Zevenhonderduizend buitenlanders tijdens zonnig Pinksterweekend ETA antwoordt met twee moorden op dood Baskische betoogster PvdA krijgt meeste zetels bij Europa-verkiezingen Menten mag van rechter naar huis Van Agt en Lubbers op boulevard „Laat werkloze vrouw in deeltijd werken" Duurdere energie kost huishouden 100 gulden extra Vakbonden: bij rechter klagen over discriminerende reclame VOLGENS JONGSTE NIPO-ENQUETE weer a~4 BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 5 JUN11979 PAGINA 5 Dwars gebakken fVan een onzer verslaggevers) DEN HAAG Ruim ze venhonderdduizend bui tenlanders hebben het af gelopen Pinksterweekein- de Nederland bezocht. In tegenstelling tot Pasen toen hier ook veel Fran sen en Belgen kwamen, waren net nu voorname lijk Duitsers die ons land bezochten. Vorig jaar, toen echter nog alle bol len in bloei stonden, kwamen met de Pinkster dagen tachtigduizend toe risten meer naar Neder land. Na de badplaatsen was de Pink- stermarkt in Ridderkerk de grootste attractie. Rond de 150.000 bezoekers trokken naar deze jaarlijkse happening, die dit keer in het teken stond van Denemarken. Kunstenaars, volksdansers en muziekgezel schappen waren overgekomen; honderden mensen liepen in in het uniform van de koninklijke garde. Op de markt las „Christi- aan Andersen" sprookjes voor. Andere druk bezochte attracties' waren het recreatiecentrum De Beekse Bergen (52.000), de Efte- ling (35.000). het recreatiecen trum Duinrell (26.000) en Madu- rodam (25.000). Het Dierenpark Wassenaar trok tienduizend mensen; Panorama Mesdag ech ter maar 750 tegen 2.700 vorig jaar. De Scheveningse pier trok 19.000 bezoekers (drieduizend meer dan vorig jaar). Ondanks het warme weer trok het' Van Gogh museum net zoals voriog jaar bijna zevenduizend bezoe kers. De toeristenstroom heeft op tal van plaatsen in het land tot ver keersproblemen geleid. Bij de grensposten was het met name in de ochtend- en avonduren lang wachten geblazen, alvorens de douane gepasseerd kon wor den. Op< de bekende verkeers knooppunten, zoals het verkeers plein Oude Rijn bij Utrecht, de weg Rotterdam-Breda en de Zeelandroute deden zich enorme files voor; zo ook op de wegen naar de kust. Tot gisteravond twaalf uur was er op de route .vanuit Zeeland een kilometers lange file. Deze begon gistermid dag, nadat veel mensen door het plotseling minder goede weer voor een overhaaste terugtocht kozen. Ook in het treinverkeer hebben „Kunt u misschien nog één metertje naar links schuiven? Dan past m'n handdoekje er precies tussen. Ja hoor, zo gaat het wel...Bedankt". Opmerkingen als deze waren het afgelopen weekeinde le gio te horen en niet alleen op het Scheveningse strand. Het was weer een ouderwets bak- en braadgebeuren langs de kust. Zondag en maandag was al heel vroeg in de mor gen geen parkeerplaats weer, te krijgen. Om over een stek je op het strand nog maar te zwijgen. Hutje-bij-mutje op el kaar gepakt wentelde men zich zo af en toe om het li chaam te voorzien van een dieprode tot donkerbruine tint. Hoewel de zee op z'n zachtst gezegd toch nog een beetje aan de frisse kant was vond toch een flink aantal mensen verkoeling in het zil te nat. Moe. verbrand maar voldaan geerde men 's avonds naar huis. De dagjes mensen hebben weer even mogen proeven hoe het al jaren in de folders van de WV staat beschreven. zich wederom, maar dan als ge volg van het slechte weer pro blemen voorgedaan. Zo deden zich bijvoorbeeld in Limburg, waar veel bezoekers van het Pinkpop festival op openbaar vervoer waren aangewezen, ern stige vertragingen voor. I iiiifiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiniiiiiiiiii Fabrieksnasi bestaat voor 90 uit rijst DEN HAAG Als aan fa brieksnasi niet zelf veel groente, vlees en ei worden toegevoegd, is dat geen vol waardige maaltijd. Nasi uit blik, pak of diepvries bestaat namelijk voor negentig pro cent uit rijst. Tot die.conc- lsuie komt het Konsumenten Kontakt na een onderzoek. Het Konsumenten Kontakt, zo blijkt uit een publicatie in het maandblad Koopkracht vindt deze produkten gezien de uit slag van het onderzoek „schreeuwend duur", omdat volgens berekeningen gekook te rijst acht cent per ons kost terwijl voor de fabrieksnasi 65 cent per honderd gram be taald moet worden. CDA-MANIFESTATIE DEN HAAG Tijdens een verkiezingsmanifestatie met dans en muziek vanavond op de boulevard in Schevenin- gen is ook de landelijke' CDA-top, onder wie de Euro pese lijsttrekker Bouke Beu- mer, premier Van Agt en fractie-voorzitter Ruud Lub bers aanwezig. De CDA-top zal omstreeks 20 uur op het centraal station worden verwelkomd door Haagse CDA-politici en een drumband en majoretten- corps. Per bus rijdt het gezel schap daarna naar Schevenin- gen. De tocht naar Schevenin- gen zal door premier Van Agt- en Ruud Lubbers worden ge maakt per tandem. Men arri- veert rond 20.45 uur bij de CDA-tent op de boulevard. Daar zullen in ieder geval premier Van Agt en lijsttrek-, ker Beumer een toespraak houden. Tot omstreeks 23 uur wordt het programma voortgezet met dans en muziek, de mu ziek door de Dixieland Swing Paraders en de dans door ie der die daar zin in heeft. Tij dens de pauzes houden ande re CDA-politici korte toespra-. ken. Er is gelegenheid tot in formeel contact met de politi- Oppositieleider Den Uyl: In Barcelona, de tweede stad van Spanje, demonstreerden 30.000 mensen in het kader van de „Internationale dag van het atoom-protest". Anti-kerndemonstraties elders rustig (Van onze verslaggevers) KALKAR/PAMPLONA Overal tér wereld zijn het af gelopen Pinksterweekeinde demonstraties gehouden tegen kernenergie. Veelal trokken de betogers naar reeds wer kende of in aanbouw zijnde kernreactoren, dan wel naar plaatsen waar kernafval wordt (zal worden) gedumpt. De manifestaties hadden een vreedzaam verloop, uitgezon derd in Spanje. Daar werd in Pamplona bij een anti-kern betoging een 23-jarige vrouw uit Baskenland door de Gu- ardia Civil neergeschoten. Het antwoord kwam direct. De volgende dag werden in Madrid twee leden van de Guardia Civil gedood door schutters van de Baskische afscheidingsbeweging ETA. In de Verenigde Staten zijn bij diverse demonstraties on geveer duizend betogers gear resteerd. In het Drentse Gasselte wa ren zo'n vijftienduizend men sen op de been, opgeroepen door het comité Atoomalarm. Gasselte is een van de vijf plaatsen die door de regering zijn uitgekozen voor het doen van proefboringen naar de mogelijkheid voor kernopslag in zoutkoepels. Het is voorlo pig de laatste demonstratie in zijn soort. Het comité zal eerst wéér tot actie overgaan, als er inderdaad proefborin gen worden verricht, omdat deze boringen worden be schouwd als eerste aanzet tot opbergen van kernafval in de bodem. Bij Doel in Oostvlaanderen kwamen twintigduizend de monstranten naar de in aan bouw zijnde kernreactor. Om dat de plaats vlakbij de grens ligt, waren er ook veel Neder landers bij. De Doelenaren bleven thuis; zij zien weinig gevaar in de reactor, en bo vendien betekent de bouw er van werk voor velen van hen. Nederlanders waren er ook in Kalkar bij de twintigduizend demonstranten daar. In een kilometerslange stoet trokken de betogers naar de plaats waar de snelle kweekreactor wordt gebouwd. Bij het met bossen prikkeldraad afgezette terrein werden honderden houten kruisen en bloemen kransen neergelegd. Anders dan bij vroegere anti-kernbe- togingen hield de politie zich deze keer afzijdig. In de Spaanse provincie Na- varra was dit niet het geval. Op bevel van de gouverneur, die eerder toesteming voor de demonstratie had gegeven, joeg de oproerpolitie (Guardia Civil) de demonstranten uit een met rubberkogels en traangas. De 24-jarige Ladi del Estal werd daarbij door schoten uit een geweer ge dood. Volgens ooggetuigen werd zij door de agent tegen de grond gegooid en neerge schoten toen zij probeerde overeind te komen. Volgens de autoriteiten autoriteiten was wapen van de politieman per ongeluk afgegaan. Uit protest tegen het politieoptre den bleven in Pamplona en geheel Baskenland gisteren tal van fabrieken, winkels en kantoren gesloten. In Madrid was de reactie bloediger; daar schoot de ETA twee politie- «mannen neer. In de staat New York, waar in Shoreham eveneens tegen kernenergie werd gedemon streerd, zijn vijfhonderd beto gers gearresteerd, toen zij probeerden over de hekken om de eractor te klimmen. Bij andere demonstraties wer den nog eens vijfhonderd be-' togers aangehouden. BAARLE NASSAU (ANP) - Bedrij ven moeten wettelijk worden ver plicht een deel van het werk in deel tijd te laten verrichten. Alleen daar door kan de werkloosheid van vrou wen doeltreffend worden terugge drongen, aldus PvdA-fractievoorzitter Den Uyl gisteravond in Baarle Nas sau op de PvdA-manifestatie „Neder land, Europa en de Vrouw". De werkgelegenheid voor vrouwen in de hele EG neemt af door de invoe ring van vooral op mannen afgestem de regelingen, aldus Den Uyl. Hij noemde in dat verband de vervroegde uittreding. Er werken immers weinig vrouwen boven de zestig jaar, zo stel de de oppositieleider. Hij noemde het beschamend dat Nederland nog geen wettelijke regeling heeft, die voor komt dat vrouwen eerder worden ontslagen dan mannen. Het pakket maatregelen dat de rege ring per 1 juni heeft afgekondigd door Den Uyl „paniek-pakket" ge noemd, zet geen zoden aan de dijk. Wel zet het de inkomens van onder meer de uitkeringstrekkers op een achterstand, aldus de socialistische fractieleider. Onbegrijpelijk noemde hij het, dat minister Albeda van soci ale zaken geen enkel cijfer noemt van de arbeidsplaatsen die de rege ring tegenover de korting op de trendvolgers tot stand zal brengen. „Als het CDA de nieuwe kortingen op de sociale uitkeringen niet afwijst, dan is die partij ontrouw aan haar beweerde uitgangspunt van gelijke in komens van actieven en niet-actie- ven", aldus Den UyL DEN HAAG Pieter Menten heeft gisteren zijn handtekening gezet onder de voorwaar den die de Bijzondere Strafkamer van de Rotterdamse Rechtbank aan zijn vrijlating had gesteld. Dat was mogelijk omdat Menten gisteren in het Utrechtse Academisch Zieken huis bijkwam uit zijn coma. Zodra zijn ge zondheidstoestand dat toelaat mag Menten te rug naar huis, dat hij, zo luidt de voorwaar de van de rechter, niet mag verlaten. Menten raakte donderdag in coma toen hem het vonnis werd voorgelezen. Daardoor was hij niet meer in staat om de voorwaarden te accepteren, waaronder hij buiten de gevangen nis kon blijven. De rechtbank, die wel vol doende argumenten had verzameld om Men ten weer gevangen te nemen, maakte gebruik van de mogelijkheid die de wet toelaat om hem vanwege zijn zwakke gezondheid huisar rest te geven. Wanneer Menten het ziekenhuis kan verlaten is nog niet bekend. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllillllllllllllllllillllllll DEN HAAG Als de stijging van de ener gieprijzen niet meer wordt vergoed in de prijscompensatie, kost dat een „doorsnee-huis houden" alleen al aan woonlasten zo'n hon derd gulden per jaar extra. Koopkracht, het maandblad van Konsumenten Kontakt, heeft dit berekend na onderzoek naar de stijging van gas-, water- en stroomta- rieven in 45 Nederlandse gemeenten. Ten op zichte van 1978 betaalt een gezin dit jaar 110 gulden meer aan het energiebedrijf en de wa terleiding. Het aardgas, dat met 9,8 procent in prtijs gestegen is, en in het gezin het meest gebruikt wordt, drukt het zwaarste op het huishoudbudget. Koopkracht verwacht overigens dat de stroom tarieven dit jaar nog verder zullen op lopen, als gevolg van de stijging van de olie prijs. De feitelijke bedragen die voor stroom of water betaald moeten worden, lopen per gemeente soms fors uiteen. In Brabant betaalt men 445 grilden; in Gouda of Amsterdam meer dan 650 gulden. De stijging van de waterprijs hangt ook af van de winningmethode. Moet het water sterk worden gezuiverd, dan is dit ook in de prijs te merken. DEN HAAG Vak bonden en emancipa tie- organisaties mo gen bij de rechter een klacht indienen als zij geconfron teerd worden met discriminerende per soneelsadvertenties en sollicitatieproce dures waarhij man nen en vrouwen on gelijk worden behan deld. Dit nieuwe onderdeel heeft de regering toe gevoegd aan het wetsontwerp „Gelijke behandeling van mannen en vrouwen in het arbeidsproces". Tot nu toe stond in het wetsontwerp dat alleen personen die zelf benadeeld wor den door een adver tentie of een sollicita tieprocedure, bij de rechter in beroep kunnen gaan. De vijf bewindslieden, die het ontwerp hebben ingediend (De Ruiter, Albeda, Pais, Wiegel en Kraayeveld-Wou- ters) zijn tot de con clusie gekomen, dat individuele personen niet zo snel naar de rechter zullen willen of durven stappen. Daarom hebben zij hun voorstel aange vuld met de bepaling dat ook organisaties tegen discriminerende werkgevers in beroep kunnen gaan. Fietsen gaat premier Van Agt beter af dan schieten Van Agt nog lang geen kanonnier DEN BOSCH (ANP) Prenmier Van Agt heeft niet alleen moeite met zijn Bestek *81, maar ook met schietwapens. Dit laatste bleek zaterdag in Den Bosch toen hem gevraagd werd een tentoonstelling aldaar over het beleg van Brabant met een 17de eeuws kanon open te schieten. Dit lukte hem pas na het tweede schot. De eerste poging ging slechts gepaard met een steekvlam en veel rookontwikkeling. „Ik vind het na deze ervaring niet vreemd, dat de Spaans—Nederlandse oorlog tachtig jaar ge duurd heeftaldus de premier. Gisteren fietste hij weer welgemoed in Firesland de Elfsteden tocht uit Tonnen schade doorLuilak" AMSTERDAM Bij de zoge heten „Luilakviering" op de vroege zaterdagmorgen voor Pinksteren, hebben zich in Amsterdam ernstige ongere geldheden voorgedaan. De schade loopt volgens de poli tie in de tonnen. In het westen werd een radio zaak geplunderd, en elders gingen twee scholen gedeelte lijk in vlammen op. De brandweer moest 32 keer uit rukken; de politie kreeg 340 meldingen binnen. Dodelijk ongeval DEN HAAG De 58-jarige voetganger C.P. Scheve uit de Haagse Amazonestraat is af gelopen zaterdagmorgen dode lijk verongelukt nadat hij op de Goeverneurlaan was aan gereden door een 21-jarige Zoetermeerse automobiliste. De automobiliste, rijdende richting Goeverneurplein, kon. de overstekende man niet tij dig meer ontwijken en schep te hem. Het slachtoffer over leed ter plaatse. (Van onze parlementaire redactie) HILVERSUM De PvdA behaalt donder dag bij de Europese verkiezingen minstens negens zetels, maar naar alle waarschijn lijkheid tien. Het CDA krijgt er negen, de VVD vier en D'66 twee. De kleinere par tijen zullen geen enkele zetel verwerven. Deze prognose is afkomstig van riet Rooie Haan-Nipo-onderzoek volgens de methode- De Hond. Er wordt bij aangetekend dat bij een erg lage opkomst de tiende zetel van de PvdA mogelijk naar het CDA zou gaan (zodat in dat geval het CDA de meeste zetels in de wacht zou slepen) en de tweede zetel van D'66 gevaar zou lopen. Een lage opkomst van de kiezers ïs vol gens De Hond in het voordeel van het CDA en vooral vaft de WD en nadelig voor de PvdA en vooral D'66. Hij ver wacht dat de opkomst een stuk kleiner zal' zijn dan bij de Tweede-Kamerverkiezingen. Zijn prognose is een opkomst tussen 51 en 64 procent, maar als gevolg van de publici teit van de laatste dagen vóór de verkie zingen (in het bijzonder noemt hij de tv- uitzending van woensdagavond met Mies Bouwman) kan het opkomstpercentage mo gelijk wat opgekrikt worden. Uit een aanvullend onderzoek is gebleken dat jongeren slechter zullen opkomen dan ouderen, die het Europese enthousiasme van het eerste uur nog kennen. Het onder zoeksteam van De Hond neemt verder aan dat in het Noorden en het Oosten relatief meer gestemd zal worden dan in het Zui den en dat er op het platteland een grote re opkomst zal zijn dan in de steden. Ook de cijfers van het „gewone" Rooie Haan-Nipo-onderzoek zijn dit weekeinde bekendgemaakt Als nu Tweede-Kamerver kiezingen gehouden zouden worden zou de PvdA 53 zetels verwerven (net zoveel als nu in de Kamer), het CDA 49 (eveneens gelijk), de WD 23 (huidige Kamer 28), D'66 13 (nu 8), de SGP 3 (nu 3). de CPN 3 (nu 2), de PPR 2 (nu 3), de PSP 3 (nu 1) en het GPV 1 (nu 1). DS70 en de Boeren partij zouden uü de Kamer verdwijnen. De pinksterdagen zijn zomers en warm verlopen, waarbij zondag in ons land 30 graden en maandag 28 graden is be reikt. Op beide dagen kwa men onweersbuien tot ontwik keling, waarvan enkele gister middag en -avond een tro pisch karakter hadden. Bij zonder erg was een buien complex dat van drie tot ze ven uur gisteren boven Flevo land hing, waarbij in Dronten 109 millimeter regen werd ge meten, Nagelen in de Noord- Oostpolder kreeg hiervan 71 millimeter, waarbij ook brok ken ijs. De landbouw heeft veel scha de geleden, enkele honderden hectaren aardappelen en bie ten staan onder water. In het oosten van het land viel gis teravond nog een zware bui met in Denekamp 58 millime ter. Vanmorgen hingen er mist en wolkenvelden in de vochti ge lucht van de Noordzee. Het is beduidend koeler ge worden. Toch zijn de vooruit zichten nog redelijk. Een ho- gedrukgebied boven Zweden handhaaft zich en een ho ge drukgebied van de Azoren versterkt zich in de richting van West-Frankrijk. Na een korte onderbreking is weer wat zon te verwachten met een kleine stijging van tempe ratuur. Strandweer: Morgen matig tot goed. Droog, met geleidelijk wat meer zon. Zwakke zee wind, 18 tot 20 graden, zeewa ter 14 graden. Amsterdam zw.bew. De Bilt hf.bew. Deelen zw.bew. Eelde zwbew. Eindhoven onbew. Den Helder zw.bew. Luchth. R'dam onbew. Frankfort Helsinki Innsbrück Klagenluct Split Stockholm Wenen Zurich Istanboel Las Palmas HC.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5