DC-10 voorlopig tot dinsdag aan de grond Opnieuw porno op Leidse kabel-tv Beslissing over VDSM blijft uit "DA nog niet akkoord met orting op sociale minima Van Carter mag de MX-raket Weer muntenschat in Serooskerke Weinig problemen met vakantievervoer Lou Geels (Bromsnor) overleden ENERGIE MAATREGEL OP KOMST VERONICA DRIVE-IN-SHOW Noodrem komt in zicht Zoidw (Bowiant ekersdijk 34. 2312 DD Leiden, postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 Giro 1030Ö3 Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. pallewas •edacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) ƒ0.49 per mm. Telefoontjes 4,46 Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: Bal ƒ43.05; jaar lè0,70; losse nummers: 55 cent. Zaterdag 9 juni 1979,69e jaargang no. 21369 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Editie voor Midden-Holland Film thuis Zaterdag: In de serie „Film thuis" de tragikomedie „To be or not to be" op Ned.I om 21.55 uur. Om 20.47 uur festi val „De Jordaan". Ned II om 20.27 uur Duitse politie-serie „Onze ouwe". Zondag: om 20.10 uur de film „Een keus op leven en dood". Veel bewolking. Veel bewolking en mogelijk regen, vooral in het zuiden van het land. Later weer op klaringen. Middagtemperatu- ren circa 17 graden. Zwakke tot matige wind uit uiteenlo pende richtingen. Zon op 05.21 uur, onder 21.58 uur. Hoogwater 03.43 en 16.10 uur, laagwater 11.46 en 00.07 (van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL Inspecteur van der Spek van de Rijksluchtvaart dienst en plaatsvervangend hoofd Farjon van het technisch bureau van de KLM zijn bij de Ameri kaanse vliegtuigfabriek McDon nell Douglas aangekomen. Zij wil len daar ter plaatse de ontwikke lingen rond de DC-10 te volgen en de communicatie met het thuisfront zo snel mogelijk te la ten verlopen. i Beide heren zullen ook de Ecac (overkoepelend orgaan van de Eu ropese luchtvaartautoriteiten) advi seren, die dinsdag in Straatsburg over het vliegverbod van de DC-10 vergadert. Op dezelfde plaats en tijd komt ook de AEA (Europese vereniging van luchtvaartmaat schappijen) bijeen. Uit deze ont wikkeling valt af te leiden, dat de DC-1 O's nog minstens tot dinsdag aan de grond zullen blijven. Daar naast bestaat de mogelijkheid dat de Europese luchtvaartautoriteiten zullen afwijken van de lijn die de Amerikaanse Raad voor de Lucht- vaart volgt en de Jumbo's weer luchtwaardig zullen verklaren - dit omdat de in Europa vliegende toe stellen van een ander type zijn, dan de Amerikaanse, waarbij ge breken in de motorophanging zich hebben voorgedaan. SCHEMA'S GEWIJZIGD In afwachting daarvan hebben KLM en Martinair tot dinsdag de nodige maatregelen getroffen. Alle passagiers, zo verzekeren beide maatschappijen, zullen op hun be stemming komen. Martinair had voor vandaag en morgen vier vluchten met een DC-10 op het programma staan, waarmee in to taal 5600 passagiers van en naar vakantiebestem.mingen zouden worden gebracht. In plaats van deze vliegtuigen gebruikt sw maat schappij nu naast zijn eigen DC- 9's, toestellen van Transavia en de KLM. De vluchtschema's zijn. enigszins gewijzigd. In sommige gevallen levert dit een vertraging van enkele uren op, maar andere vluchten vertrekken juist eerder dan normaal. De vacantiegangers <zijn door hun reisorganisaties op de hoogte gebracht. GEEN CHAOS De KLM voert de 32 vacantie- vluchten die tot dinsdag op het programma staan, vrijwel normaal uit. Slechts in 4 gevallen rekent men op een vertraging van 2 tot 4 uur. De passagiers zijn ingelicht Van de lijndiensten heeft de maat schappij een paar vluchten laten uitvallen. Voorts worden er een aantal vluchten (met name op Zuid- en Midden-Amerika) bekort of gecombineerd. „Maar er heerst absoluut geen chaos", aldus een woordvoerder, „we kunnen de si tuatie aan". KAMERVRAGEN De Tweede Kamerleden Cornelis- sen en van Zeil beiden CDA) hebben staatssecretaris Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat), de toezeg ging gevraagd dat ook onder de druk van de komende vakantiepie- ken geen concessies worden ge daan op het punt van de veilig heid van de Nederlandse DC-10- vliegtuigen. Volgende week zullen zij de bewindsvrouwe een aantal mondelinge vragen stellen, „onder meer over berichten dat in de loop der jaren op vitale punten van de constructie van deze toe stellen zwakke plekken zijn ont dekt". VRACHTLUIK Die zwakke plekken in de constrc- tie van de DC-10, een toestel dat in het begin van de jaren zeventig in de lucht kwam zaten onder meer in moeilijkheden met het neuswiel-onderstel, loslaten van de beplating van de staartmotor.en het loslaten van de vergrendeling van het vrachtluik. Dit laatste was oorzaak van de vliegramp bij Pa rijs in maart '74, waarbij 346 men sen om het leven kwamen. Dit de fect is later verholpen. Voorts deugde de ventilatie van de cabi- nevloer niet, en tenslotte kwam daar de metaalmoeheid in de mo torophanging bij, die er de oor zaak van is dat de vliegtuigen nu alle aan de grond staan. ROELOFARENDSVEEN Lou Geels, bij miljoenen Ne derlanders bekend als „Bromsnor", is in de nacht van donderdag op vrijdag om 1 uur na een langdurig ziek bed op 71-jarige leeftijd over leden. De acteur Geels, die zijn car rière op 17-jarige leeftijd be gon als acrobatisch danser maar door een enkelbreuk in revues en kluchten terecht kwam, werd donderdag j.l. op zijn ziekbed nog benoemd tot Ridder in de Orde van Oran je Nassau. Geels kreeg natio nale bekendheid op latere leeftijd, toen hij de rol van politie-agent Bromsnor op zich nam in de NCRy-televi- sie-serie rond de zwerver Swiebertje. Dinsdag 12 juni wordt voor hem om half drie een Heilige Mis opgedragen in de Maria Presentatiekerk aan het Pastoor Onelplein in Roe- lofarendsveea De teraardebe stelling op de naast de kerk gelegen begraafplaats zal rond kwart over drie plaats vinden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Op het ministerie van Economische Zaken wordt op het ogenblik druk gecijferd om na te gaan in hoeverre het energieverbruik dit jaar tot dusver is achtergebleven bij dat in dezelfde periode van 1978. Premier Van Agt heeft gisteren aangekon digd, dat minister Van Aardenne over een maand een nota daarover zal publiceren, eventueel vergezeld van een aankondiging van maatregelen die verdere energiebespa ringen moeten afdwingen als de herhaalde oproepen tot vrijwillige besparingen onvol doende effect blijken te hebben gehad. De bedoeling was een besparing van 5 procent te bereiken, maar het is niet uitgesloten dat dit percentage zal moeten worden ver hoogd als gevolg van de ontwikkelingen op de energiemarkt, die zich intussen hebben voltrokken. Eerste vroege rode kool Op groentevei ling Langedijk is gisteren de eerste vroege rode kool ge veild. De eerste partij van 160 kilo werd afge mijnd op een prijs van 2,28 gulden per kilo. Vorig jaar werd de eerste vroege rode kool op 13 juni aangevoerd. Overigens be draagt de voor raad rode kool (oogst 1978) in de verschillende koelhuizen naar schatting nog duizend ton. Hiervan is giste ren ongeveer honderd ton ge veild. DEN HAAG Het kabinet is nog niet tot een beslssing ge komen over het eventuele voortbestaan van de VDSM. Dus ook niet over mogelijke sluiting van deze werf op Rozenburg. De ministerraad is geschrokken van de 400 miljoen gulden die het „overlevingsplan,, van de vakbeweging kost en vindt dat plan dan ook onaanvaardbaar. Tot het opstellen van een uitge breid alternatief plan is de regering nog niet gekomen. Met deze boodschap togen de minsters Van Aardenne (economische zaken)- en Albeda (sociale zaken) gistermiddag naar het overleg met de vakbonden en vertegenwoordigers van de werknemers van de werf. Na twee uur gingen de partijen onverrichter zake uit elkaar. De vakbonden willen pas weer met de ministers praten, als het alternatieve plan van de regering uitgewerkt en wel op ta- fel ligt (Van onze parlementaire redactie) HAAG - Nog altijd heeft het CDA ja gezegd tegen de door het kabi- in het 1 juli-pakket aangekondigde ing op de sociale uitkeringen. In het ■lopig verslag over het wetsontwerp gisteren is gepubliceerd houdt de fractie in de Tweede Kamer de den vrij en zegt te willen wachten een eindoordeel als het kabinet inzicht heeft verschaft in de feite- samenhang van het pakket met igingsvoorstel len. de voorstellen van het kabinet tst het CDA tal van kritische vraag- ns. Het wil van de regering weten rom toch niet voor de tweede helft dit jaar een belastingverhoging is óverwogen, zoals ook door de PvdA is bepleit, te meer nu voor 1980 wel aan zo'n verhoging wordt gedacht. De fractie uit opnieuw bezwaren tegen de grens van de aftopping van de prijs compensatie bij 55.000 gulden in plaats van de door haar gewenste 50 mille. Ver der wil het CDA via de ondernemings raad de werknemers in de bedrijven mee laten praten over het bestemmen van de gelden die door de aftopping ter beschik king komen ten behoeve van een uitbrei ding van de werkgelegenheid. De fractie vraagt zich af hoe de regering de koopkracht tot het modale inkomen denkt te handhaven als zij nu een be sluit wil nemen over de inkomens van het tweede half jaar, terwijl de ontwik keling van de prijzen mede in het licht van de energieschaarste, in dat tijdvak nog onbekend is. De WD-fractie blijft in haar bijdrage bij de stelling dat de voorgestelde aftop ping boven de 55.000 gulden niet past in het kader van de Bestekoperatie en het openbreken van cao's niet rechtvaardigt. De fractie verwijst naar het regeerak koord dat uitging van een koopkrach- thandhaving zoveel mogelijk tot 2 x mo daal (60.000 a 70.000 gulden). De liberalen willen weten wat de rege ring heeft bewogen tot een gedifferen tieerde korting op de sociale minima van 0,2 tot 0,7 procent in plaats van de 0,3 tot 0,7 procent die uitgangspunt was bij ambtenarensalarissen was. De PvdA blijft het 1 juli-pakket van de hand wijzen. )p naar de 200.000 ichael Cainey uit Poughkeepsie in de Verenigde Staten wil ongetwijfeld het Grote Recordboek, alen met het opzetten van dominostenen. Hij had er op het moment dat de foto genomen werd 145.000 op z'n kant staan, maar hij wil oprukken naar de 200.000. Dit alles ten bate van een Bfdadig doel. ADVERTENTIE Zondag 10 juni Beverly Hills Nieuwkoop Aanvang 20.00 uur Eén op de drie Britten stemde voor Europa LONDEN Volgens de jong ste definitieve (niet-officiële) schattingen is slechts 30 pro cent van de Britten donder dag naar de stembus gegaan voor het kiezen van vertegen woordigers in het Europees parlement. De laagste percentages wer den geregistreerd in bepaalde stedelijke gebieden die basti ons van de Labourpartij zijn. Op het platteland was het aantal deelnemers aan de ver kiezingen aanzienlijk hoger, maar nergens werd het per centage van 50 bereikt dat deskundigen verwacht had-* den. Bij de verkiezingen voor het Lagerhuis vorige maand is 76 procent van de Britten naar de stembus gegaan. WASHINGTON - President Carter van de V.S. heeft gis teren zijn goedkeuring ge hecht aan de ontwikkeling van een mobiel raketsysteem, de MX-raketten. Een woord voerder van het Witte Huis heeft bekendgemaakt dat de MX-raket in de jaren tachtig geleidelijk de huidige Minute- man-raketten zal vervangen. De ontwikkeling van de MX- raket is toegestaan onder het binnenkort te tekenen SaIt-2 verdrag (ter beperking van strategische wapens). Carter is bereid, zo verklaarde het Witte Huis, in Wenen, waar het Salt-2 verdrag wordt gete kend, met president Brezjnjev van de Sowjet-Unie te praten over deze nieuwe Amerikaan se raket. Zijn besluit om hem te bouwen staat echter onom stotelijk vast Het Witte Huis zei dat de nieuwe raket op weegt tegen ieder wapen dat de Russen kunnen produce ren. De gemeentesecretaris van Veere, een wethouder en de burgemees ter bij een deel van de tweede muntschat van Serooskerke. SEROOSKERKE In het Zeeuwse Serooskerke, waar zo'n tien jaar geleden een enorme muntenvondst is gedaan G,De schat van Serooskerke"), zijn gistermiddag weer ongeveer dui zend voornamelijk zilveren Spaanse munten gevonden uit de zestiende eeuw. De munten zaten verborgen in de fundering van een sloop- pand. Een van de slopers ontdekte na een paar forse klappen met „de beul" tegen de funderingen, dat er overal zilveren munten lagen. Het werk werd direct gestaakt, en de gemeente van de vondst in kennis gesteld. Uit het onderzoek bleek dat de geldstukken in een aardewer ken pot zaten, die door het sloopwerk was vernield. De pot stond in een soort grafkelder, waar ook menselijke beenderen werden aangetroffen. De. vondst is ondergebracht in het ge meentehuis van Veere, waartoe Serooskerke behoort Over de waarde van de munten is nog niets bekend. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Ook vandaag nog vergadert het kabinet over de voorjaarsnota. Premier Van Agt vertelde gisteren dat bij het opstellen ervan tegelijk wordt gekeken naar het mogelijk hanteren van de noodremprocedure en naar de begrotingspro blemen voor 1980. „De begroting voor volgend jaar zal pas in de eerste twee we ken van juli in elkaar gesleuteld worden, maar de samenhang tussen de onderwerpen is zo groot, dat het onwijs zou zijn ze gescheiden te houden", aldus de premier. Volgsn hem is de kans dat de noodrem werkelijk gehanteerd zal worden inmid dels uitgestegen boven het louter imaginaire niveau". Brood vier cent duurder DEN HAAG Met ingang van dinsdag gaat de prijs van een brood (800 gram) met vier cent omhoog. De minimumprijs stijgt met drie cent en komt dan voor verpakt en gesneden wit en bruin op 1,43, voor andere soorten op 1,36. De verhoging vindt zijn oorzaak in de stijging van de loonkos ten door de nieuwe bakkers-cao, die op 1 paril is ingegaan. En ook de bloemprijs is in het eerste kwartaal van dit jaar geste gen. (van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Televisiekijkers in Leiden en omgeving hebben gisteren voor de tweede keer enkele pornofilms op hun toestel gekregen. Ook ditmaal werd de uitzending verzorgd door de „PTV Leiden", de piraten-tv van Lei den. De etherpiraten hadden een compleet programma vervaardigd, bestaande uit Tom en Jerry-tekenfilms, opnamen van nationale popprogramma's en en kele Duitstalige pornofilms. De uitzen ding begon rond elf uur na afloop van de legale Belgische programma's, die via het kabelnet worden uitgezon- dea Enkele maanden geleden waren de etherpiraten voor de eerste maal in Leiden actief. Toen konden de politie en de PTT geen enkele dader achter halen. Bij de Gemeentepolitie in Leiden en bij de Rijkspolitie in Oegstgeest kwa men slechts enkele reacties binnen van kijkers. De politie heeft wel con tact opgenomen met de PTT, maar die liet weten niet verantwoordelijk te zijn voor de uitzending en er ook wei nig aan te kunnen doen. Alleen de ex ploitant van het kabelnet in Leiden zou kunnen ingrijpen. Dat gebeurt niet in de loop van de avond en nacht De politie meldde dat men dat in de loop van do volgende week wel eens een keer zou uitzoeken.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 1