BASKETBALPLOEG ONDERUIT wereldrecords Marita Koch Engelse kampioen Carson wint Trialstakes EEME3 Weinig duidelijkheid voor roeibond DIDIER VERRAST HINAULT SPORTTRIBUNE er» LEIDSE COURANT/ MAANDAG 11 JUN11979 PAGINA 13 Woord Met een periode vol onwaarheden, het aan wakkeren van geruch ten en het onverkwik kelijk optreden van eni ge spelers heeft Ajax zich geschaard in de rij van clubs die de ge loofwaardigheid van het betaald voetbal aantas ten. Voorzitter Harmsen was nooit gelukkig met zijn uitspraken en ver spreidde onrust in en buiten zijn ploeg door te melden dat trainer Brom en spits Clarke moesten verdwijnen. Ruud Krol verkondigde van de daken dat hij Ajax beslist de rug zou toekeren, maar had dat al eens eerder gedaan, waardoor hij als gevolg van de vraagprijs van twee miljoen zijn sala ris drastisch kon verho gen. Clarke wenste on der geen beding meer te spelen in een club „met zo'n voorzitter". Wat zijn woorden van spelers waard? Weinig of niets. Krol blijft, Clarke blijft. Cruijff zeg de ook eens het toer nooi om het wereld kampioenschap in Ar gentinië vaarwel omdat hij nooit meer zou voetballen. De enige die zich waardig ge droeg was trainer Cor Brom die altijd ver klaarde van niets te weten en ervan uit te gaan dat hij zijn lopen de verbintenis zou af maken. Dat tekent zijn klasse. Maar hij moest er wel kampioen en be kerwinnaar voor wor den. Tour-toto De sportwereld - en die wereld niet alleen - zit te springen om geld. Lotto en toto zijn be langrijke inkomsten bronnen die gedurende korte tijd wegvallen omdat ook de voetbal weieens enige tijd niet rolt. Opvangen met for mulieren met buiten landse wedstrijden of intertotocom petitie bleek geen succes. Er is nu wat nieuws ge vonden: spelen op de Tour de France, het grootste wielerevene- ment dat evenwel niet meer die intense be langstelling geniet als jaren geleden toen heel Nederland de gehele dag het oor aan de ra dio te luisteren legde. Het is in elk geval een spektakel dat het waard is om voor toto-doel einden geprobeerd te worden. Zeker in stre ken waar de wieler sport uiterst populair is (daartoe gerekend Lim burg, Brabant, het Oos ten en het Westland) zal de nieuwe toto aan slaan. Of het succes over het gehele land navenant zal zijn, ligt in de nabije toekomst verborgen. Proberen is echter altijd beter dan lijdzaam afwachten zon derverdiensten. Gemist De laatste competitie dag was een uitgelezen mogelijkheid om het publiek te verwennen. Nergens - of het moest AZHaarlem voor de vierde plaats zijn stond nog iets op het spel. Een lekker partij tje waarbij men elkaar nu eens toestond vrijuit te spelen, had overal in het verschiet kunnen liggen. De meeste duels evenwel werden plichtmatig gespeeld. De gunstige uitzonde ringen waren in de minderheid. En er vie len op de laatste dag nog gele kaarten. Het zou een bewijs kunnen zijn dat zelfs bij wed strijden om des keizers baard de slecht, goed, beter en best betaalde spelers niet voldoende beseffen wat hun vak inhoudt: grotendeels dienend tot vermaak van het publiek waar van zij zo afhankelijk zijn. Een kans we'd gemist. Joke de Boer °i leste ritmische het vorig jaar op 42.27 secon den. Toen liepen Johanna Klier, Monika Hamann, Carla Boden- dorf en Marlies Göhr. Marita Koch, zorgde later voor een nieuw wereldrecord op de 200 meter. De 22-jarige studente In de medicijnen die vorige week zondag in Leipzig haar eigen wereldrecord al had verbeterd, tot 22.03 seconden, kwam nu als eerste vrouw onder de grens van 22 seconden: 21.71. Verder leverde het tweede week einde van juni op het gebied van de internationale atletiek weer een serie uitstekende pres taties. Bij wedstrijden in Sotsji aan de Zwarte Zee werden vijf beste wereldseizoenprestaties geleverd. Die kwamen op naam van Valeri Abramov (5000 m. in 13.15.6). Pavel Jakovliev (1500 m. in 3.37.2), Olga Watsjoereva (800 m. in 1.57.1) en Marina Makejeva, die op de 400 meter horden tot 55.90 seconden kwam. Bij wedstrijden in Bratislava vierde oud-wereldrecordhoudster discuswerpen Faina Melnik haar 34e verjaardag met een beste wereldseizoenprestatie van 68.28 meter. Joost Borm (Phoenix) le verde daar de beste Nederland se seizoenprestatie op de 1500 meter. Borm liep de afstand in 3 minuten en 41 seconden. Hij werd daarmee tweede achter de Ier Ray Flynn, die zegevierde in 3.40.5. In Berkeley (VS) zorgde de Amerikaan James Robinson voor de beste 800 meter-tijd van dit seizoen met 1.45.52. In het Westduitse Eberstadt leverden de 17-jarige Dietmar Mögenburg en de 21-jarige Carlo Thranhardt en de evenoude Gerd Nagel een unieke prestatie door in één wedstrijd allen 2.30 meter te springen. Het betekende niet al leen een verbetering van het Westduitse record met vier cen timeter maar tevens een evena ring van de beste wereldsei zoenprestatie. die op naam staat van de Oostduitser Rolf Beilsch- midt. Maaike Persoons (AAV'36) en Erik de Bruin (Typhoon) zijn za terdag in Haarlem winnaar ge worden van de coupes NN voor de atletiekjeugd. Maaike Per soons kreeg de beker voor haar tijd van 2 minuten en 8.1 se conden op de 800 meter. Erik de Bruin mocht de trofee in ontvangst nemen voor do 18.43 Reeks uitstekende atletiekprestaties meter die hij met de vijf kilo kogel stootte. Zwitserland won in Bellinzonaa de vijflandenwedstrijd 35 kilome ter snelwandelen tussen België. Luxemburg, Denemarken. Zwit serland en Nederland. De Lu xemburger Lucien Faber was de snelste met een tijd van 2 uur 54 minuten en 38 seconden. De beste Nederlander. Hans van der Knaap, eindigde in 3.01.29 als gierde. siymnaste 001 I0NTFOORT De lO-Jartge loke de Boer van de vereni- De Badhoeve uit Badhoe- jrp is zaterdag in Monfoort derlands kampioene moderne uische gymnastiek geworden. vergaarde 37.55 punten, lede werd Lily Mol en als Je eindigde Els Pley. Joke Boer. vorig jaar nog titel- dster in de categorie voor en 15-jarigen, volgde haar niddels gestopte clubgenote ïnneke Tienstra op. pke de Boer won gisteren ook Dg de finales van de onderdo en touw, bal. knotsen lint. IENA Het Nederlandse her- nbasketbal Is gisteravond In jena keihard onderuit gegaan, ferpletterd door Spanje (105— 3), na een ouverture zaterdag s vtjgen Rusland, die veel meer s eeed verwachten, al werd ook jen verloren. vapanJe deed a,les gewoon beter. nsf* speelde sneller en zekerder en heeft daardoor Nederland stap voor stap gesloopt. Voor rust, afgesloten met een nog voorde lige stand van 52—48. kon Ne derland keurig In de pas blijven. Dank zij overigens slechts het geweldige afstandsschot van Akerboom en Cramer, die sa- aardigheid is er af voor de Neder- indsereneigenaren men tweeëndertig punten bin nenbrachten uit twintig schotpo gingen. Ook in die periode ech ter, toen het eigenlijk nog goed ging, waren er al aanwijzingen dat het moeilijk was. Spanje scoorde gemakkelijk en gere geld van dichtbij, Nederland pe netreerde slechts incidenteel en moest het hebben van zijn schot van afstand. Spanje hield de lijn, zonder mankeren, vast na rust, bij Nederland brak het verweer. De aanloop was goed geweest, maar daarna ontbrak de kracht voor de afzet en aan de sprong is Nederland helemaal niet toe gekomen, hoewel Tom Quinn. voor het werkelijk belangnjk werd. de oefenwedstrijd had ge kregen die hij zozeer begeerde. leder met enig gevoel voor de werkelijkheid wist wie de win naar zou zijn in het duel tegen Rusland, de eerste krachtmeting in Siena, en die wetenschap heeft de strijd bepaald, zeker voor zover het Rusland betrof. 'Aan het resultaat, 92—84, na een bijna ongeloofwaardige rust stand van 43—42, kan niet te veel gewicht worden geschon ken. Het enige dat telde is dat Nederland gespeeld heeft op een manier die bewondering af dwong, ook bij de 4500 Italiaan se toeschouwers, die dat aan toonden in een warm applaus voor de verliezers. Nederland kan de zevende plaats van België (vorig jaar) misschien nog net herhalen, maar gegeven de kwetsbaarheid die gisteravond zo duidelijk bleek, is het twijfelachtig of dat nog zal lukken. meedoen voor plaatsen in de achterhoede. We hebben internationaal nog weinig te be tekenen. Maar misschien is er voor de Nederlandse derby toch nog een verrassing mogelijk. De Nederlandse eigenaar van Stal Meyendal, de heer Rood. heeft Nederlandse paarden in Frankrijk in training. Geruchten doen de ronde dat de beroemde Franse jockey Yves Saint Martin een paard voor hem in de derby zal rijden. Een week geleden won Yves Saint Martin de Franse derby. Ook in een jaar de Engelse en Franse derby win nen is niet een alledaags gebeuren. Op de manier waarop Willie Carson met Boxberger Queen won bij de volbloeds, ze gevierde Gerard Gommans met Speedy Vo- lita in de dravers Gold Cup. Pas in het laatste stuk kwam hij met een enorme rush naar voren. Speedy Volita won voor de derde keer achtereen dé Gold Cup. Sinds de Amerikaanse merrie in I975 in Neder land werd ingevoerd, zegevierde ze 65 keer uit II0 starts. Speedy Volita, die over veertien dagen in de Grote Prijs der Lage Landen van start zal gaan, zal zonder twij fel hoge ogen gooien in deze belangrijkste draverij van Nederland. In de Gold Cup pakte Kees Verkerk de tweede plaats voor Speedy Gent ARTHUR VAN RIJSWIJK fielart komt lang- jjaaminvorm (JEN HAAG Ruud Wielarl laarlem), met 2,27 meter Ne- trlands recordhouder hoog- iringen, begint langzaam weer vorm te komen. De Haarlem- sprong gisteren bij de >ofdklasse-wedstrijden op de ntclbaan Ookmeer in Amster- v.d im 2,20 meter hoog. at onderdeel was bij dit com- etitie-weekeinde trouwens toch |0- >ed verzorgd. In Sittard sprong Iai 17-jarige Guido Maas (Cae- torör' over 2.05 meter en in Val-' inswaard bedwong Walter Kui- ,p inhoven (Reeuwijk) een hoogte 2,08. Koen Gijsbers (De Ba- Jven) won in Sittard de 400 'jjeter in 47.6 seconden (de gif ste Nederlandse seizoentijd). j WL-MARX-STADT Tijdens ,e atletiek interlandwedstrijd 'ssen de dames van Oost- 1 uitsland en Canada in Karl- ar-<-Stadt heeft de Oostduitse M '°eg bestaande uit Marita I och, Romy Schneider, Ingrid j| uerswald en Marlies Göhr gls- !fen het wereldrecord op de *100 meter verbeterd. Het •ostduitse kwartet kwam tot en tijd van 42.09 seconden, laflet oude record stond sedert 19 augustus in Potsdam van Boxberger Bloem en Queen gaan op de eindstreep af. De overige spelen heen enkele rol meer. o Onnaar Willie Carson met Boxberger Queen. WASSENAAR Afgelopen woensdag won hij op het Engelse renwalhalla Epsom de klassieker der klassiekers, de jaarlijkse en nu al voor de 200 ste keer Engelse derby voor maar liefst vijfhonderdduizend toe schouwers. Gisteren bracht de Engelse kampioen Willie Carson voor ongeveer vijf duizend toeschouwers de Nederlandse klassieker, de Trialstakes, op Duindigt op zijn naam. Op Epsom was er volop champagne voor Willie Carson en kwam hij handen te kort om handtekeningen te plaatsen. Op Duindigt werden Willie Carson en Gerville Starkey in de Duindigt-societeit bijna niet bekeken. Er was zelfs niemand te vinden die de heren een drankje aan wilde bieden. Eigenaar 'Hans Reus nam. nadat de heren wat vreemd om zich heen stonden te kijken, maar de beslissing om een eenvoudig drankje te offreren. Proost! Willie Carson en de Engelse sport man van het Jaar 1978, Gerville Starkey, wa ren niet naar Duindigt gekomen om een greep te doen in de prijzenpot. Het is altijd leuk om op je prestatielijst ook te hebben staan dat je de Nederlandse Trialstakes op je naam hebt gebracht. En daarnaast was deze ren een voorbereiding op de Neder landse derby. Jockeys die een Engelse en Nederlandse derby in een jaar op hun naam brengen, zijn natuurlijk ook moeilijk te vin den. Willie Carson had deze kans. Met Boxberger Oueen won hij voor Boxber ger Bloem met Starkey. Beide paarden zijn bij Ryan in Engeland in training en het ei gendom van de heer Nuy uit Wezepe. Als tweejarigen waren ze ook al de sterksten op Duindigt. Vorig jaar won Boxberger Cook, ook met het duo Ryan/ Nuy. de Nederland se derby en gisteren op Duindigt de Grote Prijs der Amateurs met Howes voor Angry Brigade en The Fabulous One. Het is duidelijk dat voor de Nederlandse jockeys, trainers en eigenaren geen eer meer te behalen is in de klassiekers. Voor grote bedragen werden Sir Marcel en Sir Wouter bij de Nederlandse fokker Ger de Kroes gekocht met het idee in een produk- tenren, de Trialstakes. een woordje mee te kunnen spreken. Sir Wouter kwam als zesde over de eindstreep. Derbykansen voor Sir Wouter en Sir Marcel zijn er tegenover Box berger Oueen en Boxberger Bloem niet. E- venals vorig jaar zal ook nu Stal Nuy weer de derby gaan winnen. Geen slechte zaak voor de Nederlandse fokkerij. Heeft het nog wel zin om dure Nederlandse paarden te kopen en in Nederlandse training te geven, zolang eigenaar Nuy er nog is met zijn Boxbergers in Engelse training De verwachting is echter dat meer Neder landse eigenaren paarden in Engeland in training gaan geven. Daar komt nog bij dat de Boxbergers in de Engelse rennen hele maal niets te zoeken hebben en alleen maar DIEKIRCH Lucien Didier, de enige Luxem burgse deelnemer, heeft zaterdag via een zege in de laatste etappe, de ronde van Luxemburg gewonnen. AMSTERDAM Veel aanwijzin gen hebben de wedstrijden van de Amsterdamse roeibond, waarmee het afgelopen week einde het „Bosbaanseizoen" werd geopend, de selectiehe ren van de Roeibond niet ge geven. Wijzigingen in ploegen ten gevolge van blessures en het boeienverschil dat zo vaak optreedt, waren daar een voor name oorzaak van. De Aegir/Phocas-combinatie won overtuigend de vier zonder stuurman. Orca-Nereus. winnaar van het zilver tijdens de laatste wereldkampioenschappen, heer ste souverein in de eindstrijd van de lichte vier zonder stuur man, maar hun kracht is allang bekend. Aegir/Phocas boekte een duide lijke overwinning in een sterk gevaren race, waarin Snadi uit eindelijk moest buigen voor het geweld van de coalitie. De lich te Orca/Nereus-vier, ook in het zware nummer gestart, kwam tot een aanvaardbare derde plaats. Tegenvallend was stellig de ver richting van Varsity-winnaar Ne- reus het afgelopen weekeinde. Zaterdag wonnen de Amster dammers hun voorwedstrijd in de vier met stuurman. Erg tevre den was de ploeg echter aller minst. De boot werd terugge- De finale van de heren K II over 1000 meter, werd gewonnen door het Canadese duo Fisher—Barre (8) voor hun landgenoten King en Hepburn (9). trokken uit de eindstrijd van die dag. Wel zegevierden de Am sterdamse studenten in het on gestuurde nummer van de eer ste wedstrijddag. Daarin hadden zij echter slechts tegenstand van de tweede Nereus-ploeg en Okeanos. Gisteren had de equi pe. opnieuw ongestuurd varend, in het geheel geen succes. Met grote achterstand op Aegir/Pho cas ging de boot als vierde door de finish. Bosman en Vos, deeluitmakend van de Aergir-Phocas-vier, waren bovendien goed voor een dub bele zege in de twee zonder stuurman. Beide malen ging de boot onbedreigd door de finish. Dubbele overwinningen waren er voorts voor de De HoopNauti lus dubbel twee Scheffers-Gö- bel. Frans Göbel triomfeerde eveneens met overmacht in de skiffinale van de tweede dag. De TAC-combinatie-acht met roeiers uit zeven verenigingen was twee maal veel te sterk voor de lichte ploegen, die de formatie tot tegenstander had. Joke Dierdorp, met Karin Abma winnares van een bronzen me daille tijdens de wereldkampi oenschappen van 1978. leverde met Liesbeth Vosmaer de opval lendste prestatie bij de dames. De ongestuurde twee van Ne- reus was op beide wedstrijdda gen veel te sterk voor de con currentie. Aanvankelijk nog twee minuten verwijderd van de gele leiderstrui, finishte hij de middagetappe met een voorsprong van 2 minuten en 50 seconden op het peloton. - Didier, een ploeggenoot van Hinault, was 25 kilo meter voor de eindstreep van de 140 kilometer lange vijfde etappe, het peloton ontvlucht. Hinault, die het algemeen klassement na de etap pe van zaterdagochtend nog aanvoerde, had voor af verklaard, dat de overwinning in ieder geval naar hem of een lid van zijn ploeg zou gaan. De langste wielerwedstrijd van dit seizoen, de ..Gran Fondo" van Milaan naar Rome over 660 kilometer zonder gangmaking, is zaterdag gewon nen door Sergio Santemaria. De 22-jarige Italiaan versloeg in de eindsprint Enrico Paolini,-de voor malige kampioen van Italië. Niet meer dan 57 ren ners gingen vrijdagavond in Milaan van start. 41 beëindigden de wedstrijd, die in 1941 voor het laatst was gehouden. Rainer Podlesch, de huidige wereldkampioen ach ter grote motoren, heeft het afgelopen weekeinde, tijdens stayer-interlands tussen West-Duitsland en Nederland in Bamberg en Neurenberg, de vroege re titelhouder Gaby Minneboo twee keer versla gen. De Westduitser, die reed achter gangmaker De Italiaan Sergio Santimaria staat op het punt van zijn fiets te vallen nadat hij de 660 km lange marathonwedstrijd van Milaan naar Rome heeft gewonnen in een tijd van 18 uur, 49 minuten en 43 seconden. Dieter Durst, gaf.Minneboo en Bert Pronk geen schijn van kans. Ondanks deze nederlaag won- Nederland de landenwedstrijd in Bamberg. In Neurenberg was West-Duitsland het sterkst. Johan van de Velde heeft gisteren de ronde van Voerendaal voor beroepsrenners gewonnen. Hij legde de 120 kilometer af in 3 uur en 3 minuten en 58 seconden. Op de eindstreep had de als tweede eindigende Zweed Sven Aake Nilsson een achterstand van 42 seconden. Leo van Vliet fi nishte in dezelfde tijd als derde.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13