar in de „typische" vrouwenbaant jes niets kan vinden, te interesseren voor een vooralsnog als mannelijk aangemerkt beroep. Als men daarin slaagt zal vrouwe nemancipatie nog meer van haar aanvan kelijke theoretische klank verliezen. In de praktijk zal dan blijken dan technisch ze ker geen synoniem voor mannelijk behoeft te zijn. SYLVIA VAN LEEUWEN

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4