li Stadsverbetering llii m Schoolverzuim Leiden geheel teruggedrongen n Raadsleden willen openbare verkoop stadhuismeubilair mededelingen gemeentebestuur Verkiezingen Donderdag 7 juni Verkiezingen Europees Parlement leiden 6 juni'79 Groenoord en Maredijk VOOl* LEIDEN De gemeente Leiden heeft in overleg met de bevolking verbeteringsplan nen opgesteld voor drie stadsvernieuwingsge bieden, die in het kader van de interim-sal- doregeling in aanmerking komen voor subsi die van het rijk. De wijken Groenoord, Transvaal en Maredijk kunnen naar ver wachting aan het eind van dit jaar de toe- zegging van de verschillende ministeries te gemoet zien om de woonomgeving aldaar te verbeteren. In totaal is met deze „lichte maar essentiële" herstructureringsplannen van de gemeente een totaalbedrag van ruim 65 miljoen gulden gemoeid. Ondanks het feit dat er nog verschillende meningsverschillen tussen gemeente en wij ken zijn op te lossen, meende wethouder A. Verboom (Volkshuisvesting) gistermiddag tij dens een persconferentie te mogen stellen, dat er in ieder geval geen „onoverkomelijke conflicten" met de burgerij zijp op het punt van de voorgestelde stadsvernieuwingsplan nen. „We hebben met elkaar een maximale prestatie geleverd om binnen een korte perio de van overleg de plannen op tafel te krij gen", aldus wethouder Verboom. De wethou der doelde hiermee op het overleg tussen de gemeente en bewoners, dat de afgelopen maanden in de diverse wijken is gehouden en nogal gehaast van opzet is geweest, omdat de ministeries binnen een gestelde termijn het subsidieverzoek binnen willen hebben. De wijken menen, dat het overleg vanwege de haast enigszins te lijden heeft gehad. Het bedrag van 65 miljoen dat de gemeente voor haar wijken heeft geclaimd, moet wor den gezien als een som geld die nodig is voor fundamentele verbeteringen van de straten. De hoofdmoot van de stadsvernieuwingsgel- den is gereserveerd voor verbeteringen aan de riolering, bestrating, verlichting, aankopen van gebouwen en het realiseren van stads- groen. Eventuele nieuwbouw op die locaties waar sloop noodzakelijk is behoort wél tot de mogelijkheden, die de bewoners in het kader 'van de stadsvernieuwing kunnen verwachten, maar met de renovatie van particuliere wo ningen is het anders gesteld. Het verbete ringsplan spreekt in dit verband van een „on zekere situatie gedurende enige jaren met het oog op het onthouden van gemeentegarantie bij tussentijdse verkoop en het niet meer ver strekken van verbeteringssubsidies, wat weer tot verpaupering leidt". Concreet wil dit zeg gen dat huiseigenaren niet weten of zij hun woning met behulp van subsidie kunnen ver beteren èn wanneer de aanvullende vernieu wingen in de betreffende wijken te verwach ten zijn. Hieruit vloeit ook onduidelijkheid omtrent de hoogte van de verkoopprijs van woningen of bedrijven aan de gemeente voort. Deskundigen van het stadhuis eisen op dit punt dan ook zo snel mogelijk ophelde ring van minister Beelaerts van Blokland (Volkshuisvesting). De ambtenaren stelden gisteren, dat er geen ingrijpende woningver betering voor de drie stadswijken te verwach ten is, als Den Haag hieraan niet meehelpt. „De stadsvernieuwing komt hierdoor scheef te staan. Je kunt niet reëel ondérhandelen met de bewoners. De mensen moeten toch kunnen Weten of ze hun huis kunnen verbete ren. De minister zal zich eerst nog eens flink achter zijn oor moeten krabben, hoe hij die Zaak denkt te kunnen oplossen", aldus de deskundige secundantën van wethouder Ver- T ransvaal Het grootste deel van de stadsvernieuwing- sgelden wordt geclaimd door Transvaal (ge bied tussen de spoorlijn Den Haag-Amster dam, Stationsplein, Morssingel, Rijn en Mors-' kade) met een kleine 32 miljoen gulden. Con creet wordt hier het verbeteringsplan voorge steld de parkeercapaciteit uit te breiden, op verschillende plaatsen groenvoorzieningen aan te brengen, de straatverlichting te verbeteren en nieuwe rioleringen aan te leggen. Van daadwerkelijke vervangende nieuwbouw is in deze wijk binnen de mogelijkheden van het verbeteringsplan geen sprake. Wel is er een apart bestemmingsplan voor Transvaal, het zogenaamde plan „Rijnzicht', dat uitgaat van woningbouw op de plaats van de voormalige vlees- en conservenfabriek van Van den Berg, maar dat valt niet binnen het bestek van de interim-saldoregeling. Knelpunten, die groten deels door de bewoners zijn aangedragen, be treffen het industrieterrein van Wernink, dat de buurt binnen de begrenzing van het verbe teringsplan wil hebben en het andere terrein van Van den Berg tussen de Lopsenstraat en de spoorlijn Leiden-Utrecht, dat de bewoners zo snel mogelijk als parkeerruimte in hun wijk willen betrekken. Hiertoe zopden de al daar gevestigde bedrijven het veld moeten ruimen en naar elders dienen uit te wijken. De gemeente daarentegen stelt dat zolang er voor deze bedrijven nog geen alternatieve lo caties te vinden zijn, er van sloop nog geen sprake kan zijn. Een oplossing op het toe komstige industrieterrein naar Roomburg voor deze bedrijven ligt binnen de eerste drie jaar nog niet in het verschiet. Groenoord Groenoord vraagt een kleine 25 miljoen gul den voor de vèrbeteringen van de wijk. Dit stadsvernieuwingsgebied is wellicht de meest problematische van het trio verbeteringswij- ken. „Winstpunten", zo zei wethouder Ver boom naar aanleiding van het verbeterings-, plan voor Groenoord, zijn de eensgezindheid tussen gemeente en bevolking over de wer ving van het Olga-complex, de woningbouw van Vleeschmeester Teekens op, de plaats van de speeltuin, de verplaatsing van het buurt huis naar het voormalige Olga-terrein, een speeltuin op de schapewei, een parkeerterrein en een aantal groenvoorzieningen, inclusief wat kleinschalige verbeteringen aan de straat verlichting en rioleringen. Tegenover de winstpunten weegt een hoeveelheid klachten van de buurt op, zoals over de geprojecteerde fietsroute over het terrein Giezeman, een brugverbinding voor voetgangers en fietsers over de Haarlemmertrekvaart ter hoogte van het terrein Giezeman en de sloop van een zestal woningen. (Zie de kranten van afgelo pen maanden). Maredijk Concrete plannen voor Maredijk (met een be drag van bijna tien miljoen gulden in de ver beteringsplannen vertegenwoordigd) betreffen de realisering van een parkeervoorziening en de bouw van circa 45 woningen in de sociale sfeer op het terrein van de Nederlandse Mid- denstandsbank, de sloop van het Maredijk- hofje, de bestemming van het terrein Nijssen aan de Maredijk voor studentenhuisvesting en de discutabele groenvoorziening, dan wel wo ningbouw op het Schuttersveld. Ook hier geldt evenals voor Groenoord de projectie van een fietsroute via Maredijk, Groenoord en Noorderkwartier. De buurt is het oneens met de gemeente over de verwijdering van het Maredijkhofje, de geprojecteerde fietsrou te, de voetgangersbrug nabij de Aloëlaan en over de plannen voor het Schuttersveld. De bewoners vinden dat de fietsroute niet vol doet aan de behoefte van de wijk eri boven dien de veiligheid voor kinderen en bejaar den niet waarborgt als de route eveneens in gebruik zal worden genomen door bromfiet- Genoemde verbeteringsplannen worden dins dag 12 juni ter sprake gebracht in de ge meenschappelijke vergadering voor volkshuis vesting en economische aangelegenheden in de raadzaal van het stadhuis. De vergadering is gepland van 19.30 uur tot 22.00 uur. WOENSDAG 6 JUNI 1979 PAGINA 3 Tenloonstellin IA a rt Lodder en Kees Vermaak stellen tot 1 juli hun fo to's tentoon in de LAK-galerie aan het Levendaal. De foto's van Kees laten de wereld om ons heen zien, zoals ze is en zoals ze zou kunnen zijn. Het gebruik van de retouchespuit legt op het werk van Vermaak extra ac centen. Een werk dat de atmosfeer van Vermaak's foto's het beste weergeeft, is die van een ontwortelde nieuw- bouwstulp op het strand die zich amper staande weet te houden onder de dreiging der elementen. Aart Lodder is meer een atelier-artiest, iemand die niet zo vaak met een camera om zijn nek over straat slentert. Door bet toepassen van grafische technieken worden toon verhou dingen veranderd en elementen toegevoegd of verwij derd. De tentoonstelling is dagelijks geopend van negen uur 's morgens tot tien uur 's avonds. Doodstraf De Leidse afdeling van Amnesty International organiseert morgen een schrijfavond die is gewijd aan de doodstraf. Amnesty International is principieel tegen de doodstraf. Zij baseert zich bij haar stellingname op de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens, waarin wordt aangegeven dat ieder mens recht heeft op leven en dat niemand onderworpen zal worden aan wrede, mensonte rende behandeling of bestraffing. Met de schrijfavond kunnen mensenlevens mogelijk worden gered. De avond wordt gehouden in het gebouw van de Leidse Studenten Ecclesia, Rapenburg 100 in Leiden en begint om acht Promoties Aan de Leidsé Universiteit vonden de afgelopen week weer diverse promoties plaats. Drie Leidenaren promo veerden tot doctor in de wiskunde en de natuurweten schappen. Het ging om de heer J.J.Smit, die werkzaam is op het Kamerlingh Onneslaboratorium van de univer siteit, de heer C.Bierman, werkzaam bij het Geologisch en Mineralogisch Museum in Leiden en de heer A.S- .Breure. De heer H.Okkersen, afkomstig uit Den Haag promoveerde eveneens tot doctor in de wiskunde en de natuurwetenschappen. Economisch - wel en wee Aan de Burggravenlaan 1 is i.p.v. de v.m. artsenpraktijk van dr. Kehrer het kantoor van notaris mr. J. Schijffelen ^®i gevestigd, gekomen van de 05 Zoeterwoudsesingel 64. iS i Aan de Lange Mare 6 wordt je het bedrijfspand van Van der 'H Meijden v/h Voordijk (meube- le.i en houtwaren), te huur aangeboden voor 75.000.- 6 excl. B.T.W. per jaar (300 m2 De winkelruimte en 100 m2 ma- -gazijn). 02 Aan de Haarlemmerstraat 213' al'| is i.p.v. een v.m. winkel in meubelen een filiaal van de woninginrichting Hage geves tigd. Aan de Haarlemmerstraat 227-229 wordt bij „Bambi", - baby- en kinderkleding de op heffingsuitverkoop gehouden. Aan de Trompstraat 62 is in een v.m. levensmiddelenwin kel, H. M. N. Jansen, winkel in zuivelprodukten, brood en fijne vleeswaren, gevestigd. Aan de Hansenstraat 31 is het tandtechnisch laboratori um „Kreadent", gevestigd. Aan de Nieuwe Rijn 37 is in een eerdere slagerswinkel „De Engel van Leiden", Lunch room, gevestigd. Aan de Breestraat 67 is i.p.v. de makelaardij Waterland Vastgoed B.V. het uitzendbu reau A.S.B. gevestigd. Aan de Platanenrode 18 is het schoonmaakbedrijf „De Plataan" gevestigd. Aan de Botermarkt 14 is i.p.v. de eerdere boekhandel Sweris „Total Woman", da- mesconfectie, gevestigd. Antiekroof in Voorschoten VOORSCHOTEN - Antiqui teiten met een totale waarde van vijftienduizend gulden zijn vannacht gestolen uit een huis aan de Palestrina- laan. De inbrekers maakten een gaatje in het zijraam van het huis, waarna zij het raam verder konden openen. Een antieke Friese staartklok ter waarde van tienduizend gul den en enkele Perzische tapij ten werden gestolen. LEIDSE COURANT Het Oude Olga-complex in de Hansenstraat, een belangrijk onderdeel in de verbeteringsplannen voor Het Maredijkhofje. de wijk Groenoord. Donderdag 7 juni a.s. worden in Nederland de verkie zingen gehouden voor het Europese parlement. Behalve in Nederland worden deze verkiezingen in de periode van 7 t/m 10 juni a.s. ook gehouden in de 8 andere lidstaten van de Europese gemeenschappen dat zijn: Bondsrepubliek Duitsland, Verenigd Koninkrijk, Italië, Frankrijk, België, Denemarken, Ierland en Luxemburg. Tientallen miljoenen stemgerechtigde inwoners van deze landen kiezen dan gezamenlijk 410 afgevaardig den in het Europese parlement. De verdeling van de zetels in dit parlement is als volgt vastgesteld: Bondsrepubliek Duitsland, Verenigd Koninkrijk, Italië en Frankrijk krijgen ieder 81 zetels. Nederland vaardigt 25 leden af naar het Europese par lement, België 24, Denemarken 16, Ierland 15 en Luxemburg 6. De leden van het parlement worden gekozen voor 5 jaar. De Nederlandse gegadigden voor een zetel in het Europese parlement zijn op de gebruikelijke manier kandidaat gesteld door de verschillende politieke par tijen in ons land. Bij de oproepingskaarten voor deze verkiezingen is ook een overzicht van de kandidaten bijgesloten mee gestuurd. Deze lijsten hangen op 7 juni a.s. ook in de stemlo kalen, die van 's morgens 8.00 uur tot 's avonds 19.00 uur geopend zijn. Stemmen bij volmacht Bent u op 7 juni a.s. niet in de gelegenheid om zelf uw stem uit te brengen dan kunt u op een eenvoudi ge manier bij volmacht stemmen. Dat gaat als volgt: Op uw oproepingskaart bevindt zich een gedeelte, waarop u iemand anders kunt'machtigen om voor u te gaan stemmen. Als u dit gedeelte hebt ingevuld, moet het door u en uw gemachtigde worden ondertekend. Met de ingevulde en ondertekende oproepingskaart kan uw gemachtigde gewoon op de dag van de ver kiezingen voor u gaan stemmen in uw stemlokaal. Aan deze eenvoudige manier van stemmen bij vol macht zijn twee voorwaarden verbonden: 1 uzelf en uw gemachtigde moeten beiden staan in-, geschreven in een en hetzelfde stemdistrikt 2 uw gemachtigde moet uw stem gelijk uitbrengen met zijn eigen stem. Kiest u voor deze vorm van stemmen bij volmacht dan hebt u het stadhuis niet nodig en kunt u alles zelf thuis regelen, tot op de dag van de verkiezingen toe. STAD Koninklijke onderscheidingen bij V D Burgemeester A, Vis heeft gistermiddag twee ko ninklijke onderscheidingen uitgereikt aan werkne mers van het Leidse V D-filiaal. Hij deed dit in de kantine van het grootwinkelbedrijf aan de Breestraat, De heer A. Sanders nam een bronzen ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau in ontvangst. Hij herdenkt dit jaar het feit dat hij veertig jaar geleden in dienst kwam bij Vroom en Dreesmann, De heer Sanders is thans kok bij het Leidse filiaal. De coördinerend verko per specialist bij Vroom en Dreesmann, de heer J. de Bruin kreeg een zilveren ere-medaille ver bonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Ook de heer de Bruin is veertig jaar werkzaam bij Vroom en Dreesmann. LEIDEN De raadsle den L. Beijen (PPR) en M. Koning (PvdA) heb ben er bij het Leids college van b en w op aangedrongen het bui ten gebruik gestelde meubilair uit het Stad huis openbaar te verko pen. Zij stellen het col lege voor dit te doen via het venduhuis van de Leidse notarissen. Al eerder hebben de twee raadsleden het college vragen gesteld over de wijze waarop het het meubilair van de hand wil doen. Het college heeft toen meegedeeld een voorstander te zijn van onder handse in plaats van openba re verkoop van het meubilair zonder dat het hiervoor argu menten heeft aangedragen. De twee raadsleden vinden dat bij onderhandse verkoop de indruk kan ontsaan dat wie het dichtst bij het ge meentelijk vuür zit zich het best kan warmen en dat deze indruk zeker zal ontstaan wanneer niet aan alle ambte naren en/of particulieren ken baar wordt gemaakt dat er meubels beschikbaar zijn. Tenslotte stellen de twee raadsleden dat naar hun me ning de gemeente meer waar voor haar geld krijgt wanneer de verkoop via het venduhuis wordt geregeld. Tien mille gestolen van slapende man LEIDEN Een 71-jarige Lei- denaar is vannacht bestolen van tienduizend gulden. De beroving werd gepleegd ter wijl de man in bed lag. De man was vannacht op de gebruikelijke wijze naar bed gegaan. Kort na middernacht schrok hij plotseling wakker om vervolgens ogenblikkelijk een harde stomp in het gelaat te krijgen. Toen hij van de schrik was bekomen, bleek dat zijn pantalon was verdwe nen. In een van de zakken zat een portefeuille met tien duizend gulden. j LEIDEN De invloed van het schoolverzuim op de jeugdcriminaliteit (schoolkin deren die verzuimde school tijd benutten om bijvoor beeld winkeldiefstallen te plegen) zal, voor zover aan wezig, in betekenis afnemen. Die conclusie was gistermid dag te trekken naar aanlei ding van uitspraken tijdens de raadscommissie politionele aangelegenbeden. Volgens leerplichtambtenaren is het schoolverzuim in Lei den namelijk nagenoeg tot stilstand gekomen. Dat vindt zijn oorzaak in een zeer actief beleid dat door de desbetref fende ambtenaren wordt ge voerd. Direct nadat gebleken is dat er van ongeoorloofd verzuim sprake is, wordt de zaak via de ouders aangepakt en dat heeft tot resultaat ge had dat het verzuim minimaal is geworden na een periode waarin het verzuim vrij aan zienlijk was. De leerplich tambtenaren onderkennen een verband tussen verzuim en de zogenaamde „kleine misdaad" die door de schoolontlopers wordt bedreven en daarom is er vrij vaak overleg tussen deze ambtenaren en de kin derpolitie, ook op regionaal niveau. Hoofinspecteur Cornelissen van de Leidse politie ver klaarde gisteren niettemin geen duidelijke relatie te zien tussen schoolverzuim en jeugdcriminaliteit. „Om een verband te kunnen leggen zou je moeten nagaan of er in de uren dat de jeugd wordt geacht op school te zitten sprake is van een groot aan tal kleine misdaden. Wij heb ben juist de ervaring dat win keldiefstallen en bijvoorbeeld ook jeugdvandalisme vooral in de weekeinden plaatsheb ben, het maandag-rapport staat er altijd vol mee", aldus de heer Cornelissen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3