Persoonlijke Lord's Folks bestaan tien jaar iDerde Bijenmarkt bij Sterrewacht Sportpers en voetbaltrainers ontmoeten elkaar opnieuw Derde Rijnsoever-ronde SOO HOUD SONGHEN BURGERLIJKE MORGENAVOND OP ASC-TERREIN: Grepen uit de Leidse muziekgeschiedenis ^STAD/REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 7 JUN11979 PAGINA 5 A. Mullink en E. Kroesemeijer; W. H. A. Relmelay en H. van Tongeren; J. C Beider en J E. de Koning, H. F. Arkenbout en M. J. Wiegmans; M. Jansen en J. C Duivestein; R. J. Cannoo en H. van Diemen; J W M. Marti not en L H, Martinot. C J. van der Kaay en C M. E. Nonkes; I R. Kruit en J. J Bavplaar. M. Bertsch en E. C M Kruijsen; Geboren: Johannes Marinus zn. v.: M van der Wal en A. J. Bierman; Marijn Anthonie zn v. A. R Haars- ma en Y. J M Wurzer; Geertruida Maria llonka dr. v.: J. P. Zaalberg en D. van der Meer; Johannes Cornelis zn. v.: P. A van Oosten en G. E. Haasnoot; Lennart Albert zn. v.: M. J M de Leeuw en A. M Zwiersen; Christiaan zn. v R Arnoldus en A. Sloos; Marianne Eveline dr v.: G. J. Witte en E. C. Kluit. Arnold Domingo Robert zn. v.: H. C. Robert en M. G. Pedro; Edwin zn v. W van Putten en P. M. Hogeveen; Leendert Jan zn v. J. J. de Niet en E. Vis; Ronald zn v. P S. Heemskerk en M. Kroon; Mark zn. v.: P van 't Hoog en M. van Gorkom; Esther Corstian- ne Dirkje dr. v A. van Duijn en D. L A. Spaanderman; Maria Theodora Johanna dr v.: J P H. Slats en M. J. C. Hartwijk; Richard zn. v M. Be- rgsma en J van Rijn. Geertje dr. v. G. Haasnoot en K. Haasnoot; Adria- na Petronella dr v J. J P. van der Meij en C. A de Mooij; Maaike Loui se dr. v W. Ti|Sterman en A. L Be- umer; Nese dr. v.: S. Dogangüzel en F Basaran; Overleden: D. Laman geb. 6 juni 1892 gehuwd geweest met: A. Cor- pel; C Nieboer geb. 12 jan. 1893 man; P. Karstens geb. 1 mei 1896 man; J. Nijeboer geb. 11 jan. 1888 gehuwd geweest met: F. Zandber gen; A. Vlieland geb. 25 okt 1889 echtgenote van: J C. Mos; C. Gorlee geb. 21 okt 1909 man; H van der Luit geb. 1 aug. 1903 gehuwd ge weest met- J Wagemaker J. Verstra ten geb. 10 sept. 1893 man; J. de Wilt geb. 14 sept. 1895 man; W. Epskamp geb. 18 april 1924 man;H A. C. Swart geb. 12 maart 1899 vrouw;K. H. Riel geb. 12 teb. 1916 man; P. A. Rodenburg geb. 21 juni 1913 man. Koffie-concert in Nieuwveen NIEUWVEEN Het mispa- gekoor geeft 10 juni om elf uur een koffie-concert in de Gereformeerde Kerk in Nieuwveen. Op het gevarieerde program ma staan werken van Handel, Mendelssohn en gedeelten uit operette's van Straus, Ray mond en Von Suppé Tijdens het concert zullen kinderen van de „Vosse- schans"-school uit Ter Aar een aantal kinderliedjes zin gen. De toegang is vrij, wel zal er voor iedereen die het concert bezoekt de mogelijk heid zijn een kleinigheid ter dekking van de gemaakte kosten bij te dragen. LEIDEN - De atletiek-afde- ling van de sportclub Rijn soever houdt zaterdag voor de derde maal de ronde van Rijnsoever. Dit atletiek-ge- beuren bestaat uit vier on derdelen. Voor de jeugd van acbt tot tien jaar is een ron de van 400 meter uitgezet. De start hiervan is om half vijf. Om elf uur is er een estafet teloop voor de vijfde en zes de klassers van de Katwijkse basisscholen. De dames ko men om twee uur aan bod voor de 1500 meter. De laat ste afstand is bestemd voor de heren. Om half drie is de start voor de tien kilometer. Alle lopers starten bij de sporthal Rijnsoever. De atle ten kunnen gebruik maken van de kleedruimten van deze sporthal. De jeugd betaalt een rijksdaalder inschrijfgeld. De senioren betalen 3.50. In schrijven is mogelijk bij D van Beelen, Meidoornstraat 14 in Katwijk. Telefoon: 01718- 75019. Opgave van deelname is ook mogelijk tot een half uur voor de start. Prestatieloop De atletiekvereniging A.V.'47 houdt zaterdag de tweede Snijdelwijk-prestatieloop. Een gebeuren dat plaats vindt in het kader van de Boskoopse sportweek. Er is keuze uit drie afstanden: 2650, 5300 en 8000 meter. De aanvang van deze prestatieloop is om twee uur. Inschrijven vanaf een uur in de sporthal aan de Puttelaan in Boskoop. Inlich tingen bij Hans Koster, Zwa- luwplein 14 in Boskoop. Tele foon: 01727-5270. Tennis Ook op zaterdag wordt de tennisclub-ontmoeting TeHa- Do (Hazerswoude) - Artesia (Koudekerk aan den Rijn) ge houden. De wedstrijden vin den plaats op het sportcom plex van eerstgenoemde vere niging. Het gaat hierbij in de eerste plaats om het recreatie ve element De organisatoren laten dan ook wat de inschrij vingen aangaat hun voorkeur uitgaan naar tennissers die geen competitie hebben ge speeld. De wedstrijden begin nen om half tien en eindigen om vijf uur. LEIDEN Voetbaltrainers uit de Leid se regio en de Sportpers uit diezelfde omgeving ontmoeten elkaar morgen voor de vierde maal alweer in een rechtstreeks treffen op het voetbalveld. De plaats van handeling: het ASC-ter- rein aan de Oegstgeestse de De Kempe- naerstraat. tijd; 19.30 uur. Het duel belooft een treffen voor fijn proevers te worden. Was het in de drie voorgaande keren al meer dan om aan te zien, ditmaal lijken beide teams voor nog meer kijkgenot te kunnen gaan zor gen. De trainers bijvoorbeeld. Tot hu toe ontving coach Piet Kantebeen, die op de avond zelf vervangen zal worden door broer Ton, nog maar één afschrijving. Herman Wijnands van Rijnsburgse Boys kende andere verplichtingen. Met invaller Koos van Weerlee moet de trainersselec tie dan ook erg sterk worden genoemd. Namen als Gerard Désar (UVS), John Eelman (Noordwijk), Arie Lagendijk (Quick Boys), John Huguenin (RCL) en niet te vergeten bijna legendarische doel- verdediger Mattie Keereweer van Stomp- wijkse Boys stóan nu eenmaal voor goed voetbal Reden voor de Sportpers om traditie getrouw weer terug te vallen op talen trijke gastspelers. Theo van Seggelen die UVS-middenvelder/spits is er een, Jan Willem Bogers de Noordwijkse puntspeler een ander. Ook zal besnor de Dennis van de Water, met „ballenle- verancier" Wout Bergers, van de partij zijn. Theo van Seggelen: gastspeler bij sportper- Over de uitslag valt overigens op dit mo ment maar weinig zinnigs te vermelden (begrijpelijk natuurlijk), maar ook een prognose lijkt een hachelijke onderne ming. Feit is dat de trainers in de wed strijdenreeks tot nu toe ongeslagen zijn gebleven. Eenmaal werd met maar liefst 7-0 gewonnen, beide andere partijen ein digden onbeslist: 3-3 en 0-0. Het treffen zal onder betrouwbare lei ding plaatsvinden. Zowel Wim van Dui- venbode als Cees van Rijn zullen één helft van het ASC-veld onder hun hoede nemen Uitgenodigde spelers: Voetbaltrainers: Gerard Désar (UVS), John Eelman (Noordwijk), Freek Filippo (KNVB), Bert de Graaf (FC Krant), Ruud de Groot (Lugdunum), John Hugu enin (RCL), Leo de Jong (LDWS), Ger Linkerhof (Roodenburg), Frans van der Zeeuw (Katwijk), Henk Swaak (LFC), Aad Koren (UVS), Ad Soesbergen (ASC), Siem van der Ham (DOCOS), Mat Keere weer (Stompwijkse Boys), Ton Kante been, Arie Lagendijk (Quick Boys). Coach: Piet Kantebeen. Sportpers: Ad van Kaam, Paul de Tom be, Rob Onderwater, Bart Jungman (Leidsch Dagblad). Kees van Herpen, Gijs Zandbergen, Tjeerd Scheffer, Gert- Jan Onvlee (Leidse Courant). Wim van Wanrooy (Alphens Dagblad). Gastspelers; Jan Willem Bogers (Noordwijk), Theo van Seggelen (UVS), Dennis van de Wa ter (ASC), Piet van Dam (DOCOS). Coach: Folkert Jan Geertsema. die I LEIDEN De afdeling Leiden van de vereniging tot bevordering van de bijen teelt organiseert op zaterdag 9 juni voor de derde maal in successie in Leiden een milieu-bijenmarkt. Ook dit jaar zal de markt worden gehouden op het ter rein van de Leidse Sterrewacht aan de Sterrewachtlaan (bij de Kaiserstraat) in Leiden. v® Meer dan in andere jaren zal de nadruk liggen op 'e tyhet goede en gezonde leven en gaat de aandacht fiiit naar alternatieven voor de passieve recreatie en j de grootschalige consumptie. Elke belangstellende f"!wan de behandeling van het bijenvolk door de im kers geheel volgen, ook binnen de bijenkast zonder het gevaar te lopen een bijensteek te krijgen. De monstraties worden elk uur gegeven, liefhebbers moeten zich even bij de informatiestand opgeven. Verder kan men getuige zijn van de in- en verkoop van bijenvolken en ook komen alle nevensaspecten van de bijenteelt aan bod, zoals de artikelen die daarvoor nodig zijn en de produkten, de honing, de mede, de kaarsen, de was en zo meer. Daarnaast wordt op de bijenmarkt aandacht be steed aan de natuur in het algemeen, het natuurbe houd, biologisch-dynamisch tuinieren, kritisch om gaan met flora en fauna en de educatieve aspecten daarvan. Staatsbosbeheer, het Instituut voor Na tuurbeschermingseducatie, Milieudefensie, de Hor tus Botanicus, restaurant de Zonnehoek, de Stich ting Memo uit Boxtel en Repelsteeltje Leiden zijn onder andere daartoe aanwezig. Het onderwijs is vertegenwoordigd in de vorm van getoonde werk stukken en projecten van leerlingen. Voorts zijn er demonstraties van spinnen, weven, wolverven, pot tenbakken en korf vlechten. Om het geheel te verle vendigen zijn er optredens van Karen van Holst uit Oud Ade met middeleeuws straattoneel, het Jeugd Kamer Orkest en de Folkgroep Leiden. Er bestaat volop gelegenheid om de inwendige mens te ver sterken, maar dan natuurlijk wel met gezond en lekker voedsel. De markt gaat zaterdag om 9.00 uur open. Wethouder Tesselaar zal de markt om 10.00 uur officëel openen. De presentatie en de prijsuitreiking van de schoolprojecten zullen om 14.30 uur plaatsvinden. Het geheel wordt om 15.30 uur gesloten. Garmen Hagerbeer voor een salaris van drie gulden per dag te werken aan het orgel in de Pancraskerk. Dat is bepaald geen kwestie van onderhoudswerkzaam heden, want Maarten Froon krijgt opmerkelijke bedra gen „over het snijden van het orgel"; versiering van de orgelkas dus. De orgel bouwer krijgt op het eind van het jaar een bedrag uit betaald „over syn gewerckte dagen aen het nieuwe orgel in de Pancraskerk" en dat blijken dan 123 dagen ge weest te zijn. Ook in het jaar 1638 wordt er uitge breid aan het Pancrasorgel gewerkt: vergulden van ge leverde pijpen, snijwerk, schilderwerk en wat dies meer zij. Nog in 1640 levert Cornelis Schouten uit Am sterdam vijftig blikken or gelpijpen en maakt een ze kere Willem een „nieuw cla vier" voor het „nieuwe or- gaen" van de Pancraskerk. werkzaamheden alom aan de Hooglandse kerkgracht in die jaren. En dan staat er opeens in de kerkreke ning over het jaar 1638 „ontfanghen over de ver- cochte Schilderijen, genco- men van de deuren van de oude orgaenen in de Pan- craeskerk ,56 gulden en nog wat. Dat is in het totale verband van alle werkzaamheden duidelijke taal. Er komt in 1638 een nieuw orgel en omdat de orgeldeuren van het oude orgel niet meer passen, geeft Hagerbeer het advies om ze maar van de hand te doen. Dat de kerkmeesters van Alkmaar de kopers ge worden zijn, is helemaal niet vreemd, want Hager beer neemt in 1638 de op dracht aan om in de Grote Kerk aldaar twee orgels te bouwen. Hij kan die deuren best gebruiken. In eigen stad zijn ze niet nodig, want wanneer Hager beer in 1639 orgelbouw uit voert in onze Pieterskerk (dat is een verhaal apart) blijkt hij in 1643 een orgel met orgeldeuren afgeleverd te hebben. In de Lakenhal hangt een schilderij, dat dit duidelijk aangeeft. Dus geen gezeur over een Pie terskerkorgeldeur, want in Alkmaar hangen beschilde ringen van orgeldeuren uit de Pancraskerk. De archief stukken zijn duidelijk ge noeg. Er staat toch niet dat twee keer twee zes is?! JAN DOOVE LEIDEN Het jongerenkoor The Lord's Folks viert dit jaar het tweede lustrum. Een jongerengroep, die voor al de gezelligheid vooropstelt, die fun geert ter ondersteuning van mensen in de kerk middels moderne muziek en een „swingend koor, dat de mensen aanspoort tot actieve deelname aan de dienst";zo typeert dirigent Jan van Be- ijeren het populaire koor van de Her ensingel-parochie. Tien jaar geleden werd het zeker voor die tijd nogal progressieve jongerenkoor The Lord's Folks opgericht. De leden van de groep „Pegasus" namen contact op met de heer P Vlasveld, die in het jeugdwerk erg actief was. Pegasus kwam met het verzoek om een jonge renkoor op te richten en vroegen Vlas veld de leiding te nemen. De toenmali ge textielhandelaar stemde toe en zo werd via een oproep in de kerk een koor bestaande uit tien personen sa mengesteld. De opzet van de jongeren bleek bij de parochianen in de smaak te vallen, want het ledental groeide tot negentig. De instrumenten waarmee gespeeld •werd. waren elektrische gitaar, basgi taar. drums en piano. Met deze intru- menten was het mogelijk de voor veel mensen saaie kerkelijke klassieken" te passeren en een meer eigentijds re pertoire te laten horen. Er werd opzet telijk geen uniforme kleding gedragen om juist te laten zien, dat een kerk koor) niet op een voetstuk geplaatst moet worden, maar dat het de bedoe ling is dat iedereen meedoet. Of je ge huld gaat in jacquet of in een vale spij kerbroek is met ter zake doende, als de wil om een mis te presenteren, die aan spreekt en zo mogelijk bindt maar aan wezig is. Met deze opzet was het koor verbonden aan de parochie van de pastoors Ver laan en Fischer. Het oude patroon werd ook door andere, nieuw opgerichte ko ren doorbroken. Het momenteel erg be kende Interkerkelijke Petra jongeren koor is min of meer ontstaan naar voorbeeld van The Folks. Twee jaar ge leden verhuisde de heer Vlasveld van wege zijn pensionering naar Brabant en werd door Jan van Beijeren opgevolgd. De tien jaar geleden ingeslagen weg wordt door de leden nu nog steeds be wandeld. Dat die weg niet altijd even goed begaanbaar is, blijkt uit de soms negatieve kritiek. De vroegere voorzitter en momenteel dirigent Jan van Beijeren verklaart: „Vroeger zat je in de kerk alleen te luisteren, dat is met nu meer zo. Alles wat Rome beweerde werd klakkeloos als een voldongen feit aan genomen. Wij geven de mensen zelf verantwoordelijkheid door ze naar hun eigen mening te vragen; Rome zegt dit, wat vinden jullie zelf. Op die manier hebben de mensen een eigen verant woordelijkheid. Enkele parochianen kunnen die verantwoordelijkheid duide lijk niet dragen, die raken hun houvast kwijt. Door enkele van deze kerkgan gers worden we wel eens als ketters be titeld. Gelukkig bestaan er voor deze mensen ruime mogelijkheden om naar een mis te gaan. die hen1 wel aan spreekt". Van die negatieve reactie trekken de koorleden zich overigens niet veel aan. Zolang ze bij het merendeel van het publiek goed ontvangen worden, is het doel bereikt. Bovendien worden de jon geren op een geweldige manier begeleid door pater De Ridder, die voor honderd procent achter de koorgroep staat. Deze oud-missionaris, die om gezondheidsre denen vanuit Pakistan naar Nederland moest terugkeren, wordt door het koor op handen gedragen. Hij is degene die tijdens de repetities aanwezig is en met hem kunnen teksten en problemen be sproken worden. Onder andere door pater De Ridder blijft de kerkelijke binding gehandhaafd. De samenwerking tussen de pater en de ruim zestig jonge koorleden minimum leeftijd 15- en maximum leeftijd rond 25 jaar) ver loopt uitstekend. Jan van Beijeren is er gelukkig mee, dat iedereen het ermee eens is, dat je de teksten begrijpelijk moet houden. Het is niet de bedoeling om theologisch diepzinnige problemen aan te snijden. De zangkunst is eigenlijk ondergeschikt aan de kwaliteit van de tekst. De eigen gemaakte teksten zijn helder en om het voor de parochianen aantrekkelijker te maken, richt de dirigent zich dikwijls tot de kerkgangers om deze tot mee zingen aan te sporen. Ook op andere punten bezitten The Folks persoonlijkheid. Zo zijn zij uit een korenoverlegorgaan gestapt, toen deze hen het verwijt maakte dat hun prijs te laag was. Jan van Beijeren vindt dat beneden alle peil en ver klaart: „Als je zo gaat beginnen, schiet je je doel voorbij. Natuurlijk maken wij Repetitie in de Herensingelkerk. onvermijdelijke kosten. De liturgie moet gedrukt worden en af en toe wordt er een bus gehuurd ook voor buitenker kelijke optredens). Als het niet anders kan treden we ook wel eens geheel gra tis op. Tijdens het jubileum op 10 juni heeft om elf uur een eucharistie-viering plaats. In het Antoniusclubhuis aan de Mare is om twee uur een open middag en gelegenheid tot feliciteren. Hopelijk, zo besluit Jan van Beijeren, komen jon geren eens luisteren en besluiten zij om ook actief lid te worden. Nieuwe leden zijn van harte welkom. Spraken we vorige week over dat opmerkelijke orge laxioma rond de Pancras kerk. vandaag wil ik nader ingaan op het gevaar van zulke boude beweringen. Wanneer ik geen Chinees kan lezen en ik moet perse de betekenis van een Chine se tekst weten, vraag ik aan een sinoloog wat daar staat en dan geloof ik hem op zijn woord wanneer hij zegt. dat daar staat 2x2=6. Ik kan daar dan een heel verhaal over schrijven aan gaande het afwijkende bere keningsbedrag tussen Chi nezen en andere mensen. Een andere sinoloog leest dat verhaal en haalt de ar chieven erbij Hij schudt zijn hoofd en komt tot de ontdekking dat er niet staat 2 <2=6, maar „ik houd van jou". In zijn ogen ben ik dan een rare Chinees en dat is natuurlijk nog waar Dit lijkt een vreemd ver- haal, maar ik bedoel er mee aan te geven, dat je voor schut kunt komen staan door te vertrouwen op een stelling uit een vak gebied, dat het jouwe niet is. Op basis van dat Pan- craskerkaxioma is een Amerikaanse kunsthistori cus een paar jaar geleden de mist in gegaan. Hij schreef oen artikel over het zestiende-eeuwse orgel in de Leidse Pieterskerk en con stateerde, dat het orgel geen orgeldeuren meer hoeft. In zijn in Leiden ver richte archiefonderzoek had ook hij ontdekt, dat in 1638 orgeldeuren uit de Pancras kerk naar Alkmaar waren verkocht. Nu gaat het ge vaar van zo'n orgelaxioma werken: het orgel van de Pancraskerk heeft orgeldeu ren. Er is maar één orgel in de Pancras geweest, dus de deuren van dót orgel kun nen niet verkocht zijn. Het Pieterskerkorgel heeft geen deuren. De kromme oplos sing is heel eenvoudig: in 1638 zijn de deuren van het orgel in de Pieterskerk ver kocht en de penningmeester van de kerkvoogdij heeft zich in 1638 vergist in het opschrijven: hij schreef Pancraskerk, maar hij be doelde natuurlijk Pieters kerk. Onze kunsthistoricus las over een klein woordje heen, want er staat in de kerkrekening, dat de deuren van het oude orgel werden verkocht. Dat duidt lijkt Het orgel van de Grote of Laurenskerk in Alkmaar met gesloten luiken. Schilderingen uit de Pancraskerk in Lei den voor 1638. mij op een nieuw orgel in 1638, maar dat kan uiter aard niet juist zijn, want er is maar één orgel geweest en wanneer er een oud en een nieuw orgel zouden zijn geweest, zou de stelling niet juist zijn en aan de waar heid van de stelling mag je niet twijfelen. Die stelling heb ik vorige week al poo tje gelicht, maar het erge is nu, dat ik in een artikel van iemand anders gelezen heb, dat duidelijk bewezen is, dat de orgeldeuren, die aan het grote orgel in Alk maar hangen, uit de Leidse Pieterskerk afkomstig zijn. Zo de ouden zongen, piepen de jongen. Maar ze piepen wel mooi verkeerd, want het enige, dat bewezen is, is dat het niet waar is. Op 16 april 1636 komt een orgelmaker uit Amersfoort per schip in Leiden aan om in een herberg met de kerk meesters onder genot van een goed glas wijn te pra ten over het „aennemen van het maecken des groten or- gaels". In juli 1637 blijkt meester

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5