Unifil is geen vakantiereisje9 poggenpohl keukens/bad Een vreemde gang van onderscheiden helpt u kiezen: ROELOFARENDSVEENSE NICO VAN DER HAAK TERUG UIT LIBANON Zoeterwoude wil bouwen op oude begraafplaats Gemeente moet bij grondaankoop ook kassen betalen KORTWEG G0EDKD0P#GEZELLI LISSE SLOOPT IN VREEWIJK 4: REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 8 JUN11979 PAGljjj Een uitbundig welkom voor Nico van der Haak in de Veense Pieter van der Vel- destraat. ROELOFARENDSVEEN Je kon gister avond een speld horen vallen in de Veen- se Pieter van der Veldestraat, waar ge wacht werd op Nico van der Haak (21) die met een groep van 70 Unifil-militai- ren terugkeerde uit Libanon. Uitbundig heid onder de bijeengestroomde 8 kinde- ren van het gezin Van der Haak toen het ANP meldde dat het toestel van de V.N.- militairen veilig geland was op het mili taire vliegveld Soesterberg. „Nou kan hem niets meer gebeuren", concludeerde de familie snel. Ontroering kenmerkte la ter op de avond het weerzien met de dienstplichtig korporaal die de laatste drie maanden van zijn diensttijd in het Libanese Haris vervulde. „Ik ben echt blij dat ik er ben geweest", zo vertelde Nico van der Haak gistera vond. „We hebben daar nuttig werk ge daan. Ik wordt wel eens kwaad als ik mensen hoor vragen of ik de V.N.-missie in Libanon als een vakantiereisje zie. De meesten van ons dachten dat ook toen ze op het vliegtuig stapten. Na één dag wist iedereen wel beter. Overdag maakte nie mand zich zorgen. Maar tijdens nachtelij ke patrouilles en beschietingen, viel het met die „vakantie" best wel mee. Dan dacht ik: verdomme, ze willen me dood maken..." Soms voelde je je wel machteloos. Terug schieten had geen zin en was ook in prin cipe niet toegestaan. We zijn beschoten door Israëliërs, PLO-strijders en soldaten van de Libanese Christen-Militie. Een vuurgevecht was bij voorbaat zinloos door de grote overmacht van de tegenpartij. Soms kon je zien en horen hoe ze elkaar in de heuvels kapot schoten. Op straat lo pen jongetjes van 12 jaar met automati sche snelvuurwapens. Ze lachten je ge woon uit". Korporaal Van der Haak schuift wat on gemakkelijk op zijn stoel als hij het heeft over „nacht" en „angst". Tot opluchting van zijn jongere broers zijn er ook wat stoere verhalen over avonturen en uitstap jes naar Beiroet en Jeruzalem. „In het be gin maakte iedereen veel drukte over een slang in de tent, maar op het laatst kwam niemand zijn bed meer uit voor die bees ten". Halverwege zijn diensttijd is Nico aange vallen door een overspannen collega. „Die jongen zag het gewoon niet meer zitten. Hij begon te schieten. Gelukkig heb ik hem zijn geweer afhandig kunnen maken. Nu zijn we de beste vrienden. Hij is van daag ook teruggekomen uit Libanon, ik ga hem gauw eens opzoeken", zo luidt het verslag van een „vakantiereisje". De dagindeling van een V.N.-militair in Libanon is met erg gecompliceerd: „Over dag heeft iedereen zijn éigen werk. Mijn taak was bijvoorbeeld om met een vracht wagen voedsel te verspreiden over de ver schillende posten van de compagnie, 's A- vonds patrouilleren of een wegverspering of een wachtpost bemannen. Wie vrij had kon naar een film of een video-program ma kijken. Verder deden we ook wel een beetje aan sport, bijvoorbeeld in de zon zitten. Met de Libanezen die in Haris woonden hadden we wel leuke contacten. Ik ging er wel eens eten of theedrinken. Op een keer leende ik een vloetje voor een shaggie van een man. Toen hij later zag dat ik een heel pakje had gekocht, vroeg hij toch zijn ene vloetje terug. Die armoede, dat was echt wel rot om te zien. Als we afval gingen storten op de vuilnisbelt, dan sprongen de mensen zo op onze vrachtwa gen. Voor we op de plaats van bestem ming waren, hadden ze het meeste al op gevreten..." ED OLIVIER Vonnis tuint"" Duivenvoorc uitgesteld I LEIDSCHENDAM De sident van de arrondj mentsrechtbank, mr. Blauw, heeft het vonnis ke een kort geding van I ven voorde-bewoners tegei gemeente Leidschendam het aankopen van strq van 3 of 5 meter grond ty hun huizen een week ui, steld. De woningbezitters hebber] de voorbereidingen voor aankoop van hun woning pertinente indruk gekrq dat zij na het gereed ko( van hun huis tegen de p van 75 gulden per vierki meter een extra strook va meter breedte voor uitlj ding van hun tuinen zoi krijgen toegewezen, meester en wethouders ben de raad vorige m; echter machtiging gevri voor de verkoop van 3 brede stroken, welke mai ging werd verleend. Namens de gemeente L schendam stelde mr. Drooglever Fortuyn dat gemeente de grond Voor] woningen, zonder strol aan de bouwers heeft J kocht. Over eventuele bel) wing van de op het best) mingsplan aangewezen s ken zou later worden o{ legd. Het plan is dicht bouwd met weinig open sr terreinen voor kinderen. Sj ker zei verder dat burgem» ter en wethouders nu i maal niets kunnen verko; „alleen de gemeenteraad die machtigde slechts tot koop van 3 meter-strok Gezien de bijeenkomst mende maandag van de meenteraad besloot de re bankpresident mr. Blauw gende week donderdag juni 's morgens om 10 uitspraak te doen in geva gemeenteraad vasthoudt 3 meter stroken. In het ai, re geval zou hij tevoren \i nis wijzen over de beta} van de kosten van het gedinfi ROELOFARENDSVEEN Het kan vreemd gaan in een men senleven. Een leven lang kan je je uiterste best doen om men sen als artiest te vermaken. Pas in de nadagen van de carriè re komt het grote succes. Het publiek leert je als de wat norse en een beetje dom uitgevallen veldwachter Bromsnor kennen en beminnen. De waardering komt eigenlijk alleen maar van het publiek. Erkenning van vakbroeders blijft uit. Per slot van rekening zou de rol van 'Bromsnor' in de kleine 'k' blijven steken en meer dan een voortreffelijke vertolking van die 'Bromsnor' zou je niet in de mars hebben. Eenenzeventig jaar ben je dan geworden. Het is een aflopende zaak; het einde nadert want de enige echte K heeft je in een verschrikkelijk uitzaaiende greep. Het lijden wordt verzacht door enkele kranten die om quasi journalistieke redenen uitge breid kond doen van het ziekteverloop en daarmee een brie- venlawine ontketenen die de Roelofarendsveense postbode da gelijks door de kniéen doet knikken als hij naar de voordeur loopt. Tweemaal grijpen de medici operatief in. Tweemaal ver geefs. Het is alweer juni '79 als men in het ziekenhuis besluit, dat de zieke thuis in De Veen de laatste adem mag uitblazen. In dat sterfbed komt dan plotseling en onverwacht toch de Grote Erkenning: een koninklijke onderscheiding. Lou Geels is ridder in de Orde van Oranje Nassau geworden. Nu heeft de uitreiking van die onderscheiding een vreemd ver loop. Het gebeurt namelijk tweemaal. Woensdagmiddag staat loco-burgemeester N.J. Verhaar namens de Koningin op de stoep van Huize Geels om de stervende artiest nog op tijd mee te delen, dat hij koninklijk is onderscheiden. De versierse len kon de heei; Verhaar niet meebrengen, maar dat zou later wel in orde komen. Donderdagmorgen gebeurt het nog een keer. Dan staat burgemeester drs P.J. Bolten op de deurmat. Hij brengt de bij de onderscheiding behorende versierselen mee. In zijn kielzog verschijnen ook verslaggevende teams van landelijke ochtendbladen, die kennelijk iemand op zijn sterf bed niet eens met rust kunnen laten. En zo wordt de sterven de veldwachter voor de tweede maal geëerd. Ditmaal met foto grafen, die vakkundig vastleggen hoe het ereteken wordt aan geboden. Een wat vreemde gang van zaken. Een woordvoerder van de gemeente Alkemade komt met een explicatie. „We kregen woensdag het bericht, dat het verlenen van de onderscheiding 'erdoor' was. De Koningin was toevallig in Den Haag en kon daar de bevestiging ondertekenen. Het was de bedoeling, dat de onderscheiding zaterdag zou worden uitgereikt. Overleg met de medici leerde ons, dat een snellere uitreiking geboden was. Die uitreiking werd overigens gezien als een stuk therapie; het sterven zou erdoor vergemakkelijkt worden. We besloten ogen blikkelijk naar de heer Geels te gaan om hem te melden, dat de onderscheiding was verleend. Dat heeft de heer Verhaar woensdagmiddag derhalve gedaan. Een soort annonce was dat dus. Pas het bezoek van de burgemeester was officieel. Zo moet dat gezien worden" Over het verschijnen van de landelijke pers bij de officiële daad heeft deze gemeentelijke woordvoerder geen goed woord over. De term onkies' valt. De gemeente zou van de komst van het ochtendblad niets geweten hebben. Men had zelf be sloten - in tegenstelling tot anders - ditmaal de media niet te informeren over de uitreiking van de onderscheiding vanwege de trieste omstandigheden van de geridderde. Helemaal over tuigend is de woordvoerder overigens niet. Al tijdens het be zoek van de heer Verhaar werd gemeld, dat het landelijke ochtendblad eraan kwam, zodat men ervan had kunnen weten. Ook vertelt de gemeentelijke woordvoerder, dat de uitreiking heeft plaatsgevonden in het Leidse Diaconessenhuis waar de heer Geels verpleegd zou worden. En dat is volstrekt onjuist, want de ziekte was er al enkele dagen ontslagen. Waaruit dan Tnaar weer blijkt, dat ook een gemeentelijk woordvoerder niet van alles op de hoogte is. Het enige dat blijft hangen is het woordje 'onkies'. WIM BUIJTEWEG Poppen voor peuters Ouders van peuters, die regel matig de Warmondse peuter speelzaal De Woezel bezoeken hebben het 'Jaar van het kind" aangegrepen om de speelzaal een geschenk aan te bieden. De ouders vervaardigden poppen, beesten en een wieg en boden gisteren de attributen aan aan de Stichting Peuterspeelzaal. De kleintjes reageerden eerst wat terughoudend op de onverwach te nieuwe speelspullen. maar na korte tijd leek het of ze er al jaren waren. GS EN GEMEENTE VOOR RAAD VAN STATE ZOETERWOUDE De gemeente Zoeterwoude en Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland zijn het niet eens over de be stemming van de voormalige begraafplaats van de Goede Herder. Gisteren zijn beide partijen door de Raad van State over deze zaak gehoord. Zoeterwoude wil in 1981 op de Voormalige begraafplaats gaan bouwen. Op dat moment zijn inderdaad tien jaar verstreken nadat in 1971 op verzoek van de zusters van de Goede Herder de lichamen herbegraven zijn op een andere plaats. De wette lijke regeling is dat er dan 10 jaar niets met het terrein mag gebeuren. Omdat destijds nog niet bekend was, waar men het gebied wel voor zou bestemmen, verzuimde de gemeente bij Gedeputeerde Staten aan te geven dat de begraafplaats opge heven was. Toen in' 1977 besloten werd de begraafplaats voor het bouwen van woningen te gebruiken, weigerde GS de ter mijn van 10 jaar in 1971 in te laten gaan. Hierdoor zou wo ningbouw pas vanaf 1987 plaats kunnen vinden. Omdat wach ten tot die tijd een zeer kostbare zaak is, vooral voor aspirant kopers/huurders van de te bouwen woningen, hoopt de ge meente Zoeterwoude dat het advies dat de Raad van State aan de Koningin zal uitbrengen in haar voordeel is. LEIDSCHENDAM De Stichting Ontwikkelings- en Sane ringsfonds voor de Landbouw heeft een Leidschendamse tuin der die de gemeentegrond heeft verkocht meegedeeld geen vergoeding te zullen verstrekken voor de glasopstanden. Als de gemeente grond aankoopt voor een bestemmingsplan moet zij volgens de stichting ook de kosten voor haar rekening ne men die betrekking hebben op de afbraak van glasopstanden. De gemeenteraad heeft vorig jaar januari besloten tot aankoop van circa 10.000 m2 grond in het gebied 't Lien, tussen Veur- sestraatweg en Veurse Achterweg, waar in de komende jaren een groot aantal woningen moet worden gebouwd. Gedeputeer de Staten keurden in juni 1978 het besluit goed maar tot een notariële overdracht is het nog steeds niet gekomen. De zaak stagneerde omdat de te verwachten vergoeding van het sane ringsfonds uitbleef. Het gemeentebestuur heeft getracht te be middelen tüssen de tuinder, de heer W. Q. van Rijn aan de Veursestraatweg, en de stichting maar februari van dit jaar werd negatief beslist De gemeenteraad zal komende maandag beslissen over een voorstel voor vergoeding van het glas. De heer Van Rijn zal de grond nog tot 1 oktober 1980 om niet mogen gebruiken waarna trouwens ook pas de vergoeding voor de glasopstanden zal worden betaald. Verder mag hij zijn hele leven, of zo lang hij wil, de schuur en een strook grond die zich binnen het verkochte terrein bevinden „om niet" blij ven gebruiken. Burgemeester en wethouders zijn niet ingegaan op een nader verzoek van de tuinder de grond nog na oktober 1980 te mogen gebruiken omdat zij niet het risico van stagna tie bij de uitvoering van het in voorbereiding zijnde bestem mingsplan willen nemen. OEGSTGEEST Het vor mingscentrum Oud Poelgeest houdt met médewerking van het Interkerkelijk Vredesbe raad en Pax Christi Neder land een zomercursus over kernbewapening. Gesproken zal worden over de feiten van bewapening en kernwapens, welke alternatieven er zijn, de voor- en nadelen van de stra tegieën voor ontwapening, waarom vrede en welke vrede vanuit welk mens- en wereld beeld en werken aan de ont wapening en ontwikkeling. De kosten bedragen 150 gulden en de cursus duurt van 2 tot 6 juli. Inlichtingen en opgave Oud Poelgeest, postbus 4, 2340 AA Oegstgeest, tel. 152445. LEIDERDORP Elske te Veld, hoofd van het vrouwen secretariaat van het FNV geeft woensdagavond 13 juni in het Dorpshuis aan de Hoofdstraat een lezing. De avond is georganiseerd door de Rooie Vrouwen van Lei derdorp en begint om kwart over acht LISSE Het Lissese vor- ADVERTENTIE b.v. Gebr. Rollf's Handetmij. Industrieweg 14 De Grote Polder Zoeterwoude-Rijndijk Tel. 071-899206 Nieuwe brandweerwagen voor Lisserbroek LISSERBROEK De vrij willige brandweer var. Lis serbroek heeft deze week de beschikking gekregen over een splinternieuwe brand weerwagen. De oude wagen heeft tien jaar dienst gedaan. De nieuwe wagen heeft mobi lofoon, een tank voor 1500 li ter water, een bluscapaciteit van 2800 liter water per mi nuut en permanent aanwezige beademingsapparatuur. Com- madant Imanse en zijn staf spraken de hoop uit, dat de wagen zo weinig mogelijk in actie behoeft te komen. mingscentrum Qbus staat zon dagavond in het teken van het .land van theedrinken en bolhoeden.Voor deze gelegen heid wordt de ontmoeting sruimte van het vormingscen trum omgetoverd in een En gelse pub. Er zullen diverse soorten Engels bier te verkrij gen zijn. Kosten voor dit En gelse avondje bedragen 3,50 gulden en voor leden 2,50 gul den. Aanvang 20.00 uur. OEGSTGEEST De afdeüng van het Instituut voor Na tuurbeschermingseducatie or ganiseert een ongeveer ander half uur durende natuurwan deling in het park Oud Poel geest in Oegstgeest op don derdag 14 juni. Gestart wordt om 19.00 uur bij kasteel Oud Poelgeest. LISSE Drumband Trou Moet Blijcken organiseert za terdag 9 juni een zaal voetbal toernooi voor regionale mu ziekkorpsen in de Sporthal aan de Lissese Sportlaan. Naast de organisatoren treden teams uit Hillegom en Sassen- heim aan. Speciale attractie is een wedstrijd tussen dameste ams van „Trou Moet Blijc ken" en Canite Tuba". De af trap is om 09.00 uur. KATWIJK Een vanavond te houden feest in het Kat- wijkse Trefpunt is het eerste onderdeel van het werkbezoek van de delegatie uit het Joe goslavische Ohrid. Voor deze bijeenkomst zijn alle in Kat wijk wonende en werkende Joegoslaven uitgenodigd. Het startsein zal worden gegeven voor een actie ten behoeve van de wederopbouw van een door aardbevingen verwoeste school. De uit zeven personen bestaande delegatie zal tot 15 juni in Katwijk blijven. Donkersteeg 11, Haarlemmerstraat 274, Kooilaan 45. lns( LISSE De gemeenteraad van Llsse krijgt in de vergaderjele van woensdag 13 juni een voorstel ter tafel om in de Vreewijk 25 woningen aan te kopen en vervolgens te slopen. Bren Bat Het gemeentebestuur wil op de vrijgekomen ruimte sociale1 tam ningbouw realiseren.„Alhoewel uit een ingesteld onderzoek e gebleken dat de woningen aan de noordzijde van Vreev at niet voor een onbewoonbaar-verklaring in aanmerking ko! ord n,is de kwaliteit van de huizen dermate slecht dat verbeter en, alleen kan worden geboden door sanering en nieuwbouw' &n stellen b en w in het préadvies aan de raadsleden. De woningen die in het bezit zijn van een beleggingsmi ®n schappij staan al enige tijd op de nominatie om gesloopt f worden. enis 'Jd

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4