Miljoen Polen op de been bij aankomst Paus Kabinet eens over prijsbeheer sing landbouwgronden £eidóo,Qowiant Europese verkiezingen Van Houwelingen CDAbezinning nodig op bestek9 Albeda wil onderzoek SER naar ontduiken minimumloon 5% extra verstandig met energie móet toch haalbaar zijn: brug open? motor af. Kabinet wil belasting op watersport BINNENLAND BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 2 JUN11979 PAGINA 7 Brezjnjev maakt gebaar naar China en Amerika BOEDAPEST (Reuter/DPA) De president van de Sov jet-Unie, Leonid Brezjnjev, heeft gisteren gezegd dat hij volledig voorbereid is op een „actief en opbouwend ge sprek" met de Amerikaanse president Carter op 15 juni in Wenen. Hij zei ook dat de Sovjet- Unie bereid is gesprekken te voeren met China, „als van Chinese zijde werkelijk teke nen van nuchter verstand worden getoond". Brezjnjev zei dit in een verklaring voor de Hongaarse televisie aan het einde van een driedaags bezoek aan dat land. CDA-leden na reis positief over Unifil SCHIPHOL Nederland draagt door het afvaardigen van troepen voor Unifil con creet bij tot het zoeken naar stabiliteit in Zuid-Libanon. Dit hebben alle gesprekspart ners van de Tweede Kamer leden Scholten (CDA) en Gu- altherie van Weezei verklaard tijdens de rondreis van de beide CDA-politici door Sy rië, en door Jordanië en Li banon. De kamerleden zijn gistermiddag uit Beiroet van hun vijfdaagse rondreis op Schiphol teruggekeerd. In alle landen werd volgens de kamerleden de Nederland se deelname in Unifil als zeer positief gezien. De beide ka merleden besloten hun rond reis met een bezoek aan het Unifil-hoofdkwartier in Na- koura en een bezoek aan de Nederlandse militairen te vel de in Libanon. Synode praat vooral over functioneren bisschop (Van onze correspondent Piet Tummers) ROME Het functioneren van een bisschop in zijn dio cees is het thema waarop de discussies tijdens de komende „bijzondere Synode" tussen de paus en de Nederlandse bisschoppen zal worden toe gespitst. Zoals bekend zal deze bijzon dere vergadering begin vol gend jaar in Rome worden gehouden, naar nu blijkt op suggestie van enkele Neder landse bisschoppen, met name kardinaal Willebrandts. Te vens zal dan ter sprake ko men het collegiale aandeel van elke bisschop in het ge heel van de bisschoppenconfe- Na de eerste reeks oriënteren de gesprekken die de Neder landse bisschoppen afzonder lijk in Rome gevoerd hebben met Paus Joannes Paulus II heeft deze duidelijk te kennen gegeven liever niet arbitrair te willen ingrijpen. Hij gaf er de voorkeur aan dat de bis schoppen onderling zouden proberen hun meningsver schillen uit te praten. Gijzelaars vrij in San Salvador SAN SALVADOR De Franse ambassadeur in El Salvador, Michel Dondenne, en zijn vijf medewerkers die in de Franse ambassade in San Salvador in gijzeling werden gehouden, zijn giste ren vrijgelaten. De zestien leden van het link se revolutionaire volksblok die de Franse ambassade be zet hielden, lieten de ambas sadeur en zijn medewerkers vrij en stapten later in een bus die hen naar het vlieg veld zou brengen. Ook de be zetting van de Venezolaanse ambassade in San Salvador werd beëindigd. Mexico zal de bezetters van de twee am bassades politiek asiel verle nen, zo liet het Mexicaanse ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren weten. Sjah krijgt toeristen visum Mexico MEXICO (CPI) De Sjah van Iran heeft een toeristen visum gekregen van Mexico en zal „in de komende dagen dit land bezoeken, zo heeft de Mexicaanse minister van buitenlandse zaken Castaneda meegedeeld. De minister ontkende dat de sjah politiek asiel zou hebben gekregen en zei voorts van de Iraanse regering geen enkel bericht te hebben ontvangen Over een eventueel intrekken JAN PAWEr if (Van onze correspondent Frans Wen- nekes) WARSCHAU Naar schatting drie miljoen Polen zijn gisteravond, van nacht en vanmorgen in alle vroegte naar de Poolse hoofdstad gestroomd in de hoop een glimp op te vangen van Johannes Paulus II. De Paus ar riveerde vanmorgen om tien uur op het militaire vliegveld van de hoofdstad en zal negen dagen in het land blijven. Dit bezoek heeft van Warschau in letterlijke en figuurlijke zin een ko kende stad gemaakt. Letterlijk, om dat het met temperaturen van 33 graden in de schaduw hier sinds mensenheugenis niet zo heet is ge weest en figuurlijk door de buiten alle maten gespannen verwachtingen van de inmense mensenmenigte. Warschau is ook een stad van con trasten. Terwijl de paus door de hoogste regeringsleiders met alle pracht en praal ontvangen wordt en er van staatszijde slavenwerk werd verricht om het lange bezoek organi satorisch in goede banen te leiden, schitteren de officiële regeringsge bouwen door de afwezigheid van elk uiterlijk vlaggenvertoon. Het lijkt wel of het communistische regime de monstratief elke schijn van knieval voor de kerk wil vermijden en dat is ook alweer paradoxaal, omdat het al lang geen staatsgeheim meer is, dat de regeringsleiders bijzonder in hun nopjes zijn met de Pool als kerkelijk staatshoofd en nu vooral met dit be zoek aan zijn vaderland, dat Polen in de belangstelling van de hele we reld plaatst. Iets begerenswaardigers dan dat kunnen zelfs verstokte Pool se functionarissen zich niet wensen. De contrasten breken ook door in de innerlijke en vooral uiterlijke ver schijningsvorm van de kerken, die van trap tot torenhaan onder de pauselijke wit-gele drapperieën be dolven zijn en die vooral portretten van Maria met explosieve kracht op de voorgrond schuiven. Als er ie mand is, zo zeggen de Polen in al hun historische ellende, die ons door de eeuwen beschermd heeft, dan is dat de Heilige Maagd. Hartje centrum krijgt het contrast een even luguber als humoristisch karakter. Op het Victorieplein, waar de paus vanmiddag om vier uur een pontificale hoogmis celebreert, is een groot podium opgebouwd, dat be kroond wordt door een machtig kruis van meer dan tien meter hoog. Het staat zo opgesteld, dat het als het ware triomfantelijk opblikt naar het meer dan 100 meter hoge pom peuze cultuurpaleis, dat wijlen Josef Stalin de Polen op het meest bar baarse hoogtepunt van de koude oor log „schonk". Met weinig minder dan dramatische spanning kijken de verantwoordelij ken uit naar wat er vanmiddag rond dit kruis zal gebeuren. Op het Victo rieplein wordt een menigte van onge veer 1 miljoen verwacht. De mensen zullen zo opdringen om toch iets van hun Jan Pawel te kunnen zien, dat er zeker bij de huidige temperaturen wel slachtoffers moeten vallen. De vraag hoe deze geholpen en wegge- transporteerd kunnen worden, stemt vele Polen tot wanhoop, maar dat is ook een situatie, waarin zij het best kunnen improviseren. Wanneer het erop aankomt, laten zij als het meest gelovige volk van Europa alles maar aan de voorzienigheid over. Soms moeten zij wel wat lang wachten, maar het komt altijd voor elkaar. Hoe ingenomen ook de autoriteien al met het Pauselijke bezoek zijn, blijkt ook wel hieruit, dat alle geruchten over hun tegenwerking uit de lucht gegrepen zijn. Zo krijgt de paus voor zijn mis niet het kleinste, maar het. grootste plein van Warschau toebe deeld, en zo blijkt achteraf, dat nie mand in zijn pogingen om naar War schau te gaan, gehinderd werd. Na tuurlijk blijft het voor de functiona rissen een pijnlijke zaak, dat het de paus is gelukt honderden keren meer mensen op de been te brengen dan waartoe zij zelf ooit met de grootste krachtsinspanning in staat waren. De Sowjet-Russische partijchef Breznjef vermocht in 1975 bij zijn bezoek maar 10.000 mensen in beweging te brengen. Honderdduizenden hebben het offer van een nacht in de open lucht ge bracht. Zij zijn te voet, per auto of met paard en wagen als een vastbe raden leger zo dicht mogelijk naar Warschau opgemarcheerd. Ze waren voozien van grote hoeveelheden leef tocht, maar velen ook van hun onaf scheidelijke Poolse wodka, want ge confronteerd met deze helse massa's in de straten, voerde de staat een ri- goreus verbod in*. Zolang de paus in Polen vertoeft, mag er in de door hem bezochte steden geen druppel alcohol worden verkocht. Maar een Pool zou zijn ware landsaard verloo chenen als hij er hoe dan ook toch niet aan zou weten te komen. Patat op straat BEWEREN dat de gewone „Europeaan" warm loopt voor de Europese verkiezingen, die volgende week don derdag ook in Nederland worden gehouden, doet de werkelijkheid geweld aan. Maar beweren, dat Europa niets voor de gewone „Europeaan" heeft te betekenen, miskent de werkelijkheid even sterk. Wij zijn namelijk al in zoverre gewend geraakt aan een samenwerking tussen een aantal Europese landen, dat we de voorde len ervan niet eens meer opmerken. We lopen alleen nog maar rood aan van boosheid, wanneer een douane van één van de negen bij de EG aangesloten landen vyat moeilijk tegen ons doet bij onze tocht naar ons va kantieoord. Of wanneer we iets méér moeten betalen voor de melk, de boter en de andere zuivelprodukten, omdat „Brussel" weer zo nodig nieuwe prijsafspraken maakt. Feit is echter, dat aan de zij het welicht te langza me groei naar eenheid in Europa niet meer is te ont komen, tenzij wij onszelf een niet onaanzienlijke politie ke, economische en sociale schade zouden willen berok kenen. Feit is ook, dat de gewone „Europeaan" tot op heden persoonlijk nauwelijks iets heeft kunnen doen aan de eenwording, zoals wij die in onze eigen visie zouden willen verwezenlijken. Volgende week donder dag deelnemen aan de Europese verkiezingen wil niet zeggen, dat we onmiddellijk daarna in democratische zin al iets zouden kunnen doen. Maar het is wel het be gin op de weg erheen. Niet meedoen betekent helemaal niets te zeggen hebben, of te zeggen willen hebben. En niets te zeggen willen hebben is volledig in strijd moet onze aard. Niet waar? STEENW'LÏK Het Tweede Kamerlid Van Houwelingen. (CDA) vindt dat dé verslech terende economische situatie om een fundamentele herbe zinning van Bestek '81 vraagt. „De tegenvallende loonkostenontwikkeling, de hogere energieprijzen en het te hoge financieringstekort maken het onmogelijk te vol staan met „herstelwerk". Voor het CDA blijven be strijding van de werkloosheid en een rechtvaardige verde ling van de lasten centrale toetsingscriteria". Van Houwelingen sprak gis teravond op een bijeenkomst van zijn partij in Steenwijk. Naar zijn mening is het uit sluitend zoeken naar verder gaande ombuigingen te kort zichtig en onjuist. Veel eerder is een beleid nodig om tot een werkelijke inkomensbe- heersing voor alle groepen te komen. „Het nadeel van de nu in discussie zijnde maatre gelen (kortingen sociale uitke ringen, trendvolgers) is juist het ontbreken van een samen hang met andere inkomens groepen", aldus het CDA-Ka- merlid. Volgens hem is nauwelijks te verwachten dat aan nieuwe belastingmaatregelen kan worden ontkomen. STRUIKELBLOK VAN VORIGE REGERING (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet heeft gisteren overeenstemming bereikt over een wetsont werp, dat de prijsopdrijving van landbouw gronden moet tegengaan. Dit wetsontwerp „Vervreemding Landbouwgronden" behandelt één van de pijlers van de grondpolitiek, waarover het kabinet-Den Uyl in 1977 strui kelde. Over enkele weken hoopt het kabinet het eens te worden over een ontwerp-Ontei- geningswet, ter beheersing van de prijzen van niet-agrarische gronden. Volgens het ontwerp Vervreemding Land bouwgronden zullen stukken landbouwgrond, die door particulieren te koop worden aange boden, hun agrarische bestemming in ieder geval moeten blijven behouden, opdat de hoe veelheid Nederlandse landbouwgrond niet nog schaarser wordt dan nu al het geval is. De Staat zal, in de vorm van het Bureau Beheer Landbouwgronden, een voorkeursrecht krijgen bij de aankoop van landbouwgronden. Dit zal vooral gebeuren als er een forse prijsopdrij ving dreigt te ontstaan. Andere aspirant-ko pers zullen aan bepaalde voorwaarden moeten voldoen. Zo moet bijvoorbeeld hun hoofdbe roep landbouwer zijn. Van directe prijsbeheersing van landbouw gronden door de Staat (door maximale prijzen voor zulke gronden vast te stellen, zoals de progressieve partijen in het kabinet- Den Uyl beoogden) wil dit kabinet niets weten. Het kabinet heeft ook besloten dat provincies die willen overgaan tot ruilverkaveling of her inrichting van bepaalde landelijke gebieden in de toekomst eerst een Landinrichtingspro gramma moeten opstellen. Zo'n programma zal een beschrijving moeten omvatten van de te verwachten gevolgen van de verkaveling of herinrichting. Om dat te bereiken wordt bin nenkort een ontwerp- Landinrichtingswet, aan de Tweede Kamer aangeboden. Deze komt in de plaats van de verouderde Ruilverkaveling- swetvan 1954. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Albeda van sociale zaken heeft de Sociaal-Economische Raad gevraagd om een studie naar de noodzakelijke maatregelen om ontduiking van hef wettelijke minimumloon en de vakantietoeslagen tegen te gaan. naleving van de wet op het minimumloon en de kantiebijslag te komen. Vooral in de landbouw en visserij, de handel, horeca, reparatiebedrijven en de sector overigen dien sten is door de Loontechnische Dienst ontduiking gesignaleerd. Tanker gezonken ADVERTENTIE (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Bezitters van pleziervaartui gen zullen over enige tijd een bijzondere be lasting moeten gaan betalen, als bijdrage in de kosten die de overheid ten behoeve van de watersport moet maken, zoals onderhoud van oevers en beschoeiingen. Hiertoe heeft de ministerraad gisteren besloten. Premier Van Agt zei gisteravond na afloop van het kabinetsberaad, dat het kabinet het redelijk acht, dat de watersport voor een deel „z'n eigen bedoeningen gaat bekostigen". Het kabinet heeft een ambtelijke werkgroep inge steld, die binnen een jaar advies moet uit brengen over de praktische uitvoering van het besluit. Vijftien Tsjechische dissidenten opgepakt WENEN (AP) In totaal 15 Tsjechische dissidenten zijn afgelopen dinsdag door de politie opgepakt, zo is giste ren in Wenen bekend gewor den. Elf zijn inmiddels weer op vrije voeten, maar de overige vier zijn in staat van beschuldiging gesteld wegens „staatsondermijnende activi teiten". in Tsjechoslo- iging van onrechtmatig vervolg den". Gezien de aanklacht lo pen zijn kans op een geva- gennisstraf van maximaal vijf jaar. Times heeft al verlies van 18 min pond LONDEN Het niet ver- schijen van de Times heeft de directie tot nu toe een verliespost van achttien mil joen pond opgeleverd. De Britten moeten nu al zes maanden zonder hun befaam de Times door het leven, vanwege een conflict tussen directie en de grafische vak bonden inzake het gebruik van moderne computerappa ratuur. De directie besloot om die re den tot voorlopige opheffing. Dat betekende meteen dat ook de zondagskrant Sunday Times en de drie weekbladen van de Times niet meer kon den verschijnen. Hoewel de uitgeverij haar journalisten in dienst houdt, wordt algemeen verwacht dat de kranten pas in het najaar opnieuw zullen oerschijnen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7