yiLLJjLL-lJitl.lLL'B iWK!BW3ÜS:tff Democrazia Lristiana Van der Klaauw en Scholten zwalken tussen Brussel" en Binnenhof Politiek Partij Parlement BON- BuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBi A;lLLüW.li.llU.BaSi!S armtaiwiwi NEDERLAND EN DE NAVO-BESLISSINGEN itauawse Mogelijk lichte winst voor VERKIEZINGEN n ri Cruise door het Caribisch gebied BINNENLAND/BUITENLAND leidse courant zaterdag 2 junm979 pagina 9 Garage (1) Hoe een saaie, rege nachtige middag toch nog nog voor pohtiek jolijt kan zorgen, on dervonden wij maan- dagmidag toen om streeks vier uur het WD-Tweede Kamer lid Rudolf de Korte enkele vellen papier aan de parlementaire pers het uitdelen. De- keurig aan elkaar ge niete blaadjes bleken fotokopieën te zijn van een speech die De Korte die avond in Hengelo zou hou den op een politieke bijeenkomst ter gele genheid van de nade rende Europese ver kiezingen. Kennelijk vond Rudolf het zelf een hoogst interes sante toespraak, want anders had hij hem niet in enkele tien vouden laten distri bueren. Nieuwsgierig en in eerbiedige stilte lazen wij het epistel door, totdat vijf mi nuten later het klette ren van de regen te gen de ruiten over stemd werd door ons eigen bulderend ge lach. Want wat lazen wij? De WD-er wierp zich op als voorstan der van energiebes paring op het autoge bruik, maar dan met door middel van au toloze zondagen.. Daarmee zou je te veel mensen treffen, die er juist op zon dag wel eens met de wagen tussenuit wil len. Nee, het moest anders. De autobezit- tende Nederlanders moesten om de beurt elke week gedurende één willekeurige dag (en nu citeren wij De Korte) „hun auto in de garage laten staan". Vat u 'em? In de ga rage dus. O, u hebt geen garage? Sorry, dan mag u niet mee doen aan het plan-De Korte. Garage (2) Zo kennen we trou wens nog wel een paar tekenende staal tjes van de liberale belevingswereld. De advertenties in het tweewekelijks ver schijnende WD-par- tijblad „Vrijheid en Democratie" bijvoor beeld. Laten we eens een paar nummers doorbladeren. Daar gaat-iedan. „Ontspannen is een plons in je eigen zwembad". „Uw Finse bungalow in Brabant In Moer gestel bouwen wij ex clusieve tweede wo ningen in een uniek natuurgebied op bos percelen van plm. 800 m2". BMW maakt rijden geweldig". „Boot kopen? Wij hebben een compleet programma sportbo ten, kruisers en zeil jachten „Te koop. Unieke chalets en apparte menten in Zwitser land en Spanje". Wijnlezing en proe- verij van hoge kwali teitswijnen". „Waag een kans in het casino Zand-t voort" En hoe vindt u deze?: „Handgemaak te Friese stoelklok- ken. Chr. van der Klaauw, Joure". Een stiekeme bijverdien ste van onze minister van Buitenlandse Za ken? Voorlichting 1 De afdeling voorlich ting van de Tweede Kamer krijgt dage lijks tientallen tele foontjes van mensen, die om inlichtingen vragen over het doen en laten van de volksvertegen woordi- ging. Geduldig wordt alle mogelijke infor matie verstrekt en degenen die erom vragen krijgen ook brochures over het functioneren van het parlement toegezon den. Dat is heel mooi. Daar is de af deling voorlichting ook voor. Maar niet alle gestelde vragen gaan over de Tweede Kamer. Wat dacht u van de volgende drie telefoontjes die on langs binnenkwa men? „Goedemiddag. Ik heb een probleem en ik dacht, bij de Tweede Kamer weten ze zoveel, dus mis schien kunt u mij wel helpen. Het gaat hierom. Ik heb een potje inkt laten val len op een witte jurk. Nou hoorde ik dat je die vlek er met ci troensap uit kan krij gen, maar niks daar van hoor. Wat moet ik nou doen?". „Goeiemorgen, wij zijn bezig met een puzzelrit. En nu heb ben we bij een con trolepost dè volgende vraag gekregen: hoe veel liter water zit er in de Haagse Hofvij ver? Weet u dat mis schien?". „Kunt u mij het tele foonnummer geven van het Revolutionair Bevrijdingsfront van Papoea Nieuw Gui nea?". Voorlichting 2 Ook dit is waar ge beurd. Vorig jaar, tij dens een rechtstreek se tv.- uitzending van een Kamerdebat, was premier Van Agt nogal lang aan het woord en derhalve ook \rijwel continu in beeld. Op zich niets bijzonders, maar in dit geval wel. Want wat was er met Dries aan de hand? Het boordje vein zijn overhemd flapte aan de linker kant over de kraag van zijn colbert heen. Gevolg: tientallen te lefoontjes naar de af deling voorlichting. „Ik erger me er dood aan. Kunt u hem niet duidelijk maken, dat hij dat boordje recht moet doen? Het is ech t geen gezich t Na het zoveelste tele foontje besloten de voorlichters tot actie over te gaan. Zij lichtten Kamervoor zitter Vondeling in en deze liet door een zaalbode een briefje naar de regeringsta fel brengen, waarop stond dat diverse Ne derlanders gek dreig den te worden van het overhangende boordje. Een zucht van verlichting voer door de huiskamers, toen Dries het euvel herstelde". DICK VAN RIET SCHOTEN HiwaiimigiiRiira»: (van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Het fraaie ge bouwencomplex „Leeuwen horst" in Noord wijkerhout aan de rand van de duinen, vroeger klein-seminarie de bisdommen Haarlem en Rot terdam, leek deze week op een belegerde vesting: een groot aantal politiemannen en mariniers bewaakte, met be hulp van veel prikkeldraad, dit anders zo vreedzame ge bouw vanwege de halfjaarlijk se vergadering van de minis ters van Buitenlandse Zaken van de Noordatlantische Ver dragsorganisatie (NAVO). Dat Leeuwenhorst streng be waakt werd was vanzelfspre kend. Hetzelfde beeld doet zich voor bij het grote com plex NAVO-gebouwen in Eve- re aan de rand van de Brus selse agglomeratie. De maat regelen hielden dus niet zoals gesuggereerd werd verband met de in Nederland met name in de afgelopen ja ren breder geworden opposi tie tegen bepaalde onderdelen van het NAVO-beleid. Er is deze week in Noord wijker hout wel gedemonstreerd, maar dat gebeurde op uiterst vreedzame wijze. De NAVO- bijeenkomst-bezoekers hebben zich beslist niet verontrust hoeven te voelen; bovendien was er in het dorp Noordwij- kerhout ook nog een pró- N A V O-demonstratie.... Nederland is al van de op richting van de NAVO af een trouw lid van de Alliantie; het heeft, onder welk kabinet dan ook, nooit neigingen ver toond om uit het bondgenoot schap te treden. Dat wil over igens niet zeggen dat Neder land kritiekloos is, het is ech ter steeds opbouwende kritiek geweest. Het ziet ernaar uit dat het Nederlandse parlement in de komende tijd weer veelvuldig over de NAVO van gedachten' zal wisselen. De aanleiding tot deze discussies die overi gens al enige tijd aan de gang zijn is dat de NAVO bezig is met de voorbereiding van het antwoord op de plaatsing van nieuwe offensie ve middellange afstandraket- VAN DER KLAAUW: Zwalken tussen „Brussel- ten van het type SS-20 in de Sovjet-Unie. Die raketten heb ben een reikwijdte van zo'n vijfduizend kilometer en kun nen zeer exact tegen objecten in West-Europa gericht wor den. De NAVO-top is van mening dat het westelijk antwoord niet lang meer kan uitblijven. Een werkgroep is bezig met de opstelling van een ont- werp-beleidsbeslissing die waarschijnlijk nog dit jaar genomen zal worden. De nieuwe westelijke middel- lange-afstandsraketten zullen in West-Europa geplaatst moe ten worden. Omdat de Bonds republiek om begrijpelijke re denen niet bereid is daar al leen voor op te draaien wordt al enige tijd zware druk op Nederland en België geoefend om in deze landen raketten te plaatsen. Deze week bleek dat België bereid is aan deze operatie mee te werken. De Neder landse minister Van der Klraauw toonde zich wat af- houdender, maar hij maakte wel duidelijk dat ons land SCHOLTEN: ...en Binnenhof". zich coöperatief zal opstellen. Van der Klaauws opstelling is begrijpelijk omdat er in de Tweede Kamer grote aarze ling bestaat over een verdere nuclearisering van West-Euro pa. Niet zolang geleden nam de Kamer een motie van de PvdA-er Van der Stoel aan waarin uitgesproken wordt dat getracht zal moeten wor den via wapenbeheersingson- derhandelingen met het War- schau-Pakt een nucleaire es calatie te voorkomen. Deze onderhandelingen moeten vol gens de motie voorafgaan aan eventuele westelijke maatrege len tegen de dreiging van de SS-20. De situatie is dat in Brussel twee werkgroepen bezig zijn: één houdt zich, zoals gezegd, bezig met een mogelijke west elijke tegenhanger van de SS- 20 en één met onderhandelin gen met het Oosten om een verdere wederzijdse bedrei ging tegen te gaan. Beide werkgroepen zullen hun rap portage in het najaar voltooi en en in december gaan de ministers van Buitenlandse Zaken en Defensie zich er over buigen. De politieke achterban van WD-minister Van der Klaauw heeft het niet zo erg moeilijk met het uiten van bereidheid van Nederland om eventueel middellange af standsraketten hier te plaat sen. Zijn collega van Defensie Scholten heeft het wat dit be treft veel moeilijker. Telkens weer wordt deze bewindsman geconfronteerd met de visie van de CDA Tweede-Kamer fractie dat verdere nudearise- ring voorkomen moet worden. Het CDA, althans de Tweede- Kamerfractie, neemt de laat ste tijd een veel kritischer houding ten opzichte van de NAVO in dan een paar jaar geleden.' Weliswaar kreeg Scholten vorige week van de Eerste-Kamerfractie van het CDA veel méér steun, maar de échte CDA-lijn wordt in de kamer van de Tweede-Ka merfractie opgesteld. Als het inderdaad zover komt dat eind van dit jaar besloten wordt tot modernisering van de nucleaire bewapening in West-Europa en de Neder landse regering zich bereid verklaart tdt plaatsing van ra ketten in ons land zullen bin nenlandse politieke proble- mend niet uitblijven. Ook de PvdA-houding ten aanzien van de NAVO is kritischer geworden en die tendens zal zich alleen maar verscherpen (gegeven de 'uitspraken van het PvdA-congres van eind april). Niettemin zal het Nederlandse parlement ook acht moeten slaan op de waarschuwende woorden van NAVO-topmen- sen die op de versterking van de Sovjet-dreiging wijzen. Van der Klaauw en Schol ten zullen al hun gaven moeten aanwenden om langs de klip pen, internationaal en binnen lands-politiek, heen te varen. Het is te hopen dat de politie ke partijen in ons land en de hun geestverwante Kamer fracties de komende maanden veel aandacht zullen schenken aan alle aspecten van deze es sentiële NAVO-beslissing. EVERT MATHIES (Van onze correspondent Piet Tum- mers) ROME Alle voorspellingen ten aanzien van de verkiezingen, die zondag en maandag in Italië Wor den gehouden, blijven wijzen in de richting van een lichte winst voor de christen-democraten en een even licht verlies voor de communisten. Aan dit verwachtingspatroon heeft de lauwe verkiezingscampagne van de laatste weken niets meer veran derd. Komen de voorspellingen uit, dan zal er weinig veranderen in de onderlinge krachtsverhoudingen. Christen-democraten en communis ten zullen primair voor het vormen van een krachtige meerderheidsre gering op elkaar aangewezen blij ven. Het zal zeer goed mogelijk zijn dat de communisten straks voor het eerst in de geschiedenis enkele mi nisterszetels gaan bezetten. Berlin- guer heeft dit als voorwaarde ge steld voor de communistische steun aan een nieuw kabinet. Het oude kabinet-Andreotti kwam, zoals men zich zal herinneren, in ja nuari ten val, toen de communisten, die tot dan geen ministersposten be kleedden, hun verdere steun aan de regering opzegden. Echter, in janua ri 1977 hebben de communisten aan vankelijk ook ministersposten opge ëist, maar na maandenlang taai on derhandelen met Aldo Moro hebben ze toen genoegen genomen met het verkrijgen van grotere invloed op het regeringsgebeuren, zonder noch tans in de regering zitting te nemen. Het precedent is er dus, al zal het Berlinguer moeilijk vallen om dit schouwspel nog eens voor zijn eigen achterban op te voeren. Juist dit ge schipper gaat de communisten thans ongetwijfeld stemmen kosten. Voor een goed begrip dient, dat de chris ten-democraten momenteel 38,7 pro cent van de kiezers achter zich heb ben en de communisten 34,4 pro cent. Verhoudingen Met de terugkeer van prof. Giulio Andreotti als premier kan ernstig rekening worden gehouden. Hij is de aangewezen man om op de een of andere manier samen te werken met de communisten. Anders zal het worden, wanneer er een meerder heidskabinet mogelijk zou blijken te zijn van christen-democraten en de beide socialistische partijen. Daar mee zou de wens in vervulling gaan van oud-premier Fanfeni, leider van de rechtervleugel binnen de Demo crazia Cristiana met een niet hele maal brandschoon verleden uit het fasctistische tijdperk. Met Craxi, de leider der links-socialisten, zou de Democrazia Cristiana wellicht tot za ken kunnen komen al zal zijn prijs hoog zijn. Hij heeft zijn partij wat meer afstand laten nemen van de marxistische doctrines en in de rich ting gestuurd van de succesvol ge bleken sociaal-democratische par tijen van West-Europa. Met de soci aal-democraten van Pietro Longo zouden de christen-democraten min der moeite hebben bij het vormen van een regering. Een open vraag is, wat de radicalen gaan doen onder leiding van hun excentrieke leider Marco Panella. De radicalen kunnen een sprong naar vijf procent van het kiezerscorps verwachten. Voorlopig moet gerekend worden op de blijvende noodzaak van een sa menspel tussen christen-democraten en communisten. Ze zijn tijdens de verkiezingscampagne dan ook' erg lief geweest voor elkaar. Positie Italië In tegenstelling tot de indruk, die soms door de tegenstanders van met name Andreotti wordt gewekt, gaat het Italië en de Italianen zo slecht nog niet. Weliswaar is het werkloos heidsprobleem, voor een deel struc tureel, groter dan in de landen van noordwest Europa, vooral onder de jongeren. De prijzen zijn het afgelo pen jaar gestegen met gemiddeld 13,1 procent tegenover 3,3 procent in West-Duitsland en 3,9 procent in Ne derland. Op het gebied van de infla tie gaat Italië in Europa aan de kop. Desondanks neemt het zevende in dustrieland ter wereld een redelijk sterke economische positie in. Ook is de inflatie minder groot dan en kele jaren geleden, toen ze tegen de 25 procent per jaar beliep. Nog al tijd slaagt Italië erin, om meer dan 55 procent van zijn produktie te slij ten aan zijn Europese partners en mede daardoor een positieve han delsbalans in stand te houden. Veel mag dan gepaard gaan met kunst en vliegwerk, terwijl de corruptie schandalen onder het 30-jarige onaf gebroken Christen-democratische be wind niet van de lucht zijn geweest Niettemin behoort het tot de wonde ren die in dit land geschieden, dat de zaken uiteindelijk toch nog rede lijk goed op hun pootjes terécht ko- Een van de belangrijke inkomsten bronnen, het toerisme, borrelt als nooit tevoren. De binnenlandse koopkracht is vrij groot De meeste grote bedrijven boeren niet slecht Daar blijft tegenover staan, dat de grote verschillen tussen de Italiaanse regio's onderling nog steeds voortdu ren. In het traditionele beeld van een rijk en vooruitstrevend Noord- Italië en de in ontwikkeling achter gebleven Mezzoguorno, dat is Zuid- Italië met de eilanden Sardinië en Sicilië, wil maar weinig verandering optreden ondanks de astronomische bedragen die van noord naar zuid worden gepompt Een volgende rege ring, die hoe dan ook wordt samen gesteld, zou al veel ten goede kun nen keren als de geldstroom werke lijk daar terechtkwam, waar hij te recht behoort te komen. Dinsdag zal de uitslag van de ver kiezingen bekend zijn. Daarna kan worden begonnen met de besprekin gen over een nieuwe kabinetsforma tie, die vermoedelijk lang zullen gaan duren. In augustus gaat echter iedereen in Italië op vakantie. Wed den, dat de nieuwe regering juist vóór die tijd rond is? Ook dat hoort namelijk tot de Italiaanse folklore. Uw krant samen met Cunard: De Cunard Countess. Varen door het Caribisch gebied! En dat dan doen aan boord van een van die luxe cruise-schepen, die vroeger alleen te zien waren in romantische Amerikaan se films. Die drijvende va kantiepaleizen, met hun zwembaden, zonnedekken, gezellige bars en al die an dere luxe zijn tegenwoordig niet meer onbereikbaar voor Europese mensen. Sterker nog: voor de lezers van deze krant is zo'n gran dioze cruise zelfs binnen handbereik gekomen door het onderstaande reisaan bod, dat wij - in samenwer king met de beroemde En gelse rederij Cunard en haar Nederlandse generaal passage-agent Hoyman Schuurman - hierbij trots presenteren. Cunard, de wereldbekende rederij, waarmee wij reeds eerder samenwerkten, o.m. met zeer geslaagde cruises aan boord van haar vlagge- schip „Queen Elizabeth 2", heeft in het Caribisch ge bied twee cruiseschepen va ren, die speciaal voor tropi sche gebieden zijn ge bouwd: de „Cunard Prin cess" en de „Cunard Coun tess". Schepen, die elk 750 passagiers kunnen vervoe ren en dat, vooral in de maanden, dat het hier koud en guur gaat worden, ook dit jaar in het westindische gebied weer gaan doen. Bei de schepen maken cruises van een week vanuit San Juan op Porto Rico en doen daarbij verschillende bestemmingen aan. Om een paar van die exotische be stemmingen te noemen: St. Maarten, Martinique, Gua deloupe, Barbados, St. Tho mas. Samen met Cunard is nu, voor de periode van 17 november tot en met 2 december een reis georganiseerd, waarin zowel de vliegtocht heen en terug naar San Juan als de beide bovenge noemd cruises zijn opgeno men. Dat kan daarom zo gemakkelijk omdat de sche pen tegelijkertijd in San Juan tegenover elkaar lig gend afmeren en het dus uiterst eenvoudig is (voor Cunard-mensen. de passa giers hoeven uiteraard niet te sjouwen!) om de bagage van de hut op het ene schip naar een vrijwel identieke op het andere schip over te brengen. Het programma ziet er als volgt uit: Zaterdag 17 november 10.15 uur vertrek van Schiphol met vlucht BR 811 van British Caledonian naar het vliegveld Gatwick bij Londen. Vandaar in de middag rechtstreekse vlucht naar San Juan, waar men ruim voor het vertrek van de „Cunard Princess" cirri- veert. Na aankomst worden de passagiers direct naar het schip gebracht, dat 's a- vonds om half tien plaatse lijke tijd zee kiest In de week tot zaterdag 24 november worden achter eenvolgens aangedaan de havens St. Maarten, Anti que, Martinique, Guadelou pe, St. Thomas en Tortola. Overal komt het schip in de morgen aan en vertrekt het pas weer tegen de avond, zodat landexcursies moge lijk zijn. Op zaterdag 24 november volgt dan de .verscheping' van de „Cunard Princess,, naar de „Cunard Countess". Daar hoeft niemand overi gens een uur vakantie voor te missen: de bagage wordt overgebracht en er wordt zelfs geadviseerd, die zater dag te benutten voor een interessante dagtrip door en rondom San Jean. 's Avonds gaat het dan weer naar zee. Een tweede week varen door een prach tig, zonnig gebied, waarin de „Cunard Countess" ach tereenvolgens de havens La Guaira, Grenada, Barbados, St. Lucia, St. Thomas aan doet Zaterdag 1 december is men dan weer in San Juan, waarna via Londen naar Amsterdam wordt terugge vlogen, waar men in de loop van zondag 2 decem ber arriveert. Deze fantastische reis wordt, op basis van hutten van twee personen, aange boden voor de zeer lage prijs van 3.740,- per persoon Men krijgt dan accommoda tie op basis van de zoge naamde F-gradering, dat wil zeggen een 2-persoons- binnenhut met 2 beneden- bedden douche/toilet De prijs is dan 4.130,-per persoon Het is ook mogelijk om te boeken in de zogenaamde C-gradering: dat wil zeggen in 2-persoons-buitenhutten met 2 benedenbedden douche en toilet. In de prijs is inbegrepen: - retour AmsterdamLon den v.v. - retour chartervlucht Lon denGatwick/San Juan - accommodatie aan boord van beide schepen overeen komstig de gekozen grade ring, inclusief volledige ver zorging - alle havenrechten - alle transfers - automatische bagage-trans fer van schip naar schip - 17 kilo bagage vrij (dit wat ongebruikelijke aantal is een gevolg van de recen te brandstofprijsverhoging, die overigens verder niet in de prijs is verrekend). Over- bagage is mogelijk 17,50 per kg. - bij voldoende deelname Nederlandse begeleiding. Niet inbegrepen zijn: - landexcursies. Deze zijn wel aan boord te bestellen. Ook kan in San Juan een dagrip worden gemaakt, die, inclusief de lunch, op ongeveer 45,- zal komen. - verzekeringen. Aanbevolen wordt een annuleringsverze kering te sluiten. Dit is via Hoyman en Schuurman te regelen. Informaties en boekingen (telefonisch of door inzen den van bon) bij Sijthoff Pers, Bureau Reisorganisa tie, Wagenstraat 37, Den Haag. Tel. 070-624562, toe stel 257 of 370. Inlichtingen kunnen uiter aard ook verstrekt worden door Hoyman en Schuur man, Amsterdam (tel. 020- 241677). Alternatieve accom modatie op aanvraag moge lijk. Zoals gebruikelijk bij in schrijving voor cruises, wordt men verzocht, tegelij kertijd met het inzenden van de bon, 10 procent van de passageprijs als aanbeta ling over te schrijven op de bank Mees en Hope N.V., Amsterdam, rek. nr. 21.34.04.877 t.n.v. Hoyman en Schuurman. Aan Sijthoff Pers - Bureau Reisorganisatie, Wagenstraat 37,2512AP-'s Gravenhage. Ik/wij wensten) deel te nemen aan de cruise naar het Ca ribisch gebied van 17 november tot 2 december 1979 Naam.Geb. datumj Naam...Geb. datum.M/V Naam...Geb. datum.M/V Naam..Geb. datumM/V Gewenste accommodatie (F-gradering of C-gradering) Speciale wensen: AdresHandtekening WoonplaatsPostcode:Tel

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9