I Europeanen diep bedroefd over afwezigheid van zoveel kiezers Grootste deel van Polen verstoken van duidelijk beeld van pauselijk bezoek ONDERZOEK NAAR ERVARINGEN VAN „DAG VAN DE GASTVRIJHEID" ^innenland/buitenland" Apathie grote winnaar in Groot-Brittannië Nederlandse leden van Europees Parlement kerk wereld LEIDSE COURANT/, VRIJDAG 8 JUN11979 egistratie i^ond geldt iet voor ?iaei i particulieren e parlementaire re- ngsictie) ■uklflEN HAAG Bij de op ,nden zijnde verplichte regi- in honden door mid- •1 van een tatouage gaat ijs.Vt alleen om honden in de iter^ndenhandel, in bedrijfsma- Tvelige fokkerijen en asiels. en Tonden van particulieren allen dus buiten een derge- besjjke regeling. Dit in tegen in gelling tot eerder verschenen *ie ^richten. gemeld wil de overheid ?n dergelijke regeling il- rale handelspraktijken te- ninjngaari- Nu komt het regel- itig voor dat één certificaat inenting gebruikt wordt meerdere honden. Door dei^a tatouage in de honden- ndel verplicht te stellen, len dergelijke praktijken irden tegengegaan, irwacht wordt dat nog dit aar een herziene versie van iet honden- en kattenbesluit hn kracht zal worden, waar- n regels worden gegeven joor de afgifte van vergun- oor het verhandelen in bewaring nemen van inden en katten. Pas daarna de tatouage-regeling wor- >n ingevoerd. politiepistolen Me smeltkroes in |EN HAAG De 32.000 ver- kiderde FN-dienstpistolen »an de Nederlandse politie Killen bij Hoogovens worden |ernietigd en gaan daarna de |neltkroes in. Ie vernietiging gebeurt echter als alle pistolen zijn ver ingen door de nieuwe Duit- Walther p-5, waarmee een idrag van 25 miljoen is ge loeid. De komende vier jaar forden alle politiekorpsen iet het nieuwe wapen uitge- ist. De oude wapens zullen 'orden ingezameld door de itendance in Apeldoorn, 'andaar gaan ze naar Hoogo- ns, waar ze worden omge- tlrulfcriolten. Borssele ziet af ^lan kankeronder zoek avBORSSELE De gemeente BeBorssele zal, zoals het er nu ad«.naar uit ziet, niet langer bij minister Ginjaar (volksge- Jee rondheid) aandringen op een m onderzoek naar mogelijke jagtyerschijnselen van kanker bij opomwonenden van de kerncen- detrale. Dit nadat de minister gel leeft laten weten dat zo'n M onderzoek geen antwoord kan zo1 :even op de vraag of kanker 95 lij deze bevolkingsgroep meer voorkomt dan bij een indere willekeurige groep. let antwoord is nog niet in le gemeenteraad behandeld, naar bnurgemeester Van den ieuvel zei desgevraagd de re- ictie „zo geruststellend" te inden dat verwacht mag vorden dat de raad van ver- lere aandrang zal afzien. LONDEN Groot-Brittannië heeft gisteren het bewijs geleverd, dat de Europese geest er nog ver zoek is. De opkomst voor de Eu ropese verkiezingen was zo gering, dat in sommige plaatsen door nauwelijks 20 pro cent van het electoraat gestemd werd. Vol gens de berekeningen zou hooguit een derde van de 41 miljoen Britse kiezers gestemd hebben. Vertegenwoordigers van de politieke partijen deden gisteravond nog enkele ver twijfelde pogingen om kiezers naar de stem bureaus te lokken, maar in de meeste geval len was dat verloren moeite. Moewei in Londen de belangstelling iets gro ter leek dan elders, daagden algemeen ge sproken op het platteland meer kiezers op dan in de steden. Ook in Noord-Ierland was de opkomst ontstellend gering. Hetzelfde verschijnsel heeft zich voorgedaan in de Ier se republiek. Het ziet er dan ook naar uit, dat de eerste Europese verkiezingen van Groot-Brittannië gewonnen zullen worden door de apathie van het electoraat. De politieke gevolgen zullen het zwaarst zijn voor Labour en de liberale partij, zodat de conservatieven van Margaret Thatcher in het nieuwe parlement van Straatsburg de sterkste Britse fractie zullen vormen. KARLSRUHE De kiesdrempel van vijf procent, die bij de verkiezingen in de Duitse Bondsrepubliek geldt, zal ook van kracht zijn bij de Europese verkiezingen van zon dag, zo heeft het constitutionele hof in Karlsruhe bepaald. Felicitaties over en weer van twee winnaars: De Goede (I) van D'66en Beumervan het CDA. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Als de werkelijke uitslag van de Europese verkiezingen overeenkomt met de prognose van ANP-Into- mart zullen de volgende Nederlanders in het Europees Parle ment zitting nemen; PvdA: Dr. A. Vondeling (Leeuwarden), mevrouw len van den Heuvel-de Blank (Leersum), P. Dankert (Edam), J. van Minnen (Breukelen), W. Albers (Zutphen), mevrouw Annie KrouweJ- Vïam (HengeloR. Cohen (Brussel), H.J. Muntingh (StJacobi- parochie), E.P. Woltjer(Venray); CDA: drs. B. Beunier (Hoogezand), W.J. Vergeer (Utrecht), T. Tolman (Oldeholtpade), mevrouw mr. E.C.AM. Boot (Utrecht), drs. H.A.C.M. Notenboom (Venlo), Sj. Jonker (Jezus Eik), F.G. van der Gun (Utrecht), drs. J.J.M. Penders (Leidschendam), mevrouw Hanja May-Weggen (Noordwijk aan Zee), mr. J.L. Janssen van Raay (Rotterdam); WD: dr. C. Berkhouwer (Heiloomr. H.R. Nord (Luxem burg), ir. H.J. Louwes (Ulrum), mr. A. Geurtsen (Maasland); D'66: A. de Goede (Leiderdorp), mevrouw mr. Suzanne Dekker (Den Haag). ALTERNATIEVEN TROKKEN MEER BELANGSTELLING (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De politieke leiders uit de Tweede Kamer en de Europese lijsttrekkers van de gisteren gehouden verkiezingen voor het Europees Parlement waren het gisteren over twee dingen roerend eens: de Europe se gedachte slaat nog veel te weinig aan en de betekenis van de uitslag voor onze land- spolitiek is uiterst gering. Diepe teleurstel ling over het lage opkomstpercentage klonk gisteren als een echo door in vrijwel alle .politieke commentaren op de uitslagprogno ses van onderzoeksbureau Intomart. Er is daarentegen één stembureau in Europa, wat trots kan vermelden dat het een opkomst van honderd procent heeft gehad. Het is het stembureau in Gilfach Goch (Zuid—Wa les) met maar liefst vier stemgerechtigden. Zij kwamen gevieren in de vroege ochtend gelijk binnen om him stem uit te brengen. Wat Nederland betreft riep een wat bedroef de oppositieleider Den Uyl uit, dat het feit dat de jonge kiezers en de bewoners van oude stadswijken niet zijn gaan stemmen aantoont, hoezeer de uitslag een vertekend beeld geeft van de Nederlandse politieke verhoudingen. „Bij die groepen, waaronder veel PvdA-stemmers zitten, blijkt de Europe se gedachte nauwelijks te leven. Dat betreur ik zeer", aldus Den Uyl. CDA-fractieleider Lubbers wenste geen poli tiek commentaar te geven op het feit dat het CDA volgens de prognoses veel stem men heeft verloren aan de PvdA. Alleen dit: „ik wil er voor de nationale verhoudingen geen overdreven betekenis aan hechten", al dus Lubbers. Alle begin is echter moeilijk, ook voor wat de Europese verkiezingen betreft. Daarover waren de politici het gisteravond met elkaar eens. Waarschijnlijk heeft dat een groot aantal jongeren ertoe gezet, om alternatieve verkiezingen te houden. Hier en daar in het land hadden zij zelf ontworpen stembussen op straat geplaatst, waarin de „anti-Europe anen" hun oproepkaart konden deponeren uit protest tegen de Europese gang van za ken. Veel mensen hebben daarvan, aldus de jongeren, dankbaar gebruik gemaakt. In en kele gemeenten in Noord—Brabant gingen jongeren echter tever, toen zij brieven rond brachten met daarin de mededeling, dat de Europese verkiezingen waren uitgesteld. De politie heeft enkele jonge briefbezorgers daarvoor aangehouden. Zij kregen een pro ces-verbaal wegens „valsheid in geschrifte" Op Schiphol konden luchtreizigers hun stem via een stemmachine uitbrengen. Zes en dertig reizigers maakten ervan gebruik, waaronder oudminister De Koster, thans voorzitter van de Assemblee van de Raad van Europa te Straatsburg. In het land zelf stonden méér van dergelijke automatische apparaten bij wijze van experiment. Dat leidde soms tot vergissingen, waardoor ta melijk veel stemmen ongeldig veklaard moesten worden, zoals in het Brabantse Zundert. In Groningen paste men een ander experi ment toe, dat als een fakkel van afwijzing bedoeld was. Tweehonderd Groningers sta ken hun stembiljetten op de Markt demon stratief in brand. Dat gebeurde s'avonds om 19.00 uur, toen de stemlokalen dicht gingen. De demonstranten trokken met dit vuur nogal wat belangstelling. In Nijmegen stak men de brand in verkiezingsborden. Verder. liet men zo'n' 250 stembiljetten aan ballon nen gebonden de lucht in gaan onder het motto: „het Europees Parlement de lucht in". In Bergambacht sloeg men twee vliegen in één klap: tegelijk met het stemmen voor het Europees Parlement konden de inwoners hun mening geven over de herindelingsplan nen van Zuid—Holland. De provincie wil Bergambacht indelen bij Schoonhoven. „Niets daarvan" aldus 85 procent van de 68,9 procent stemmers. Het voorstel van de gemeente om Bergambacht met Ammerstol samen te voegen verwierf de toestemming van 67,8 procent van de stemmers. Boven dien vond 94,4 procent van de stemmers, dat hun gemeentebestuur „redelijk tot goed" functioneert. Voor dit gemeentebestuur der halve een succesvolle verkiezing. Voor wat de Europese verkiezingen betreft: voor politici en deskundigen valt er in de toekomst nog heel wat te doen, vórdat er van werkelijk betekenisvolle verkiezingen en invloed sprake zal zijn. Het is daar nog lang geen Bergambacht, waar men redelijk tot goed tevreden is over het bestuur. Koningin heropent Tropenmuseum AMSTERDAM Koningin Juliana zal volgende week woensdag, het vernieuwde Tropenmuseum in Amster dam openen. Bij de plechtig heid zullen ook prins Bernhard, prins Claus en mi nister De Koning voor Ont wikkelingssamenwerking en de directeur-generaal van de Unesco, Bow, aanwezig zijn. Eind 1975 werd het museum, de „etalagekast" van het Ko ninklijk Instituut voor de Tro pen, gesloten voor een ver nieuwing op twee fronten. Niet alleen werd het gebouw op technische punten als kli maatbeheersing en zonwering aangepast aan de eisen des tijds, ook de inhoud van het museum veranderde. Aanlei ding hiertoe was de uitspraak in 1970 van de toenmalige mi nister voor Ontwikkelingssa menwerking Udink om het museum een -andere inhoud te geven en zich meer te richten op de ontwikkelingsproblema tiek. „Terwijl vroeger de voorwer pen in oorzakelijk verband werden gezet, speelt nu de mens een centrale rol. Door middel van de tentoongestelde voorwerpen wil het Tropen museum het publiek de men sen uit de derde wereld laten ontmoeten", zegt de directeur van het museum, N. C. R. Bogaart. Om de bezoeker een zo actu eel mogelijk beeld te geven van het leven in tropische en sub-tropische landen worden de semipermanente tentoon stellingen steeds weer aange past aan de actualiteit. Om nog directer hierop in te kun nen spelen bestaat er in het huidige museum ook de mo gelijkheid een aparte tentoon stelling over een actueel on derwerp in te richten. Ook de relatie tussen Nederland en de derde wereld wordt in het museum tot uitdrukking ge bracht Een van de vijf orkestmusici is buitenlander DEN HAAG Bijna één van de vijf orkestmusici in ons land is een buitenlander. De moeilijkheid goede Neder landse musici te vinden doet zich vooral gelden bij de strijkers. Daar ligt het per centage buitenlanders op ge middeld 27. De meesten ko men uit Oosteuropese landen, Amerika en Japan. Het contactorgaan van Neder landse orkesten heeft deze ge gevens verzameld. In andere Westeuropese landen verkeren de orkesten in dezelfde situa tie. Op het totaal van 1522 or kestmusici in ons land zijn er 284 buitenlander. De hoogste percentages buitenlanders zit ten bij de eerste violen (bijna 40) en bij de alten (bijna 29). Volgens het contactorgaan is dit mede een indicatie voor de kwaliteit van deze musicL Het contactorgaan werpt de vraag op of de conservatoriu mopleiding wel beantwoordt aan de hedendaagse eisen. „Uit kringen van het muziek onderwijs wordt wel eens ver nomen dat de jongere genera tie zich minder aangetrokken voelt tot de betrekkelijk moei lijke en langdurige studie die het strijkinstrument vergt", zo wordt gesteld. Afgezien van de vele honderdduizenden in totaal waarschijnlijk enkele miljoenen en dus toch een aardig percentage van het Poolse volk die als ooggetuigen het be zoek van paus Johannes Paulus II uit de eerste hand kunnen meemaken, blijft het grootste deel van de Polen toch verstoken van een duidelijk beeld. Voor het volk, zeker voor dat deel, dat de gebeurtenissen met ei gen ogen ziet, wordt het hoe langer hoe on begrijpelijker dat de televisie het amper aandurft rechtstreekse uitzendingen te bren gen van een gebeurtenis, die het volk als een hoogtepunt van deze eeuw beschouwt. Hoewel de autoriteiten de paus uitermate welwillend ontvangen, zijn zij er kennelijk toch bevreesd voor ten aanschouwe van het hele land te demonstreren, dat het hoofd van de katholieke kerk in Polen hoge golven van sympathie doet opslaan, terwijl welke com munistische leider van welk land ook met moeite enkele duizenden mensen op de been brengt. Het is echter wel struisvogelpolitiek want de opschudding, die de paus teweeg brengt is al tot in de kleinste uithoek van het land doorgedrongen. Het gevolg is dat de na delen van deze karige televisiepolitiek voor het aanzien van het regime groter zijn dan de voordelen. De autoriteiten speelden het zelfs klaar een televisiezender in het oosten van het land (Bi- alystok) te laten uitvallen, omdat deze tot ver in de Sowjet Unie ontvangen kan worden en uitgerekend in een gebied, dat vroeger Pools is geweest. Het komt ook regelmatig voor, dat rechtstreekse tv-uitzendingen alleen maar te zien zijn in de omgeving van plaatsen, die de paus bezoekt. Howel de autoriteiten het ontkennen, werden de kinderen verplicht naar school te komen en werd de ouders op het hart gedrukt, dat spijbelen bijzonder in de gaten zou worden gehouden. Zelfs toen de paus op tweede Pinksterdag zijn driedaagse bezoek aan Czes- tochowa begon moesten de kinderen uit de omgeving naar school. Dat de autoriteiten er bovendien niet hele maal gerust op zijn dat alles zonder inciden ten zal verlopen, blijkt ook wel uit de grote politiemacht, die zij op de been gebracht heb ben. Hierbij wordt echter over het algemeen wel uiterst tactisch opgetreden. Terwijl op de plaatsen die de paus bezoekt, leden van ker kelijke verenigingen de toegangskaartjes con troleren, verschuilen talrijke agenten zich in grote overvalwagens in stille en afgelegen 'straatjes, gereed om bij het eerste teken van onraad in te grijpen. Verontwaardigd reageren de Polen ook als zij horen op welk een grote schaal de staat het pauselijke bezoek aangrijpt om er harde munt uit te slaan. Alle hotels in de door de paus bezochte steden zijn door de overheid gerequireerd. Dat betekent, dat niemand een kamer kan krijgen zonder de toestemming van de Poolse rijksvoorlichtingsdienst „Inter- press". Deze heeft echter ook de prijzen vast gesteld, die aan haar betaald moeten worden. De tarieven liegen er niet om. Voor een een persoonskamer moet een journalist per nacht ongeveer tweehonderd gulden betalen. Voor de rit met de speciale trein van Warschau (met een omweg van ongeveer 400 kilometer) ruim 300 gulden. Een route van een dag kost per bus ruim 60 gulden en voor een tolk moet men per dag ruim 120 gulden betalen, terwijl de lonen in Polen uitzonderlijk laag zijn. De overige tarieven zijn navenant Met meer dan duizend journalisten in het ge volg van de paus brengt dit de staat wel een paar miljoen extra op, maar, zo zegt men hier, zij verspeelt wel een kapitaal aan sym pathie. De zucht van de Polen naar hard geld heeft hier de ware proporties uit het oog doen verliezen, want alles moet in westerse deviezen en het liefst in dollars worden be taald. Om een beeld te krijgen van de ervaringen die de „Dag van de gastvrijheid" op zon dag 6 mei heeft opgeleverd, wordt momenteel een onder zoek gehouden onder de reli gieuzen en religieuze groepe ringen in Nederland, die bij deze dag, die samenviel met Door middel van twaalf „Nieuwsbrieven" werd in de afgelopen maanden de aan dacht van de religieuzen ge vraagd voor deze dag, waar op hen werd gevraagd hun deuren open te zetten. Door heel Nederland hebben vele mensen van deze gelegenheid gebruik gemaakt om de reli gieuzen en hun manier van leven te leren kennen. De religieuzen zelf hebben in de. tijd van voorbereiding al veelvuldig spontaan naar pen of telefoon gegrepen om kri tisch of instemmend te reage ren en ook na 6 mei kwamen nog veel berichten en versla gen binnen. Het opmaken van een meer volledige ba lans lijkt evenwel alleszins de moeite waard, gezien het groot aantal reacties, onder linge discussies en activitei ten die door het idee van de „Dag van de gastvrijheid" zijn opgeroepen. Vandaar de enquête, die mede gegevens kan opleveren voor mogelijke volgende iniatieven, met name uiteraard voor een eventuele herhaling van of vervolg op de „Dag van de gastvrijheid". De resultaten van het onderzoek zullen te zijner tijd worden bekendge maakt Korte metten Het vraagstuk van de econo mische ongelijkheid in de Braziliaanse samenleving was een van de onderwer pen, waarover de voorzitter van de Braziliaanse bis schoppenconferentie, mgr. Ivo Lorscheider, bisschop van Santa Maria, heeft ge sproken met de nieuwe president van Brazilië, Joao Baptis- ta Figueiredo. Na deze ontmoeting zei mgr. Lorscheider, dat hij de huidige politieke openheid bij de Braziliaanse rege ring „met zeer grote tevredenheid en hoop" beschouwde. De president had voorgesteld de dialoog voort te zetten. Eerder al had een delegatie van de bisschoppenconferentie een on derhoud met de president gehad. Beide ontmoetingen wor den gezien als een teken, dat de betrekkingen tussen kerk en staat, die sinds de machtsovername door het leger in 1964 zeer gespannen waren, een verbetering ondergaan. De internationale raad van christelijke kerken (ICCO zal van 15 tot 28 juni in Cape May (VS), zijn tiende wereldcongres houden. Het thema is „Christus temidden van de kerken". Het karakter van de congressen van de ICCC, die wel wordt gezien als een tegenhanger van de Wereldraad van Kerken, is getuigend. De ICCC wil op dergelijke congressen waarschu wen tegen wat hij ziet als de gevaren van het modernisme, het rooms-katholicisme en het communisme. De raad omvat driehonderd, in het algemeen minder grote, kerken. Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam is gistermiddag ge promoveerd tot doctor in de godgeleerdheid drs. M. E. Brinkman ten overstaan van promotor prof. dr. H. M. Kui- tert. De titel van zijn proefschrift luidt: „Het Gods- en mensbegrip in de theologie van Wolfhart Pannen berg. Eén schets van de ontwikkeling van zijn theologie vanaf 1953 tot 1979". De promovendus, geboren 1950 te Stadskanaal, werkt sinds 1976 als wetenschappelijk ambtenaar aan de theologische faculteit van de VU. In 1977 studeerde hij eni ge maanden bij prof. Pannenberg in München. De landelijke interkerkelijke werkgroep „Samen leven met buitenlandse werknemers" heeft besloten de bedoeling van de actie van een aantal buitenlandse werknemers van de groep „regularisatieslachtoffers", die nu een deel van de juridische faculteit van de universiteit van Amsterdam bezet houden, te steunen. Men onthoudt zich van een oordeel of de bezetting rechtmatig is geschied. De werkgroep kan echter begrip op brengen voor deze daad, waarmee bijzondere aandacht wordt gevraagd om een einde te maken aan de martelende onzeker heid waarin de regularisatieslachtoffers tot heden verkeren. De interkerkelijke jeugdevangelisatiebeweglng „Youth for Christ Nederland" houdt haar jaarlijkse open dag op zater dag 16 juni op het terrein van haar landelijk centrum De Lindenhorst aan de Hoofdstraat te Driebergen. De open dag vorig jaar trok ruim tweeduizend bezoekers. Het Is de be doeling van Youth for Christ met deze dag velen fcennU te kunnen laten maken met haar werk.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9